Frika prej seksualitetit

January 27, 2019 18:48

Frika prej seksualitetit

Thuajse të gjithë njerëzit, kur bëjnë seks, përpiqen të mos bëjnë gabime. Ata ndjejnë një frikë të pakuptimtë, kur duhet t’i lënë energjitë erotike ta drejtojnë ato aktin seksual. Frika se mos dështojnë seksualisht mpak energjitë e tyre seksuale.

Frika se mos tregohen jo normalë seksualisht, i shtyn njerëzit që ta përmbajnë veten dhe të mos e shprehin atë që ndjejnë e që është natyrale gjatë lojës seksuale.

Kjo do të thotë ti ndalosh trupit zërin, nuhatjen, frymëmarrjen dhe lëvizjet e tij natyrale. Kjo frenon kënaqësinë dhe arritjen e orgazmës.

E njëjta frikë i detyron njerëzit që gjatë marrëdhënies seksuale  të observojnë veten dhe të monitorojnë përgjigjen e partnerit ndaj veprimeve të tyre.

Në vend që të gëzojnë trupat dhe ndjenjat e tyre, ata vlerësojnë mënyrën si aktrojnë. Kjo bën që seksi të mos jetë gëzim i perfeksionit të tyre human, por të bëhet një mundësi më shumë për dështim.

Kërkesa e fortë e vazhdueshme për të qenë “normalë”, sjell pikërisht “anormalen”, frikën prej seksualitetit.

Njerëzit, që janë të shqetësuar nga që mendojnë se nuk janë seksualisht normalë, janë kapur në një dilemë të dhimbshme. Shumë të tjerë që ndjejnë se janë normalë, jetojnë me frikën se mos e humbasin  statusin normal.

Mënyra e vetme për t’iu shmangur ankthit, është të kuptoni se nocioni “normal” është i parëndësishëm.

Natyra na ka bërë një dhuratë të bukur, kur na dha seksualitetin, me të cilin askush nuk ndjehet keq. Ju duhet të ndjeheni gjithmonë vetia juaj. Kurrë nuk do të ndjeheni keq dhe kurrë nuk do të dëmtoni njeri, po qe se do të bëni seks të ndershëm, të përgjegjshëm dhe me mirëkuptim.

Padija, ose kujdesi i tepruar për atë që është seksualisht normale, është demonstrim i mungesës së njohurive seksuale, që në shumicë i kemi trashëguar nga shoqëritë represive, nëpër të cilat kemi kaluar.

b.m. / dita

January 27, 2019 18:48
Komento

3 Komente

 1. Profesionisti ... qe gjithmon buzeqesh October 25, 14:07

  dokrra adoleshentesh 🙂

  Reply to this comment
 2. Shka pa don me than Frik nga sexi °!° HEU BRE January 27, 23:32

  A pa don me e shndru sexin n’Aktrim ?!

  nuk asht asgja n’Sex me u msue ,

  ajo gja asht e lind .

  O e ke dellin ( ate veglen ne permasat e duhura ) me me p.llu fort e me i qit at uj’t’ e qejfit Vulves ,
  ose s’ke !
  t’iku fisheku par nga padurimi e s’qite ne 10 ,
  vjen hera dyt me e ngrit dallgen nga thellesia perpjet !
  kaq te thjeshta jane gjonat .
  Eshte me Fat jo me frik e inat ajo pun .uo kta

  Reply to this comment
 3. Z/K January 27, 23:58

  Mbasi lexova informacion me plot tifozllek.Jam kurioz te di.A ka shkollim per seksin profesionist.Mbasi ma shume e ma keshtu shkruhesh.Qe disa jane amator dhe duhet lane trupin pa paragjykime ne lojen e seksit sa ma natyrshme.
  Dhe ne fund pa dyshim qe do paisen me diplome te sexiologjise.Ku vec teorise gjate shkollimit do te kete edhe praktika per ta konkretizue teorin.Ne kete shkolli vec te rinjeve duhet te kete qofte dhe per derman nga moshat e treta e te katerta per te dy gjinit.Ndersa ato homo e lesbike te mos kene ma shume se kurse nji dhe shume shume dy mujore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*