Moisiu: Duhet revolucion në sistemin e drejtësisë

July 26, 2014 15:29

Moisiu: Duhet revolucion në sistemin e drejtësisë

Ish-presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, thotë se është i domosdoshëm një revolucion në drejtësi. Ndërsa prej javësh, tema kryesore e debatit politik është bërë reforma në këtë sistem; për ish-kreun e shtetit ndryshimet duhet të prekin themelet e institucioneve duke përfshirë edhe ndryshime kushtetuese.

“Duhet një revolucion, të gjithë këta gjyqtarë duhet të përballen me drejtësinë e të sqarojnë pasurinë e tyre”, ka theksuar Moisiu për Vizion Plus.

“Reforma të nisë nga KLD, por edhe presidenti duhet të luajë rolin e tij në sistemin e drejtësisë”, shprehet ai.

Ndërkohë që në lidhje me reformën territoriale, ish-kreu i shtetit deklaron se ajo duhet të mbyllet sa më shpejt duke kritikuar pozicionin që opozita mbajti ndaj kësaj çështjeje. Unë nuk e kuptoj as sot pse opozita nuk u bë pjese e reformës, nuk dha asnjë arsye për këtë, por reforma duhet të mbyllet. Harta e re territoriale pritet të votohet të enjten, në 31 korrik, në seancë plenare, por opozita nuk do të jetë në Parlament, ndërsa ka lajmëruar prej javësh se nuk e pranon reformën e realizuar nga maxhoranca.

July 26, 2014 15:29
Komento

15 Komente

 1. papi July 26, 15:35

  po ti mo plak legen cfare bere kur ishe President? Nje vere ne uje

  Reply to this comment
 2. Naci July 26, 15:36

  Mois na thuaj ndonje gje per pilafin se per revolucionet jane pak te veshtira,dhe sidomos per ju qe i keni provuar shkopin e Berishes….pasdite takohemi tek shallvaret per nje dore Domino.

  Reply to this comment
 3. lol July 26, 15:42

  Sa i trashe aq dhe i paftyre me kete deklarate ky!

  Reply to this comment
 4. Estore July 26, 16:14

  Duhet revolucion ne trute e kokes per ju kapterat ,ose nje virus per tju sakatuar dhe nga
  kembet te mos te levizni dot per ne kuvende e gazeta.Ju jeni te mencurit e budallenjeve
  Ju jeni gazi per popullin normal dhe cmendurija qe shkaktoni tek te zgjuarit e ketij populli.

  Reply to this comment
 5. bregdetasi i vjeter July 26, 16:21

  Ne Shqiperi duhet revolucion, permbusje,qilizem ne cdo fushe te jetes,bujqesi, blegtori, ushtri, polici, shajk, presidence, industri, telekomunikacion, turizem

  Reply to this comment
 6. sejdi July 26, 17:39

  Reforma ne drejtesi do te thote qe cdo gjyqetar te mbaje pergjegjesi per vendimin qe jep.Dhe per gabime te vendimeve duhet te shkarkohet.Duhet te krijohet nje grup inspektimi qe cdo vendim gjykate qe apelohet te ballafaqoje apelusin avukatin e tij dhe gjyqetarin me kodin civil dhe penal.Vetem atehere do te kemi drejtesi.NE se sbehet kejo atehere do te filloje revolucioni por kete here nuk do te pyes me per politikane apo gjyqetare se popullit i ka vajtur thika ne kocke

  Reply to this comment
 7. ardjani July 26, 17:45

  shqiptaret kane nevoje per nje revulucion-e “nel cervello”
  njerezit pa moral e pa karakter – kane nevoje per nje revulucion ne Truuuu!

  Reply to this comment
 8. Jozi July 26, 18:53

  KY ESHT ZOTNI BUR SHTETI

  Reply to this comment
 9. Mark uk July 26, 19:18

  Para se behej president i kishin ra trut ne qafe.Tani jo qe ka rrjedhur po ky ka pjerdhur.Edhe sikur te thot Edi Rama fluturoj gomari ky thot bile me samar.Po ma gomar ata qe merren me te.

  Reply to this comment
 10. hj July 26, 19:33

  Po patjeter qe duhet pastrim.360 gjyqtare plepash e kane bere kete vend lemsh. Thone qe politika e ka fajin. Ne fakt gjyqesori duhet te jete “ndergjegja” e nje shteti jo nje halabak deputet injorant qe hedh ca para e shkon ne parlament. Prandaj duhet nje gjyqesor me integritet tua futi kemben ne nje kepuce ketyre idioteve. Ketu eshte tani e nevojshme qe te pastrohet gjyqesori nga keta 360 kopilat.

  Reply to this comment
 11. Pëllumb zaimi July 26, 20:46

  Mos e paragjykoni z. Moisiu? Nuk është shumë trim por,është burrë i drejte dhe ne shumicën e rasteve ka mbajtur qëndrime pozitive. E ka fjalën për nje përmbysje radikale ose rrenjësore ne sistemin e drejtesise dhe nuk e ka keq? Ky sistem eshte gati tëresisht i kalcifikuar apo i dekompozuar. E kemi njohur edhe ne që eshtë i tillë përmes fakteve te panumërta te ” Ditas”? Prandaj sherimi eshte qilizma dhe jo vetëm këtu por edhe ne ato drejtime qe thotë “bregdetasi i vjetër”!? Por,në drejtesi është me urgjenti dhe më i “eturi” për radikalizem? Ne nuk duhet t’ju behemi pengese atyre deklarimeve qe edhe ne i kemi komentuar disa herë. Moisiu per mua e ka drejt. Lerini ironite me domino e me shakara te tjera pa kripë se nuk jane te verteta për ne që e njohim ate dhe që juve nuk ju njohim? Tung!

  Reply to this comment
 12. mir July 26, 22:34

  kane filluar te bien guret nga dora……hajt …tresh jek…..beje domino.

  Reply to this comment
 13. Mark uk July 27, 07:53

  hj:Me pelqej komenti juaj,po nuk arrita te kuptoj pse po quan 360 gjygjtar plepash.Ne fakt as Edi Ramen nuk e kuptova sic nuk e kuptojn 90% e popullsis.Ju lutem po deshe me trego.

  Reply to this comment
 14. tomsojeri July 27, 10:54

  Drejtesia esht produkt i politikaneve te kalbur ndergjegjesisht ,esht pasqyr e e ne rastin konkret esht tragjedie shtetit qe ata kan uzurpuar, e ne rastin konkret esht tragjedi e kombit !Kudo hajni ,krim e tradheti me nje mafje qe drejton , kjo esht pamja e ksaj Shqiperie sot !Ska nevoj per analiza e fakte se jan then me qindra her e vazhdojn te thuhen neper kte gazet ! Demokracia dhe ne emer te saj nga kta gangster te pangopur krijuan kushtet qe te mos ket fuqin nje individ i ndershem te kthej kte rot qe hecen mbi kte shin sado pushtet te ket !Shteti ne Shqiperi esht i pushtuar plotesisht nga njerezit me te eger e me te felliqur ku sapo ju jepet mundesia e rasti nuk kthejn koken mbrapa por me cdo cmim duan pasurimin !Per fat te keq jan shum dhe ktaq ndertuan drejtesin qe shohim sot qe te mbrohen e te vazhdojn “epshin per pasurim “ne emer te demokracis e te “liris”qe ju jep ky sistem!Po bregu ,ke te drejt dhe ju z. Zaimi por kalcifikimi ka zen gjith politiken e pastaj e drejtesin !Nuk e permbys kte semundje as Moisiu sado trim te jet se pas Moisiut na vjen Nishani produkt i avancuar me semundjen (nga shiu ne bresher)e neser nuk dim kush tjeter qe ne do shpresojm se do jet ndryshe !Pra frik kam qe as nje president i mir e as nje kryeminister i mir kan forcen te bejn “rilindje”!Gjithcka ka mar fund atje lart nga ku presim mrekullirat dhe jam plotesisht me bregdetasin qe vetem nje revolucion total pa ju trembur viktimave do kthej kte gjendje !Ju kthyem asaj kohes se revolucioneve qe erdhen si shkak i degjenerimit sistemit e kto revolucione sollen ndryshimet e sot per kte ka nevoj Shqiperia !Ky lloj sistemi esht kalbur ,esht degjeneruar ,dhe nuk di me, nese gabim apo jo, duhet ti themi “demonkraci” !!!!!!!

  Reply to this comment
 15. Meteh July 28, 15:23

  O MILET:Ju qe shkruani keq per Ish-Presidentin MOiSIU,jeni gomer te PD-se.Ai eshte tamam burre shteti,pasi nuk zbatoi asnje ligj te SALIUTne kundershtim me kushtetuten,e jo si ky kapteri i tanishem qe takohet 2 here ne jave me te,duke marr udhezime e detyra si ti K/vihet qeverise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?