Mrekullitë që bën uthulla e mollës, ja sëmundjet që shëron

October 5, 2017 11:00

Mrekullitë që bën uthulla e mollës, ja sëmundjet që shëron

Duke nisur nga diarreja, kollitja, humbja e peshës dhe parandalimi i tensionit të lartë, uthulla e mollës konsiderohet mrekulli për shërimin e shumë sëmundjeve.
Më poshtë janë disa nga  problemet që mund t’i tejkaloni duke përdorur uthull molle.

Rënia e flokëve
Nëse keni problem me rënien e flokëve, uthulla e mollës mund t’iu ndihmojë. Është shumë ushqyese dhe rregullon pH e lëkurës së kokës. Gjithashtu forcon flokët dhe largon qelizat e vdekura që mund të parandalojnë në rritjen e flokëve.

Astma
Nëse keni probleme me frymarrjen, është e rëndësishme të përdorni medikamentet që ju përcakton mjeku, por për të trajtuar një problem të tillë ju mund të përdorni edhe uthullën e mollës.

Kolla
Kolla e thatë është shumë irrituese. Nëse jeni duke kërkuar për një trajtim natyral, uthulla e mollës është zgjidhja e duhur.

Diarre
Uthulla e mollës konsiderohet një një ilaç i shkëlqyeshëm për diarre. Ajo vepron si një antiseptik dhe vret bakteriet që shkaktojnë diarre. Rekomandohet një lugë e madhe uthull të përzihet me 25ml ujë dhe të pihet tri herë në ditë.

Pagjumësia
Nëse nuk mund të flini, pini një lugë uthull molle të përzier me 250ml ujë. Më pas do të shikoni ndryshimet.

Marramendja
Përvoja ka treguar se uthulla e mollës mund të ndihmojë për të trajtuar marrëmendjen. Besohet se uthulla e mollës ndikon në presionin e gjakut dhe ul nivelin e sheqerit në gjak.

Infeksionet e veshit
Përzieni pak uthull, alkool dhe ujë dhe me një copë pambuku vendoseni atë në vesh. Lëreni të qëndrojë për 5 minuta.

Sytë e lodhur
Nëse keni problem me sytë, konsumoni 3 herë në ditë një përzierje me dy lugë uthull, dy lugë mjaltë dhe 250ml ujë.

Dhimbje koke
Uthulla e mollës për shkak të përbërësve që ka largon dhimbjen e kokës dhe lehtëson migrenën. Provoni dhe shikoni se sa shpejt funksionon.

Artriti
Uthulla e mollës në kombinim me mjaltin mund të përdoret si medikament natyal për të trajtuar artritin. Mund të aplikohet direkt në nyjë ose të pihet 3 herë në ditë.

Lodhja
Nëse keni problem me lodhjen kronike, kjo do të thotë se trupi juaj është duke kërkuar vëmendje. Përzieni një filxhan mjaltë me 3 lugë uthull molle dhe konsumoni këtë përierje para gjumit. Përsëriteni për disa netë rresht.

Helmimi
Uthulla e mollës vret bakteriet dhe vepron si qetësues në lëvizjen e zorrëve.  Ajo mënjëherë do t’iu jap lehtësim nëse rast të helmimit nga ushqimet. Mjafton të përzieni dy lugë uthull molle më një gotë ujë të ngrohtë dhe pijeni para ngrënies.

Urthi
Mushti i mollës në mënyrë të natyrshme ndihmon në tretje. Një lugë çaji uthull molle rregullon këtë problem.

Presioni i lartë i gjakut
Nëse keni ndonjë problem me presionin e lartë të gjakut, rekomandohet që të pini 2 lugë uthull molle me 250ml ujë. Konsumoheni 3 deri 4 herë në ditë.

Veshkat dhe infeksionet në fshikëz
Konsumimi i uthullës së mollës do të ndihmojë në parandalimin e sëmndjeve të veshkave dhe infeksioneve të traktit tuaj urinar.

Menstruacionet
Mushti i mollës ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual dhe parandalon gjakderdhjen e tepruar. Pini dy lugë uthull molle të përzier me një gotë ujë dhe trajtoni këtë problem.

Humbja e peshës
Nëse dëshironi që të hiqni qafe kilogramët e tepër, rekomandohet që të pini dy lugë të vogla uthull molle me një gotë për çdo mëngjes.

Zbardhja e dhëmbëve
Uthulla e mollës konsiderohet si produkt i duhur për zbardhjen e dhëmbëve. Përzieni një lugë uthull molle me një gotë ujë dhe përdoreni për të shpërlarë gojën.

October 5, 2017 11:00
Komento

1 Koment

  1. kjo qika May 20, 14:28

    Eshte e vertet por duhet koh derisa ti vrejm ndyshimet

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*