Mllefe dhe gjysmë të vërteta: Lufta e spiunëve mes SHBA dhe Rusisë

September 8, 2016 17:48

Mllefe dhe gjysmë të vërteta: Lufta e spiunëve mes SHBA dhe Rusisë

Nëse Lufta e Ftohtë bazohej në dallimin mes ideologjive, ajo që ka shpërthyer së fundmi mes Rusisë dhe SHBA, po transformohet në një betejë

Në mes të breshërive, në këtë moment është fushata zgjedhore amerikane, e goditur prej skandaleve. Në ballë është Julian Assange, themeluesi wikiLeaks i cili, sipas The New York Times, me “vizionin e tij të një Amerikë super agresive” dhe “mungesën e kritikave ndaj një fuqie botërore, që është Rusia» çon ujë në mullirin e liderit të Kremlinit, Vladimir Putin. Mbetet e dyshimtë sidomos koha në të cilën wikiLeaks ka publikuar dosjet e veta, që përkon pikërisht me konventën demokratike, duke i vënë një “syërkëmbësh” Hillary Clintonit dhe duke i bërë një nder Donald Trumpit, kandidatit republikan që konsiderohet shumë pro-rus. Me pak fjalë, diçka është kalbur. Dhe jo vetëm në Danimarkë.

Kanë shkruajtur mediat:

“Assange e ka bërë “marmelatë” Jo Beckerin e New York Times, i cili e pyeti nëse wikiLeaks është duke vepruar në bashkëpunim me Moskën”, raporton agjencia e informacionit, Ria Novosti, duke e përshkruar një intervistë të publikuar në proဠlin e Facebook të gazetës amerikane. Ndaj kundër-pyetjes së Assange, nëse gazeta e tij do të publikonte dosjen mbi kandidaten demokratike, apo do preferonte ta fshihte, “Beckeri një herë hezitoi, u përpoq që ta shmangë, e më pas pranoi se s’kishte siguri”, shtoi agjencia ruse. Edhe më troç ka folur agjencia Tass, në titullin: “Assange: Clinton kërkon të forcojë pozitën e saj me propagandë anti-ruse”. Lapidar për Vladimir Putinin, duke folur për Bloomberg: Moska “nuk është marrë kurrë” me sulmet e hacker-ave.

Lufta e Ftohtë tani është e pamundur në parim, ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, nuk ka kontradikta ideologjike. Por ka konkurrencë të ashpër ekonomike, me një konkurrencë të tensionuar për të ruajtur pozitën dominuese të SHBA-ve dhe komunitetit global. Julian Assange, Edward Snowden, është përgjigja e sistemit amerikan në vetvete, një sistem që kërkonin për të kontrolluar fushën e informacionit. Në raste si këto që ju jeni gjithmonë “kalorës në ndritshëm forca të blinduara” që kërkojnë për të rivendosur ekuilibrin trazuar e drejtësisë.

Lufta e Ftohtë sot është e pamundur në parim, pasi ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë nuk ka kontradikta ideologjike. Por ka konkurrencë të ashpër ekonomike, me një garë të tensionuar për të ruajtur pozitën dominuese të SHBA-ve në komunitetin global. Julian Assange, ashtu si Edward Snowden, përfaqëson përgjigjen e sistemit amerikan ndaj vetvetes, një sistem që kërkon të kontrollojë fushën e informacionit. Në raste si këto gjen gjithmonë “kalorës me armaturë të ndritshme”, që kërkojnë të rivendosin ekuilibrin e prishur të drejtësisë.

 

September 8, 2016 17:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*