Muhaxhirët e Konicës i kam ribotuar fillimisht unë

March 8, 2016 18:47

Muhaxhirët e Konicës i kam ribotuar fillimisht unë

Z.Kryeredaktor

Lexova ne gazeten tuej shkrimin e dates 4 mars 2016 me titull “Konica në 1901 për muhaxhirët: Farë e ndyrë, duhen kthyer në Anadoll me shkelma” (KËTU)

Per shume arsye keni ba shume mire qe e keni publikue kete mendim te vlefshem historik te Konices.

Por kete fotografi te gazetes ALBANIA te Konices mbi MUHAXHIRT e kam nxjerre un i pari ne internet me daten 01.03.2008. Mjafton te kerkosh ne internet. Ja prova e publikimit:

1 – https://albemigrant2011.wordpress.com/2008/03/01/faik-bej-konica-mbi-%E2%80%9Cmuhaxhiret%E2%80%9D/

Ketu shihet edhe faqja e plote e gazetes ALBANIA te Faik Konices.

2 – http://www.shkoder.net/fjala/2008/tedeschini4.htm

Prandej gazeta nuk ka te drejte ti veje fotokopjes se gazetes ALBANIA te Konices stampen e vet ne nje kohe qe kete e kam perhape une ne internet qyshe para 8 vjetve.

Me nderime

Paul Tedeschini

 

 

March 8, 2016 18:47
Komento

2 Komente

 1. Shpata March 10, 05:10

  Nderime kushdo e boton dhe riboton nje shkrim te tille te madherishmit Faik Konica. Shkrimi per muhaxhiret spjegon sjelljen e shume shqipfolsve pergjate shekullit XX dhe ne ditet e sotme.

  Reply to this comment
 2. XUME PROTOPAPA March 10, 07:19

  E KA BOTUAR KONICA

  qe ne vitin 1901, zoti gjerman i shkodranizuar!

  E DITA, si shume medja te tjera, hulumtues te shtypit tone ne dhe te huaj, historiane e kushdo qe ka interes per te kaluaren e vendit tone, ka gjetur dhe do gjeje ne te ardhmen, materiale edhe me te plota qe tregojne historine tone.

  Andaj kur nxehesh per nje thengjill te shuar, qe paskerke zbuluar nen hirin e harruar te kohes, futja nje te zhytur ne ujin e ftohte te Kirit, qe te te rifreskohet pak cmirezia e karakterit tend prej hajduti ordiner te vepres se dikujt tjeter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*