MSH: I kemi kërkuar ndihmë Kinës të na sjellë mjekë me eksperiencë

March 25, 2020 13:12

MSH: I kemi kërkuar ndihmë Kinës të na sjellë mjekë me eksperiencë

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka bërë me dije se shteti shqiptar i ka kërkuar ndihmë për mjekë Kinës, si një vend me eksperiencë që mund të na ndihmojë vendin në këtë periudhë të vështirë.

 “Ministria e Shëndetësisë i ka dërguar një kërkesë zyrtare Kinës nëpërmjet ambasadën në Shqipëri për  të sjellë mjekë me eksperiencë”, tha Rakacolli.

23 raste të reja janë konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit me koronavirus, e ndërsa hartës së qyteteve të prekura i është shtuar edhe Kruja me një rast.

Në total  nga 1041 të realizuara që kur është konfirmuar pacienti zero, kanë rezultuar pozitiv 146 qytetarë, 5 prej të cilëve kanë humbur jetën.

j.l./ dita

March 25, 2020 13:12
Komento

14 Komente

 1. xxx March 25, 13:25

  ne skemi nevoje per gje, dhe Kina ste ben dot derman
  gjerat jane te ditura edhe nga kalamajte
  politika i ka ne dore te gjitha cfare dihet
  politiken tende sta ka ne dore Kina

  Reply to this comment
 2. Pompist i parilindur March 25, 13:43

  Uaaaaa po dhe ne i kemi kerkuar ndihme POMPISTIT te na furnizoje me… borxhe

  https://gazetashqiptare.al/wp-content/uploads/2017/03/17237251_1416001915087525_1938041911_o.jpg

  Reply to this comment
 3. Meribani March 25, 14:07

  Maska maska sillni se cdo bejne mjeket kineze, kaq tuafe paskeni qene ju “ajka” e shendetesise tone?

  Reply to this comment
 4. Arben March 25, 15:20

  Mirë mjekët, po eksperienca me avion apo anije do të vijë??!!

  Reply to this comment
 5. Tomorri March 25, 16:16

  Shtet legen!
  Shtet i mbaruar!
  Shtet hajdutesh!
  Turp i madh t’i kerkosh Kines ndihme!
  Keshtu bete ju hajdute dhe te pa afte edhe me termetin!
  Keshtu keni bere edhe kur mijra shqiptare kane ikur nga vendi se nuk kane me besim tek ky pushtet qe keni sajuar juve,duke u justifikuar se “pune ka,por nuk ka profesioniste”!
  Po te gjykohet se cfare eshte bere me shendetesinew keto 7 vjetet e sundimit satrap te diktatorit Edi Rama,qe jane dhene rreth 400 milione euro sherbime shendetesore dhe logjistike me PPP,duke e lene sherbimin shendetesor ne gjendje te mjerueshme,kjo eshte KRIM SHTETEROR!
  Jane lene mjeket,infermieret etj pa pajisje speciale shendetesore dhe kur nuk ruani dot mjeket,si do ruani popullin?
  Kush pergjigjet per kete menaxhim kriminal te buxhetit te Shendetesise,pa llogaritur nevojat e perditeshme me ato te nje epidemie fatale?
  Kush do mendoje per keto raste ne se ato nuk i pamendon qeveria,ministria e Shendetesise dhe ekspertet?
  Si mund te gjykohet qe specialistet e mire te cdo fushe,qe nga Shendetesia,arsimi,financat,jurisprudenca,ekonomija etj te dalin ne pension vetem se kane mbushur moshen?
  Oi te rinjte kurre nuk mund ta bejne punen e tyre,qe pervec shkolles kane edhe shkollen e jete dhjetra vjecare?
  Cfare keshilltaresh ka rreth vetes kryeministri Rama,cfare aftesisah kane ata,cfare keshillash te vlefshme i japin atij kur ai del i vetem per cdo gje dhe hedh rromuze sikur eshte gjeni ne cdo fushe?
  Ku i ka ministrat,drejtoret,ekspertet e cdoi fushe ky megalloman i pa frew,qe nuk dalin te sqarojne e mbrojne situatat sipas fushes se tyre por del kryeministri rrugeve (pasi i doli frika nga shtepia) duke u bertitur pleqve si harbut pa piken e respektit dhe edukates per moshen?
  Populli nuk ka nevoje te shohe kryeministrin ne rruge apo tv,por duhet te shohe dhe ndjeje doren e ngrohte e te rrepte te shtetit ligjor!
  Per cfare duheshin nxjerre autoblindat me mitroloze perpara neper rruge sikur do luftohej me terroristet?
  Ku u bazua ky aventurier qe nxorri autoblindat ne rruge?
  Po keshilltari i tij per sigurine,cfare keshillash i ka dhene,apo Rama nuk pyet as per ministrat e jo per keshilltaret,qe nje pkate kos po hane te shkretet?
  Mjeket tane vecanerisht ne kohen e socializmit vertet nuk kishin pajisjet me moderne te kohes,por niveli i sherbimit shendetesor i tere shendetesise ishte i …MREKUSHUESHEM,plot humanizem!
  Ndersa sot sherbimi shendetesor eshte ZERI dhe kryeministri kerkon ta mbuloje me kercenime dhe futje brenda ne shtepi!
  Bertasin Rama e te theret,qe spitalet nuk mund ta perballojne fluksin e madh ne rritje te te infektuarve!
  Dhe per kete shpetimin e vetem e kane nxjerre se eshte vetem dalja per blerje vetem paradite!
  Edhe nje llogjike femije e kupton se caktimi i nje fashe orare per dalje nga pra 05.00 deri ne 13.00 ka bere qe mijra njerez te perplasen neper supermarkete,dyqane lagjeje,furra buke etj duke u ngjitur njeri tjetrit coronavirusin!
  A nuk eshte e rrezikeshme nje fashe orare e kufizuar,qe shton mundesine e infektimit masiv?
  Po si mund te behet,mund te pyese kryeministri yne,qe kurre nuk pyet,pot vetem bertet?
  Kam djalin ne shtetin e Michiganit ne SHBA dhe atje nuk ka fashe orare per levizje ,por shteti ka urdheruar qe qytetaret te levizin neper qytet vetem per furnizim me USHQIME,FARMACI dhe KARBURANTE!
  Te gjitha ambientet e tjera jane te mbyllura!
  Shteti me pilici ka ne kontroll cdo levizje te tyre!
  Kjo ka bere qe te mos kete dyndje te madhe te njekoheshme neper supermarkete etj.
  Por kjo kerkon nje ndergjegjesom te plote te te gjithe qytetareve,si nga shteti,bashkia,media etj!
  Mbi te gjitha dua t’i kujtoj kryeministrit Rama,se kur i drejtohet popullit,aq me teper pensionisteve per te mos dale nga shtepia,ne radhe te pare te arsyetoje se eshte ne postin e kryeministrit te nje shteti,se po u flet qytetareve te vet qe dikut ne fushata u pergjerohej per ta votuar ate me gjithe tepsine apo timonin dhe per me teper se po u drejtohet pensionisteve si femija i tyre e jo si PADRONI i tyre harbut!
  Edhe mimika e tij ka te beje shume ne komun ikimin me njerezit!
  I sygjeroj kryeministrit,qe t’u rikthehet filmimeve qe ka per diktatorin Enver Hoxha se si komunikonte ai me femijet,grate apo pensionistet!
  Edhe diktator Enveri,por me popullin sillej si ENGJELL!
  Te pajten beje farmalisht kete sjellje se ne gen e kemi pare qe nuk e ke!

  Reply to this comment
 6. Lili March 25, 16:21

  Po ajo qe tha mezi po pres rastin e pare , ku eshte nuk po dika me na menaxhuar kete pune mbasi mezi e priti?!
  Tash infektioni eshte kamos, si i thirret si s’si thirret njerezet jane prekur edhe vetem sa do shtohé rastet se asnje asnje veprim si duhet e kur duhet nuk e keni ba, as ne kete raste se edhe po te vine kinezet kur nuk keni tespirator eshte kot te vin, se nuk munden me ju ndihmuar, pos me iu sjell nje spital si ka dhane Zoti, spital te cilin kur nuk keni menduar me ngrit, edhe pse shoenzuat millionat e shendetsise per PPP skandallze!

  Reply to this comment
 7. Dajti March 25, 16:37

  Qeveria e Rames duhet te jape llogari para popullit se pse u gjet e pa pergatitur para nje situate te tille pandemie!
  Mbi te gjitha Rama vete,te mos ua hedhe fajin te tjereve per deshtimet e tij,por t’i spjegoje popullit se me cfare llogjike ekonomike ,shendetesore ,juridike etj iu dhane oligarkeve 400 milion euro per sherbimet shendetesore ne furnizimin me ushqime,barna,ne pastrimin e mjediseve te brendeshme e te jashteme,te ruajtjes per hyrje daljet,te sterilizimit te seteve kirurgjikale,te Chek up-it,te privatizimit te laboratoreve te analizave,te dializes etj,etj dhe ka lene pa asnje rezerve pajisjen e spitaleve me aparatura,barna,barna,veshje mbrojtese speciale etj,qe di duheshin ne raste te tilla?
  Nje qeveri e afte dhe e pergjegjeshme nuk e ka mendjen vetem te beje sa me shume tendera,koncesione dhe PPP per reklame apo me teper per te bere korrupsion,por te gjykoje anen ekonomike,mjekesore dhe perballimin e rreziqeve te mundeshme!
  Le te kthejne koken prapa dhe te marrin pervojen e shtetit socialist,qe per cdo fushe,per cdo gje kishte te planufikuar dhe ruajtur rezerva te fuqishme per kohe LUFTE!
  Rames ia ka qejfi t’i trembe njerezit se gjoja qenkemi ne KOJE LUFTE,por duhet te jape vete i pari se pse nuk ka kryer detyuren e tij si zot shtepije per kete KOHE?
  Pse e ka lene shtetin pa rezewrva si per termetin ashtu edhe per shendetesine?
  U eshte bere mendja joncesione fitimprurese,reklamuese etj e jo te investojne atje ku populli dhe vendi ka me shume nevoje!
  Kjo duket gfjithmone cdo fillim viti,por edhe me pas,qe ne spitale ankohen se mungojne barnat,u prishen aparaturat,mungojne mjetet sterilizuese,fashot,garzat,etj,kur nderkohe ptrivateve keto nuk u mungojne kurre?
  Kaq te pa afte jane keta ministra Shendetesie,Finance etj,qe nuk menaxhojne blerjet 6 muaj para se te mbarojne rezervat neper siptale?
  Pse shgteti nuk mban rezerva per sherbimet qe mbulon vete?
  Jam pensionit me pervoje 45 vjecare ne menaxhimin e disa detyrave shteterore,ashtu si mijra te tjere,por jam gati t’i jap keshilla te vlefshme ne disa fusha jo vetem ministres se Shendetesise,te Mbrojtjes etj,por edhe vete kryeministrit Rama!
  Shqiperia kurre nuk duhet te vuaje per asgje!
  Per 30 vjet,me nje popullsi rreth 2 milion banore (te tjeret kane ikur),me nje pasuri qe nuk e ja asnje vend i botes,ne duhet te ishim populli me i lumtur ne planet,vecse duhet te kishim pushtetare te afte,te ndershem dhe qe e duan me shpirt popullin e vet,jo si Rama qe e perbuz kete popull!

  Reply to this comment
 8. Gertruda March 25, 16:54

  Zoti kryeminister!
  Ku e keni efektivitetin e tenderave,koncesioneve dhe PPP-ve tuaja 400 milion eurove?
  Me cfare llogjike investuat ne disa sherbime te shendetesise dhe keni lene sherbimin shendetesor pa mjetet mbrojtese speciale per personelin shewndetesor?
  Mos valle keni menduar qe t’u njoftoje coronavirusi se kur do shpertheje qe ju te planifikoni PPP-ne e radhes?
  Jeni kryeminister per te punuar me mend,z.kryeminister e jo per te luajtur rolin e TELLALLIT si tek filmi “Koncert ne vitin 1936”!
  Keni harxhuar mijra dite me bredhje neper bote,shumica krejtesisht te panevojshme,vetem per te bere nje foto me lideret e botes,por qe pas tyre nuk ke sjelle asgje vendit!
  Bredhin zyrtaret tuaj neper bote vetem se u vjen nje ftese per seminare etj dhe o burra dhe gra ne maje te avionit!~
  ]Edhe DIKTATORI komunist,Enver Hoxha tewre jeten udhetoi 4 here jashte shtetit,ndersa zotrote mbete ne maje te avioneve me gjithe administraten tende!
  Jemi vend i varfet,therret pas cdo ankese te popullit,por nuk hiqesh si i tille kur shpenzon miliarda per vetura,mobilje,kompiutera,mbledhje karagjoze dhe antiekonomike te qeverise neper rrethe apo te dy qeverive sa ne Kosove aq edhe ne Shqiperi!
  Per cfare behen keto mbledhje shetitore?
  Cfare ndryshimi do kishte po te beheshin mbledhjet e qeverise vetem ne kryeministri apoi me Kosoven te punojne ministrite secila ne fushen e vet?
  Kujt i duheshin keto spektakle disa miliardeshe krejtesisht te panevojshme dhe qe nuk i kane sjelle vendit e Kosoves asnje perfitim?:
  Kosova u vuri takse mallrave serbe,por Shqiperia nuk beri asgje qe Kosova mungesen e ketyre mallrave ta kompesonte nga Shqiperia?
  Behet fjale per qindra milione apo miliard euro shkembime te dy aneshme,por asgje nuk bete!
  E keto jane jo vetem pa aftesi,por edhe antishqiptarizem!

  Reply to this comment
 9. Dajti March 25, 17:00

  Qeveria e Rames duhet te jape llogari para popullit se pse u gjet e pa pergatitur para nje situate te tille pandemie!
  Mbi te gjitha Rama vete,te mos ua hedhe fajin te tjereve per deshtimet e tij,por t’i spjegoje popullit se me cfare llogjike ekonomike ,shendetesore ,juridike etj iu dhane oligarkeve 400 milion euro per sherbimet shendetesore ne furnizimin me ushqime,barna,ne pastrimin e mjediseve te brendeshme e te jashteme,te ruajtjes per hyrje daljet,te sterilizimit te seteve kirurgjikale,te Chek up-it,te privatizimit te laboratoreve te analizave,te dializes etj,etj dhe ka lene pa asnje rezerve pajisjen e spitaleve me aparatura,barna,barna,veshje mbrojtese speciale etj,qe do duheshin ne raste te tilla?
  Nje qeveri e afte dhe e pergjegjeshme nuk e ka mendjen vetem te beje sa me shume tendera,koncesione dhe PPP per reklame apo me teper per te bere korrupsion,por te gjykoje anen ekonomike,mjekesore dhe perballimin e rreziqeve te mundeshme!
  Le te kthejne koken prapa dhe te marrin pervojen e shtetit socialist,qe per cdo fushe,per cdo gje kishte te planifikuar dhe ruajtur rezerva te fuqishme per kohe LUFTE!
  Rames ia ka qejfi t’i trembe njerezit se gjoja qenkemi ne KOHE LUFTE,por duhet te jape vete i pari se pse nuk ka kryer detyren e tij si zot shtepije per kete KOHE LUFTE?
  Pse e ka lene shtetin pa rezerva si per termetin ashtu edhe per shendetesine?
  U eshte bere mendja koncesione fitimprurese,reklamuese etj e jo te investojne atje ku populli dhe vendi ka me shume nevoje!
  Kjo duket gjithmone cdo fillim viti,por edhe me pas,qe ne spitale ankohen se mungojne barnat,u prishen aparaturat,mungojne mjetet sterilizuese,fashot,garzat,etj,kur nderkohe ptrivateve keto nuk u mungojne kurre?
  Kaq te pa afte jane keta ministra Shendetesie,Finance etj,qe nuk menaxhojne blerjet 6 muaj para se te mbarojne rezervat neper siptale?
  Pse shteti nuk mban rezerva per sherbimet qe mbulon vete?
  Jam pensionist me pervoje 45 vjecare ne menaxhimin e disa detyrave shteterore,ashtu si mijra te tjere,por jam gati t’i jap keshilla te vlefshme ne disa fusha jo vetem ministres se Shendetesise,te Mbrojtjes etj,por edhe vete kryeministrit Rama!
  Shqiperia kurre nuk duhet te vuaje per asgje!
  Per 30 vjet,me nje popullsi rreth 2 milion banore (te tjeret kane ikur),me nje pasuri qe nuk e ja asnje vend i botes,ne duhet te ishim populli me i lumtur ne planet,vecse duhet te kishim pushtetare te afte,te ndershem dhe qe e duan me shpirt popullin e vet,jo si Rama qe e perbuz kete popull!

  Reply to this comment
 10. mirel March 25, 17:55

  O fytyre korone.. po deri dje mburreshit qe po tju dilte para Korona do ta derrmonit fare. Mezi e prisnit tju dilte perpara.
  Po ju them une qe kjo eshte korone e gjalle, me gjithe Ramut Ahmutin. Shikoni ata, shikoni koronen

  Reply to this comment
 11. asd March 25, 19:11

  PPP-te i vodhet me koken lart. I ndate midis jush; Ca Vilma, ca Rama, e ca ndonje tjeter qe te mbyllte gojen. Tani, u kerkoni ndihme te huajve, kujt te mundeni;
  Ne shqiptaret jemi budallenj qe zgjedhim te na drejtojne maskarenj.

  Reply to this comment
 12. Leo March 26, 10:17

  Edhe kjo na duhej – I kerkojme ujkut te na ruaj kopene…
  Kina e shpiku vete kete virus dhe te tjere qe do vine mbrapa me qellim izolimin dhe mundesisht shkaterrimin e botes perendimore dhe mire po ben sepse armet dhe mundesite i mori falas po nga perendimoret.

  Reply to this comment
 13. Lili March 26, 11:00

  Sa pare qeveria Rama ka investuar ne ´specializimin’ e mjekeve?! Sa mjeke sot jane ne gjendje qofte vetem me perdor respiratoret?! Edhe sikur t’i kishim keto aparatevnuk kemi mjeke mjaft te formuar per perdorimin e tyre, sepse asnje qeveri nuk ka dhane paret e nevojshme per formim te ato pak mjekeve qe kemi!
  Vdisin shqiptare tash, edhe lutni Guruve te tana feve , mbasi cdo here votoni per horra!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim