MPJ: Ja lista e shqiptarëve të shpëtuar nga anija në flakë

December 29, 2014 19:25

MPJ: Ja lista e shqiptarëve të shpëtuar nga anija në flakë

Ministria e Punëve të Jashtme është informuar nga Konsullata jonë në Janinë dhe Roja Bregdetare greke se në listën e pasagjerëve të evakuuar në bordin e anijes “ABY JEANNETTE”.

Në anije, sipas MPJ-së, ndodheshin këta shtetas shqiptarë të mëposhtëm:

Të evakuuar:

Anija ABY JEANETTE ( pritet informacion për portin ku do te ankorohet anija)

 

 1.  Refik Aliko
 2.  Sheraf Aliko
 3.  Donika Aliko
 4.  Festim Cuci
 5.  Hasie Cuci
 6.  Brunilda Kazo

 

Në anijen Cruise Europe(për pak orë mbërrin në Igumenicë ku kemi dërguar Konsullatën tonë nga Janina për të asistuar shtetasit tanë:

 

 1.  Aleksandër Beqiraj (fëmijë)
 2.  Enkeleida Beqiraj

 

 

Aktualisht në Itali:

 

 1.  Senada Kolekaj (në Lecce, jashtë rrezikut për jetën)
 2.  Robet Mane (në spitalin e Barit, dhe pas ndihmës së parë tani është pranë familjes në Firence)
 3.  (Alban Skendaj (në spitalin e Barit, jashtë rrezikut për jetën)

 

Qendra e Emergjencave në Romë informon se janë evakuuar nga trageti por presim informacion mbi vendndodhjen:

 

 1.             Leonard Beqiraj
 2.             H. Cukja
 3.             G. Gega
 4.             V. Kane
 5.             L. Ndreu
 6.             J. Qerama
 7.             P. Zhuri
 8.             K. Zhuri
 9.             A. Zhuri

 

Janë evakuuar dhe shtetasit me nënshtetësi tjetër:

 

–        A. Pashaj (nënshtetësi italiane) – I evakuuar / Igumenicë

–        Jonel Lamcaj (nënshtetësi italiane) – I evakuuar / Aby Jeannette

–        S. Qendro (nënshtetësi italiane) – I evakuuar / presim informacion mbi destinacionin

–        J. Kristo  – I evakuuar në Aby Jeannette

 

December 29, 2014 19:25
Komento

1 Koment

 1. BESIANA GUSHI December 30, 10:08

  SI MUND TI BESOHET ÇUNIT TE SULES

  Ja çfare shkruan “Il Fatto Quotidiano” sot:

  “Autoritetet nuk munden te japin numurin e sakte te personave qe mundet te jene zhdukur ne incidentin e se dieles ne tragetin Norman Atlantic.

  Ne se pasagjeret dhe personeli ne listen e imbarkimit ishin 478, nga te cilet 10 kane vdekur dhe 427 jane shpetuar, mbi numurin e personave te humbur, vete ministri i transporteve italiane Maurizio Lupi, i cituar nga BBC, ka pranuar se mungojne rreth 30-40 persona, dhe per shkak te gabimeve ne listen e pasagjereve, per te cilet flitet, ne realitet mund te jene me shume.

  -Nuk mund te themi sa persona mungojne ne apelin e bere. Per kete vazhdojme ti kerkojme, sepse nuk e dime numurin e sakte” – ka deklaruar ai.

  Per te konfirmuar versionin e Lupi-t, arrin deklarata e Admiralit Giovanni Pettorino, kapo i repartit operativ te Kapitanerise se Porteve italiane, qe flet per 80 persona nga 427 te shpetuarit qe nuk gjenden ne listen e pasagjereve.”

  Flitet edhe per shume klandestine, nje nga te cilet eshte edhe Jorgo Kristo, siç rezulton nga lista bazhibozhuke e çunit te Sul Bushatit, emri i te cilit nuk eshte ne listen e pasagjereve.

  Duke u nisur nga keto te dhena paraprake (427+10=437; 437-80=357; 478-357=121) del se mungojne apo rezultojne te zhdukur plot 121 persona.

  A mund te kete shqiptare mes tyre shoku dobiç i Sul Bushatit?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*