“Mora pushkën dola malit”, KM gjen një poezi: Qeshni pak me mua

April 15, 2020 02:22

“Mora pushkën dola malit”, KM gjen një poezi: Qeshni pak me mua

Kryeministri Edi Rama përmes një mesazhi në facebook ka publikuar një poezi të vjetër që sipas tij i përshtatet kësaj situate.

Rama iu drejtohet qytetarëve me këto vargje me sa duket për t’ju kujtuar se “armiku” kryesor i përhapjes së koronavirusit janë vetë ata kur nuk respektojnë masat.

Kjo punë vajti tamam kështu, luftë për të shmangur një tragjedi dhe kur tragjedia nis e shmanget, fillon komedia e fajësimit të njëri-tjetrit! E natyrisht çdo ditë e më mirë larg tragjedisë, çdo ditë e më shumë ankesa e kërkesa, ju për mua e unë për ju!

Do kalojë edhe kjo, qeshni pak me mua duke lexuar këtë meme-vjershë, që sapo më erdhi😀”, shkruan Rama.

 

e.k. / dita

April 15, 2020 02:22
Komento

31 Komente

 1. klosi April 15, 00:17

  Kjo eshte me shume per te qare se per te qeshur..
  .
  Nese makartisto-nazisti Saleh Berishaj me idiotizmat e tij kombetare e ringriti PS fill pas 6 muajsh ne votimet lokale ne vjeshten e 1992-it kurse per kushtetuten dhe 1997 pruri PS ne pushtet..

  Ate qe nuk e beri Saliu per shkrirjen e Ps e beri Edi Rama me xhorxhsorrizmin e tij duke shkuar jo vetem djathtas por eleminoi cdo njeri serioz nga PS..dy binjaket e Jorgo Sorres si dy bole me ilir meten ne mes si hallat i tredhur jane armiqte reale…dhe poezia eshte e vertete

  Reply to this comment
  • Fukarai April 15, 08:18

   E pershendes kryemistrin me kete vjershe:

   More mushken dole malit
   Te luftoje atdhene
   U bashkove me ballistet
   Duke rene teneqene!

   Thone nga trandafili mbin ferra
   Por ti dole ferre me gjarperinj
   Se ia ngule thiken
   Shqiperise ne shpine!

   Shporrem berishen se besuam
   Qe ti do ishe per fukarane
   Por na dole faqezi
   Ndaj ne morem boten mbane!

   Te zencin hakat tona
   Atje ku te dhemb me shume
   Se ti je je qenie pa shpirt
   T’u befte gjaku uje!

   Reply to this comment
   • Festa April 15, 13:42

    Eh more Rame damllamadhi!

    More pushken dole malit
    Ne vend t’i hipje kalit
    ia fute gomarit!
    Por te mbeti samari!

    Reply to this comment
 2. KOZi... April 15, 00:37

  Kjo eshte poezi e sakte ! Kur komunistet filluan te vrasin, burgosin, internojne familjarisht njeri tjetrin doli kjo poezi. Sepse u denuan gjithe udheheqesit e formacioneve partizane ! Atehere kunder kujt luftuam ? Ku ishte armiku ? Bravo Edi Rama me kujton | Refleksionet “….tung

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 15, 10:43

   kozi or leshi i qethur
   ke shumë të drejtë!!ndoshta të shkretët komunistë nuk bënë gjë tjetër veçse vazhduan atë që ballistët filluan!!nuk u bashkuan me pushtuesin por nuk falën si ata që u bashkuan,por dh eja filluan me të vetët!!e di përse??
   sepse ju ballistët u treguat aq të dobët sa u pshurrët shumë shpejt!!ju vunë hurin në bythë aq shpejt sa u habitën dhe vetë!!e kështu për ta nxehur pak “ndeshjen” u morrën me ata që ja vlenin!!
   robt ti shkërdhefsha ty e këtij dobiçit të burgajetit!!
   ti e ke pasur në bythë dhe të ka mbetur akoma në bythë,kurse ky biri i kurvës pasi voli sa deshi nga të parët ka filluar vjeljen e të dytëve!!
   e keqja është se nuk të thotë as faleminderit!!
   tall dhe bythën pederi i mutit!!

   Reply to this comment
   • KOZi... April 15, 14:27

    Ore fshatare pa toke ! Gazeta e ka ne arkiv te saj opinionin e “KOZIT” per raste dhe ngjarje dhe per ballistet e koloboracionistet. Nuk eshte Kozi nga ajo lagje ! Kozi eshte pasardhes veteran i Luftes se Vlores dhe ka deshmore ne luften e dyte por asnjehere komuniste !As ne lufte e as pas lufte nuk ka komuniste !

    Reply to this comment
 3. mirel April 15, 05:14

  E moret vesh o popull kujt i perket ky zagar?
  I perket llumit te Tiranes qe kujtojne se lufta dhe historia behen me batuta dhe llogje kafenesh,.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 15, 10:44

   o mirel,ky e voli dje shqipërinë e po e grabit sot!!
   është robqirë dem babadem!!
   kot nuk është dobiç e kaluar dobiçit!!

   Reply to this comment
   • mirel April 15, 19:24

    Po ndaj ben gallate o ceno, tallet me miletin. I vodhi mire e mire dhe me sebepin e termetit qe duhet te kishte dhene doreheqjen dhe te kishte bere burg bashke me banden e tenderave, dhe aq me keq tani po vjedh me te dyja duart me rastin e korones.
    Popullin e ka mbyllur brenda dhe ka humor te beje gallate. Pse te mos beje. Kane frike mileti.
    Po nuk bie dhe nje termet tjeter thuaj, dhe ti nxjerri te gjithe jashte

    Reply to this comment
 4. demo April 15, 05:54

  Kjo do te thote qe enveri eshte ngritur LUGAT dhe eshte shnderruar ne virus kinez.
  Ruaju Edi Rama,se me ju te Bllokut e ka qejfin.

  Reply to this comment
 5. Limani April 15, 06:17

  Sa aguridhe është ky njeri , sa i papjekur ,ç’kastravec …..
  Na mahnite more Edvin , moj koketë , mor narcis .
  Këtë “shedevër “ që na e poston me gërma kapitale e ka recituar Aleksandër Meksi në një nga fjalimet e tij , por edhe të tjerë .
  Stambolli digjet, prostituta politike Edvin , krihet ….
  Estradë more , estradë , adoleshent nga trutë !

  Reply to this comment
 6. fteri April 15, 06:29

  Ai që bëhet njëher kriminel ,bëhet gjithmon .S’ka nevojtë t’ja themi e di vetë gomari ku e vret samari.Hyri në Partinë socialiste me dorën shtrirë , javën e parë shërbyes ,Javën e dytë u bë vezir ,javën e tretë sulltan✈
  Reabilitoi ballistët ,….ahhhaaa ,dhuna fillon o Sulltan atje ku mbaron logjika.

  Reply to this comment
 7. Tomorri April 15, 07:50

  Bravo,kryeminister,qe edhe ne lufte gjen kohe te merresh me karagjoslliqet me teme ballisto-zogiste!
  Dakti qe perdor kete vjershe te sajuar ne perbaltje te vjershes kushtuar luftes Antifashiste,ti,more ANTISHQIPTAR e pohon edhe nje here jo vetem qe nuk je i denje per kryeminister,por as si SHQIPTAR!
  Ka qene dhe eshte fatkeqesi e madhe qe je kryeminister!
  Por per kete ka faj vetem antaresia e PS-se ,qe eshte kthyer ne PARTI KOLABORACIONISTE!

  Reply to this comment
  • ? April 15, 14:58

   Tomorro, me fal, po cfare dmth PARTI KOLABORACIONISTE? Me cfare pushtuesi po bashkepunon PS? PS eshte ashtu sic ka qene gjithmone, MUT e KAKE, sic ka qene edhe nona e vet PPSH.

   Reply to this comment
   • Tomorri April 15, 16:51

    Me ndiq me vemendje ti “?”!
    Po qe se do besh analizen e vleresimit te te gjitha partive gjsate 30 vjeteve del se asnje prej tyre nuk ka punuar per interesat e popullit shqiptar!
    -Se pari kam qene antar i PS-se,deri atehere kur kjo parti funksiononte si nje bashkim vullnetar i njerezve me nnje ideak,ndersa sot eshte shndreerruar ne nnje firme private,pa asnje MORAL,thjesht per te siguruasr nje vend pune,ne se fiton klani yt dhe jo kundershtari!
    Pra edhe nga statusi i saj Rama ka zhdukur referencen e ketij grupimi gjoja politik,si vazhduyes i idealeve te LANC-it!
    Dhe kete e vulosi armiku i fshehte dhe i hapur i PS-se ,kryetari fantazem i tij,kur nderoi kolabotacionistin e ndyre M.Frasheri dhe na kercenoi ne trashegimtareve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve,qe te ulnim koken para vepres se ketij krimineli!
    2-Pra PS-ja atehere heshti,pra uli koken,shoqatat e Veteraneve dhe Deshmoreve vetem sa peshperiten neper dhembe,por ne asnje rast nuk diskutuan ndarjen perffundimtare me kete parti si tradhetare te idealeve te LANC-it!
    Kjo heshtje ndaj baltosjes se LANC-it u thellua me tej me qendrimet e kryetarit te PS-se Rama,si ne rrenimin organizativ e shirteror te saj,por edhe ne percarjen e plote,duke vene si baze te qenies se saj vetem militantizmin dhe ji ardhetarizmin!
    Ndryshimet Kushtetuese dhe te Jodit Zgjedhor,qe Rama beri me Berishen ne 2008,ishin nje goditje antidemokratike qe i bene onteresave te popullit shqiptar,gje qe e sanksionoi Ramen si satrap ne PS,duke marre te gjitha kompetencat e DIKTATORIT!
    As Enver Hoxha nuk i kishte kaq kompetenca!
    Nga kjo arsye sot Rama ka patur te drejten e hartimit te listes se kandidateve per deputet,kryebashkiak etj,duke u bere mbret!
    Po keshtu veproi edhe mew listat e asamblese socialiste dhe kryesise duke caktuar te gjithe besniket e tij qe ngrene vetem doren pa asnje kundershtim!
    Aq e qarte ka qene kjo dukuri,sa deri me sot kurre nuk kemi degjuar nga keta te zgjedhurit (te emeruar) si dhe nga ministrtat,qe te kete kritikuar kryeministrin apo ministrat se fluturon nga partia etj!

    Pra kuptohet se Rama sillet si PUSHJTUES dhe i perdor asamblene,kongresin dhe kryesine sa per formalitet,qe te duket para opinionit se ka mbeshtetjen e antaresise per gjithcka qe ben,por eshte mashtrim!
    A nuk u krijua edhe Asambleja Kushtetuese e kohes se pushtimit nazist nga vete pushtuesit per te mbuluar veprimet e saj kunder popullit shqiptar?
    Dhe dihet se cfare i bene popullit keta kuinslinge duke derdhur gjakun e qindra qytetareve te pa fajshem qe te fitonin mbeshtetjen e pushtuesve!

    Reply to this comment
    • ? April 15, 17:38

     Tomorro, Rama eshte e keqja qe ju ka gjetur juve qorrave te PPSHs,ua ka lujt fene e mire ua ben, ju ka vene festen sipas kokes. Mua si person nuk me prish ndonje pune, vetem se me vjen me qesh sa bukur ju rrejti e ua futi juve qe gjithe jeten keni shkuar pas berihajt. Kesaj rradhe gabuat berihane dhe tani qaheni. Por, s;ka gje juve dhe dora juaj, pasardhesit e lavdishem te 28000 deshmoreve (meqe ra llafi je i sigurt qe jane 28000 se me duket se nuk behen as 2300 me gjithe pulat qe hengren ballistet dhe deshet qe hengren partizanet) ngrihuni si trima te çartur qe keni qene gjithmone dhe vazhdoni te jeni (mender nje mut jeni, po nejse) dhe bjerini, Po he mo trim cfare prisni? Apo vetem beni gam gam ketu te DITA?

     Reply to this comment
 8. Gruda April 15, 07:52

  Z.kryeminister!
  Te uroj me gjithe shpirt :
  -“Marc malet!
  Sa me pare aq me mire!

  Reply to this comment
 9. AMERIKAN o April 15, 08:40

  Care majmunesh ka ty Leri mor te shkojne ne pith te semes. EDI ate qe bere ti e pa pare ATY ka hale jo opozite me ne krye skatane SAL

  Reply to this comment
 10. alphade April 15, 09:26

  Z. KM ,me e sakte do te ishte po t’na flisje ne keto momente per “DEKAMERONIN” e shkrimtarit italian,
  Pogacio …..!

  Reply to this comment
 11. Badri Koçollari April 15, 10:17

  Për kry t’gamorit të Viktorit, retorikë më të fortë për një lidër glopall as ke HÄUPTLING-u i fiseve zulu nuk ma gjen.

  Ky kryemisër po demonstron për ditë e më shumë kapacitete dhe aftësi të jashtëzakonshme. Lum populli për “rapsodat” që ka. Njëri më badrush se tjetri.

  Reply to this comment
 12. juve April 15, 10:44

  O palo kryeminister si nuk te vjen turp qe poston te tilla gjera,.njerezit kane problem buken e gojes dhe ti gjoja ne ben per te qeshur. cfare ti bej ketij palo SPAK ut se ti e ke vendin ne burg te perjetshem .jam i bindur qe nje dite do te te shohim aty more plehre.

  Reply to this comment
 13. asd April 15, 11:39

  Mos largo vemendjen nga PPP, tenderat, vjedhjet e fondeve publike. Na trego se cfare skemash je duke pergatitur (bashke me Ahmetaj) me parate e termetit qe dhuroi UE.

  Reply to this comment
 14. Ilir April 15, 14:24

  Stambolli digjet kurva krihet.

  Reply to this comment
 15. Zigur Qarri April 15, 18:06

  Zagaret shqupisa le te lehin, KM vazhdo punen e mire qe ke nisur ne dobi te gjithe shqiptareve.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 16, 10:19

   o zigi bytha
   edhe kur KMja të dhjetë në kokë ti e mbështet??
   o zigi,po ja kalon dhe gëlbaz degës me këtë mbështetje!!
   neti ka shkuar në të sëmës e nuk shkruan më!!
   dikush duhet të mbajë flamurin e mutit!!
   ta paskan ngecur në dorë ty!?
   mesa duket!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim