Mos pini paracetamol përpara bisedave të përzemërta

January 14, 2020 10:18

Mos pini paracetamol përpara bisedave të përzemërta

Shmangni marrjen e paracetamolit përpara bisedave të përzemërta me të dashurit sepse bllokon aftësinë tuaj për të ndier empati për ta.

Shkencëtarët paralajmërojnë se qetësuesi më i popullarizuar në botë, zbut dhimbjet fizike duke zvogëluar rrjedhën e kimikateve që i bëjnë mbaresat nervore të ndjeshme.

Hulumtimi më i fundit sugjeron që këto kimikate qarkullojnë në rajone të trurit që kontrollojnë gjithashtu empatinë dhe dhembshurinë.

Dominik Mischkovski, një psikolog në Universitetin e Ohios (SHBA), beson se paracetamoli, ose acetaminofeni, “prish” personalitetet e njerëzve duke zbehur emocionet e tyre.

Ai shprehet se publiku duhet të jetë më i vetëdijshëm për efektin e keq të tyre anësor, në mënyrë që të mund të vendosin mençurisht kur t’i marrin aspirinat.

“Ashtu siç duhet të jemi të vetëdijshëm se nuk duhet të pimë alkool përpara se ngasim makinën, ashtu nuk duhet të marrim paracetamol dhe pastaj të gjendemi në një situatë që kërkon të gjithë përgjegjësinë tonë emocionale, si në rastet e një bisede serioze me një partner ose bashkëpuntor”, thotë Mischkovski. Sipas tij, “kur i jepni dikujt një ilaç, nuk ia jepni thjesht dhe vetëm atij; ia jepni një sistemi të tërë shoqëror”.

“Ekziston një hendek i jashtëzakonshëm në hulumtime, kur bëhet fjalë për efektet e ilaçeve në personalitetin dhe sjelljen … Ne nuk e kuptojmë se si ato ndikojnë në sjelljen njerëzore”, thotë Mischkovski.

Skanimet e kokës (MRI) kanë shfaqur rampa aktiviteti në zona të caktuara të trurit kur përjetojmë “empati pozitive” – kënaqësi në emër të njerëzve të tjerë dhe kur kemi dhimbje.

Mischkovski hetoi efektin e sjelljes së paracetamolit në fillim të këtij viti në një studim me 114 studentë nga Universiteti i Ohios.

Vullnetarët u ndanë në dy grupe; njërit grup iu dha një dozë prej 1,000 mg paracetamol, ndërsa tjetrit iu dha një qetësues.

Pas një ore ata lexuan disa skenarë mbi përvojat mbresëlënëse që u kishin ndodhur njerëzve të tjerë. Pjesëmarrësit vlerësuan se sa kënaqësi ata vetë po përjetonin gjatë leximit të skenareve dhe se sa empati kishin për njerëzit që flitej në to.

Rezultatet zbuluan se njerëzit që morën paracetamol kishin ndjeshmëri më pak pozitive.

Megjithëse studimi nuk zbuloi “empati negative”, kur njerëzit ndiejnë dhimbje për të tjerët, zoti Mischkovski tha se parimet ishin të njëjta.

Ai e përshkroi studimin e tij si “më shqetësuesin që ai ka kryer ndonjëherë”. Gjithsesi ai pranon se paracetamoli nuk është duke “rrëmbyer” vazhdimisht personalitetet e njerëzve, sepse efektet e tij zgjasin vetëm disa orë.

Ai theksoi se publiku duhet të jetë më i vetëdijshëm për efektet e këtij ilaçi në sjelljen e tyre të përditshme.

j.l./ dita

January 14, 2020 10:18
Komento

1 Koment

  1. . January 15, 19:44

    perkthim shqip me google

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim