Morali i një jave me vapë

August 9, 2018 10:35

Morali i një jave me vapë

Nga Viktor Malaj*

1 – Pas një prononcimi të Sali Berishës rreth idesë së hedhur nga Presidenti i Kosovës, z. Hashim Thaçi për “korrigjim të kufijve” me Serbinë, ky i fundit, pa ia përmendur emrin, i kujtoi ish-Presidentit të Shqipërisë se Kosovës nuk i nevojiteshin këshillat e “atyre që në mes të viteve 1992-1997… duke mbushur xhepat e tyre, u kujdesen me devotshmëri që rezervuarët e tankeve dhe autoblindave (të Serbisë) të jenë të mbushur plot përkundër faktit se bashkësia ndërkombëtare kishte vënë sanksione kundër Millosheviçit…”.

Në mbrojtje të “bacës” Sali dolën shumë eunukë, por përshtypje bëri reagimi i ish-ministrit B. Mustafaj i cili, duke shfaqur mungesë alarmante dinjiteti, tha se Presidenti i Kosovës ndodhej në gjendje të rënduar psikike dhe se “Ky është një thashethem dhe një shpifje e përsëritur prej shumë vitesh në mjediset shqiptare…”. Me këtë vlerësim Mustafaj del se është një guximtar i madh për të bërë hasha një fakt të njohur botërisht dhe të pranuar po botërisht nga vetë protagonistët e marrëveshjes që theu embargon e OKB ndaj Jugosllavisë së mbetur në atë kohë (Serbi-Mali i Zi). Të mohosh këtë fakt historik, siç bën z. Mustafaj duhet të kesh një shkak që shkon përtej mundësisë për të arsyetuar. Dhe zoti Mustafaj nuk duket në gjendje të rënduar psikike. Atëherë çfarë e shtyu këtë zotëri të fyejë kujtesën e qindra shqiptarëve që janë marrë vetë me kontrabandën e naftës Shqipëri-Mali i Zi në vitet ’90, kujtesën e qindra mijëra shqiptarëve të tjerë që, gjatë atyre viteve, i kanë parë çdo ditë dhjetëra autobote, madje edhe në kolonë, t’i bien Shqipërisë mespërmes nga jugu në veri deri pranë kufirit verior me Malin e Zi?

Normalisht, ish-ministri duhet ta dijë se janë një pakicë shqiptarësh që kanë mundur ta lexojnë librin e ish-Presidentit Momir Bulatoviç ku pohon se gjatë vizitës në Tiranë kishte marrë pëlqimin e Sali Berishës për transportimin kontrabandë të naftës nga Shqipëria në Mal të Zi. Zotëria nuk fyen inteligjencën e lexuesve të librit në fjalë, por shkel mbi personalitetin e vet. Dhe duket se e bën këtë për të mbrojtur qëndrimet e tij të asaj kohe si ambasador i Shqipërisë, qëndrime që synonin të mbulonin deklaratat mashtruese të idhullit të tij, duke “harruar” se vetë idhulli Sali e kishte pranuar lejimin e kontrabandës së naftës, sikurse deklaroi  kohë më parë, “për të ndihmuar kosovarët”?!!!.

Z. Mustafaj e njeh shprehjen “I zoti e shet, po tellalli s’e jep”, por ai zgjedh të pranojë rolin e tellallit, jo nga vapa e gushtit, por sepse është pjesë e taborit “demokratikas” që pohojnë prej gati 30 vjetësh pa ndërprerje, se historiografia komuniste ka qenë e gabuar dhe e gënjeshtërt dhe se, me ardhjen e “demokracisë” historia do të rishkruhet me drejtësi. Merret lehtë me mend se ata që na gënjejnë kaq shumë dhe kaq padinjitetshëm për të sotmen, për ato ngjarje e fenomene që i kemi jetuar e përjetuar, sa shumë, sa keq, sa pakufishëm dhe sa panjerëzishëm do të na gënjejnë për të shkuarën. Dhe, kështu besojnë se ne do t’i gëlltisim me shumë mendjelehtësi gënjeshtrat e tyre “demokratike” që, në fakt, janë antidemokratike dhe antihistorike.

* * *

2 – Një akademik i vyer shqiptar (A. Fuga) njoftoi popullin se, më në fund, kishte zbuluar shkakun e gjithë të këqijave, veseve dhe të prapambetjes shqiptare. Ai tha se pajtimi ynë me të keqen, nënshtrimi, vjedhjet, mashtrimet, grabitjet, vuajtjet tona dhe çfarëdo krimi tjetër, tani e tutje, mund të shpjegohen me një objekt të vogël që shqiptarët kishin përdorur para 30-40 vitesh dhe që quhej “furnelë vajguri”.

Ky objekt kriminal, sipas akademikut, kishte bashkëpunuar gjatë me groshën që shqiptarët zienin me të dhe bashkimi i dy aromave që lëshonin furnela dhe grosha kishin bërë të mundur që ne shqiptarët të jemi bartës të të gjitha veseve dhe të këqijave që na kanë mbuluar sot. Madje, ai, nga respekti i madh që ka për gjuhën shqipe, nuk përdor fjalën brez por “gjeneracion” dhe e quan brezin e tij “gjeneracioni i dalë nga një furnelë vajguri”.

Duke e marrë të mirëqenë konkluzionin e tij shkencor ne lexuesit duhet të fillojmë të besojmë se edhe Mëkati i Parë, edhe krimi vëllait ndaj vëllait (Kainit ndaj Abelit), edhe mijëra luftëra të zhvilluara përgjatë historisë nga fise, faraonë, mbretër, perandorë, carë e qeveri shtetesh, ashtu si edhe skllavëria, kolonializmi, pushtimet, linçimet, segregacioni etj. kanë si shkak komplotin e madh antinjerëzim të dyshes ndërvepruese: furnelë vajguri-groshë. Ne  duhet t’iu besojmë akademikëve të tillë dhe të urojmë që Zoti të mos na lërë pa ta.

Përdorimi me efikasitet i kësaj shpikjeje akademike mua më çoi në përfundimin se edhe përdorimi i armëve bërthamore në Japoni kundër popullsisë së pafajshme civile që shkaktoi gjysmë milioni viktima në vitin 1945 dhe sulmi mbi Irakun (me pretekste të rreme) në vitin 2003 që shkaktoi kaosin që përpiu me mijëra jetë njerëzore duhet të jenë shkaktuar nga fakti se presidentët amerikanë të të dy kohëve, pa pyetur dhe përfillur popullin e tyre, kishin përdorur furnelën me vajguri dhe groshën. Ndërveprimi i mallkuar i furnelës me groshën i paskan çuar në rrugë të gabuar dhe kurrsesi interesat e korporatave, emocionet e luftës dhe të tjera si këto. Çfarë fataliteti!

Po nga ky akademik mësova se “Për ne, gjeneracionin e furnelës me vajguri, vendi më i përshtatshëm për të menduar ishte haleja… (sepse) shkonte qytetari urban në hale dhe aty, duke kryer nevojat e tij, ishte njëherazi edhe në studion e punës intelektuale, edhe në dhomën e gjumit…

Ja, nga kjo teknologji kemi dalë”. Deri tani kisha besuar se njeriu, ndryshe nga mallrat industriale, nuk është produkt i teknologjive, por krijues dhe prodhues i tyre: se njeriu nuk del prej teknologjive, por nga proceset biologjike dhe humane; se njeriu është produkt shoqëror dhe jo industrial. Por ja si vjen dita e lume dhe akademiku na ndriçon mendjen! Ajo që ka lënë pa na shpjeguar akademiku ynë është fakti se, edhe pse ai pohon se është produkt i teknologjisë së furnelës me vajguri, ia ka dalë të bëhet akademik dhe predikues i përditshëm i moralit të sotëm “hyjnor”.

“Eseja” shkencore e akademikut na mësoi edhe një gjë tjetër interesante dhe të panjohur. Sipas tij, “Folklori, si forma më e lartë e rrëfimit historik, (mbetet) ende e paarritur nga historianët tanë të sotëm…”. Duke sjellë ndërmend Epin e Gilgameshit, Këngën e Nibelungëve e deri tek Eposi (shqiptar) i Kreshnikëve të Veriut, pa lënë mënjanë bejtexhinjtë, ndjeva keqardhje pse njerëzimit, duke përfshirë edhe shqiptarët, i ka shkuar mundi kot duke krijuar universitete dhe institucione të tëra të studimit të historisë kur, shumë thjesht, mund të merrej me folklorin dhe ta ofronte atë si histori të gatshme të njerëzimit.

Kur lexova “esenë” shkencore, fillimisht mendova se mos akademikun e ka torollepsur vapa e ditëve të fundit dhe redaksia e gazetës ka ndërhyrë nga pak për ta bërë sa më të arritur për emisionet televizive bulevardeske “Portokalli” dhe “Al Pazar”. Më vonë, duke menduar se akademiku ynë çoç di, ia mbusha mendjen vetes se jemi ne lexuesit që nuk e kuptojmë sa larg e lart i qit artileria e tij dijet shkencore, prandaj përgjegjësinë duhet ta kërkojmë tek vetja. Le t’i lutemi Perëndisë që institucionet më prestigjioze ndërkombëtare që merren me sociologji apo kriminologji, të mos e përvetësojnë kombësinë e akademikut tonë për shkak të zbulimit të tij shkencor rreth shkakut të të gjitha të këqijave që përjeton njerëzimi prej mijëra vitesh dhe që askush deri më sot, përveç atij, nuk i kishte pikasur.

* * *

3 – Ish-Kryetari formal i PD-së, Tritan Shehu, i cili u largua dikur gjoja i inatosur me Sali Berishën për shkak të mospërputhjeve “parimore”, deklaroi këto ditë se ndihej krenar që kishte qenë Ministër i Jashtëm i Shqipërisë kur Berisha ishte President. Krimet dhe padrejtësitë e ndodhura në Shqipëri gjatë sundimit të Sali Berishës dhe nën orkestrimin e tij, të cilat e çuan vendin në kaosin ekonomik, politik dhe social të 1996-1997, në gjendjen e jashtëzakonshme dhe në humbjen e rreth 2500 jetëve njerëzore brenda vitit, nuk kanë asnjë peshë dhe as vlerë për mendjen e pavlerë të ish-ministrit i cili, për pak, e pati paguar me kokë atë gjendje dhe, fatmirësisht, u nda me një presh nga mbrapa në Lushnjë në kohën që përpiqej t’u shiste lushnjarëve djallin për shenjt.

Guximi moral i Shehut më solli ndërmend rrëfimin e prostitutës Amber në një TV perëndimor e cila, kur u pyet nga gazetarja nëse ndihej keq për “profesionin” e zgjedhur dhe të kaluarën e saj, u përgjigj: Përkundrazi, jam krenare pasi zgjodha të bëj atë që di të bëj më mirë dhe për këtë i detyrohem shumë tutorit tim të parë zotit Sam…

* * *

4 – Qeveria shqiptare, pa pikë ngurrimi, njoftoi se kishte planifikuar ndërtimin e Rrugës së Kasharit, rreth 20 kilometër të gjatë dhe se për këtë do ta financonte me rreth 235 milion euro. Qeveria nuk e pa fare të arsyeshme të na shpjegojë ne taksapaguesve asgjë rreth faktit se si ishte e mundur që një rrugë e ndërtuar kryesisht në terren kodrinor shtufor dhe argjilor, do të kushtojë rreth 11 milion euro për kilometër.

Shkaku: o vapa, o papërgjegjshmëria e përzier me moralin e vruguar jo vetëm nga shirat e verës. Opozita shqiptare (zërit të së cilës i bashkohem edhe unë në këtë rast) doli dhe bëri shumë zhurmë, shqiptoi akuza dhe epitete fyese por, me sa duket, e kompleksuar nga e kaluara e saj e palavdishme edhe në ndërtimin e rrugëve, si dhe e penguar nga mungesa e personaliteteve dinjitoze, nuk solli para shqiptarëve asnjë studim apo shpjegim se sa kushton ndërtimi i një kilometri rrugë të kësaj kategorie në Ballkan dhe në Evropë.

Rrjedhimisht, Qeveria vazhdon heshtjen vetakuzuese, ndërsa Opozita vazhdon dërdëllitjen e vet aspak bindëse dhe serioze.

* * *

5 – Organet kryesore të Vettingut të sistemit të drejtësisë kanë shkualifikuar deri tani shumicën e gjyqtarëve të kontrolluar, por argumentet e dhënë nga këto organe (KPK, KPA) të krijojnë përshtypjen se ato merren vetëm me analizimin e pasurive të individëve që i nënshtrohen procesit. Madje, duket qartë se kriteret e tjerë si aftësitë profesionale dhe aspekti moral kanë kaluar në plan të dytë ose në hije.

Kemi parë të shkualifikohen individë që “nuk justifikojnë” burimin e rreth 4-5 mijë eurove apo ndonjë tjetër që njihet si gjyqtar dinjitoz dhe i pakorruptuar, si nga populli ashtu edhe nga komuniteti i gjyqtarëve, por që s’ka mundur ta “qepë” mirë tabelën e të ardhurave dhe pasurisë dhe, nga ana tjetër, shohim që e “kalon klasën” një gjyqtar që ka shpallur të pafajshëm vrasësin e një oficeri të lartë policie, vendim i rrëzuar më vonë nga Gjykata e Apelit. Një tiranas babaxhan do të pyeste në këtë rast: Me vërte e keni, mer jahu?

Vendimet gjyqësore, haptazi të paligjshëm dhe në kundërshtim me provat e administruara në dosje janë treguesi më i mirë i të qenit i korruptuar ose i paaftë profesionalisht ose të dyja së bashku dhe që duhet ta shkualifikonin çdo gjyqtar apo prokuror. Kjo gjë thuajse nuk po ndodh dhe e ul ndjeshëm besimin në organet e Vetingut. Duket se “provimin” e Vetingut do ta fitojnë, kryesisht, ata gjyqtarë e prokurorë që janë treguar më të shkathët e më të zgjuar në fshehjen e gjurmëve të korrupsionit të tyre.

Ndreqja e këtyre qëndrimeve duhet të kihet parasysh nga organet përkatëse, përndryshe populli do të thotë: “Ku ishe? Asgjëkund. Çfarë bëre? Asgjëkafshë”.

* * *

6 – Njëra nga gazetat më të mëdha të përditshme botoi një shkrim rreth ish-aktorit Viktor Gjoka, mbajtës i titullit “Artist i Merituar”, dhe ia paraqiti lexuesit si të përndjekur politik të regjimit komunist. Përndjekja “politike” qëndronte në faktin se aktorin e kishin larguar dikur nga Tirana dhe dërguar përkohësisht në fshatin Bërzhitë si përgjegjës të shtëpisë së kulturës.

“Ndëshkimi” kishte ardhur pasi aktori, i martuar dhe me fëmijë, në moshën 50 vjeçare kishte ndarë gruan për t’u martuar me shoqen e vajzës së tij e cila ishte 17 vjeç. Autori i atij shkrimi (shkrimi s’kishte kurrfarë emri të autorit) shprehte habinë dhe indinjatën e vet për këtë “përndjekje politike” dhe thoshte se sot as që mund të imagjinohet një qëndrim dhe veprim i tillë për shkaqe morale.

Është bërë modë këto gati 30 vjet, në vapë e në të freskët, që të shpallen si “përndjekje politike” çfarëdo ndëshkimesh morale apo administrative të regjimit të kaluar dhe parimet morale apo amorale të gazetarit apo redaksisë së gazetës të shpallen si parime universale.

* * *

7 – Një gazetar i murrëtyer, me pamjen e një qelbësi, i paralajmëroi shqiptarët se “Kush mendon se në vjeshtë nuk do të ketë përplasje civile është thjesht budalla. Uroj që të mos dalë një Neritan tjetër t’i kthejë të revoltuarit në kërkim të demokracisë nga rruga”. Gazetari provincial dhe batakçi që ndien vapë në të gjitha stinët dhe ditët e vitit mendon dhe beson se demokraci do të thotë pushtet i klanit, fisit apo katundit të tij dhe se për t’ia arritur këtij pushteti duhet dhuna (përplasja civile) e krejt shoqërisë shqiptare.

Këtij torollaku që nuk ka fuqi mendore të llogarisë se një përplasje e tillë, e cila fatmirësisht nuk ka kurrfarë gjasash të ndodhë, mund të hajë edhe kokën e tij të zbrazët. Drejtësia duhet t’ua tregojë vendin sipas ligjit të tillë gangsterëve të katundeve që valët e shthurjeve morale dhe demografike të kësaj periudhe iu kanë dhënë mundësinë, jo vetëm të jetojnë midis njerëzve, por edhe të na shfaqen në media si mësimdhënës të kombit kur duhej të ishin të izoluar prej tij.

Nganjëherë dëshiron që këto marrëzi të ndodhura dhe artikuluara brenda një jave t’ia atribuosh vapës së shkaktuar nga moti i nxehtë. Por sapo i referohesh të kaluarës dhe qëndrimeve të papërgjegjshme të shumë individëve shqiptarë, atëherë të kujtohen fjalët e ushtarit të mirë Shvejk që thoshte, “Ç’më duhet mua se çfarë them unë”. Por, besoj se tek personazhet tanë ka shumë djallëzi dhe ligësi. Shvejkut i marrin të keqen.

Prandaj duhet t’i ndëshkojmë me përbuzjen dhe përçmimin tonë.

****

Botuar sot në DITA

August 9, 2018 10:35
Komento

78 Komente

 1. Jimi August 9, 12:44

  Ok!

  Reply to this comment
  • Teater kukllash... August 9, 15:59

   Lum si ty z.Viktor… Per okidoki-n e Jim kornacit te trullosur nga vapa ta kam fjalen. Imagjino se cfare demi te pallogaritshem do i bente i nxehti afrikan moralit te ketij soji, sikur ata te mundoheshin te lodhnin sadopak fiqirin per shkrojtur qofte dhe nje germe me teper.

   Humori yt sikur na freskoi vertet, pershendetje.

   Einige deiner Highlights zusammengefasst:

   – Të mohosh këtë fakt historik, siç bën z. Mustafaj, duhet të kesh një shkak që shkon përtej mundësisë për të arsyetuar. (per zulleperit, koha per te menduar eshte mjaft e kushtueshme).

   – Z. Mustafaj e njeh shprehjen “I zoti e shet, po tellalli s’e jep”, por ai zgjedh të pranojë rolin e tellallit (te paautorizuar prej askujt)

   – Për ne, gjeneracionin e furnelës me vajguri, vendi më i përshtatshëm për të menduar ishte haleja…(e vjeter, se haleja e re universitare na e ka ndotur ambjentin plot e perplot me akademike dhe plepare sorrogato)

   – Por ja si vjen dita e lume dhe akademiku na ndriçon mendjen! Ajo që ka lënë pa na shpjeguar akademiku ynë është fakti se, edhe pse ai pohon se është produkt i teknologjisë së furnelës me vajguri, ia ka dalë të bëhet akademik dhe predikues i përditshëm i moralit të sotëm “hyjnor”… (ku transvestitet e semaforeve e ndjejne veten me krenare se sa docentet e universiteteve)

   – Më vonë, duke menduar se akademiku ynë çoç di, ia mbusha mendjen vetes se jemi ne lexuesit që nuk e kuptojmë sa larg e lart i qit artileria e tij dijet shkencore, prandaj përgjegjësinë duhet ta kërkojmë tek vetja… (me “produktet” e sotme shoqerore, edhe krejt i zbrazet te jete topi i fuge-akademikut, ai atyre do u duket i “magjishem”)

   … vazhdon

   Reply to this comment
 2. MH August 9, 12:44

  Ne vitin 1990 perfundoj shuerja e Monizmit.Mirpo ne vitin 1991 ne zgjedhjet e para pluraliste fitoi PPSH.Berisha krijoj 1 Prillin dhe imponoi miletin te kthehet ndryshej ne te kunderten produkte e fshatarve do shqelmoheshin edhe ma mizorisht nese nuk votonin ne te ardhmen PD Berishen.Me kete mesim mori “perparimi” i vendit dhe ne vecanti dhe i ati individit qe do te hidhte sa ma shume pleh e dhumera ndaj sistemit qe u shue.U vendos pa votim po me kercnim te flasim me sa ma shume shpifje per te kaluaren dhe te hiperbolizojme mesa fuqi deri ne nxjerrjen e damarve per sistemin e ri berishian,jo kapitalist,por, mesjetar kanunor .
  Komisioneret e caktuar per vettingun me vjen keq po jane te pa kualifikuem e te patestuem dhe si rrezultat i ketyre vrejtjeve arrij konkluzionin se nuk ia dijne e nuk ia thojn fare se cfare don te thot Kontroll(Vetting).Ndaj merren vetem me nji aspekt ne te kontrolluemit(pasuria) se kjo i ka ra si cekic mbi koke komisionit dhe askund me nivelin e profesionalizimi dhe cilesin e ushtrimit te te drejtes,sic thoni dhe juve qe krimineli merr pafajsin ne gjyqe.Aq ma teper kur nji servil lepires nga kemba drejt organve te jashtcitjeve para dhe mbrapa ne fund te trupit e deri ne maje te flokut te shtatit shtrembaluq te Berishes,mbasi kalon Vettingun me sukses,nderhyrjet nga jasht ban qe ti nenshtrohet per se dyti kontrollit.Ish kryetari i KLD njifare pisllekut Zaganjori propozuar nga Berisha per President.Po sa kane kalue si ky zvaranik brejtes rreshqanasi.Koha do na i argumentojne.Sepse ai qe asht mesue nuk rrin pushue.Sepse te ardhuart pa mund jane shume joshese sikur te bien nga qielli ndersa ketyre nga perdredhimi i ligjit per te dal,nxjerr kriminelin,te korruptuarin ne breg pa lagur.
  Pershendetje z.Viktor Malaj.Qendistari i faqeve te gazetarise.

  Reply to this comment
  • Shkodra August 9, 18:25

   I dashtun Z V. Malaj jam nji Shkodrane e mundet të jemë në moshë të nanës tuj sepse ka shumë vite që lexojm shkrimet tuja te gazeta Dita Sot lexova me shumë admirim shkrimin tuj Je i madh e nuk ka zog nanet që krahasohet me mënyrën që shkrun dhe që çdo gja sa ma rrealiste Nuk ju njoh as nga pamja dhe as nga mosha por mendoj se çdokush që mendon sinqerisht e pa hile i lexon me andje.Të uroj shëndet e jetë e tanë të mirat Shkodra

   Reply to this comment
 3. katarakti August 9, 13:08

  Ia ke bere shume mire o Viktor te gjithe ketyre biçimsezave. Se na u mbushen portalet dhe gazetat me budallenj. Njerit i duket vetja filozof i papare, tjetrit politikan dhe burre shteti i rralle, i treti gazetar dhe analist qe nuk e ka shokun! Ka dale gjithe llumi i batakçinjve siper. E kane pare se sa me i paturpshem te jesh, sa me pak skrupuj te kesh, aq me “lart” ngjitesh. Shtatlartgjatesia e tij nga ana tjeter as qe merr mundimin te spjegoje apo arsyetoje para opinionit publik vendimet e qeverise. Edhe ai kujton se eshte nje qenie e veçante dhe njerezit e zakonshem nuk meritojne asnje lloj vemendja nga lartshtatesia e tij!
  Kete lloj rubrike i dashur Viktor duhet ta ruash dhe ta shtjellosh te pakten 1 here ne muaj. Artikujt e tu tematike kane shume vlere, erudicion, llogjike dhe te japin je kenaqesi te veçante kur i lexon. Por edhe keto “kopsitjet” e vogla jane me shume vlere. Se nuk ka dite qe ndonje shejtan budalla nuk thote ndonje broçkull qe nuk e mban kandari. Prandaj duhen ffshikulluar mire e mire. Qe tu vije turp kur ta shohin veten ne pasqyre. por a ka turp ky lloj llumi mediatiko – politik?! Njelloj si njerezit qe nuk duhet ta lejojne qeverine te shije si te doje ne kurrizin e tyre, po ashtu nuk duhen lejuar, te pakten pa u vene ne loje publikisht, edhe marrinat e turlilloj personash qe e mbajne veten per analiste qe s’i ka pare bota apo gazetare katundi qe s’i ben me nona. Na mbyten funderrinat. Disa edhe me tituj shkencore medemek.Eshte koha e maskarenjve.

  Reply to this comment
 4. ETHEM August 9, 13:30

  I DASHUR VIKTOR:NDONSE I MOSHUAR DHE VAPA E KETIJ GUSHTI NUK ISHTE FAVORITE TE SHKRUAJA,MRQENSE ME PERQYEN ANALIZAT E TUA NE D I T A,PO KOMENTOI EDHE UNE DIÇKA:
  -KACAFYTJA SALI-THAÇI ISHTE INTERESANTE,SE:
  .SB EDHE KETE HERE BERI PROTOGONISTIN SIKUR KY EDHE NE KOSOVE DOMINON PUSHTET E DO TE DIKTOI,SIKUR KY E DO FORT POPULLIN KOSOVAR,UÇK E UDHEHEQSIT E SAJ,SIKURSE DREJTUESIT KOSOVAR GJALL APO TE VDEKUR.DHE VET AI DHE SERVILET E TIJ NE KOR JU TURREN PR.THAÇI SIKUR KY SAJOI PROBLEMET SIKUR NE HAM VETEM BAR E NUK DIM SE KUSH ESHTE SALIU E SHPURA E TIJ B.MUSTAFAJ,TRITAN SHEHU(PRESHI)E KO.
  .DHE PRESIDENTI THAÇI SIKUR TE ISHTE NE MENDJEN TIME,TE GJITHE POPULLIT SHQIPETAR QE MENDON SE S.BERISHA ESHTE NJE D E P O Z I T E ME HELME TE LHL USHTARAKE TE NGELUR NGA VITI 1997 QE DO PERDOREJ NE JUG TE VENDIT NGA 2 PILOTET TRIMA QE PERKUNDRAZI NUK ZBATUAN URDHERIN E SALIUT E TE GAZIDEDES POR IKEN NE ITALIN FQINJE E QE UNE NUK E DI FATIN E TYRE.
  -SA PER VETINGUN ME VJEN TE QAJ PER A.LLALLEN,ZAGANJORIN,DEDEN E KO QE I SHPETUAN VETINGUT,NDONSE ISHIN KETA QE DREJTONI TE GJITHE SHPUREN HAHDUTE TE PREKUROREVE E GJYQTAREVE TE VENDIT,KU MBI 50 % E TYRE DERI TASHME JANE BERE GAZI BOTES BASHKE ME TE GJITHE ATA QE I EMERUAN NE DETYRA DHE QE TASHME PO I MBROJNE ME ÇDO KUSHT,DUKE DAL KUNDER EDHE FAKTORIT ND/KOMBRTAR QE MONITORON VETINGUN.
  -UNE SI QYTETAR NUK KAM BESIM SE MUND TE KRIJOHET NJE DREJTESI E PRANUESHME PER VENDIN,PASI SHUMICA E KETYRE PREKUROREVE E GJYQTAREVE JANE TE NJE SHKOLLE,TE KURSIT 6 MUJOR TE PLEOAVE,TE MENTALITETIT BERISHIST PER MBROJTJEN E NJESHIT QE SUNDON POLITIKEN SHQIPETARE,SE NUK MUND TE DENOJNE NJERI-TJETRIN PER KRIMET E BERA..DHE SE EDHE ND/KOMBETARET PO BEJNE SIKUR NUK I SHOFIN PROBLEMATIKAT E DREJTESISE SHQIPETARE.DHE KY TEMP PUNE ME ZVARRITJE DO TE NDIKOI KEQ EDHE NE POLITIKEN E VENDIT TE KRIMBUR DERI NE GRYKE.

  Reply to this comment
 5. Eri August 9, 14:43

  Viktor te falenderojme. Si gjithmone ke endje t ‘ Ju lexosh.Logjike e thjesht, e drejtperdrejt, humor , gjithcka.Nuk e di moshen Tuaj uroj te jeni i ri, qe te shkruani sa me shume .Suksese!

  Reply to this comment
 6. Guri August 9, 16:23

  Nje shkrim brilant. Nje analize shteruese per te gjithe ata qe kane “pese para mend”.

  Reply to this comment
  • sabo kurti August 9, 17:47

   Bashkohem plotesishte me mendimin Nje analize shteruese per te gjithe ata qe kane “pese para mend”.Viktori mbetet nji shembull ndershmerije dhe talenti te madhe

   Reply to this comment
 7. Alidemsi vjeter August 9, 16:44

  Pse mi ke qendisur kaq bukur mendimet e kesaj “vape” te nje pensionisti mor djale..?…Bukur me te vertete bukur….Kush guxon ti beje komente negative kesaj esseje automatikisht merr nofken e nje plehu mediatik,,,Faleminderit……

  Reply to this comment
 8. syri August 9, 16:58

  Por jo more zoterinj te Rilindjes! Nuk eshte analiza e Viktorit e mire! Lexoni Andin,zonjushen-zonje dhe Tosin dy plehrat e medias shqiptare! Kur flasin kunder Rames sikur kane nje inat te “perbrendshem” qe i ben te vuajne! U thahet goja, u piqen buzet,mezi marrin fryme,syte ju xixellojne nga urrejtja et. etj. Inati eshte dem i vetes! Urrejtja te verbon nga syte! Servilizmi te ben njeri te dobet! Mercenarizmi kalon c’do kufi njerezor! Pra mos degjoni Z.Malaj cfare thote! Degjoni saliun dhe lakejte e tij!

  Reply to this comment
 9. Voila August 9, 17:00

  Realiteti ky eshte .
  Duhen ndeshkuar keqberesit e vendit .

  Reply to this comment
 10. 5 mars 2018=viti zero August 9, 17:38

  5 MARS 2018
  .
  (STUDIO E SOKOL PALLES)
  .
  USALI BERISHA:
  Unë eci me Kanun. Ramën do e vrisja me snajper në 21 janar. Ia thashë zyrtarit të Klinton që më erdhi në zyrë të më largonte dhe iku si pulë e lagur…
  _______________________
  Ora dhe kalendari im ndaloi ne kete date pra eshte ” viti Zero” dhe data e re sipas kalendarit berishian sot eshte 03/06/0001
  _______________________
  Diku nga shkolla e tetvjecares ne kohen e Enverit nga mesuesi i letersise na kerkohej qe per 3-4 rrjeshta pikante te nje libri ose ngjarje te benim “zhvillimin e temes” pra te gjenim kuptimin real te tyre.Pra sic quhej ndryshe hartimi i pjekurise
  _______________________
  Duke e vene veten ne moshen e adoleshences le te “Zberthejme” kuptimin e ketyre rrjeshtave monstrouze & satanike.
  _______________________
  1*
  Pika e pare qe te bie ne sy eshte se kemi nje POSHTRIM PUBLIK te te derguarit special te Clintonit (H) qe ishte me porosi direkte te presidentit Obama.

  2*
  Pika e dyte qe bie ne sy ( ne fakt ne çaçke te kokes) nuk pati asnje reagim nga ambasada amerikane apo VOA e Elez Biberishes…kur per kapjen e Shukri Xhelilit me breke te grisura u kalua me “fishekzjarre” se po funksiononte vetingu i Donald Lu-Leshit.
  .
  3*
  Eshte hera e pare qa Sali Satanai ..(dhe rasti i vetem ne shoqerine moderne per nje drejtues shteti)..burri i shtetit i te ziut Arvizi deklaron me mburrje qe ai eshte Vrasesi dhe urdheruesi i vrasjeve dhe per kete duhet falenderuar Tribali Berishe.
  .
  4*
  Per hire te votuesve te 23 qershorit 2013 dhe jetimeve “te kokpalareve” te bulevardit Xhorxhsorristi & Enverofagosi & PS-shpartalluesi Edi Rama duhej te ishte pergjigjur te pakten sa per te lare gojen…

  5* dhe e fundit
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt per ca islamike-eleserbiberiste si Bisnik Mulla Mstafa i institutit te ML ?.
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes po tolerohen ne menyre kriminale e perseris KRIMINALE nga faktori nderkombetar dhe impotenti xhorxhsorrist Edi Rama..
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes nuk ndodhin as ne vendet e pushatuara dhe as ne kolonite me te pjerdhura te shekujve te kaluar..

  se ç’e shempnë derbederët,
  mercenarët dhe bejlerët,
  se ç’e shtypnë jabanxhinjtë,
  se ç’e shtrythnë fajdexhinjtë,
  se ç’e pren’ e se ç’e vranë,
  Ç’e shkretuan anembanë,
  nënë thundrën e salisumës
  anës vjosës, anës bunës.
  ..
  Kur atdhetaret & gazetaret si Viktor Malaj do lene biznesin mediatik dhe blegerimat 5 -vjecare dhe ti tregojne njerzve te verteten reale dhe si mund te dilet nga ky vet-pushtim demon-kratik me ndihmen e ashtuquajturve miq ?

  Reply to this comment
 11. Po , Po August 9, 18:09

  Si kurdohere , teper i sakte , qe te imponon respekt , i nderuari Viktor , shembull i arrire per t`iu treguar mediave shqiptare , se si duhet te jete nje gazetar serioz dhe i ndergjegjshem per te gjitha sa thote ! Flm z. Viktor !

  Reply to this comment
 12. alberti August 9, 18:44

  Z. Malaj, edhe une jam nje lexues i rregullet i shkrimeve tuja por komente nuk bej. Ju lexoj se jeni i drejtperdrejte dhe i drejtperdrejt eshte vetem i ndershmi.
  Respekt

  Reply to this comment
 13. Qytetari durrsak August 9, 18:49

  I nderuar Viktor,
  perseri urimet e mia per kete artikull. Ke nevoje ta ripunosh kete artikull. Per Tritan Shehun, kete zhgarravine te padurueshme servile dhe antishqiptar, jesmen i Sali Berishes, duhej t’i kujtoje publikut shqipatr pozicionin e tij, te Tritan Shehut, ne firmen “Shqiponja” qe ishte lider ne kontrabanden e naftes ne Serbi. Keshtu, do te kuptohej me mire perse e mbron ky politikan ordiner edhe sot Sali Berishen dhe kondrabanden e naftes me Serbine.

  Reply to this comment
 14. vasili August 9, 19:51

  Megjithse dallojme qe ne gjeneze nga popujt e tjere,per alergjine tone ndaj dijes(pervec monumenteve greke-romake dhe deri vone ne luften e dyte ato te trasheguara nga italianet,mendja dhe dora e races tone nuk kane lene asnje gjurme ne kete toke)dhe ne vazhdim mbas nje vezullimi skenderbejan, thithem me kenaqesi,smogun e hashashit aziatik dhe tufezimin hoxhist,megjithate ky vend nuk e meritonte kurre,te sundohesh ne vazhdim,nga qenie te egra orientale te dala nga vrimat e kullave te errta,qe ben te funksiononte cdo gje ne kete vend ne te kundert me natyren njerzore.
  Kjo bande famekeqe,,vrime e zeze e koncentrimit e te gjithe vesit njerzor,mblodhi reth vehtes,sozit dhe intersaxhinjt e pafund,qe gjenetikisht vazhdojne te shesin cdo gje familje,atdhe fe,vec qe vec bytha e tyre te ndihet ngrohte.
  Perjetuam dhe vazhdojme te perjetojme parade peshtirosje ekstreme:
  Aparatcike,´´profesore´´ dhe ronxho bonxhot qe te vrisnin per Enverin,u rekrutuan me kenaqesi dhe frike mbas Babe Saliut,babe likes,duke kerpitur darovat,qe u hidhnin ata me shumice,qe i zhvasnin nga trupi i kombit te drobitur.
  Ajo qe te habit,eshte,,qe ketyre egersirave primitive,si saliu,meta,apo pjellave te tyre,qe defrejne ne pronat e shumta,qe u eshte lejuar te grabisin ne kryqytetin tone, si mustafarave, maxhunrave etj,lihen te ekspozhen ne media duke e perdhosur keq ate.

  Reply to this comment
 15. Mali August 9, 19:52

  Vapa e madhe i ze njerezit dhe i demton shendetin e tyre.Zoti Viktor mos prit te ndrysojne kets skllever te lindur.Te te bejne skllav eshte nje pamundesi per ta nryshuar por, kur behesh skllav si nje pjese e emrave te mesiprm eshte fatkeqesi.Keta lloj skllevrish nuk mund te jene njerez me dinjitet.

  Reply to this comment
 16. alo dede botoje komentin August 9, 20:21

  5 MARS 2018
  .
  (STUDIO E SOKOL PALLES)
  .
  USALI BERISHA: Unë eci me Kanun. Ramën do e vrisja me snajper në 21 janar. Ia thashë zyrtarit të Klinton që më erdhi në zyrë të më largonte dhe iku si pulë e lagur…
  _______________________
  Ora dhe kalendari im ndaloi ne kete date pra eshte ” viti Zero” dhe data e re sipas kalendarit berishian sot eshte 03/06/0001
  _______________________
  Diku nga shkolla e tetvjecares ne kohen e Enverit nga mesuesi i letersise na kerkohej qe per 3-4 rrjeshta pikante te nje libri ose ngjarje te benim “zhvillimin e temes” pra te gjenim kuptimin real te tyre.Pra sic quhej ndryshe hartimi i pjekurise
  _______________________
  Duke e vene veten ne moshen e adoleshences le te “Zberthejme” kuptimin e ketyre rrjeshtave monstrouze & satanike.
  _______________________
  1*
  Pika e pare qe te bie ne sy eshte se kemi nje POSHTRIM PUBLIK te te derguarit special te Clintonit (H) qe ishte me porosi direkte te presidentit Obama.
  2*
  Pika e dyte qe bie ne sy ( ne fakt ne çaçke te kokes) nuk pati asnje reagim nga ambasada amerikane apo VOA e Elez Biberishes…kur per kapjen e Shukri Xhelilit me breke te grisura u kalua me “fishekzjarre” se po funksiononte vetingu i Donald Lu-Leshit.
  .
  3*
  Eshte hera e pare qa Sali Satanai ..(dhe rasti i vetem ne shoqerine moderne per nje drejtues shteti)..burri i shtetit i te ziut Arvizi deklaron me mburrje qe ai eshte Vrasesi dhe urdheruesi i vrasjeve dhe per kete duhet falenderuar Tribali Berishe.
  .
  4*
  Per hire te votuesve te 23 qershorit 2013 dhe jetimeve “te kokpalareve” te bulevardit Xhorxhsorristi & Enverofagosi & PS-shpartalluesi Edi Rama duhej te ishte pergjigjur te pakten sa per te lare gojen…
  5* dhe e fundit
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt per ca islamike-eleserbiberiste si Bisnik Mulla Mstafa i institutit te ML ?.
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes po tolerohen ne menyre kriminale e perseris KRIMINALE nga faktori nderkombetar dhe impotenti xhorxhsorrist Edi Rama..
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes nuk ndodhin as ne vendet e pushatuara dhe as ne kolonite me te pjerdhura te shekujve te kaluar..

  se ç’e shempnë derbederët,
  mercenarët dhe bejlerët,
  se ç’e shtypnë jabanxhinjtë,
  se ç’e shtrythnë fajdexhinjtë,
  se ç’e pren’ e se ç’e vranë,
  Ç’e shkretuan anembanë,
  nënë thundrën e salisumës
  anës vjosës, anës bunës.
  ..
  Kur atdhetaret & gazetaret si Viktor Malaj do lene biznesin mediatik dhe blegerimat 5 -vjecare dhe ti tregojne njerzve te verteten reale dhe si mund te dilet nga ky vet-pushtim nazi-berishist demon-kratik me ndihmen e ashtuquajturve miq ?

  Reply to this comment
 17. Safet Qose August 9, 21:21

  Nje analize e thelle dhe reale e gjendejes dhe mbi te gjitha priteshmerit e lekundura te shqipetareve per nje drejtesi te vertet , pa te cilen asnje shprese per te ardhmen nuk mundet te kete . Elementet negative qe mundet te kalojne siten e vetingut behen akoma me te rrezikshem se deri tani

  Reply to this comment
 18. valentina August 9, 21:40

  Z.Malaj,jeni brilant ne cdo analize,kur mbaron se lexuari shkrimet tuaja rikthehet shpresa se kane mbetur akoma njerez te ndershem qe i duan te miren ketij vendi te grabitur,vrare,dhe tradhetuar nga te gjithe politikanet e degjeneruar prej 27 vitesh pa perjashtuar as edhe njerin prej tyre.

  Reply to this comment
 19. Rrethimi i trete i Krujes August 9, 21:42

  USALI BERISHA: Unë eci me Kanun. Ramën do e vrisja me snajper në 21 janar. Ia thashë zyrtarit të Klinton që më erdhi në zyrë të më largonte dhe iku si pulë e lagur…
  _______________________
  Ora dhe kalendari im ndaloi ne kete date pra eshte ” viti Zero” dhe data e re sipas kalendarit berishian sot eshte 03/06/0001
  _______________________
  Diku nga shkolla e tetvjecares ne kohen e Enverit nga mesuesi i letersise na kerkohej qe per 3-4 rrjeshta pikante te nje libri ose ngjarje te benim “zhvillimin e temes” pra te gjenim kuptimin real te tyre.Pra sic quhej ndryshe hartimi i pjekurise
  _______________________
  Duke e vene veten ne moshen e adoleshences le te “Zberthejme” kuptimin e ketyre rrjeshtave monstrouze & satanike.
  _______________________
  1*
  Pika e pare qe te bie ne sy eshte se kemi nje POSHTRIM PUBLIK te te derguarit special te Clintonit (H) qe ishte me porosi direkte te presidentit Obama.
  2*
  Pika e dyte qe bie ne sy ( ne fakt ne çaçke te kokes) nuk pati asnje reagim nga ambasada amerikane apo VOA e Elez Biberishes…kur per kapjen e Shukri Xhelilit me breke te grisura u kalua me “fishekzjarre” se po funksiononte vetingu i Donald Lu-Leshit.
  .
  3*
  Eshte hera e pare qa Sali Satanai ..(dhe rasti i vetem ne shoqerine moderne per nje drejtues shteti)..burri i shtetit i te ziut Arvizi deklaron me mburrje qe ai eshte Vrasesi dhe urdheruesi i vrasjeve dhe per kete duhet falenderuar Tribali Berishe.
  .
  4*
  Per hire te votuesve te 23 qershorit 2013 dhe jetimeve “te kokpalareve” te bulevardit Xhorxhsorristi & Enverofagosi & PS-shpartalluesi Edi Rama duhej te ishte pergjigjur te pakten sa per te lare gojen…
  5* dhe e fundit
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt per ca islamike-eleserbiberiste si Bisnik Mulla Mstafa i institutit te ML ?.
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes po tolerohen ne menyre kriminale e perseris KRIMINALE nga faktori nderkombetar dhe impotenti xhorxhsorrist Edi Rama..
  .
  C’kuptim kane keto artikujt e Viktor Malajt kur keto menxyra te Berishes nuk ndodhin as ne vendet e pushatuara dhe as ne kolonite me te pjerdhura te shekujve te kaluar..

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit August 9, 22:13

  Akademik Furnella i Groshologjise fluturon ne meditime te gjata duke i marre hua Tritanit aksionet e preshit te Lushnjes, qe rivalizojne me aksionet e Molles ( se kafshuar) ne Amerike. Pastaj kur kthhet ne toke akademiku Furnella lajmeron boten qe se shpejti do publikoje studimin e tij interesant mbi efektin e gotes se fernetit pas dopjos se rakise.

  Reply to this comment
 21. Claus August 10, 08:59

  Shkrim per vape nga te vaposur si Viktor Malaj (akoma pa foto) i thone ketij muhabeti kafenesh.
  Kur degova dhe lexova idene e ish-azilantit zviceran te sjelle me tabaka ne udheheqjene e Kosoves Hashim Thacit qe iu kundervu Sali Berishes me nje fjalor si te Bedri Islamit, thashe me vete, se nje hall te madh e kane, por helbete keshilltar i Hashim Thacit eshte dhe ne kete pike te hallit ate gjuhe do te perdorte, natyrisht si tek shkrimet e „Dita-s“, qe lexohet vetem nga pleqte e torrolljespur qe jetojne ne USA a ku ta di une, qe e nisin dhe e ngrysin diten duke enderruar Sali Berishen ne burg.

  Po keshtu eshte kur flet injoranca e Hashimit dhe „nacionalizmi“ i Bedriut, qe pervec luftes a mos me keq se ajo, asgje tjeter nuk mund te sjelle.
  E si mund te ndryshohen kufijte me nje te rene te lapsit se ashtu i paska rene ne mend Hashimit me keshilltar Bedriun rrufit kafete ne Esslingen, te cilet jane me te njejten linje te nje ideje te rrahur vite dhe vite me pare?
  Ndryshimet e kufijve ne Ballkan sjellin vec lufte dhe asgje tjeter. E thoshin me kohe agjencite ruse qe ne Ballkan me shume gjasa do te kete lufte, por kush e besonte ate version. Ja papritur na doli Hashimi dhe Vucici te cilet nuk jane ngopur me lufte dhe kerkojne qiqra ne hell, a thua se nuk kuptojne se c`mund te ndodhe pas saj ne Bosnje, Kroaci a ku ta di une?
  Hap kutine e Pandores i thone kesaj dhe pas qametit nuk dua t`ia di se c`do te ndodhe.
  Nuk e ka Hashimi ate tager, se as intelekt nuk ka, por as fuqi morale me tere korrupsionin qe ka kapur tere parine kosovare, por edhe shqiptare nga ana tjeter e kufijve.
  Dhe tani ne keto kushte del Sali Berisha dhe merr rolin e protagonistit ne boten shqiptare duke lene ne hije tere kryeministrat ish-refugjate ne France, Zvicer a Gjermani ku kane qene. Ne ato kohera kur Sali Berisha bente politike panshqiptare Edi Rama hante makaronat me garuzhde nen uren e Sienes dhe Hashim Thaci kalonte netet nen stacionet e trenave ne Zvicer.

  E vini re te nderuar, tani Sali Berisha merret neper intevistera, vijne komunare nga Medvegja, i merret mendimi nga politika kosovare dhe akoma me shume paraqitet ne ekranet televizive kosovare si mbrojtes i flakte i kufijve te botes shqiptare dhe askush nuk mund ta perblloj dot.
  As historiane, as politikane, as gazetare, askush a thua se ata nuk kane ekzistura kurre.
  Vere veten ne nje pozicion te tille sikur Berishen e degjoje per here te pare ne TV Dukagjini dhe natyrisht te ben te mendosh se kombi shqiptar paska patur dhe ka nje fat te madh qe paska kete burre shteti qe ben politike aq patriote. Tani as Rugova nuk eshte gjalle se bashku me disa te tjere. As Bukoshi dhe as Fatos Nano nuk dalin ne skene, Bulatovici jo e jo, shkarjet e Adem Demacit nuk i merrte njeri parasysh, Ramiz Alia po ashtu ka vdekur, po ashtu dhe Fehmi Agani dhe shume te tjere, kur ne kete bote Berishes i kunderpergjigjen ca tipa si Fatos Klosi qe flet rroma per toma i cili nuk zoteron asnje fakt dhe dokument kunder tij, ca Pellumba Kullera qe kane qene sa per numer neper OKB-ra a ku ta di une, pra askush pervec Sali Berishes nuk e ka forcen e fjales dhe karizmen ne tere boten shqiptare.

  Ai mund te thote sot cfare te doje dhe si te doje dhe askush nuk ka nje dokument, nje foto, nje deshmi qer te hedhe poshte ate. Askush! Me kete dua te them qe ai shtet nuk ka qene asnjehere shtet, as me arshiva dhe as me deshmi protokollare. Ka qene ketu e 30 vjet nje rremuje e vertete.
  Si mund te dale ky njeri dhe te perballoje cdo shtypje dhe trysni qe mund te vije nga cdo ane?

  Te kesh mbi supe nje barre me bema te mira a te keqija qofshin dhe te mos pergjigjesh per asnje kete e gjen ne kete bote vetem tek Sali Berisha.
  Ai ose ka qene Atdhetari me i flakte ose ka qene Tradhetari me i flakte ne koherat e sotme dhe te meparshme.
  Kohet kane kaluar, pothuaj 30 vjet dhe ai njeri mbetet per mua enigma me e madhe ne kete rruzull.
  Une nje mendim e kam per ate, padyshim, por ne fund historia kerkon nje gjykim mbi fakte dhe deshmi se vjen nje kohe, si sot tek ne, qe njeri thote qe Esat Pasha e dhuroi Shkodren ne duart e malazezeve dhe tjetri thote, qe ate dorezim e beri per te shpetuar kokat e shkodraneve.
  Megjithate ai njeri na qenka i „pamposhtur“.

  P.S ata qe mbajne 555 pseudonime dhe kane nja 1289 fakte dhe bema i keshilloj plot miresi qe mos te na i nxjerrin ketu, por t`ia nisin on-line prokurorise dhe Edi Rames, se i (nuk) kemi lexuar nja 3000 here.
  Trolle-ra te tille nuk duam, se jane bere bajater dhe super-bajater!

  Reply to this comment
  • Vini pe Bääärliiiniiii August 10, 15:26

   Zakonisht kur fjalen e merr shefi i pavionit të pavianëve pëdëistë, doktoret dhe infermieret e tjere duhet te nderpresin cdo lloj aktiviteti dhe te marrin qendrim gatitu e te degjojne me vemendje. Ky regull i brendshem vlen sigurisht vetem per ta, dhe jo per pacientet… Demente apo psikopeter qofshin pacientet, sakate apo gjysmake, eshte e drejta e tyre te sillen sipas midesë si mes njeri-tjetrit, po ashtu dhe me infermieret, doktoret dhe personelin.

   Praktika ka treguar se paciente qe paraqesin sindroma te tilla si sociopatia, narcizmi, megallomania, skicofrenia, frika e vetmise, paniku, deliranca, inferioriteti, etj., sa here u shfaqet doktori i fshehin kokat menjehere poshte carcafit… Por nuk perjashtohen rastet ekstreme, kur ndonje pacienti zevzek dhe grindavec u ngjiten kacabunjte ne tru sa here shohin perparese te bardha. Shenjat e para tipike vihen re kur pacienti fillon e behet i zhurmshem, tund koken dhe krahet sa lart-poshte, behet provokativ, ofendon si i pa cipe, ne raste ekstreme kalon bile dhe ne faze.

   Pak a shume e njejta dukuri vihet re dhe ne kete forum (per mua) zbavites, me te vetmin ndryshim qe ketu rolin e doktoreve e kryejne gazetaret e redaktoret, dhe ne rolin e pacienteve funksionojne vuvuzelat (ca te cpuara dhe ca te ndryshkura) te politikes. Nese neper pavione jane skicofreniket ata qe kacafyten pothuajse perdite me njeri-tjetrin, ne forume jane copat e mishit me nje sy, jane urjahipet, jane 80-lekshat, jane mijte e gjirizeve qe rine te fshehur si skutha rrogozesh prapa tastjeres, dhe mezi presin rastin e volitshem per te atakuar kontrahentet imagjinare me lloj-lloj te sharash dhe shpifjesh ordinere te te gjitha hamendesive.

   ***

   Kur fillon te lexosh ashtu rastesisht dike qe e ka zakon te shkruaje non-stop dhe pa gabime drejtshkrimore fillimisht te krijohet pershtypja se co c’do lexosh, por pasi konstaton pas dy minutash se gota (kaplloqja) e tellallit partiak eshte gjysembosh, i fut nje te rrotullume rrotes se miushit per te lexuar komentin e radhes.

   Te kisha lexuar dhe nje here tjeter me duket, dhe e dija pak a shume se ku reh cekici i psiqiatrit… Bere sikur u kape me gazetaret, por qellimin e kishe diku tjeter. Fillimisht u hallakate me etiketme tendencioze si “viktorjane pa foto”, “bedrinj qe rrufitin kafe ne Esslingen”, “Edvere qe flene poshte urrave” etj. Dacibaove te tilla u ka dale boja ka hera, por nuk ishte ky qellimi yt. Qellimi yt ishte te fusje si kungull nen sqetull Sali gerdecarin, edhe pse sot ishte tama java e gallates verore.

   Semundje e pasherueshme urjahipesh eshte kapja pas individit per te anashkaluar tematiken, por ti them se nuk je i kesaj kategorie bedelash. Prandaj… versuch bitte immer sachlich zu bleiben und konstruktive Kritik zu üben, sonst wirkst du genauso lächerlich wie dein blöder Kontrahent, der in seiner Jugend sein schmitzigen Popo im Fluß Vjosa ausgespült hat.

   Te mjafton kaq Claus? Jo?

   Mire pra, vazhdojme me tutje…

   Le ta fillojme nga fundi me : Ata qe mbajne 555 pseudonime… (bla-bla-bla) Trolle-ra te tille nuk duam, se jane bere bajater…

   – Nuk do troller? Je ne metró mo? Ku kujton se je ketu?

   – Nuk duam? Ne emer te ciles “mase” flet? Ne emer te asaj shqupiste, apo te asaj janullatiste?

   – Te eshte bere bajat? E cfare pastaj? Po s’te pelqeu shko ke 55-a. Ne fakt per ty me mire do ishte ke 5-a, por aty s’ka me vende bosh se te fundit ja kemi rezervuar shokut Vullnet sapo te kthehet nga Bääärliiiniiii…

   Reply to this comment
   • NETI VJOSA August 12, 06:53

    @Vini pe Bääärliiiniii,
    alias Loni pe betoni,
    Clausi i xha saliut,
    ose Djalli i Janulles…
    Po ti qenke Qerratta i madh or burr i dheut,
    Nuk prite pak sa te kthehesha une atje tek foleza ime, sepse ketu ne Gjermani duhet te gjej pak kohe qe ti pergjigjem nje Deliranti Psikopat dhe halabak…
    Me fal se nuk ta plotesova dote kerkesen qe te vija ne ate vendbanimin ku je ti , se,
    si burracak qe je, nuk me dhe adrese te sakte…
    Nuk e di pse u friksove, por edhe te me jepje adrese te plote te jesh i sigurte qe nuk do te vija, per arsyen e thjeshte se nuk do te ndihmoja ty ne nje aventure kalorsiake te kohes se Don Kishotit…
    Une te kam quajtur ty me disa epitete, pas disa komenteve te perseritura ku ofendon deri dhe me liber shtepije…
    Edhe une prej gjaku dhe mishi jam, megjithese me frenon shume te qenit anonim…
    Por gjithesesi ,nuk kam ndermend te merrem me nje psikopat alabak…, se respektoj mencurine popuillore : PO TE MERRESH ME KRUNDET, TE HANE PULAT…
    Ta marrim me radhe o Loni pe betoni…
    Kete barsaleten e urryer per shqiptaret patriot,
    te ” Lonit pe betoni dhe Meti pe verteti”, e kam degjuar qe ne vitet -70-te…Ti e di mire se nje populli po ti fyesh heronjte e tij, eshte ca e rende…
    …Meti i improvizuar si vellai Lonit, ne nje krahine si Myzeqeja, qe i dha Luftes shume deshmore, ( me nje frymezim te ulte pacifist) ish menyra me e sterholluar per te krijuar iden se ne Lufte edhe kur i pushtohet Atdheu, nuk duhet te shkoje kush se ja…
    …e peson si Loni , ne bust prej Betoni, sic i thote Meti pe Verteti… !!!!
    Qerrata i madh je…Ke stil per te shkruar, por ti e shperdoron ate per rrufjanlleqe…Nejse eshte e drejta jote ta nxjerresh fytyren antishqiptare si te dush ti.Por mos mos i shit shqiptaret per budallenj…Edhe te miren edhe te keqen vehtes ja ben…
    “Bukur” e ke ndertuar edhe kete replioken me Vehten tende… Ke bere ca kritika qe te mos dyshohesh,
    por shigjetat i ke me mua…
    Me mua e fillon dhe me mua e mbaron…
    Sic me keshillove ti, une shkova te 5-sa, por atje me kerkuan anamnezen dhe me thane:
    – Jo, jo nuk je ti Pacienti i vertete…!
    yni eshte ai qe te ka derguar…
    Eshte Doktorr pacient, me thane…
    Bääärliinii-n e njohke mire, simbolin e tij, A R I U N…
    Me vjen keq sinqerisht qe merresh me shpifje dhe ofendime,
    na e ndyn blogun e kesaj gazete te nderuar,
    por une i shketi jam i detyruar te pergjigjem.
    Edhe nje gje te kesh te qarte. Gazetari korrekt dallon shume nga nje shkrimtaruc qe di te tjerr fjale dhe te perdor fantazine e aq me keq shpifjen…
    Por mjerisht gazetaria nuk eshte fantazi…
    Te pershendet Neti Vjosa nga Berlini,
    jo nga Bäääeliiiniii.. se kjo fjala e fundit e shqiptuar keshtu te tregon vertete se vuan nje doze psikopatie…Une nuk jam doktor, po me te degjuar e kam…

    Reply to this comment
    • Net Paranoja August 12, 21:12

     Me uriahipin e forumeve faktikisht mbarova pune qe artikullin e shkuar, por me qe ka lene pergjysem Urlaub-in per t’u paraqitur urgjentisht ke 5a po bej nje perjashtim.

     Replike e detyruar.

     Kesaj here jo per gjuhen e tij te shthurrur dhe as per shpifjet ordinere (palldrëmit hapi rrugë!), por vetem per citatin: “Bukur e ke ndertuar edhe kete repliken me vehten tende… Ke bere ca kritika qe te mos dyshohesh.”

     Cka je ka thon bre tavarish Vullnet?

     Dmth. sipas kaplloqes tende gjysem bosh i bie qe “MONOLOGU” i mesiperm te jete kreature e te njejtit person, apo jo?

     Po mire atehere… Me qe qenkerke kaq rroçke sa t’i fusesh te gjithe ne nje thes (paranoja dhe miopia e theksuar militanteske nuk te le te shohesh pertej hundes) pyete Clausin, ose dergoi po deshe dhe nje lutje me shkrim redaksise. Taksirat e ke ta besh prap fytyren bythe, po te pakten keshtu te garantoj se do clirohesh paksa nga paragjykimet

     Reply to this comment
     • N.VJOSA August 13, 07:11

      O Paranoje e gjalle,
      Ne se ka gje qe urrej me shume eshte Genjeshtra dhe Mashtrusit…
      Por ti ke tamam fytyren e ketij MONSTRES djathtas tek fotua e shkrimit…
      Eshte gje e ulte te kesh fytyren e Genjeshtarit…
      Eshte gje e shemtuar te kesh fytyren e Shpifsit!…
      Eshte nje nga veset me te keqia, te kesh fytyren e Kameleonit…
      Nuk paske mesuar fare nga korrektesia gjermane, e ketij Populli qe punon si Sahat Omega?…
      Une nuk kam nevoje te bej hetime per te verifikuar nje kameleon!
      Krahaso stilin e te shkruarit dhe e merr vesh lehte… Aq me shume po te shohesh edhe gjithe diarren e komenteve te tua ku nje here paraqitesh me dy Claus-a, dhe kur kapesh mat me njerin ja hedh fajin tjetrit…
      Sot shkenca te verifikon edhe me nje firme e jo me me krahasimin e te vjellave te tua…
      Mbi te gjitha mos harro se sot ne shekullin e elektronikes, pothajse te gjitha shtetet europiane,
      me ligj,
      kane kontroll te plote mbi medien elektronike… Dhe te dine edhe sa dhembe ke, sa ke me plumbce dhe sa strufe…
      Dhe se fundi, do te them dicka nga ata gjgantet e Greqise se lashte,
      qe hodhen themelet e Filozofise dhe te Moralit…
      Ne 10 Porosite ,dhene te birit, Gjiganti grek i Lashtesise thote:
      MOS BEJ KURRE NDONJE GJE TE KEQE
      SEPSE EDHE NE MOS E DITSHIN TE TJERET,
      TI VET DO TA DISH…
      Hajde Psikopat halabak, se do kemi rast edhe here tjeter, te replikojme, se ti nuk ndryshon kollaj, Qeni ere Qeni vjen, laje sa te duash…

     • Vini pe Bääärliiiniiii August 13, 09:58

      Te keqen e moralit thuaj… Mjaftoi vetem nje jave e nxehte afrikane, dhe efektet anesore te saj u shfaqen edhe ketu ne forum. Perpos vleresimit kryesisht pozitiv per kete shkrim mjaft te goditur, pati dhe nja dy pseudo-gazetare demo-rilindjote te cilet u munduan te shpalosnin sa munden torollitjet e tyre ne sherbim te njerit apo tjetrit satrap.

      Ma beni hallall te nderuar lexues, por miushi im i pangopur sapo shkeputi me stil gopi & pasta nje fragment nga shkrimi pikant i znj. R.Moisiu me titull: “Letërsia bashkëkohore shqiptare, një plagjiaturë mediokre, nën nivelin e mesatares letrare e artistike.” Pasi ta keni lexuar, ju lutem te ballafaqoni cdo spikatje te shkrimtares me torollitjet e gazepave vullnetare…

      ***

      Kemi sot të vetquajtur shkrimtarë të cilët shkruajnë fjali e paragrafë “të mrekullueshëm”, por nuk kanë asnjë ide si t’i renditin ato së bashku në një rrëfim apo si t’i bëjnë personazhet e veprës të vijnë realë e jetësorë. Të shkruara mjaft cekët, një drejtshkrim gjuhësor analfabet, nën nivelin e mesatares letrare e artistike, jepen më shumë pas sasisë së faqeve, se sa pas cilësisë artistike e letrare, vetëm e vetëm për të fituar imagjinaren – statusin e reputacionit të një shkrimtari të madh, “të talentuar”, të një “poeti të shquar”.

      Këta janë autorë të importuar nga sindroma karrieriste e përfitimit të famës e parasë, pehlivanët e letërsisë. Verbohen aq shumë nga kjo famë dhe të bëjnë emër, sa nuk kursejnë as financat e tyre ta blejnë reputacionin dhe karrierën si shkrimtarë, bilës kanë guximin shkojnë deri aty sa të vetëquhen “gjeni”.

      Kjo racë krijuesish janë fenomene groteske paralajmërojnë vulgaritetin dhe mediokritetin në letërsi, injorancën dhe paditurinë, vetëgjymtimin dhe vetëvrasjen intelektuale të shoqërisë, skllavërinë shpirtërore dhe krijuese të talenteve që ripërcaktojnë karakterin e dyfishtë të udhës së artit dhe letërsisë artificiale, realitetin mjeran të kësaj lloj letërsie. “Krijues”, të cilët nuk kanë asgjë të freskët apo të re për të rrëfyer.

      Pse ndodh kjo?

      Ngaqë kemi letërsi jo cilësore e artistike, artificiale, dashuri të rremë, vetëkënaqësi mediokre, plagjiaturë e naivitet letrar. Sepse ata janë të vetëdijshëm në mediokritetin dhe melagomaninë e tyre që përfaqësojnë kokëboshësinë nën kurorat e famës e lavdisë. Unë mendoj se janë nga ata shkrimtarë që kanë bërë para me shkrime dhe kjo mendojnë se i ka bërë profesionistë! Por “niveli monetar” nuk do të thotë asgjë në lidhje me nivelin letrar, artistik dhe standardin e krijimtarisë së tyre, por që gjithsesi për të fituar “shpërblime letrare” dhe “monetare”, që unë do i konsideroja të një niveli poshtë mesatares, libra absolutisht mediokër.

      Pra jemi në një antitezë të freskët në këtë periudhë të antitezave dhe absurditetit më të madh, në planin e vlerësimit dhe kritikës letrare të kohës, në evidentimin e vlerave të vërteta letraro-artistike për mrekullitë, letërsinë, artin e të shkruarit dhe atë në përgjithësi.

     • Loni pe betoni August 13, 15:11

      Skuadra rilindjotase donte gjoja të rilindte ekonomine brenda njeqind diteve te mandatit te pare, por ajo ka tashme plot pese vite qe ndeshet vetem me mullinjte e eres. Keshtu eshte kur Don Kishoti, i quajtur ndryshe “kalorsi i fytyres se vrerosur” u fryn pa pushim gernetave dhe vuvuzelave te bukosura.

  • ALBAN DEGA August 10, 22:50

   Replike e detyruar me fakte

   KUR SALI BERISHA DEMASKON SALI BERISHEN !

   – A ka shqiptar qe mund ti besoje rrenave te Sali Berishes !?

   – Con nje kashte e dalin gjashte !

   – Kur je i dhjere mos e ngre koken !

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Ne intervisten e mbremshme Sali Berisha pati pafytyresine qe per te pafundit here te mashtroje shqiptaret se gjoja ua kishte hapur rubinetat e Naftes per makinen e terrorit shteteror serb te Sllobodan Milloshevicit sepse Kosova kishte mbetur pa nafte, pra per hir te Kosoves.
   Nje mashtrim flagrant !
   Nje rrene per qiell !
   Pse ?
   Sepse:
   1- Kosova ne ate periudhe ishte kthyer ne nje komune te Serbise pa asnje kompetence nga regjimi i Milloshevicit ,
   2- Krejt ekonomia e cdo leme jetesor i Kosoves ishte nen kontroll te rrepte, nen Karantinen totale te Beogradit
   3- E gjithe nafta kontrabande e “ Shqiponjes” de PDSH-se dhe Sali Berishes futej ne masen 97 per qind ne Malin e Zi.
   4- SHBA, Brukseli e deri OKB-ja, sic e ka pohuar disa here edhe ish- ambasadori I Shqiperise ne OKB, Z. Pellumb Kulla dhe media amerikane e evropiane paralajmeruan me sanksione te renda deri ne perjashtimin nga OKB-ja te Shqiperise per shkeljen flagrante te Embargos Nderkombetare te Naftes dhe Armeve, te konventave dhe Kartes se saj Themelore, ndaj regjimit genocidal te Milloshevicit,
   5- Nafta jo vetem shqiptare, por edhe e aleateve e miqeve te Serbise jo vetem nuk ndihmoi shqiptaret e Kosoves por i ropi xhepat e shpuar te tyre me cmime deri 15 here me te larta se sa xhelatet e tyre e merrnin nga demokratura serbofile e Sali Berishes.
   6- Nafta e Berishes u perdor dhe ndihmoi tanket e autoblindat e Milloshevicit, makinen e tij te luftes e terrorit ne Bosnje e Kosove kunder boshnjakeve e sidomos shqiptareve te Kosoves pa asnje te drejte njerezore e kombetare.
   Gazeta Shqiptaro- Amerikane “ Albanian Herald” e botuesit atdhetar Gjok Martini denoncoi hapur me njoftime,me komente dhe fotografi te shumta deri te 149 kamioneve e cisternave me nafte ne dite qe hynin nga Toka dhe deti ne Hanin e Hotit dhe portet e Malit te Zi…
   Faktet pa fund, perfshi edhe deklaratat e zyrtareve te larte serbe e malazeze, perfshi edhe ish- kryeministrin e Milloshevicit Moimir Bullatovic jane vetem maja e Ajsbergut te krimeve dhe bashkepunimit te regjimit pro- serb te Sali Berishes me padronet e tij te Beogradit.
   Ato jo vetem nuk ndihmuan por sakatuan edhe me keq vellezerit e motrat shqiptare te Kosoves duke e bere direkt ose indirekt Sali Berishen, “ Shqiponjen” e PDSH-se dhe krejt demokraturen e tij bashkefajtore ne masakrat e Shebrenices e Bosnjes dhe krimet kunder njerezimit dhe terrorit shteteror te Milloshevicit e Beogradit jo vetem ne Bosnje, por edhe ne Kosove.
   Ato ishin nje thike mbas shpine e jo nje ndihme per Kosoves dhe vellezerit e motrat tane shqiptare ne Kosove e vise te tjera shqiptare si dhe per viktimat e pafajshme jo vetem aty por edhe ne Bosnje .
   Asnje rrene e mashtrim i Sali Rame Nastradinit nuk mund te fshehe as mbuloje keto krime kunder njerezimit te tij dhe regjimit te tij .
   Nuk thote kot filozofia e sovranit shqiptar :
   Me thuaj me ke rri te te them se cili je !
   Con nje kashte e dalin gjashte !
   Kur je i dhjere mos e ngre koken !
   Sali Berisha denonconi, demaskon keqazi jo vetem ne syte e shqiptareve por edhe te mbare Botes kryemashatruesin patologjik Sali Rame Nadtradinin!
   Sali Berisha nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, sic themi ne vendlindjen tone te perbashket, Malesine e Gjakoves
   Te pakten te rreje per Toke e jo per qiell !

   Reply to this comment
  • Caliqi August 12, 13:10

   I rente kanceri ne fyt kush nuk beson QIM PEKEN dhe kete “Collo-usin”si pishtare te demografise shqipetare!

   Reply to this comment
 22. info analitike August 10, 09:29

  Kur moralin e ben nje militant i thekur partiak ai kthehet ne nje pantonime patetike si ai i mbyturi qe kerkon te kapet pas cdo gjeje vetem e vetem qe te shpetoje partine perpara vetes.

  Reply to this comment
 23. Ali Pazari August 10, 10:24

  “Info anal..itike”…plehre mediatike…….

  Reply to this comment
  • info analitike August 10, 11:23

   nga nje Ali pazari nuk pres koment tjeter. Kaq di kaq shkruan!
   Sa per plehrat ato i ha e ngopesh perdite ti bashke me disa te tjere ketu qe ushqeheni me plehrat e magazinave te vendeve fqinje. Ama mjafton qe tija te te rroje partia se ti edhe mut ha per partine se bar nuk te la me kriepsikoja se i duhet te beje kulla.

   Reply to this comment
 24. I.Troplini August 10, 11:01

  Kjo èshtè gazetari nè krye tè detyrès, jo ajo e pèshtira, ajo qè i shèrben atij hajduti ordiner qè e paguan, ajo qè sheh krimin dhe e quan tè tillè, pavarèsisht krahut politik.
  Nè kushtet e shoqèrisè shqiptare sot, njè gazetari dhe profesionalizèm si ky i kètij artikulli tè Z.Malaj, mbi “pasojat e gushtit prush” , nuk èshtè thjesht njè artikull por njè shèrbim ndaj atdheut.
  Boll me lèpirje dhe pèshtirosje. Boll me kazanèri.
  E lexova me kènaqèsi.

  Reply to this comment
 25. 555 pseudonim mbajtesi August 10, 20:05

  Përshendetje Claus !

  Po të përgjigjet nje nga ata që ben pjese në pleqte e “torrolljespur” qe jetojne ne USA , qe e nisin dhe e ngrysin diten duke enderruar Sali Berishen ne burg.Bëj pjese dhe te ata qe mbajne 555 pseudonime dhe kane nja 1289 fakte dhe me lejo te te pergjigjem:

  Ti mor zotni ke kaluar cdo llogjike intelektuale sidomos duke sulmuar “poshte rripit te mesit” Bedri Islamin per te cilin nuk ke munguar asnjehere ti fusesh thiken nga mbrapa ne cdo artikull duke u futur ne hollesi te tilla qe vetem ndonje informator i ndonje sherbimi te huaj i di.
  .
  E vetmja pyetje qe del ne kete rast eshte : perse komentuesi Claus ka te pakten qe nga 2013 qe i ka shpalle lufte ‘PAS GARDHIT” Bedrislamit ne menyre konstatnte dhe me nje perpjekje per ta poshtruar vepren e tij atdhetare sidomos ne lidhje me UCK.
  .
  Nese kujtojme komentet e Clausit pas 21 janarit 2011 ato jane dinjitoze dhe rradhitet ne TOP-KOMENTUESIT e Dites &Temes dikur…biles ka qene nje treshe simpatike Claus-Beso-Plaku te cilet dhe kombinonin midis tyre….Por cfare ndodhi ?
  ____
  Ne nje artikull te PELLUMB XHUFIT per shenjtorin Kozma ” Clausi yne” hoqi masken dhe mbrojti ME PATHOS jo vetem Kozmain..jo vetem Janullatosin…por arriti dhe te poshtroje UCK-ne e plot e plot te tjera…qe na kujton UDHEN E SHKRONJAVE dhe posacerisht Ndrion (Ndrek Luca) qe gjithmone godiste pas shpine..
  _____________________
  Hidhemi ne teme:
  __________________

  Si nje nga ” pleqte e torrolljespur qe jetojme ne USA ” nuk kam enderruar kurre ta shoh Berishen ne burg..E kam thene dhe here te tjera qe berisha eshte nje krijese monstuoze..antinjeri qe ecen me dy kembe eshte kriminel shume dimensional dhe i kthyer ne Perbindesh qe po tremb dhe vete Ameriken..nuk eshte shaka (kush te doje dhe ja argumentoj PSE-ne).
  .
  Bashkohem me Claus-in se thote disa te verteta ku do jepja nje shembull pikant per Bedrislamin:Nese Bedriu ben copa-copa Saliun dhe Lulin per lidhjen me nentoken serbe Damir FAZLLICIN…por kurre nuk ka kritikuar TOM RIXHIN (RIDGE) qe ishte kumbaroja e tij..Rastesi ?
  .
  Eshte e vertete se kam bere dikur disa dacibao (carcafe) me krimet berishiane ku shpesh i bejne copy paste ca plagjiatore por ata kane dale jashte funksionit me kohe Pse ?
  .
  Jo vetem une..jo vetem cdo shqipfoles..por dhe cdo dipllomat apo burre shteti ne Euro-Amerike nuk duhet te humbe kohe te merret me Shqiperine pas dates 5 MARS 2018 …dite ne te cilen nje ish shtetar si Berishorri deklaron se une jam vrasesi dhe fajtori per masakren e 21 janarit 2011 biles nuk e caj Trapin as per Europen dhe as per Ameriken..no comment
  $$

  .Kush eshte spjegimi…
  kete e jep legjenda e kinemasë franceze Alain Delon qe bëri pak muaj më nje deklaratë te paparë

  “Nga jeta nuk më intereson më asgjë. E kam parë të gjithën, por mbi të gjitha e urrej këtë epokë.

  Më vjen për të vjellë” u shpreh Alain Delon, legjenda e kinemasë franceze për të përjavshmen Paris Match, në një numër special kushtuar 60 viteve të karrierës së tij.

  “Ka njerëz (politikane) që i urrej. E gjitha është falsitet. Nuk ka respekt, askush nuk e mban fjalën.

  E rëndësishme është paraja. Çdo ditë dëgjojmë krime. Unë di se do ta lë këtë botë pa keqardhje”, vazhdon ai.

  “E gjithë bota vdiq..nuk ka me moral ”, nënvizoi aktori

  Reply to this comment
 26. ALBAN DEGA August 10, 22:54

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 27. ALBAN DEGA August 10, 22:57

  AS SLLOBODAN MILLOSHEVICI AS CHINCHIZKHANI ….

  MALLKIM SHAMIZEZASH E … RRUFE
  TYRBEJE SHKELZENI !

  – Sali Berisha… nje kuceder me shtate krere…. !

  Kur u shkel embargoja nderkombetare ndaj Serbise, ne vitet 1994-1995, ky krim madhor kunder njerezimit rendon 1000 per qind mbi koken dhe shpatullat e Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gagngstereve ne sherbim te UDB-es, Beogradit dhe Kasapit te Ballkanit Sllobodan Milloshevic !
  Sali Berisha dolí nje perbindesh, nje kuceder me 7 krere.
  Jo vetem ky krim i rende por edhe rrenimi dhe zhberja mbi 13 here e shtetit shqiptar ne 13 vjet Salikraci nga Kuota Zero e Ceku i Bardhe deri tek 21 janari , “ Skenari grek” e minat e tij me sahat qe la mbrapa ne cdo fushe te jetes shqiptare kur sovrani e ndeshkoi me mbi nje milione vota me 23 qershor 2013 jane krime madhore ndaj Shqiperise dhe shqiptareve !
  As kryeterroristi serb Sllobodan Milloshevic, as Banda barbare te Chinchizkhanit nuk do tua kishin bere Shqiperise e shqiptareve zezonat qe ua shkaktoi Sali Berisha dhe Banda e tij e Gangstereve e Mafia krejt jashte kontrollit “ politike e biologjike te Sali Berishes, zjarr e minavenesit te vendlindjes se vet te vogel, Malesise se Gjakoves dhe Atdheut e kombit tone te madh, Shqiperise e Shqiptarise !
  Jo vetem ate por cilindo bandit te tij politik e biologjik qe ka lare duart me gjak e djerse te plackitur shqiptari, e zente mallkimi i shamizezave dhe shpirtplasurve te 1997-es, viktimave te Gerdecit e Otrantos, te Ana Veizit e nuses e vajzes se Aleks Nikes, i truve ne shesh te Hekuran Mares e Faik Myrtajt mallkimet e Tyrbes se Dervish Luzhes e Rrufete e Tyrbes se Shkelzenit ! Amin !

  Reply to this comment
 28. Alban Dega August 10, 23:00

  Replike me fakte me Claus Elez Berishen

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” TE NDERSHEM” SI SALA APO KRYEKUSARE SI BERISHA E CO. !?

  – Kryehajdutet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
  Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 29. ALBAN DEGA August 10, 23:08

  From: Alban Dega
  Date: May 21, 2018 at 11:44:36 AM EDT

  O MALLKIMI I VEGJELISE
  KATRAHURA E SHQIPTARISE

  – NGA ALBAN DEGA, NEW
  LONDON

  …JE MALLKIMI I
  SHQIPERISE
  DORE E ZEZE
  E BUSHTER SERBISE
  MERCENARI
  I RUSISE!
  ATDHESHITESI
  I GREQISE !
  KRYEPESHKU I
  MAFISE !
  HARAM GJIRI
  I AMESISE
  O VRASTARI I
  MALESISE
  KRYEVRASES I
  SHQIPTARISE
  DORE E ZGJATUR E
  MILLOSHEVICIT
  FOTOKOPJE E
  KARAXHICIT !
  MIK PER KOKE
  I FAZLICIT !
  PJELLE BASTARDE E
  DOLIVICIT !
  MARIONETE E
  STANISHICIT !
  O KOBURE
  E PUTINIT
  O BASTARD I
  NASTRADINIT
  O RRENUESI
  I SHQIPERISE !
  O ZJARRVENESI
  I MALESISE !
  O DRAKULA I
  DJALLEZISE !
  FATKEQESIA
  E SHQIPTARISE !
  CHINCHIZKHANI
  I RRENIMIT !
  SLLOBODANI
  I SHKATERRIMIT !
  O SHTRIGU I
  KALIT TE TROJES
  O TOPTANI
  I TROPOJES !
  RRENE E PLUMBA
  ZBRAZ PREJ
  GOJES !
  VRET ME RRENA
  E VRET ME FJALE!
  VRET ME PLUMBA
  O KRYEVRASESI SERIAL!
  MJERE TROPOJA QE
  TE KA DJALE !
  TE POLLI NJERI
  I DOLE DJALLE !
  FYTYREN KREJT
  IA BERE BALTE
  PREJ DREJTESISE
  SHPIRTI TE DALTE !
  DUKE IU LUTUR
  VETEM DREQIT
  PERJETE NE
  “RESORT” TE RECIT!
  ME FANTAZMAT E
  PER RRETH TI
  SI MILLOSHIT
  NE QELI
  DO TE JETE
  DHE FUNDI I TIJ !
  SI NGA LIGJI
  DHE VEGJELIA
  DO TI VIJE
  NGA SHEN DREJTESIA !
  SIC I NDODHI
  DHE LUIGJIT
  DO TE JETE
  FATI I SALIQIT !
  JO AQ SHPEJT
  SA GIJOTINA
  DITE PER DITE
  E PAK NGA PAK
  DO TI PLASI
  ZEMRA PAF !
  NE AGONI SOT
  ESHTE MAFIA !
  PO JEP SHPIRT
  SALIKRACIA !
  NE DORE TE
  ZOTIT ESHTE
  SHQIPERIA !
  NE ALTAR VJEN
  PERENDIA!
  EMRI I SAJ ESHTE
  SHEN DREJTESIA!
  KRYEPESHKU
  PARA LIGJIT!
  PO I VJEN
  FUNDI SALIQIT !
  O MALLKIMI I
  VEGJELISE
  KATRAHURA E
  SHQIPTARISE !

  Reply to this comment
 30. ALBAN DEGA August 10, 23:44

  VIKTOR MALAJ SULLZBERGERI I SHQIPERISE !

  E ke qare sic vetem ti di!
  Cdo fjale e mendimit juaji jo vetem ne kete analize jane si prej Sullzbergeri babai i “ The New York Times” mbreti i shtypit te lire e te pavarur boteror !
  Ai ka goditur si rrufe Shkelzeni ne folene e grenzave dhr shpellat e “ Bandes se Gangstereve” hafije e sherbetore Serbo- Greko- Franko- Ruse.
  Ndaj lehin si qene te terbuar ndaj teje, Bedri Islamit, Dites dhe kujtdo qe ia cjerr maskat e demaskon krye- Sllobodanin e krye- Chinchizkhanin Saleh Ramollah Karaxhicin, qe per 13 vjet Salikraci vrau dyfishin e shqiptareve te pafajshem qe ka ekzekutuar ish- diktatori Enver Hoxha per 46 vjet, midis te cileve mbi 60 per qind kane qene bashkepunetore te damkosur te Nazi- fashizmit dhe terroriste te UDB-se se Beogradit dhe Asfalise greke qe e luftuan Shqiperine me dinaret e dhrahmite, me armet dhe urdherat e Aleksander Rankovicit, Millishevicit dhe Zerves!
  Numri i viktimave te Sali Berishes vetem per dy vitet 1998-2000, plot 175 tropojane, eshte gati sa trefishi i te gjitha ekzekutimeve te bera ne Malesine e Gjakoves per 46 vjet diktature !
  “E dua gjalle a vdekur ate djale” ishte urdheri kobezi i Sali Berishes me ze e me figure qe is vuri pushken e minat krejt Tropojes !
  Per cka !?
  Per nje a dy thirrje te nje djaloshi te ri te Haklaje, Shkelqimit, kunder tij !
  Ky eshte perbindeshi, kucedra me nente krere jo vetem e Malesise se Gjakoves por e krejt Shqiperise e Shqiptarise,Sali Berisha !
  Ruaju pushiest se serbit e sherrit te Berishes , ka qene keshilla me e arte e filozofise popullore tropojane .
  Kjo eshte e verteta cullak e demokratures, alias Salikracise !
  Faleminderit Viktor Malaj !

  Reply to this comment
 31. Alban August 10, 23:45

  Fakte mbi fakte
  From: Alban Dega [email protected]
  Date: April 2, 2012 at 11:31:

  Opinione

  VRASESI SERIAL ….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit !
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori ! Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…!
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij !
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbajxhanit e drejt Butanit!
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte !

  Reply to this comment
 32. Alban Dega August 11, 00:47

  From: Alban Dega
  Date: May 11, 2018 at 9:03:51 AM EDT

  Ne vend te nje pergezimi

  MENDJE FLORI
  PENDE AR !

  E ke qare
  Ore e ke qare
  Mendja flori
  Penda ar …
  Nder shqiponja
  Je i pare
  Mendja drite
  Penda flori
  Shtylla e tyre
  Shqiptari !
  Shpirti i tyre
  Demokraci !
  Zemra e tyre
  Eshte liri !
  Te lexoj
  Fort ma ka enda
  Sikur eshte
  Sulzberger
  Brenda !

  Reply to this comment
 33. Claus August 11, 10:21

  Ja shihni si paska dale nga shinat ish-gazetari i “ZP”-se tropojani Hamdi Dega (alias Alban Dega)!

  Paskan qene brum i vecante keta te “ZP”se, i gjen kudo, ne te gjithe rrymat gazetareske.

  Por per Hamdiun me vjen keq se nuk i botojne asnje shkrim te mjerit dhe komenton, dhe komenton, dhe komenton pa fund…
  Njehere PRO dhe njehere KUNDRA patriotit te tij Sali sipas koheve. Kushedi sa kafe kane pire bashke ne kohen e Enver Hoxhes keta te dy.
  Hej bre, c`paska nxjerre ajo Tropoje!

  Reply to this comment
  • hajde geshtenja t'pjekme ! August 11, 21:34

   Claus mos e ngacmo H.A.D-en se dhe ti nuk ke ndryshim nga ai ,te njejte e keni “vektorin” por ngjyrat I keni te ndryshme.
   Qe thua ti jo vetem ky miku ka dale nga shinat por jane dhe disa komentuese bashke me ty ketu te Dita ku shkelqejne me ndyresine e tyre ku do vecoja Intelektuhalen e toptaneve demon e xhaferr deves dhe josif titos..ka qene dhe Skypion-i Lul Sumes por ai eshte sezonal dhe del para votimeve dhe mbasi humbet kthehet ne Black Swan apo Info analitike ..etj
   .
   Ky H.A.D-a eshte me I forti nga te gjithe sidomos kur tregonte qe kur ishte ne Pekin me paret e Enverit luante me topa bore me Xhorxh Bushin dhe tregon ca qyfyre qe vetem te Baroni Mynhauzen I ndegjon sidomos kur behet 1000 here me amerikan se amerikanet.
   .
   Por e ka gjet belaja me bashkatnarin Biberaj dhe boton ndonje here si ky shkrimi me poshte I H.A.D-es qe tregon aresyen pse eshte kaq hiper-aktiv gjasme te tregoje se eshte proamerikan I shkalles siperore dhe nje enverofag artificjal…Pra pasi eshte kohe week-end-I shpenzo ca minuta per relaks

   Askush si Dita nuk e ka bere analizen me fakte te Biberishizmi! Askush! Mos i hij ne hise!
   Ka edhe shume e shume me teper por cdo hap ne kohen e duhur!
   E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
   Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
   Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
   Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
   E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
   Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
   A akoma je ketu !?
   – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
   U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
   U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
   Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
   Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
   Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
   – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
   Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
   Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
   Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
   – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
   Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
   qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
   E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
   E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
   Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
   Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
   Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
   U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
   Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
   Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
   Doja drejtesi e Ligj!
   Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
   Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
   Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
   Pse kishte te drejte!?
   Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac. etj

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA August 12, 08:25

   Replike e padetyruar me nje hic

   AS PER SHITJE AS PER BLERJE !

   Une jam Alban Dega … Emrin e pare Hamdi qe s’ma kishte dashur as nena as babai ua ktheva turqeve…
   Te sotmin ma vuri e bekoi babai dhe nena ime filozofe me 4 klase fillore duke ruajtur dhente ne bushat e Berishes !
   Nese Karl Marksi shkroi mijera faqe per kryevepren e tij Kapitalin dhe shume idiote politike shqiptare e quajne babain e komunizmit dhe jo te Kapitalizmit, ishte nena ime, Xhemile Hoxha, qe me nje fjale percaktoi si askush tjeter ne Bote deri atehere thelbin e Socializmit jo vetem shqiptar…
   Ka qene 15 vjetori i dítelindjes se vellait Agimit 10 qershori i vitit 1974 kur ne festimin e atij pervjetori leshoi nga zemra shprehjen :
   – Nano ky socializem e ka emrin po ne te vertete ky eshte SOCIAFIKJA !
   E fiku e la rrase ne diell kete popull ! “
   Babai iu versul me fjale te menduara mire duke e thene
   – Mbylle ate goje se na i more ne qafe femijet e krejt familjen !
   Pra nuk ishte kunder, por e njihte mire dhe kishte proviar ne kurriz shpirtin mizor te atij regjimi barbar qe po hante si kucedra kokat e bijve te vet duke filluar nga shoket e luftes e te punes ne Byrone Politike e Komitetin Qendror e deri ne krye te rretheve e fshatrave me te larget …..
   E kishte provuar ne mishin e gjakun e vet qysh ne vitin 50 kur sapo e kishte marre veten i kishte thene nenes se vet:
   – Ma bej gati nje postagji ( lekure deleje) dhe nje jastek se shume shpejt do te shkoj me pushime te gjate e mi ka rekomanduar doktoresha e Stalinit ….
   Resorti ku priste te shkonte ishte Spaci, Burreli ose Bencja e Tepelenes …
   E kam per nder qe jam biri i tyre !
   Si mund te doje dheun e nenes e te babes, Memedheun e Atdheun e vet dikush qe nuk do Nenen e Babain e vet !?
   Asesi ! Kurrsesi !

   In a message dated 4/26/2012 12:34:12 A.M.EDT, [email protected] writes:

   UNE JAM ALBAN DEGA !

   Frymezim i pashtershem

   Alban alias Hamdi Dega nuk ka nevoje te krahasoje vetveten me askend tjeter… Nuk eshte asnjehere i kenaqur nga vetvetja. Puna me e keqe ne Bote eshte te mos punosh!
   Nese nje apo tjeter komentues e krahasojne me Konicen, me Kafken, me… apo e shajne me fjalorin e sterrrugaceve te Brakes apo zhulit e laperave antikombetare te Berishes qe gjuajne si cubat mbas ferrave te pseudonimeve te internetit sepse nuk kane emer ose kane frike nga emrat e tyre te vertete.
   Alban Dega i shikon te dyja si nje frymezim te pashtershem per te denoncuar edhe me fort me fakte dhe te verteta figuren me te urryer te politikes shqiptare dhe qeverine me te korruptuar ne historine e Shqiperise !
   Shume vete bejne pyetjen ku e gjej kohen per te shkruar !?
   Shkencetaret kane zbuluar se vetem pese ore gjume jane krejt te mjaftueshme per trurin e te rriturve. Nuk mbaj mend te kem bere me shume se 4 ore gjume ne dite te pakten tash 25 vjet.
   Per mua te shkruarit eshte zbavitje, shplodhje, qetesim. Eshte si pianoja per pianistin, si noti per notarin, si shahu per shahistin, si kenga per kengetarin…
   Tash 40 vjet te shkruarit eshte kenaqesia ime jo vetem ne shqip por edhe ne kater – pese gjuhe te tjera ! 11 vjec kam botuar shkrimin e pare tek revista simpatike ” Pioneri” Vetem 13 vjec kam botuar shkrimin e pare tek gazeta ime e dashur “Zeri i Rinise”.
   Asnje dite nuk kam punuar as tek “Zeri i Popullit” as ne nje gazete tjeter. Edhe po te kisha punuar aty do ta kisha per nder !
   Nje Akademi per cdo gazetar jo per shitje!

   Kam punuar me dy e ne shume raste me tri turne ne Agjencine Telegrafike Shqiptare, ATSH, nje pune vertete rraskapitese.
   Edhe nje Akademi e pashoqe per cilindo gazetar e perkthyes shqiptar, ku kam pasur si kolege por edhe si profesore e keshilltare te pashoq pionere te gazetarise bashkekohore dhe mjeshter te gjuhes shqipe e atyre te huaja si Arqile Aleksi, Taqo Zoto, Genc Mlloja, Petrit Bushati, Maksim Sinemati, Besnik Dizdari i palodhur qe nuk linte gazete e reviste sportive italiane e franceze bile edhe spanjolle pa hulumtuar, Genc Kondi, Aristidh Ristani, Agron Koka, Kristofor Grillo, Liljana Verdha, Marjana Duro e te tjere.
   Dikush mund te thote se e bej per fobi apo per emer… Gabohet rende. Nje gazetar profesionist qe qysh ne moshen 23 vjec eshte cituar nga agjencite dhe gazetat me ne ze te Botes , qe kontrollojne mbi 90 per qind te krejt informacionit boteror nuk pret te beje emer nga nje shtyp qe nuk perfaqeson as 0.0001 per qind te informacionit boteror, sic eshte krejt shtypi shqiptar sot.
   Nje gazetar qe ka sherbyer si korrespondent i gazetave me te madhe ne Evrope e Bote si “El Pais”- e para nga tirazhi dhe e treta nga reputacioni ne mbare Boten mbas “ The New York Times“ dhe “ Le Monde “, “La Vanguardia” te Spanjes, “ Exelsior “ e Meksikes, “ El Nacional” e Argjentines…., si ” Huftington Post” me mbi 100 milione lexues ne SHBA dhe ne mbare Boten, per Shqiperine e Kosoven per te pakten 25 vjet, nuk pret te beje emer me asnje prej gazetave shqiptare, tirazhi total i te cilave nuk arrin ate te gazetave ” Koha Jone” apo te ” Shekulli” ne fillim te viteve 2000.
   Asnje politikan as force politike nuk me ka kerkuar asnjehere te shkruaj ne kete ose ate gazete.
   Nuk kam qene e as nuk jam per shitje! Eshte thjeshte kenaqesi, hobi sic u pelqen ta quajne ata qe njohin me mire gjuhet e huaja por jo shqipen.

   Gjaku nuk behet uje.

   I vetmi motiv , synim, kenaqesi e imja eshte detyrimi atdhetar dhe nje sherbim vullnetar ne dobi te popullit e kombit tim ! Eshte detyrim por edhe nder per popullin e kombin tim. Pse!?
   Tri here hordhite serbe kane djegur shtepite e stergjyshit, gjyshit dhe babit tim ne Grac te Malesise se Gjakoves, pasi kishin shkretuar Kosoven.
   Stergjyshi Ibrahim Izlami eshte plagose per vdekje nga serbet ne 1913-en. Vdiq 44 vjec nga ato plage. Dy gjysherit nga nena e babai Elez Hoxhe Berisha dhe Ali Ibrahimi jane plagosur nga terroristet e Beogradit.
   Babai im Ram Dega mbajti ne trup per vite ciflat e xhamave te bombave te nazisteve gjermane dhe te terroristeve UDB-es se Rankovicit qe ia hoqen mjeket e jashtezakonshem te Spitalit Albert Ajnshtajn te Nju Jorkut !
   Ndersa kryeterroristi Mehmet Shehu i shkruante ne Raportin “ Teper Sekret “ per Qoftelargun Enver Hoxha “ Ram Degen do ta spastrojme ne rastin me te pare “ne vitet 50, tamaño ne ditet kur babai im po luftonte me vdekjen ne spitalin ushtarak te Tiranes, nga 5 granata te hedhura kunder tij nga mercenaret e terroristet e Aleksander Rankovicit, qe e lane per te vdekur tek Shkambi i Rajes ne Nikaj Mertur te Tropojes..
   Ia shpetoi jeten nje mjeke e talentuar ruse qe punonte aty !
   Kjo ishte kucedra komuniste !
   Kush harron e perdhos, kush shet gjakun e te pareve shet edhe atdheun edhe shpirtin tek i pari qe e paguan me shume !
   Mbi 50 mije lajme, kronika, permbledhje ” Shtypi Boteror per Ngjarjet ne Kosove”
   Mijera komente, analiza per ngjarjet ne Kosove nga shkurti i vitit 1981 e deri sot si editor per Kosoven ne ATSH, deri kur Berisha dhe klani e tij vendosi ne krye te saj nje “magazinier peshku”, ne RTSH, ne shtypin shqiptar dhe ate nderkombetar , ne ” Illyria” e ” Albanian Herald”.

   Si biri me nenen !

   Dhjetra thirrje ne mediat e komunitetit shqiptar ne SHBA per te ndihmuar luftetaret per liri e popullin e Kosoves…. qe edhe sot vleresohen si kushtrime per liri e pavaresi nga bashkekombasit tone
   Perkthimi dhe pergatitja pa asnje cent shperblim e dokumenteve te qindra refugjateve te Kosoves ne SHBA ne vitet e gazepit 98-99…
   Kam dhene kontribute per luftetaret e lirise se UCK-se dhe populli e Kosoves ne vitet e gazepit te madh dhe lavdise madhore
   .. Jam nje bir i Malesise se Gjakoves. Jam rritur me kenget, vallet, “Pershendetje e Urime”, Ditarin e Radio Prishtines…
   Pra , jam aq larg me Kosoven e Shqiperine, sa c’eshte biri me Nenen, sa c’eshte mishi me thoin….
   Cfare kam bere per Shqiperine, Kosoven!?
   Asgje… Cfaredo qe kemi bere dhe bejme per Kosoven, per Shqiperine, per kombin tone e aleatim e mikun tone me te madh ne Bote ne ditet me te veshtira , SHBA-ne eshte detyrim. Eshte kontribut per vetveten, per te sotmen e te ardhmen tone e te femijeve tane.
   Prandaj them se cfaredo qe kemi bere e bejme per atdheun tone, per lirine e demokracine eshte asgje… Asgje.
   Cfaredo qe te beje biri ose bija per Nenen eshte pak… eshte hic! Eshte vetem nje detyrim njerezor dhe qytetar!

   PERDITESIM I SOTEM :

   Ky eshte Hamdi Dega, Alban Dega me shifra dhe fakte te gjalla me dokumente e artikuj qe shtohen cdo dite.
   Cdo koment qe bej eshte thjeshte si nje ditar me te cilin do te beheshin te pakten 10 libra mbi 500 faqe secili.
   Edhe ate do ta bej !
   E mos harro ti Claus qe kam edhe mijera fakte te tjera te pakonsumuara e te pabotuara kurre per krejt politiken dhe oligarket, krejt mediat jo vetem ne Shqiperi e Kosove, Maqedoni por edhe ne diaspore, sidomos ne SHBA, qe do te botohen se shpejti !
   Kjo eshte e verteta faktike dhe jo fantastike e shpifjeve, trillimeve e shitblerjes se fytyres, moralit e gjithckaje!
   Po ti Clausi i Vicidolit apo rethinave te tij pse nuk merr guximin te nxjerrish fytyren tende te vertete por gjuan si cub nga pas ferrave e pseudonimeve e anonimeve !
   Te sfidoj Claus Vicidoli !
   Une jam Alban Dega me emer e mbiemer!
   Ashtu sikurse te paret e mi nuk iu fshehen as plumbave e as bombave te terroristeve antishqiptare te Pashicit e Rankovicit, te Hitlerit e te Enverit, as une nuk u fshihem plumbave te fjaleve dhe shpifjeve nga pas ferrat e pseudonimeve e te anonimitetit !
   Pseudonim do te thote emer i rreme !
   Anonim do te thote pa emer fare !
   Kur ke frike, kur fsheh emrin tend, kur mohon vetveten do te thote se je nje hic, nje askush, nje antivlere cnjerezore!
   E di cili eshte mallkimi me e rende i sovranit shqiptar !?
   – Tu harrofte emri !
   Rri i qete ! Ky mallkim eshte per njerez me emer jo per hica qe kane frike nga emri i vet si puna jote !
   Te pershendes me kengen e Adelina Ismailit :
   Shko ne RRS !

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA August 12, 08:26

   Replike e padetyruar me nje hic

   AS PER SHITJE AS PER BLERJE !

   Une jam Alban Dega … Emrin e pare Hamdi qe s’ma kishte dashur as nena as babai ua ktheva turqeve…
   Te sotmin ma vuri e bekoi babai dhe nena filozofe me 4 klase fillore duke ruajtur dhente ne bushat e Berishes !
   Nese Karl Marksi shkroi mijera faqe per kryevepren e tij Kapitalin dhe shume idiote politike shqiptare e quajne babain e komunizmit dhe jo te Kapitalizmit, ishte nena ime, Xhemile Hoxha, qe me nje fjale percaktoi si askush tjeter ne Bote deri atehere thelbin e Socializmit jo vetem shqiptar…
   Ka qene 15 vjetori i dítelindjes se vellait Agimit 10 qershori i vitit 1974 kur ne festimin e atij pervjetori leshoi nga zemra shprehjen :
   – Nano ky socializem e ka emrin po ne te vertete ky eshte SOCIAFIKJA !
   E fiku e la rrase ne diell kete popull ! “
   Babai iu versul me fjale te menduara mire duke e thene
   – Mbylle ate goje se na i more ne qafe femijet e krejt familjen !
   Pra nuk ishte kunder, por e njihte mire dhe kishte proviar ne kurriz shpirtin mizor te atij regjimi barbar qe po hante si kucedra kokat e bijve te vet duke filluar nga shoket e luftes e te punes ne Byrone Politike e Komitetin Qendror e deri ne krye te rretheve e fshatrave me te larget …..
   E kishte provuar ne mishin e gjakun e vet qysh ne vitin 50 kur sapo e kishte marre veten i kishte thene nenes se vet:
   – Ma bej gati nje postagji ( lekure deleje) dhe nje jastek se shume shpejt do te shkoj me pushime te gjate e mi ka rekomanduar doktoresha e Stalinit ….
   Resortibku priste te shkonte ishte Spaci, Burreli ose Bencja e Tepelenes
   E kam per nder qe jam biri i tyre !
   Si mund te doje dheun e nenes e te babes, Memedheun e Atdheun e vet dikush qe nuk do Nenen e Babain e vet !?
   Asesi ! Kurrsesi !

   In a message dated 4/26/2012 12:34:12 A.M.EDT, [email protected] writes:

   UNE JAM ALBAN DEGA !

   Frymezim i pashtershem

   Alban alias Hamdi Dega nuk ka nevoje te krahasoje vetveten me askend tjeter… Nuk eshte asnjehere i kenaqur nga vetvetja. Puna me e keqe ne Bote eshte te mos punosh!
   Nese nje apo tjeter komentues e krahasojne me Konicen, me Kafken, me… apo e shajne me fjalorin e sterrrugaceve te Brakes apo zhulit e laperave antikombetare te Berishes qe gjuajne si cubat mbas ferrave te pseudonimeve te internetit sepse nuk kane emer ose kane frike nga emrat e tyre te vertete.
   Alban Dega i shikon te dyja si nje frymezim te pashtershem per te denoncuar edhe me fort me fakte dhe te verteta figuren me te urryer te politikes shqiptare dhe qeverine me te korruptuar ne historine e Shqiperise !
   Shume vete bejne pyetjen ku e gjej kohen per te shkruar !?
   Shkencetaret kane zbuluar se vetem pese ore gjume jane krejt te mjaftueshme per trurin e te rriturve. Nuk mbaj mend te kem bere me shume se 4 ore gjume ne dite te pakten tash 25 vjet.
   Per mua te shkruarit eshte zbavitje, shplodhje, qetesim. Eshte si pianoja per pianistin, si noti per notarin, si shahu per shahistin, si kenga per kengetarin…
   Tash 40 vjet te shkruarit eshte kenaqesia ime jo vetem ne shqip por edhe ne kater – pese gjuhe te tjera ! 11 vjec kam botuar shkrimin e pare tek revista simpatike ” Pioneri” Vetem 13 vjec kam botuar shkrimin e pare tek gazeta ime e dashur “Zeri i Rinise”.
   Asnje dite nuk kam punuar as tek “Zeri i Popullit” as ne nje gazete tjeter. Edhe po te kisha punuar aty do ta kisha per nder !
   Nje Akademi per cdo gazetar jo per shitje!

   Kam punuar me dy e ne shume raste me tri turne ne Agjencine Telegrafike Shqiptare, ATSH, nje pune vertete rraskapitese.
   Edhe nje Akademi e pashoqe per cilindo gazetar e perkthyes shqiptar, ku kam pasur si kolege por edhe si profesore e keshilltare te pashoq pionere te gazetarise bashkekohore dhe mjeshter te gjuhes shqipe e atyre te huaja si Arqile Aleksi, Taqo Zoto, Genc Mlloja, Petrit Bushati, Maksim Sinemati, Besnik Dizdari i palodhur qe nuk linte gazete e reviste sportive italiane e franceze bile edhe spanjolle pa hulumtuar, Genc Kondi, Aristidh Ristani, Agron Koka, Kristofor Grillo, Liljana Verdha, Marjana Duro e te tjere.
   Dikush mund te thote se e bej per fobi apo per emer… Gabohet rende. Nje gazetar profesionist qe qysh ne moshen 23 vjec eshte cituar nga agjencite dhe gazetat me ne ze te Botes , qe kontrollojne mbi 90 per qind te krejt informacionit boteror nuk pret te beje emer nga nje shtyp qe nuk perfaqeson as 0.0001 per qind te informacionit boteror, sic eshte krejt shtypi shqiptar sot.
   Nje gazetar qe ka sherbyer si korrespondent i gazetave me te madhe ne Evrope e Bote si “El Pais”- e para nga tirazhi dhe e treta nga reputacioni ne mbare Boten mbas “ The New York Times“ dhe “ Le Monde “, “La Vanguardia” te Spanjes, “ Exelsior “ e Meksikes, “ El Nacional” e Argjentines, si ” Huftington Post” me mbi 100 milione lexues ne SHBA dhe ne mbare Boten, per Shqiperine e Kosoven per te pakten 25 vjet, nuk pret te beje emer me asnje prej gazetave shqiptare, tirazhi total i te cilave nuk arrin ate te gazetave ” Koha Jone” apo te ” Shekulli” ne fillim te viteve 2000.
   Asnje politikan as force politike nuk me ka kerkuar asnjehere te shkruaj ne kete ose ate gazete.
   Nuk kam qene e as nuk jam per shitje! Eshte thjeshte kenaqesi, hobi sic u pelqen ta quajne ata qe njohin me mire gjuhet e huaja por jo shqipen.

   Gjaku nuk behet uje.

   I vetmi motiv , synim, kenaqesi e imja eshte detyrimi atdhetar dhe nje sherbim vullnetar ne dobi te popullit e kombit tim ! Eshte detyrim por edhe nder per popullin e kombin tim. Pse!?
   Tri here hordhite serbe kane djegur shtepite e stergjyshit, gjyshit dhe babit tim ne Grac te Malesise se Gjakoves, pasi kishin shkretuar Kosoven.
   Stergjyshi Ibrahim Izlami eshte plagose per vdekje nga serbet ne 1913-en. Vdiq 44 vjec nga ato plage. Dy gjysherit nga nena e babai Elez Hoxhe Berisha dhe Ali Ibrahimi jane plagosur nga terroristet e Beogradit.
   Babai im Ram Dega mbajti ne trup per vite ciflat e xhamave te bombave te nazisteve gjermane dhe te terroristeve UDB-es se Rankovicit qe ia hoqen mjeket e jashtezakonshem te Spitalit Albert Ajnshtajn te Nju Jorkut !
   Ndersa kryeterroristi Mehmet Shehu i shkruante ne Raportin “ Teper Sekret “ per Qoftelargun Enver Hoxha “ Ram Degen do ta spastrojme ne rastin me te pare “ne vitet 50, tamaño ne ditet kur babai im po luftonte me vdekjen ne spitalin ushtarak te Tiranes, nga 5 granata te hedhura kunder tij nga mercenaret e terroristet e Aleksander Rankovicit, qe e lane per te vdekur tek Shkambi i Rajes ne Nikaj Mertur te Tropojes..
   Ia shpetoi jeten nje mjeke e talentuar ruse qe punonte aty !
   Kjo ishte kucedra komuniste !
   Kush harron e perdhos, kush shet gjakun e te pareve shet edhe atdheun edhe shpirtin tek i pari qe e paguan me shume !
   Mbi 50 mije lajme, kronika, permbledhje ” Shtypi Boteror per Ngjarjet ne Kosove”
   Mijera komente, analiza per ngjarjet ne Kosove nga shkurti i vitit 1981 e deri sot si editor per Kosoven ne ATSH, deri kur Berisha dhe klani e tij vendosi ne krye te saj nje “magazinier peshku”, ne RTSH, ne shtypin shqiptar dhe ate nderkombetar , ne ” Illyria” e ” Albanian Herald”.

   Si biri me nenen !

   Dhjetra thirrje ne mediat e komunitetit shqiptar ne SHBA per te ndihmuar luftetaret per liri e popullin e Kosoves…. qe edhe sot vleresohen si kushtrime per liri e pavaresi nga bashkekombasit tone
   Perkthimi dhe pergatitja pa asnje cent shperblim e dokumenteve te qindra refugjateve te Kosoves ne SHBA ne vitet e gazepit 98-99…
   Kam dhene kontribute per luftetaret e lirise se UCK-se dhe populli e Kosoves ne vitet e gazepit te madh dhe lavdise madhore
   .. Jam nje bir i Malesise se Gjakoves. Jam rritur me kenget, vallet, “Pershendetje e Urime”, Ditarin e Radio Prishtines…
   Pra , jam aq larg me Kosoven e Shqiperine, sa c’eshte biri me Nenen, sa c’eshte mishi me thoin….
   Cfare kam bere per Shqiperine, Kosoven!?
   Asgje… Cfaredo qe kemi bere dhe bejme per Kosoven, per Shqiperine, per kombin tone e aleatim e mikun tone me te madh ne Bote ne ditet me te veshtira , SHBA-ne eshte detyrim. Eshte kontribut per vetveten, per te sotmen e te ardhmen tone e te femijeve tane.
   Prandaj them se cfaredo qe kemi bere e bejme per atdheun tone, per lirine e demokracine eshte asgje… Asgje.
   Cfaredo qe te beje biri ose bija per Nenen eshte pak… eshte hic! Eshte vetem nje detyrim njerezor dhe qytetar!

   PERDITESIM I SOTEM :

   Ky eshte Hamdi Dega, Alban Dega me shifra dhe fakte te gjalla me dokumente e artikuj qe shtohen cdo dite.
   Cdo koment qe bej eshte thjeshte si nje ditar me te cilin do te beheshin te pakten 10 libra mbi 500 faqe secili.
   Edhe ate do ta bej !
   E mos harro ti Klaus qe kam edhe mijera fakte te tjera te pakonsumuara e te pabotuara kurre per krejt politiken dhe oligarket, krejt mediat jo vetem ne Shqiperi e Kosove, Maqedoni por edhe ne diaspore, sidomos ne SHBA, qe do te botohen se shpejti !
   Kjo eshte e verteta faktike dhe jo fantastike e shpifjeve, trillimeve e shitblerjes se fytyres, moralit e gjithckaje!
   Po ti Clausi i Vicidolit apo rethinave te tij ose nuk merr guximin te nxjerrish fytyren tende te vertete por gjuan si cub nga pas Ferrari e pseudonimeve e anonimeve !
   Te sfidoj Claus Vicidoli !
   Une jam Alban Dega me emer e mbiemer!
   Ashtu sikurse te paret e mi nuk iu fshehen as plumbave e as bombave te terroristeve antishqiptare te Pashicit e Rankovicit, te Hitlerit e te Enverit, as une nuk u fshihem plumbave te fjaleve dhe shpifjeve nga pas ferrat e pseudonimeve e te anonimitetit !
   Pseudonim do te thote emer i rreme !
   Anonim do te thote pa emer fare !
   Kur ke frike, kur fsheh emrin tend, kur mohon vetveten do te thote se je nje hic, nje askush, nje antivlere cnjerezore!
   E di cili eshte mallkimi me e rende I sovranit shqiptar !?
   – Tu harrofte emri !
   Rri i qete ! Ky mallkim eshte per njerez me emer jo per hica qe kane frike nga emri i vet si puna jote !
   Te pershendes me kengen e Adelina Ismailit :
   Shko ne RRS !

   Reply to this comment
   • N.V. August 13, 07:16

    Alban,
    pershendetje,
    Eshte kohe e humbur te merresh me kete Miun e rrjeteve sociale qe paraqitet me shume nickname….
    Shkruaj me shkurt, miku im, dhe mos ja kurse demaskimin keti monstre te genjeshtres dhe mashtrimit…

    Reply to this comment
    • Loni pe betoni August 13, 14:12

     Sot edhe kaldaistin e stabilimentit po te pyesesh do thote qe kam pas qene gazetar, dhe jo me urjahipet e forumeve. O tavarish Vullnet. Per kry t’mikut, po me the se cfare ere mbajne pordhet e xha Hamdiut nuk do te ngacmoj me.

     Reply to this comment
 34. halil gashi August 12, 12:10

  Replike trimin e Jutbines malcise kete fare Hamdi Dega
  .
  .Mos u bo karaduz duke shitur mend se del pa maske ne forume mediatike kur gjithe bota e perdor kete lloj komunikimi.
  .
  Jo vetem ti por gjithe fara juaj e tropojaneve qe ishit kuadro te Enverit jeni me fajtor se Berisha per super krimet tij.
  .
  Jam dakort qe ky Claus-I eshte njeri I ndyre por ti mos shaj gjithe komentuesit..si I semure psiqik..
  Ti zoteri vuan PSIQIKISHT DHE MORALISHT duke qene tellall I qelbur I Enverit kerkon ti shitesh si antienverist ketij fare Halez Byberit por dhe opinionit te ekulibruar ne Amerike te majte apo te djathte qe te quajne morr te kuq te Enverit..
  .
  .Ne kete prizem ti shkruan nje fjali kriminale me siper;
  (citoj nga ti)
  .
  %%Ashtu sikurse te paret e mi nuk iu fshehen as plumbave e as bombave te terroristeve antishqiptare te Pashicit e Rankovicit, te Hitlerit e te Enverit.%%

  Zoteri nje kerkese publikisht dhe une do dal me emer orgjinal se e ke merak.

  ME THUAJ VETEM NJE RAST QE TI OSE TE PARET E TU BABAI VELLEZERIT OSE TI ( JO KUSHERINJ TE SHTATE….I KENI SHPETUAR PLUMBAVE TE ENVERIT….jo vetem do dal me emer orgjinal por te paguaj dhe 10.000 DOLLARE DEMSHPERBLIM..
  .
  cfare ke thene si halabak ne artikullin tuaj te dates 10 qershor 2009 botuar te gazeta 55 e kolegut tuaj te ZP—fari balliu…PSE VOTOJ BERISHEN

  ku thua edhe PSE MASAKRA GERDECIT kishte nje vit qe kishte ndodhur se berisha eshte atdhetari me I madh dhe me I paster nga korrupsioni kur ai me Xenat dhe lulet e tij ne rrugen e kombit rruajti gjysem miljardi dhe me armatimin shqiptar ku u vodhen rreth 20 miljard dollare
  .
  I panderuri ish gazetar I ZP ne kohen e Enverit Madherishem

  Si ish kundershtar modest I kohes Enverit te cilet ju banda e TROPOJES e shenjteruat me veprimet dhe mos veprimet tuaja ju lutem mos na caj Trapin duke barazuar Enverin me Hitlerin dhe mos na caj prapanicen se paske luftuar Enverin dhe I paske shpetuar plumbave..
  .
  .Nese ka fajtor kryesor ne shenjterimin e Enver Hoxhes ( pa deshiren time) ajo eshte politika pambarimisht e gabuar e Euro-Amerikes ne krijimin e precedentit Berishe sipas modelit Pinocet dhe mbrojtja qe po I bejne hapur kesaj monstre
  .
  Prandaj ne se je kaq trim si me ne ‘FUKARENJTE ANONIME TE INTERNETIT aty ne amerike I ke ca berishiste dhe fansa ate fatmir mediu lul bashes azem hajdarit duke filluar nga wisneri elzbiberi lobi grek I himares e deri te ai E.E qe I thote krimineli hajdari hero I demonkracise
  .
  Po te pershndesim me kengen e Halil Gashit me aresyen se je bere me zi se Beqir Aga sepse nuk ka loder jo vetem me robt e shpise por dhe me punen e tradhtise…sepse ti thuash Berishes te gazeta FARIBALLIT qe Saliu eshte atdhetari me I madh NE VITIN 2009 kur ai kishte kryer Gerdecin me familjen e tij eshte me shume se tradheti eshte ndyresi morale qe nuk e lajne keto carcafe lejfeniste me te cilen tropojani juaj I lugut te zi fshi sumen si me NY-TIME..ekspertizat e Fbi apo me perfaqsuesin e Presidentit Amerikes qe iku si pule nga Berisha I tyre..

  Kënga e Halil Gashit
  E heeee Halil Gashi-o hej ni djal i ri-e, o ka marr rrugen o ka dal qarshie
  O Beqir Ags more mi thot zotnie, ou a s’ma gjon more hej ni tok qipqije
  O n’Vuqiterr hej nuk mun o poj rrie, o ujt e keq o hej nuk mun o pe pije
  Ou ta gjoj un more tha djali rije, o gjith ku t’dush o hej në dymdhet shpije
  O soll n’ma dhash more hej motren Hajrije
  E hee e tu rrit jeta more zotnije, o s’ta kam hallin o për miqsije
  Po nuk ta du o për miqsije, o nja tri net o me to poj rrij E he e masanej o ta kthej në shpije
  Heu Halil Gashi o osht ngushtue po pushk me veti si ka qëllue O ka marr rrugen o shku në shpi
  E hee he merr manxerrë ka marr alltije O fluturim o ka dal n’qarshije
  O po i pevet o do dugojgjije,ou Beqir Aga ku rri me shpij
  E hee e n’kafe t’vogel ai qetash o ka hije, ou Halil Gashi n’kafe ka hije
  Hej tu rrit jeta hej naj thot o zotnije, eu piqnaj kafe hej moro kafegjije
  Ou Beqir Ages hoj more piqja dye O e kam zon sot o hej mik o te rije
  O mos u ngut o hej moro djal o rije Hej un kam lujt o hej pare o me tye
  Heee heu tu rrit jeta haj ka thana zotnije Hej fjalt e kqija hej nuk jan o mahije
  O i bjen o manxerre o hoj po brio o ne brije o ja ka njeho o paj gjasht her o alltije,
  o t’kjoft o per hajr more haj motra o Hajrije, hej s’ta ka shoqen hoj ner dymdhejt shpije
  Heeeeu nuk ka lojo ehej me robt e mij uno hej
  .
  Pra zoti Hamdi nuk ka loje as me robt e shpise por as me ate te tradhetise qe ju Pemet & Deget e Tropojes ju preu Berisha sikur te ishit kallama kenete..prandaj po ta perseris mos na caj trapin me keto dacibao mos u bej shakaxhi se I paske shpetuar plumbave te Enverit….give me a break thone amerikanet per “deleted” si puna juaj

  Reply to this comment
 35. no censure please ! August 12, 19:46

  Per zotin moderator
  Nuk e kuptoj censurimin e komenteve te mia per kete Hamdialban Degen !
  .
  Absolutisht ai ka te drejta ato qe thote dhe e pershendes por nuk eshte vendi te komentet I ketyre fakteve monstruoze te Berishes kur te gjithe e dine ( POR NUK E THONE) qe nese do Amerika e Hamdiut te denoje krimet e berishizmit ajo e heq qafe per 24 ore me 100 menyra.por problemI ESHTE SE emri I vertete I saliut eshte BILL BIBERAJ dhe me kete duhe te merret trimi Dega dhe jo me komentuesit qe dhe pse jane anonime jane me te ndershem se ai
  .

  Replike me ket fare trimin e Jutbines malcise kete fare Hamdi Dega
  .Mos u bo karaduz duke shitur mend se del pa maske ne forume mediatike kur gjithe bota e perdor kete lloj komunikimi.
  .
  Jo vetem ti por gjithe fara juaj e tropojaneve qe ishit kuadro te Enverit jeni me fajtor se Berisha per super krimet tij.
  .
  Jam dakort qe ky Claus-I eshte njeri I ndyre por ti mos shaj gjithe komentuesit..si I semure psiqik..
  Ti zoteri vuan PSIQIKISHT DHE MORALISHT duke qene tellall I qelbur I Enverit kerkon ti shitesh si antienverist ketij fare Halez Byberit por dhe opinionit te ekulibruar ne Amerike te majte apo te djathte qe te quajne morr te kuq te Enverit..
  .Ne kete prizem ti shkruan nje fjali kriminale me siper;
  (citoj nga ti)
  %%Ashtu sikurse te paret e mi nuk iu fshehen as plumbave e as bombave te terroristeve antishqiptare te Pashicit e Rankovicit, te Hitlerit e te Enverit.%%
  Zoteri nje kerkese publikisht dhe une do dal me emer orgjinal se e ke merak.
  ME THUAJ VETEM NJE RAST QE TI OSE TE PARET E TU BABAI VELLEZERIT OSE TI ( JO KUSHERINJ TE SHTATE)….I KENI SHPETUAR PLUMBAVE TE ENVERIT….jo vetem do dal me emer orgjinal por te paguaj dhe 10.000 DOLLARE DEMSHPERBLIM..
  .
  cfare ke thene si halabak ne artikullin tuaj te dates 10 qershor 2009 botuar te gazeta 55 e kolegut tuaj te ZP—fari balliu…PSE VOTOJ BERISHEN ku thua edhe PSE MASAKRA GERDECIT kishte nje vit qe kishte ndodhur se berisha eshte atdhetari me I madh dhe me I paster nga korrupsioni kur ai me Xenat dhe lulet e tij ne rrugen e kombit rruajti gjysem miljardi dhe me armatimin shqiptar ku u vodhen rreth 20 miljard dollare
  I panderuri ish gazetar I ZP ne kohen e Enverit Madherishem
  Si ish kundershtar modest I kohes Enverit te cilet ju banda e TROPOJES e shenjteruat me veprimet de mos veprimet tuaja ju lutem mos na caj Trapin duke barazuar Enverin me Hitlerin dhe mos na caj prapanicen se paske luftuar Enverin dhe I paske shpetuar plumbave..
  .Nese ka fajtor kryesor ne shenjterimin e Enver Hoxhes ( pa deshiren time) ajo eshte politika pambarimisht e gabuar e Euro-Amerikes ne krijimin e precedentit Berishe sipas modelit Pinocet dhe mbrojtja qe po I bejne hapur kesaj monster
  .
  Prandaj ne se je kaq trim si me ne ‘FUKARENJTE ANONIME TE INTERNETIT aty ne amerike I ke ca berishiste dhe fansa ate fatmir mediu lul bashes azem hajdarit duke filluar nga wisneri elzbiberi lobi grek I himares e deri te ai E.E qe I thote krimineli hajdari hero I demonkracise
  .
  Po te pershndesim me kengen e Halil Gashit me aresyen se je bere me zi se Beqir Aga sepse nuk ka loder jo vetem me robt e shpise por dhe me punen e tradhtise…sepse ti thuash Berishes te gazeta FARIBALLUIT qe Saliu eshte atdhetari me I madh NE VITIN 2009 kur ai kishte kryer Gerdecin me familjen e tij eshte me shume se tradheti eshte ndyresi morale qe nuk e lajne keto carcafe lejfeniste me te cilen tropojani juaj I lugut te zi fshi sumen si me NY-TIME..ekspertizat e Fbi apo me perfaqsuesin e Presidentit Amerikes qe iku si pule nga Berisha I tyre..

  Kënga e Halil Gashit
  E heeee Halil Gashi-o hej ni djal i ri-e, o ka marr rrugen o ka dal qarshie
  O Beqir Ags more mi thot zotnie, ou a s’ma gjon more hej ni tok qipqije
  O n’Vuqiterr hej nuk mun o poj rrie, o ujt e keq o hej nuk mun o pe pije
  Ou ta gjoj un more tha djali rije, o gjith ku t’dush o hej në dymdhet shpije
  O soll n’ma dhash more hej motren Hajrije
  E hee e tu rrit jeta more zotnije, o s’ta kam hallin o për miqsije
  Po nuk ta du o për miqsije, o nja tri net o me to poj rrij E he e masanej o ta kthej në shpije
  Heu Halil Gashi o osht ngushtue po pushk me veti si ka qëllue O ka marr rrugen o shku në shpi
  E hee he merr manxerrë ka marr alltije O fluturim o ka dal n’qarshije
  O po i pevet o do dugojgjije,ou Beqir Aga ku rri me shpij
  E hee e n’kafe t’vogel ai qetash o ka hije, ou Halil Gashi n’kafe ka hije
  Hej tu rrit jeta hej naj thot o zotnije, eu piqnaj kafe hej moro kafegjije
  Ou Beqir Ages hoj more piqja dye O e kam zon sot o hej mik o te rije
  O mos u ngut o hej moro djal o rije Hej un kam lujt o hej pare o me tye
  Heee heu tu rrit jeta haj ka thana zotnije Hej fjalt e kqija hej nuk jan o mahije
  O i bjen o manxerre o hoj po brio o ne brije o ja ka njeho o paj gjasht her o alltije,
  o t’kjoft o per hajr more haj motra o Hajrije, hej s’ta ka shoqen hoj ner dymdhejt shpije
  Heeeeu nuk ka lojo ehej me robt e mij uno hej
  .
  Pra zoti Hamdi nuk ka loje as me robt e shpise por as me ate te tradhetise qe ju Pemet & Deget e Tropojes ju preu Berisha sikur te ishit kallama kenete (mocali)..prandaj pot a perseris mos na caj trapin me keto dacibao mos u bej shakaxhi se I paske shpetuar plumbave te Enverit….give me a break thone amerikanet per “deleted” si puna juaj

  Reply to this comment
 36. Alban Dega August 13, 08:06

  Replike e detyruar me nje te shkalluar

  MESO TE LEXOSH PARA SE TE SHKRUASH!

  -Tri semundjet e renda te nje pseudonimi anonim

  – Nje kerkese falje publike per ….

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ti anticensure ke tri probleme te medha me veten tende !
  Ke nje Elezbiberizem fobi prej te cmenduri sa edhe idioti!
  Aq idiot sa me nje loje emrash fare pa kuptim e pa asnje lidhje mendon se ul Elez Biberin.
  Aq idiot sa mendon se duke kopjusr si majmun titullin fantastik te Xhevdet Shehut
  “ Biberishizmi” edhe ky anonim me shume pseudonime tash e 50 vjet do te behet Xhevdet Shehu…
  Po a mund te behet gomari Pape!?
  Fuqine e analizes apo shkrimit nuk e jep titulli por permbajtja, faktet, guximi qytetar !
  E jo si ti qe e ben si ata komandantet e Ballit :
  – Para trima mshojani Elez Biberit !, e vet fshihesh si lepur pas ferrave te pseudonimeve e anonimitetit!
  E mos harro se i jati i Elezit, Hyseni ka qene partizan trim e fort i mencur i LNC e jo ballist frikacak si puna jote!
  Ishin faktet e gjalla, perjetimet faktike e verteta dhe guximi qytetar qe e bene ate shkrim te Xhevdet Shehut nje ne mos shkrimin me te lexuar e me te komentuar tek Dita dhe shtypi shqiptar ne teresi…
  Kurse ky trapi frikacak mendon se pjerdh Elez Biberi dhe Amerika per Tazibaot e flete rrufete enveriste pa asnje fakt te tij …
  Semundja e trete e rende ketij veshgjatit pa emer eshte se ai nuk di te lexoje e jo me te shkruaje.
  Eshte aq gomar sa ndersa une ne repliken me Clausin krejt qarte e shqip jo vetem i falenderoj dhe shpreh mirenjohje dhe e kam vene edhe si nentitull shkrimi “Frymezim i perhershem “ si dashamiret e vleresuesit dhe sharesit e rrugacet e Berishes e Bandes se tij.
  Ky trapi me shume pseudonime, qe nuk di te lexoje e jo me te komentoje, na merr persiper rolin e avokatit te tyre perballe gjoja ofendimeve te mia kunder tyre
  Mirenjohja dhe frymezimi i pashtershem per mua eshte vleresim madhor e falenderim madhor per te dy palet o avogomar me brire !
  Qe te mos humb kohe me Halil Gashat e traplliqet tua pa fund e pa ane, po e mbyll kete replike te detyruar me nje kerkim publik faljeje jo per kete gomarin me dy kembe por per gomarin me kater kembe.
  Te kerkoi falje me gjithe shpirt o kafshe tejet fisnike e punemadhe per ofendimet dhe fyerjet qe te bera duke e krahasuar kete dykembeshin me ty. Te kam fyer shume rende!
  Ti je akademik perballe ketij hajvanit qe nuk di te lexoje, qe nuk kupton cka lexon dhe i ve vetes samarin e rende te komentuesit e replikuesit .
  Komenti dhe sidomos replika jane art Ashtu sic eshte art vete gazetaria!
  E di pse !?
  Sepse te del plumbi nga qyta e jo nga tyta o rezil pa emer qe gjuan si cub nga pas ferrave te pseudonimeve dhe anonimitetit !
  Nuk shkon edhe me emer te rreme edhe pa emer.
  E para se te komentosh e replikosh meso te lexosh, te shkruash !
  Ndryshe edhe gomari do te beje hajgare me gomsrlliqet e tua !
  Je katandisur si mos me keq !
  Mozomakeq! Themi andej nga Malesia e Gjakoves !
  A e di kuptimin se me duket se ke qene edhe mesues dhe hafije nga e ne ate krahine!
  Po ta perkthej Mos Zot me Keq ose Mos e bej Zot me keq se eshte per ty e per cdo shqiptar !

  Reply to this comment
 37. alphade August 13, 11:24

  Shenim:
  Kur lexoj artikujt,analizat,poemat, satirat,fejtonet e gaze-
  tareve te mirenjohur: V. malaj, B.Islami, A. Duka, M. Baze
  e te tjere,emrat e te cileve nuk po i permend por qe i vle-
  resoj ne te njejtem mase si ata te larpermdurit, them me
  vete se ka edhe gazetare te tille qe perbejne krenarine e
  kombit tone.Kur degjoj intervistat e A. Hoxhes,them se
  kane mbetur ende gazetare e analiste te ndershem,gu-
  ximtar,qe perballen me vendosmeri kunder se keqes se
  shtetit dhe politikaneve dallaverexhinj,hajna,kriminele,
  mafioze. Dhe ajo qe ka me shume rendesi qendron ne
  faktin e thjeshte por sinjifikativ qe keta gazetare nuk shi-
  ten e blihen “Per Nje Euro apo Dollar me shume”,sic po
  shohim te shume gazetare e redaktore te radio-televizio-
  neve te ndryshme te vendit,si dhe ne shtypin e korruptuar
  qe e bejne ” te zezen,te bardhe dhe te bardhen te zeze”
  pa u skuqur e sverdhur ne fytyre. Dhe c’eshte me e keqja
  e thone hapur se ata kane “zot” vetem parane. Prandaj ne kushtet e nje korrupsioni qe ka mberthyer tere super-
  strukturen e tere shoqerise se vendit tine, nje gazetar qe
  perballon situata te tilla tentacioni ka merita te vecanta dhe kjo ben qe ne lexuesit e rregullt te ketyre artikull-
  shkruesit na japin zemer dhe mbushin me optimizem.
  Po marr vetem dy shembuj nga ato qe permend zoti Viktor: A. Fuga: “Furrnelle-Groshe” ! Nje filosof i madh,
  emrin e te cilit nuk po e permend ,ka thene: “Nese aksio-
  mat gjeometrike do te preknin interesat e njerezve ,ata do
  t’i pergenjeshtronin” ! Artani yne, u be sallate ne luften e
  tij donkishotiane per te “reformuar Akademine” . Beri pla-
  ne hartoi “esese” se si duhej te ishte Akademia e se ardhesmes ne Shqiperi. Mirpo cfare ndodhi ? U hoqen dy
  kryetare Akademise sepse kryeministri u preu “vijen e
  ujit”,financimin dhe ata mbeten si “peshku ne zalle” ! Aka-
  demiku Fuga u gezua tejmase qe i largoi dy kryetaret dhe
  priste me padurim qe ky te zinte vendin e tyre si kryetar i
  Akademise se Shqiperise,por kjo nuk ndodhi sepse Krye-
  ministri caktoi nje tjeter te pergatiste te gjithe projektin e
  Reformimit te Akademise dhe ky ishte Skender Gjinushi,
  nje figure imponente dhe qe e meritonte nje angazhim te
  tille. Kjo e terboi zotin Fuga sepse i “shkoi mundi kot” dhe
  Jo me larg se nje dite me vone doli kunder K/ministrit,kur
  nje dite me pare e kishte mbeshtetur fuqimisht: O tempo-
  ra,o more” !!!
  Shembulli i dyte,ai V. Gjokes: Karakteristike e eklekticiz-
  zmit eshte rrefimi i nje pjese te se vertetes,pa treguar te
  gjithe te verteten. Duke “omituar” anen tjeter te medaljes,
  lexuesi e merr te mireqene se “V. Gjoka na paskish qene
  i perndjekur” dhe se ishte derguar si perndjekur ne shte-
  pine e kultures ne Berzhide”! Lexuesi e merr kallep dhe te mireqene ngjarjen dhe shpreh keqardhjen per nje aktor
  te ketij kalibri. Por nese lexuesit i jepet pjesa e dyte e
  ngjarjes ,ate te lenjes se gruas dhe martesen me “shoqen
  e vajzes, 17 vjecare” del se gjerat nuk kane te bejne fare
  me “perndjekje” por me nje xhest moral. Vetem po te marrim parasysh patja maredhenie me nje minorene,17
  vjecare,ne bote quhet “pedofili” dhe si i tille denohet, ne
  vendin me demokratik ne bote, SHBA, pedofili denohet
  deri ne 30 vjet burg. Ndersa Viktori yne vetem se shkoi
  per te punuar ne Shtepine e Kultures ne Berzhide. Shu-
  me qytetare shqiptare pa bere asgje te kesaj natyre ,bile
  me qendrime shembullore morale e pse jo dhe politike por asnjeri nga keta nuk tha se kam qene i “persekutuar”!
  Nje tjeter fytyre e neveriteshme per opinionin publik eshte
  pa dyshim: Tritan Preshi ! Ne gjirokaster individeve te kesaj kategorie i quajne “kolaqe” ! Edhe ky,pasi beri ca
  tribulacione-alla kinezce- u kthye perseri ne “vathen” e
  “Baces” dhe s’kishte se si te ndodhte ndryshe sepse te dy keta kane nje mal me “mekate” mbi shpine. Kirrupsioni
  dhe komprometimi eshte aq i madh sa qe veshtire te nda-
  hen nga njeri-tjetri dhe farketarja e kesaj “miqesie” eshte
  ajo qe kur u zgjodh presedenti Berisha,zonja ne fjale ne
  llozhe hapi shishen e shampanjes. Nje ngazellim i paper-
  shkruar i kesaj zonjeze !!!!
  E keqja e Tritanit eshte se ai kurre nuk ka folur me zerin e
  tij por me gabzerrin e “Baces”!! Keshtuqe preshi i lushnja-
  reve nuk ka bere,me sa duket,nuk ka bere efektin e duhur.?!
  Ceshtja e Vettingut dhe deklarata e fundit e presidentit
  te Kosoves, zotit Thaci kane ngjallur nje debat te madh
  dhe qe kerkojne nje analize te vecante nga zoti Malaj …..

  Reply to this comment
 38. Sali Rajerson Biberovic August 13, 14:37

  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht ‘shpetimtarin’ e Amerikes dhe te Elez Byberit
  SI K AMUNDESI QE NE KETE FORUM SHUME TE LARTE TE KONGRESIT AMERIKAN “USTAI” ELEZ BYBERAJ NUK THOTE ASNJE FJALE PER KRIMET E BERISHES QE I KA ME TONELATA ALBAN DEGA ?
  PRA ZOTI ALBAN
  KUSH ESHTE MASHTRUSI NGA JU TE DY ELEZ BYBERI APO HAMDI DEGA ?
  PRA KUSH ESHTE PA MORAL NGA JU TE DY ?
  …..

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 13, 19:48

   CFARE FAJI NA KA ELEZ BIBERI !?

   – Thembra e Akilit e Tropojes !

   – Bir Sali i nenes ke te qaje me pare !

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Secili ka te drejte te shkruaje ose te mos shkruaj, te jape mendime ose te heshte,te dashuroje apo mos doje…. te beje cfaredo ai e quan te drejte e te aresyeshme sipas kokes se tij….
   Askush nuk ka te drejte ti kerkoje, ti imponoje aq me pak te detyroje cilindo, aq me pak Elez Biberin, drejtues veteran ne Zerin e Amerikes,
   te shkruaje apo thote cfare dua une apo ti apo kushdo…
   E drejta e líria e mendimit eshte maja e te drejtave dhe lirive themelore te Njeriut, eshte Neni Numer Nje i Kushtetutes Amerikane !
   Liria dhe e drejta e secilit shkon deri aty Ku nuk shkel, nuk dhunon te drejten e dikujt tjeter.
   Ne momentin qe ti cenon, shkel apo dhunon te drejten e lirine e tjetrit, ke cenuar, shkelur dhe dhunuar te drejten e qofte ai edhe kafshe ti ke shkelur dhe humbet edhe te drejten dhe lirine tende!
   Pse !?
   Sepse aty nderhyn rregullatori i te drejtes dhe lirise se secilit, qe eshte ligji dhe organet ligjore te zbatimit te tij .
   Elez Biberi eshte perfaqesues dhe percues, krijues dhe drejtues i nje politike te caktuar, i platformes se “ Zerit te Amerikes” qe e percakton Kongresi Amerikan, Departamenti i Shtetit dhe ….
   Amerika eshte nje supersahat made in USA qe ka shume ingranazhe pafund qe vene levizje akrepat e tij…. prandaj eshte ku eshte!
   Ndaj mos e shih e mos gjyko bardhe e zi, ala shoku Enver Qoftelargu e Mehmet Banditi Elez Biberin e askend.
   Si cdo qenie njerezore ai ka te gjitha ngjyrat jo vetem ato qe kap syri yne por shume me teper .
   Elez Biberi eshte sherbetor publik i nje politike te caktuar dhe i publikut amerikan por direkt edhe Indirekt edhe atij shqiptar !
   Elez Biberi nuk eshte sherbetor i Sali Berishes as zedhenes i tij e i asnje politikani shqiptar !
   Perkundrazi… Ne dhjetra analiza te tij ai hapur ose indirekt i ka fshikulluar te gjithe ata!
   Kryesorja e kryesoreve sic thote sovrani yne :
   Mos i shiko gunen por shikoi punen.
   Kontributi i tij per permbysjen e cartan- komunizmit dhe per vendosjen e demokracise ne Shqiperi eshte i pamohueshem por jo vendimtar !
   Kontrbuti i tij per mbrojtjen e te drejtave njerezore e kombetare te shqiptareve ne Kosove, per Clirimin dhe pavaresine e saj ishte i pamohueshem dhe me 14 shtator 1998 vendimtar !
   Eshte e vertete se nuk eshte zeri i Elez Biberit ne thirrjen telefonike me Berishen ate nate buzegremine per Shqiperine e Kosoven por ai ishte transmmetuesi i urdherit te Shtepise se Bardhe e Departamentit te Shtetit qe shpetoi Shqiperine e Kosoven nga nje katrahure.
   A nuk ishte Zeri i Amerikes qe shenoi fillimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi me zgerlaqjen shembullore qe i beri mashes antiligjore e kriminale te Bandes se Gangstereve dhe Mafias politike e biologjike krejt jashte kontrollit te Sali Berishes e Ilir Metes, Adriatik Palles, ne Washington e qe hapi siparin e tyre, qe per mua eshte Clirimi, pavaresia dhe Dhjetori i dyte per Shqiperine si shtet dhe shqiptaret si Popull…
   Edhe aty eshte jo vetem dora por edhe mendja e Elez Biberit dhe shefave te tij…
   A ka faje, gabime te meta Elez Biberi !?
   Cili njeri ne Bote duke filluar nga Xhorxh Washingtoni e deri tek Donald Trumpi….
   nuk ka !
   Kjo eshte teme ne vete …
   Ndaj ule shpaten antielezbiberiste. Nuk larton as ngre, as heroizon veten duke i rene kavallit ne nje vrime as une, as ti ,askush.
   Meqe e di se ke qene mesues ne Tropoje dhe e njeh me mire se une e se shumkush ate krahine flakadan lirine e hyjni bukurie pse nuk ben nje studim me fakte jo me parulla por me prova e deshmi per Thembren e Akilit te Malesise se Gjakoves qe e ka demtuar e rrenuar me shume se gjithcka ate.
   E kam fjalen per faktin tragjik qe historikisht ne tropojanet ne vend te perkrahnim, lartonim, keshillonim e ndihmonim njeri tjetrin si asnje krahine e kemi pergojuar njeri- tjetrin, e kemi luftuar njeri- tjetrin, e kemi vrare njeri tjetrin me shume se cdo armik i yni dhe i Shqiperise!
   Nuk kemi lene nje djale a vajze te mencur te Zot apo te páshme si Muja e Halili apo si Ajkuna pa e vrare me plumba e shpifje, me prita e me fjale deri edhe ne lidhje gjaku e familjare !?
   Eshte nje teme qe ia vlen dhe na sherben si mesime e pike kthese per me shume vellazeri, solidaritet, perparim, begati ne krahinen me te bukur , me te pasur, me hyjnore qe kam pare deri sot ne pese kontinente!
   Jetojme si fakira mbi nje truall flori nga Nikaj-Merturi e deri ne Keshin e Vujkut, nga Padeshi e deri ne Vermosh me parate e kurbetit!
   E kishim nje malesor President e Kryeminister per 13 vjet, dy ministra, kater gjenerale edhe me diploma Plepash, kater ambasadore ne Paris, Londer, Berne e Moske dhjetra kryrprokurora e kryegjykates, kryepolice, drejtora, kacatora ….. e jemi me keq se kur ishim mozomakeq …!
   Asnjeri prej tyre nuk la nje krua mbrapa ne vendlindje me emrin e vet !
   Vec mastraf kudo e kurdo.
   Emra e fame te keqe!
   Zollume pa fund !
   175 kufoma vetem ne dy vjet !
   Lane Bajram Currin Kandahar !
   Kamin Skam !
   Rragamin Rrotasam !
   Mos duhet qe Elez Biberaj te vinte e te na zgjidhte problemet qe nuk na i zgjodhi as Krajli as Mbreti, as Bajram Currias Kadri Mehmeti, as Enver Qoftelargu as Sali Laneti!
   Kush na e ka fajin!? Vetem vetvetja! Askush tjeter !
   Megjithese u shkolluam apo specializuam edhe Paris kurre nuk mesuam dhe nuk kuptuam e aq me pak nuk zbatuam filozofine franceze :
   Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel !
   U desh qe te vinte Edi Rama nga Vlora e Shkodra apo Niko Peleshi nga Korca qe te na e mbaronte rrugen e Valbones hyjnore te paguar tri here nga Sali Berisha me taksat e djersen e shqiptarevee e te vjedhur qe nga ministrat e zevendesministrat, e deri tek bejleret lokale, te na e rikthente ne qytet Bajram Currin e Skamin ne Kam !
   Cfare i thone kesaj baterdi- kusarie!?
   Bir Sali i Nenes ke te qaje me pare
   Keta qeve- bandite apo keta kusare !
   E mbi 50 per qind e tropojaneve kemi marre rruget e kurbetit e paguajme deri ne 100 000 dollare te marra borxh per Mafian e Human Trafikut e duke rrezikuar edhe jeten e femijeve neper lumenjte, xhunglat e shkretetirat, e gjarperinjt e Meksikes, e deri ne 10 000 dollare per nje vend pune pastruesi halesh te Harlemit …. e jetojme ne katakombe Bronxi e Detroiti !
   I kerkoi falje lexuesit se i rashe gjate se nuk pata kohe ti bija shkurt !

   Reply to this comment
  • Alban Dega August 13, 20:01

   CFARE FAJI NA KA ELEZ BIBERI !?

   – Thembra e Akilit e Tropojes !

   – Bir Sali i nenes ke te qaje me pare !

   -A mund te rregulloje shtepite e tjereve dikush qe nuk rregullon te veten !

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Secili ka te drejte te shkruaje ose te mos shkruaj, te jape mendime ose te heshte,te dashuroje apo mos doje…. te beje cfaredo ai e quan te drejte e te aresyeshme sipas kokes se tij….
   Askush nuk ka te drejte ti kerkoje, ti imponoje aq me pak te detyroje cilindo, aq me pak Elez Biberin, drejtues veteran ne Zerin e Amerikes,te shkruaje apo thote cfare dua une apo ti apo kushdo…
   E drejta e líria e mendimit eshte maja e te drejtave dhe lirive themelore te Njeriut, eshte Neni Numer Nje i Kushtetutes Amerikane !
   Liria dhe e drejta e secilit shkon deri aty Ku nuk shkel, nuk dhunon te drejten e dikujt tjeter.
   Ne momentin qe ti cenon, shkel apo dhunon te drejten e lirine e tjetrit, ke cenuar, shkelur dhe dhunuar te drejten e qofte ai edhe kafshe ti ke shkelur dhe humbet edhe te drejten dhe lirine tende!
   Pse !?
   Sepse aty nderhyn rregullatori i te drejtes dhe lirise se secilit, qe eshte ligji dhe organet ligjore te zbatimit te tij .
   Elez Biberi eshte perfaqesues dhe percues, krijues dhe drejtues i nje politike te caktuar, i platformes se “ Zerit te Amerikes” qe e percakton Kongresi Amerikan, Departamenti i Shtetit dhe ….
   Amerika eshte nje supersahat made in USA qe ka shume ingranazhe pafund qe vene levizje akrepat e tij…. prandaj eshte ku eshte!
   Ndaj mos e shih e mos gjyko bardhe e zi, ala shoku Enver Qoftelargu e Mehmet Banditi Elez Biberin e askend.
   Si cdo qenie njerezore ai ka te gjitha ngjyrat jo vetem ato qe kap syri yne por shume me teper .
   Elez Biberi eshte sherbetor publik i nje politike te caktuar dhe i publikut amerikan por direkt edhe Indirekt edhe atij shqiptar !
   Elez Biberi nuk eshte sherbetor i Sali Berishes as zedhenes i tij e i asnje politikani shqiptar !
   Perkundrazi… Ne dhjetra analiza te tij ai hapur ose indirekt i ka fshikulluar te gjithe ata!
   Kryesorja e kryesoreve sic thote sovrani yne :
   Mos i shiko gunen por shikoi punen.
   Kontributi i tij per permbysjen e cartan- komunizmit dhe per vendosjen e demokracise ne Shqiperi eshte i pamohueshem por jo vendimtar !
   Kontributi i tij per mbrojtjen e te drejtave njerezore e kombetare te shqiptareve ne Kosove, per Clirimin dhe pavaresine e saj ishte i pamohueshem dhe me 14 shtator 1998 vendimtar !
   Eshte e vertete se nuk eshte zeri i Elez Biberit ne thirrjen telefonike me Berishen ate nate buzegremine per Shqiperine e Kosoven por ai ishte transmmetuesi i urdherit te Shtepise se Bardhe e Departamentit te Shtetit qe shpetoi Shqiperine e Kosoven nga nje katrahure.
   A nuk ishte Zeri i Amerikes qe shenoi fillimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi me zgerlaqjen shembullore qe i beri mashes antiligjore e kriminale te Bandes se Gangstereve dhe Mafias politike e biologjike krejt jashte kontrollit te Sali Berishes e Ilir Metes, Adriatik Palles, ne Washington e qe hapi siparin e tyre, qe per mua eshte Clirimi, pavaresia dhe Dhjetori i dyte per Shqiperine si shtet dhe shqiptaret si Popull…
   Edhe aty eshte jo vetem dora por edhe mendja e Elez Biberit dhe shefave te tij…
   A ka faje, gabime te meta Elez Biberi !?
   Cili njeri ne Bote duke filluar nga Xhorxh Washingtoni e deri tek Donald Trumpi….
   nuk ka !
   Kjo eshte teme ne vete …
   Ndaj ule shpaten antielezbiberiste. Nuk larton as ngre, as heroizon veten duke i rene kavallit ne nje vrime as une, as ti ,askush.
   Meqe e di se ke qene mesues ne Tropoje dhe e njeh me mire se une e se shumkush ate krahine flakadan lirine e hyjni bukurie pse nuk ben nje studim me fakte jo me parulla por me prova e deshmi per Thembren e Akilit te Malesise se Gjakoves qe e ka demtuar e rrenuar me shume se gjithcka ate.
   E kam fjalen per faktin tragjik qe historikisht ne tropojanet ne vend te perkrahnim, lartonim, keshillonim e ndihmonim njeri tjetrin si asnje krahine e kemi pergojuar njeri- tjetrin, e kemi luftuar njeri- tjetrin, e kemi vrare njeri tjetrin me shume se cdo armik i yni dhe i Shqiperise!
   Nuk kemi lene nje djale a vajze te mencur te Zot apo te páshme si Muja e Halili apo si Ajkuna pa e vrare me plumba e shpifje, me prita e me fjale deri edhe ne lidhje gjaku e familjare !?
   Eshte nje teme qe ia vlen dhe na sherben si mesime e pike kthese per me shume vellazeri, solidaritet, perparim, begati ne krahinen me te bukur , me te pasur, me hyjnore qe kam pare deri sot ne pese kontinente!
   Jetojme si fakira mbi nje truall flori nga Nikaj-Merturi e deri ne Keshin e Vujkut, nga Padeshi e deri ne Vermosh me parate e kurbetit!
   E kishim nje malesor President e Kryeminister per 13 vjet, dy ministra, kater gjenerale edhe me diploma Plepash, kater ambasadore ne Paris, Londer, Berne e Moske dhjetra kryrprokurora e kryegjykates, kryepolice, drejtora, kacatora ….. e jemi me keq se kur ishim mozomakeq …!
   Asnjeri prej tyre nuk la nje krua mbrapa ne vendlindje me emrin e vet !
   Vec mastraf kudo e kurdo.
   Emra e fame te keqe!
   Zollume pa fund !
   175 kufoma vetem ne dy vjet !
   Lane Bajram Currin Kandahar !
   Kamin Skam !
   Rragamin Rrotasam !
   Mos duhet qe Elez Biberaj te vinte e te na zgjidhte problemet qe nuk na i zgjodhi as Krajli as Mbreti, as Bajram Currias Kadri Mehmeti, as Enver Qoftelargu as Sali Laneti!
   Kush na e ka fajin!? Vetem vetvetja! Askush tjeter !
   Megjithese u shkolluam apo specializuam edhe Paris kurre nuk mesuam dhe nuk kuptuam e aq me pak nuk zbatuam filozofine franceze :
   Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel !
   U desh qe te vinte Edi Rama nga Vlora e Shkodra apo Niko Peleshi nga Korca qe te na e mbaronte rrugen e Valbones hyjnore te paguar tri here nga Sali Berisha me taksat e djersen e shqiptarevee e te vjedhur qe nga ministrat e zevendesministrat, e deri tek bejleret lokale, te na e rikthente ne qytet Bajram Currin e Skamin ne Kam !
   Cfare i thone kesaj baterdi- kusarie!?
   Bir Sali i Nenes ke te qaje me pare
   Keta qeve- bandite apo keta kusare !
   E mbi 50 per qind e tropojaneve kemi marre rruget e kurbetit e paguajme deri ne 100 000 dollare te marra borxh per Mafian e Human Trafikut e duke rrezikuar edhe jeten e femijeve neper lumenjte, xhunglat e shkretetirat, e gjarperinjt e Meksikes, e deri ne 10 000 dollare per nje vend pune pastruesi halesh te Harlemit …. e jetojme ne katakombe Bronxi e Detroiti !
   I kerkoi falje lexuesit se i rashe gjate se nuk pata kohe ti bija shkurt !
   Po, a mund te rregulloje shtepite e tjereve dikush qe nuk rregullon te veten !
   Kurre !
   Asnjehere !
   Never ever !

   Reply to this comment
   • Sali Elez Rajerson Biberovic (S.E.R.B) August 13, 21:32

    ALBANI VS HAMDIUT
    ………………………………….

    Me cfare ke deklaruar deri tani izet haxhia qe me fakte verteton se berisha jo vetem eshte tradhetar dhe vrases por dhe TERRORIST……SI URDHERI PER GODITJENE AMBASADES AMERIKANE APO KONTIGJENTIN GJERMAN NE RINAS QE JANE 101% TE DOKUMENTUARA.
    .
    problemi me izet haxhine eshte se ndersa tregohet trim me kufomen e enverit nuk ja mban sumatricja ti drejtohej DONALD LU-se
    .
    PSE I NDERUAR AMBASADOR TOLERON SALI MONSTREN ?..
    .
    fakti qe shume tropojane midis tyre dhe A.D kane akuzuar elezbiberajn si metastaze kanceroze te lobit serbo-malazezo-amerikan duhet te ndergjegjsoje se shqiptaret se ;
    PA NJE DENONCIM & DENIM TE DYSHES KRIMINALE BERISHA-BIBERAJ ai vend jo vetem qe nuk do te rregullohet kurre por dhe do shkoje drejt PERVERSITETIT..
    .

    sinqerisht jame lemerisur nga ky genocid antikamunist qe ka ushtruar elez biberaj mbi gazetarin A.D

    ***

    E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
    Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
    Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
    Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
    E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
    Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
    A akoma je ketu !?
    – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
    U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
    U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
    Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
    Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
    Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
    – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
    Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
    Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
    Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
    – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
    Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
    qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
    E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
    E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
    Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
    Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
    Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
    U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
    Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
    Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
    Doja drejtesi e Ligj!
    Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
    Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
    Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
    Pse kishte te drejte!?
    Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac.

    .

    Reply to this comment
 39. Sala for sale August 13, 21:38

  Izet Haxhia: UDB serbe zgjodhi në krye të PD Sali Berishën. Të gjithë e pranojnë se në PD s’bën hajr pa mbështetjen e Beogradit
  14:42 / E mërkure, 16 Gusht 2017 ( infopress)
  .

  Kur te deklasifikohen dokumentat e mevonshme te CİA per agjenturen serbe ne Shqiperi, te jeni te sigurte se mbi 90 perqind e te arratisurve politike qe kaluan nga Jugosllavia, qendruan aty, dhe me vone u shperndane ne vende te ndryshme te botes, ishin bashkepunetore te UDB serbe. Edhe ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.

  Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte Berisha. Pastaj futja nen kthetrat e agjentures serbe te PD-se ishte aq e dukshme dhe pranishme, sa po te mos ishe pjese e kesaj agjenture apo te mos kishe mbeshtetjen e saj, kurre nuk mund te beje karriere ne PD.

  Reply to this comment
 40. alphade August 13, 22:49

  Nje udheheqes i madh i nje vendi te madh dikur ka thene:
  “Nuk kam kohe te shkruaj shkurt” ! Me sa duket Z. Dega
  ka shume kohe per shkruar “carcafe” ! Kot sa per humor,
  Z. Dega,Alban,Hamdi !!!

  Reply to this comment
 41. alphade August 14, 01:08

  Alban Dega,alias Hamdi Dega: “Doni me per Belulin……”
  Shkruaj me shkurt,jo “carcafe”….!!!!

  Reply to this comment
 42. Alban Dega August 14, 09:04

  NUK LEVIZ ASNJE PRESJE O NIPI I
  RAM FAZLISE !

  As Albani as Hamdiu nuk jane kunder njeri tjetrit. Krejt e kunderta.
  Nuk leviz asnje presje nga ajo qe kam shkruar as per Sali Berishen e as per Elezin !
  Te dy ne fakt jane viktima te nje Elezi tjeter po se pari te vetvetes
  Botimi i kesaj pjese eshte vetem fillimi i nje analize shume me te thelle te mbeshtetur ne deshmi e fakte te gjalla qe e perforcon nuk e dobeson ate.
  Elezi kur eshte detyruar te largohet familja e tij nga Shqiperia per te shpetuar jeten, koken ka qene nje femije dy tre vjec…. Nuk ka pase ku ti marre faktet e gjalla te perjetuara nga ata.
  I jati Hyseni pasi u permbys diktatura mblodhi fakte por te rreme kryesisht nga ata qe e kishin spiunuar me shume se kushdo, cka ia ka thene hapur im ate por rastesisht edhe nena ime qe ndodhej me te tek lloci i Kolgecaje…
  Si nip i Ram Fazlise nuk kane per te pelqyer aq shume sepse daja jot ka qene nje nga skifteret qe ka ndikuar me gjithe fuqine e partise shtet qe ata te iknin…
  Si “syshqiponje e Partise” me pseudonim qe ke qene edhe ti ke marre sic duket edhe nga urrejtja qe ke per Elezin, je infektuar ne gen nga daja dhe kalon deri ne idiotizma, sic ta kam thene ne dy replikat e para me ty. Jo tek e fundit per aresye se je nje brez para meje nga mosha e zhegu afrikan te cakerdisur fare !
  Te tjerat do ti lexosh pasi te freskohet pak moti se po kam frike se do te shkallosh krejt !
  Me teper per te mbajtur premtimin qe i kam dhene kryeredaktorit te Dites, sepse botimi i pjeses qe riboton ti ka qene nje aksident teknik.
  Eshte pa korigjuar, e paredaktuar por krejt e vertete si permbajtje . Nuk do ti hiqet asnje presje !
  Do ti shtohen shume fakte te reja qe nuk i di ose i di mbrapsht, me koke poshte, nga burime shume afer me shkaktaret e ilkjes se tij fatmire nga Shqiperia qe ia shpetoi jeten edhe atij ….
  Suksesi i tij ne Amerike eshte krejt merite e tij dhe e punes e shkollimit te tij qysh ne moshe te re.
  Mesim e pune! Pune e mesim ne vendin qe kthen ne realitet si askush tjeter enderrat e cdo njeriu qe ka enderra e jo myk envero- stalinist ne koke !

  Reply to this comment
  • Cili jeni ju zoti Sorge? August 14, 12:38

   Une s’mund te aludoj ne tym per ate se cfare interesi i forte mund te nxise nje fare Hamdiu te konvertuar ne Alban (double?) te dekonspiroje emrin e dikujt tjeter (pshm. ate te nipit te Ram Fazllisë), por ky lloj veprimi me duket tamam veprim i ulet.

   Reply to this comment
   • Alban Dega August 14, 14:10

    GABOHESH ZOTI SEERB

    E ke permendur vete ne nje nga “romanet” e tua me te njejten permbajtje por me tijtij e pseudonime te ndryshe tek po kjo gazete, Zoteria S.E.R.B.
    Heren tjeter do ta nxjerr edhe emrin e vertete edhe pseudonimin e plote!
    Te kam paralajmeruar dy here…
    E treta e verteta, thote sovrani !

    Reply to this comment
     • Alban August 14, 16:00

      AS PER TE LEHUR NUK DI !

      Leh si sharov Vicidoli !

     • Cili jeni ju zoti ham-ham? August 14, 18:10

      Edhe po s’dite do mesosh Hamdi, do mesosh. Te lehurat e sotme s’i kishe aspak kualtitative, sidoqofte fillimi i mbare gjysma e punes. Me bajraktarin e Vicidolit keni pasur plot gjera c’te mesoni nga njeri-tjetri, keshtu qe cuditem se pse mjeshtri i lehjes s’ta ka mesuar sic duhet zanatin.

 43. Nipi Gjeloshit August 14, 15:46

  Hamdi mos u bej si i Deges brendeshme kur kerkonin Hysen shoshorin per traktet e tij..

  Nuk ke pse tremb njerzit per idete e tyre..qofshin dhe te gabuara .pra ti po ja kalon dhe Enverit qe po ben “Manhunting ” si ne kohen Joseph McCarthy-it qe desh e coi Ameriken per lesh.
  .
  .Ja me kapet ju me Gazin e Deges dhe me varet ne litar si Hysen Shoshorin
  .
  Po cfare do beni me Izetin qe e ka deklaruar me emer dhe mbiemer per kontigjentin e UDB dhe kete mik armikun tuaj ?

  .%%%%%%

  E mërkure, 16 Gusht 2017 (INFOPRESS)
  .
  Izet Haxhia: UDB serbe zgjodhi në krye të PD Sali Berishën. Të gjithë e pranojnë se në PD s’bën hajr pa mbështetjen e Beogradit
  ..
  Kur te deklasifikohen dokumentat e mevonshme te CİA per agjenturen serbe ne Shqiperi, te jeni te sigurte se mbi 90 perqind e te arratisurve politike qe kaluan nga Jugosllavia, qendruan aty, dhe me vone u shperndane ne vende te ndryshme te botes, ishin bashkepunetore te UDB serbe. Edhe ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.

  Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte Berisha. Pastaj futja nen kthetrat e agjentures serbe te PD-se ishte aq e dukshme dhe pranishme, sa po te mos ishe pjese e kesaj agjenture apo te mos kishe mbeshtetjen e saj, kurre nuk mund te beje karriere ne PD.
  .
  Pra zoti Dega mund te na japesh ndonje koment per kete deklarate bombe te Izetit qe Elez Biberaj ka qene kontigjent i Serbise ??

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 15, 07:50

   MESUESIT JAPIN MESIM !
   GAZETARET BEJNE INTERVISTA….

   … shkruajne, komentojne, analizojne situata e zhvillime te ndryshme sipas lemive te tyre !
   Gazetaret nuk jspin intervista !
   Si nuk u ngope more burre me spiunlleqe per llogari te Dajes Fazlic dhe Xhaxhit Enver per 40 vjet !
   E tani ne pleqeri ne vend te jetosh ditet e bardha te saj do te na besh edhe hetuesin edhe informatorin provokator !
   Nuk te ve faj !
   Zhegu Afrikan i ketij gushti te paska cartur e thartuar krejt trurin !
   Nuk e ka zgjedhur rastesisht Viktor Malaj titullin e analyzes se tij fantastike :
   “MORALI I NJE JAVE ME VAPE”
   Ty jo vetem moralin por edhe krejt trurin ta paska cuar baña per lesh !
   Zoti tendihmofte !

   Reply to this comment
   • Vini pe Bääärliiiniiii August 15, 10:32

    Plani konkret i ministrises së arsimit per të ulur me 30% numrin e analfabetizmit brenda 300 ditët e para të mandatit, ashtu siç edhe pritej, ka dështuar turpshëm. Analistë të huaj gjuhësorë kanë arritur në përfundimin se analfabetizmi funksional në “republikën e bananave” ka kapur tashmë shifra të frikshme. Më shumë se gjysma e shqupfolësve (57%) sot nuk njohin as rregullat më elementare të komunikimit, gjë që reflektohet dukshëm edhe në këtë forum.

    Le te marrim si shembull konkret.

    Le të marrim e të analizojmë multireplikat (ne fakt torollepsjet) non-stop të një gazetari tezgash, i cili nuk e ka për gjë as mburjen dhe as reklamat për vetveten. Ashtu sikurse vihet re dhe nga tekstet, format e të shkrojturit, përmbajtjet, etj., për gjithkënd që posedon të paktën diplomën e pastër të një universiteti të pakristalizuar, gjëja e parë lehtësisht e konstatueshme është analfabetizmi funksional, i ndërthurur ky me një farë deliri, ambicje, urrejtje dhe skicofrenie provinciale.

    Ajo që doja të theksoja me sa më lart, është se analfabetë funksionalë nuk janë vetëm ata që s’dinë të shkruajnë as dhe një resht të vetëm pa bërë gabime të trasha ortografike dhe llogjike, por dhe gjithë ata që dinë ndoshta të shkruajnë dy fjalë, por nuk arrijnë të kuptojnë thelbin e asaj çfarë lexojnë.

    A e kape thelbin e replikës o Hamdi, apo je akoma në autobuz?

    Reply to this comment
    • Nipi Gjeloshit August 15, 13:54

     Në fakt Hamdiu i ziu nuk e thotë dot nga frika apo budallakijet e tij qe eshte nje trekendesh Bermude:

     Tom Rixh..-Damir Fazzlic-.Sali Berishic.
     .
     Pra ky i pari T.R figure me peshe ne USA dhe e mbante pas bythe Fazllicin….

     pra Tom Rixhi eshte bashkqytetar amerikan me Hamdi Degen apo eshte jashtoksor..
     .
     Pikerisht ketu qendron dhe “celesi” i Hamdiziut e bombardon me bombe atomike Lulbashicin..Berishicin-Fazllicin por e qep gojen me Tomrixhin dhe biberishicin qe jane pas tyre

     Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare
     Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë.
     .
     Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

     Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë.

     Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare..
     .
     Pra kur berisha thote e kam mike shtepie dhe guvernori i rruges elbasanit zgerdhihet….kjo vetem demokraci nuk eshte…demonkraci..

     Reply to this comment
 44. gery August 15, 14:09

  Hamdi (Alban) Dega duhet te jete me i saktë në ato që thotë duke mbrojtur Elezin e Voa-s..Le te analizoi keto rrjeshta te Gery Kokalarit kur lejohet krimineli Fatmir Mediu te jape intervista te Z.A (VOA) dhe pritet nga shume autoritete ne USA si demokrat i flaktë….Me e vogla qe duhet te beje ambasada amerikane per Fatmir Mediun duhet ta hiqte nha shoqata e miqsise amerike-shqiperi dhe ti ndalonte hyrjen.Per kete aresye amerikani Gery Kokalari atdhetar shqiptar thote keto pikepamje:
  Ju flet Gery Kokalari:
  $$$$$$…Zëri Amerikës, është përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane.
  .
  Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,….ect

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 16, 00:23

   GARI KOKALARI NUK ESHTE PROFET AQ ME PAK PERENDI !

   Inatet e cmirat personale ti leme ne shtepi e jo ne faqe gazetash.
   Aq me teper pushket e bombat publicistike e pordhat zhurmemedha !
   Gari Kokalari nuk i arrin as tek thembra Elez Biberit.
   E mos te shkoje mendja as ty askujt se po bej avokatin e Elez Biberit !
   E para se nuk ka nevoje !
   E dyta nuk eshte ne natyren e fisit tim aq me pak timen !
   Nuk jam shitur si kurvat te kurvat e sofistikuara ruse as serbe, as franceze,as spanjolle …. qe 18 vjec e jo me te shitem as blihem ne kete moshe nga ky apo ai politikan apo oligark shqiptar !
   Nuk jam per shitje !
   Nuk kam dare as bullona qe mund te me shterngoje mendimin e lirine time te shprehjes pa i dhene asnjehere vetes rolin as celesin e se vertetes absolute ! Si nuk ekziston.
   E vetmja e vertete absolute ne kete Bote jallane eshte se gjithcka eshte relative . PIKE .
   Sic mund ta shikoje she vleresoje cdo lexues i paanshem cdo koment imi mbeshtetet mbi fakte dhe te verteta te riverifikuara te pakten nga dy burime te besueshme.
   Dielli lind e perendon aty ku cela syte dhe i pashe per here te pare e ketu ku do mbyllen e do ta shoh per here te fundit , sic u mbyllen ata te atit tim pra ne atdheun tim te dyte Shtetet e Bekuara te Amerikes !
   OK Gery !?

   Reply to this comment
 45. Alban Dega August 15, 21:08

  Replike me fakte jo me shashka

  ELEZ BIBERI ESHTE KONTIGJENT
  I SHBA-SE !

  – Bomba apo shashka !?

  – Flladitu ne Bjeshket e Namuna, Zoti SERB !

  Eshte rritur, arsimuar e formuar ne SHBA !
  Qeveria amerikane nuk puneson, nuk larton
  kontigjent te asnje qeverie ose shteti tjeter pervec rasteve kur ata i bejne sherbime te cilesuara, te jashtezakonshme SHBA- se !
  Jo cdo deklarate e Izet Haxhise dhe e kujtdo eshte bombe!
  As deklarata e tij per Sali Berishen si djale i Karaxhicit jo vetem nuk eshte bombe por aspak e vertete ? Pse !?
  Sali Milloshi, Sali Stanishici, Sali Kadafi, Sali Chinhcizkhani, Sali Karaxhici… jane epitete qe i kam perdorur une te pakten 10 vjet para intervistave te Izet Haxhise !
  I kam perdoruar ne kuptimin politik dhe publicistik dhe per shkak te ngjashmerise fizike midis Berishes dhe Karaxhicit, por kurre asnjehere ne kuptimin biologjik.
  Si malesore qe jemi si ti, si Izeti, si une, si kushdo e dime fare mire se grate, nenat, motrat, bijat tona nuk kane pasur kontakte fizike me mysafire, aq me pak me partizane te plagosur jo vetem serbe e malazeze, si i jati i Radovan Karaxhicit, por as shqiptare deri mbas viteve 1950-60 …
  Eshte nje gjetje e goditur e mesazh i forte emocional i Izetit kunder armikut te tij Sali Berisha dhe pabesise monumentale te tij ndaj truprojes se vet, ndaj vendlindjes sone te Vogel e Atdheut tone te made Shqiperise, per ti thene e she e mesa him se jo vetem Sali Berisha, por kushdo edhe me mire se ai dine te bejne pergjuesin nga mbas vrimave te celesave te dhomave te gjumit e moteleve per grate, motrat, nenat dhe bijat e politikaneve, deputeteve e kundershtareve te tij si brenda edhe jashte PD-se.
  Por ne thelb nuk eshte nje fakt! Nuk eshte i vertete !
  Edhe mua me kane ndaluar me qindra here amerikane ne rruge duke me thirre me emrin e nje aktori te shquar amerikan te viteve 80-90 por nuk ishja ai…
  Pra bombat publicistike jo gjithmone jane bomba. Ne gati gjysmen e rasteve, sipas babait te gazetarise bashkekohore boterore, Sulzberger dalin shashka !
  Mendoj se edhe kjo bomba e Izetit per Elez Biberin eshte shashke.
  Te njejten epitet per Elez Biberin dhe familjen e tij jo vetem si spiun i UDB-se dhe agjentura i CIA-s e kam degjuar nga goja e Manush Myftiut, Rita Marlos, Spiro Kolekes dhe Ramiz Alise ne vitet 1986- 1992 !
  Jam i bindur se shume me teper se une e ka degjuar miku i tij i ngushte Mehmet Elezi dhe kusheriri i tij Hasan Haxhia- Elezi, ish sekretar I PPSH-se per rrethin e Tropojes dhe mikun e tij Rakip Hoxha, kryetar i Deges se Puneve te Brendshme per Malesine e Gjakoves qe i detyruan luftetarin e LNC dhe Togerin e Policise ne Korce,Hysen Kadria dhe vellain e tij trim te cartun Niman Kadrine te iknin nga Shqiperia ose ti hanin te gjalle me kuc e me mac per motive te mirefillta politike personale per nje ngjarje krejt banale !
  “ Nuk ka burre me te lig e shqiptar me te poshter se ai qe perdore fuqine e forcen e shtetit dhe pushtetit per hakmarrje personale”, thoshte babai im i ndritur Ram Alia Dega .
  Elez Biberi eshte kontigjent i Shtetit amerikan, Shteteve te Bekueme te Amerikes, sic i quante gjyshi im nga nena, Imami Elez Hoxhe Berisha !
  Meqe 95 per qind e ne shqiptareve jemi proamerikane te deklaruar, populli me properendimor ne Bote,
  Meqe 95 per qind e shqiptareve jemi edhe me “ proamerikane se vete amerikanet” sipas ish- Ambasadorit te SHBA-se ne Tirane Withers
  Meqe prosmerikanizmi yne eshte jo vetem vlere e virtyt por edhe kult kombetar qe nga Ismail Qemali qe nga 24 Nentori 1912, pra 4 dite para se te shpallte pavaresine ne Vlore per Rusveltin si “ fitues i a padiskutueshem nje referéndumi per Kryetar i Shqiperise “e deri tek Kryeministri me i mire i Shqiperise deri sot, sipas mendimit tim, Edi Kristaq Rama me shprehjen e tij lapidaré “ Per ne shqiptaret Dielli lind ne Perendim “, atehere ne shqiptaret, sidomos ne Tropojanet duhet te mburremi e jo ta shigjetojme e hedhim balte e bomba Elez Biberit, as vellezerve Bajraktari ne Departamentin e Mbrojtjes por duhet krenohemi me ta ti Zoti SERB!
  Jo tua dhurojme serbit e grekut dreqit e te birit qe na kane marre boll e teper troje e gjak, pasuri e jeten e qindra mijera shqiptareve e nuk reshtin te na marrin edhe Skenderbeun se gjoja e kishte nenen serbe edhe Ismail Qemalin, se gjoja e kishte gruan greke, sic na moren me zjarr e hekur edhe Isa Buletinin e Tringen e Noren e Grudes, Dede Gjo Lulin e Bajram Currin, Shoten e Azem Galicen e Luigj Gurakuqin, Hasan Prishtinen e Avni Rrustemin, Jusuf Gervallen e Kadri Zeken, Ali Hardin e Adem 51 Jasharajt, Ukshin Hotin e Agim Ramadanin, vellezerit Haradinaj e Remzie e Fehmi Lladrovcin e shume e shume te tjere!
  Gazetaret shkruajne, komentojne, analizojne situata e zhvillime te ndryshme sipas lemive te tyre !
  Gazetaret nuk japin intervista !
  Si nuk u ngope more burre me hafijlleqe per llogari te Dajes Fazlic dhe Xhaxhit Enver per 40 vjet !
  E tani ne pleqeri ne vend te jetosh ditet e bardha te saj do te na besh edhe hetuesin edhe informatorin provokator !
  Nuk te ve faj !
  Zhegu Afrikan i ketij gushti te paska cartur e thartuar krejt trurin !
  Nuk e ka zgjedhur rastesisht Viktor Malaj titullin e analyzes se tij fantastike :
  “MORALI I NJE JAVE ME VAPE”
  Ty jo vetem moralin por edhe krejt trurin ta paska cuar vapa per lesh !
  Ndaj ule ate gryke pushke e hiq dore nga vegzat e bombave vella e flladitu, freskohu, ne krojet akuj e kristal te Bjeshkeve te Namuna hyjnore me nje tas boronica jetezgjatese perpara.
  Dy e jo nje ia mbushte sivellai i tij Niman Kadri Biberi babait tim vetem per tia dhene revolen e gjuajtur jo vetem rrasat e gurit por edhe p… jeshkat !
  Kane qene yje nga pamja, trima te cartun e…si njeri dhe tjetri !
  Edhe ti ke pase nje halle shume te bukur ne Shoshan. Drite i paste shpirti ne parajse !
  Zoti te ndihmofte !

  Reply to this comment
 46. Nipi Gjeloshit August 16, 14:42

  Mbaje pak veten he burre !

  Edhe ne se te kane ngaterruar me ndonje artist te madh ne rruge pa tjeter qe ngjan me Sacha Baron Cohen ate qe luan te filmi BORAT qe ben fjele per ate gazetarin si puna jote qe vdiste per pak Usa.
  .
  I leme te gjitha marrim vetem deshmine per seri te Izet Haxhise qe flet per organizmin e 2 prillit 1991 ku ve gishtin te elez biberaj azem hajdari dhe 2-3 davide nga amerika..
  .
  Pra duhet hapur nje proces historik gjyqesor A ishte maskara e 2 prilli 1991 nje skenar i udb jugosllave ne bashkpunim me seksionin e cia-s per ballkanin dhe me banden e Tropojes ?
  .
  Me sa thote izet haxhia dhe shume dokumete te”rrjedhura” del se ishte nje puc shteti dhe ose Izet haxhia duhet te ridenohet per shpifje te renda ose ky Elezi juaj duhet ti dale “babe” 2 prillt 1991….

  Hamdi !
  Fara juaj e mori ne qafe enverin duke i ferkuar bolet..mos merr ne qafe elezin e amerikes..duke i bere gojore kaq neveritshem si artisti i madh qe i ngjan ti ai Borani Kazakistanit..dhe ai gazetar ishte dhe vdiste per pak amerike.
  .

  Reply to this comment
 47. Vini pe Bääärliiiniiii August 17, 09:16

  Lektion for free për shokun Vullnet (dhe jo vetëm)…

  E shoh që s’të zë gjumi natën për llagapet e njerit apo tjetrit (zanat 80-lekshash?), prandaj që të njohësh nga afër moralin e një “miushi meksikan rrjetesh”, zamet e ke t’i hedhesh një sy shkrimit: Identitetet në rrjet

  Artisti, shkrimtari, aktivisti dhe edukatori meksikan Gómez-Peña ka krijuar punë të shumta në media, duke përfshirë artin e performancës, radiot eksperimentale, video, fotografinë dhe artin e instalimit. Librat e tij përfshijnë esetë, poezinë eksperimentale, skriptet e performancës dhe kronika në anglisht dhe spanjisht.

  Ja se si është shprehur artisti për jetën e tij në hapësirën kibernetike:

  “Tashmë jam i lodhur nga ndryshimi i identiteteve të mia në rrjet. Gjatë tetë orëve të fundit unë isha një herë burrë, një herë grua, një herë ai, një herë ajo. Herë isha njeri me ngjyrë, herë aziatik, herë gjerman dhe herë një kopje multi-hibride. Me moshë isha herë 10-vjeç, herë 20, herë 42 dhe herë 65. Kam shkrojtur me shtatë gjuhë shkel e shko, dhe sikurse mund ta shihni, prej lodhjes tani kam nevojë për një pushim. Tashmë dua të jem për pak minuta vetvetja”.

  Reply to this comment
  • ai lart fare August 17, 16:28

   Vini ?

   Qe qenke mulli me ere dukesh qarte ..por nuk e marrim vesh se nga te vjen uji ?…E kam fjalen kujt i rruhet per kete meksikanin kur jo vetem sherbimet inteligjente por dhe “dega e botimeve” i dine dhe ngjyren e corapeve qe veshin komentuesit.

   Reply to this comment
   • Na mytën bedelat... August 17, 23:37

    Nëse do të dish se nga i vjen uji mullirit bën mirë të pyesësh ndonjë nga ato çorapekuqkat e semaforave. Me këtë ta kam fjalën që edhe Vinit s’po i ruhet dhe aq shumë se me çfarë lloj spiunllëqesh merren bedelat atje lart.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim