Mukja nuk është shembulli i saktë

October 4, 2016 10:47

Mukja nuk është shembulli i saktë

I nderuar zoti Thano

 

Shkrimin “A mund të bëhet një “Mukje e dytë?”, botuar në DITA, e lexova me vëmendje. S’jam shumë dakord dhe në shtjellimin e çështjes bën t’i vësh sytë dhe i nxirren më shumë. Ja si e mendoj unë:

– Që i duhet dhënë fund këtij konflikti 70-vjeçar është një domosdoshmëri.

– Që mbledhja e parë e Mukjes nuk është ajo që do realizonte bashkimin dhe që duhet marrë si shembull, mbasi që nga qëllimi i organizimit dhe nga ajo çfarë ajo polli nuk është për t’u marrë shembull.

Në Mukje forcat politike vajtën me qëllime të ndryshme dhe ja si është e vërteta:

Balli dhe Paria (që deri në atë kohë kërcente valle me pushtuesit), vajti në tavolinë për të siguruar një pjesë pushteti pa bërë fare luftë, dhe fronti NAÇL vajti në takim me qëllim për të bërë përpjekjen e fundit që Balli dhe Legaliteti të bashkohet me frontin NAÇL në luftë kundër pushtuesve. Rezultati dihet dhe ashtu do përfundonte, mbasi veprimet e deri atëhershme të udhëheqjes së Ballit dhe nënshkrimi i protokollit Dalmaco-Këlcyra vërtetuan plotësisht se qëndrimi i mospranimit të vendimmarrjes të mbledhjes së Mukjes ishte shumë i drejtë nga ana e frontit NAÇL.

Historia se si filloi Lufta e Dytë Botërore dihet dhe ti zoti Puci s’ke pse bën sofizma dhe mendoj se vlerësimi i popullit si analfabet dhe se s’kishte as telefona dhe gorrica pikla në atë kohë, është sa ofendues aq edhe i pa goditur. Ky popull ka qenë historikisht në këto troje dhe gjithmonë ka qenë invaduar por gjithmonë e ka gjetur rrugën e bashkimit pa telefona dhe celular, që nga Skënderbeu, Kuvendi i Lezhës, Lidhja e Prizrenit, luftërat e Rrapo Hekalit, Zenel Gjolekës e plot kuvende të tjerë, që ti i di mirë, prandaj nuk është Mukja ajo që duhet t’i referohemi për bashkimin dhe pajtimin e këtij populli.

Ti pse vë shenjën e barazimit në shkatërrimin e pronës si nga ballistët (ata e bënë gjatë luftës) dhe si partizanët, por ti harron se partizanët çliruan vendin dhe u krijua shteti me tërë organizmat e tij dhe shumica e partizanëve që luftuan vajtën te parmenda e bagëtitë që kishin lënë rrugëve. Partizanët ju dhanë tokë popullit dhe nuk u morën, bashkimi në kooperativa ishte pronë grupi i dorëzuar ku me dëshirë e ku me pahir, por ishte pronë e të gjithëve atyre që e dorëzuan tokën, por sistemi demokratik që u vendos mbas ‘90-s këtë pronë në vend që t’ua jepte atyre që e dorëzuan me ligjin 7501, jua dha hajdutëve dhe mashtruesve dhe jo atyre që u takonte.

Edhe ajo dalja vullnetare e një partizani e një ballisti nga e njëjta familje s’është e saktë dhe ti pa dashur ose me qëllim je në mbështetje të Alimadhit e të historianit pa histori të lavdishme z. Uran Butka. Partizanët në Nëntor të 1944 ishin 70 mijë veta veç të rënëve në luftë, ndërsa ballistët me Lumo Skëndon e Ali Këlcyrën u shkërmoqën e ikën bashkë me pushtuesit. Se po të ishte ai barazim që thua ti do kishim në fushë të betejës 140 mijë luftëtarë, prandaj mos bëj aritmetikë kur nuk të del llogaria.

Unë mendoj se politikanët tanë të këtyre 26 vjetëve s’kanë patur e s’kanë asnjë interes që të arrihet ky mirëkuptim mbasi u rrezikohet vazhdimësia e pushtetit dhe u priten duart e vjedhjes se pasurive të popullit tonë.

Unë jam i mendimit se në gjirin e shoqërisë sonë shqiptare brenda vendit dhe jashtë tij ka figura shumë te denja e të mençura që mund e duhet t’i futen e t’i ishin futur kësaj pune për të siguruar paqen shpirtërore të këtij populli si Alfred Moisiu, Ismail Kadare, Dritëro Agolli, Rexhep Qosja, Kim Mehmeti, Arbër Xhaferri, Sabit Brokaj, Pëllumb Xhufi etj.

Me shumë respekt për ju, autorin e shkrimit  z. Puci dhe veçanërisht për gazetën tonë të dashur Dita!

Myfit Mema

 

October 4, 2016 10:47
Komento

9 Komente

 1. intelektuali October 4, 13:01

  MOS E PERDHOSNI MUKJEN O KRIMINELA TE ENVERIT.

  Kujt ja tregon keto brockulla o Myfit DUDUMI me partizana dhe balliste, kur Enver Pederasti dhe LANC-i i tij jugosllav i leshonte urdherat nga vila e Bahri Omarit ne qender te Tiranes? Po hap qitapet e Arkives more fanatik i qelbur, VEMJE xhelatesh te Partise se Punes qe te mesosh se enveri me nexhmijen kane jetuar gjate gjithe luftes si pasanike kokorosha dhe levenda borgjeze pa punuar fare ne vilen lluksoze te Bahri Omarit more qafir i ndyre. A e di ti se kush ishte Bahri Omari, se nuk te vjen zeri fare ne dacibaon qe shkruan ne DITA?

  70 mije partizanet e LANC-it kriminal te Enverit dhe te Titos qe permend ti jo vetem qe vrane shqyptaret ne nje Lufte Vellavrasese te papare ne histori, por shkuan dhe masakruan kosovaret ne Tivar me urdher te Rankovicit dhe te Serbise Mike te Enverit o krimb kriminel i Partise se Punes.

  Token Enver ANTIKRISHTI ja grabiti pronareve dhe nuk ja fali ASKUJT, por e mbajti per vete te gjithen per ta bere Shqypnine si nje CIFLIG feudal te familjes se tij lakmitare, prandaj mos mashtro me qellime te liga sic bene te gjithe xhelatet dhe kriminelet e tij. Sot ajo qe vuan Shqypnia e ka zanafillen pikerisht tek veprimet dashakeqe prej antishqyptari te Enver Hoxhes kur per interesat e pushtetit te tij personal i shiti dashnoreve te tij komunist jo vetem BYTHEN, por edhe Vatanin duke implementuar MURTAJEN bolshevike staliniste me te eger ne Bote dhe duke lene pas nje vend totalisht te falimentuar dhe te izoluar nga Bota dhe nje popull te rrethuar me tela me gjemba anekend si kafshe pylli, skllever me pune te detyruar sa per te mbajtur shpirtin gjalle, mbushur plot e perplot me spiune te Sigurimit dhe spiune vullnetare si puna jote te cilet nuk hane pyka fare demokracie dhe jane turpi dhe rezili i Shqypnise ne syte e Botes.

  Reply to this comment
  • ivani i madh October 4, 20:24

   spaske te ngopur o krimbi i gjirizit intelekt -HALEJA ri e pret cdo artikull qe del tek Dita si miu qe pret derdhjen e ujrave te zeza ne kanal e prape sje ngopur per kete te paguan agjentura serbo greke si qemoti te ate gjyshin e cmut kishe nga raca jote e felliqur .Se ky vend edhe pse ska pasur ndonje te mire nga raca juaj prape juve fe3lliqesirave ju bejne temena si Zogut te erdhur ne pushtet nga serbet me ndimen e rusve te bardhe dhe Salakopili i serbise erdhur ne pushtewt nga kelyshet e serbise Biberaj E NJE GRUP JASHTEQITJE SHQIPETARESH TE IKUR NGA SYTE KEMBET NGA PUSHKA PARTIZANE PER KRIMET E SHERBIMET NDAJ NAZI FASHIZMIT SI PUN A E RACES TENDE TE FELLIQUR .qE I JE QEPUR CDO ARTIKULL SHKRUESI TEK Dita si muti pas kepuces e do te ndotesh ata kur e di dhe vete se muti vetem aty mund te qendroje sngjitet me lart .

   Reply to this comment
  • ivani i madh October 4, 20:27

   spaske te ngopur o krimbi i gjirizit intelekt -HALEJA ri e pret cdo artikull qe del tek Dita si miu qe pret derdhjen e ujrave te zeza ne kanal e prape sje ngopur per kete te paguan agjentura serbo greke si qemoti te ate gjyshin e cmut kishe nga raca jote e felliqur .Se ky vend edhe pse ska pasur ndonje te mire nga raca juaj prape juve felliqesirave ju bejne temena si Zogut te erdhur ne pushtet nga serbet me ndimen e rusve te bardhe dhe Sala kopili i serbise erdhur ne pushtet nga kelyshet e serbise Biberaj E NJE GRUP JASHTEQITJE SHQIPETARESH TE IKUR NGA SYTE KEMBET NGA PUSHKA PARTIZANE PER KRIMET E SHERBIMET NDAJ NAZI FASHIZMIT SI PUN A E RACES TENDE TE FELLIQUR .QE I JE QEPUR CDO ARTIKULL SHKRUESI TEK Dita si muti pas kepuces e do te ndotesh ata kur e di dhe vete se muti vetem aty mund te qendroje sngjitet me lart .

   Reply to this comment
  • feniks October 27, 01:07

   Me Mukjen do fshire bytha nje here e mire!
   Ajo ishte Varkiza greke e Shqiperise e organizuar nga anglezet,por gjenia e Enver Hoxhes beri qe ajo te hidhej ne koshin e plehrave!
   Gjate LANC-it bashkimi shqiptareve u be vetem ne Konferencen e Pezes heroike e jo nga Mukja!

   Reply to this comment
 2. MH October 4, 17:17

  Domethane,Balli dhe legaliteti shkuna per te lexuar menyn per cfare do te han.Dhe ne fund pushtetin ta ndajme bashkarisht.Sepse ju partizanet luftuat pushtuesin,cliruat dhe vendin.Po ama ne Mukje Menyn kerkuame neve ndaj edhe mbas clirimit ju punoni dhe ne te ham.Keto duke riperseritur deshiren me shprehjen “Ham” pambarimisht kane perfunduar ne ham ham ham ham si qejt e rrugave.

  Reply to this comment
 3. Zani Burimi October 4, 19:37

  Zotit Myfit Mema,
  Ata birbot, pasardhesit e kuislingeve e tradhetareve, duan te kthejne anapollas tere Historine. Mukja ishte tentative per te rrembyer pushtetin nga Balli e co, pra te hane geshtenjat e pjekura kur te tjeret u dogjen ne zjarr.
  Sulmi ndaj Historise behet nga te gjitha anet duke pasur dhe ndihmen e pakursyer te zyrtateve te larte, te atyre lokale dhe te shtypit te blere me parate e spiuneve qe ia paten me hile Popullit. Si ka mundesi qe ne mes te qytetit te Peshkopise vihet busti i Halil Alise, i atij krimineli qe vrau 52 partizane ne Besen e Dheut, apo qe kishte traumatizuar Vloren me bashibozuket e tij vandale.?
  Duhet vendosur Ligji i se Drejtes se Historise, i kontrollit nga ASH e Shqiperise te shkrimeve me karakter Historik se:
  Lexova ne shtyp qe dhe Ekrem Bardha krenohej se vellane e kishte pasur diversant!? Tani mos valle dhe diversantet duhet te kthehen ne heronj? O Tempora, o mores!
  Pershendes DITEN qe ka lene dritaren e se Vertetes Hapur!

  Reply to this comment
 4. demo October 4, 23:59

  Bo.bo,bo cfare injorance!Arben Xhaferri ka 4 vjet qe ka ikur nga kjo bote.Ky do jape mend per Muken.!

  Reply to this comment
 5. Bashkim October 5, 00:23

  Ideja e shokut Mufit Mema per nje lloj Mukje te re duket interesante keshtu edhe vet intelektualet qe ai permend
  1-Alfred Moisiu do te perfaqesoje idete zogiste per hir te babait te tij Spiro Moisiu i cili ishte ushtarak i larte zogist
  2-Ismail Kadare dhe Dritero Agolli si intelektuale qe jane shpallur antiveriste
  3-Rexhep Qosja dhe Zabit Brokaj do te perfaqsojne idete e tyre enveriste
  4-Kim Mehmeti si intelektual i pavarur
  5-Pellumb Xhufi si intelektual qe do ti duhen 2 karrike
  Njera kur te ngrihet e te flase si ballist per hir te
  gjyshit te gruas patriotit Bahri Omari dhe tjetra karike kur te ngrihet e te mbroje Enver Hoxhen sepse ky ka qelluar te jete dajua i vjehrrit
  6-Arber Xhaferi intelektuali qe do te cohet nga varri per ti vene kapakun budadallekut te Mucos te artikullit.

  Reply to this comment
 6. lili October 5, 08:30

  Boobooo ke po zgedh me i dhane mènd kombit:vetem njereze qe ku flitet per ta,krijojne armiqesi…

  Reply to this comment
 7. Paul Tedechini October 5, 13:25

  Nuk ka si te perseritet ma MUKJA , sepse PASMUKJA zgjati 50 vjet me diktature. PSMUKJA filloi me jugosllavt, vazhdoi me rust dhe u shue mba kinezve duke vrare dhe burgose te gjithe MUK-ISTAT.
  Pra kush do ta ribante sot MUKJEN , me cilin, me kè ?

  Reply to this comment
  • roberto October 27, 01:04

   Akoma paska shpetuar pa u ngrene nga balliste kjo pula me emrin “tedeskini” pra naziste?
   Dihet se pulat hane mut,ndaj ky tedesku ate po ha sot!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim