“Mjekimi i gabuar ka sjellë rritje të vdekshmërisë”, Muka tregon studimin: Shumë pacientë mund të kishin mbijetuar pa këto 2 barna

October 17, 2020 08:37

“Mjekimi i gabuar ka sjellë rritje të vdekshmërisë”, Muka tregon studimin: Shumë pacientë mund të kishin mbijetuar pa këto 2 barna

Ish-zv. ministri i Arsimit Taulant Muka ka ngritur dyshime se mjekimi i gabuar i Covid-19 mund të ketë rritur numrin e vdekshmërisë.

Muka me profesion mjek, ka thënë se dy lloje barnash të marra së bashku rrisin rreizkshmërinë e një vdekje të mundshme.

“Rezultatet e RCT nga OBSH ne mbi 11 mije paciente Covid19 treguan se Remdesivir, Lopinavir, HCQ dhe interferon nuk kane asnje efekt ne vdekshmerine Covid-19. Gjithsesi, une i ri-analizova te dhenat, dhe rezultatet tregojne se grupi i HCQ dhe Interferon marre sebashku kane 17% me shume rrezik per te vdekur. Pra, sipas ketyre te dhenave paraprake, me shume paciente mund te kishin jetuar nese nuk do ju jepnim keto dy barna”, shkruan Muka.

Sakaq ish-ministri ka vijuar duke këshilluar për të qenë më të kujdesshëm dhe të mos aplikohet asgjë pa ndjekur procedurat shkencore.

 

o.j/dita

 

October 17, 2020 08:37
Komento

8 Komente

 1. Une i rianalizova thote, e kush je ti??!! October 17, 09:09

  Ky doktor trapi, pse nuk kthehet te jape kontributin ne Shqiperi, por na jep mend nga SKYPE. Po ne vendin qe KY vegjeton, cfare roli luan ne kete pandemi. Ik ore se na e shpife sa here te shohim. Kur nuk ka nje mjekim preciz, alternativat do perdoren, ashtu si gjithe Europa.

  Reply to this comment
 2. mirel October 17, 11:54

  Parashikimi i ketij pseudoshkencetari per Shqiperine ishte “me mijera te vdekur nga vala e pare e COVID-19”

  Reply to this comment
 3. Dodona mbi Tomorr October 17, 17:01

  “Se si e ka pranuar Zvicra kete “shkencetarin e madh”, Taulant Muka nuk e di,por nga ato qe shkruan e thot ky ish zv. ministri i arsimit,qe desh na shkaterroi sistemin arsimor per ne Shqiperi ky nuk ben,ndersa per ne Zvicer jo se jo ;Atehere per cfa!r i duhet Zvicres?

  Reply to this comment
 4. Lili October 17, 17:24

  Sidomos kur shihet se studimet fillestare per hcq si Hycovid tregojne se hcq eshte jo e rezikshme edhe shpeton jete mbasi vdekshmeria eshte 50% ma pak …
  Taulant deliranti duhet edhe te mesoje me lexuar ma shume studimet
  Problemi eshte pse nuk doni me ba studimin sikur Pr Raoult ,nga IHUMarseille, po i shtoni interferon,qe dihet se pa hcq eshte problem ne vetveti…

  Reply to this comment
 5. Lili October 17, 17:37

  Idioti na sjell nje studim pa peer review, dmth jo i kontrolluar nga komuniteti shkencore, pa asnje shpegim se ku u morren si u morren e ne cfare gjendje ishin njerezet, nje studim alla Lancet skandal, qe ky na paska rianalizuar( me cfare kritere e me cfare ekip na qenka ne gjendje te na analizoje ky aq shume te dhena sa 11000 dosje nuk dime) .
  Perndryshe nuk besoj se kemi shume me interferon ne Shqiperi, po ky nuk di ndoshta pse se ka ‘harruar’kushtet e shqiperise…

  Reply to this comment
 6. kasem gahinji October 17, 17:54

  Ka degjuar dje debatin e mjekeve italiane ne parlament,komisionin perkates,dhe per gjithe naten beri analizat e ilaceve duke nxjerre konkluzionin”mjekim i gabuar”ko…q…ke “jo shaka.

  Reply to this comment
 7. Teuta October 18, 09:25

  Une nuk e di perse e quajne ish- zv/ minister , kur kuy nuk qendroi as dy jave ne ate detyre ?

  Reply to this comment
 8. kujtimi October 18, 12:04

  Ore doktor, mos valle eshte plagjiature ky shkrimi yt, pasi sipas mendimit tim ti nuk je i afte te besh studime te tilla, se jane te medha per koken tende si qepujke.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim