Mjekët identifikojnë neuronet që shkaktojnë agresivitet

May 29, 2018 21:39

Mjekët identifikojnë neuronet që shkaktojnë agresivitet

Identifikohet grupi i neuroneve përgjegjëse për agresivitetin. Kjo është arritur falë impulseve të ndritshme dhe gjenetikës, një teknikë e quajtur optogjenetikë.

Studimi është publikuar në revistën shkencore “Nature Nauroscience”. Kështu kërkuesit suedezë. Falë kësaj teknike arritën të kontrollojnë agresivitetin e kavieve në laborator duke stimuluar apo frenuar një grup të kufizuar neuronesh.

Kështu u lokalizuan qelizat nervore përgjegjëse për sjelljen agresive, të cilat ndodhen pikërisht në një zonë antike qe ruhet në zonën qendrore të brendshme të dy hemisferave cerebrale dhe që kontrollon shumë veprime jo te vullnetshme si gjumi, termorregullimi apo aktiviteti hormonal.

Studimi dhe rezultati i tij është shumë i rëndësishëm për të kuptuar më tepër mbi bazën e sjelljes agresive dhe ndjenjën e nervozizmit.

o.j/dita

May 29, 2018 21:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*