Ben Duka: Mos u habisni kur të prishen edhe Varrezat e Dëshmorëve

November 22, 2018 15:22

Ben Duka: Mos u habisni kur të prishen edhe Varrezat e Dëshmorëve

Poeti Arben Duka thotë se ka një projekt edhe për heqjen e Varrezave të Dëshmorëve që gjenden në një kodër të lakmuar prej kohësh për ndërtime në Tiranë.

Si përherë në vargje, poeti thotë në rubrikën e tij në Dita se tashmë Rama nuk ka arsye të shkojë të nderojë dëshmorët në 29 Nëntor.

Më poshtë, vargjet e tij:

Rilindja me fund,
do ta kthejë shishen,
varret e dëshmorëve,
edhe mund prishen!

Me Zogun dhe Lumon,
u krye testimi,
nuk pati gjëkund,
një shenjë rebelimi!

Të gjithë në kokë,
mbajtëm atë feste,
nuk pamë gjëkundi,
asnjë lloj proteste!

Dita e Çlirimit,
them-do ta tregojë,
Rama tek dëshmorët,
nuk besoj të shkojë!

Biles mund të bëjë,
më ekstremen fare,
që pa ditë çlirimi,
të na lërë fare!

Gjersa ju bë Ballit,
rehabilitim,
as ditë e çlirimit,
nuk ka më kuptim

Gjersa lart u ngritën,
gjithë tradhëtorët,
dolën të këqij,
heronjtë dhe dëshmorët!

U nderua Balli,
që qe me gjermanët,
pse duhen nderuar,
tani partizanët!

Po e bën këtu,
kët’ lloj kiameti,
një djalë komunisti,
edhe deputeti!

E bënë socialistët,
këtë batërdi,
në ç’duar ke mbetur,
qyqja Shqipëri!

Veprimet e Ramës,
baza s’i kupton,
degën ku është ulur,
krejt po e sharron!

PS-në e mbështeti,
një brez heroik,
Rama sikur thotë:
“Nuk të dua!..Ik!”

Në udhëkryq Rilindja,
tani është vërtet,
siç duket s’do më,
para dhe pushtet!

Monika me Lulin,
kot po ulëret,
se Rama pushtetin,
do t’ua lëri vetë!

Se Rama pushtetin,
do t’u’a lërë vetë,
por jo pa kaluar,
dhe gati tri vjet!

Po pis-opozita,
tufa me idiotë,
dy vjet e shtatë muaj,
nuk durojnë dot!

Ndaj po thotë Monika,
dhe shoku Petrit,
se dy palë zgjedhjesh,
do ketë në një ditë!

Ndërsa për lokalet,
nuk di ç’t’u them unë,
se ato në fakt,
janë një tjetër punë!

Gjithnjë tek bashkitë,
fati do të shkojë,
tek ai person,
që do kandidojé!

Fjala vjen për Ramën,
do të protestoj,
por Erion Velinë,
them se do votoj!

Sërish kundër vetes,
Rama do punojë,
po pushtet-lokalin,
s’besoj ta dorëzojë!

A.DUKA

November 22, 2018 15:22
Komento

25 Komente

 1. Shahisti November 22, 14:04

  Po aman mor bejtexhi, te lumte goja. Per Zotin hiç nuk habitemi, mezi po presim te fshihet murtaja edhe e vdekur, apo me mire e ngordhur. Ne te s’emes vafsh edhe ti me gjithe ato varreza.

  Reply to this comment
  • Beni November 23, 14:51

   O maskara shahist, je qenia me e peshtire ne kete bote. Njerez si ty duheshin vrare qe ne bark te nenes, ndyresire.

   Reply to this comment
 2. NDERIMI November 22, 15:07

  PER ATAQE LUFTUANPER CLIRIMIN E VENDIT KA VETEM NJE EMER MIRENJOHJE OSE
  TRADHETAR.TI SHAHIST QE KE FILLUAR MASTERIN NE LOJEN E SHAHUT NE KOHEN KUR HISTORINE E SHKRUAJNE SORROLLOPI YT,ME FAL POR SI KOMENTON I PERKET ATIJ …E GJETE VENDIN NE EMRIN
  NJEREZIT QE NDEROJNE VLERAT E LUFTES NACIONAL CLIRIMTARE, PERFSHI DHE PENEN E POETIT BURRE SHQIPATAR .JANE POPULLI I THJESHTE QE KADESHMORE, VETERANE TE LANCIT..PASARDHES TE LANCIT,QEDUAN T NDEROJNE LUFTEN NACIONAL CLIRIMTARE.DHE VARREZAT E TYRE SI LAPIDARE TE YJEVE TE PASHUAR TE MBETEN E TE RISTRUKTUROHEN …ATADHANE JETENNE LULE TE RINISE…IDEALI ISHTE LIRIA E CLIRIMI I VENDIT.SHUME KOMBE U BASHKUAN KUNDRA NAZIZMIT ASHTU EDHE PARTIZANET SHQIPTARE.ATA KUJTOHEN ME 9 MAJ, DHE NE FESTAT KOMBETARE TE TYRE.NE KEMI 29 NENDORIN DITE CLIRIMI.NDERSA JU HIDHNI BALTE…NXININ DHE HAKEROHENI EDHE ME VARRET E DJEMEVE TE RENE..PSE….KAQ I MYNXYROSUR NE SHPIRT..MALLKIMI NUK ESHTE VLERE QYTETARIE,NJEREZORE POR VETEM I TE PAUDHEVE.
  PER CDO VIT NENDORI
  LULE MBLEDHIM NE
  LULE MORE TRIMA
  QE DHATE JETEN PER ATDHE,.

  Reply to this comment
  • Shahisti November 22, 15:14

   E di si eshte puna ti o NDERIMI, une nuk kam ndonje problem as me deshmoret, as me ata qe luftuan ne L2B. Une problemin e kam me ju te sotmit, perfshire edhe kete bejtexhiun, qe po na cani menderen me keto gjera qe shkuan e vane 70 e kusur vjet perpara. MJAFT. Rrojtet me interesa per 50 vjet rresht e doni akoma te hani qyl mbi kockat e atyre qe bene c’kishin per te bere e bravo u qofte. Po jo me juve nipave e sternipave qylaxhinj. MJAFT. MJAFT. MJAFT. E bote gjoksin vrime me heroizmin e te tjereve.

   Reply to this comment
   • Monteskie November 22, 21:04

    Ti shahisti ose je debil, ose ben sikur je, megjithate me vjen keq per ty me te vertete.
    Ti kruhesh pa te drejte me komentuesit e te majtes dhe i akuzon qe duan te jetojne akoma me interesa bashke me niperit e sterniperit.
    Zotni ke ngaterruar adrese, shko e hakerroju atyre qe kane qeverisur qe nga 90 e deri tani, ata jane niperit e atyre komunistave qe hane qyl, shko e hakerroju atyre qe pas 90 kane zaptuar pronat shteterore apo private, ata jane niperit e atyre komunistave, shko e hakerroju qeveritareve te sotshem e atyre qe do vijne, te gjithe sternipa komunistash.
    Keta te forumit jane nipat e sternipat e atyre komunistave te mire, atyre qe ne fillim besonin, por qe shume shpejt e kuptuan qe ai nuk ishte komunizem, jane sternipat e atyre komunistave qe kurre nuk demtuan njeri me shpifje apo letra anonime, jane sternimat e atyre komunistave qe e donin dhe e duan fort atdheun e tyre dhe qe ndershmerine e tyre nuk arriti askush ta blinte me dredhira, pare apo krime.

    Reply to this comment
    • Shahisti November 22, 22:13

     Ne rregull o Monteskie, shuqur qe na qenke zotrote i mençur, apo te duket vehtja i mënçur, po edhe keta niperat e sterniperat e atyre qe thua zotrote, ç’mutin duan akoma? Mos u kane lenen gjusherat ndonje hale me tapi dhe tani e duan mbrapsht apo si?

     E nga na dole zotrote Moteskie, mos te qiu gje Moteskieja nenen dhe dolle ti? Apo ta futi ne bithe tia e te vulosi ëmrin?

     Reply to this comment
 3. DRENICA E KUQE November 22, 16:15

  Nuk eshte çudi, o i nderuari Arben Duka, te prishen Varrezat e Deshmoreve te Kombit, se edhe “partizanet shqiptare” te Titos kane zene te njejtat prita! Keshtu qysh po sillen punet zor se merr perpara Shqiperia me keta “shqiptare” ne krye…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 4. mirel November 22, 16:52

  Beno, varrezat e deshmoreve jane dhunuar dhe prishur qe ne 91shin. Qe kur Berisha dhe Ramuti u vune ne krye te hordhive barbare te dhjerokracise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 22, 17:15

   mirel nuk është problemi tek varrezat a tek mitati!!
   problemi është se këta ndyrësira,pothuajse të gjithë socialistët,ose ata që e mbajnë veten për të tillë,janë shëndruar në skllevër që jo vetëm që nuk kanë fuqi të kundërshtojnë skllavëruesin e tyre,por për më keq e mbrojnë!të vetmen gjë që dinë të bëjnë është të qurraviten herë pas here sa për të marrë veten,sa për të gjetur një shkak,arsye për ta mbrojtur prapë!!
   këta po tregohen të një niveli tmerrëshisht të dobët!tmerrësisht vrastar!
   të një niveli vetvrasës!!
   këta janë si ajo kurva që hem i dhimbte e hem i pëlqente!!
   “të dhëmb??po,po!
   ta heq??jo,jo!”
   këta janë ben dukët e tredhur në tru!!
   nuk kanë minimumin e guximit ti thonë NDAL,DIL JASHT BASTARD!!
   NUK ËSHTË VËND PËR TY!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 23, 09:51

   ore ku janë tërë komentet që ishin dje??
   i paskeni fut një të pastrume të thellë??

   Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 November 22, 17:09

  unë nuk po e marr mundimin që të lexoj diarrenë në vargje të ben dukës,më mjafton titulli dhe fjalia e parë:”Mos u habisni kur të prishen edhe Varrezat e Dëshmorëve”
  “Poeti Arben Duka thotë se ka një projekt edhe për heqjen e Varrezave të Dëshmorëve që gjenden në një kodër të lakmuar prej kohësh për ndërtime në Tiranë.”
  unë nuk jam habitur për asgjë që ka bërë ky bastard që nga mesi i majit 2010!!atëherë kur bëri sikur u mashtura me një darkë krokodili!!
  kurse vulën ja vuri në ditën e gënjeshtrave në 2013!!
  por nuk mund të bëj dot asgjë!jam një njeri i thjeshtë që përveç përplasjes me bastardë si puna tënde,o ben duka,nuk mund të bëj gjë tjetër!!
  ti përveçse e mbron sikur përveç kurimit,dhe atë me paratë tona,të të ketë bërë dhe qejfin!!ti me diarrenë tënde në vargje,mashtron turrmat e trasha që përveç koqeve të dashit nuk kuptojnë tjetër gjë!!
  ti o ben duka në rastet më të këqija,pra kur ai edhe diarrenë tënde e dhjet me mut,prapë nuk bën gjë tjetër veçse qurravitesh sikur qurravitja të ishte e vetmia rrugë shpëtimi!sikur me këto parashikime idiote gjithçka do të rregullohej!!
  o dukë mavria,o tradhëtari nga labova,ai jo vetëm varrezat e dëshmorëve që do ti heqë,por po na shet dhe shipërinë!!o idioti partizan i labovës,varrezat i ndërtojmë prapë,bile më të bukura dhe mbi ato ndërtime që mund të bëjë ai mbi to,po çfarë të bëjmë me shqipërinë që po na i kalon tek gërku??
  ta boshatisim dhe të mbushim atë që do të na lënë për mëshirë??
  unë nuk e di se si i ke bërë llogaritë ti me veten tënde,por unë nuk dua që varret e parëve të mi të jenë në tokë të grekut!nuk dua që nesër fëmijët e mi ti kërkojnë leje gërkut që të më varrosin në tokën time!nuk dua që fëmijët e mi të jenë të huaj në tokën e të parëve të tyre!!
  kështu o ben haleja!!
  mos u qurravit dhe fillo e fol si burrë!!mos u bë shkërdhatë por kërkoji këtij bastardi që të thyejë qafën nga ai vënd që ka marrë me mashtrim!
  fillo e kërkoju socialistëve të partisë që është në pushtet ta largojnë!ta nxjerrin me shkelma bythësh,me shkelma turinjsh,këtë bastard!
  e di që nuk ke për ta kaluar kufirin e qurravitjes o duka i tradhëtisë!!nuk ke pasur e nuk ke këllqe!
  tërë këtë që shkruajta e bëra thjeshtë për të çfryrë dufin tim!
  ti do të bësh zanatin!nesër do ta mbrosh,sepse si arsye do të na nxjerrësh gogolin!do të thuash nga e keqja e bëj se na vjen saliu pastaj!
  pthu qelbësira!
  po shkon thika deri ku smban më dhe ju prapë me qurre nëpër turi!!

  Reply to this comment
 6. Mark U.K November 22, 18:54

  Pjesen ma te madhe asht dashur te hiqeshin te pakten ne vitin 1991.

  Reply to this comment
 7. MH November 22, 19:05

  anticensshurrë25642654
  Thirri mendjes se je hapur bukurmire bythesh.E ngjalat vrime duan.
  Si mo,po te del pune me gjithe dynjane .Te gjithe koqe vetem ti hajvan.
  Po dhe Duka nuk ta mbushka qensshurren.Po cfare koke ke o amanaman.Edhe Duka nuk paskesh kellqe.
  Po ti me cfare i ushqen kellqet me mut e censshurrim i vadit qe i shet beleg te gjithve qe nuk te kane as hak as hile.Po paskeshe duf psikopatie ore mjeran censshurrim shalesh.Duka i ben kritike ne forme alegorike.Meqe Frashelliun Bejler kokrra e tradhetarit na e vendosi ne piadestalin e nderit.Nuk mbetet gje tjeter vec o burra te gjithe llumhanen e tradhetarve bashke me diversantet te prehen heronje te rane ne luften heroike Hitleriane.Lufte kjo hitleriane edhe sot bota e denon si diten kur ra Raishtagu dhe mbi te u vendos flamuri i fitores se komunizmit.E sot Rama i Kristos qe i past krise keti mjerani pa ju lane mbas dore dhe ty censshurro na e ktheu permbys fitoren idealin dhe vlerat ma te cmushme qe i ruan historia .Ju tradhetar me gen dhe e majta po, me gen e cilter heroine e krenare ne jete te jetes deshmi e vertetume me dite nga dita ne dite ore e minut te historise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 23, 07:54

   shko mor e mblidh robt në shtëpi!!
   shko mor se nuk ke këllqe!!

   Reply to this comment
  • mirel November 23, 08:02

   O MH po ti deri dje kacafyteshe fhe me mua per Ramutin
   E mbronit si burrin e nenes. Ato qe thote anticensura jane 100 per qind te verteta.
   Realiteti eshte qe shitja e Shqiperise eshte faktike. Ne merremi me dokrat dhe llogjet Evropiane..ndersa Ramuti shkruan letrat.
   Anticencura ka shume te drejte kur thote qe Duka nuk i beri asnjehere apel Ramutit te varrezat greke. Mithati u kthye per te zhbete tradhetine e Ramutit.
   Normalisht njerezia do ishin ne greve per mareveshjet greke ku doli hapur we qeveria shqiptare paguhet nga fondet greke, cfare u be? U vra nje koqe me porosi per te treguar qe Ramuti eshte nga ata hundleshe qe nuk te pyesin demek, dhe u krijua me urgjence ceshtja Mitat dhe protestat e unazes. Une ve bast me kedo qe protesta eshte bashkepunim Rami Sali.
   Skemari eshte perfekt per te rehabilituar tradhetite e Ramutit.
   Pasi e shtyne dhe e peshtyne Ramutin per tradhetine allat Mitat, tani i luteni te gjitbe te vere rregull.
   Kjo eshte cmenduri dmth..dhe per ta konkretizuar sa me mire fillojme e merremi me vjersha. Jo pa qellim i permenda Ben Dukes varrezat e prishura we ne 90en. Per mua tradhetia ka filluar qe atehere., dhe Edi Ramiu ka wene ne vijen e armikut.
   Cudi si muk e ka pare Ben Duka kete.

   Reply to this comment
 8. KOZi November 22, 19:32

  Varrezat e DEshmoreve te Kombit nuk jane varreza te te renve ne luften e dyte. Aty jane Deshmoret e Janines ne 1912. Deshmoret e luftes 7 mujore te rrethimit te Shkodres ne 1912-13. Deshmoret e lufterave kunder Serbise dhe Greqise. Deshmoret e Luftes se Pare Boterore. Deshmoret e Luftes se Vlores ne 1920, Deshmoret e 7 prillit 1939.DEshmoret e Luftes Nac-Cl. ( nuk e kuptoj por gjithhere 7 prillin nuk e lidhnin me Luften Partizane ?)Deshmoret e vitit 1949, deshmoret e UCK. deshmoret e rasteve komando , – Vecoria – ato luftuan kunder nje armiku te jashtem. Keshtu tek varrezat gabim eshte Monumenti Nene Shqiperi .Ai simbolizon vetem Luften Partizane prandej nuk mund te jete tek Deshmoret e Kombit….tung

  Reply to this comment
  • romeo November 22, 21:48

   Po ju ballistet e zogistet o KOZI leshit ku i keni deshmoret tuaj,qe kane rene ne lufte per clirimin e atdheut?
   Na i rrefe me emra ca te tille dhge na u trego se kunder kujt pushtues luftuan dhe ne cilen beteje rane!
   {astaj,pse kerkon varreza per ballistet kur ju keni 30 vjet qe nuk keni bere asnje pllake perkujtimore,asnje film,asnje poeme,asnje kenge per trimat e ballit,asnje roman etj!
   Ngrini nje here lapidar per luftrat tuaja kunder gjelave te detit dhe rakise pastaj hajdeni tek deshmoret!

   Reply to this comment
   • KOZi November 22, 22:10

    Ore ku jane ballistet e zogistet ne comentin tim ? Kam cilesuar se cfare jane varrezat e Deshmoreve te Kombit. Te kombit jo te shtetit as te partise .!
    KOZi shkon ne keto varreza me raste perkujtimore. Perkujtoj te renet ne Luften e Vlores ne 1920 ku ka marre pjese dhe eshte plagosur nje paraardhes imi nga gjyshja ndersa ne luften e dyte ne mbiemrin tim ka deshmore dhe aty e ka varrin. tung

    Reply to this comment
 9. TOPUZI November 22, 21:06

  Nga ligësitë, nga poshtërsitë dhe nga idiotësitë e juaja, me dëshirë pranuat që t’iu FUTËTE shysma e parë; sepse, nga idiotësitë tuaja, nga ligësitë tuaja dhe nga poshtërsitë tuaja, prandaj, nuk e keni ditur fare se GJYSMA E PARË e ka pas EDHE GJYSMËN E DYTË!?!!! ….E tashmë kur po ju FUTET edhe gjysma e dytë, keni filluar të përjargëni, të shkumoni, të çirreni, të sokëllitni e t’i çitni sytë -nga gazep-sikleti i shkretë që po iu shkakton NGULJE-FUTJA edhe e gjysmës së dytë; por, tash n’dash përjarguni, n’dashi shkumoni, n’dashi çirruni, n’dashi sokëllini, n’dashi edhe trenonu, se edhe gjysma e dytë do t’iu NGULET -deri të bolet…. dhe mirë t’iu bëhet se, ÇKA LYPËT GJETËT !!!

  Reply to this comment
 10. Onkezmi November 23, 03:45

  Mbeshtes MH dhe jo plehrat…

  Reply to this comment
 11. rapsodi popullor November 23, 09:11

  Natyrisht qe shoku Duka nuk shqetesohet kot,
  se e di mire qe Rama eshte komplet nje idiot,
  ndaj dhe Duka me ca shoke si ai te tjere,
  nga sot e tutje ne varrez deshmoresh do flere,
  qe te presin Ramen kur te vij ti shkaterroj,
  e kunder Rames Duka me arme te luftoje,
  Or Duke trapi, zgjohu nga o rrot nga letargjia,
  Rama sot eshte i zene duke prishur shtepia,
  ju komunistat koqe kot beni sot ham ham,
  se bijt tuaj i ka punesuar te gjithe ky Ram,
  po iku nga pushteti Rama ato mbesin pa pun,
  prandaj vazhdoni Rames ti hani gjithe mun.

  Reply to this comment
 12. *** November 23, 11:07

  NUK NA DUHEN ME ATA VARREZA TASH RAMA ESHTE DUKE VAZHDUAR TE NDERTOJ ATA GREKE SHUME ME TE FORTA DHE ME KISHA E LAPIDARE,QE JANE SHUME ME MADHESHTORE SE ATA TE DESHMOREVE

  Reply to this comment
 13. Anus tasi November 24, 19:44

  Epo 30 vjete shkuan
  Me kolaboracionizem
  Ende njerezia s’e kuptuan
  Se po bejme klizem !

  Klizem me kollodok tanku
  Na ka zene ne fyt
  Sa dujet si normale
  Pushtimi i Luftes se Dyte

  Ne breke pushtusish varur
  35 vjete Shqiperia
  Nga fara tradhetise drejtuar
  Nga gjithe barbaria !

  Race me Zogun dhe Mitatin
  Ishte Ramiz Aleja
  Sala , Nano , Rama , Likja
  Dale nga qenefeja

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim