Moldavia përfshihet nga skandalet e korrupsionit

March 1, 2016 17:02

Moldavia përfshihet nga skandalet e korrupsionit

Skandalet e korrupsionit e kanë njollosur udhëheqjen pro evropiane të Moldavisë dhe kanë rritur mbështetjen për partitë pro Rusisë që përpiqen për lidhje më të ngushta me aleatin e tyre të epokës sovjetike, Moskën.

Partitë proruse të Moldavisë thonë se Perëndimi prej vitesh ka mbështetur politikanët e korruptuar proevropianë dhe për këtë arsye, argumentojnë ata, rreshtimi me Moskën është rruga që duhet zgjedhur.

Kryeministri i Moldavisë, Pavel Filip, në një intervistë me “Zërin e Amerikës”, pranoi se politikanët e korruptuar e kanë njollosur integrimin e vendit të tij në BE. Bashkimi Evropian ngriu fondet për Moldavinë pasi një miliard dollarë u zhdukën nga bankat.

Disa zyrtarë janë zëvendësuar ose arrestuar, duke përfshirë edhe një ish-kryeministër, por paratë ende nuk janë gjetur.

March 1, 2016 17:02
Komento

1 Koment

  1. vjeshta March 2, 09:48

    MOLDOVA!!!!
    Jo Moldavia o idiot.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim