“Kjo nuk është një kohë e mirë për vendet në Ballkanin Perëndimor”

November 3, 2019 09:12

“Kjo nuk është një kohë e mirë për vendet në Ballkanin Perëndimor”

Mosmarrëveshjet midis Gjermanisë dhe Francës po dëmtojnë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ky ka qënë paralajmërimi i fundit i Judy Dempsey, ekspertes së njohur e institutit europian të politikës së jashtme “Carnegie Europe”.

Sipas saj, përplasjet mes Parisit dhe Berlinit, të cilat gjithnjë zgjidheshin me kompromise, po frenojnë në drejtimin e BE-së dhe vendet që preken menjëherë nga këto debate janë  Shkupi dhe Tirana.

Dempsey shkruan në një opinion se kjo nuk është një kohë e mirë për vendet në Ballkanin Perëndimor dhe as për përkrahësit e zgjerimit të Europës

“Bisedimet e pranimit zgjasin vite. Por është ndikimi psikologjik i bisedimeve të tilla ai që është shumë i rëndësishëm për vendet që presin të hyjnë në BE. Dhe mbi të gjitha, është çështja e besimit: Udhëheqësit e BE u premtuan këtyre vendeve anëtarësim në vitin 2003 “, tha Dempsey.

Sipas këndvështrimit të saj, antipatia e Macron ndaj zgjerimit të mëtejshëm është një sinjal se ai përpiqet të zgjidhë një debat shumë të nevojshëm për marrëdhëniet e Europës me vendet e Ballkanit.

Dempsey mendon se Merkel nga ana tjetër nuk është e interesuar për funksionimin e BE-së në përiudhë afatgjatë.

“Ajo i ka vendosur interesat ekonomike të Gjermanisë në radhë të parë dhe ka shmangur çdo diskutim strategjik në lidhje me drejtimin e Europës”, thotë Dempsey.

Ndërkohë që udhëheqësit e rinjtë Bashkimit Europian po marrin përsipër institucionet krysore të unionit, shenjat e para duket se nuk janë premtuese.

BE-ja përballet në këtë moment me sfida të brendshme dhe të jashtme: presionet demografike, sociale dhe ekonomike janë të shumta, ndërkohë që Europa është më shumë një tabelë shahu mbi të cilën luajnë fuqitë globale po sesa një lojtar në vete.

Në këto momente mesazhi kryesor për Ballkanin Perëndimor është i qartë: vendet e rajonit duhet të demonstrojnë një nivel të mjaftueshëm të qeverisjes politike përpara se të fillojë ndonjë proces teknik i pranimit në BE.

Presidentja e re e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, që shprehet për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit, do ta ketë këtej e tutje të vështirë me rezistencën franceze.

Në këtë drejtim nuk ndihmon as fakti, që presidenti Macron ndihet i fyer që kandidatja e tij franceze për Komisionin e BE-së dështoi. Macron është i indinjuar prej Brukselit. As përpjekjet e kancelares Angela Merkel, që është për zgjerimin e BE-së, për ta bindur nuk “sheshuan përplasjet”.

Ekspertja e politikës së jashmte europiane thekson se ka shumë entuziazëm midis disa vendeve anëtare të BE-së për integrimin e Ballkanit Perëndimor, dhe forcimin e shtetit ligjor kundër trafikimit të drogës nga këto vende.

j.l./ dita

November 3, 2019 09:12
Komento

5 Komente

 1. Populli November 3, 09:37

  Pabesi e peshtire kunder Shqiperise, jo vetem e Frances por dhe e Gjermanise. Te dyja keto shtete tallen bythen me ne dhe me Maqedonine e veriut.

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 3, 09:41

  Irlandezja e llafoqylit Judy Dempsey:

  SHQYPNINE E DEMTON EDVIN DROGA DHE RILINDJA E TIJ ENVERISTE

  sepse:

  Ne nje kohe kur Britania e Madhe po largohet nga BE-ja e lemerisur nga politikat e hajnise te komunistes Mogherinit me pijanecin Juncker ne krye me rroge 60 mije euro ne muaj, qe e kane kthyer BE-ne ne nje organizate plengprishese ne kurriz te taksapaguesve evropiane eshte ashiqare qe Merkeli pragmatike te mendoje vetem per Gjermanine dhe prandaj shkoi tek Putini per te nenshkruar shpejt sa nuk eshte mbytur anija e BE-se akoma, mareveshjen per gazin siberian permes Detit te Veriut “Nord Stream” duke i treguar gishtin e mesit Presidentit amerikan Donald Trump qe nga ana tjeter eshte vetshpallur si Armiku me i Madh i BE-se dhe po ysht te gjitha vendet antare qe te largohen.

  Ne kete kendveshtrim duke gjykuar nga situata reale ne te cilen ndodhet BE-ja te propagandosh se te gjitha fajin per Shqypnine e ka Merkeli me Macronin kjo propagande e shemtuar dhe dallkauke ne, shqyptareve na kujton propaganden e Enver Hoxhes kur fliste per krimet e Partise se Punes se:

  TE GJITHA TE LIGAT I KA BERE MEHMETI SE UNE PER VETE NUK DI GJE

  Reply to this comment
 3. Arben November 3, 09:59

  Jane interesat parash dhe hajduterish, jo mosmarreveshje.

  Reply to this comment
 4. Alban Dega November 3, 16:53

  Fakte e jo pallavra

  BREXIT APO ALLEXIT !?

  – Fuqia e 2/3 amerikane dhe kollapsi i 100 per qindshit stalino- enverist

  – Cka nuk di akoma Evropa !

  – Uroj qe Brexit te mos kthehet ne Allexiti !

  – Parashikimi ogurzi i Leninit … Larg qofte !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Evropa e di po aq edhe mire se Vucici ka qene Ministri i I Informacionit te Sllobodan Milloshevicit e Vojislav Sheshelit!
  Ka qene Gebelsi i regjimit me terrorist qe ka pase Evropa pas Luftes se Dyte Boterore me mbi 150 000 te vrare ne Bosnje !
  Me mbi 13 000 shqiptare te vrare ne Kosove!
  Prej tyre rreth 3 000 nuk u jane gjetur kufomat as sot!
  Mbi 25 000 gra e vajza edhe minorene te rrembyera, perdhunuara ne orgjira shtazarake nga paramilitare e UDB- shet e Milloshit e nga Cetniket e Sheshelit !
  Evropa e di po ashtu se Dobrica Dacic ka qene Sekretari i Partise se Milloshevicit e sot edhe shef i diplomacise serbe !
  E di shume mire se Milloshevici dhe Shesheli jane kriminele lufte ne baze te akuzave te vertetetuara nga Gjykata Nderkombetare e Drejtesise ne Hage !
  E megjithese e di shume mire ua hapi dyert e BE Vucicit e Sheshilit, Dacicit e co. para Kosoves e Shqiperise, viktimave te genocidit e terrorit shteteror serb tash e 150 vjet !
  Evropa po ashtu e di shume mire , bile edhe me mire se ne se me miliarda Eurot qe investon qe ua dhuron Vucicit, Dacicit, Sheshelit…. Serbise ata blejne aeroplane e raketa, tanke e bomba tek nene Rusia e Babe Putini, te cileve gjoja Evropa u ka vendosur embargo !?
  Per cka i duhen keta avione e raketa, tanke e bomba, armatim i fundit rus Serbise !?
  Per tu mbrojtur nga Shqiperia e Kosova gati pa e pa ushtri e armatim pa asnje aeroplan civil e jo me luftarak !?
  Nga Mali i Zi e Maqedonia, nga Sllovenia e Hungaria apo nga Bullgaria e Rumania… nga NATO-ja dhe SHBA-ja !?
  Armatimi eshte mjet lufte e jo paqeje!?
  Atehere cfare emri ti vendosim qendrimit albanofob te Evropes ndaj Kosoves e Shqiperise si shtete e shqiptareve si komb !?

  E ndaj kujt !?

  Ndaj shqiptareve si popull e si kombi me properendimor jo vetem ne Evrope, por ne mbare Boten!
  Ma gjeni nje rast te vetem ne historine shqiptare e Boterore qe ne shqiptaret te kemi sulmuar, pushtuar, zaptuar apo terrorizuar , vrare e shfarosur nje popull apo shtet tjeter sic ka vepruar Serbia e Greqia me Kosoven e trevat shqiptare ne Maqedoni, Mail i Zi dhe Cameri!?
  Ma gjeni vetem nje rast te vetem !?
  Pse !?
  Sepse shqiptaret jane kombi dhe populli me i qyteteruar ne Evrope. Nje popull me kater fe e me shume sekté fetare qe ka per kryefe shqiptarizmin!
  Cila eshte maja e qyteterimit, qellim i madhor i qyteterimit!? Sigurisht e pa medyshje jeta!
  Me gjeni edhe nje popull tjeter ne Boten qe uron :
  – Tungjatjeta vella … si e vecse si shqiptaret !
  Me gjeni edhe nje popull e komb tjeter qe be te fundit, betim superior ka : Per Toke e Per Qiell , si shqiptaret!
  Pse !?
  Sepse Zoti dhe Nena Natyre ua ka dhuruar shqiptareve me bollek nje truall te begate, me nje klime te shkelqyer me kater stine tipike Mesdhetare dhe nuk kane pasur nevoje te sulmojne e tua rrembejne te tjereve!
  Pse!?
  Sepse shqiptaret jane nje popull i bukur me vajza e djem si Shtojzovalle me burra te hijshem e trima si Muji e Halili, si Gjergj Kastrooti Skenderbeu e Adem Jashari, si Ajkuna e Nora e Hotit, si Fevzia e Artiola Demiraj… shqiptaret nuk kane pase nevoje te rrembejne Helena Troje e as Vojisllavica e Katerina sllavo- ruse apo greke!?

  Brexit apo Allexit… Larg qofte !

  Pse !?
  Sepse shqiptaret jane nje popull me kulture te lashte sa vete njerezimi… Pavaresisht sulmeve, pushtimeve, luftrave, zaptimeve, terrorit e tokes se djegur pa fund kunder tyre ata e kane ruajtur, gjuhen, traditat, kenget, vallet unike, autoktone te tyre….
  Natyrisht edhe kane marre e kane dhene me fqinjet e me Boten ne teresi por kane mbetur shqiptare.
  Eshte dhjetra mijera here me e madhe ne hapesire Amerika e Veriut dhe e Jugut , apo Australia, por sot ato flasin gjuhen e konkistadoreve, zaptuesve e pushtuesve te tyre anglishten, spanjishten, portugalishten, frengjishten….
  Ndersa nje popull i vogel ne nje hapesire te kufizuar lind e vdes shqip, flet shqip…..

  Brexit … apo Allexit…?… Larg qofte !

  E vetmja gje qe Evropa e Bashkuar nuk ka marre vesh akoma eshte se :
  – Bashkimi Evropian eshte familja e perbashket e popujve dhe e shteteve te Evropes… jo streha e politikaneve maskarenj qe hane te Brukseli e lehin te
  Kremlini!
  Duket sikur fuqite e medha vendimarese evropiane jane vene ne gare te vertetojne parashikimin ogurzi te babait boteror te komunizmit Vladimir Ilic Lenin:
  – Evropa e Bashkuar eshte e pamundur… Edhe nese jetesohet do ta kete jeten e shkurter !
  Larg qofte !
  Uroj qe Evropa e Bashkuar ta marre vesh dhe ta kuptojne sa me pare kete mallkim leninist dhe nga unanimiteti e 100 per qindeshi i Josif Stalinit dhe Enver Hoxhes ne votimin dhe vendimarrjen e saj, qe jane krejtesisht komuniste e absolutisht antidemokratike edhe ne nje familje biologjike e jo me ne nje familje shtetesh apo kombesh krejt te ndryshme nga tri tiparet themelore te tyre: kombesia, gjuha, kompaktesia territoriale.
  Bile, bile edhe diktatori arkeokomunist Enver Hoxha shkonte deri tek 99 per qindeshi asnjehere tek qind per qind si Bashkimi Evropian.
  Evropa duhet te mesoje nga Nena Boterore e demokracise SHBA qe edhe per ceshtjet me strategjike kombetare e nderkombetare vendos me maksimumi 2/3 e votave te Kongresit Amerikan e jo me 100 per qind te tyre…

  Na ishte se c’na ishte …!?

  Me shume se kushdo kete duhet ta zbatoje djepi i demokracise bashkekohore Franca me revolucionin e saj “ Liri- Barazi- Vellazeri”!
  Po te keni ndonje dyshim, shihni realitetin e sukseshem qindravjecar te Shteteve te Bashkuara the Amerikes dhe fundin pa lavdi te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike BRSS-se apo te shtetit te arnuar keq nga Versaja Jugosllavise!
  Eshte koha e fundit qe BE te ndryshoje e ti jape fund se pari e sa me pare… urgjentisht 100 per qindeshit ne votim dhe vendimarrje ose 100 per qindeshi stalinist do ti jape fund Bashkimit Evropian ala BRSS dhe Evropes se Bashkuar !
  Perndryshe Brexiti shume shpejt do te kthehet ne Allexit
  Kambanat e Londres rane ne vesh te shurdher… Fitoi Brex-it.
  Ato po bien edhe ne shtete te tjera te vjetra e te reja anetarevte saj.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne, por edhe guxim te ndryshojne, reformojne dhe ndryshojne.
  Eshte me kollaj te parandalosh se te perdorish ilace, thote nje shprehje e vjeter latine. Ilacet kushtojne, kane efekte anesore dhe kur semundja perhapet nuk kane asnje efekt.
  Sot !
  Neser eshte teper vone!
  Pasneser vjen kolspsi… Brexit kthehet ne Allexit! Evropa e Bashkuar kthehet ne Ish- Evropa e Bashkuar si BRSS ne “ na ishte njehere e nje kohe BRSS-ja…”…
  Larg qofte! .. E hengri Gogoli!
  E shembi mungesa e lirise, mungesa e barazise, mungesa e vellazerise … Shkurt mungesa e demokracise…
  Po e shpartallon, rrenon dhe zhben 100 per qindeshi unanimiteti stalinist nese ajo ka akzistuar realisht ndonjehere !

  Reply to this comment
 5. LEON November 4, 14:05

  kete kryeminister,vetem ne cfaqje cirku dhe variete e pranon Europa,Ky ka mendesine e sulltan Pekmesit:E kam mik sulltanin e mamlukeve se kemi ngrene pilaf me mish dhe kemi pire raki hurme,.
  Me kete mendje qe ka ky as Afrika nuk e pranon sot.
  Makroni nuk te vlereson nga boja,por te peshon hajdutlluqet me PPP,nivelin e korrupsionit dhe kriminalitetit.Je kthyer ne export-import krimi dhe droge.
  Qytetareve po u grabit edhe kacidhet,Territorin po ja shet Koncesionjareve,te huaj,vendi,nuk ka rendesi,,edhe sportelist hoteli,mjaft qe i kthen reston.
  Pse nuk i sheh bota keto?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim