Mustafa Nano i kthen përgjigje Artan Shkrelit dhe fyen Moikom Zeqon

July 22, 2017 12:22

Mustafa Nano i kthen përgjigje Artan Shkrelit dhe fyen Moikom Zeqon

 

Mustafa Nano nuk tërhiqet nga “teza” e tij se nëna e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është sllave.

I ftuar në emisionin “Oktapod”, ai i është përgjigjur ashpër kundërshtuesve si Spartak Ngjela për të cilin tha se është “një idiot”, transmeton Newsbomb. 

Historianin Moikom Zeqo, Mustafa Nano e ka quajtur “të sëmurë psikik”, duke thënë se përgjigjen e tij nuk argumentoi me fakte historike.

Në fakt, edhe vetë Nano nuk ka tentuar të japë argumenta historikë për tezën e tij.

Ndërsa për Artan Shkrelin, Nano tha se është i shokuar me përgjigjen që i dha.

Unë nuk jam Skendërbegolog, nuk jam njohës i madh i tij, unë merresha me një detaj të caktuar, dhe Shkreli merrej me këtë që kjo është tezë sllave. E ç’domethënë kjo, ka historianë sllavë që janë të shkëlqyer.

Si mund të thuash ti teza sllave, kjo është një lloj racizmi, prandaj jam i shokuar nga Shkreli.

Ose Moikom Zeqo, ai kishte bërë një shkrim që vetëm thoshte mjaft, mjaft me këtë mjaft me atë. Pse të thashë unë që Ngjela është idiot. Sepse ky marrëdhënien me Europën e lidh vetëm me Naton, Europa është një univers kulturor është një gjë shumë më e madhe. Nuk mund të thuash që ky është islamik i paguar dhe i shitur.

Vura re një tronditje të Moikomit derisa mu duk i sëmurë psikik”, tha Nano.

July 22, 2017 12:22
Komento

60 Komente

 1. malo July 22, 12:29

  mjeran…

  Reply to this comment
  • Besniku July 22, 14:52

   Jo vetem mjeran, po qe ka bere per tu lidhur

   Reply to this comment
   • ULLI MAGNA July 22, 15:41

    M.Q.S. SI ‘GJITHOLOG’ ULTRA-PROVINCIALIST DHE AUTO-REFERENCIAL (QENDRA E BOTES), E PASKE FILLUAR TRAJTIMIN E HISTORISE SE SKENDERBEUT NGA ‘DICKA E VOGEL’ …(DUKE MOS QENE AS HISTORIAN DHE AS STUDIUES DOKUMENTASH … !?…) … … PERSE NUK E FILLON TE NA GARANTOSH VETEN TENDE PIKESEPARI ME FAKTE E DOKUMENTE PER ‘ADN-ne’ E BABES (ANAGRAFIK DHE PASTAJ BIOLOGJIK) DHE ME PAS ME MONOGAMINE E NENES TENDE … PASTAJ MUND ‘TE KALOSH’ PRAPA EDHE PARA ME 500, 5.000 e 50.000 Euro ME TUTJE DHE TE NA SHKRUASH PACAVURET E TUA, TASHME SI VIKTIME E ‘NDRITURISE’ TENDE KOZMOPOLITE, PERBALLE ‘FANATIKEVE’ ME SHKOLLE E STUDIME TE MIREFILLTA …

    Reply to this comment
   • Toni July 22, 21:11

    Mustafa e kuptoj ku e ke futur veten. Por disa here duhet te pranojme gabime qe mund te bejme me dashje apo pa dashje. Perpara se te besh deklarata qe dredhin themelet e kombit me termete 10 balleshe duhet te lexosh dhe te kesh nje mbeshtetje te forte historike te fakteve qe thua. Nuk mund te hedhesh shashka per Skenderbeun dhe pastaj kalon tek Balshajt. Po ashtu nuk mund te sulmosh historinaet per ato qe dine te bejne me mire, zanatin e tyre. Une nuk jam historian por kam lexuar shume rreth Skenderbeut dhe kam libra te shruar per te. Dihet qe rreth 400 libra jane shkruar ne Europe per George (Gjergj) Kastriotin. Nuk gjen ndonje prej tyre (jo te gjitha i kam lexuar) qe te thote qe Skenderbeu kishte gjak nga fqinjet. Nese kjo do te ishte e vertete Ai do te kishte krijuar aleanca me serbet apo edhe greket. Ai kurre nuk krijoj aleanca te tilla. Madje dogji dhe vrau ne Serbi sepse u ndalua qe ti vinte ne ndihme Janosh Huniadit, kryekomandantit te forcave Hungareze qe luftoi si luan kunder osmallinjve. Per fat te keq u thye ne nje beteje qe do te merrte pjese edhe Skenderbeu per ta ndihmuar. Forcat e Skenderbeut nuk arriten ne kohe ta ndihmonin sepse u penguan qe te leviznin neper territorin serb nga Mbreti i Serbise i asaj kohe. Janosh apo John Hunyadi humbi betejen me osmanllinjte. Skenderbeu i zemeruar dogji dhe vrau e plackiti fshatrat serbe. Nje detaj eshte po ashtu i rendesishem qe vajza e mbretit te Serbise ishte e martuar me nje nga Sulltanet e kohes. Kjo do te thote qe origjina e nje prej Sulltaneve osmanllinj ishte edhe nga Serbia. Skenderbeu kurre nuk beri aleance me Serbine. A nuk eshte kjo domethenese qe te tregoje qe ai nuk kishte lidhje gjaku me Serbine?

    Reply to this comment
  • korçari July 22, 18:18

   O Muç Nano nuk do te thote se ke vene ca lek dhe je bere me i zgjuar,historian pa studiuar (mbase ndonje kurs plepash) dhe mendjemadh se po ofendon dhe ata njerez qe jane me profesion historian.Pergjigjet qe ke dhene na le te kuptojme se akoma je “dru me pre”nga Skrapari por mos u merzit se pas kesaj broçkulle qe ke leshuar per prejardhjen e Kastrioteve je bere personi me i urryer per shqiptaret dhe personat e urryer nuk e kane vendin ne TVpra se shpejti do te jesh nje i papune,nje ordiner,ne askush…pra do kthehesh ne origjinal nje plehre

   Reply to this comment
  • Nastro July 22, 20:44

   Malo
   Te rroni vetë. Do tju vimë për Muç Nanon
   Ka qënë burr i mirë, e kam dashur vertet por na iku… keshtu… papritur, na iku nga duart
   Eeee e çështë mendja, një kokër gruri!
   Por Muçi do rrojë në zemrat tona

   Reply to this comment
 2. Mehmet Metaj July 22, 12:43

  Zoti Mustafa Nano nuk e njoh fare por kuptohet ashiqare se ka lexuar 2-3 libra keto kohe rrumpalle dhe merr “guximin” te shkruaj libra dhe trajton “gjera te medha” dhe perfundon ne budallalleqe..
  Kultura e tij duket ne ate se kur permend emra te huajsh i shkruan gjysem-origjinal dhe gjysem-shqip..s’ka asnje thellim ne to..as Shkrelin nuk e njoh por une njoh me te diturin e letrave shqipe nga te gjallet, Moikom Zeqo’n ..Mustafa Nano merr kurajon dhe e vlereson, po kush je ti more i paditur..qe tenton te vleresosh Moikom Zeqon qe s’ka lene liber mbi toke pa lexuar dhe di te permend, me kujtesen e tij brilante, gjithe figurat e shquara te njerezimit te te gjitha koherave dhe fushave dhe bemat e tyre..Kjo eshte nje versulje e nje te padituri ose te pakten gjysem-te-mesuari..Vaj medet ku ka rene kultura dhe letrat shqipe….

  Reply to this comment
  • arbereshi July 22, 16:01

   Mustafa Nano, i vure vulen vetes. Qe sot e tutje njerezit ne Tirane do te te trajtojne si budalla rrugesh, ( Ver Llapa, Tit Xhani, Gzim Kulufi, Saci etj)

   Reply to this comment
 3. Niku July 22, 12:43

  Ore Mustafa qe te ka hyre vetja ne qejf. Qenke nje idiot i noterizuar. Moikomi nuk te permendi me emer sepse ka kulture, ndersa ti e sulmon me emer. Do besh mire qe te mbyllesh sqepin dhe te mos acarosh njerezit. Bajge qe qelb njerezine!

  Reply to this comment
 4. Besi July 22, 12:49

  Radonic dhe Akademia serbe e Shkencave ka bërë botime shumë serioze për Gjergj Kastriotin. Fatkeqësisht Akademia jonë e Shkencave nuk e ka bërë këtë gjë, psh ende nuk kanë përkthyer në shqip letërkëmbimin e plotë të Gjergj Kastriotit, letërkëmbim që z. Radonic dhe Akademia serbe e Shkencave e publikojnë në origjinal, në gjuhët latine, sllave dhe greqisht apo dhe dokumente të tjera në turqisht.
  E ëma e Gjergj Kastriotit është sllave, por kjo nuk ndikon në faktin nëse Gjergj Kastrioti ishte shqiptar apo jo. Ai ishte shqiptar, këtë asnjë nuk e vë në dyshim (përveç të marrëve dhe të paguarve për të thënë të kundërtën). Edhe Sulltan Murati ka marrë për grua vajzën e despotit serb, kjo nuk do të thotë se ndonjë nga fëmijët e tij apo vetë turqit janë serbë.
  Prof. Kristo Frashëri u ka dhënë përgjigje të gjitha apo pothuajse të gjitha pikëpyetjeve për jetën e Gj. Kastriotit dhe ka zbardhur me holllësi jetën e tij, i mbështetur në burime të pasura historike.
  Librin e z. Radonic, të cilin e përmend më lart, mund ta gjeni në Institutin e Historisë apo në Bibliotekën Kombëtare në fondin e veçantë të Albanologjisë.

  Reply to this comment
 5. Arben July 22, 12:51

  Mustafa Nano nuk tërhiqet nga “teza” e tij se nëna e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është sllave.

  PO KJO ESHTE FAKT O SHOKET E DITES, JO TEZE E MUSTAFA NANOS.

  JO PER GJE, POR TANI NGA JU PO E NJOHIM MUSTAFANE EDHE SI STUDIUES HISTORIE, I CILI NGRE TEZA HISTORIKE???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM HEROIK, DHE I SEMURE MENDOR.

  Reply to this comment
 6. intelektuali July 22, 13:00

  Nga shekulli i 9 pas Krishtit dhe deri ne shekullin e 13 te gjitha viset shqyptare ishin pushtuar nga bullgaret qe kishin nje Mbreteri nga Deti i Zi ne Lindje e deri ne Adriatik e Jon ne Perendim dhe nga Danubi ne Veri deri ne detin Egje ne Jug. Cari Simeoni i Madh i Mbreterise bullgare dergoi ne Berat nje sundimtar qe quhej Elemag dhe qe u be shpejt mjaft i njohur me urtesine dhe mencurine e drejtimit te tij. Nga ajo kohe kane mbetur edhe Kishat e famshme ortodokse ne Shqypni dhe emerat si Novosele, Mallakaster, Zagori, Korab e Podgradec etj, jane fakte te pamohueshme per ndikimin sllav ne vendin tone qe per hir te vertetes nuk vjen nga Serbia, por pikerisht nga Mbreteria e Bullgarise, e cila ka qendruar ne Shqypni per afro 4 shekuj, pothuaj sa edhe Perendaoria Osmane.

  prandaj:

  PSE KAQE ZHURME PER PALO GJE?

  sepse:

  Po te shkojme me llogjiken e fanatikut te Enverit, Miokom Zeqo dhe te shembelltyres se tij Spartak Ngjela qe nga cun BLLOKU komunist eshte transformuar ne nje ithtar i SHBA pa piken e llogjikes elementare, atehere si te spjegojme qe:

  TE GJITHA VALIDE-SULLTANET ME TE NJOHURA TE TURQISE ISHIN ME ORIGJINE SLLAVE?

  Pse Sulltan Sulejmani i Madherishem zgjodhi per grua autoritare dhe te respektueshme nga gjithe Bota qe njihej si Hyrem-Sulltan, por qe ishte nje sllave nga Polonia ne kufi me Ukrainen?

  atehere:

  CFARE TE KEQE KA QE SKENDERBEU YNE E KA PASUR NENEN E TIJ VOJSAVA ME ORIGJINE SLLAVE SIC TREGOJNE HISTORIANET NGA BARLETI E DERI NE KOHET TONA KUR VETE SULLTANET E PERANDORISE OSMANE I ZGJIDHNIN GRATE E TYRE NGA KY SOJ?

  Le te mos harrojme se ne Shqypni ka nje perqindje te larte te popullsise ortodokse dhe vete trajtimi me perbuzje i popullsise sllave ne shqypni perben nje akt tejet te denueshem nga Bota Demokratike dhe qe i bie era enverizem fanatik.

  PO SLLAVE JANE GJYSMA E EVROPES O KOQE DHE LOQE ENVERISTE?

  prandaj:

  CFARE DEBATI DALLKAUK ESHTE KY QE PO HAPET PA LLOGJIKE NE GAZETEN DITA ME FRYMEN E PESHTIRE TE ENVERIZMIT FANATIK?

  Reply to this comment
  • Lumani , Me kostum dhe Atlete July 22, 13:52

   Te kuptoje , kumandar TE kuptoje .
   Sot eshte faji i vapes qe shkruan Cirilik ,
   dhe Ne dimer eshte faji i te ftohtit qe shkruan Latin .

   Jemi Sllav , e nuk jemi sllav o Kumandar !
   Une di qe nuk kam pune ,
   Skam drita dhe denohem per dritat .
   se kerkojne te bejne shtet ,

   Notoje ne Uje , e Uje kam 27 vite duke paguar
   me Qen qe SKAM

   Kam 27 vite , qe enderoj te largohem ,
   sa me LARG shqiperise ,
   dhe ti nuk pushon duke me kujtuar anijet e Marsit , si deshtim i sistemit Enverist .

   ç’fare po kerkojne shqipteret , o Kumasndar keto 27 vite …………………………?
   Ato qe u takojne dhe i paten para 1990 .

   Pune ,
   drejtesi ,
   SOVRANITET ,
   Shkollim
   Shendetesi ,
   Siguri dhe QETESI .

   Kush ja prishi shqiptarve , dhe perse nuk po e gjejme dot keto 27 vite ?.

   Valle ti kumandar , me Kestet e gjete Qetesin ?

   Reply to this comment
  • KORÇARI July 22, 14:10

   Intelektual, JE zero fare, Emërtimi MALLAKASTËR NUK ËSHTË SLLAVISHT, POR GJYSMË TURQISHT GJYSMË GREQISHT MËHALLA-KASTËR (MËHALLA – KËSHTJELLË, në Shqip) fjala mëhallë është TURKE dhe në e shkurtuar duke e përshtatur në Shqip dhe e bëmë MALLA.
   O IDIOT NËNA E SKËNDERBEUT ISHTE NGA FISI TRIBALË DHE KËTË E POHON DHE VETË BARLETI , TANI NGA E GJETËT JU ME MUÇIN MBETJET SPERMATIKE SËRBO -TURKE, JASHTËQITJET E KOMBIT SHQIPTAR JENIÇERË BYTHLËPIRËS SËRBO-TURKË SE VOJSAVA ISHTE SËRBE KËTË VETËM JU DHE MIT-i TURK dhe UDB- ja Sërbe e dini.
   MUSTAFA IDIOTI QUAN GJIGANDIN E KOMBIT SHQIPTAR Z. MOIKOM ZEQO “i SËMURË psikik ” MUSTAFA PLEHRA , MUSTAFA JASHTËQITJA Ose si i themi në Popullorçe MUTI , MUSTAFAI ËSHTË PËRFAQËSIMI MË I DUHUR I GOMARIT ( të më Falë Gomari që e krahasoj me Muçin) i cili kujton se i di të gjitha, është përfaqësimi i duhur i INJORANTIT QË NUK DI ASGJË POR KUJTON SE DI GJITHÇKA I DEBILIT TË SËMURË RËNDË, ËSHTË PËRFAQËSIMI I TË SËMURIT PSIQIK , DHE I SKIZOFRENIT QË TË GJITHË RRETH E PËRQARK TIJ I QUAN SKIZOFRENË NDËRKOHË QË AI ËSHTË I VETMI SKIZOFREN , DHE MADJE NË SHKALLËN E FUNDIT TË SKIZOFRENISË

   Reply to this comment
   • Besniku July 22, 15:04

    emri mallakaster eshte shfaqur para ardhjes se sllaveve dhe turqve. Mallakaster vjen nga latinishtja- keshtjelle e keqe, sepse romaket sulmoheshin gjithnje nga iliro-epiriotet ne kete zone, dhe Kishinev humbje te madhe ne njeres.
    Gjithsesi, emrat Iliro-shqiptare ose jane zevendesuar gjate pushtimeve , por me shume jane pershtatur, me ane te prapashtesave te gjuhes se radhes, si psh ne kosove gruka e ernave( ererave) eshte quajtur ” ernaleve” e disave mund tu duket dhe sllave.

    Reply to this comment
   • Arben July 22, 18:05

    O SHOKU

    1. ZONA E MALLAKASTRES NE KOHEN E BIZANTIT QUHEJ DYMALJE.

    2. FISET TRIBALE A E DI SE CFARE JANE??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    E PRA, JANE DARDANE TE SLLAVIZUAR, BRANKOVICET, NEMANJICET ETJ, TE GJITHE ZOTER TE KOSOVES.

    SOT, PASARDHESIT E TYRE E QUAJNE VETEN SERB, DHE JANE ORTODOKS.

    TE GJITHE ASHTU DO TE KISHIM PERFUNDUAR, TE KISHTE VONUAR EDHE NJA 200 VITE ARDHJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE.

    Reply to this comment
    • Kreator July 22, 22:14

     Arben..I ke marre ilacet sot?

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 July 24, 16:01

      turku i qelbur i merr supostat përditë o Kreator!!
      ja fusin përditë turk dylberit prandaj e lavdëron perandorinë dylbere!!ja rrasin dhe ai pëllet!!nga qefi e jo nga dhimbia!!e ka trashëgim dylberllëkun!!

  • Ballist i PENDUAR. July 22, 14:17

   Ashtu eshte o Efendi Tajvanisti .
   Per ty e muQin asnjere nuk ka Gje .

   Nuk ka Gje qe Zogu shiti shqiperine ……
   Fajin e ka Enveri qe mbylli Kufinjte .

   E ç’fare faji kishte Esat Toptani ,
   Qe e nxorri Shqiperine si LOPE ne pazar ,
   JO ! PER ty fajin e kisht Avniu qe nuk ishte
   dakort qe te shitej Shqiperia .

   A nuk me thua o Kumandar ?
   Perse ballistet pranuan XHUXHIN e italise per Mbret ?
   Por , per ty faji ishte i Enverit , qe qelloje me TOP ANSAMBLENE parlamentare Fashiste .

   Shqiptaret sot , Ndjejne , Eshte çeshtje Gjaku , qe ty dhe muQave u mungon te ndjeni ,Ashtu si nuk keni NDJERE asnjehere se çeshte Atdheu ,
   Por po tu pyesesh Atdheu per ju Fillon tek Tajvani dhe mbaron tek KESTET .

   aI QE PAGUAN me mire per ju eshte Atdheu .

   Shume pak Histori o GALLOSHE balliste !

   Eshte e Vertet qe jemi te perzjerr !
   Perqindjet ? ……. ç’do kush duhet te pyes veten se si ndihet .

   Gjermania ? — E perzjere me RUS .
   Anglia ? e perzjerre me Gjermane .
   Italia ? – Vershtire te percaktojme se cila race Dominon ,
   Shqiptaret ? Gjermanet ne Veri te Italise ?
   Fanczet ?
   Afrikanet ?…………………………………….

   Shqiptaret ?
   Duhet te Ndihesh i tille per ta kuptuar Pozocionin se ku ndodhesh o Kumandar muQ Tajvanisti .

   Shqiptaret kane qene ”””” kapitalistet ””” e pare
   Qe Luftonin me Pagese ,.

   Garda romane ishte shumica prej Ilireve …
   .,……………………………………………………………………

   Ti kumandar Tajvani , duhet te jesh
   Kopil ., i ndonje shqiptari i genjyer nga
   Bukuria e ndonje ”’ Bukurane ”’ Ballkanase por jo shqiptare .

   Kumandar , ti me te Verteten ke qene Gjithmone ne Konflikt [ pune inteligjence ].

   Ishalla , me KESTIN E RRADHES te vine mendja e ikur , qekur Hitleri nuk te Pagoje
   rrogen e nendorit ,
   Ku mendimi SheksPirian
   te jeshe apo mos te jeshe ,
   Gershetohet tek Mendimi Yt 80 Vjeçar
   Iku APO nuk Iku Gjermoni ne NENDOR ‘.

   Me keQardhje , te perqafoje ,
   Sepse me vjenn keq ne Gjendjen qe ndodhesh
   ketu e 80 vite ,
   Pa kuptuar fare se çeshte Jeta duke e Jetuar ate .

   Reply to this comment
  • Askush nuke ka moralin te dhunoje realiteten,e shkruar dhe deshmuar ne brezave.... July 22, 14:43

   O koqe intelektuale,po perse e mohon, duke e lene ne harrese qe Turqia osmane ka patur aqe shume vezire e pashallare shqiptare,se slave,e turq bashke mbeteshin ne minorance o dobic i palles sllave? Ne Europe sa per kulture e dije, sllavi mbetet minorance si popull dhe ushtri,dije e perogres njerezor.Sa per sulltanesha lexoje mire historine.Hyremi ishte nga Polonia, kurse nusja e sulltanit qe vendosi drejtesi ne mes dobicerve ishte 100 perqind, SHQIPTARE,o dobic i palles sllave.Dhe se fundi per kujtese, popujt linden vellezer, krijuan fise e kombetare,por politikat ekstreme te rendjes pas lekeve te piset dhe pushteteve pa kufi me c’do forme e cmim brenda djallit i bene armiq,dje dhe sot nga padija zoti mesues, Besoni,dhe rilexo shqiptaret testamenti i origjines se njeriut.

   Reply to this comment
  • fteri July 22, 15:16

   Intelektual sharlatani !…-të kam thënë një herë ,laje gojnë kur të përmandësh E.Hoxhën ,megjithse kërmë të vjen goja sa herë që flet o lumë madhë ,na qënke bërë edhe studjues e historjan ,sa shpjegon periardhjen Zagori . !…nuk ke edukatë dhe as këllqe të matesh me shkenctarin tonë të ndritur Moikom Zeqo !

   M.Nano i çmendur ka qenë gjithmon ,dhe nga një i çmendur nuk përfiton askush në studime dhe argumenta .

   Reply to this comment
 7. Nero July 22, 13:19

  ky paska luajtur nga fiqiri fare!

  Paska mut serbi ne tru as mut shqipetari.

  Fatkeqesi qe erdhem ne nje kohe qe palaco e rrugace guxojne te flasin, te bejne deklarata te tilla, tu jepet skena nacionale t’i bejne, dhe te guxojne te sulmojne figura si ajo e Moikom Zeqos.

  Por gjuha qe ka perdorur ne kete interviste dhe fakti qe sulmon Moikomin ne ate menyre tregon shume:

  tregon qe Muci e ka ngrene corben e prishur keq dhe eshte nje person shume i turbulluar dhe porvoi ate qe shume komentuaes e akuzuan:

  Spun i qelbur i serbve apo i Edoganit( qe e mbajne me leke)
  “Dhemokracia” ka ardhur ne formen me te erret ne Shqiperi!

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes July 22, 13:32

   Nuk ka luajtur nga fiqiri vetem Nano, po kane luajtur te gjithe. Shoh komentet ketu dhe çuditem, nuk e dinja qe çdo dy shqiptare, njeri na qenka historian.

   Reply to this comment
 8. vera e nxehte July 22, 13:24

  Me duket, ky idioti Mustafa Nano ka marre zemer se do behet president Iliri. Dhe jo vetem kaq. Kushtetuta ILirit nuk ja lejon qe gruaja te jete kryetare partie. Dhe çdo beje ILiri: do ndaje Moniken dhe do martohet me Mustafa Nanon. Ky do jete dhe zonja e pare. Te marte lumi mendjen o mulla Mustafa, pa do krahasohesh ti me Moikom Zeqon! Moikomi eshte maje mali per historine, arkeologjine, poezine, shkencen shqiptare, ndersa ti je ato qe ndertohen pase shtepise ne fshat per te plehruar domatet e mbira vet. E more vesh?

  Reply to this comment
 9. Pellazgos July 22, 13:43

  Te thuash qe Iskander-Beu ishte “Shqipetare” kur ne Historine e Botes thuhet qe Perandoria Greke e Bizantios perfundon me pusht-imin e Kostandinopolit ne 29 Maj 1453 shit eshte jo vetem lajthitje,injorance,idiotllek por skandal “njrtezor”.
  E para eshte se emri Gjergj apo Xhorxh ne Ballkanin Orthodoks per 1125 vjet nuk ka egzistuar.
  Eshte si te thuash qe Jeorgios Kastrotis u be Katolike “sipas Xhufit” we kishte martedhenie te Mira me Venedikun,Berisha she asnje tjeter me identitet Myslimane nuk ndroje Besen.
  F.m.th qe Kastrioti sipas “historianit” Xhufi me shoke ishte karagjoz,u be si emigrantet ne Greqi qe u pagezuan dy apo tre here,per vareset flori me kryq.
  “Historiani” Xhufi dhe ajo “shqipetare” thote qe “Tani” Gjergji ishte Orthodoks,vella me Kostandin,vella me emer Sllave Stanisha,u be nga” halli” myslimane dhe me vone i dhane ca Dollare apo Lireta fhe u be Katolike,se e kuptoi qe nje dite do vije Natua dhe ishte me mire me Ameriken se sa me Rusine.
  Lere menjane Greqine,Pirron, Akilin,Aleksandrin ketu vjet fjale per Chek me Dollare.
  A ka mundesi qe nje njeri vetem Ai Skenderi shqipetare ta kthente Besen?
  Do ta peshtynin te gjithe,ose do te beheshin te gjithe Katolike.
  Ne fund te fundit ne qofte se Skenderi para Osmaneve qendren shpirterore kishte Kostandinopolin,ju pse e quani (te vetmit ne bote) Kostandinopoje?
  Kjo tregon respekt?

  Reply to this comment
  • Etruria July 22, 14:29

   Si mund te replikosh me nje çoban ?

   Si mund ti pergjigjegjesh nje injoranti ?

   Perse ? Gerqia dhe Serbia nuk kane ngritur
   qofte edhe nje muzeum te VoCkel per Skenderin ?

   Mali i shenjte ? Atje ku vdiq vellau i skenderbeut ?
   Ishte i te gjithe Ortodoksise .
   Nuk Kishte Sinore apo Kufinje ne ato kohe .

   Po vete Kruja , Kujt i perket ?
   Se i perket fisit ALBAN te halilit poshte Krastes ,
   Atehere perse Skenderi Gerk e Serb mbrojti
   Kalane e Albaneve ?

   Pellazgos ? Apo Etrusket ?

   Pellazg e Bir ,
   Ti e muç nano Shpirtin e keni ne Kostandinopoje ,
   Kurse Kostandinopoja Shpirtin e ka ne Arberi .

   Hajde birbo , mos na rrokanisni Bythen bashke me Mustafane ……………………..

   Reply to this comment
  • Askush nuke ka moralin te dhunoje realiteten,e shkruar dhe deshmuar ne brezave.... July 22, 15:18

   O pellazgos, si mund ta quajshe perandorine e Køstandinit te Madh, perandori greke,kur ate e krijoje Perandori ROMES KOSTANDINI I MADH me origjine nga liria,o trap.Te komentosh eshte sa dije e profesjon aqe dhe pariotike dhe njerezore,por te zhgaravitesh per hire te lekeve te piset dhe pushteteve pa kufi me c’do forme e cmim brenda djallit, nuke eshte me dije,por binjakezim me djallin.Mjafte me,me mucerat,e dobicerit e palles sllavo -osmane.qe nuke kane te ndalur ne ligesi. Historianet dhe arkeologet, kurse piktoret, matematiciente,filosofi,fizikante dhe skulptoret tej,nuke i formon shkolla,ato lindin te formuar qe ne barkun e nenes, sikurse shume kengetare e aktore superstare.,apo udheheqes shtetformues mbrojtes te lirise e demokracise ne dite e vite.Besoni,anarshia nuke prodhon miqesi,por vetem djaj me fytyre njeriu qe nuke kane te ndalur ne ligesi.

   Reply to this comment
  • KORÇARI July 22, 17:33

   TI PALLA -ZGOS, MOS PI MË MALL GREK SE ËSHTË I SKADUAR DHE TË PRISH, PO SHOH QË TY TË PADKA BËRË DËM TË PARIPARUESHËM NË TRU, DHE I KATANDISE TRUPESHK, BËJI NDONJË PIPË NDONJË DJALI SHQIPTAR QË TË VISH NË VIJË.
   BIZANTI ISHTE SA GREK AQ DHE SHQIPTAR O TRUPESHK, DHE KOSTANDINI QË LEJOI ME LIGJ FENË E KRISHTERË ISHTE SHQIPTAR O GJYM, KRISHTËRIMI I GJITHË EUROPËS ..FILLOI NGA ILIRIA (SHQIPËRIA) O TRAP, PRANDAJ MOS NA ÇAJ [email protected]ËN ME PËRRALLA GREKO TURKE. EMRI GJERGJ ËSHTË PURO SHQIPTAR I KRISHTERË ,O IDIOT I LINDUR

   Reply to this comment
 10. Popull July 22, 14:18

  Mustafai ka te drejte. Skenderbeu me shume se Arberine mbrojti zoterimet e veta, dhe ndihmoi serbet te konsolidohenshin ne Nish e Vishegrad. Madje edhe i biri mori per nuse nje princeshe serbe. Dikush thoshte se edhe pse vellezerit dhe motrat e Skenderbeut kishin emra serbe ata prap se prap ishin 100 % shqiptar. C’llogjike idiote. Po te ishte keshtu, pse nuk u vune emra shqiptaresh atehere?
  A s’me thoni se ku sjtriheshin kufijte e shtetit te arbrit qe ndertoi Skenderbeu?

  Reply to this comment
 11. Plaku Xhuxhumaku July 22, 15:00

  Kjo historia me Nanon, Zeqon, Ngjelen etj. etj. me kujton nje histori te vjeter:

  Ne nje spital psikiatrik kryemjkeut i thane se po ndodhte nje gje e jashtezakonshme, marrokët e te cmendurit kishin krijuar rrethin letrar ne menyre te pavarur dhe po zhvillonin analizen e romanit te pare. Kryemjeku u afrua tek dritarja dhe po degjonte vleresimet dhe komentet rreth romanit. Cdo gje tingellonte normale, komentet ishin te mrekullueshme rreth subjektit, pershkrimeve etj. etj. I fundit qe mori fjalen tha:

  Me pelqeu shiume romani, ishte i mrelullueshem. Kam vetem nje verejtje te vogel per autorin, ka jashtzakonisht shume personazhe.

  Mbledhja u mbyll. Kryemjeku u be kurioz te dinte titullin e romanit qe me aq mjeshteri ishte analizuar nga te cmendurit. U fut ne dhome dhe mbeti pa fryme. Marroket kishin analizuar e komentuar NUMERATORIN TELEFONIK”

  Reply to this comment
 12. gjermani i fundit July 22, 15:27

  z.Muçi, me vjen keq qe merresh me nje sport qe nuk ia di rregullat. Eshte e pashmangshme qe te besh faull dhe ne mos tifozet te te fishkellejne, me e logjikshme eshte te te qeshe dynjaja ne fytyre. Teza sllave, qe ta dish ti, se ekziston nje teze sllave gjithnje per Shqiperine e shqiptaret, edhe per menyren sesi ne e hedhim shurren, thote se edhe Skenderbeu e kishte babane serb e quhej Jovan. Me mungesen e argumentit dhe forcen e kakofonise ju z. Muçi nuk beni gje tjeter veçse padashje mbroni tezen serbe se Shqiperi nuk ka pasur, nuk ka pasur as shqiptare, se ne jemi te ardhur ne Ballkan shume vone, se serbet nuk jane sllavet e jugut zbritur ne gadishull ne shekullin e VI-te te eres sone siç e thote historia serioze, por ata kane shpikur boten te rrumbullakte dhe serbisht ka folur edhe Adami e babai i Adamit, qe nga gabimet me te medha qe ka bere, eshte se na vuri komshinj ne shqipot me sllavet e zbritur per plaçke ne Ballkan. Ju z. Muçi nuk e beni per kuriozitet historik kete afirmim, se ne fakt nuk eshte edhe ndonje hipoteze historike qe do vinte ne kolaps ekuilibrin e planetit, ju e beni per provokim, se te besh provokatorin eshte trendy. Ceshtja eshte se panelet TV tanime jane bere si diskotekat, ku flitet me ze te larte se ta imponon muzika, thuhet ndonje banalitet se terheq vemendjen dhe me e sigurte eshte se behesh qendra gravitacionale e tere publikut kur fillon te hedhesh kembet pasi je dehur komplet. Nje perkthim i thjeshte i vendit tuaj te lindjes nga sllavishtja do te thote “Uje i Zi”,(Corovode-çerna Voda), por le ta gjeme pak te dy, nga fshati i babit tim ca me lart eshte nje lagje qe quhet Qorranj-dhe mbiemri i tyre Qorraj edhe sot e kesaj dite, Qorraj-vend = Corovode dmth. Njerez jemi, gafa bejme, pse nuk eshte si them une po si thua ti, meqe zbuluam serbishten dhe moden e re mondialiste? Mbaj mend t kem lexuar mjaft here “Skenderbeun” e Barletit, kur isha femije, adoleshent dhe i rritur. Eshte e qarte se fjalimet e bukura te sjella nga Barleti nuk mund ti thoshte nje komandant ushtarak-teper e bukur per ta besuar, por ne vija te pergjithshme ne tere vepren mungon linja”serbe”. Nuk ka pasur asnjehere aleance midis Skenderbeut dhe mbreterise serbe, eshte kokeforte ky fakt. Nqs Gjoni do ishte martuar me nje bije nga dera sllave pikerisht per aleance, si ka mundesi qe i biri lidhi besen me familjet arberore ne Lezhe dhe mungonte komponenti sllav atje? A nuk flitet se e rendesishme sipas llafazaneve te diskotekes paskej qene feja dhe jo perkatesia arberore, atehere perse mungonte komponenti serbosllav? Aq me teper qe i jati i Skenderbeut qe “investuar” prej kohesh per forcimin e kesaj aleance nepermjet marteses? Perse Skenderbeu lidhi martese per arsye te forta aleance me Topiajt, princer arberor, kur fare mire do kishte sens te riforconte marredheniet me mbreterine serbe? Ajo qe dihet eshte se Skenderbeu kerkoi lidhje te forta me Papatin, me mbreterine e Napolit dhe me Venedikun; pra mungon krejt komponenti serbosllav, qe nese do ishte fakt se ai ishte nip nga nena, ka sens te ishin ne maredhenie shume aktive. Per te tjerat nuk kam fjale, ketu do ishte mire qe ju z. Muçi te lexoni gjekund ne internet se ç’kuptim te thelle ka termi “donkishotizem”. Don Kishoti nuk ishte as i rrezikshem dhe as aventurier, fajin – sipas miqve qe e rrethonin – e kishin librat me kalores e aventura qe ishin shkruar shume bukur. Edhe te lexosh shume te shpie ne puro konfuzion, edhe te mbushesh tregun mediatik me hipoteza eshte e rrezikshme. Dikush thote se nuk ka ide me te rrezikshme sesa kur ajo eshte e vetmja ide. Te çon fatalisht ne fanatizem. Me vjen keq qe ju z. Muòi po beheni nje fanatik i debatit pa bosht. Ke fakte qe Skenderbeu e kishte nenen sllave? Po- thon ju – e thote Barleti. Kerko tek Barleti, nuk thote gje. Epo mire- thoni ju, – edhe po s’e ka thene, ç’a te keqe ka sikur te ishte sllave…Meqe jemi te dy nga Jugu, andej i thone se po te kishte halla dy fiq do i thoshin xhaxha. Ju uroj shendet i nderuar Muçi, ju jni shume me i mençur nga sa thoni, por ju kuptoj, ne diskoteke kur kercen komplet i dehur rremben tere vemendjen dhe juve ua do puna qe te fusni ne xhep kete te fundit.

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. July 22, 17:11

   Je i vetmi qe kam deshire te Lexoje
   tek gazeta Dita .
   ”Natyrlisch ” edhe Tajvanisti qe me Alegron
   si muQi i Nanos me Lirine e te ” Sprechen” shprehurit .

   Gjuha Evropiane ? quhet INDO-europiane .
   Ku Arberishtja qe muQi ” sprechen ” shprehet eshte ARBERORJA e Arberesheve te Arvanitasve te ArVanitezuar .
   Te vazhdojme me Historira ?

   Valle sipas muQve tajvaniste a egzistojne Allvanezet , Arberoret , Arnautet ? apo Arvanitet ?

   Gjermano !

   Aristidh Kolia Dha Jeten qe MuQ nano skrapaliu Te jete Krenar , Dhe jo vetem , por edhe AUTOKTON ARBEROR ne skraparin e
   tij i lire te veshe Pantallonat e Kuqe Ylberiste
   .
   Por jo nuk eshte e thene ,
   muQi i nanove preferon Lekat

   Maria Efthimiu
   e lindur ne Larise ne 1955 ,
   Studiuese ne departamentin e HISTORISE
   dhe arkeologjise se Athines , me grade shkencore ne Universitetin e Sorbones ne Paris ,
   NUk eshte DAKORT me muQat dhe intelektualet
   e tajvanosur nga KESTET e Demokracise ..

   Kjo mhistoria e Nastradinit dhe muQit
   me kujtun Inercine
   Nje vajze , veshur me minifund ,
   ecte me biçiklete me shpejtesi ,
   papritur i duhej te frenonte ,
   por nga Frenimi , Fluturoj ne Ferre duke i dale bytha pejashte ,.

   Nje kalimtar , [ muQ nano apo Intelektuali i TYajvanit Thane ::

   Ja kjo eshte inercia .

   Por ., ne Fshataret shqiptare i themi .,
   qe ajo Qe PAME , Eshte BYTHA , e asj VAJZES dhe jo inercia –

   Kjo mu kujtua momentalisht ..
   Le te merremi me ate qe pame Bythen ,
   dhe pastaj te shpjegojme Fenomenin ,

   Gjermania akoma nuk kujtohet ,
   te paguaje Kestet e kumandarit ,
   apo Lekat qe nuk dha ne nendor te 1944 .

   Rrofshin kestet Enveriste ,
   se po te qe per ato Merk Lekiste
   Halete Kapitaliste do te lanim .

   Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. July 22, 17:18

   Je i vetmi qe kam deshire te Lexoje
   tek gazeta Dita .
   ”Natyrlisch ” edhe Tajvanisti qe me Alegron
   si muQi i Nanos me Lirine e te ” Sprechen” shprehurit .

   Gjuha Evropiane ? quhet INDO-europiane .
   Ku Arberishtja qe muQi ” sprechen ” shprehet eshte ARBERORJA e Arberesheve te Arvanitasve te ArVanitezuar .
   Te vazhdojme me Historira ?

   Valle sipas muQve tajvaniste a egzistojne Allvanezet , Arberoret , Arnautet ? apo Arvanitet ?

   Gjermano !

   Aristidh Kolia Dha Jeten qe MuQ nano skrapaliu Te jete Krenar , Dhe jo vetem , por edhe AUTOKTON ARBEROR ne skraparin e
   tij i lire te veshe Pantallonat e Kuqe Ylberiste
   .
   Por jo nuk eshte e thene ,
   muQi i nanove preferon Lekat

   Maria Efthimiu
   e lindur ne Larise ne 1955 ,
   Studiuese ne departamentin e HISTORISE
   dhe arkeologjise se Athines , me grade shkencore ne Universitetin e Sorbones ne Paris ,
   NUk eshte DAKORT me muQat dhe intelektualet
   e tajvanosur nga KESTET e Demokracise ..

   Kjo historia e Nastradinit dhe muQit
   me kujtun Inercine
   Nje vajze , veshur me minifund ,
   ecte me biçiklete me shpejtesi ,
   papritur i duhej te frenonte ,
   por nga Frenimi , Fluturoj ne Ferre duke i dale bytha pejashte ,.

   Nje kalimtar , [ muQ nano apo Intelektuali i TYajvanit Thane ::

   Ja kjo eshte inercia .

   Por ., ne Fshataret shqiptare i themi .,
   qe ajo Qe PAME , Eshte BYTHA , e asj VAJZES dhe jo inercia –

   Kjo mu kujtua momentalisht ..
   Le te merremi me ate qe pame Bythen ,
   dhe pastaj te shpjegojme Fenomenin ,

   Gjermania akoma nuk kujtohet ,
   te paguaje Kestet e kumandarit ,
   apo Lekat qe nuk dha ne nendor te 1944 .

   Rrofshin kestet Enveriste ,
   se po te qe per ato Merk Lekiste
   Halete Kapitaliste do te lanim .

   Reply to this comment
  • LAVER July 22, 18:32

   Thjesht dhe mençurisht ! Kështu është e vërteta. Po nuk ttë lë Muçi…hahahaha.

   Reply to this comment
 13. shushica July 22, 15:42

  Per te çbere nje komb duhet ti heqesh themelet….dhe themelet jane dy ….gjuha ,morali ,shpirti dhe e dyta historia…
  Me qe me gjuhen nuk mund te bejne gje ,sepse shkencetaret me te medhenj ne bote kane konfirmuar shqipen si nje gjuhe indoeuropiane absolutisht themelore ,te vecante ne mesin e gjuheve te tjera ,tani i jane versulur Skenderbeut….Dhelperisht ,me keqdashje hedhin nje gure ne lume dhe keshtu tipa provinciale ,me kulture siperfaqesore ,si Nano Mustafa behen personazhe te momentit .Si pa te keq na nxjerrin nenen serbe te Skenderbeut…Natyrisht ,eshte apo nuk eshte serbe nena e Skendeebeut ,realisht nuk ka asnje vlere…..ashtu sikurse nuk kane asnje vlere prejardhjet e presidenteve amerikane ,prejardhja e Napoleon Bonopartit ,e Marksit,e Garibaldit ,e shumeshembujve te tjere ,deri tek hungarezi Sarkozi ish ,presidenti
  Frances …Ashtu sikurse jane thellesisht antishqiptare diskutimet mbi gjuhen letrare,mbi fete e ndryshme te shqiptareve ,perdorimi ofendues ndaj origjines se grupimeve te popullsive shqiptare ,coban ,cam ,malok ,lab ,kosovar……Te gjitha keto ,me apo pa qellim ,jane perpjekje djallezore per te demtuar sadopak shpirtin shqiptar te ngulitur thelle ne ndergjegjen e kombit…pikerisht tani qe shqiptaret po rimarri ate qe e kishin humbur si denimi se kaluares tragjike…Figurat e ndritura te se kaluares se larget por edhe te afert ,edhe te kohes moderne jane nga te gjitha fete ,shtresat ,nivelet ,edhe nga te ashtuquajturit autoktone por edhe nga …te ardhurit…bile edhe nga minoritetet..Atehere perse ka media ,gazetare ,barbare ,injorante qe perpiqen te denigrojne shpirtin shqiptar te te gjitheve atyre qe jetojne ,punojne ,gezohen e hidherohen ne keto hapsira..Perse perpiqen te coptpjne nje popull qe bashkejeton prej shekujsh ne harmoni ,pavaresisht varferise ,sistemeve politike,dialekteve gjuhesore…Natyrisht me apo pa dashje ,kesaj perçarje i sherbejne edhe debate te nxitura nga deshira idiote per protagonizem e Nanove ,Lubonjave ,Markeve..Le ti leme keta personazhe ne egoizmin e vogel protagonist ,mos tu japim mundesine te behen te njohur ,le ti leme ne erresire si mij te vegjel nate …Jo vetem kombet e medhenj e te qyteteruar por cdo komb perpiqet ti mbroje e shenjterezoje heronjte e vet ,pavaresisht se asnje nuk ka qene shenjt….

  Reply to this comment
 14. Haka Tekizoti July 22, 15:45

  Përfundimisht Adhamudh Nanoja mendërisht është një pis burrë qoftë edhe vetëm për mendimin që shpreh për Moikom Zeqon. Kështu kanë ardhur punët që një langaraq ta ndjejë veten më lart se një erudit.

  Reply to this comment
 15. Mark uk July 22, 16:19

  Pervec nje mik me zemer e me gjak turku menermethan eshte edhe socialist i thekur.

  Reply to this comment
 16. demo July 22, 16:38

  Kur ishte ne opozite,Edi Rama,ne sheshin e fshatit Shushice,premtoi se do ta conte shkollen ne maje te malit,ne menyre qe edhe i biri malesorit me te humbur te shkollohej./I thashe qe e ke gabim.Ai maloku ne maje te malit.po e pati femijen per shkolle,do beje 20 km rruge per te shkuar ne shkolle.Po nuk qe per shkolle,me ato dy gisht grame,ai s`te kap me krraben dhe qylyken me dore.Maloku po mesoi dy gisht grame,o do behet si Sali Berisha,o do behet si Baftjari,o do behet si Mustafa Nano,qe e ka kapur deliri i gjithollogut,ka zbulluar t`emen e Skenderbeut sikur ka zbuluar vicin me dy koke.I thashe Edi Rames:-Mos,mos e co shkollen ne maje te malit!.E beri Enver Hoxha,i ra kokes.Ja cfare nxorri;Sali perbindshin,Ilir hajdutin dhe Mustafa Nanon.

  Reply to this comment
  • Qef serja July 22, 17:28

   demo !
   Turp te ofendosh njerzit e thjeshte si une .
   Lajm Banjot e anglise , nga mengjezi ne darke per disa Sterlina .

   4 banjo nje Sterline .
   i perkasim te Majteve ., por Jemi krenare
   te votojme te djathten e Shpellarve Sorosian Edvino Salinjane .

   Enveri i shkolloje , por Ke shkolloje do te thuash Ti ?
   muQ nanon te parin ,
   qe eshte njelloje sikur te thuash Mark -Uk shpellarizuar .

   muQin dhe Markun
   hidhe si te duash ,
   Prape Pil do te bien .
   [ kok a Pil ].

   Sali Berisha e ka Thene :
   do tu beje te Gjithve padron .
   Pyetja eshte .

   Padron Une , e Padro Ti
   me Lopen kush do te shkoje ?

   muQi dhe mark -uku ?
   apo NE ?

   Reply to this comment
 17. Aliu nga Selenic July 22, 17:20

  Kujte ja rregollon lakrat Mustafa Nano.? Nje ideolog thoshte.! Kur bjen ne zore per nje problem te caktuar analizo vetem nje fakte. Ky problem kujte i sherben.I sheben Kombit Shqiptare apo te huajve. Apo armiqve tane.!
  Tani Mustaf Nano te ndaje shapin nga sheqeri.Zotri kjo teze e jotja e pa provuar kujte i sheben Kombit Shqiptare apo Kombit Serb.?
  Ket pergjigje po se dhe ketu do ta jepesh ne nje vend tjeter O kriminel.!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA July 22, 23:37

   I nderuar Ali,
   Shume te falemnderit per konsideraten qe me shkruaje per argumentat qe sillja per kete Zagarin e Serbis, Muç Nano!
   Te shkruante nje Sërb per Skenderbeun tone se eshte gjysem sërb, do ta kishte te veshtire, se do ti duheshin argumenta historike!…
   Por te dale nje M e r c e n a r Shqiptar dhe te thote genjeshtra me bisht per Heroin Kombetar te shqiptareve, kjo nuk ka ane e udhë…!
   Por jetojme ne nje kohe te lirise se Zagareve dhe do degjojme edhe lehje Zagaresh…!
   Të dale sot pas 600 vjetesh, duke injoruar dhjetra e qindra shkencetare studjues te Heroit tone Kombetar, te dale një Hiç si Ky Mustafa Pordha, pa asnje argument, vetem i nisur nga emri qe per ate kohe, pas pushtimit qindravjeçar sllav mbi Trojet tona ish i natyrshem, te dale
   nje Mut Muti, dhe te shpif, pa asnje argument real, kjo eshte nje shperdorim s k a n d a l o z
   i Lirise se Fjales!
   E pafalshme eshte per Medien shqiptare ti jape hapsire nje Lapangjozi qe i kendon havazit te nje politike antishqiptare, denigruse dhe me me prapavije shoviniste e antishkencore.
   Eshte detyre e institucioneve shencore shqiptare ti japin pergjigje ketij Miut mercenar sërb.
   Pershendetje Ali, Miku im i respektuar , llogjika jote ka gjithnje si Perendi te Verteten.
   Respekte!

   Reply to this comment
 18. Arben July 22, 17:39

  VERENI SA TE GJATA E TE NDERLIKUARA JANE KOMENTET E LODHURA.

  HAHAH

  Reply to this comment
 19. intelektuali July 22, 18:51

  Ore a jeni ne terezi ju more fanatike dru me pre te Enverit? Gjon Kastrioti qe luftonte kunder Bajazitit te Pare shkoi ne Shkup dhe i kerkoi doren prinderve te Vojsaves domethene shkoi ne ate vend qe sot quhet Maqedoni, por ne shek. e 13 Maqedonia nuk ekzistonte ne harten e Botes, por ne Ballkan ishte akoma Mbreteria Bullgare e Car Ivan Asenit te Dyte qe po i leshonte pe gradualisht Perandorise Osmane derisa u pushtua perfundimisht ne vitin 1396, dhe keto fakte jane te shkruara nga Fan Noli qe i refereohet historianit te Kohes Marin Barleti,

  atehere:

  KU QENDRON PROBLEMI KETU?

  sepse:

  Koqe-Loqet fanatike enveriste kane mare persiper detyren e Partise se Punes per te ruajtur te paster figuren e Skenderbeut dhe te babait te tij Gjonit qe sipas Fan Nolit nderroi 7 here fene me deshiren e tij dhe kjo gje vertetonte mese miri se ishte shqyptar i kulluar.

  Reply to this comment
  • se gamao July 22, 20:43

   Kumandar……..nuk me thua,jot bije te caren e kanalit te Suezit qe ka ne mes te shaleve ne cfare drejtimi gjeografik e ka jug-veri apo lindje- perendim. po te jete kjo e dyta atehere e paske si gojen e qenit

   Reply to this comment
   • sagapo July 22, 21:42

    se gamao ………..
    E na , mo na .
    pse piet kumandarin ti , e shkon kaq larg .
    Piet tet bije …

    Reply to this comment
    • se gamao July 22, 22:45

     m agapas se te gamis problemi eshte se une kam tre nga ata qe kane nje si presh dhe dy si qep , e kupton vete ti po ke ndonje bile hajde te ta nderzejne ha ha ha

     Reply to this comment
  • Qaniu July 22, 21:33

   Pika qe ste bie bre kumandar .

   Shume na kushtove , o Mysybet .

   Me kestet e Paguara , edhe Flori te ishe ,
   nuk do na kushtoje kaq .

   e thyen ne mes Kestet shqiperine e Vorfen .
   Po ku te inrtereson Ty ,

   Ku qendron Problemi ?

   U rente Damllaja kesteve ,
   qe kane Paralizuar Arsyen tende Balliste – Zogiste .

   Lekat Kumandar Lekat ,
   Ajo eshte e keqja .

   Si do T’ja besh ” Zotrote ” Kur te punojme me monedhen Elektronike ?

   Me siguri , Tek tajvani do te ngresh dolli per Enverin ,
   Duke share Zogun , ballin dhe Saliun ………………..

   Reply to this comment
 20. avokat koqe ngjela July 22, 19:34

  s’me intereson çfar pati ndermend nano me kete teme . por opinioni eshte terbuar, qe kur dikush, nje analfabet turkoshak, si sabri godo “injoroi” deputet e athershem “greke”, se minoriteti grek ne shqipeiri eshte argate ne trojet shiptare . athere, mbasi greku “dinak” panajot barka i tha qe; te duket vetja i rendesishem, por “je veç nje luge qe duket bukur ne nje got çaji”. o po athere; me t’u ngritur “patriotet” e te gjitha gategorive, nen shembullin e “zerit te mases”, te pa zbehur akoma edhe pse komunizmi ra keqas, te perkedhelur nga “sedra e agait shqiptar”, mbeshtetur ne “shtratin e tradites islamike” te lançuar nga komunisto-“maloku” sali berisha, me futjen e shqiperise ne konferencen islamike . dhe tani ? s’na hyn ne sy, asnje teme . as europe, as demokrci, as zhvillim, per pune, buke e uje e drita, thjesht dhe vetem e vetem… patriotiiiiiiiizeeeem . te gjithe kombet para atyre; pellazgo iliro shqiptar, jane nje hiç para rraces tone; “themeluese” dhe “krijuese” e kutures dhe historise se njerezimit……..ne fakt kemite bejme, me nje hordhi idiotesh, qe, ose s’kane pune tjeter, ose jane nga ai grup njerezish “vipa”, qe kane vjedhur e rjepur deri dhe shinat e trenit, per t ‘u pasuruar

  Reply to this comment
 21. katarakti July 22, 19:38

  Nisur edhe nga emrat e vellezerve te Skenderbeut, Reposh dhe Stanish, nisur edhe nga çfare kane thene shume historiane, nuk eshte fare çudi qe Gjoni te jete martuar me ndonje princeshe sllave. Ne ato kohe rreziku vinte nga murtaja osmane, qe i ishte versulur Ballkanit si nje kuçedre e pergjakur. Prandaj martesat ndermjet princerve nga Ballkani nuk ishin ndonje çudi e madhe.
  Ju merreni me Mustafa Nanon, por harroni se edhe i ashtuquajturi princ Leka gjyshen e ka hungareze, ndersa nenen australiane. Ne Mesjeten e hershme martesat kishn per qellim forcimin e aleancave, prandaj nuset zgjidheshin gjithmone nga larg. Keshtu ka ngjare me mbreterit dhe princerit e Frances, Prusise, Anglise etj etj. Pra nuk ka asnje çudi qe Vojsava te ishte priceshe sllave.
  Por gjithe ky debat eshte humbje kohe. Per mua shqiptaret e sotem nuk kane pothuajse asgje te perbashket me arberoret e Gjergj Kastriotit. Sundimi 500 vjeçar turk na e ka nderruar ADN-ne. Turqit u kujdesen qe te merrnnin me te miret dhe me trimat nga kombi arberor, per t’i perdorur si jeniçere an e mbane sulltanatit, duke i zevendesuar ata me spahinj,dizdare, kadillere, agallare, bejlere dhe çifligare myslimane. Prandaj shqiptaret e sotem nuk duhet te zihen per prejardhjen e Vojsaves, por duhet te kuptojne se nuk kemi shume te bejme jo me iliret, por as me arberoret e lavdishem. Kur kuçedra turke u largua nga Shqiperia me 1912-ten, vendi ishte i drobitur dhe i telendisur aq keq, saqe me i perparuar kishte qene me 1440 me princat shqiptare te Muzakajve, Arianitasve, Dukagjinit, Zaharise, Kastrioteve etj etj sesa me 1912 -ten me bejleret Toptanas, Verlacaj, Vrionas etj etj. Me 1440 ishim si Europa, me 1912 ishim si Jemeni.

  Reply to this comment
  • Dr. Frankenstein... July 23, 00:09

   Po te eshte thare uji o katarakt…

   ASKUSH nuk kishte ndermend te merrej me MUQ pordha nga Corovoda (ose “Черна вода” , mos u habisni per kete emertim, por qe te bindeni merrni dhe shfletoni shpjegimet e Robert Elsie ne librin e tij “Historical Dictionary of Albania”, faqe. 419),

   ASKUSH s’do t’ja dije se kush eshte ky MUQ badri, por atij ju krujt vete sumatricja se kishte marre ultimatum qe te perdhoste figuren e VOISAVA TRIPALDA dhe permes saj figuren e Heroit Legjendar, GJERGJ KASTRIOTI.

   Sa per dijeni, kushdo qe e ka krojtur sumatricen me kete KOLLOZ, te cilin Papa Calixtus III ne 1457 e nderoi me urdhrat “„Fidei defensor“ dhe „Athleta Christi“, ai ose ka pesuar goditje ne trurin e vogel, ose ka perfunduar i lidhur me kokeposhte te koqet e Kalit te Skenderbeut.

   ***

   Te nderuar… psikologe, trapologe, etj.

   Sllavopediket kane te pakten qysh nga fillimi i Mileniumit qe po mundohen te shtremberojne faktet historike, dhe per kete kane treguar se jane mjeshtra. Jane po ata qe e kane futur ne kthetrra enciklopedine online dhe e kollondrisin sipas tekave te tyre. Kudo, e po thuajse ne kater-pese gjuhet kryesore ata kane futur ne poste drejtuese njerezit e tyre, te cilet vendosin ne menyre autoritare vecanerisht per “qualitetin” dhe “saktesine” e artikujve me permbajtje nga historia. Une di vetem te them se eshte shume e veshtire te cash ne ato ujra. Kaq per “faktet historike”.

   Me deformimin (here te vetedijshem dhe here te pavetedijshem) qe i eshte bere kohet e fundit emrit origjinal latin te VOISAVES, (dhe jo VOJSAVES), serbet e kane shfrytezuar kete rast per te spekulluar pjeserisht sukseshem mbi origjinen e saj dhe jo vetem. Eshte vetem ndryshimi i nje germe e vetme nga I ne E, por per te krijuar ke te tjeret imazhin e nje emri sllav, ky pushtllek luan padyshim rolin e saj. Viktimee ketij pushtlleku pervers fatkeqsisht ka rene pshm. dhe mjeshtrja Brunilda Ternova ne shkrimin e saj bombastik “Origjina e Vojsava Kastriotit”. Une e kam pyetur vetem, por dua t’ju pyes edhe ju: Pse nuk publikohen ne asnjeren prej dy enciklopedive me te medha, dmth. asaj angleze dhe gjermane shume nga te dhenat e Brunilda Ternoves per Voisaven?

   A ka qene dikush si puna e ketij MUQ karagjozit “kaq i interesuar”, sa ta marre mundimin dhe t’i hedhe ne enciklopedine e lire nje per nje te dhenat e Voisaves (gjoja) “serbe”? Nese jo, pse nuk e ka bere vete Muqi?

   Duke qene se postimi ne Wikipedia eshte gratis per te gjithe, kush e pengon MUQ karabushin ta publikoje SENSACIONIN E TIJ TE LESHIT ne enciklopedine franceze apo italiane? Jo ne ate ruse dhe as ne ate serbe, se per kete dhurate nano-muqiane ata me siguri qe do ferkonin duart.

   Nuk e ben se e di qe do t’ja refuzonin menjehere aprovimin e badrushllekut, apo ku e ka hallin ?

   ***

   Sot jemi duke perjetuar kohen e lajmeve te rreme (shpikja e pa faktuar e MUQ delirantit mund te quhet pshm. nje FAKE-NEWS) , dhe duke qene brenda nje orbite te tille, nuk eshte e lehte t’i shpetosh shpifjeve dhe pergenjeshtrimeve, dhe anasjelltas nuk eshte e veshtire te hedhesh ca kova me balte mbi te verteten.

   Le te provojme nje shembull…

   Une dyshoj fort se TAFA nuk eshte as TURK, dhe as ARAB… TAFA mund te jete SAFAVID.

   Argumentet qe do sjell me poshte jane katercipisht “te sigurta dhe te besueshme”, aq sa edhe nje devil me dy gram tru s’do kishte as me te voglin shkak pse t’i kundershtonte…

   TAFA s’ka mundesi te jete TURK, sepse shumica e turqve sagllem, pas pushtimit u kthyen serisht drejt Stambollit. Shumica e “turqve” qe mbeten ne Ballkan ne fakt ishin nga ai soj e sorollop ardhacakesh, te cilet sulltani i reshtonte ne vijen e pare te frontit, qe te siguronte dhe mbronte te vetet. Se cilet ishin keta heronj apo dhjeracake, me mire se “Kaloresi i Maleve” nuk mund ta dinte askush, por me qe Skenderbeun s’kemi mundesi ta pyesim, sejcili mund ta marre vete me mend, ose nese eshte i paqartesuar, mund te shfetoje po te doje dhe enciklopedine.

   TAFA s’ka mundesi te jete as ARAB !

   Pse jo ?

   Sepse ne nuk dime se me sa persosmeri e zoteron arabishen. Qe ja keput ralle e permalle VETEM MUFKA, kete e dime te gjithe, por edhe kjo s’eshte indicje e forte per ta quajtur sak arab. Fakt eshte se Lopcari i CernoVoda-s nuk ka tipare te ngjashme me arabet. Paraqitja e jashtme e tij le shume per te deshiruar. Gjuha trupore, veshtrimi si guak, mimika prej yzmeqari te rendomte, qendrimi i shashtisur, etj. jane ndryshe nga ato te arabeve.

   Ky koklaker ne pamje te pare duket vertet si spec i mush, por ndryshe nga arabet, ai edhe pse i fishkur ne surrat, duket disi me i celur ne fytyre, pak a shume si ngjyre roze…

   “Faktet” qe sapo solla flasin vete, por megjithate edhe une nuk jam 100% i sigurte per keto qe po shkruaj, sepse nuk e perjashtoj mundesine qe me kalimin e shekujve, farefisi i MUQ palles te kete evoluar dhe t’i jete pershtatur pak a shume fizionomise tipike te ballkanasve.

   Reply to this comment
 22. Bostonian July 22, 23:54

  Mojkom Zeqo eshte enciklopedi e botes Shqiptare… keshtu merre pak me shtruar z. Nano.

  Reply to this comment
 23. Aliu nga Selenic July 23, 01:36

  Nga analizat e ADN-se qe kan bere deri tani shqiptaret nuk kan asnje lidhje me Turqit. Keto jan ber nga institute Evropiane. Bile nga keto analiza delim me afer me grekrit e perse.? Se ata i kan konvertuar shqiptaret e ne ADN ata jen shqiptare.!
  Prandaj mos u mundoheni me kote te shpetoni injorantin Mustafa Nano se analizat e Shqiptarve jen te bera dhe lidhjet tona shkojn deri ne Zanafillen ton Pellazge.!

  Reply to this comment
  • Hilfe, se na mbyten debilat... July 23, 09:59

   Ja dhe nje shqippertypes tjeter qe kerkon te spekulloje me analiza ADN-je.

   Nese MUQ zbatharaku kerkon t’ua dorezoje “pa kushte” serbeve VOISAVEN tone, fundamentalisti ALI kerkon te na i nxjerr shqiptaret me origjine greke.

   O Ali ! ,

   Kush i beri analizat o kerme?
   Kur i beri ?
   Kush ja dha te drejten ?
   Sa persona ishin ? 2, 5, 50, apo 15 ?

   Hahahahahhaha na mbyten debilat.

   Reply to this comment
 24. Arber Iliri July 23, 08:19

  O Muc ke nevoje per pushime, je i lodh .Shko futi pak raki skrapari megjithese mund te perdoresh edhe shlivovice tani, besoj se serbet do te bejne dhurate nga rezerva per vipat.hahaha.Pusho, pusho se vape tani dehidratimi vepron direkt ne tru.Sidomos me ate akuzen per racizem ndaj sllaveve je tregu 100% i renuar hahahaha.Mos e merni seriozisht Mucin deri sa te qartesohet.

  Reply to this comment
 25. n. thati July 23, 10:06

  o nano mutafa,Vojisava supozohet se ka qene nga pologu ,ku njeherit edhe tashe por edhe atehere ka qene kufiri sllavo-arbenor.Ne kushtet e atehershme kur kane qene te
  gjithe te krishtere emrat nuk kan pase edhe aq rendesi ata jane huazu….PO TI MUSTAFA CFARE JE TURKE APO ARABE?

  Reply to this comment
 26. Bubicacurrel July 23, 14:47

  Ha Muco ! Pi Muco ! Ne kohen e koleres “demokracise ” kush nuk u be I madh ,gazetar ,shkrimtar, minister kryeminister ,deputet gjykates, prokuror. President ?!! *ooooooooooooooooh! C’kohera te arta ! Mjafton te dalesh tek k-analet tv dhe do te ngrehet lart niveli me njerez “enciklopedist” si Muqtuq Nano, qe rrezatojne dituri historie gjeografie,ekonomoke politike ,qe te luan mendja e kokes !!!! Po ku Nano dhe ku Miokomi ?!!

  Reply to this comment
 27. Kadri Kadiu, USA July 24, 00:42

  O Mustafa, o Mustafa; kujdes: MOIKOM ZEQO ËSHTË NJERIU MË I MENÇËM QË KA SHQIPËRIA.
  Këtë gjë e kanë thënë dhe e kanë pranuar shumë njerëz të tjerë të ditur të Kombit tonë.

  Reply to this comment
 28. Osumi ne Ashikie July 28, 19:45

  Te dija se dikushi ishe,
  Bisht qeni me sa shkruen per Gjergj Kastriotin- Skendebe
  “Bisht Qeni” u bere.o Muc Nano.
  Fatkeqesi qe i shtohen Skraparit re tillet.Se prisnim…..
  Osumi ne Ashikie D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*