“Po të mos kishte ndodhur ’97 do ishim para Rumanisë dhe Bullgarisë në BE”

February 6, 2018 20:54

“Po të mos kishte ndodhur ’97 do ishim para Rumanisë dhe Bullgarisë në BE”

Ish-presidenti i Republikës, Alfred Moisiu deklaron se politika është përgjegjëse për situatën ku ndodhet Shqipëria. Ai tha se politikanët tanë  duan që t’i kenë të gjitha pushtetet për vetë, njësoj si në kohën e diktaturës.

“Ngela çik i pezmatuar pasi doli përpara Serbia dhe Mali i Zi duke dikur që ne kemi shumë më përpara dhe po mos kishte ndodhur 1997 ne do ishim para Rumanisë dhe Bullgarisë në BE. Kjo është përgjegjësi e politikanëve dinë të bëjnë vetëm sherr e shamata që shikojnë interesat e tyre dhe shikojnë fare pak interesat e qytetarëve. Ne do t’i nënshtrohemi strategjisë, megjithëse jemi me vonesë jemi seriozë në realizimin e angazhimeve tona dhe vërtet mund të ecim mirë. Por duhet të bëjë kujdes klasa politike. Është për të ardhur keq kur shikon disa fenomene në parlament. Fenomene që krijojnë situata të paqenë”, tha Moisiu.

Ish-Presidenti komenti edhe çështjen e zgjedhjes së kryeprokurores. “Unë them që shyqyr që u gjet një prokurore që po vë në lëvizje prokurorinë. Sepse për fat të keq prokuroria deri tani ka pasur vetëm deklarata. Unë nuk jam që njerëzit të futen në burg, por ata që kanë përgjegjësi duhet të përgjigjen. Ne nuk na e prish stabilitetin as një polic, as një infermier, por ata që e kanë pushtetin në dorë”, tha Moisiu për Ora News.

“Deri tani nuk kemi parë prapa hekurave ndonjë personalitet të madh. Mbi të gjitha është vullneti politik. Sistemi jonë për fat të keq ka qenë nën komandën e politikës. Ne pavarësisht se themi se rrëzuam komunizmin, mentaliteti është gjallë. Politikanët duan të njëjtën gjë si në kohën e diktaturës, ti kenë në dorë të tëra, ti komandojnë të gjitha. Kushtetuta është e qartë, i ka ndarë pushtetet dhe kjo është baza e demokracisë. Megjithëse në kushtetutë e kemi të shkruar, kur vjen puna duam që ekzekutivi ti ketë gjitha në dorë”, nënvizoi Moisiu. e/k/dita

February 6, 2018 20:54
Komento

19 Komente

 1. krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë February 6, 21:12

  Politikanet shqiptare jane njerez pa ideale pa vizion Ne 27 vjet shikoni pasurite, bizneset e tyre Pushteti politik u sjell atyre fitime perallore ! Ndaj arsyeja pse ata cirren si qente ne Parlament dhe nuk bejne leshime per njeri tjetrin eshte pikerisht, ana financiare !
  Noli ne 1924 ne foltoren e Parkamentit thoshte :


  E pesta. Anarkia e idealeve: Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit. Na mungojnë vetëm idealet e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpuseh që mund t’i copëtosh, por jo ti shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon se në betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë e s’e lëshonte, gjersa ia prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë, atehere e kapi me dhëmbë e s’e lëshoj gjersa i’a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i vjetërsisë antike. Që t’i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e kokën po dhe këmbët e trupin.”

  Kjo eshte arsyeja pse politikanet tone ne 2018 hahen cirren bertasin me njeri tjetrin, vetem per pushtetin e tyre ! Ihedhin fajin njeri tjetrit ! Hajduti thote kapeni hajdutin !
  Pra ideali i tyre eshte paraja me dallavere, korrupsion ! Ndaj shqiptaret jane te varfer dhe ne emigrim ! 27 VJET proces i shberjes se shtetit ligjor ku te gjithe te jene te barabarte perpara ligjit !

  Reply to this comment
  • Pjeter Bubaj February 7, 19:54

   Thano dhe gjithe stafit,pershendetje.Gjate nje emisioni ne televizionin shqiptar me Krasniqin dhe Bregun per ne B.E.me beri pershtypje pyetja e Lutfi Dervishit.Se “a ka ndonje plan te dyte Shqiperia per te arthmen ne Europe”?Pergjigjet ishin se deri tani nuk kemi degjuar!Me gjithe respektin qe kemi per keto figura politike,nuk treguan nivelin e tyre ne largpamje,pasi politikani i mirfillte duhet te jete largpames.A nuk ka ardhur koha,qe pas gjithe ketyre perpjekjeve per te kapur Europen e nuk po e arrijme dot!Me politikanet tane,eshte evidente percaktimi i Konices, shqiptari per shqiptarin.E pra,keta politikane drite-shkurter te se djathtes,me veprimet e tyre po pengojne te arthmen qe presim.Kujtojme se per antaresimin ne Nato,heqjen e vizave dhe hapjen e negociatave,qeverisja e djathte,(me gjithe mangesite qe kishin) e pati rrugen te hapur,dhe i pervehtesoj si vlera te saj.Krejt ndryshe po ndodh tani qe ka ardhur koha te antaresohemi opozita po pengon!Me gjithe se ishin vene shume kushte,dhe ne disa raste me shtesa(sipas pretendimeve te opozites) dhe po thuaj se jane realizuar.Arsyen gjindja e thjeshte e din,pasi edhe kete eveniment madhor,opozita jone e djathte,nen udheheqjen e Berishes,don t’a pervehtesoje si vlere te saj.Po te ishte e djathta ne pushtet,te tille pengese nuk dote kishte kurre me te majten ne opozite.Kete veprim duhet t’a kete ne vemendje dhe c’do i djathe qe po behen pale me penguesin e asaj qe presin shqiptaret.Flitet per nje shoqeri civile qe duket me 10-15 vete ne Tirane.A,nuk ka ardhur koha qe te veproje ne gjithe vendin? Ma don mendja qe tani duhet te revoltohemi dhe ne te urtit,se mjaf me kete durim pafund.Kemi nevoje te grumbullohemi e t’i themi opozites dhe Europes se u sos durimi.E pra ky dvhet te jete plani i dyte per Shqiperine!Nga Pjeter Bubaj.Lutem shikojeni.

   Reply to this comment
 2. NN February 6, 21:57

  O DEBIL

  PSE BARAZON KRIMET E SALIUT ME GABIBET E RAMIUT

  Reply to this comment
 3. intelektuali February 7, 06:09

  PO TE KISHTE HALLA KOQE DO TE QUHEJ DAJE

  Keshtu tregon perrallat e tij Presidenti Alfred Moisiu qe u zgjodh ne terrin e nates nga pijaneci Fatos Nano dhe krimineli Sali Berisha per t’i bere puc Fatos Klosit qe kishte zbuluar lidhjet greke te bixhoxhiut Fatos Nano dhe lidhjet serbe te kriminelit Sali Berisha. Koha e tregoi se Alfred Moisiu e kreu misionin e tij duke u sherbyer me besnikeri te dyve deri sa ra nga kali dhe BOSAT e hodhen ne plehra si nje limon te shtrydhur.

  Tani del dhe mburret me llogje idiote se po te mos kishte ndodhur 97-ta e Saliut dhe Piramidave Shqypnia Enveriste do te kishte hyre ne BE perpara Bullgarise dhe Rumanise me Enver Hoxhen HERO kombetar dhe me Piramiden e tij si Lapidar turpi dhe rezili per nje vend qe kerkon te antarsohet ne BE.

  PO PSE ME ENVERIN DHE NEXHMIJEN DHE ME LANC-IN KRIMINAL TE TYRE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE O PRESIDENTI DEBIL ALFRED MOISIU?

  Po Bullgaria dhe Rumania kane 70 vjet qe kane harruar komunizmin stalinist enverist dhe bolshevizmin sovjetik, ne keto vende kriminelet komuniste jane ndeshkuar rende nga ligji, ne Rumani populli pushkatoi “Enverin dhe Nexhmijen e tij” qe ne vitin 89, nomenklatures komuniste u eshte ndaluar te punojne ne administraten shteterore dhe te bejne biznes me fonde publike, media dhe TV shtetore dhe ato private ligjio per median nuk u lejon te bejne propagande me filmat e Milkaneve dhe regjisoreve bashkepuntore ne krim me regjimin komunist dhe datat e zeza komuniste te historise si 29 nentori, 17 nentori, 11 janari, Kongresi i Permetit qe hodhen faren e MURTAJES bolshevike ne keto vende jane fshire nga kalendari ne keto vende ish komuniste te Evropes Lindore dhe ne tekstet e historise denohet zyrtarisht regjimi antihuman komunist si nje periudhe e zeze,

  CFARE NDODH NE SHQYPNI?

  Katerciperisht e kunderta: Edhe gjate Sali Berishes edhe gjate Fatos Nanos dhe Edi Rames pavaresisht nga deklaratat demagogjike ne fuqi dhe ne pushtet ka mbetur Mafia e Kuqe me pushtet, ne gjithe administraten shtetore “gelojne” me fuqi te plote spiunet e Sigurimit te Shtetit te Enverit, pushteti monist dekoron kriminelet dhe xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u leshon pensione shtese prej veterani dhe gjithe shteti merr pjese ne ceremoni turpi dhe rezili ne datat historike komuniste si ne asnje vend tjeter ish komunist duke e mbejtur popullin ne nje mashtrim idiollogjik te ndare ne Lufte Klase “Partizane dhe Balliste” ketu e 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

  prandaj:

  A KA SHTET ME TE PRAPAMBETUR DHE ARKAIK SE SHTETI SHQYPTAR NE TE GJITHA SFERAT E JETES?

  prandaj:

  O Presidenti i Tosit dhe Saliut, Alfred Moisiu, ne intelektualet properendimore qe u vrane nga Enveri dhe Nexhmija te themi:

  AMAN ME LLOGJE IDIOTE SE JE BERE NJE BUDALLA ABSOLUT!

  Reply to this comment
 4. intelektuali February 7, 06:10

  PO TE KISHTE HALLA KOQE DO TE QUHEJ DAJE

  Keshtu tregon perrallat e tij Presidenti Alfred Moisiu qe u zgjodh ne terrin e nates nga pijaneci Fatos Nano dhe krimineli Sali Berisha per t’i bere puc Fatos Klosit qe kishte zbuluar lidhjet greke te bixhoxhiut Fatos Nano dhe lidhjet serbe te kriminelit Sali Berisha. Koha e tregoi se Alfred Moisiu e kreu misionin e tij duke u sherbyer me besnikeri te dyve deri sa ra nga kali dhe BOSAT e hodhen ne plehra si nje limon te shtrydhur.

  Tani del dhe mburret me llogje idiote se po te mos kishte ndodhur 97-ta e Saliut dhe Piramidave Shqypnia Enveriste do te kishte hyre ne BE perpara Bullgarise dhe Rumanise me Enver Hoxhen HERO kombetar dhe me Piramiden e tij si Lapidar turpi dhe rezili per nje vend qe kerkon te antarsohet ne BE.

  PO PSE ME ENVERIN DHE NEXHMIJEN DHE ME LANC-IN KRIMINAL TE TYRE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE O PRESIDENTI DEBIL ALFRED MOISIU?

  Po Bullgaria dhe Rumania kane 70 vjet qe kane harruar komunizmin stalinist enverist dhe bolshevizmin sovjetik, ne keto vende kriminelet komuniste jane ndeshkuar rende nga ligji, ne Rumani populli pushkatoi “Enverin dhe Nexhmijen e tij” qe ne vitin 89, nomenklatures komuniste u eshte ndaluar te punojne ne administraten shteterore dhe te bejne biznes me fonde publike, media dhe TV shtetore dhe ato private ligji per median nuk u lejon te bejne propagande me filmat e Milkaneve dhe regjisoreve bashkepuntore ne krim me regjimin komunist dhe datat e zeza komuniste te historise si 29 nentori, 17 nentori, 11 janari, Kongresi i Permetit qe hodhen faren e MURTAJES bolshevike ne keto vende jane fshire nga kalendari ne keto vende ish komuniste te Evropes Lindore dhe ne tekstet e historise denohet zyrtarisht regjimi antihuman komunist si nje periudhe e zeze,

  CFARE NDODH NE SHQYPNI?

  Katerciperisht e kunderta: Edhe gjate Sali Berishes edhe gjate Fatos Nanos dhe Edi Rames pavaresisht nga deklaratat demagogjike ne fuqi dhe ne pushtet ka mbetur Mafia e Kuqe me pushtet, ne gjithe administraten shtetore “gelojne” me fuqi te plote spiunet e Sigurimit te Shtetit te Enverit, pushteti monist dekoron kriminelet dhe xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u leshon pensione shtese prej veterani dhe gjithe shteti merr pjese ne ceremoni turpi dhe rezili ne datat historike komuniste si ne asnje vend tjeter ish komunist duke e mbejtur popullin ne nje mashtrim idiollogjik te ndare ne Lufte Klase “Partizane dhe Balliste” ketu e 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

  prandaj:

  A KA SHTET ME TE PRAPAMBETUR DHE ARKAIK SE SHTETI SHQYPTAR NE TE GJITHA SFERAT E JETES?

  prandaj:

  O Presidenti i Tosit dhe Saliut, Alfred Moisiu, ne intelektualet properendimore qe u vrane nga Enveri dhe Nexhmija te themi:

  AMAN ME LLOGJE IDIOTE SE JE BERE NJE BUDALLA ABSOLUT!

  Reply to this comment
 5. Arben February 7, 07:02

  Po te kishte halla k….qe, do quhej xhaxha

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 February 7, 08:58

  ky paska shku për lesh më duket!
  “po të mos ishte ’97a”??atë herë do të ishim në konfederatën ruse,bashkë me bjellozusinë dhe tërë stanet rreth e qark!!
  o ish president,nuk shkohet me sikur!!
  sikur të mos ishte ndarë jugosllavia,do të ishte ajo shumë para çekisë dhe hungarisë!!
  po të mos kishte ndodhur kasapana jugosllave,kosova do të ishte akoma nën sërbi!!
  e kështu me rradhë shumë “SIKUR,e sikur”!
  mos fol dhe ti budallallëqe se boll po dëgjojmë nga këta që duan të mbajnë pushtetin dhe të rrjepin tërë çështë e mundur!!
  “Unë nuk jam që njerëzit të futen në burg, por ata që kanë përgjegjësi duhet të përgjigjen.”,ëëëë???
  ata që kanë përgjegjësi?!
  çfarë përgjggjësie o ish president??
  deri dje,në komunizëm mund të themi se nuk patëm korrupsion por drejtim të gabuar të shtetit!!aty mund të thuhej se “aq ditën aq bënë,ishin kokdrunj dhe nuk mundën të ndryshonin kursin”,sot për politikën nuk mund të flasësh me të njëjtin ton!!sot politika është e korruptuar,është hajdute!
  pra hajdutit nuk i kërkohet të “përgjigjet”,ai jo vetëm futet brënda por dhe i sekuestrohet ajo që ka vjedhur!pasi është bërë kjo i vihet dhe një gjobë për dëmet që ka shkaktuar!!
  kështu o ish president!!
  që me rënjen e komunizmit po shohim se qënkemi drejtuar,nga njerëz të trashë!nga njerëz tmerrësisht të vegjël!!

  Reply to this comment
 7. Mark .U.K February 7, 09:09

  Per te ardhur te 97 ish komunistet krijuan firmat piramidale.Te gjithve na kujtohet se drejtuesit komunist i benin thirrje popullit te errituar nga humbja ne firmat piramidale per te rrembyer armet.Ja kush ishin ata drejtues.Skender Gjinushi,Paskal Milo,Neritan Ceka Namik Dokle,Neritan Ceka,i perjashtuar nga PD.Kto ishin thirrjet e tyre.O DJEM RREMBENI PUSHKET JA VDEKJE JA LIRI.Dhe vertet ata drjtuan turmat per hapjen e depove,Pd duhet te mbaj pergjegjsin si lejoj te hapeshin kto mashtrime.Nuk mund te thon se nuk kishim eksperienc.Ps me Fatos Nanon u benin thirrje popullit na jepni votat,do ju kthejm parat.Po ata jan sot ne pushtet me ne krye nipin e Kolekes Edvin Kristaq Vlash Ramen.Ne Turqi ka qef rilindja tu coj,se ala prendimin e kan hal ne sy.

  Reply to this comment
  • mirel February 7, 16:55

   Ish komunisti Berisha me gjithe taborret kriminale te burgaxhinjve.

   Reply to this comment
  • Hammerhaituri February 7, 17:38

   epo paska katolik edhe ne vicidol!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 8, 08:10

   ti je dhe më i rrjedhur se mojsiu!!
   ti nuk e di historinë të gjithën or karabush!
   pasi dështuan me socializmin komunistët vendosën të futen në kapitalizëm për të riardhur në fuqi vendosën saliun në pushtet,krijuan piramidat dhe më pas morën pushtetin në ’97,pasi e dhjenë prap me tosin,rivendosën saliun,vranë e prenë nga gërdeci deri në 21 janar dhe prap e morën pushtetin!dhe e gjihta kjo për ti dhënë gërkut jugun!!kështu që saliu është thjeshtë viktimë e komunistëve,ata tallin karët si me saliun dhe me ty!!
   më në fund e mësove të gjithë historinë o patrioti i madh moarki tru tallashi!!
   o moarki o kar me zile ku ishe tërë këtë kohë që flitej për tradhëtinë e ramës!!su ndjeve kund!!
   apo ishe në gjumë letargjik!
   moarki vari karët se çu bë dje;shiko atë që do të ndodhë nesër!ajo na prish punë,e djeshmja shkoi në të sëmës!!
   ps:më duket se po ja fus kot dhe unë!!ti nuk ja ke idenë se çdo të thotë nesër!!ti ke sot dhe dje në kokë!nesër për ty është vetëm kur shëndrohet në sot!!

   Reply to this comment
 8. spata February 7, 11:23

  Jo Z. Mojsiu .Pot te mos kishte Shqiperia Berishen dhe nje tuf banditesh e tradhetaresh qe moren pushtetin ne as do ta kishim kerkuar Evropen .Pa zberthej nje nga nje se kush ishin ne te vertet ata qe hypen pas 1991 ne karriket e shtetit shqiptar. Mos u hut shume thell se do gjesh marrezira qe asnje shtet e popull me bot nuk perfaqsohet me te shitur e te perzier ne rrac.

  Reply to this comment
  • mirel February 7, 16:56

   Po ja fut kot ky..nuk do i vinte rradha per president sikur Shqiperia te ishte shtet per te qene. Nje cope gdhe.

   Reply to this comment
 9. "nje mik qe i do te miren ....vetes".. February 7, 12:09

  noli FANI, luarasi PETRO dhe “patriotet” e djeshem dhe te sotem, kur e mbeshtetin patriotizmin e tyre te fllogjika e forces, sado kollos a te vegjel qofshin, nuk triumfojne dot ndaj me kolloseve, sepse egziston ligji i njutonit . “çdo goditje mer kudner goditje” . ne rastin e shqiptareve me boten, kunder goditjet, sipas meje, jane ne proporcion, me masen qe kane nderluftuesit . dhe …..kruaje b..ythen po deshe . ps. e çuditshme me ne … i besojme ujkut dhe i varim mellçit ne qafe . kur nuk u besuam, as miqve te vertete europian dhe as vetes ….u dhame shtepine dhe..lopen …..fajdexhinjve, te pa njohur .

  Reply to this comment
 10. MH February 7, 19:25

  Intelektual!
  Je vertet NUL edhe pse i pa tokzuar!
  Si mor qyqman nuk njeh kusherinjet.
  Si e thue qe:
  PO TE KISHTE HALLA KOQE DO TE QUHEJ DAJE.
  Daje quhet nese Tezaja ka koqe.O te renshin patkojt.Je ma mushk se mushku.
  Halla me koqe konvertohet ne Xhaxha o te renshin trut ne mut.Dhe i thua vetes Intelektual.
  Me kete lloj intelektualit do qeshnin analfabetet me ne thellesi te vendit qe nuk dijne cfare asht shkolla,kendimi dhe shkrimi.
  Dhe guximi per ta perserit te shkruarit e komentit dy here tregon vertet se sa intelektual i marre je.

  Reply to this comment
 11. Mark U.K February 7, 20:01

  mirel:Me vjen mire se ke barkun plot mend.Shko ruaj dhite atje ne mal.Kujdes se mund te ngatrroj ujku me ndonj kec.

  Reply to this comment
 12. Shqipe February 7, 21:08

  Pyet berishen pse ndodhi ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*