14 vjet në politikë nuk fitoi e as foli kurrë ndershmërisht

July 8, 2019 16:14

14 vjet në politikë nuk fitoi e as foli kurrë ndershmërisht

Bedri Islami

Filozofi i njohur, Friedrich Nietzsche, në traktatin e tij, “Udhëtari dhe hija e tij”, shkruan për Mosbesimin

“Mosbesimi ndaj vetes nuk shfaqet gjithnjë si qëndrim i pasigurt dhe i egër.

Ndonjëherë shfaqet thuajse i tërbuar dhe i çmendur.

Në këtë rast ai është dehur që të mos dridhet”.

Kam ndjekur gjithë këto muaj deklaratat shpesh herë halucionante të shefit politik të PD-së, Basha.

I ndoqa edhe kësaj jave në pragun e protestës së dhjetë kombëtare.

Ata kanë një gjë të përbashkët: ky njeri është mosbesues ndaj vetes deri në thelbin e qënies së tij.

Është mosbesues, sepse, si nga qielli, apo thjeshtë për hir të pamjes së jashtme të tij, atij i ra në hise, pa u lodhur, pa qenë kurrë në opozitë dhe pa e ditur se çfarë është qëndresa kur je i mundur, pushteti. Një pushtet i dhuruar është kurdoherë mohimi i vetes dhe e vërteta e munguar.

Është mosbesues, pasi, megjithëse u bënë 14 vite në politikë, që nga zbarkimi i tij në vitin 2005, që asnjëherë, ama asnjëherë, ai nuk ka fituar diçka ndershmërisht.

Ai mori të gjithë postet e mundshme pa dhënë asgjë nga vetja.

Ai, çuditërisht të kujton një rast të ngjashëm me atë të dukës së Bakingamit, ministrit favorit të Xhekut të I e mandej i Karlit të I të Anglisë, për të cilin, një njeri i shquar, Klerëndoni ( Clarendon) do të thoshte se : “Kurrë nuk është parë një njeri të bëjë ngjitje më të shpejtë në funksionet e larta të shtetit vetëm në sajë të bukurisë së tij”.

Është mosbesues, pasi, është provuar si ministër i Transportit, si i Punëve të Jashtme, si ministër i Rendit , si kryebashkiaku i Tiranës dhe në fund, si shef i opozitës dhe gjithkund ka lënë pas vetes hije të mëdha dyshimi e vepra të rënda të dënueshme, nga të cilat, ose ka shpëtuar me procedurë, ose për hir të postit që ka pasur, ose së drejtësia ka mbyllur sytë, pikërisht ajo drejtësi për të cilën vajton sot dhe bën protesta.

Si gjithnjë qëndrimi i tij është i pasigurt dhe i egër. I nis protestat me thirrje për të pushtuar “Bastijën”, pra Kryeministrinë dhe i përfundon duke kënduar zëçjerrë Himnin e Flamurit.

Jo rrallë në deklarimet e tij me thirrjet për hedhje në Lanë, shkatërrimin e pushtetit, ai, më shumë se me një Donkishtizëm të kohës, ngjan me një luftëtar të vetmuar, të tërbuar dhe të dehur nga thirrjet e veta, për të fshehur mosbesimin.

I fryrë nga madhështia ai kujton se është çështje nderi të ruajë për vete tonin e tiranit duke kërkuar ndihmën e lirisë.

Prej kohësh, që nga ditëdalja në opozitë, ai e ka humbur cilësinë pa të cilën nuk mund të kthehesh një ditë në qeverisje: ndjenjën e së mundshmes.

I rrethuar me dallkaukë dhe analistë të pakënaqur, të cilët nesër do e hedhin të parët staturën e tij në hijen e fajit dhe do e shënjojnë me gisht, ai duhet të mësojë tashmë se komuniteti ka më shumë vlerë se sa individi, se e ardhmja nuk vjen kur e do vetë ai, por kur e përgatit atë me mendje dhe me virtyt, çka , edhe sot e kësaj dite, duket se i mungojnë.

 

July 8, 2019 16:14
Komento

29 Komente

 1. mirel July 8, 16:38

  Nuk eshte i fryre nga dalldisja e madheshtise ai o Bedri, jo.
  Eshte i fryre nga kuleta. E ka plot. Dhe kerkon akoma.
  Sepse ka zagare te uritur qe duan ta zhvasin qyl shtetin njelloj sic e zhvat Ramuti.Eshte objektiv real, dhe jo imagjinar.
  Basha ka zagaret e tij, ashtu si Rama ka zagaret e tij.
  Asnje nuk eshte i ndryshem nga tjetri
  Per kuletn behen heronj. Dalldisen dhe jo ne fakt. Jane te zote te dalldisin gjysmaket, qe edhe pse nuk mbushin kuleten sa te Bashes, argetohen duke ulerire dhe duke shqyer pllakat,,lloji i kafshes, nuk ke ca ben.
  Jane te zote te dalldisin zagaret, qe presin kockat e pushtetit te radhes. Njelloj te dy palet. Zagare e lango. Gati per nje thele, nje mbetje qe e lepijne me qef.
  Jarget u kane dale, dhe u pelqen vetja.
  Jemi me te miret e te gjitha koherave thone, me jarge neper goje.
  Hajde merru me keta..
  Euuu..katastrofe!

  Reply to this comment
 2. I djathte. Tirana e Re July 8, 16:38

  Nuk mjafton o Lulzim Basha , te jesh nje bythlepires i peshtire i familjes Berisha.
  Ca te besojme ty, kur nuk solle dicka te re ne PD, por thjesht perserit si tellall frazat e lodhshme dhe bajate te Berishes.
  Turp te kesh.

  Reply to this comment
 3. basha eshte thjeshte nji si ato Pupe sexi te frura me ajer qe dikush e perdor ne Politike per qellimet e veta ! July 8, 17:01

  Pra nji art Dordoleci i pafajshem .

  E fryn me ajer dhe e pallojne mbasi kan vendosur edhe nji CD ne kafke te kendoj kengen e shpillarit

  ky o bashuqia

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana July 8, 17:05

  Ngjitjet e tij ne politike e ne funksione, pa dhene asgje, pa asnje lloj talenti apo intekekti te spikatur, kane vetem nje shkak apo arsye : katapulta serbo-ruse. Ky eshte agjent I rekrutuar, I paguar dhe I destinuar te luftoje deri ne fund per padronet, per te zezen e Shqiperise e te kombit shqiptar. Kjo nuk duhet harruar asnjehere dhe kjo eshte e keqja me e madhe qe ka mberthyer shtetin shqiptar gjate tridhjete vjeteve qe po perjetojme kataklizmen social-shoqerore, ekonomike, kulturore-arsimore dhe politike. Dhe KY nuk eshte I vetmi !

  Reply to this comment
  • TURP PER USA + BE ..QE TOLEROJNE SALI & LUL KRIMINELIN July 8, 17:32

   Kaq budallenj jeni ju shqipfolesit si ky aleksandri ne maje te thanes ?

   .
   SERBO-RUSE ishin Tome Ridge-ambasadorja amerikane MR apo Arvizu qe i thote nje krimineli yll ne gjitje…apo komiku donald lu qe vetingu duhet te fillonte me Bash-Berishen dhe jo me drejtesine apo policine qe po con ne nje paralizim perfekt te shtetit

   Nuk besoj se ky qumeshtori i Xhelalit eshte kaq tiger I frikshem prej letre…
   .
   Për mega-krimet e tij nuk ka shpetuar si thoni ju:
   as nuk ka shpëtuar me procedurë,
   .
   as për hir të postit që ka pasuri
   dhe as se drejtësia ka mbyllur sytë.
   .
   E tha hapur ambasadori (lexo koloneli) Arvizi , akoma pa u thare gjaku ne bulevard ne janar 2011 E SHENJTEROI YLL NE NGJITJE……NO COMMENT
   PSE LUL XHELAL BASHA ESHTE NJE FARE PINOCETI I KOHEVE MODERNE QE JU ANALISTET DHISNI GJAK TA ARTIKULONI ?
   Kur them qe duhet ta ngulesh mire plugun kam parasysh fillimet e tij ne Hollande ku eshte cfaqur ne noterine e atij vendi me pashaporte amerikane me numra ekstra.

   Lidhja e tij me Fazllicin ne te njejten linje dhe me paraqitjen e Damirit ne krah te Tom Ridge-es ne kasafortat e sigurise kombetare nuk do shume koment

   A te kujtohet o Bedri djali ambasdorja M Rais kur I shkonte per nate Lulit si minister transporti deri sa I mori firmen qe kjo rruge te fillonte pa project ??? Dhe a e dini kush e shpetoje Lulin nga procedimi penal “me procedura” ??

   Mos harro se ne mars 2011 ne nje proteste rinore te PS perballe MPB te Lulit,dalja rastesisht e Arvizuse duke pergezuar Policet e armatosur ne mbrojtje te Lulit perballe te rinjve me parrulla “luli vrases” ishte nje sjellje qe te linte te kuptonte se Arvizu ka qene eshte dhe do jete engjelli mbrojtes I kriminelit Lul.

   Mos harro se kur gjithe burrat e shtetit qe shkuan ne Amerike ne fillim te 2012 per nje “rrjeshtore” te nje kokzbathur FR atje,vetem Luli u prit dhe u percoll nga Arvizu sikur te ishte djali I tij I “lindur “ ne ambasade.

   Ajo qe nuk kuptoj eshte se perse I shkeli vijen e kuqe Luli, Arvizuse ne 15 nendor 2013 me rastin e LHL dhe perse ambasdori I shkoi me pas te Shqup-i me nje pako llokume per ti kerkuar te falur…Kush eshte me I madh me spaleta jo dipllomatike Luli apo Aleksi qe duket si roje apo engjelli mbrojtes I tij

   Si te mos mjaftonte kjo perse duhej qe zyrtarja amerikane Nuland ta puthte kete zuzar ne mes te sheshit ?? A e dinte zonja Nuland qe ky lloj boyfriendi ka lene dhjetra jetime rrugeve dhe I ka duart e lyer me gjak shqiptaresh.

   Shkurt muhabeti Luli si dhe Sala, Babai I tij criminal e kane nje mbeshtetje te fuqishme matane atllantikut.Eshte nje ngjajshmeri me junten e koloneleve ne greqi ku koka e tyre Papadhopullos kishte qene nje agjent I sherbimeve secrete amerikane sipas dokumenteve te deklasifikuara por megjithate populli grek e plasi ne burg kete monster.

   Ashtu si pranvera greke ne 1974 qe groposi junten e koloneleve,ashtu ndodhi me 21 janar 2011 qe u cua populli per rrezimin e juntes kriminale te mjekeve por deshtoi se piktori baskebollist dhe PS (partia e spurdhjakeve) iken me bisht ne shale dhe sot po bejne nje tradheti kriminale duke u tallur me votuesit e 23 qershorit qe kerkuan arrestimin e bandes 2B qe per cudi eshte shume here me e forte se ne 23 qershor

   Banda 2B pasi vrane,grabiten dhe tradhetuan po urinojme mbi ata qe dhane voten ne 23 qershor dhe mbi famijet dhe jetimet e 21 janarit ,gerdecit dhe me rradhe dhe si gjithmone pas ngerdheshjeve te arvizuse,engjellit mbrojtes te Lul Bashes mender yll ne ngjitje i te ziut Arvizi
   Konkluzioni pare
   O Zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhem vete..

   Konkluzioni I dyte :
   Kur shikoj kete devilin Lul breksalep qe do behet 101% k/m I shqiptareve muajt e ardhshem mendoj se enver hoxha duhet te shpallet burri I shtetit me I lavdishem qe ka nxjerre njerzimi gjate gjithe historise tij….kete nuk e them une por miqte tane porno-perendimore qe i pritem si Krishti ne 1991 ..dhe sot e shohim kombin tone te varur ne kryq jo vetem nen miopine e intelektualve si Bedrislami por dhe nen zgerdhimjen e miqve tane..
   .
   nqs se serbo-ruset kane hyre kaq thelle ne Shqiperine pro-amerikane me lul bashet e tyre duhet te pranojme se eshte Amerika e ka braktisur totalisht Shqiperine qe do te thote se nuk eshte faji i Bashes por FAJIeshte i yni qe ne 1991 i dhame Amerikes celsat e shtepise si beme me turqit pas vdekjes Gjergj Kastriotit ne shekullin e 15-te….thjesht histori qe perseritet

   Reply to this comment
  • PO , PO July 8, 17:54

   Ndaj te njejtin mendim me komentuesin @Aleksander Thano .

   Reply to this comment
   • TV. July 8, 18:21

    Kater Klloun veshur me kostum kamaleoni,palacot e pushtetit !
    Shume shpejt do vij dita te cvishen lakuriq para popullit

    Reply to this comment
  • Fd July 8, 18:11

   Jo, sigurisht qe Basha s’eshte i vetmi,marrveshjet me Ramen cojne ujin ke mulliri armikut,e njejta kope jane keta Basha/Berisha/Meta/Rama,

   Reply to this comment
  • leka July 9, 10:56

   fiks zoti thano..shtu ketu edhe doreheqjen me gjysem zemre te berishes per ti hapur rrugen ne krye te pd(si duket salen e kane urdheruar)….ne fakt saliu mezi pret ta rikapi pd-ne por preferojne lulin

   Reply to this comment
 5. Sharlatanet ! July 8, 17:25

  Basha Berisha :
  Ne na provuat se c’mut jemi por duhet ta heqim edhe ramen se edhe ai kake eshte me keq se ne,muti me i mire jemi ne thone te dy palet.

  Reply to this comment
 6. Kark M.U. July 8, 19:25

  Ore ka qene nje debil qe shkrunte me pseudonimin Mark UK.
  Dini gje ku eshte?

  Reply to this comment
  • Nard Ndoka prej Puke July 8, 21:42

   I nderuar,
   Mark UK ka shkuar ne proteste. Eshte nga ata qe vjen me autobuz prej Puke per t’u bashkuar me ata qe ua ka hequr trurin Saliu.
   Ai nuk e kupton qe behet budall ketu ne komente jo se shan Ramen. Nuk e kupton qe Ramen mund ta shaje sa te doje, se eshte e drejta e tij.
   Por kur mburr Saliun, behet kaq idiot or ti mik, sa kur ta kuptoje do t’i vije turp nga vetja.
   Sali Berisha si sekretar i Partise se Punes ka qene dhe eshte komunist i flakte. Mark UK duket qe ka qene persekutuar ne kohen e Enverit. Ka te drejte ta urreje ate regjim, se kush e di ke ka futur ne burg apo edhe mbase ka vrare nga familja e tij.
   Por te urresh Enverin dhe te behesh me Saliun tregon qe nuk e ke idene se c’eshte e majta, c’eshte e djathta, c’jane partite, ose ideologjite e tyre.

   Reply to this comment
   • Arber July 10, 15:13

    Ke koncept te gabuar!
    Per Mark UK-un thuaj c’te duash, se i meriton. Por Nard Ndoka eshte nje ish-mekanik sharlatan prej Va-Dejesi.
    Autori i shkrimit, i ndrituri dhe i dituri Bedri Islami, eshte prej Puke (si origjine).
    A arrin te kuptosh se sa i gabuar je?!

    Hajt, te kaluara!

    Reply to this comment
 7. Kopi Nishku July 9, 00:04

  O Bedri islami spiun ishe dhe spiun mbete duke vjellur vrere per kedo se bashku me sahan lepiresit tjere si Viktor malaj Xhevdet shehun spiunin e instituti bujqesor qe morri provimet duke u puthur me dentiste de pas jush edhe Arbend duka qeika cuar njerezit e tij te edukohen ne Aerikike dhezbeni gje tjeter vec vjelljeve dhe shpifjeve per kedo Opuzita nuk do ti puthi buthen si ju qeverise hajdute te zgjedhjeve qe nuk folet nji fjale por i durreni Bashes se nuk ja u do butha ti shpifni Saliut qe ja ua shpetoj kokat or pis milet.Qofshi te mallkuar sahanlepirsa.

  Reply to this comment
 8. Mala July 9, 08:56

  Ndershmeria nuk eshte as nuk ka qene kurre tipar I tij personal e familjar,Ku eshte dnershmeria te nje person qe ka spiunuar kombin dhe popullin e vete-eproret e UCK, ka fshehur me pagese krimet serbe ndaj shqiptareve ne vit et 1998/99.ka vjedhur 230 milon euro per “rrugen e kombit”.bashke me Salihun kane ndjekur ushtaret e UCK,deri te Adem Jashari,kane sjellur kriminelet serb ne Shqiperi,madje ne bashkupunim me Fakiqa e te tille kane plackitur pasurit shqiptare,kane shitur derivate Miloshit per te vrare e ndjekur shqiptaret nga Kosova e sh ume vr asje personalitetesh,si biznismenin Hoxha,Azeem Hjadarin e deri te Olldashi.Keta jane qe per tete vjet sa sunduan shqiptaret I varferuan tejmase,u moren me droge-Lazaritin eshenderrun kryeqytet droge, krijuan kaos politik ekonomik,ar simor e ne gjitha lemenje e jetes shqiptare

  Reply to this comment
 9. tao tao Balla July 9, 08:58

  Asnjehere nuk ka fitu apo fol ndershmerisht Lulzim Basha. Per te fitu ndershmerisht dhe me teper per te fol ndershmerisht ne Shqiperi eshte Edi Rama dhe askush para tij.
  Edi Rama ka fitu ndershmerisht ne votimet e 2017 (pergjimet e botuara te Bild mes ministrave dhe deputeteve te tij me shefat e policise ne terren flasin qarte per ndershmeri absolute te policise ne zgjedhje)
  Edi Rama ka fol ndershmerisht gjithmone, ja ca nga ndershmerite e tij
  1. Avioni i supozuar me droge ne Divjake ishte duke sperkatur mushkonjat.
  2. Shendetesine do ta bejme falas (2013)
  3. Taksa te ulura qe do ndihmojne bizneset e vogla
  4. Ulje te cmimit te energjise elektrike per konsumatoret familjare
  5. Rritje progresive rrogash dhe pensionesh (2013)
  6. VOA qe ben publike tenderin abuziv te Unazes eshte Medie-kazan (para pak muajsh)
  Kush thote se nuk ka ndershmeri ne keto deklarime te Edi Rames eshte patjeter kunder Reformes ne drejtesi dhe hapjes negociatave me BE.

  Reply to this comment
 10. bash kurva July 9, 12:15

  terrorist islamik

  perse uk e arreston Hollanda kte putane islamike

  qe ushtron veprimtarine e tij te krimit ne Shqiperi ?!

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 July 9, 13:09

  o bedri
  ky është e reja e shqipërisë e studjuar jashtë(nuk ka asnjë gjë ta vërtetojë,por kështu thonë)!!
  është njëlloj si ai palaçua tjetër që u katapultua vitin e kaluar si shumë i lexuar!!dhe ai nja 20 diploma kishte marrë në 3 vjet,prandaj të gjitha i shpjegon me “3 pika”!
  bedri a do të shkrush dhe për këtë kakën e vogël,a të freskët dhe pas ca kohësh njëlloj si për këtë buzëkuqin??
  a thu të vazhdojë tragjedija shqiptare njëlloj në kohë??

  bedri buzkuq basha nuk është gënjeshtari i rrallë a që vetëm ka gënjyer!!
  ai shquhet si hajduti i zënë me presh në dorë gjithnjë!ai nuk ka mundur të dalë i larë asnjëherë!!edhe në rastin e çadrës,para dy vjetësh,atij i doli në shesh 13 milionshi!!
  sa për gënjeshtar?!
  i ke të gjithë!!me sali e ramë,me nano metë e deri deri tek ben duka,përfshi dhe ty!!
  bedri,gënjeshtar je dhe kur thua gjysmën e të vërtetës!!dhe kur manipulon me të vërtetën!!
  i tillë je dhe ti o bedri!!
  ti nuk je hajdut me kamion si rama,nuk je hajdut autostradash si buzkuq basha,je thjeshtë një tip langoi,një çiuaua që i mjafton të lehë!!merr ndonjë krodhe e vari teneqen!!
  bedri shiko vetveten,ndrysho vetveten,thuaj të vërtetën e plotë dhe kur është një shpullë në fytyrën tënde,vetëm atëherë mund të thuash se kam bërë një gjë për veten time,për të ardhmen time,për vëndin tim!!
  boll me palaçollëqe e të vërteta gjysmake!!

  Reply to this comment
 12. labi July 9, 13:13

  po ja pranoj deri diku tao taos,por nuk ka arrit deri atje sa te vrasi 4 njerez ne mes te Tiranes,dhe nuk ka shit as tok as det te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 9, 15:15

   mos e humb shpresën o “labi”,ka kohë boll!!me gërkun në punë e sipër është,me sërbin ka kohë!
   sa për njerëz!?
   nuk ka nevojë me i vra!!po i rrjep të gjallë!!
   çna mbytën të mënçurit!!
   nuk më ka dhejrë thotë tutkuni por vetëm më pshurr përditë!
   shko mor debil!!
   kur të fillojë të vrasë ky,nuk do të kesh më shans ta lëvizësh!!nuk është si ai idioti i viçidollit që më parë vriste pastaj mendohej!!ky i ka zënë të tëra dhe ske ku të shkosh më!!
   or tarrallak kështu si ti mendonin dhe shumë lebër të tjerë por i vranë të gjthë!!

   Reply to this comment
   • Te tille jini , sa here qe hapni gojen July 9, 17:16

    Pra , Anticensura na rekomandon kriminelin serb te Vicidolit me taborrin e tij esadist , ne v end te Edi Rames , per te shuar perfundimisht kete komb ! A mund te kete felliqesira dhe armiq me te betuar te ketij kombi , se sa rraca bastarde e ketyre shqipfolesve ?! Rama mbart mbi supe nje thes me mangesi , por tani , deri ne fillimin e punes se SPAK-ut dhe BKH , nuk duhet hequr kurrsesi , mbasandaj te gjykoje vete populli ne zgjedhjet e radhes . Kurse kafshet serbo-greke , si puna e anticens. , inteloleshit e nje tufe me derra , nuk meritojne as te perfillen prej shqiptareve !

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 10, 08:06

     HALE,I tille jini , sa here qe hapni gojen
     ky është pseudonimi që të përshtatet ty!!
     o copa e idiotit,a ja vlen të replikohet me një hale të trashë që as kupton ato që lexon,as ato që shkruan??
     copë mishi qorr!!je një copë dementi e asgjë më tepër!!

     Reply to this comment
 13. hiqni lyrzimin te shpetoje PD July 9, 15:28

  Po te kishte drejtesi dhe shtet ligjor lyrzimi nuk shpetonte dot, por ne saje te nje prokurorie te tredhur nga birisha i pare,dyte dhe i trete, lyrzimi eshte ky qe kemi sot, Nuk dihet se sa kohe do jete ne krye te PD, por do largohet kur te mos kete mbetur asnje gje nga PD, madje as hiri nuk di i gjendet PD ne se do kete lyrzimin ne krye. Hiqeni sa nuk eshte vone.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 10:30

   hiqni lyrzimin te shpetoje PD

   “Po te kishte drejtesi dhe shtet ligjor lyrzimi nuk shpetonte dot,”
   rama do të kishte mbetur nën urat e senës,nuk do të kishte mundësi të këthehej në shqipëri,i thirrur nga pianeci e bxhozçiu nano!!saliu do të ishte pushkatuar për ’97 dhe nuk kishte për të patur ’98!azomi do të ishte gjallë sepse duhej të ishte dënuar me burgim të përjetshëm për tërë atë shkatërrim që i bëri shqipërisë!e kështu me rradhë!!
   e ne do të kishim një shtet minimumi NORMAL!!
   nuk është lylyzimi problemi sot!!problemi është ai që mban gjall lylyzimin or ti i kshillit!!
   po të ishte ky qelbësira në fuqinë “n”i pastër!?
   lylyzimër e florinj nuk do të ishin pjesë e grigjës politike!!
   ata do ti takonin grigjës pas kafazeve me hekura!!
   por ky krimineli i tironës mban kriminelët e njëjtë me veten!!
   në rastin më të keq ai bën aleancë me ta dhe jo me ty!!
   e di përse?
   në radhë të parë se aleanca bëhet me të njëjtin!
   në radhë të dytë sepse ti je një copë idioti,dhe me idiotë nuk bëhet alancë!!

   Reply to this comment
 14. Alban Dega July 10, 04:59

  Replike me “hajdutin me te poshter”
  KUSH FLET PER VJEDHJE VOTASH ?

  – Apo kur kryehajdutet therrasin japeni hajdutin !?

  – Hajduti me i poshter !

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Partia Demokratike dhe krejt opozita i kane kthyer pergjimet e kamikazeve te tyre te bindur ne krye te antiligjzbatimit shqiptar Adriatik Palla dhe Besim Hajdarmataj, ne kalin e betejes se tyre kunder qeverise
  Jo vetem kaq, por po orvaten qe ta shesin veten si Garden Pretoriane, mbrojtesin me te flakte te zgjedhjeve te lira ne Shqiperi .
  Cila eshte e verteta me gjuhen e fakteve, deshmive, provave dhe dokumenteve te pakundershtueshme:
  1- “Lideri e demokracise” Sali Berisha u zgjodh si kryetar i PD-se nga Katovica dhe koburja e Azem Hajdarit mbi tavolinen e mbledhjes se janarit 1991 pak dite pasi Aleksander Meksi kishte fituar shumicen e votave te Kryesise se saj. Rezultati u permbys!
  2- Presidenti Sali Berisha vodhi me thase votat e 26 majit 1996 dhe dy dite me vone u dha urdher Bashkim Gazidedes dhe Agim Shehut te perdorin cdo mjet per shtypjen e protestes kunder kesaj vjedhje masive votash… U rrahen vendshe e gjakosen jo vetem lideret e protestes dhe te opozites socialiste por edhe gazetaret e huaj qe mbulonin zhvillimin e saj .
  3- Presidenti Sali Sude Gjalica… u rizgjodh President nen nje lume akuzash 24 karat enveriste kunder “ imperializmit amerikan” dhe nen gjendje shtetrrethimi e lumenj gjaku shqiptaresh ne mars 1997…
  4- Ish- Presidenti Sali Berisha – hjekesi i Azem Hajdarit, vrasesi serial 1991-2011 organizoi dhe drejtoi ne dobi te padroneve te tij Milloshevic- Stanishic…kreu grushtin fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, qe vetem Ora Mitike e shqiptareve SHBA-ja e shpetoi Shqiperine e Kosoven nga kucedra serbo- ruse!?
  5- Sali Berisha dhe Mafia e tij krejt jashte kontrollit e ktheu qeverine e tij ne nje zyre noterie te pjelles se tij dhe Shqiperine ne Porto Romano te Argiita-Fazlicit dhe Gerdec te Xen Medihoxhe narko e human trafikut qe sot na krijon qeveri hije ne vend te ishte ne Burgun e Recit!?
  6- Kryehajdutet SaLike Floriri krijuan qeverine e tyre ne saje te Votave te 28 qershorit 2009 qe “ u numeruan keq ose shume keq ne nje te treten e tyre” sipas Raportit Zyrtar Perfundimtar te OSBE-OFHIR-it .
  7- Jo vetem aq. Ata vrapuan ti digjnin kutite e votave per te fshehur deshmite e mastrafit elektoral te tyre ndersa opozita kembengulte ne rinumerimin e tyre
  8- Ishin Sali Berisha e Lulezim Basha qe ekzekutuan 4, plagosen me dhjetra, rrembyen e torturuan me qindra protestues krejt paqesore perfshi edhe gazetare ne detyre para kryeministrise ne syte e mbare Botes me 21 janar 2011.
  9- Ishin po ata, te ndihmuar nga Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Ylli Manjani… te LSI-se qe vodhen mbi e nen tavoline votat e Edi Rames per kryebashkiak te Tiranes dhe zgjedhjen me vjedhje ne vend te tij te Lulezim Bashes qe per 4 vjet nuk ndreqi as sahatin e saj.
  Pra gllaberuan cdo pushtet real ne Shqiperi e si Berisha edhe Meta, si Luli edhe Mona, si Fatmir Gerdeci edhe Petrit Vasili… te gjithe kukasin ne kupe te qiellit per monokraci ne Shqiperi !
  10- Vjedhja e votave ne shkalle vendi nuk mund te mos kthehej ne virus vrases edhe ne vet gjirin e familjes se tyre politike. Ne korrik te vitit 2013 Lulezim Basha vjedh hapur votat per kryetar te PD-se pas doreheqjes se Saliut.
  11- Po para e gjate atyre zgjedhjeve rivalit te tij Sokol Olldashi iu krijua nje atmosfere mbytese kryekeput antidemokratike duke i mbyllur cdo hapesire e mundesi per te bere fushate e duke shmangur cdo perkrahes te tij nga votimi.
  12- Edi Rama u dhuroi ne sini PD-se dhe Lulezim Bashes postet e 7 ministrave kryesore, kryetarin e KQZ-se dhe te Avokates se Popullit qe kishin ne dore cdo hallke te zgjedhjeve te 2017-es, cka nuk e ka bere asnje kryetar shteti ose qeverie ne Shqiperi deri sot, e ata u zgjuan nga gjumi dhe u kujtuan pas nje viti e gjysem se ua kishin vjedhur votat!?
  13- Ne vend te zbatonte demokracine minimale elektorale dhe te bente perzgjedhjen e listes se deputeteve te 25 qershorit 2017 nepermjet marrjes se mendimeve te antaresise dhe forumeve drejtuese te PD-se ne rrethe e qender, Lulezim Basha e beri listen me kunatin kundrejt pagesave nga 100 000 deri ne 250 000 euro per kandidat.
  14- Keshtu u lane jashte tyre kontribues te shquar, figura historike e personalitete te PD-se, si Jozefina Topalli, Eduard Selami e intelektuale te shquar te saj te cilet u zevendesuan nga capacule e lehes pa tru si Ervin Salianji, Klevis Balli Fahriu, Enkeled Alibeu, Shehu i xhinxhieve te Vlores….
  15- 16- Vetem nje muaj mbrapa dhe ne Nentor 2018 Lulezim Basha ne vend te jepte doreheqjen e pakthyeshme per deshtimin total te tij dhe Partise se tij tri here radhazi ne tri pale zgjedhje vjedh votat ne gjirin e familjes se tij politike me kamikaze te tij dhe te kunatit, qe kapen duke votuar deri 4-5 here secili per kryetarin e shpartalluar keqazi.
  “Nuk ka hajdut me te posher sesa ai qe vjedh shtepine e vet”, thote nje shprehje e filozofit kinez Konfucit.
  E pikerisht ky Lulezim Basha eshte bere sot flamurtari i luftes kunder gjoja vjedhjes se votave nga PS-ja ne 2016-2017 ne Shqiperi
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se kryehajdutet e PD-LSI-se therrasin Kapeni hajdutin !
  Cfare i dine shqiptaret, popull pa sy ne balle e veshe per te degjuar, pa kujtese historike, pa din e iman si vetveten dhe shoket e tyre qe mendojne e luftojne si e si do ti kalerojne e shkretojne, tu bejne lavazh truri e ti mashtrojne, ti perdorin si raja e mish per topat e tyre te ndryshkur serbo- greko- ruse sa here tua doje qejfi !?
  Gabim trashanik.
  Turp e faqja e zeze u qofte ore antishqiptare te vetdeklaruar e antiamerikane te terbuar !
  Laneter te paftyre!

  Ne vend te epilogut:

  Kam ndjekur disa programe mendimesh e analizash te televizioneve shqiptare dhe kam vene re se as perfaqesuesit zyrtare te mazhorances, pervec Edi Rames, Vasilika Hysit e dy tre tjereve, as analistet e paanshem nuk kane perdorur sa e si duhet faktet si te mesiperm, por merren me replika terrci verrci dhe teorizime pa vlere.
  Nje fakt vlen me shume se nje thes me pallavra!
  Fakti bind, flet vet, nuk ka nevoje per lume fjalesh!
  Perdorni faktet kokeforta qe u teprojne!
  Folni si populli me popullin e per popullin!
  Harroni vetveten. Lerini nervat ne shtepi me femijet e familjet tuaja !
  Para kamerave perfaqesoni jo unin tuaj, por nje kauze, nje popull, nje politike qe ka me vete shumicen e shqiptareve.
  Ndiqni shembullin e Edi Rames, Vasilika Hysit… nga politika, Sokol Balles, Spartak Ngjeles, Anila Bashes, Dritan Hiles, Lorenc Vangjelit, Artan Hoxhes, Skender Minxhozit, Shpetim Nazarkos, , Kloseve…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 10:42

   “Fakti bind, flet vet, nuk ka nevoje per lume fjalesh!”
   e vërtetë o hale dega
   “Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009”
   pra pas:
   2 prill ’91
   maj ’96
   dhjetor ’96-korrik ’97
   shtator ’98
   mars ’08(gërdeci)
   është e vërtetë që “Fakti bind, flet vet, nuk ka nevoje per lume fjalesh!”
   lexoni faktet e hamdi degës alias alban dega,ose hale dega në realitet!!
   lexojeni me vëmëndje dhe llogjikë tërë shkrimin e tij mbështetës për sali berishën!!
   do të gjeni idiotësi të tilla që vështirë se i kapërdin dhe demneti!!
   pasi ta keni lexuar bëni llogarinë mirë se çfar shkruan sot i njëjti “gazekar”!!
   është për të vënë duart në kokë kur mendon se njerëz të till thonë “unë jam gazetar”!
   njerëz të tillë duhen dënuar si vrasës masivë në tentativ!!
   të shtyjnë dejt vetvrasjse!!

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   këtë koment e kam kopjuar me gjithë komnetin për hajvan degën e bërë nga:
   “T. Alibani

   Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.”

   Reply to this comment
 15. anticensurë25642654 July 10, 08:14

  hiqni lyrzimin te shpetoje PD

  “Po te kishte drejtesi dhe shtet ligjor lyrzimi nuk shpetonte dot,”
  rama do të kishte mbetur nën urat e senës,nuk do të kishte mundësi të këthehej në shqipëri,i thirrur nga pianeci e bxhozçiu nano!!saliu do të ishte pushkatuar për ’97 dhe nuk kishte për të patur ’98!azomi do të ishte gjallë sepse duhej të ishte dënuar me burgim të përjetshëm për tërë atë shkatërrim që i bëri shqipërisë!e kështu me rradhë!!
  e ne do të kishim një shtet minimumi NORMAL!!
  nuk është lylyzimi problemi sot!!problemi është ai që mban gjall lylyzimin or ti i kshillit!!
  po të ishte ky qelbësira në fuqinë “n”i pastër!?
  lylyzimër e florinj nuk do të ishin pjesë e grigjës politike!!
  ata do ti takonin grigjës pas kafazeve me hekura!!
  por ky krimineli i tironës mban kriminelët e njëjtë me veten!!
  në rastin më të keq ai bën aleancë me ta dhe jo me ty!!
  e di përse?
  në radhë të parë se aleanca bëhet me të njëjtin!
  në radhë të dytë sepse ti je një copë idioti,dhe me idiotë nuk bëhet alancë!!

  Reply to this comment
 16. Mark U.K July 11, 18:24

  O pukjan dorzo lopen.PunKjan nga fUsh arrsi Ky Bedri Islamabat.Duke perfituar se kishte lidhje me Gjylbeget e Shkoder u ngrit nePer mes spiunlleqeve e u ba gazetar te gazeta Jeta e re organ I komitetit te partis ne Shkoder.Per punen e pa lodhur ne sherbim te deGes shkoj redaktor te zeri I popullit.Sot servil plak I tyre po me pages.Mue me vjen keq prej jush more militaruc me pages se une k am 22 vjet ne jetoj ne Europe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim