Mjekësia estetike xhiron 2 mld dollarë në vit në Turqi

October 30, 2018 14:01

Mjekësia estetike xhiron 2 mld dollarë në vit në Turqi

Njerëzit po shpenzojnë gjithmonë e më shumë për t’u dukur më të rinj dhe më elegantë duke e kthyer sektorin e mjekësisë estetike në Turqi në më fitimprurësin, me dy miliardë dollarë xhiro vjetore.

Zehra Asiran Serdar, pedagoge në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Bahçesehirit thotë se gratë dhe burrat çdo ditë e më shumë po shpenzojnë për të investuar në pamjen e tyre, një trend, sipas saj, në rritje.

“Nuk kemi të dhëna të sakta, por hulumtimet e fundit flasin se ekonomia kozmetike estetike në Turqi vlerësohet në dy miliardë dollarë xhiro vjetore. Rritja vjetore e këtij sektori është mesatarisht 10 për qind në vit, që e bën Turqinë ndër 10 vendet e para në këtë sektor. Besojmë se ky sektor do të vazhdojë të shënojë rritje në të ardhmen”, shtoi Serdar.

Serdar thekson se burrat gjithnjë e më shumë po shfaqin interes për produktet kozmetike dhe trajtimet estetike, raporton atsh.

“Edhe pse nuk ka të dhëna të sakta, përqindja e trajtimit të meshkujve është rreth 30 për qind. Nga 100 njerëz që kërkojnë trajtim kozmetik/estetik, 70 janë gra dhe 30 janë burra. Jam e kënaqur me këtë fakt, është mirë që meshkujt gjithnjë e më shumë po shpenzojnë për pamjen e jashtme”, thekson ajo.

Serdar deklaroi se trajtimet kozmetike janë shumë të rëndësishme dhe se nuk duhet të bëhen pa një konsultë paraprake me dermatologun.

o.j/dita

October 30, 2018 14:01
Komento

2 Komente

 1. islamin e ka "shpik" muhameti, por e "menaxhon" ....erdogani . October 30, 14:23

  po pres komentet e turqexhinjeve .
  e kam thene njehere, pse jane te hijshem turqit dhe turkeshkave e filmave te “klanit .
  tani e kane radhet ata, qe “meren” me plastike e kozmetike .

  Reply to this comment
 2. 4&€ October 31, 09:31

  Prap jevgj mbesin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*