Mjekët sërish në protestë kundër testimit

February 9, 2015 12:11

Mjekët sërish në protestë kundër testimit

Mjekët kanë dalë sërish në protestë ditën e sotme.

Ata kundërshtojnë testimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Ndërkohë, mjeku Tritan Kalo tha se po kërcënohen nga ministri Ilir Beqaj.

Ai iu referua një interviste të dhënë nga Beqaj ditën e sotme, ku thoshte se mjekët që kundërshtojnë testimin, do vinë duke u pakësuar.

Sipas Kalos, ky është një kërcënim i hapur kundër mjekëve.

February 9, 2015 12:11
Komento

11 Komente

 1. SHTET DEMO February 9, 12:25

  Ju erdhi ora more fundurina te ndyra qe nuk u ngopet me lek, madje dhe duke vdekur njerez nga mos-kujdesja juaj.
  A keni pyetur veten pse nuk ka me respekt njeri per Mjeket ne Shqiperi?
  E qarte, ju keni shijuar vetem leket deri me sot; Tani eshte ana tjeter e medaljes, perbuzja, pse jo dhe dhuna per disa prej jush. E keni hak! Kaq di te them.

  Reply to this comment
  • Seit bej Driza February 9, 15:46

   Ty, mor primitiv, nuk ta kane fajin mjeket. Sistemi, si gjithcka ne Shqiperi, ka probleme, por ty te duket se ka ardhur koha te shfrysh instinktet e tua primitive, dhe per kete merita eshte padyshim e qeverise.
   Komplekset e tua te inferioritetit po gjejne shprehjen me te mire ne kete situate. Po keto komplekse do te shfaqesh edhe kundrejt policeve, mesuesve, punonjesve te administrates, kujtdo qe ka nje formim me te larte se i yti. Ti je simboli i karakterit mizerabel te shqiptarit, qe nuk duron asnje person qe eshte dicka me lart se ai.
   Ti, qe shkruan keshtu, fshihesh pas anonimitetit te internetit dhe i jep te drejten vetes te shprehesh pa rezerva instinktet e tua primitive. Por mos harro, se ne momentin qe do te te bjere b… ne uje me shendetin, edhe ti do shkosh pikerisht tek keta mjeke qe duhen vrare, duke ndenjur me fytyre te pervuajtuar e duke e pare doktorin ne drite te syrit, se helbete, shendeti eshte gjeja me e shtrenjte ne bote, dhe kur ka hall njeriu i harron disa gjera. Nuk ma ha mendja se do shkosh tek ministri kur te semuresh.
   Rekomandim: kur te semuresh shko tek veterineri, se ai eshte me i pershtatshmi per ty.

   Reply to this comment
 2. bety February 9, 13:09

  Kam shume respekt per misionin tuaj fisnik dhe emrin e madh “doktor”, por me gjithe respektin me lejoni tju them se si njerez keni treguar me vepren dhe sjelljen tuaj qe nuk jeni fisnike. Keni rjepur pacientet tuaj ne kembim te sherbimit dhe kete te gjithe e dime, edhe ne edhe ju. Dhuna e ushtruar ndaj jush eshte sporadike por ajo qe ju keni ushtruar ndaj pacienteve tuaj eshte ne vazdimesi…Hapni ndonje liber ndonjehere se edhe mjekesia ka evoluar …I keni mbyllur librat qekur keni mbaruar fakultetin.
  Por… Me lejoni tju them se dini te organizoheni per te mbeshtetur njeri tjetrin dhe per te rritur jetegjatesine e keqperdorimit te pushtetit qe keni.
  Me thoni nje emer mjeku qe nuk ka abuzuar, nje emer infermiereje, sanitareje apo edhe roje tek dera e spitalit qe nuk ka abuzuar.
  Jemi skuqur me shume ne qe kemi paguar se sa ju qe i keni futur parate ne xhepin tuaj.
  Ah ..harova asgje s’keni per te marre ne jeten e pertejme. Keto kohe qe ju kane mbetur perpiquni per te pastruar shpirtin.

  Reply to this comment
 3. Populli February 9, 15:02

  Mjeket tane, sidomos ata te QSUT, perbejne nje grup kriminal qe kush e di se sa e sa njerez kane marre ne qafe. Ata duhen transferuar te gjithe neper rrethe, dhe ne QSUT te sillen mjeke te afte e te kualifikiar jashte, e mbi te gjitha te jene njerez, e jo si keta qe nuk jane as kafshe. Zhdukini keta qelbesira qe kane vrare njerez me pakujdesine e paaftesine e tyre. Mjeke me bluza te bardha por qe i kane nxire e i kane bere sterre duke plackitur pacientet e njerezot e varfer te ketij vendi te varfer e te sakatuar nga politika e Sales e Fatosit te nenes.

  Reply to this comment
 4. Palaçio February 9, 15:02

  Du me ju be nje pyetje te gjitheve :
  Elektiçisti ju merr bakshish?
  Berberi ju merr bakshish?
  hidrauliku ju merr bakshis?
  Po doktori me gjithe ato vite studimi çar do bej, kur shteti nuk te jep gje, dhe ministrat vjedhin?

  Reply to this comment
 5. dorela February 9, 16:24

  c’TE KEQE KA TESTIMI? PSE FRIKESOHEN? LE TA BEJNE ATE TESTIMIN DHE TE KTHEHEN ME DINJITET NE PUNE. cDO INSTITUCION KA MATJE PERFORMANCE DHE AFTESISH. I DRUHEN TESTIMIT SE KANE Q ENE 1950 QE NUK PREKIN LIBER ME DORE? KUSH S’DO TE BEJE TESTIMIN LE TI LERE VENDIN ATYRE QE KANE MBARUAR SHKOLLEN KANE KOHE E JANE PA PUNE.

  Reply to this comment
 6. BARD HAXHIHYSENI February 9, 18:40

  Z beqaj reformat ne pergjithsi kane nje objektivdhe kryesorja kur behen kerkojne investime.Nuk munde te bejshe reforma apo testime me xhepin bosh.un testimi apo reformen ne mjeksi e kuptoj te percaktohen kush eshte mjek i pare,psh ne kirurgjin e barkut,kryekirurgu,kirurg i pare ,i dyte dhe i trete,mjek kirurgjie.por duhet te dihet qe kryekirurgu ka disa karakteristika qe duhet te plotesoj,profesor doktor me nje pervoje jo me pak se 20 vjet.etjera etjera cilsi.Por duhet ta mendosh Zoti miister qe ai do e kete rrogen baraz apo me te madhe se te tenden.Duke perfunduar te mjeku i kirurgjis qe do kete nje rroge minimale ,sigurishte pasi ka mbaruar te gjitha detyrimet minimumi60000 leke.Nuk arrij te kuptoj qe jane me dhjetra mjeke familje neper ambulancat e lagjeve e Tirane ,po ashtu dhe ne rrethe qe jane kot fare.Keta nuk munde te jene gjithmon e organike e ambulaces ,por si ne gjithe boten mjeket e spitaleve kryejne keto detyra.kjo do jete dhe detyra e shefit te ambulances qe dredhe gjithe diten zinxhirin,te afroje oraret dhe te ndjek realizimet.JU zoti miister doni te beni reforme po a e kuptoni qe TIRANES i ka ardhur koha per te pasur 2 urgjenca.bulevardi zogi i fundit duhet te ndaje dhe urgjencat.keto e shume te tjera jane reforma e testime,pa bere fjale per personelin infermier qe dhe ky duhet te ndahet.ka shume gjera qe permbledhe reforma ,kane te drejte mjeket qe revoltohen sepse ti sdo beshe asje testim?Po su dhe rroga mjekve te mira as dhe nje here uk do ta zhdukesh korrupsionin.pasi te kesh arritur kete testim ,me pas i thua o ne spital ose privat.Ne se do e leshe edh3e ne privat edhe ne shtet ske per te pasur shendetsi per populli as dhe nje here.

  Reply to this comment
 7. profesionisti February 9, 18:41

  doreles:
  Nuk ka asnje te keqe testimi,por tani sa u mbyll cikli i pare 5-vjecar i edukimit ne vazhdim.Ministria te nxjerre konkluzionet dhe te permiresoje aty ku ka vend per permiresim(dhe une mendoj se ka).Problemi eshte se, testimi do te jete nje “gje a gjeze” te cilen mjeket “nuk do ta gjejne” dhe konklusioni del se mjeket jane te paafte.Keshtu do shkarkohet gjithe problematika e shendetesise sot ne shpatullat e bluzave te bardha.Nuk po them ne shpatullat e menaxhereve te sistemit shendetesor sepse ato nuk i lidh asgje me mjeksine qe nga ministrine deri tek drejtoret ne spitale te nivelit te dyte apo te trete.FLM

  Reply to this comment
 8. nari February 9, 20:53

  Te gjithe mjeket e Shqperise kane nevoje te domosdoshme per nje verifikim te njohurive dhe aftesive te tyre sepse faktet e shpeshta te ndodhura me diagnoza te gabuara dhe me vdekje per faj te tyre (mjekeve) vene ne dyshim aftesite profesionale te tyre.
  Dhe mospranimi per te mos u testuar eshte absolutisht i pajustifikuar.

  Reply to this comment
 9. censura February 9, 23:20

  Po gjyqtaret do testohen(eshte me e lehte, se kane vendimet me shkrim e pasurite mbi mundesite),po ushtaraket,po ministrat ?

  Reply to this comment
 10. censura February 9, 23:46

  Ka edhe nje menyre tjeter per t’a hedhur ne ere,kete “nisme reformatore”.-Mjeket me dashje t’i bejne gabim pergjigjet e pyetjeve testuese,e atehere “reformatori” do gelltite gjuhen !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*