Moti i keq, Policia Rrugore kërkon të zbatohen me rigorozitet këto rregulla

December 28, 2017 10:45

Moti i keq, Policia Rrugore kërkon të zbatohen me rigorozitet këto rregulla

Shërbimi i Policisë Rrugore ka apeluar të gjithë drejtuesit e mjeteve të bëjnë kujdes kur lëvizin në këto ditë me reshje të dendura shiu dhe dëbore në disa zona te vendit. Policia kërkon të tregohet vigjilencë maksimale dhe te respektohen rregullat e qarkullimit rrugor. Gjithashtu sipas policisë, drejtuesit e mjeteve duhet të evitojnë përdorimin e alkoolit dhe të telefonojnë për raste urgjencash në numrat e përcaktuar.

Në akset rrugore me mjegull, prania e saj:

E bën rrugën më të padukshme;

Ul shikueshmërinë;

Zvogëlon kapjen e gomave në asfalt;

Kufiri i shpejtësisë së mjeteve duhet të jetë jo më shumë 50 km/h nëse dukshmëria është më e vogël se 100 metra;

Në situatën e rënduar të motit në tunele, në hyrje dhe në brendësi të tyre:

Zvogëloni shpejtësinë;

Aktivizoni ajrin ri-qarkullues të kabinës së mjetit;

Nëse konstatohet rrezik ndaloni para hyrjes së tuneleve;

Mbani krahun e djathtë;

Respektoni shpejtësinë e lejuar të treguar nga sistemi i sinjalizimit;

Aktivizoni sinjalin bllokues në rast rreziku,

Bëni kujdes nga ndryshimi i kushteve atmosferike, akulli, dëbora mbi sipërfaqen e rrugës.

Bëni kujdes nga ndryshimi ndriçimit në hyrje dhe dalje të tunelit.

Në raste përfshirje aksidentesh duhet te mbani parasysh:

Mos lëvizni nga vendngjarja,

Telefononi menjëherë në numrat e tel.112 dhe129 Policinë e Shtetit, Ambulancën nr.127 ose 112(Në Tiranë), 128 Zjarrfikëset dhe prisni mbërritjen e ndihmës së parë.

Jepni informacion për emrin dhe numrin tuaj të telefonit, vendin ku ka ndodhur ngjarja dhe nëse nevojitet ndërhyrja.

Aktivizoni sinjalin bllokues të rrezikut;

Sigurohuni që jeni të dukshëm nga të tjerët (vishni jelek forsforeshentë) dhe evitoni mundësinë e ndodhjes së ndonjë aksidenti tjetër ose rëndimin e pasojave.

Vendosni trekëndëshin e rrezikut në distance të mjaftueshme. Ndaloni në të djathtë të karrexhatës nëse është mundësia.

Përdorni mjetet e ndihmës së parë.

Largimi nga vendi i ngjarjes, rrezikon ndalimin e arrestimin e menjëhershëm, përveç pezullimit të lejedrejtimit.

Në raste në akset rrugore ka prani të dëborës dhe akullit, sherbimet e Policisë Rrugore do të kërkojnë përdorimin e zinxhirëve dhe mund te pezullojnë përkohësisht qarkullimin e kategorive të ndryshme të mjeteve.

Drejtuesit e mjeteve në këto ditë festash të evitojnë përdorimin e alkoolit gjatë drejtimit të mjeteve dhe të tregojnë kujdes maksimal për të evituar përfshirjen në aksidente dhe ngjarje rrugore.

December 28, 2017 10:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?