Mima lëshon gojën: Quan Veliajn “Papagall e Kopil” dhe i përmend që është “i huj” në Tiranë

January 11, 2015 11:00

Mima lëshon gojën: Quan Veliajn “Papagall e Kopil” dhe i përmend që është “i huj” në Tiranë

Deputeti demokrat Florion Mima, ish­ zv.ministër i Financave gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike, i ka konsideruar si shashka deklarimet e ministrit të Mirëqënies Sociale Erjon Veliaj, në lidhje me mospagimin e sigurimeve shoqërore të punonjësve buxhetorë nga një numër i lartë institucionesh.

Mima thekson në reagimin e tij se deklarata e Veliaj duhet të hetohet.

Papagalli hodhi një shashkë dje e u prishi gjumin qindramijëra kontributorëve se medemek paskeshin qenë në rrezik të humbisnin pensionin. Kjo deklaratë, megjithese qesharake, është edhe kriminale njëkohësisht dhe do duhet të hetohet edhe nga një komision parlamentar por edhe nga prokuroria. Për të gjithe buxhetorët është e qartë se thesari nuk kalon cekun e pagave pa cekun e sigurimeve shoqërore. Por askush nuk e kupton dot se si dhe se ku i gjeti Papagalli paratë për të shlyer të ashtuquajturat borxhe pasi në buxhet ka fonde page dhe sigurimesh vetëm për punonjësit efektive…apo nga kursimet e Mamagallit? Turp! E gjitha kjo kur nuk ka dhënë një përgjigje për tenderat 500 milionësh të Vellagallit”

Mima mban më pas qëndrime krahinore:

E gjitha kjo shpifëtirë për të shpalosur ëndrrën e tij kryebashkiake. Por atë ëndërr e grisin dhe e bëjnë cop e cikë vetem vargjet e mëposhtme tironase: “Ju kopilat e sistemit / Barcaletat e këtij veni / Inferior gjith jetën tuj / N’kët qytet jeni të huj”, shkruan deputeti në Facebook.

January 11, 2015 11:00
Komento

32 Komente

 1. mëno January 11, 12:51

  KY Mima eshte nje dordolec idjot e servil qe flet si papagall. Mima dhe Ish Ministri Bode duhet tu vije turp e te rrine urte se e kane vendin ne burg. Jam shume i bindur se ky beson ne ato qe shkruan, por ne rast se do vertetohet çfar thote ministri Velia, a do e vras Veten Z. Mima? Apo turpi sot hahet me buke. Por ne te njejten kohe kjo hajni tregon se sa indiferent kane qene keta drejtues, se sa njerez te paafte e te pa cipe kane futur ne vendet kruyesore te administrates. Sidoqofte do jetojme e do degjojme.

  Reply to this comment
  • genti January 11, 22:13

   sa per informacion dhe i sakte…nje shqiptar ne finland ka firme ndertimi dhe vitin 2013 ka marr 190 000 euro prej punes qe ka ba.120 000 rroga punetoresh dhe i mbesin 70 000.por kto pate sjane te tijat sikurse do ndodhte ne albanistan.i ka pagu taksat(ket shifer se di)dhe e therret llogaritarja e vet….ja ket leter ja eedhe ket tjetren njera 7500 euro tjetra 15971 eueo.i kam pame syt e mi.ishin taksa qeduhet te paguhen sepse nuk te len kush me fitu 3-4 mi euro nmuj megjithse zanati i tij paguhet 30 -35 euro oren kur punon vetem.lind pytja kur do bahet shqiperia me kwt sistem?mendimi jem asht se me ket ritem qe ishte dhe qe esht edhe 50vjet nuk bahena si ata dhe pik.

   Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. January 11, 13:04

  Po,ma kriminela se ju te sali serbit athu ka ndokundi ne rozullin e botes?!!Pa,shiqo c’thote krimineli,ministri paska bere shashka!Po,ata dolen me liste more ato i lexova une,dhe xhdo kush qe i ka lexue ata lista e din,se ju i keni vjedh ato lek,more pizevengat e krimit
  ,po mir e keni se kta u treguan impotent,politik dhe nuk ju rrasen ne burg,ti mimo dhe salen tande me bash,e rista,me bode e imam,me mul e pollo,me jozefin e albana,me nji fjale nishan e fullhajn,krejt per ne spac jeni,por kta skan force mesa shifet,dhe ju bejni gallat bejni se mir jeni or te pa ftyr,or tradhtar dhe kriminel,vetem mehmet shehu juve jua kishte pague por nuk eshte ma,prandaj bejni darsem ju mijte i haleve tiranase.

  Reply to this comment
 3. Edi January 11, 13:14

  Edhe ne kete rast eshte nje mundesite e mire e pozites x te bere trasparenc e tu tregoi me fakte ketyre hajduteve se kush ka te drejtemeqense kerkoj e hetime nga prekuroria dhe te na mbush mendjen ne njerezve te thjeshte se drejtesia Po vepron e se opozita nuk flet kot

  Reply to this comment
 4. arben January 11, 13:44

  Mimke je shume I vockel per te mbuluar diellin me shoshe.Politika ekonomike e PD ne tere keto vite ka qene nje anarki dhe rremuje e vertete ku te gjithe me ne krye shtetin vidhnin e mashtronin njeri tjetrin.Sado te perpiqesh qofte ti qofte Bode si sejmene te bindur te salep sulltanit nuk mund te lani mutin me shure.Ka ardhur koha te jepni llogari e ta hapni gojen para drejtesise e jo neper konferenca shtypi qe te vjen per te vjelle kur I shikon.

  Reply to this comment
 5. Aleks January 11, 13:45

  Ore Mima. Edhe Ti katnar tirone je, se edhe Tirana fshat ka qënë.

  Reply to this comment
  • Gregor January 11, 20:35

   Eshte nga vllehet e Tiranes. Gjynah, se eshte i biri i Prokopit, artist i madh i realizmit socialist.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPORDHA January 12, 06:39

    Nuk eshte i biri i Prokopit ky, e ka fis te aferm. Por, keta Mimat nuk jane tironsa, jane lacifac Tirone. Ne shumicen e rasteve tregtare, ose si i thone ne turqisht, batakçinj.

    Reply to this comment
 6. feniks January 11, 14:21

  Thesari juaj ka vepruar me urdherat tuaj kriminale,o Mima burgaxhiu!
  Dhe miliardat qe vodhet nga SIGURIMET SHOQERORE i zevendesuat me MOS PAGIMIN KRIMINAL te pensionevevte ish USHTARAKEVe,qe po rropatemi ne gjykatat militante qe keni lene ju,per te mbrojtur ligjet dhe VKM tuaja kriminale!!!

  Reply to this comment
 7. mehmet January 11, 15:22

  po kuptoj se komentet skane lidhje me me artikullin e mimes por uretje asnje argument turp per mashtrimet qe dalin pas 1viti e gjysem tani i doli gjumi ministrit as njeri mos merakoset sepse edhe etrit tuaj i njojten vitet e punes te kohes se zogut per buxhetoret mjaft me pralla se nuk eshte tek mjafti…le te beje sqarime te na mbushe mendien jo te shpife ministri shembellor…

  Reply to this comment
 8. "Horri i Bulevardit" January 11, 15:46

  Florian Mima eshte nje nga pergjegjesit kryesore, ku bashke me Ridvan Boden, kane vjedhur parate e shqiptareve, me urdher te shefit te SHQUP-it, PD-ist dhe duhen arrestuar urgjent.
  Mimushi, kerkon komision parlamentar se e di qe komisionet parlamentare, pengojne drejtesine te vihet ne vend.
  Ky skandal, duhet hetuar jo nga prokuroria e Dhalles, por duhet te ngrihet nje prokurori hetimi, qe nuk jane caktuar neper poste nga Saliu.

  Reply to this comment
 9. Lul January 11, 16:40

  Florjana Mini ruaje sumen se dikush eshte gati ta bej ta shikosh filmin.

  Reply to this comment
 10. Vëzhguesi F. January 11, 17:31

  Ndoshta dike edhe mund ta çudise ndopak mendimi im.
  Edhe pse kam qene dhe mbetem kundershtar deri aty ku nuk mund te konceptohet me keta opozitar te sotem dhe pushtetar te djeshem dhe kjo per shume arsye, kjo nuk me pengon aspak te jem realist perballe ketyre tullumbacave te Erijon Velise se “Mjafti” dhe “G 99-tes”. Se po na merr pozat e nje showmeni apo dhe “zbuluesi”, por qe eshte nul nga trajtimi i financave.
  Pse nuk prononcohet specialisti i financave, ministri Shkelqoim Cani per kete problem dhe me argumenta bindese dhejo me monologje estradash dhe zgerdhuitje dhembesh?!
  Nuk them se mund ta kundershtoj me argumenta teknike, se nuk jam financier dhe as pjese e ndonje stafi qe paska evidentuar shkelje te tilla, qe me se paku duhen mbushur 52 mije urdher arreste!!
  Veçse nje gje me terhoqi vemendjen ne monologun e ketiij qeveritari humoristik.
  Ai tha (as me pak dhe as me shume) se “punonjesve u jane mbajtur 10 % nga paga dhe nuk u jane derdhur ne sigurimet shoqerore”.
  Per tu bimndur e degjova me shume se dy here.
  Por, me sa di une nga ligji, perqindja qe mbahet per kontributin e sigurimeve shoqerore, ku perfshihet edhe sigurimi shendetsor dhe tatimi i burimit te fitimit nuk eshte 10 % por 22 %. Ne sektor te ndryshem perveç punonjesve definitive ka dhe sezonal, te perkohshem me kontrate sipas ligjit, ose me kohe te reduktuar, ne pagat e te cileve mbahet vetem 10 % i tatimit te tyre.
  E kam theksuar dhe e riperseris, politikanet shqiptar te te gjithe spektrit jane molepsur aq keq me demagogjine berishiane, saqe ne ndonje rast e tejkalojne ate.
  Ndersa Florian Mima, i biri Artistit te Popullit Prokop Mima, pavarsisht se eshte i rrjeshtuar ne krahun e berishianeve dhe hajdutit Bode, eshte nje intelektual me integritet, specialist ne fushen e financave.

  Reply to this comment
  • Ver Llapa January 12, 06:42

   Po o Vezhguesi F, alias XUME PROTOPAPA, qe hera heres shfaqes edhe si XUME PROTOPORDHA, me rralle si Jozefinka Topallovic. I ke sakte sa thua, bravo o sigurims I vjeter.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. January 12, 14:40

    @ Ver Llapa!
    Bravo! Dhe ti e di se kujt i thone bravo . Ke zgjedhur nje nofke qe te pershtatet mor zgjyre. Po e di se çfare dua te them. Se pari une kam vetem nje pseudonim, nick name apo nofke kur komentoj dhe kur nuk dua te beje gallate si keto “shakate e kripura” te r.k-ve te sojit tend. Por po qe se do te tallja laren me ty mund te dale edhe me nofken e “Dem Capit”, apo nuk e ke degjuar se je kerriç njomezak. Madje po te kesh qene i vemendsjhem ne ndonje rast kam replikuar me kete XP qe ti e fyen me pa te drejte. Sa per ate “sigurims i vjeter” po te them me te njejten monedhe , vetem nese me njeh ndonje nga ato te shtepise tende , trap.

    Reply to this comment
  • antikomunist January 12, 07:15

   LIGJI THOTE:

   “Për kontributet e sigurimeve shoqërore ju paguani 23% të pagës minimale mujore prej 19 406 lekësh, e barabartë kjo me 4 463 lekë në muaj;
   Për kontributet e sigurimeve shëndetësore ju paguani 3,4% të dyfishit të pagës minimale mujore prej 19 406 lekësh, pra 1 320 lekë në muaj.”

   Problemi eshte se Mima me gjithe BOSIN e tij BODE keto LEKA i kane grabitur si predatore komuniste qe sic tregojne bathet jane afro 110 milione USD. Fondi i Sigurimeve per pension dhe shendetesi nuk mund te preket me vendim administrativ nga qeveria dhe per kete arsye vjedhja e tij perben veper penale nga Ligji dhe denohet rrepte ne gjithe Boten. Sa per dijeni Ky fond ne shumicen e vendeve te zhvilluara eshte PRIVAT dhe nuk administrohet nga shteti. E keqja eshte se ASKUSH nuk thote se cfare ka ndodhur dhe ku kane shkuar keto kontribute te detyruara ne masen 110 milion USD, nderkohe qe Mima Specialisti si cun i mire Tirone eshte i detyruar perpara ligjit qe t’i thote dhe t’i tregoje nje per nje dhe jo te kendoje hymne agresive per KOPILA dhe DOBICE.

   Reply to this comment
 11. i ri January 11, 17:43

  Nuk mendoja kurre si nje deputet si ky Mima te komentonte me nje ‘poezi ‘ te tille ky plak qenka bere si nje femije i lik provincial,duke e ditur mire qe tiranasit tani jane ne nje minorance te thelle gati te tre fishte..Problemi kryesor nuk eshte ky por artikulli qe ben fjale se me sigurimet eshte bere nje loje e piste .Une e besoj se nuk ka sektor ku berishizmi te mos kete lene token e djegur.Nga ana tjeter mendoj te dale spurdhjaku hajduti apo mashtrusi kush e ka shkelur ligjin.ceshtja te veje ne gjyq boll u ngopem me akuza e pa perbjegjeshmeri,politika eshte bere streha e nxjerjes inateve edhe d shkarkimit te dufeve.Ne si popull nuk na na duhen keto,ne na duhet ligji rregulli e zbatimi i plote i tyre.Ky Mima e ish shefi i tij Bode,e kane treguar vehten sa te zote ishin e bene ekonomine shqiotare lemsh,me vjedhje e abuzime pa fund,po keshtu edhe borxhe ,jo qe se ulin koken per fajet e tyre por kane filluar ta hapin sqepin ,,,,,!

  Reply to this comment
 12. "Horri i Bulevardit" January 11, 18:02

  Vezhguesi F. Nuk eshte kundershtim, por nje sqarim, sipas mendimit tim, kjo per shkak te firmes qe posedoj dhe pagesat qe kryej cdo muaj, ekuivalente me sigurimet shoqerore ne Shqiperi.
  Ketu jane keshtu pagesat:
  1-Krankenkasse 15,5%, (sigurimi shendetsor)

  2-Soka Bau 20%, (pushimet vjetore dhe pensioni)

  3-BG, perqindja mvaret nga te ardhurat vjetore.

  Te gjitha keto, llogariten ne brutto.

  Mbas kesaj, vjen shteuer, (tatimi), tatimi mujor dhe tatimi vjetor, qe eshte po ne brutto, 19%.

  E dhashe kete sqarim, se disa firma, mund te kene paguar vetem tatimet dhe i jane shmangur sigurimeve shoqerore, ku hyjne 1-2-3, qe jane me lart.
  Ketu kur nuk paguan piken 1, sigurimin shendetsor, mund te shmangesh vetem tre muaj, mbas kesaj kohe, te bllokohet konto bankare, mund te mos i paguash te 3 pikat, por vetem tre muaj, mund te shmangesh deri ne 6 muaj, per piken 2, per piken 3, mund te shmangesh deri ne nje vit.
  Por jemi ne salistan i dashur Vezhguesi F, qe paguan tatimin, se i duhen qeverise per pagat dhe vidh te tjerat, se ato jane te shqiptareve qe durojne.
  Kete ta jap nga pervoja ime, jo per ta krahasuar thjesht me Gjermanine, por shoh se kjo qeveri, po kerkon te pervetsoje sistemin gjerman, si ne punesim edhe ne pagesat e detyrueshme.
  Respekte.

  Reply to this comment
 13. Qamili January 11, 20:43

  Ku ka cun si Eri mer lale.

  Reply to this comment
 14. nuri January 11, 21:56

  Flori kete here me ka suprizuar, fantastik si asnje here tjeter. Pse merziten te ardhurit ? Per origjinen gjithsecili duhet te jete krenar edhe kur eshte provincial.

  Reply to this comment
 15. mergimtarifv January 11, 22:20

  Llacifaci i Kopit nga Voskopoja qeka Tironc denbabaden , Fori musteqemshesa si te erdhi mer lal qe i gafurresh cunit tat ?

  Reply to this comment
 16. g99 January 11, 22:50

  O mima ke harru,esht edhe pederast!

  Reply to this comment
 17. Amant January 12, 00:00

  Po qenke trap fare o çuni i Prokopit.

  Reply to this comment
 18. Anatirana January 12, 00:04

  Humbja e kolltukut,humbja e fitimeve nga vjedhjet,frika se nuk do vijne dot ne pushtet per disa vjet i ka bere te humbin aresyen keta Opozitate!
  Dhendri i Berishes e humbet fillin e i “bie ciftelise” ne nje debat serioz qe ndiqet nga shume intelektuale,Basha i bie tavolines me grusht,te dy shperfytyrohen ne fytyre kur debatojne,nervozizmi i shfaqet ne fytyrat e tyre dikur te qeta e me pas bisha!
  Nuk kuptoj se si keta burra qe e mbajne veten per deputet nuk kane Etike!
  Po si i thuhen Veliajt ato fjale fyese?
  Vetem nje ordiner mund te flase ashtu!
  Frika se po ju zbulohen zullumet qe keni bere po jua heq arsyen dhe po merrni kot!
  Ju rrofshin ato veshje firmato qe keni se nga edukata jeni ZERO!
  I madhi Hz.Mevlana thoshte:
  “Shume njerez kam pare qe nuk kishin veshur rroba por dhe shume rroba km pre qe nuk kishin brenda njerez!”
  Ruajeni qetesine,6 muaj nuk erdhet ne parlmsnt sepse po benit fushate kunder qeverise
  Duke mbrojtur hajdutet e energjise elektrike dhe kondravajtesit e ndertimeve pa leje!
  Dilnit ne ekrane duke bere teater,plot xhelozi per punen shembullore qe po ben kjo qeveri me Kryeministrin ne krye!
  Nje gje nuk kuptoni ju!
  Megjithese e mbani veten per demokrate,vetem te tille nuk jeni!
  Nje demokrat e din se ne politike ka rrotacion,ndryshe quhet diktature!
  Nuk mund te qeverisni gjithmone juve o Bashe,o Berishe o Malltez,o Bode,Mima etj.etj.
  Edhe uji po te rrije ne nje vend fillon e vjen ere!
  Lutjuni Zotit te vertetohet e kunderta e akuzave qe ju behen se do dilni para Drejtesise!
  Ti,Mima,po turperon familjen me ato vjersha si kenget tollova!
  Edhe Basha nuk eshte tiranas por ai eshte ne krye te Bashkise se Tiranes.

  Reply to this comment
 19. Noli January 12, 00:13

  O Flori! Nga specialist je bere karagjoz. Zv. minister i financave qe ke pergjegjesine kryesore ne kete ceshtje jep pergjigje “si ka mundesi” he pra si ka mundesi qe ke lejuar shkelje te ligjit deri ne kete mase. Nga pergjigjet nervoze nuk dukesh mire, gjej ndonje avokat te perfaqesoje ne organet e drejtesise. Nuk kalohet me fjale kazani kjo ceshtje kaq e madhe.

  Reply to this comment
 20. Ericson January 12, 05:59

  Kopil je per vete,…. afermendsh ,po u bere shok me Salahudinin ,aty do perfundosh, ne ndonje grope qenefi ku dhiten e permiren magjypet me kollare!

  Vetem me vjen keq per tet ate ,zotni Prokopin ,nje nga aktoret me te famshem te Teatrit Kombetar, e po te duash nje nga adhuruesit e mi te artit te tij skenik shqiptar!

  C’pate o ditezi qe u ngaterrove me banden e Salahudin Abdurrahman Berishes!?

  Nuk te ishte mbaruar buka o domuz, qe te lypnje ne deren e haurit te ketij shtrigu kriminel thjesht ordiner, e te behesh pale me nje karikature te Duces si Salihi, njekohesisht malok dru me pre!

  Jazek te qofte, e sikter osun , e mos u dil me perpara shqiptareve me kete surrat, qe me ngjet tepke si nje pikture e Shagallit, nje sherbetor qe i mbante rytbene te zotit qe i kullonin hundet nga pleqeria!

  Reply to this comment
 21. Ver Llapa January 12, 06:47

  FLORI more FLORI, po ti shkollen mezi e ke marre me shkelma thone shoket e tu, kur u bere specialist ti? Apo njesoj sikurse u bere nga llacifac ne tironc. Ik ore se ngeles ke qene, mbeti Kopi te dera e shkolles.

  Reply to this comment
 22. edi January 12, 07:37

  U bere dhe rracist o mima fara e sales ju prishi te gjitheve me gjithese po largohen te gjithe dita dites me bemat e juaja keni ngel vetem ju qe vodhet shqiperine .ju kopilat qe je bark tironas ti ..

  Reply to this comment
 23. mersin kurti January 12, 09:09

  Pa akuzuar Erionin, zoti Mima sqaro me pare ne eshte i vertete deklarimi i tij , pastaj dergoje per hetim.

  Reply to this comment
 24. mersin kurti January 12, 09:10

  Pa akuzuar Erionin, zoti Mima sqaro me pare ne eshte i vertete deklarimi i tij , pastaj dergoje per hetim. Per kete duhet te prononcohet edhe ISSH

  Reply to this comment
 25. arbi January 12, 10:09

  Nuk na duhen vjersha o miuma na duhet pune. Lere erjonin dhe qeverine te punoje. Ti saliu na late ne mesjete. Do rrini 16 vjet ne opozite me duket.

  Reply to this comment
 26. I.Troplini January 12, 10:24

  O Mime.!!

  si m,je bo mer t,morsha t,ligat. Tashi t,paska ra n,men se je tironc dhe ke fillu me prish gojen, tui qujt robt kopila.
  A ka mo kopila se ato qe i thone vetes “tironc” dhe e kane shti kaptinen deri ne rronxe te sumes te malokut? Nuk ka o Mime jo,,,,mos grije mo sallat se nuk i ka njel gjo mo tironcllikut.!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim