MurAL Fest, muret e kryeqytetit le të flasin sa më shumë!

July 10, 2019 10:34

MurAL Fest, muret e kryeqytetit le të flasin sa më shumë!

Portrete, trupa, elementë grafikë, shkronja, hiper-realizmi në skaj të fotografisë.

Jeta e përditshme, rruga dhe historitë e saj janë të ndërthurura, duke u rritur në mure, në një përzierje të gjuhëve për të krijuar identitetin dhe ridizajnimin e hapësirës urbane dhe duke synuar ndërtimin e një historie të re.

MuralFest, për vitin e dytë e ka transformuar Tiranën në një muze të hapur.

Shumë artistë erdhën nga e gjithë bota për të pikturuar muret e qytetit. Ndër veprat, ato që spikasnin janë portretet njerëzore dhe pjesëza nga kultura pop, mjedisi urban dhe natyra.

18 artistë të artit mural të ardhur nga Italia, Argjentina, Spanja, Polonia, Rumania, Greqia, Anglia, SHBA etj., me pikturat e tyre, sollën në muret e kryeqytetit bashkëveprimin mes ideve të pjesëmarrësve dhe komunitetit.

Ky aktivitet u mbajt falë bashkëpunimit të Dekor Tirana dhe laboratorit te artit urban 167B/street te Leçes, Itali me mbështetjen e Drejtorisë të Punëtorëve nr 3 Bashkia Tiranë, Ambasadës të Rumanisë, Institutit Italian të Kulturës dhe Aleancës Franceze.

Për organizatorët e Festivalit, qëllimi i këtij aktiviteti është t’i japë vazhdimësi imazheve që shprehin vlerat njerëzore, shoqërore duke respektuar identitetin multikulturor.

j.l./ dita

July 10, 2019 10:34
Komento

6 Komente

 1. anticensurë25642654 July 10, 11:16

  E-Drama i ka bo këto gjona të bukra??
  a i shet dot??
  ec se ja gjejm anën!!
  shet dhe shqipërinë bashk me to!!
  jugun gërkut, veriun sërbit!!

  Reply to this comment
 2. Jam nji dashamires i Artit dhe e ndjek edhe ktu e Europe madje edhe piktiuren .. July 10, 16:03

  Eshte bukur qe te ket te tilla evenimete ,
  Festa ,

  por kto sduhet te gelojne gjimon ne ate entuziazem te momentit qe nji event i tille pompon ,duke kaluar gjithcka nee nji atmosfere eurforike ,ku gjithcka
  eshte jashte cdo kontrolli .
  Shqiptaret shquheen per naivitetin e tyre para te huajve akoma sot ne kte shekull ,gje qe un e kam te veshtire ta konceptoj .
  Por ja .

  – Kritika ime ka te bej me Piktiren e pare ,me ate vajze e Korbin prane poshte se ciles eshte ajo panorame e maleve shqiptare .
  – Jam kurjoze te dij ,se cfar Nationaliteti do kishte pas

  ai/ajo qe ka bere kte Pikture ne kte faqe muri ,

  por me duket si nji pikture me nji Penel asoak normal por me nji kopntekst te fshehur – Negative .


  Nuk e di nese dikush doduhej paraprakishte te konsultohej ose pyeste me pare kta Piktore nha Bota secilin , se cfar ka ndermend te Pikturoje dhee cfar se cili do ishtee Mesazhi i asaj Pikture qee ai / ajo do Pikturoje !
  Te tilla ,konsultimee ,natyrishte miqesore behen paraprakishte qe ti si Organizatore mos te bihesh preh e injorimit te X Mesazhi Pikture, qe nuk i pershtatet aspak Artit e kontekstit te Festes e asaj qe pretendon Pozitiven ne nji evet te tille per shoqerine .
  Eshte e papranushme qe ti ti lesh dor te lire kujteedo
  te zhagrravisi muret e qytetit shtetit tend .
  Kaq idiote nuk leejohet me qe .
  Asnji shtet organizator nuk ja lejon veheets nji naivitet te tille ,pa marre te gjitha te dhenat e asaj qe do prezantohet ,duke dhene edhe pelqeimet e tij si organiozatore ose jo .
  Jo gjithcka eeshte e lejushme,jo cdo fantazi lejohet te stampohet ne muret e qytetit mkur ajo nuk ka mezazhin
  e pelqyeshem e pranueshem .———

  E kam fjalen per Pikturen Murale NR 1 Gjithmon

  e cila eshte nji turp per Shqiperine .
  Nuk e di si e kupton intepreton Organizatori kte Pikture ,

  si e perkthen ai mesazhin kontekstin e saj ;QE PER MUA ESHTE I PAPRANUEESHEM !

  – Nji vajze mbuluar ga gjyra te zymta (qe perfaqson Shqiperine joeuropiane) Korbi vajtues prane saj (ijorimi i Shqiponjes tone ne Flamur )

  dhe poshte Shqiperia ne ate sfodn malesj etj ,
  ————-

  Per mua kjo Pikture duhet te zhduket qe aty ,sepse eshte ji Ogur i keq per Shqiperine .

  Shpresoj mos te jet ndonji Francez ai /ajo qe ka pikturuar kte pamje te zymte te nxire te Kombit tone ;
  sepse ata njihen per provokime te tilla e lojen me flamurin Kombetare Shqiptare .

  Siidoqofte nqs atje ka dike qe arrin te deshirfroje mesazhin e ksaj Pikture duhet menjiher te reagoje .
  Ta fshije ate mduke njoftuar edhe ate qe e pikturoj natyrishte dukee ja komunikuar me rrespekt kte gje .

  Eshte skandaloze qe ne ate vend gjithcka eshte jashte cdo kompetence e jashte cdo kontrolli .

  Mesoni te jeni Njetz e dinjitoze jo naive perball ksaj Bote plot helm e hipokrizi ,mbas cdo buzeqeshje qe i merr mendjen naiveve te shqiperise .

  Zhdukeni ate Pikture sepse eshte nji turp i vertete .

  Reply to this comment
 3. Nuk jane te gjithe te huajt qe vijne ne Shqiperi dashamires te vendit tone July 10, 21:16

  Nji piktture skandaloze .
  Motivi duket qarte injiorues per Shqiperine .

  Shqiperia si nji cigane dhe Shqipoja si nji Korb a Sorre kokulur !

  ishte serb apo grek Motivi i Piktorit ?

  Dhe ai vet ?
  Kujt nacionaliteti i perkiste ?
  Po Hajvanet organizatore cfar Nationaliteti mbajn ?

  Turp ti lejosh vehets idiotesi te tilla .
  Prandaj skan rrespekt te tjeret mbi shqiptaret .
  Sepse skan personalitet !

  Reply to this comment
 4. Genti July 11, 06:03

  Pikturat neper mure ju ngelen ketyre, se dritat, ujin dhe rruget kane kohe qe i kane rregulluar.

  Reply to this comment
 5. Arben July 11, 06:34

  Nje pyetje kam.

  Sa para ka harxhuar lalidhjeri nga ato te gjyshes se tij per

  keto gjojna.

  Reply to this comment
 6. Kam komentuar edhe ne Afganistane dhe atje nuk bllokoheshin komentet ! July 11, 12:43

  njohin rregulloren qe vet e ligjerojne kto medie ?

  kush i trembet ktu fjales ?

  un s’
  do desha te besoj se mediet shqiptare jane te pushtuara nga talibanet !!!!!!!!!!!!!!

  imagjino qe ti diskuton mbi dicka qe ka te bej me artin e aplikuar ne mure ,per vendin tend ,dhe nji cop moderatori ,
  qe nuk i dihet si e kush e ka hedh ne kte kazan ,

  ka fytyre te bllokoj e mohoj te drejten e kritikes ktu heeeeeeeeeeeeeeeej !!!!!!!!!!!!!!!!

  largoni talibanet ju qe pretendoni ti bashkoheni Europes

  nga mediat ,apo te gjithe ne nji kazan valoni!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim