Mjeku infektoi 90 persona me HIV, përdori shiringë të kontaminuar

May 3, 2019 12:17

Mjeku infektoi 90 persona me HIV, përdori shiringë të kontaminuar

“Të paktën 90 persona, përfshi 65 fëmijë, besohet se janë infektuar me virusin HIV në Pakistan nga një mjek që përdorte një shiringë të kontaminuar”, deklaruan zyrtarët ditën e premte.

Autoritetet u njoftuan javën e kaluar pasi 18 fëmijë nga zona periferike e qytetit të Larkanës rezultuan pozitivë me virusin HIV, duke bërë që zyrtarët e shëndetësisë të kryejnë hetime më të thella.

“Më shumë se 90 vetë kanë testuar HIV pozitiv dhe numri i fëmijëve është rreth 65 ,” tha për AFP Dr. Abdul Rehaman, një zyrtar i shëndetësisë në Larkana.

Autoritetet thanë se hetimet çuan tek një mjek i vetëm, i cili duket se ka përdorur një shiringë të kontaminuar tek pacientët.

“Ne kemi arrestuar një mjek pas marrjes së ankesave nga autoritetet shëndetësore”, tha Kamran Nawaz, shefi i policisë lokale që drejtonte çështjen në qytetin jugor të Larkanës. “Na thuhet se mjeku gjithashtu ka HIV”, tha ai.

“Gjaku i prindërve të fëmijëve të infektuar u testua gjithashtu, por rezultatet e tyre ishin negative,” shtoi Pechuho.

j.l./ dita

May 3, 2019 12:17
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim