Molotovi në protestë, Lleshaj: I futur nën koperturë politike!

May 15, 2019 09:44

Molotovi në protestë, Lleshaj: I futur nën koperturë politike!

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në studion e “Top Show” ka folur për menaxhimin e protestave, përgatitjet e procesit zgjedhor, parametrat e sigurisë publike. Ai ka sqaruar se gjatë protestës të datës 11 maj, ka qenë në Policinë e Shtetit, por mohoi të ketë pasur rol në drejtimin e operacionit policor.

“Kam qenë në Policinë e Shtetit. Detyra ime është të jem aty në ditë normale, por sidomos në ditë anormale. Por, nuk kam qenë në drejtim të operacionit, pasi në sallën e drejtimit kanë qenë sy ndërkombëtarë dhe unë nuk ia lejoja dot vetes idiotësinë të futem në një sallë ku nuk kam rol dhe ku ka njerëz prezentë që vëzhgojnë sjelljen tonë”, tha Ministri i Brendshëm.

Në lidhje me dhunën e ushtruar gjatë protestave të opozitës, ministri Lleshaj u shpreh se ato kanë pasur dy objektiva: të godasin Policinë e Shtetit, si dhe godinat e institucioneve. Duke u ndalur tek përdorimi i molotovit, ai tha se po hetohet për furnizuesit e tyre në protestë, pasi molotovët janë prodhuar dhe shpërndarë në sasi të mëdha, në konspiracion të plotë.

Molotovi është prodhuar nga njerëz që dinë ta bëjnë dhe është shpërndarë më tej. Pra, kemi të bëjmë me organizim të mirëfilltë, për të cilin nuk kishim dijeni. Janë futur molotov në vendin tonë në mënyrë ilegale, sepse janë futur nën koperturë politike. Ne pritëm qytetarë në protestë, jo njerëz të armatosur. Kjo është situatë që i kalon të gjitha kufijtë e logjikës”, – shtoi Lleshaj.

I pyetur në lidhje me përdorimin e gazit dhe akuzat e krerëve të opozitës se është përdorur gaz helmues ndaj qytetarëve protestues, kreu i Ministrisë së Brendshme u shpreh se kurrsesi nuk bëhet fjalë për gaz helmues, por për gaz lotsjellës dhe është përdorur vetëm pas krijimit të situatave ekstreme.

 “Gazi është përdorur vetëm pasi flaka ka marrë udhë, kur janë thyer dyert e Kryeministrisë, kur ka arritur në nivel ekstrem dhune. Gazi u përdor në kushte shumë herë më të agravuara, sesa ndodh nga policitë në botë në situata shumë herë më të thjeshta”, tha ai. Më tej Lleshaj ka sqaruar se gazi i përdorur është blerë në vitin 2011 me firmën e Lulzim Basha, kur ai drejtonte Ministrinë e Brendshme. “Sot e quan lëndë helmuese, atë që bleu vetë”, theksoi Lleshaj.

Ai u ka kërkuar ndjesë qytetarëve edhe në emër të opozitës, por ka sqaruar se kjo ka ardhur për shkak se opozita gjatë protestave, në mënyrë tinzare, ka devijuar vendet ku ka marrë leje për të protestuar dhe është zhvendosur në zona të populluara. Ministri nuk ka lënë pa theksuar se Policia e Shtetit ka paguar shumë kosto gjatë këtyre protestave dhe janë plagosur shumë police, ndaj kërkoi nga të gjithë solidaritet me ta. “Presidenti Meta gjeti kohë të vizitonte një protestues, por nuk vizitoi asnjë polic të lënduar në spital”, tha Lleshaj.

Sipas tij, situata e krijuar nga opozita në thelb ka vetëm një arsye: Frika nga Reforma në Drejtësi.

“Opozita nuk do qeverisjen, ka një merak tjetër: Reformën në Drejtësi. Sepse e vetmja rrugë për të bllokuar Reformën është rrëzimi i shtetit bashkë me reformën. Kur janë të fortë të bllokojnë zgjedhjet, pse nuk qenka të fortë të garantojnë zgjedhje korrekte? Kontradiksion”, tha ai.

l.h/ dita

May 15, 2019 09:44
Komento

17 Komente

 1. Moj kasolle ku na mblodhe May 15, 09:56

  Ky eshte komplet gomar i zgjuar.

  Reply to this comment
 2. intelektuali May 15, 10:00

  HA-HA-HA! CFARE KA THENE LLESHAJ TE DUDUSHI, BEDELI I EDCIN DROGES,

  Ja cfare ka thene gazeta prestigjoze BILD:

  Gazeta më e madhe gjermane, Bild, ka publikuar një shkrim me akuza të forta ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Madje gazeta ka shkuar më larg, duke publikuar pjesë nga telefonata e Ramës, e përgjuar në dosjen ‘184’.

  Ja çfarë shkruan gazeta:

  “Shqipëria është shembulli kryesor i një vendi kaotik në duar gangsterësh: Për më pak se një vit, opozita është tërhequr nga parlamenti- në protestë kundër korrupsionit dhe blerjes së votave nga qeveria. Prej dy vitesh, vendi nuk ka një Gjykatë Kushtetuese- Kushtetuta e vjetër është shfuqizuar, e reja nuk është akoma në zbatim. Kryeministri Rama u desh të shkarkojë gjatë viteve të shkuara dy ministra të Brendshëm: Fatmir Xhafaj dyshohej fort si pjesë e mafias së drogës, që ka në dorë vendin dhe gjysmën e Europës Perëndimore! Saimir Tahiri është aktualisht nën akuzë- vetëm politika mund të parandalojë një shqyrtim gjyqësor. Po Rama vetë? Emri i tij lidhet shpesh me drogën. Kështu, opozita e akuzon atë për blerjen e votave me paratë e drogës. Regjistrimi i një telefonate duhet ta provojë këtë. Më 11 shtator të vitit 2016, Rama i telefonoi kreut të një komisioni zgjedhor rajonal për të pyetur nëse zgjedhjet kishin shkuar ashtu siç ishte diskutuar. Përgjigja e drejtuesit të zgjedhjeve: Po, shef, gjithçka siç e kemi diskutuar. Rasti është i njohur në Shqipëri si ‘Dosja 184’. Akuzat për blerjen e votave i ngre edhe ish-ministri i Drejtësisë i Ramës, Ylli Manjani, Manjani, një profesor i respektuar i ligjit, thotë për BILD: “Organizata të ndryshme ndërkombëtare kanë konfirmuar se ka pasur blerje të votave në masë”. Manjani sheh pas kësaj një projekt të përbashkët të Ramës dhe mafias: “Qeveria mbron mafien dhe lejon biznesin e tyre të drogës. Në këmbim, bandat dhe klanet blejnë vota për qeverinë”.”

  HA-HA-HA!

  Me Lleshajt qe kane dale nga Preshajt

  Reply to this comment
  • Mashkullori May 15, 14:38

   O intelektual leshi.
   Perse nuk thua se ke ka intervistuar dhe mbi bazen e fjaleve te kujt ka shkruar gazeta “Bild”?
   “Bild” eshte mbeshtetur tek nje sharlatan,qe vetem ta shohesh kur flet duhet te mbyllesh televizorin dhe jo me t’u besosh fjaleve te dala prej gojes te pegere te tij…
   Artikuj serioze jane ato artikuj qe botohen prej gazetave presigjioze,te realizuara prej vezhgimeve qe bejne ne Shqiperi gazetare te huaj te tyre,me emer dhe mbiemer e te cilet mbajne pergjegjesi per cfare shkruajne.Ndryshon puna per te tille artikuj te porositur e te paguar me paloshqiptare te tipit Manjani…
   Asnje gazetar I hujaj,asnje gazete e huaj serioze,nuk merr persiper te deklaroje si te dokumentuar nje “vjedhje votash”,mbeshtetur me nje telefonate ku qenka shprehja:”…ne se zgjedhjet kishin shkuar ashtu sic ishte diskutuar….”
   Ku u vertetuan vjedhja ne kete shprehje?
   Vetem nje i marre si Manjani dhe nje i lajthitur si palo intelektuli ben hetuesin,prokurorine dhe gjykatesin…
   Palo njeres si Manjani,te cilit kur i tregohet zarfi me lek per blerje vote ne Lezhe dhene prej njeriut qe shoqeronte Like floririn ne shtepine e votuesve,thote se eshte zakon i Shqiptarit,jo blerje vote…

   Reply to this comment
 3. Mere May 15, 11:11

  Intelektuali i bithes, akuzat , gomarlleqet, urejtja, injoranca qe ka ydhi manjani ndaj Rames dhe mazhorances se i vun gishtin si i pa afte dhe i komplikuar ne korupsin si ish minister ne qevrin 1 Rama por si LSI-te dhe si nje analist i vet shpallur dhe nje profesor koqe , ky intelektuali i paraqet si zbulim dhe akuze nga gazeta Bild qe ne te vertete ashte corba e prishur qe vjelle ydhi manjani

  Reply to this comment
 4. Lab May 15, 12:29

  Ky idioti e beri molotovin siarme te sofistikuar. Eshte nje shishe me benzne, pak pvaj dhe nje cope rrecke.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku May 15, 15:09

   E ke gabim labo, eshte vetem nje uzine shume e specializuar ne Rusi qe prodhon molotovin e sofistikuar, ajo qe thua ti eshte molotov i thjeshte. E ka mire Minister Leshi kur flet per molotov te futur me koperture politike. Vetem nje gomar si ai e kupton se cfare do te thote.

   Reply to this comment
 5. Shqiptar May 15, 13:32

  O i vetquajturi intelektual, gjykatat kane mbetur bosh sepse I kishte mbushur me hajdut sali basha. Persa i perket droges, lazarati lulezoj kur udhehiqte pd, harrove cila qeveri e crrenjosi kete fabrike droge!! Ti flet per nje far ylli… Vai a fare in culo, ti edhe ylli jot.

  Reply to this comment
 6. Mere May 15, 14:25

  Qe ta marresh vesh ore zvaranik i trnsformuar ne qenie njerezore , idjot, injorant, shpellar, i shdruar ashtu si ti qe je shteze edhe ky karagjozi nuk eshte yll .

  Reply to this comment
 7. katarakti May 15, 14:45

  Ministri ka folur me kulture dhe llogjike. Dhe ka pohuar nje te vertete te madhe: e gjitha kjo ngjan nga frika qe kane Berisha, Basha dhe Meta nga reforma ne drejtesi. Opozites flakvenese nuk i behet aq shume vone per pushtetin, se parà kane vene boll sa per te jetuar 7 breza si sheike, por ka frike nga drejtesia. Qarte dhe thjeshte.

  Reply to this comment
 8. Mere May 15, 18:06

  Zvaranik po nuk te vjen mire pi uthulle ketu duket sa intelektual je mor shtaze i ritur ne shpelle.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 15, 18:54

   Ore ti cfare Kafshe je?

   sepse:

   Nuk po ta mesojme llojin, Tan Tironci si garib qe eshte thotes se je Palloqja e Saliut,

   por:

   Une per vete them se je nje Derr me nocke nga Ferma e Kafsheve te Enverit.

   Reply to this comment
 9. Mere May 16, 08:00

  @intelektuali
  Te jane eresuar syte nga marazi ,nga qe je kafshe vete c’ do gje te duket kafshe per te ngren, ha m* t bashke me ata qe te paguajne qe te shkruash

  Reply to this comment
 10. Mala May 16, 09:44

  Dhuna e protestuesve po rrezikon jeten dhe pronen e qytetareve shqiptare.Eshte anormale te thuhet “Ne nuk tterresm per dhune”por eshte krejtsisht e natyrshem e dukshme dhe praktike ketyre muajve te protestive te dhunshem, se Lideret flasin protestuesit mrrin turr e vrap,kallin,shkaterojen dhe rrezikojne pjetsraet e politcise,gazetaretdhe qytetearet e pranishme, dhe lideret fjalaman asnje fjale nuk e thone per ate qe para zyve te tyre zhvillohet. Diku ketu pe mbjelll ere qe te korr furtune.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim