“Nëse vijon kështu, nuk do kemi ku të vizitohemi”. Po koncesionet?

November 8, 2019 16:16

“Nëse vijon kështu, nuk do kemi ku të vizitohemi”. Po koncesionet?

Sistemi shëndetësor në Shqipëri po përballet me vështirësi të mëdha për shkak të largimit të mjekëve nga vendi.

Por edhe për shkak të rënies së cilësisë së mjekëve të sapodiplomuar, të cilët gjithsesi largohen.

Aktualisht, Shqipëria është disa herë më keq sa i përket numrit të mjekëve për banorë.

Por minusi pritet të thellohet.

“Në repartin e anestezi-reanimacionit ne kemi mungesë personeli mbi 5 reanimatorë. Qeveria duhet të shpallë atë që quhet SOS. Të gjenden mjetet dhe rrugët që t’i mbajë këto kontigjente. Pas disa viteve nuk do kemi më ku të vizitohemi”, shprehen në Spitalin e Traumës.

Në situatën kur Shqipërisë po i  ikin mjekët dhs infermierët, stafi mjekësor përballet me një fluks të shtuar të rasteve të traumës, rreth 40.000  në vit.

“Në çdo ditë presim në spitalin tonë rreth 100-150 trauma. I bie mbi 40 mijë trauma çdo vit”.

Numri i operacioneve që zhvillohen në Spitalin e Traumës është shumë më i lartë se kapacitetet e këtij institucioni, për këtë mjekët kërkojnë edhe shtimin e hapësirave për të përballuar fluksin.

Qindra miliona euro për koncesionet në Shëndetësi kanë shkuar në shërbime dytësore që nuk e ndryshojnë në thelb situatën e rëndë, përkundrazi e kanë rënduar atë.

Përgjatë datave 8 dhe 9 nëntor në Tiranë po zhvillohet kongresi i tretë e traumës dhe urgjencës kirurgjikale shqiptare.

Në ditën e  parë të zhvillimeve të punimeve u shkëmbyen eksperiencat mes vendeve të tjera të rajonit për menaxhimin e rasteve të traumës.

j.l./ dita

November 8, 2019 16:16
Komento

17 Komente

 1. likefloriri November 8, 16:23

  Po konferenca po behet me stalliere e fermere, apo me mjeket qe jane ne shqiperi. Pastaj mos u shqetesoni se fakulteti i mjeksise nxjerr mjeke me shumice, per te plotesuar nevojat e spitalit te traumes dhe bile edhe per ne gjermani.

  Reply to this comment
 2. Love Laberi November 8, 17:21

  Te behet nje ligj qe detyron te sapo diplomuarit te mos ken te drejte te punojne jashte Shqiperise per te pakten 15 vite nga momenti i diplomimit …ne fund te fundit shqiptaret kan paguar taksa per arsimimin e tyre…apo studentet shqiptare shkollohen ne Shqiperi qe kushton me pak se ne europ dhe ikin…dmth “han buken e kaurit dhe bejne duvan e turkut” keshtu nuk vete…ose qeverria te gjej nje formul qe ekselentet e mjekesise ta ken koston e arsimimit 0 dhe per 20 ata jan te detyruar te punojne ne Shqiperi me nje rroge dinjitoze…

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 8, 18:13

   O Laberia e di ti qe nuk jemi me ne kohen e zullumqarit Enver? Sot shkolla paguhet dhe ai qe mbaron shkollen eshte i lire te shkoje ku t’ia doje interesi dhe puna. Apo do na tregosh ate perrallen me shkolla falas e me rrena te tjera. I takon Qeverise qe mos i coje dem paret e shendetsise andej ketej me koncesione ku qeveritaret vete vjedhin gjysmen e parave, po te mendoje per ti harxhuar me nikoqirllek ato para. Eh cna myten debilet.

   Reply to this comment
   • Love Laberi November 8, 19:11

    Po si edhe nga mendja ” xhuxhmaxhuxh” mor i mjere…po mire shko arsimohu ne universitet privat me parat e tua..se ata te publikut i paguaj edhe une…tjeter gje kam then ne komentin tim une, po tu te la pataksur Enveri nuk ke aq tru sa te kuptosh..

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku November 8, 19:27

     Ti paguan lesh mor zoteri se edhe ata te publikut e paguajne vete, megjithate ti o feudal thua qe kush mbaron shkollen te punoje atje ku do ti se na paske paguar ca kacidhe, zgjohu or debil, po munde sigurisht, po nuk munde vazhdo gjumin e kohes se qepes dhe hajde lesho ndonje pordhe ketu te DITA se keta kane nje te mire qe nuk censurojne gje.

     Reply to this comment
     • Love Laberi November 8, 21:46

      Ju lepive “Dites” dhe ata ta degjuan…paske edhe lepirjen si dhunti….bravo..meqene se se paske zanat kete pune, hajde lepi deve “hallatet” e mia..

 3. Arben November 8, 19:30

  POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK, PO

  MERR ATE QE KA KERKUAR,

  YSHTJEN NEPER YSHTARE.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK

  Reply to this comment
 4. Love Laberi November 8, 20:08

  Leshi te mbifte ne balle dhe pordhet te mbetçin ne turi..o gjakprishur qe keni 30 vjet qe po e shqyeni kete vend…due kur degjoni qofte edhe nje ide per tu solidarizuar sado pak per ate vend qe na lindi ju erren memjehere syte sepse jeni bijte e atyre laskareve se u lepiheshin dhe shisnin edhe grate tek te huajt, vetem per perfitime..prandaj nuk mer vesh liliput se ç’do te thote solidarizem per vendin tend..ndodh edhe ne perendim….ahhh se harrova ..sa per “debil” jot eme ka bere debilin me te madh (qe ne ti)..

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku November 9, 01:31

   Aaaaaaaaaaaa, fillove me sha nga nona, demek e humi Xhafer Labi simiten. Mu nona jote nuk ka c’me duhet se me siguri i vjen era shurre, po po pate noi goce a noi moter te re bjere se e lajme perpara, dhe meqe na i paske njof per ves lepirjen, po i fusim ene i llape. Karuc.

   Reply to this comment
   • Love Laberi November 9, 11:24

    Te thash qe jot eme ka bere debilin me te madh…llapen futja asaj buçes qe te ka dhjer se çupa ime eshte akoma foshnje dhe nenes time nuk i afrohesh dot qe ti maresh ere shurres se saje se ja ben pis shurren …keshtu qe te ngelet tiu fusesh llapen buçeve te fisit tend…o prakdhjer e fisqir xhuxhmaxhuxhi trim mbas tastieres..

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku November 9, 14:15

     Ne fakt ti mire e ke se ti i ke dale para tatiere me gjoks ne po bo hatane me trimeri. A pate vjedh noi dele kur more nusen mer halabak? Ik or rrote kari, or lab idiot sic keni qene gjithmone e vazhdoni te jeni, ha mut sa te ngopesh e mos na caj karin.

     Reply to this comment
     • Love Laberi November 9, 15:43

      Mire ate rrenxofshin pragun gjithe laberia….ate do bej…te fala buçeve te fisit..

    • Xhuxhumaku November 10, 03:18

     Ti qeke nga ata me spec djegs ne vërrë, nuk rrike dot pa pjerdh e pa u krrujt.

     Reply to this comment
 5. Buda November 8, 20:53

  Ne vuajme nga planifikimi: mbyllini fakultetet e llafollogjise dhe hapni sa me shume fskultete te mjekesise, se jemi ne Ekonomine Globale te Tregut.

  Reply to this comment
  • Lili November 9, 05:00

   Me ato milliona qe paguajme kot per koncesioni ne shendetsi, do kishin rrit vete cilesine edhe fo kishim bere rrogat sa n’evropen perreth per mjeket !
   Po kur per specialiste merr nje njeri qe krijon firm ne prishtine me 1000 ruros, duhet me ta marr mendja o kryeminister debil se je t’i shtruar rrugen korruptionit!!! Se cfo njere qe ka busolle e di se nje firm me 1000 euros nuk jep asnje garanti per asgje pos per vjedhje ashiqare! Pra kush eshte ai me busolle te madhe per me nuhat paret e me ba PPP bashe aty ku po lindin financimet nderkombtare kishe per zhvillim te mireqenjes tone qe vetem po zdryp!!!
   Ps: po erioni veliaj, qe eshte cpy past e jote, nuhati ndonje pare per ujin?! Se mbetem pa uje ne kryeqytete!

   Reply to this comment
 6. Rezi November 8, 23:52

  Spitalet duhet te kene nje shkalle pavarsie kur vjen fjala per te punesuar dhe mbajtur mjeket sidomos ata qe kane mbaruar me rezultate sh. Te Mira. Duhet te krijohet “kontrata Pune ” -per shembull,nga 3-5 vjet e perbere me kushte Apo oferta terheqese qe nje mjek I sapo diplomuar nuk do te hezitoje ta firmose. Ky eshte nje problem shume I gjere, ne kuptimin qe ministria e shendetesise duhet te bashkepunoje me drejtuesit e spitaleve dhe t’i jape spitaleve me shume mundesira dhe hapesire qe te kene mundesi te gjejne menyra te ndryshme kur vjen fjala tek doktoret dhe menaxhimi financior. Qeveria nuk ka mundesi te menaxhoje financiarisht 100% cdo instuticion mjeksor sidomos spitalet. Ka ardhur koha edhe ne Shqiperi qe te lejojne spitalet te mos varen komplet nga shteti por pjeserisht, dhe pjesa tjeter nga kompani private, per shembull: 60%nga shteti dhe 40%nga nje kompani private.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim