Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…

February 1, 2018 22:39

Monument për çamët në Greqi? Rama: Jemi në lëvizje shahu, por…

Kryeministri Edi Rama ka folur për çështjen çame duke e cilësuar si një nga çështjet më problematike për t’u ulur në tryezën e negociatave me palën greke.

Rama i pranishëm në “Real Story” në “Vizion +”  deklaroi se me të drejtë çamët kërkojnë një monument përkujtimor, por ne jemi në hapa të diskutimit, dhe se këto janë lëvizje shahu.

 Ne do të këmbëngulim, sepse kjo është një çështje shqiptare.

Greqi ka një paranojë, një imagjinatë të vetën për arsyet e veta që ne Shqiptarët  kemi pretendime territorial, dhe ky pretendim mban emrin çështja “çame”. Ne nuk kemi këtë pretendim. Ne flasim për shtetasit shqiptarë që kanë një të kaluar dhe kanë mbrapa prona në shtetin grek, flasim për shtetas shqiptarë që kanë kujtime të hidhura që kërkojnë me të drejtë përkujtim.

Kotziasin e kanë dëgjuar gabim. Pala shqiptare me agresivitet ka kërkuar çështjen çame në tryezë. Fakti që ne jemi  në finalizimin e diskutimit për këto tre gjëra që ishin të paimagjinueshme, është produkt i qeverisë tonë që ne kemi punuar për 3 vite e gjysmë Ne po këmbëngulim për të drejtën përkujtimore, por janë lëvizje shahu. Ne nuk duam të cenojmë tjetrin. Duam as më shumë dhe as më pak atë që na takon,” tha Rama. e.k/dita

February 1, 2018 22:39
Komento

17 Komente

 1. demo February 1, 22:55

  Ore nuk na duhen neve gure prej mermeri,as prej shtufi.Camet kane lene vatanin atje.Kane pronat e tyre,shtepite e djegura.Ti ke frike ti permendesh.
  Po u dhuron detin o mavri!Deetin,Detin!Ate shiko.Se ti asnje rrenje ulliri nuk u kthen dot cameve.

  Reply to this comment
 2. betixho February 1, 22:59

  NJË BURR I MADH SHTETI NË TË GJITHA FUSHAT.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 2, 07:04

   beti
   tu bëftë xhaxhi ty!!
   të lutem mos na bë për të vjellë që në pikë të sabahut!!
   kam pasur një mëngjez të shkëlqyer,dhe për fat nuk jam ndonjë kuintalsh,dh nuk dua ta nxjerr jasht!!

   Reply to this comment
 3. Onkezmi February 2, 03:15

  Ti dje i injorove dhe sot kerkon ti marresh camet me te mire,Rrugac e kaluar rrugaceve,more bythjasht…

  Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 February 2, 07:28

  për ti treguar dhe beti xhos se ky është vetëm një sharrlatan që kujton se të gjithë janë budallenj!një dështak në të gjitha fushat!!
  që kujton se duke qënë se shumica e popullit është patriote floklorike,del me bllofe të trasha!!
  “Ne flasim për shtetasit shqiptarë që kanë një të kaluar dhe kanë mbrapa prona në shtetin grek,”fare mirë krisafi,i vjetri,e tregoi se çamët janë nënshtetas grek me kombësi shqitare!të bërë shqiptarë vetëm e vetëm për shkak të dhunës dhe genocidit që është ushtruar nga shteti gërk!!pra vërtetë që flasim sot për shqiptarë me prona në greqi,por në fakt duhet të flasim për nënshtetas grekë,me nënshetësi dhe kombësi shqiptare!!pra ata shtetas duhet të përfitojnë si një të drjetë të marrë me dhunë dhe jo vetëm pa arsye,por dhe si akt terrorist shtetror,nënshtetësinë greke!!
  pra nuk do të mjaftonte një copë guri apo një beton,edhe 100 m i lartë!!
  ” Ne nuk duam të cenojmë tjetrin.”asqë e kemi cënuar ndonjëherë,por nuk duhet të pranojmë që të na cënojë!!nuk duhet të pranojmë që “Greqi ka një paranojë, një imagjinatë të vetën për arsyet e veta që ne Shqiptarët kemi pretendime territorial,”paranoja greke të vijë çdo herë që ti dojë bytha,po e bën akoma sot,dhe të bëjë mesha për vorio epir,e të dalë me flamurë shovinistë sa herë i do bytha!!
  ti o K/ministër si thotë ” betixho

  NJË BURR I MADH SHTETI NË TË GJITHA FUSHAT.”duhet ti bësh të ditur shtetit gërk që të ndalojë këta ndyrësira!!ta bëjë njëlloj si e bën kur ndalon çdo shqiptar që atij si pëlqen!ashtu si do të ndalonte një grup shqiptarësh që do të dilte me flamurë të “çamërisë”,ose të “epirit të jugut”nëpër greqi!!përndryshe,duhet ti thuash gërkut,ne do të bëjmë të njëjtën gjë!!do tiu ndalojmë hyrjen në shqipëri,por jo më parë se të keni përfunduar në burg për shkelje të ligjeve shqiptare!!
  kështu moj qelbësirë fodulle!!
  paranojat gërke janë të ngulitura në palcën e tyre!!janë paranoja që duan tërë botën greqi!!
  janë paranoja fondamentaliste,paranoja që kërkojnë të krijojnë inkuizicionin mesjetar,500 vjet pas zhdukjes së tij!!
  këshut mor burrë shteti në të gjitha drejtimet,sipas beti xho!për mua një dështak 720gradësh!!një fëmijë fodull që ke në dorë fatet e një kombi të tërë!!

  NESËR TË GJITHË TE KRYEMINISTRIA TI THEMI BASTARDIT TË TRETË,ZOGU I PARI,BERISHA I DYTI,SE SHQIPËRIA ËSHTË E SHQIPTARËVE DHE SKA BASTARD QË MUND TA FALË!!

  KUSHDO POLITIKAN,I NJOHUR QË DO TI AFROHET PROTESTËS,TË LARGOHET,ME VEZË,ME MIELL,ME SHISHE PLASTIKE,ME VËRSHËLLIMA,ME TË GJITHA MËNYRAT DEMOKRATIKE.
  PA DHUNË FIZIKE.
  SIDOQOFTË DHE ATA SI SHQIPTARË,PAVARSISHT SE JANË BASTARDË,KANË TË DREJTË TË MBROJNË SHQIPËRINË!!
  E KANË VËNDIN VETËM NË FUND TË DEMOSTRATËS!!

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri February 5, 07:03

   Rradhen e ke bo ” per s’mari” Zogu Berisha Rama !!!!! Midis k’tyne dy t’funit s’ke harru gjo?
   Ta pame edhe ty mendjen e ndritur o Socialist i flakte!!

   Reply to this comment
 5. info analitike February 2, 11:33

  Per cfare levizje shahu derdellit o kriepsikopat kur Kotzias ka ta thene troc qe per camet greket nuk dikutojne aspak. Ti vazhdo luaj shah vetem se greket e moren cfare deshen.

  Reply to this comment
 6. delete February 2, 12:39

  “Ne flasim për shtetasit shqiptarë që kanë një të kaluar dhe kanë mbrapa prona në shtetin grek.”

  Jo mor mik nuk eshte kshu. Flasim per shqiptar qe kane lene mbrapa prona shqiptare jo ne shtetin grek por ne “toke shqiptare”. Pesha dhe mesazhi qe mbajne e percjellin keto fraza jane shume domethnese. Eshte per t’ulurit se si KM i nje shteti me vetedije te plote perkufizon si “shtet grek” nje teritor qe historikisht ka qene shqiptar para se te anksohej fale formes genocidase te ushtruar nga pala grelke.

  Mos u ulni neper tavolina me grekerit qe te beni te dhjerin dhe me pas krenarin neper mediat e vendit se populli nuk ha bar. E dijme te gjithe se sa ju vlen lekura qe nga Sali gelbaza e deri tek ty, Likja a Lulushi.

  Reply to this comment
 7. nje shqiptar i drejte February 2, 14:33

  Po mire , more zagare e demokare , anticensure e infoanalileshi , pse nuk i zgjidhi keto çeshtje , kuçedra e viçidollit per 20 vjet , dhe tani qe kjo qeveri , guxoi te ulet ne bisedime si e barabarte me qeverine greke , ju b.q. e shqupit , po na çani by.en , duke akuzuar kryeministrin ? Shkoni more , grisni by.en , se nuk ju llogarit njeri juve , qener e bij qenrish , qe silleni sikur nuk iu ze gjumi per detin , çamet, e per popullin shqiptar . Vetem helm dini te shfryni . Yyyyyy qenefer !

  Reply to this comment
  • info analitike February 2, 14:44

   edhe ti pune bithe si Ditziu i Sulos qenke mo! Po mire mo ju vec me bithe i beni gjerat ndonje gje me mend nuk arrini ta beni?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 4, 17:01

   nje shqiptar i drejte
   duhet të jesh po aq i drejtë sa drejtësia jonë!
   më rrof topet mua,si fillim dhe kur të jet rritur leshi filloja nga e para!!hy hale muti kur thua se jemi ulur si të barabartë!
   copa e idiotit!hajdarin në bythë dhe thua se po ja fut ti!!

   Reply to this comment
 8. Eri February 2, 15:10

  E pafajshme qe nje KM ,ndersa pyetet per ceshtjen came,pergjigjet me batura per Dashin e Havas.
  Kjo perpjekje per ta devijuar problemin cam si ceshtje te nje partie ka,eshte nje mugese pergjegjesie shume e madhe.
  Si Dashi i Havase ka bollek ne te gjitha partite ,z.KM dhe deri dje u lepihej KM jone sa kish nevoje per vota.
  Te kerkosh te banalizosh nje ceshtje te tille ,tregon sa pak serioz jane ne bisedime per ceshtje te tilla qeveria shqiptare.

  Reply to this comment
 9. Hammerhaituri February 2, 15:16

  I Gjati nuk eshte zheni ne ekonomi!!
  Por te tjerat ke ne Ska tjeter
  Der tani po shani pa dit gjo!!
  Heshtjen e ka dash greku se s’ja mban para opinionit te vet.
  Mos kerkoni te boni politik partish aty ku duhet me fol te gjithe me nji gjuh!!!
  Camet deti Kosova problemet e shqiptarve ne Maqedoni jan pun patriotizmi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*