Moisiu: Ne kemi tunele si të Koresë së Veriut

September 19, 2017 10:40

Moisiu: Ne kemi tunele si të Koresë së Veriut

Ish presidenti Alfred Moisiu, thotë se Koreja e Veriut nuk mund të bëhet shkak për një lufte botërore dhe SHBA nuk do të sulmojnë shtetin komunist. Në një intervistë për Report Tv, ish-presidenti Moisiu tregon misionin ushtarak të Shqipërisë në vitin 1964 drejt Koresë së Veriut për strategjinë e mbrojtjes.

“Koreja e Veriut ishte një vend i destinuar dhe mendonin vetëm për luftë”, thote ai.

Ish presidenti theksoi se ndërtimi i tuneleve në Shqipëri, përfshirë këtu edhe tunelin anti-atomik që njihet sot si ‘Bunk’Art’ u huazua nga strategjia e Koresë së Veriut.

“Për të ruajtur teknikën luftarake dhe popullin, ata na referuan mendimet për mbrojtjen dhe kishin bërë tunelizimin. Edhe teatrot i kishin bërë nëntokë, por edhe parlamentin, TV, radiot dhe spitalet”.

Ai ka zbuluar edhe një detaj sesi Hrushovi donte të hiqte qafe Enverin. “Hrurshovi erdhi në 1959 në Shqipëri dhe i propozoi Hoxhës për ta çuar ambasador gjëkundi. Qëllimi ishte për ta lëvizur Enver Hoxhën” deklaroi ai.
September 19, 2017 10:40
Komento

11 Komente

 1. kasem gahinji September 19, 11:07

  ti ke rrjedhur fare,po clidhje e ckompetence kish hrushovi per spostime e emerime ambasadoresh shqiptare.o ish preident,mos u bej lolo.

  Reply to this comment
  • shvejku September 20, 00:10

   Kam patur respekt per Moisiun si presidenr,por kur lexoj theniet e tij se ne paskemi mesuar nga koreanet per fortifikimin,me duket se paska nevoje per ilace!
   Fortifikimi i mbrojtjes ne Shqiperi nuk ishte vetem strehime per mbrojtjen e popullates,rezervave te shtetit etj!
   Fortifikimi yne nuk ka e nuk do nkete ne shekuj asnje te dyte,sepse ne ndertuam mbrojtjen e vendit duke vendosur te gjithe ushtrine ne formacion luftimi!
   Ne asnje vend te botes nuk jane ndertuar fortifikime per cdo ushtar,per cdo top artilerie,per cdo avion luftarak,nebdetse etj!
   Kur kete fortifikim nuk e kishte bere Kina e fuqishme,si mund ta bente Korea,qe kur ka shkuar Moisiu atje,koreanet nuk kishin buke te hanin!

   Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku September 19, 12:02

  O Zot ketij i ka ikur nga koka edhe ajo pak gjize qe i kishte mbetur kur ishte mender president.

  Reply to this comment
 3. fevzo allati September 19, 14:15

  Sepse hurshovi ishte idiot si puna jote more kasem dhe e salikarit qe te paguan ty per te bere komente idiote.

  Reply to this comment
 4. nje pyetje kam une; ish te "denuarit", ish "pronaret" dhe oligarket e sotshem, mund te vriten si qener ?? September 19, 14:37

  ti si mendon shoku kok plenc; duheshin tunelet apo jo, si ushtar…kar…ak qe je???… po s’doli njeri, nga miliona shqiptar, t’i qij rracen nje grushti pak, mijra vetetesh te denuar e “persekutuar” per krime ndaj ketij kombi, por u japin keste shperblimi per dite dhe kthim e kompensim “pronash” sikur ivene ne sherbim te kombit dhe jo qe jane pranat djersa dhe gjaku i popullit qe keta KRIMINELE po i marin per te majme veten ??!! . me shume po zgjat reabilitimi dhe majmerimi i ketyre krimineleve, se “denimi” e “persekutimi” i tyre ..

  Reply to this comment
 5. J September 19, 16:15

  Ku janë tunelet se na preu shurra.

  Reply to this comment
 6. mazhino September 19, 19:31

  e njoh shume mire tavarish-in
  alfred spiro mojsiun.
  .
  nga njeri fisnik deri ne vitet 80′ eshte ismailkarderrizuar dhe shperfytyruar pas 1992.
  .
  pra nqs se do denohej ai sistem qofte alfred moisiu….qofte dhe kadarenjte duhen denuar..te paret por kjo eshte teme tjeter.
  .
  sepse nje hekur te vije gabim ne objektet e fortifikuara kur ndertoheshin..alfredit i priste shpata ne te dy krahet me islambatallet e tij..
  .
  .me vogla qe duhet te beje Fredi eshte heshtja….se kjo lidhje qe ben me korene e veriut ose eshte i paguar ose eshte i kaluar nga mente

  r.i.p tavarish alfred

  Reply to this comment
 7. zulo September 19, 20:59

  Edhe kete matuf ne e kishim President,po ore i gjore nuk ishte vetem Korea dhe ne qe germonim si uritha. Ishte tere blloku komunist qe bente kete edhe para nesh. Ishte Jugosllavia qe filloi me 48te kur pritej sulmi i sovjetikeve dje aleatev te tyre ne Ballkan.

  Reply to this comment
 8. ELIOT September 24, 13:10

  MORE ZULO … PO A E DINI JU MORE SE ME BETONIN QE HARXHUAN KOT PARANOJAKET E ENVERIT MUND TE BENIN 500 MIJE NDERTESA PER POPULLIN E SHKRET £ QE JETONTE SI ..5 VETA NE NJE DHOME DHE KUZHINE …EDHE MOISIU KA TE DREJTE ……. TREGON DICKA REALE TE ENVER PSIKOPATIT ..PRANDAJ JU ..DISA Q E KRITIKONI SE THONTE TE VERTETEN …MBYLLENI SUPIN SJU VJEN MIRE ..POR JA QE KESHTU ISHTE … TYNELE DHE BETONE ..POR ARMET QE KISHTE AMERIKA NE 70 NE 80 /….. II HIDHTE NE ERE BUNKIERET SI LETRA CIGARESH ….. PAK INTILIGENCE DO TJ BENTE MIRE …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim