Mjekët kanadezë në protestë, kërkojnë të paguhen më pak (po, MË PAK )

March 8, 2018 21:34

Mjekët kanadezë në protestë, kërkojnë të paguhen më pak (po, MË PAK )

Në Kanada, më shumë se 500 mjekë dhe 150 studentë të mjekësisë kanë nënshkruar një letër publike që proteston për rritjen e pagave të tyre.

Ata shprehen se ndjehen të ofenduar nga rritja e pagës, për sa kohë që pacientët dhe mjekët po përballen me shumë probleme në sistemin shëndetësor.

“Ne mjekët kërkojmë që rritja e pagave që u jepet mjekëve të anulohet dhe që burimet e parave të shpërndahen për të përmbushur nevojat e pacientëve”, thuhet në letrën e tyre publike.

Sakaq, nuk është hera e parë që mjekët në Kanada ngrenë zërin për problemet që ka sistemi shëndetësor në vendin e tyre.

o.j/dita

March 8, 2018 21:34
Komento

10 Komente

 1. perkthyesi March 8, 21:54

  E pabesueshme, por e vertete!! Qe ketu shihet se sa vite drite larg jemi nga bota e qyteteruar!

  Reply to this comment
  • Toni March 9, 06:16

   Mjekët rrëshenas në protestë, kërkojnë të paguhen më pak (po, MË PAK )

   Në Rrëshen, më shumë se 500 mjekë dhe 150 studentë të mjekësisë kanë nënshkruar një letër publike që proteston për rritjen e pagave të tyre.
   Ata shprehen se ndjehen të ofenduar nga rritja e pagës, për sa kohë që pacientët dhe mjekët po përballen me shumë probleme në sistemin shëndetësor.
   “Ne mjekët kërkojmë që rritja e pagave që u jepet mjekëve të anulohet dhe që burimet e parave të shpërndahen për të përmbushur nevojat e pacientëve”, thuhet në letrën e tyre publike.
   Sakaq, nuk është hera e parë që mjekët në Rrëshen ngrenë zërin për problemet që ka sistemi shëndetësor në vendin e tyre.

   Sipas gazetês Dita, datë 8 mars 2018. Pêr tê verifikuar kêtê lain, ju lutemi tê kontaktoni o.j/dita

   Reply to this comment
 2. K. N. Dezi March 8, 22:51

  Meqe mjeksia ne Kanada financohet nga provica, te lutem precizojeni se ne cilen province te Kanadase ka ndodhur kjo?
  Se ne nje province mund te kerkojne ulje page e ne tjetren ngritje page!

  Reply to this comment
 3. Turi March 9, 00:38

  Po keta tanet te grisin xhepin

  Reply to this comment
 4. lec kakashi March 9, 00:45

  Nga ju shqiptaret e kanadas KUSH MUND TE NA BEJ NJE KOMENT SE SI SPJEGOHET KJO . CILI PROBLE KONKRET I SHQETSOKA KAQ SHUM QEVNUK PRANOJN TE RRITET RROGA . DUKET SI NJE RST I VECANT

  Reply to this comment
 5. Adih March 9, 01:21

  perkthyesi @… ,komentoni shume qarte e sakte ,por doja te shtoja edhe nje rast , ka shtete ne Europen Perendimore , nje ligj, qe ka vite ku aplikohet ,behet fjale, kur nje person eshte mbi 50 vjec, sidomos seksi femer ,mund te punosh gjysmen e oreve ,pra nga 39 ore ne jave 19 orene jave , dhe paguesh 100 % te rroges ,tamam si me ore te plota . Dhe kte shtese (50 %) e paguan shteti dhe jo firma .Ky ligj eshte per te gjithe dhe nuk ka te beje me te semret etj.. Kaq per sonte .Ju uroj nje nate te kendeshme z perkthyes .

  Reply to this comment
 6. XXXL March 9, 03:10

  Lerini llogjet, kane qene nen efektin e miellit.

  Reply to this comment
 7. perkthyesi March 9, 11:01

  Ju pershendes Adih, dhe komplimente per komentin!

  Reply to this comment
 8. faro March 9, 13:09

  Shikoni tek artikulli ne anglisht se c’rroge kane mjeket e Quebequt dhe pastaj arsyetoni per te bere krahasimet me kerkesat e mjekve tone.
  Nuk po e them shifren vjetore, se do krijoje sh shqetesime

  Reply to this comment
 9. Master Chefi March 9, 13:33

  Merre nje Master Chef dhe fute ne nje gjelltore dhe kerkoi te beje specialitete gatimi me kushtet dhe produktet e nje gjelltoreje. Per ta bere te kenaqur rriti dhe rrogen. Do pranoje nje profesionist I vertete te uli standartet e tija dhe “te prishi doren” sepse dikush paguan.
  Per kete protestojne dhe mjeket Kanadeze.
  Ne Shqiperi e bejne. Leku ju mbyll syte dhe dhe gojen Professor Doktorrave para mizerjes se kushteve ne spitale

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*