Mogherini–Hahn përshëndesin marrëveshjen: Tani zgjedhje të lira dhe Vetting

May 19, 2017 12:26

Mogherini–Hahn përshëndesin marrëveshjen: Tani zgjedhje të lira dhe Vetting

 

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn kanë përshëndetur sot marrëveshjen e arritur për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri, duke theksuar se tashmë është koha për zbatimin e saj për zgjedhje të standardeve ndërkombëtare dhe për votimin e Vettingut.

Në një deklaratë për media, ata thonë se “ne urojmë partitë politike në Shqipëri për marrëveshjen e arritur, e cila do të çojë në mbajtjen e zgjedhjeve më 25 qershor 2017 me pjesëmarrjen e të gjitha partive. Liderët u janë përgjigjur pritshmërive të qytetarëve të tyre dhe treguan pjekuri demokratike”.

Ata thonë se ky ishte një hap i parë, por vendimtar.

“Tani, kjo marrëveshje duhet të implementohet me shpejtësi për të përgatitur zgjedhje të standardeve ndërkombëtare.”

Duke folur edhe për pikën që i përket votimit të Vettingut, ata përsërisin se “implementimi i procesit të Vettingut në mënyrë solide dhe të besueshme është tepër i rëndësishëm dhe vendimtar për progresin drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian.”

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë dhe aspiratat legjitime të popullit të saj për një të ardhme më të mirë”, përfundon deklarata.

May 19, 2017 12:26
Komento

7 Komente

 1. breschia May 19, 13:44

  Mogherini rregulloj italine , dhe tani jep keshilla per shqiperine .
  Mogherini dhe Vetingu i saj .

  Vetingu – vidh 250 meleon dhe ndan Torten per te qeverisur si Lulzimja .

  Vetingu – vidh korrentin se je pa pune ? 6 muaj burg si rrugaç .

  Vetingu – Vidh banken e shqiperise kur rrogen e ke 10.000 evro , duke fshire djerset nga Kemaqesia ,
  Ke te drejte te vallzosh me Presidentin Napolon .

  Ma va a quel paese mona ……………….

  Me nje fjale edhe ju jeni te kenaqur ?
  Po ne qe nuk jemi te kenaqur si i behet ?

  Ketu duhet te vi Stalini o Enveri .

  Reply to this comment
 2. Z.Z May 19, 14:25

  Moga me Hanen nuk pershendesin marrveshjen por urojne njeri-tjetrin dhe gjithe ushtrine ku bejne pjese, Bashkimin Europian se me ne fund mund te kthehen ne krahun tjeter dhe te vazhdojne gjumin e prishur aha ha ha ha…

  Reply to this comment
 3. xxx May 19, 15:10

  na i hiqni sysh keta

  Reply to this comment
 4. Adih May 19, 15:58

  Z Mogherini dhe Z Hahn mos u gezoni qe u be marvshja , por do gezoheni atehere . ,kur partite politike te jene vertete kundershtare te vertata ,me njera tjetren ashtu si ne vendet e shteteve te juaja .
  Z HAHN ,me qe jeni Austriak, sic e dini dhe ju me mire se ne , Partite politike ne shqiperi jane tamam si ato partite Austriake ,direkt mbas luftes se dyte boterore ,ku ne mbledhjen ,direkt ne televizor ,ku rregjizori nje djal Wienez dhe patriot e trim, mbasi i dha sinjalin qe mbaroi mbledhja ne tavolinen e rrumbullaket midis kundershtareve politike .(e vazhdoi me koshjence xhirimin ) ,befas i besuan rregjizorit, qe e mbylli transmetimin dhe thane midis tyre ,bukur e lozem teatrin sot dhe ku do e hame darken sonte, te gjithe se bashku . Te nesermen ato hiken me ceremoni nga karriget e pushtetit ,se u pane me ze e figure nga gjithe populli Austriak,ku fatkeqesisht ne shqiperi ,ato me ze e figure sot ne 2017 zgjidhen Presiadenta ,prandaj ne jemi tamam si ju, direkt si ne mbarimin e luftes se dyte boterore . E di qe e dini i nderuar Z HAHN kete histori ,por vetem sa ja u kujtova .
  PRANDAJ DUHET TE GEZOHENI JU DHE SHQIPTARET VETEM , KUR KETA TE JENE VERTETE KUNDERSHTARE ME NJERI TJETRIN .
  Ju faleminderit Z Mogherini dhe z i nderuar Hahn. .

  Reply to this comment
 5. Adih May 19, 17:11

  Flm

  Reply to this comment
 6. Adih May 19, 19:49

  Ju lutem…

  Reply to this comment
 7. Drejtesia do te vendoset duan apo nuke duan keto mije kenetash,apo avoketerit e tyre May 19, 20:56

  Gezimi i komisjoneres Morgherini-Hahn,as me pak dhe as me shume por nje ortakeri me riciklimin e botes se krimit e korrupsionit politik ne Shqiperi,qe do te thote bashkefajesi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*