Muaji i horrorit: ISIS vrau 800 persona gjatë Ramazanit

July 5, 2016 09:41

Muaji i horrorit: ISIS vrau 800 persona gjatë Ramazanit

Thirrja u bë në fund të muajit maj, disa javë para fillimit të Ramazanit: Grupi militant Shteti Islamik (ISIS) porositi mbështetësit e tij ta bënin muajin e shenjtë “me leje të Zotit, një muaj të dhimbjes për të gjithë jobesimtarët kudo që ndodhen”.

Kjo thirrje ka shndërruar ato që duhet të jenë katër javë të paqes dhe të bamirësisë në gjakderdhje të mëdha, nga Florida e Shteteve të Bashkuara deri në Filipine, duke lënë më shumë se 800 të vrarë nga duart e militantëve të islamik në mbarë globin, raporton Daily Mail.

Ekstremistët kanë vrarë njerëz teksa ata po kalonin kohën me miqtë e tyre në një kafene në Bangladesh, kanë ekzekutuar familje siriane që janë përpjekur të ikin nga regjimi i tyre i dhunshëm dhe kanë vrarë një polic me thikë në Francë.

Në katër javët e para, pothuajse 30 njerëz në ditë janë vrarë nga dora e një ekstremisti të ISIS, përfshirë shumë fëmijë – dhe shumica e tyre myslimanë si ta, por paqësorë, që nuk pajtohen me mendësinë e tyre të gabuara.

July 5, 2016 09:41
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*