MPJ përshëndet marrëveshjen për klimën në Paris: Shqipëria do të angazhohet

December 13, 2015 11:56

MPJ përshëndet marrëveshjen për klimën në Paris: Shqipëria do të angazhohet

Ministria e Jashtme e Shqipërisë përshëndet arritjen e marrëveshjes për klimën në Paris, duke theksuar se marrëveshja në fjalë vendos një kuadër global afatgjatë e të qëndrueshëm për të pakësuar emetimet globale të gazit me efekt sere.

Sipas deklaratës, dakordësia e vendeve për t’u takuar çdo 5 vjet për një veprim të përbashkët është shprehje e urgjencës dhe nevojës për angazhim ndaj rrezikut që vjen prej ngrohjes globale, për të qenë kolektivisht të angazhuar në anën e shkencës.

“Shqipëria, si partnere me kontribut konkret në përpjekjet e përbashkëta, paraqiti angazhimet e saj kombëtare që në tetor 2015 dhe është tërësisht e angazhuar të zbatojë me rigorozitet angazhimet e marra për të pakësuar emetimin e dioksidit të karbonit (CO2) me 11.5 % deri në vitin 2030. Shprehim bindjen se Marrëveshja e Parisit do të shërbejë për të trajtuar edhe çështje të tjera të mëdha si siguria e ushqimit, shëndeti publik, lufta kundër varfërisë, dhe të drejtat themelore, duke kontribuar kështu në mënyrë të drejtpërdrejtë për paqen dhe sigurinë në botë”, thekson ministria e Jashtme. /Dita/

December 13, 2015 11:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*