Muzeumet e Ramës dhe Koha e Enverit (PJ.III)

Arben Duka July 30, 2015 15:17

Muzeumet e Ramës dhe Koha e Enverit (PJ.III)

Gënjeshtrat pa fund,
vërtetë na kanë lodhur,
sepse historia,
s’shkruhet si ka ndodhur!

Të shumtit këtu,
bënin jetë normale,
ama-investimet,
qenë kolosale!

Unë një monument,
ngre për komunizmin,
se zhduku me rrënjë,
analfabetizmin!

Bëri-për të ecur,
me qytetërimin,
veç për dy dekada,
krejt elektrifikimin!

Një vepër madhore,
e krejt historisë,
është bonifikimi,
i gjithë Shqipërisë!

U zhdukën kënetat,
malarja-mushkonjat,
u bë shqipja jonë,
zonjë përmbi zonjat!

Nuk dinim ç’qe droga,
dhe prostitucioni,
ju të rinjtë e sotëm,
mund të mos besoni!

Mund të mos besoni,
për kohën e parë,
se s’kish asnjë vjedhje,
s’kish në rrugë lypsarë!

Veç tuberkulozit,
tifos dhe malarjes,
u mbyll përgjithmonë,
plaga e gjakmarrjes!

Kishte dhe probleme,
më thonë shkretëtirat,
po unë e kam kunjë,
të tregoj të mirat!

Palo historianët,
pa turp kanë mashtruar,
se të mirat kurrë,
nuk i kanë treguar!

Se kish të burgosur,
e pranoj dhe unë,
por sot ka në fakt,
nja pesë herë më shumë!

Kur ndërroi sistemi,
deklaroj pa frikë,
gjithë ordinerët,
u bënë “politikë”!

Nëse llogarisim,
kollaj mund t’ju bind,
se s’qenë të përndjekur,
as dhe një përqind!

Ata bënë parti,
por shiko-or burrë,
se as një përqind,
nuk fituan kurrë!

Ky është tregues,
votat në votime,
variantet e tjera,
janë veç mashtrime!

S’e them vetëm sot,
e kam thënë më herët,
se janë dëmshpërblyer,
edhe ordinerët!

Pas Nëntëdhjetës ka,
shumë vite mortore,
dhe më shumë të vrarë,
nga Lufta Botërore!

Për të krahasuar,
që të dy sistemet,
janë faktet e mia,
dhe jo thashethemet!

Dhe s’mund të mendohet,
një gjë më e pistë,
kur u bënë Salinjtë,
antikomunistë!

Unë komunist,
s’kam qenë asnjëherë,
dhe kisha dyshime,
tek shoku Enver!

Po ku pashë pas tij,
këtë lukuni,
them se Enver Hoxha,
ka qenë një Gjeni!

Kur e krahasoj,
me këta legena,
sot për atë Burrë,
më lulëzon pena!

Për ato që thashë,
edhe do të them,
gjithë bashibozukët,
nuk i kam problem!

Nuk i kam problem,
sot e gjithë jetën,
se unë di të shkruaj,
vetëm të vërtetën!

Vetëm të vërtetën,
gënjeshtra s’di unë,
dhe gazetën “Dita”,
e kam një tribunë!

Unë nuk kam mëkate,
ndaj s’kam pse rrëfehem,
ndaj dhe kësaj teme,
gjithnjë do t’i kthehem!

Gjithnjë do t’i kthehem,
kundër qenërisë,
që asnjë të mirë,
s’i gjejnë Shqipërisë!

Arben Duka July 30, 2015 15:17
Komento

30 Komente

 1. w July 30, 17:00

  zoti Arben eshte poshtrim kombetar cfare ka ndodhur pas 1991 ne shqiperi.

  vetem me jezu krishtin dhe xhordano brunon ka ndodhur kjo histeri kolektive kunder enver hoxhes.

  eshte e turpeshme per cdo shtetas amerikan te cdo lloj pozicjoni qe nga presidenti..eshte perbuzese per te gjithe te perndjekurit politike,intelektualet,mediat etj qe akoma po ushqehen dhe po luftojne me nje njeri qe ka 30 vjet qe ka vdekur.

  Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
  Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.

  Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:

  *
  Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)

  **
  Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
  ***
  Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
  ****
  Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)

  *****
  Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)

  ******
  Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
  *******
  Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)

  ********
  Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????

  *********
  Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
  Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
  Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
  Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
  Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
  Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
  Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
  *************
  Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
  Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
  Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
  Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
  Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
  I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
  Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
  Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
  Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
  Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
  Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
  Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
  SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES ME NDER ME THANE SALI QENEFI.

  Enver Halil Hoxha ( si quhet zyrtarisht “diktatori “)
  16 October 1908 – 11 April 1985)
  was the socialist leader of Albania from 1944 until his death in 1985,
  as the First Secretary of the Party of Labour of Albania.
  He was chairman of the Democratic Front of Albania
  and commander-in-chief of the armed forces from 1944 until his death.

  Reply to this comment
  • Drini July 30, 17:49

   Mos bjer kaq poshte me ngrit figuren e enverit ,se kam lindur ne 1975 dhe e mbaj mend shume mire ate sistem.Duhet te kuptosh demokracine qe te kuptosh enverin.Se eshte saliu ,fatosi dhe edi me te keqinj se enveri,Duhet pare.enverin e mbronte regjimi komunist sovjetik dhe prandaj beri ca deshi ,vrau,preu,Kane vdekur njerez nga uria,dhe shume te tjera,jeta e njeriut ishte ne dore te sistemit,zvlente azgje.Saliu,fatosi,edi nuk besoj se Jane me te mire se enveri,Po skane me regjimin sovjetik per ti mbrojtur,prandaj perdorin shantazhe nepermjet bandave kriminale per te ardh ne pushtet,per te vjedh votat.Enverin se ka akuzu kush me sa di une per korrupsion apo vjedhje.Kurse demokracia ta kuptosh mire eshte nje sistem ku force ka ligji,Jo individi.

   Reply to this comment
   • w July 30, 18:30

    Zoti Drini falemindrit per vemendjen.

    per nje njeri me intelekt mesatar nqs se lexon komentin tim nuk mund te nxjerre konkluzion se une mburr Enverit..por jane te tjere qe me veprimet dhe mos veprimiet e tyre po ja rrisin lavdine.

    ne gop te semes shkofte enveri me partine e punes por le ti themi gjerat sakte.

    ne krahesim me esat pashe toptanin,ahmet zogun ,xhaferr deven,ali berishin fatos nanon edi ramen dhe ca ambasdore enverhoxhngrenes si rajerson apo arvizu enver hoxha eshte shume here me lart.

    jam dakort qe shkeli te drejtat e individit,dhe shume gabime apo krime..por kishte shtet,dinjitet,mbrojtje ,arsim,shendetsi….ne nivel te pranueshem jo si sot qe eshte bere hale-wc ambasdoresh.

    me ate fjalen sovjetik me kujtove Tauland Ballen kur shkoi te zeri amerikes ne nendor 2014 dhe ajo spikerja e elez biberajt i nxorri syte duke i thne pse vesh shall te kuq se eshte model sovjetik,,,dhe per cudi zoti Obama ate dite kishte vendosur shall te kuq….ose flamuri amerikan qe ka pjesen e kuqe.

    zoti drini nqs ke ndonje pyetje tjeter do te pergjigjem me kenaqsi..

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 July 31, 09:00

    duhet të jesh gjeni lali!!
    ke qënë 15 vjeç e ke kuptuar gjithçka?!
    me të vërtet për të shtrënguar dorën!!ne me dyfishin e moshës tënde e nuk themi se e njohim!
    bile ti e ditke shumë mirë se kush e paska mbrojtur!?bile dhe para se të lindje ti!!
    eh lali lali,tu duhet të jesh shumë i thellë në mendime!?
    ti ja hiçke maces bukën nga goja!!
    vazhdo lali e na ndriço me mënçurinë tënde!!
    kemi nevojë!!

    Reply to this comment
   • john July 31, 10:04

    SHQIPTARET HARROJNE SE FATOS NANO BERISHA RAMA META JANE PJELLAT E ENVERIT ..SE PRINDERIT E TYRE I LANIN CIZMET KOMUNIZMIT DHE BENE SHKOLLA DHE BENE NJE JETE NORMALE .. POR POPULLI NUK KISHTE ME HENGER ???JETONTE ME FRIKE NGA SPIUNAT E LAGJES …QE PER NJE FJALE TE FUSNIN 10 VJET NE BURG ….NE ASNJE VEND NE BOTE NUK NDODHTE KJO GJE … PO ENVERI BERI 2 UZINA 2 KOMBINATE … POR KUSH VEND NE EUROPE NUK JETONTE ME MIRE SE NE …… ASNJE … KUSH VEND NE EUROPE KISHTE NJE SKIZOFREN NE PUSHTET …..VOTAT NUK ISHIN TE LIRA . NJEREZIT KISHIN FRIKE DHE VOTAT ISHIN TE VJEDHURA …. CHURCHILLI QE BERI LUFTEN …. ISHTE HERO NDERKOMBETAR …DHE PAS VOTIMEVE JA LA VENDIN OPOZITES QE E FITUAN ME VOTA …NUK VRAU NJERI NUK FUTI NE BURG NJERI ….ENVERI ISHTE EGOIST AMBICIOZ … KRIMINEL ..PER VENDIN NE QEVERI VRISTE EDHE FAMILJEN E TIJE ….PRANDAJ …JU LUTEM MESOJENI MIRE HISTORINE PASTAJ SHKRUANI …SE NA BETE PEER TE VJELLUR ..

    Reply to this comment
  • Janca July 30, 19:23

   T’u lumte! te vereten duhet ta kesh njohur nga afer, si i thone te kesh qene deshmitar okular i asaj epoke, dhe se dyti te dish t’a tregosh. Sot, me teper se per E.Hoxhen, çeshtja qendron tek ajo se: do respektohet e verteta apo mashtrimi, do thuhen dhe shkruhen ngjarjet siç jane apo sipas orekseve (qe dihet se çdo njeri ka nje oreks te veçante). Njerzeve dhe sidomos gjenerates qe vjen i duhet mundesuar mesimi i historis te vertete me gjithe pamjen e saj, te ndritshme, apo dhe njollat qe kane pasuar ate, ne te gjithe gamen e saj, se dhe vete jeta keshtu eshte.
   Dhe kjo qe ju shkruani eshte nje pjes modeste, por nje pune serioze dhe e sakte e historis sone. Pergezime

   Reply to this comment
 2. Kris 1 July 30, 17:03

  E ke marre hostenin ne dore o Arben por meshoji me fort se lekura e ketyre eshte lekure elefanti e ergasur.
  Shajne kohen e enverit por pushojne nje ato vila,denuan nje plake per kafe dhe shtrojne dreka e darka me buxhetin e fukarenjve I Kane dhene vetes privilegje te majme ndersa popullit varferi.
  Ka 25 vjet qe vjedhin,shkaterrojne per te vjedhur dhe mundohen te mashtrojne dhe boten.
  Krahasuar me Enverin keta Jane hajdut te pangopur.

  Reply to this comment
 3. LABI July 30, 17:14

  Njerezit konsumojne,
  ne cdo kohe e moshe,
  e kur bejne plehta,
  i hedhin ne kosh!!!

  Kohet shkojne e vijne
  me mangesite e veta,
  ndaj dhe duhen matur,
  e do vene piketa!

  Pse te ndodhe sot,
  ne shekullin e ri,
  per Enverin vet,
  te kete nostalgji?!..

  Kur themi Enveri,
  s’flasim per lavdine,
  se me ato vite, ne,
  ndertuam Shqiperine!

  Ai as nuk ishe,
  ndonje far “profeti”
  po, Enver ne quajme,
  kohen qe pas mbeti!

  Se keshtu i ka,
  rregullat historia,
  koha e cdo lideri,
  quhet kohe e tija!

  Si shume e shajme ,
  kohen e te ndjerit,
  po ne sot jetojme,
  tmerret e Hitlerit!!

  Mire a keq pushteti,
  Shqiperine se leshoi,
  demokraci zeza,
  shume na skllaveroi!!!

  Sot nuk ka me “bese”
  po nuk ka as “fe”
  ngjiret hoxhe ziu,
  lart ne minare!

  Lutet dhe Janulla,
  bute e pa pushuar,
  a thua vete zoti,
  te na kete haruar???

  Oh eshte e veshtire,
  kohet te kuptojme,
  ndaj thote poeti,
  le ti krahasojme!!!

  Lexo me vemendje,
  quarte ka shpjeguar,
  dhe ka vene piketat,
  ku duhet ndryshuar!

  Jo me kot brilanti,
  bukur ka cilesuar,
  mbrojtja eshte e para,
  ku duhet, dhe filluar!

  Shikoni verdalle,
  c’fare po ndodh tani,
  reziku po qaset,
  e ne pa ushtri!!!

  Me thoni ju lutem,
  a ka vend nje bote,
  te mos kete mbrojtje,
  keshtu si ne sot???

  Eh, dhe krahasimi,
  si del dot ne krye,
  se ne kemi shuar,
  28-mije yje…

  Kur ne shuam yjet,
  verbuam rinine,
  mohuam vet brezin,
  qe solli Lirine!!!

  Ndaj dhe kjo rini,
  sot shume drogohet,
  s’ka modele perballe,
  qe te krahasohet!!

  Leshojne ulerima,
  te leret pas 90-tes,
  dhe, tamam aty,
  eshte kulmi i piketes!

  Demagogu yne,
  ketu eshte mbeshtetur,
  se nga brezi i tij,
  vec kritike ka gjetur!!!

  Kjo demagogji,
  shkateroi njerezine,
  dhe nxori ne trege,
  te gjithe Shqiperine!

  Vijne shum te huaj,
  shume, e pa mase,
  hyjne me duar ne xhepa,
  e dalin me these…..

  Peshendetje te Sinqerata i Madhi Arben Duka!

  Reply to this comment
 4. LABI July 30, 18:57

  Komentin per Pj.III.

  Poet i nderuar,
  ne dhjeteshe goditur,
  arsimi yne vertete,
  eshte per tu paditur!

  Ne shkollat fillore,
  nuk ka numeratore.
  femijet numerojne,
  vec me gishta dore!

  Kur mbarojne te dores,
  me kembet vazhdojne,
  deri ne njezete,
  me shume,nuk numerojne!

  E ci duhet shkolla,
  brezit te skllaveruar?
  gjithe jeten dote jete,
  me pult te komanduar!

  Se kan lindur skllever,
  per demokraci,
  ndaj liria e tyre,
  do kete shume kufi!

  E vazhdojme me tutje,
  me te riun stile,
  kemi dhe mesonjes,
  pleqe, e pedofile!

  O bo, bo, can thua!
  dhe per qyteterimin,
  “shpejte Enveri beri”
  gjithe elektrifikimin?

  Kjo s’eshte e vertete,
  kan genjyerr shejtanet,
  me mire per kete,
  pyesim historianet!

  E c’ na duhen ne,
  historiane rebela,
  qe genjejne pa reshtur,
  ne media, e novella?

  Dallim ne qytete,
  ne mbremje me mire,
  dhe vete do shikojme
  gjithe andej erasire!

  Drita e qiririt,
  si xixellonje vreshti,
  pa dashur me shtohet,
  e me zgjatet rjeshti!

  E mban mend poet,
  Ramen me te tine,
  ker ne tribune thiri?
  Mbrapsht Shqiparine!

  Dhe se kishe vertete,
  per dete e miniera,
  po vec per kandilin,
  qe i kish rene vlera!

  E sot jemi kthyer,
  bash, ne identitet,
  jemi ekzakt aty,
  ne shekullin e 11-te

  Me kot nuk na thone,
  popull empirik,
  ne, nga e verteta,
  kemi vertet frike!

  Ndaj dhe faj nuk kane,
  historianet tane,
  qe rrefejne genjeshtra,
  e ngaterojne dynjane!

  Edhe jo rralle here,
  shkruajne me deshire,
  c’fare u thone te huajt,
  se paguajne mire!

  Disa shajne Enverin,
  fort e pa pushuar,
  e si per cudi,
  ai sot,eshte zgjuar!

  Kete se dime vec ne,
  po dhe historianet,
  kete e dine te huajt,
  dhe politikanet!

  Ndaj Like mavrija,
  kur Arvizu foli,
  shallin e lirise,
  nga qafa e hodhi!

  Nje jemi me fame,
  te vetmit nje bote,
  bejne c’na thote “miku”,
  vet s’jemi te zot!

  Poet s’ke mekate,
  e s’ke pse te falesh,
  ne kishe e xhami,
  nuk ke pse te ndalesh!

  Ti the se do shkoshe,
  po prape do te na gjesh,
  te lutem mundohu,
  te mos na zhgenjeshe!

  Reply to this comment
 5. LABI July 30, 19:44

  I nderuar W! Respekte, Respekte,dhe vetem Respekte!

  Reply to this comment
 6. santana July 30, 19:52

  A ka pasur ndonjehere panvaresi Shqiperija e a kane qene ndonje here te lire shqiptaret …pergjigjia eshte fatkeqesisht JO! Shqiptaret kane pasur dhe kane çelsat e “kashtes”historikisht dhe jane naive..kukllat qe kane qeverisur historikisht kane pare se pari karriket personale e asnjehere vendin te cilit historikisht nuk i kane perkitur…Se pari eshte LIRIJA te tjerat vijne pas!

  Reply to this comment
  • presly July 30, 20:29

   zoti Santana sipas historise popullit shqiptar ka pas vetem dy here gjate historise ,liri kombetare ,sovranitet dhe ushtri per mbrojtjen e saj.

   ne 1444-1468 nen udheheqjen e skenderbeut,
   dhe pas 500 vjetesh nga 1944-1985 nen udheheqjen e enver hoxhes..tani ne kohen e shales dhe edit ,fatkeqesisht sulltanet e kohes skenderbeut quhen sot ambasadore. tung

   Reply to this comment
 7. katarakti July 30, 20:52

  Une kohen e Enverit e kam njohur mire. Dhe nga afer. Dhe nuk e kam dashur fare. Ne rreth teper te ngushte nuk pushonim se shari ate sistem dhe vete diktatorin. Por ke pare ti, qe sot kam filluar te vej ne pikepyetje qendrimin tim te asaj kohe?! Sot mendoj se ajo kohe nuk paska qene aq e keqe dhe aq e zeze sa me dukej mua. Nuk them se ishte e bardhe dhe e lumtur. Por kur shoh kete kohen e sotme, si eshte katandisur Shqiperia, si kane perfunduar shqiptaret, se ne çfare derexheje eshte katandisur ky gjasme shteti shqiptar, – dyshoj se mos i kam rene me qafe atij sistemi me shume se e ka merituar?! Se paska keq e mos me keq. Mijera here me keq. Dhe qe t’i bie shkurt: Nostalgjia per kohen e Enver Hoxhes e gjen frymezimin ne kete katrahure qe nje idiot na tha se u quajtka “demokraci”…

  Reply to this comment
  • john July 31, 10:12

   KATARAKTI …NUK E KUPTON QE RMA BERISHA E BEJNE KASTILE …QE POPULLI TE VUAJ DHE E LEJNE PA BUKE VJEDHIN QE NJEREZIT TE MENDOJNE PER ENVERIN …SE ISHIN VEGLA TE ENVERIT EDHE RAMA EDHE BERISHA .. EDHE NANO RAMIZ ALIA PARA SE TE VDISTE JA LA VENDIN KOMUNISTAVE …QE KTHYEN XHAKETAT ..POR NUK NDRYSHUAN ZAKOIN E VJEDHJES DHE PLACKITIES ..PERSE NUK KA VEDHJE NE DEMOKRACINE BOTERORE …NE FRANCE BELGJIKE HOLLANDE ..SEPSE NUK KOMANDOJNE FEMIJET E KOMUNISTAVE…

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 5, 09:05

    o xhoni,që qeke i qut,nuk e vej në diskutim!!
    e kapke demin për leshve të hajdarit!!jo si budallenjet e tjerë që e kapin për brirësh!!
    gjëja që unë nuk kuptoj,në këtë mendimin tënd fillozofik është:
    përse bëkan tërë këtë masakër këta tipa ramiz,berishë,

    Reply to this comment
 8. ornel July 30, 21:07

  JENI VERTET GAZI I BOTES ME KETO “VARGJE” ME RIME O TE MJERE. NEQOFTESE JU VJEN NOSTALGJI PER KOHET E RINISE LEVDOHENI RININE POR MOS, JU LUTEM SE ESHT TURP TE LAVDEROSH NJE FARAON NE SHEKULLIN E XX.
  KOKEGURI QE VRAU EDHE ZOTAT PER TU VENE ME LART .
  DHE MOS E QUANI ME KOMUNIZEM ATE KOHE SEPSE FLLIQNI KESHTU IDETE E LARTA AKOMA TE PAARITSHME TE KOMUNIZMIT. SHIKOJENI KORENE E VERIUT SOT KESHTU DO TE VAZHDONIM TE ISHIM SOT EDHE NE, NJE VEND ALIEN I ROBERUAR NEN NJE GENJESHTER IDEOLOGJIKE TRAGJI-KOMIKE, KU NDALOHET EDHE TE MENDUARIT E JO ME TE FOLURIT.
  RRUGA E LIRISE NUK ESHTE E LEHTE SHOKE DHE AS E SHKURTER APO DREJT!
  POR TERRI I ROBERISE……

  Reply to this comment
 9. Pellumb Zaimi July 30, 21:18

  Arben Duka nje bard i pasfidueshem i percjelljes se frymes se popullit sot.Arben Duka nje simbol i fjales se guximshme per te cilen kemi aq shume nevoje ne kete bote mashtrimi te ndertuar me mjeshteri nga agjenturat e jashtme dhe te brendeshme.Arben Duka ka thene ne keto tre pjese ate qe qindra profesore e doktore leshi nuk do te guxonin ta benin kurre.Mund te shkruaja nje liber te tźere per guximin intelektual te Arben Dukes por nuk do te mjaftonte .Per mua Arben Duka dhe “Dita” qe boton te vertetat e tij sot kane zene vendin e tyre ne histori. Nuk e teproj aspak.Ky eshte fakt. Nderime !Pershendes dhe “w”, Labi,santana,janca,kris 1 ,presly etj.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi July 30, 21:21

   Arben Duka nje bard i pasfidueshem i percjelljes se frymes se popullit sot.Arben Duka nje simbol i fjales se guximshme per te cilen kemi aq shume nevoje ne kete bote mashtrimi te ndertuar me mjeshteri nga agjenturat e jashtme dhe te brendeshme.Arben Duka ka thene ne keto tre pjese ate qe qindra profesore e doktore leshi nuk do te guxonin ta benin kurre.Mund te shkruaja nje liber te tźere per guximin intelektual te Arben Dukes por nuk do te mjaftonte .Per mua Arben Duka dhe “Dita” qe boton te vertetat e tij sot kane zene vendin e tyre ne histori. Nuk e teproj aspak.Ky eshte fakt. Nderime !Pershendes dhe “w”, Labi,santana,janca,kris 1 ,presly etj.

   Reply to this comment
 10. Pellumb Zaimi July 30, 21:24

  Korigjim: “…nje liber te tzere”, te lexohet “…nje liber te tere..” FLM.

  Reply to this comment
 11. shpati July 30, 22:06

  e kam per W mire shuku w qe ke jetuar enverin dhe ke mundesi te flasesh por per esatin zogun nuk besoj ti kesh jeuar po ke degjuar cfare ka shkruajtur enveri ne histori keshtu qe me mire mos flasesh per ata rri te enveri dhe cfare jane mbas tij,nuk i bej per ti mbrojtur esat toptanin dhe zogun se nuk i kam jetuar si kohe prandaj nuk flas.

  Reply to this comment
 12. shpati July 30, 22:11

  ps shoku w nqs ti dinjitet te njeriut ne kohen e eho quan degradimin e njeriut ku vllai spiunonte vllain e gruaja burrin se sa per komshinjte e koleget nuk po i permendim se e benin me zell atehere ka patur tamam dinjitet.

  Reply to this comment
  • visarova July 31, 00:27

   nuk te kuptoj zoti “shpati ” pse po ben rolin e nje te padituri per ahmet zogun se armiku me i madh per Ahmetin ishte vete Zogu.Duke ju kerkuar te falur per materialin gjate keni mirisine dhe lexoni nje palo mbret qe pasi dha urdher me hafiet e vet te varej Dom Gazuli..dhe pasi u sigurua qe vdiq..firmosi faljen..a ka me njeri monster..dhe kete material nuk e ka bere enveri por eshte botuar ne Yllin e drites para clirimit

   Martiri i Atdheut Dom Gjon Gàzulli –

   I varur ne litar prej Ahmet Zogut 5.03.1927 “…

   fatosat që desin nuk kanë ç’ të bajnë në nji vend që i harron e i përbuzë”. –

   . Historianë e politikanë, pikërisht me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, po flasin për nevojen e rishikimit të figurës së “mbretit”.

   Për t’u ardhë në “ndihmë”, para shkrimit për një prej veprave të tij “të lavdishme”, mendova ta ilustroj me këte faqosje:

   “LAVDIA” E MBRETIT AHMET ZOGU I –rë… NIPI SI DAJA…

   Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “spaciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”. Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme: “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.)

   Ky ishte Ahmet Zogolli i Matit, që dënonte me tre vjet burg atentatorin e tij Beqir Valteri, ndërsa çonte në litar meshtarin dom Gjon Gàzulli, pa i provue asnjë faj, nëse faj nuk do të konsiderohen: – Të duesh Atdheun deri në flijim për të; – Të flijohesh për liri e drejtësi të popullit tand; – Të shkrihesh për përparimin e tij; – Të kesh miq toskë e gegë, të krishtenë e muslimanë, e me të gjithë tok të luftojsh për një Shqipni Etnike.

   Varja e dom Gjon Gàzullit erdhi mbas marrëveshejs famëkeqe Pashiq/Ahmet Zogolli, Ahmet Zogolli nuk e ndërpreu asnjëherë luftën kundër Klerit Katolik. Jo rastësisht ipeshkvijtë i drejtoheshin më 1933 (kur i patën zanë “dritën” shkollat katolike) se, “Na jemi këtu prej dymijë vjetësh; katolikë atëherë edhe sot, shqiptarë atëherë shqiptarë edhe sot”. Gjoni leu në Dajç të Sapës (Zadrimë) me 26 Mars 1893. Mësimet e para i bani në shkollën e fshatit, që e kishte çelë dom Ndre Mjeda. Si vijoi të mesmën në Shkodër, studimet e matejshme i ndoq në Itali dhe Austri, ku ishte edhe vëllaj tjetër, Nikolla. Ai u Shugurue Meshtar me 4 Gusht 1919 në vendlindje, në Dajç. Mbas një shërbimi të shkurtë në Gjadër të Lezhës, e çuen në Qelëz të Pukës. Tue pa trazimet e Atdheut, ai u angazhue përkrah Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Fan Nolit, Bajram Currit, At Gjergj Fishtës, At Anton Harapit, Hasan Prishtinës, në atë krah që asht quejtë në histori “opozita”, pse i ishte kundërvu “popullores” së Ahmet Zogut, dhe në zgjedhjet politike të vitit 1923 dom Gjoni u zgjodh deputet. Kurse “Popullorja” ishte e përbame prej mbetjeve ma të përçudnueme të Stambollit, ashtu si i ka pikturue At Fishta, “Ky babën gjaks, gjyshin katil, stërgjyshin mizuer … hasëm të kulturës …”; ata nuk përfaqësonin asnjë interes të popullit shqiptar, po një interes të ngushtë bejlerësh që donin me ruejtë ato previlegje që i kishin sigurue tue i shërbue pushtuesit otoman, kryesisht në një rreth nepotik: Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952. Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë. Jo rastësisht një ndër votuesit e tij kryesorë, pse zgjedhjet në atë kohë baheshin me përfaqësim, ka qenë Myftiu i Hasit. Kur Musa Juka iu drejtue Myftiut: “Po ti, si nuk pate turp e votove për priftin?!”, Myftiu, pa prishë terezinë, iu gjegj i qetë: “Nuk votova për priftin, po për atë që po na mëson përditë çka do me thanë Shqipni, çka do me thanë Atdhe”. Vrasja e Avni Rrustemit çoi në trazimet e qershorit 1924 dhe ramjen e “popullores”.

   Zogolli u strehue në Beograd. Diçka duhet t’u thotë kjo atyne që kanë vesh me dëgjue e sy me pa: Mjaft të lexoni marrëveshjen ma sipër në mes Pashiçit dhe Zogollit. Dhe prej atje, me paret e Serbisë dhe ruset e bardhë të Wrangelit “rimori” Tiranën”. Vallë as këto fakte historike që i ka në dorë një Europë mbarë mbi tradhëtinë e Zogollit historianët tanë nuk i dinë?! Dom Gjoni nuk u largue kur në Shqipni u rikthye Zogu me hordhitë serbe e bjellogardistët. Nuk iku as atëherë kur Zogu i vrau miqtë e tij ma të mirë, Luigj Gurakuqin e Bajram Currin. Atë, mbasi iu desht të përballej në krye të pukjanëve të Qelzës me boshibozukët e Pëllumb Lleshit, që shkonin tue gjuejtë kudo ndeshnin Kryqat e tue vra edhe pukjanët e pafaj tek ktheheshin me bagëti a prej mullinit, në shkurt 1926 e transferuen dhe e çuen në Koman. E puna e parë që bani sa u vendue atje ishte me hapë edhe aty një shkollë.

   Ahmet Zogu, para se me i shprehë dëshiren e zjarrë ambasadorit anglez me varë klerin katolik, po zbatonte politikën e tokës së djegun ndër krahinat e krishtena të Mirditës, Pukës, Zadrimës, Dukagjinit, Malësisë së Madhe me andërren e fshehtë që të ishte jo sundimtar i Shqipnisë, po i Arnautistanit anadollak. E për të realizue këte, duheshin zhdukë, ose ma e pakta, të mundoheshin, sa t’i detyronin me lëshue vendin, katolikët e maleve, kurrë të shtruem nga pushtuesit e tiranët, pse si thotë Imzot Noli, “Vetëm Malësorët e Veriut mbetën Katholikë me armë në dorë…”.

   Kështu, në verën e vitit 1926, Zogu i kishte dhanë letër të bardhë një katili si Ismajl Osmani, që shkretoi fshatrat e Pukës me njerëz e me pasuni. E njejta gja po ndodhte prej Fanit në Dukagjin. Ajo që asht quejtë Kryengritja e Veriut kundër Zogollit, në të vërtetë nuk ka qenë tjetër veçse mbrojtje e lirisë e deri e egzistencës fizike nga masakrat mbi popullin e pambrojtun të barbarit diktator të Matit. Postkomandanti i Pukës Dedë Sadrija kishte marrë urdhnin drejtpërdrejt nga Zogolli: Të digjet Puka, sikur edhe për shtatë vjet atje të mos mbijë ma bar! Kështu kishte ba dikur edhe Turqia! Ahmet Zogolli po u dëshmonte shqiptarëve si ishte nip “i dejë” i Esat Pashë Toptanit! Dom Gjon Gàzulli, në pamundësi me ndejë ma në Koman, pse rrezikohej jeta e tij, u strehue në Kalivare. I thanë të largohej nga Shqipnia, nëse donte të shpëtonte kryet. Po jo: Ai nuk do ta linte kurrë truellin amtar! Ai, në luftë me Nënprefektin anadollak të Pukës për çashtje të shkollës që mbante në Koman, Ai, që ishte i mbuluem me nder prej Hasit në Zadrimë, tashti ishte rrethue prej çakejsh e nuk mund të kthehej ma as deri në famullì. E Zogolli nxitoi t’i thurte të gjitha kurthet: së pari, një hoxhë fanatik, që rrejti një njeri qyqan e mendjeshterpë tue e nxitë t’i bante një padi; sekreatri i Prefekturës Ismaijl Axhemi (me origjinë turke), nënprefekti Abedin Sakiqi, komandanti i rajonit Rexhep Aliaj – të gjithë të angazhuem me provue “fajsinë” e tij. Dom Gjon Gàzulli, dom Nikollë Gàzulli, dom Lekë Dredha u arrestuen në Kalivare me 28 dhjetor 1926. Gjyqi, një ndër farsat ma të neveritëshme të Zogollit, akuzoi Dom Gjonin dhe shokët e tij se:

   1) kishte organizue kryengritjen;
   2) kishte shpërnda armë ndër male;
   3) kishte pre telin e telefonit.
   Po po, e akuzuen se kishte pré telin e telefonit!

   Vendimi i gjyqit: Dom Gjon Gàzulli, dënim me vdekje, varje në litar. Dom Nikollë Gàzulli, me burg të përjetshëm …. (Mbas 4 vjetësh burg në Kala të Gjirokastres, me ndërhymjen e intelektualëve ma të shquem të kohës, e liruen.

   Sa duel prej burgut, iu dogj qela (shtëpia e banimit) “aksidentalisht” bashkë me dorëshkrimet. A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë. Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të fesë, por si politikanë. Ja pra: “Sa dëshirë do të kisha me i varë… “ Pjesa e pashkrueme e atij vendimi gjyqi kishte ma shumë randësi se dënimi me varje i Dom Gjon Gàzullit. Me atë varje barbare Zogolli u thonte të gjithëve: Ose rrini urtë, ose të gjithë në litar si prifti! Ja një fragmente nga intervista dhanë të revistës gjermane “Korrespondez des Priestergebetsve” nga oficeri i ngarkuem me varjen e Dom Gjonit, Xhemal Dibra: “Ishte ora 11 para mesnate. Udhët e Shkodrës ishin ende të rrahuna prej njerëzish, pse ishte Bajram. Dhash urdhën të thirrej famullitari Gàzulli n’oborr, pse donte me folë me të Ipeshkvi. Gazulli zbriti poshtë. E kuptoj çfarë do të ndodhte. Një françeskan me Sakramend ndej para tij (… Françeskani kishte mbetë pa gojë. Famullitarit Gàzulli nuk i ndrroi aspak ngjyra e fytyrës. …… Ai i kapi dorën Atit e i tha: “Pater Martin, tash ke me më rrëfye”. Ati iu lut ushtarëve të mbledhun për rreth me u largue. Mbasi na nuk u larguem, Ati i tha: – “Dom Gjon, rrëfeju, pra, latinisht a italisht”. – “Jo, Pater, i përgjigjet Gàzulli, të mbramin rrëfim due me e ba në gjuhë të Nanës”. E kështu ai u rrëfye në sy tanë. Na, Muhamedanët, pak marrim vesht kësi sendesh, por mëkat nuk dëgjuem prej gojës së tij. Mandej i dha Ati një bukë të hollë, të bardhë, e rrumbullakët, që e kapërdini me një përshpirtnì të madhe. Ai u dukte se po shndritte krejt fytyret. Tash u çil dera e burgut, e u nisëm. Ushtarët ishin para, mbrapa e në të dy anët, ma shumë se kurrë. Në mjedis ishte Ai dhe Ati. Gjithë udhën u luten të dy me za të naltë, por unë muejta me vu ore se zani i Atit dridhej, nësa zani i famullitarit tingëllonte i qetë e i qartë. Një trimni kaq të madhe kurrë s’e pash në jetë time. Kishim arrijtë te vendi i vdekjes, në Fushë të Druve. Aty ishte shtylla e vdekjes.

   Magjypi ishte gati me litar në dorë. Një dritë elektrike e shndritte thektas famullitarin në fytyrë. Ai nuk dridhej aspak. Edhe mue më kishte kapë frika. Mue më ishte dashtë me përcjellë edhe të tjerë te ky vend i mjerë, por tash ishte tjetër. Unë kisha gati si nji frikë para qetësisë së këtij prifti. Ai ishte me të këputme i pafaj. Këte e dijshim të gjithë. Por, urdhni! Unë, sikur asht zakoni, i lash fjalën e lirë. Por ma mirë mos ta kisha ba këte gja! Ai nisi me folë me një za aq të fortë, e me fjalë të drejta e që të këputshin zemrën, sa që mue përnjimend më kapi frika. E ta kisha lanë me shkue gjatë me fjalë, kishte muejtë të gjithëve me na ba me u kthye prej vetit. Mue më duhej me mendue për përgjegjësinë teme. E i thash shkurt: Zotni, s’duem me ndje predke!

   Foli fjalët e mbrame. Mjaft! Atëherë ai çoi zanin edhe ma e tha: Vetë po vdes i pafaj. Rroftë Krishti, Mbreti ynë! Rrënoftë Shqipnia dhe Shqiptarët e vërtetë”. Na ishim të gjithë të përmalluem fort. Lexova vendimin e dekës. I qe veshë një këmishë e bardhë.

   Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë. Ai ishte i vdekun! – Kështu foli kapiteni. Ishte dita e 5 marsit 1927.” Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën.

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 5, 10:24

   o shpat “zotnia”,o shpat mavria!!
   kush ka spiunuar mëparë, ka spiunuar më pas!!
   ti ndoshta thua se ka lindur me komnuizmin!?ndoshta,por duhet të jesh gomar ta besosh!!po të isha unë aq gomar sa ty do të zbrisja një regjim më posht!!do të thosha se filloi me zogun!ose me turkun!!e kështu do të nxirrja të pastër një regjim më parë!!por nuk është e vërttetë!!spiunllëka ka filluar që kur ka lindur njerzimi!!sa më i ulët të jetë niveli i popullit aq më i madh është spiunllëku!!
   prandaj or trap i tredhur në tru dhe i pasur në urrejtje patollogjike fillo e vër në peshore të mirat e të këqijat!!nëse ti nuk sheh asnjë të mirë!?atëherë bëhu i zgjuar dhe shih me sy kritik ato që të tjerët i quajn të mira!!nëse seh vetëm të këqija!? bëj të njëjtën gjë si më sipër!nëse nuk arrin ti bësh këto!VK,nuk i prish punë kujt!ka plot të marrë kjo dynja!!se u shtove dhe ti!?ajo do të shkojë përpara!!mos u merakos!!

   Reply to this comment
 13. LABI July 30, 22:36

  ORNEL KUPTO TE LUTEM.

  Faraoni yne,
  ndene gurr nuk mbeti,
  e vleresoj koha,
  e kerkon mileti!

  Shume enderuam,
  per Demokraci,
  koha qe jetojme,
  quhet skllaveri!

  Per emrin qe ke,
  me dukesh i ri,
  mos vall ti ke lindur,
  ne”demokraci”?

  Ne se eshte keshtu,
  s’eshte problemi im,
  ke qen I pa fat,
  se njohe Lirine!

  Nuk e njohe shtetin,
  qe mbyroje ishte,
  diten edhe naten,
  i sigurte te ishe!

  Po c’deshe aq large,
  deri ne Kore?
  shikoje sot Rusin,
  se afer e ke!

  Pastaj hajde,fole,
  ti per Faraonin!
  qe ndertoje bunkere,
  e harxhoj betonin!

  Ndertoje shume bunkere,
  popullin te mbroje,
  se ndaj ish BABA,
  te na siguroje!

  Mos e dhente ZOTI,
  te bej njeri “BUME”
  kush do te mbroje ty,
  e ku do futem une?

  Ndaj o mik i mire,
  me vargun mos loz,
  me te s’mund te qeshesh,
  por vec te mesosh!

  Duhet te mesoshe,
  dhe Jo vetem ti,
  por te gjithe te lindurit,
  ne “demokraci”

  Lirine e vertete,
  ndoshta s’njojte ti,
  per te e gjithe bota
  Ka sot NOSTALGJI!

  Lexo me vemendje,
  Arbeni c’ka shkruar,
  pastaj, do kuptoshe,
  Mbase ke gabuar!

  Gjithe se si komentin
  une te pershendes,
  te premtoj serish,
  and forum do te prese!

  RESPEKTE ORNEL?

  Reply to this comment
  • LOVE July 31, 15:03

   LABI dhe ju banoret e fermes se kafsheve
   bashke me bejtexhiun e kuq ne krye
   s’keni faj ju jo ,kemi faj ne qe ikim me pushime 🙂
   ju jeni brezi i koperativisteve …pune pune nate e dite 😛
   nejse shoku Lapi dhe shoku Duka ,
   diferenca kuptohet lehte ,nga sot dhe dje
   sot ne ju leme te lehni …ops flisni sa te doni
   biles dhe bustin mund ta ngrini , aty me lart e pranoje qe e kishe dhe baba
   jam shume dakort , ju ka …shoqeruar nenat ,se ndryshe nuk keni pse e qani kaq shume …..
   megjithate DEMOKRACIA kjo eshte
   ti thua cfare te duash dhe nuk merr pushkatim
   askush nuk te denon 5 vjet pse thua qe “hame vetem buk misri dhe pse realizojme planin e grurit ” ,
   kjo eshte diferenca e asaj qe nuk kupton ti dhe shoku DUKA

   dhe nje pyetje tjeter Lapi
   po keta te sotmit ,qe nga 91 e ketej ,nga dolen ????
   nuk jane njeriu i ri i reformuar i partise ????
   nuk jane ata qe shkelqenin me 10 cilesite e kromunistit ???

   oficer ke qene dhe ti shoku Labi ??
   😛 ,nejse , cfardo qe te kesh qene ,idiot ke ngelur !

   Reply to this comment
 14. Dita July 31, 08:13

  Ramës i rie 12 sahati.

  Reply to this comment
 15. tomsojeri July 31, 09:32

  Edhe un linda e u rita ne ate koh dhe edhe un ashtu si ter shqiptaret mezi pritem demokracin qe do na sillte lirin,do na clironte nga gardhi i izolimit me boten kapitaliste e do shijonim shkelqimin e asaj jete qe nuk mungon mundesia te jetosh si neper filmat qe ashtu fshehurazi ndiqnim nga ekranet e televizioneve dhe nga ndonje shok qe kish udhetuar jasht shtetit e ne xhiron e darkes ne bulevard(kam jetuar ne Tiran ) edhe corapet qe vishte na terhiqnin vemendjen ! Ushtrin e kalova ne fshatrat e rrethit te Durresit dhe e them kte qe ,kontaktin me fshatin e njof , natyrisht jo 100% dhe pak a shum kam njohuri per kushtet e mbijeteses se tyre !
  E bera ket hyrje qe te shpreh mendimin tim modest ne kte debat (le ta quajm keshtu) me mirkuptim ! Vargjet e Arbenit jan shprehje e realitetit ,jan shprehje e nje zhgenjimi te madh popullor qe ndonese erdhem nga ai regjim total, me te metat e tij dhe gabimet,sot kemi burrerin te pranojm diferencen ! Sot ne vargjet e ktyre poeteve (fus edhe Labin e nderuar)gjejm ate cka humbem e jo ate cka fituam sepse bilanci esht shum delizionues ,sepse poeti reh me zemren e popullit qe ai e ndjen me shum se kushdo !Vargjet e tyre jan dhimja jon ,jan realiteti i diteve te atij brezi qe jetoi te dy kohet dhe peshen e ksaj diference ky brez di ta ndaj mjaft mir pa tifozeri ! Nese ka dike qe i bie llafi te mos flas peralla e te tergoj histori ,shyqyr qe egzistojm akoma deshmitar te ksaj historie …..Je i nderuar Arben dhe vazhdo te na shkruash sepse po jetojm dit mjaft te erta e te dyshimta ! Se po jetojm mes genjeshtres , premtimeve ,pazareve dhe prapaskenave qe po na godasin brenda dhe jasht !RESPEKTE

  Reply to this comment
 16. ciko-nili July 31, 10:03

  Arben i re pikes
  Mos i tut qerpiket
  Pa c’ka se te fusin
  Ty te nostalgjiket

  Brezat qe humbasin
  Kohen Nostalgjine
  Kane mohuar veten
  Jeten dhe rinine

  Le ti krahasojme
  Te djeshme me sot
  C’kane njerezit e thjeshte
  Kush ka xhepat plot.

  Sot nje vit minister
  breza siguaruar
  Dje gersher e pages
  Vin duke ngushtuar

  Diktator me page
  Vetem ai ishte
  Dhe shtepine qe rrinte
  Te shtetit e kishte

  Krahaso Avdylin
  Avdyl Frashallin
  Per komb e flamur
  Shkriu pasurine

  Vur ne krah Saline
  Dje Kryeminister
  Vidhe e co jashte shtetit
  Ne bankat ne Zvicer

  Kush eshte patriot
  Nga te tre s’me thua?
  Ve renditjen vet
  Mos e ler per mua

  Reply to this comment
 17. presly July 31, 15:25

  komentuesi LOQE pershendetje:

  Lapidarin enverhoxhes me sado te keqia ka patur ja ka ngritur sali bisha me tutored e tij duke filluar rajersoni dhe biberaj e deri te ky macdonald luli

  lexoje rapsodine qe tropojanet I kane ngritur bajlozit berishovic

  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici
  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !
  Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.
  2.
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tonë,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,
  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu, Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Do i perlajme t’ tana per vedi.
  Ç’fare ka prona ky milet,
  Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
  Turru pra, ti moj azgane,
  Me i kalu n’llogarine tane.
  Thuri planet me ngadale,
  Futju bregdetit me radhe,
  Nga Ksamili ne Velipoje
  S’leme parcele te na shpetoje !
  Ty Jamarber t’kam si djale
  T’i zaptosh tokat ne Jale
  Per Zenin kam tjeter plan
  Jane dy mije hektare ne Seman
  Nuk na vjen me fati ne dere,
  Ta shfrytezojme per te fundit here,
  Te mos mbese aset pa shit,
  Te mos leme prone pa grabit.
  Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
  Do ta shtyj ne maksimum.
  Po te na bajne neve anetar,
  S’mund te vjedhim si me pare.
  Do veme kapital pa mase,
  Do fitojme para me thase,
  Me i pastrue sipas ligjit,
  Kemi firmat e Fazllicit.
  Shkina ime, moj Argite,
  Mire i “qan” keto “sukses fite”
  Çdo projekt qe konsulton,
  Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
  Nga qe pronat ke synim,
  Po te jap mendimin tim:
  Toke me çmim “badiava”
  Veç n’ Porto Romano ka.
  Jane pronare ca katundare,
  I genjejme me pak dollare.
  Bejme nje Vendim historik:
  E kthejme n’ Park Energjetik.
  Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
  Rritet çmimi 300 here !!
  Sa firmos nje V.K.M.
  Pare te madhe fitojme ne !!
  Shkelzeno, qepju Gerdecit,
  Eshte mbreti i biznesit.
  Gjithe mafjozat ma t’nderu
  N’trafik armesh jane perqendru.
  Eshte biznes fantastik !
  Demontim dhe trafik.
  Do ta bejme ne menyra te fshehta,
  T’ mos leme gjurme ne evidenca.
  Trafikojme edhe raketa,
  Sa te doje Al-Qaida.
  Ne rruge sekrete permes Çadit,
  I çojme arme edhe Xhihadit.
  Nuk na duhen ne uzinat,
  Fillo, e ngre llamarinat.
  Perdor mjetet e ushtrise,
  Ke dhe çiken e Farise.
  Kam mendu per proceduren,
  Gati ke infrastrukturen.
  Alibe e Aldo Bumçe,
  I ke vartes n’ grupin e punes.
  Mos humb kohen me liçencat,
  Ti jep baba kompetencat.
  Qeveria, perfshi mua,
  Do te jete nen urdherat tua !!
  Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
  Veç me mbush thaset me dollare,
  Non-stop, n’supervizion,
  Baxhanakut i takon.
  Per fitimin maksimal,
  Nuk njoh ligj, as moral,
  Puna del me leverdi
  Kur shfrytezohen gra e femi.
  Keto jane pune qe leverdisin,
  Pasunohemi me tane fisin,
  Fitim te tille nuk ka pare bota,
  Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
  3.
  Kam kerkese nga njerzt e grues:
  T’u jap serbve akses n’Durres.
  Kam mendue qe per Serbine
  Te baj aksin Laç-Morine!!
  Kosovaret nuk i due hiç,
  Sepse jane anti-Fazlliç.
  Çmendurisht une kam dashni,
  N’dajallaret e femijve t’mi.
  Rruga qe i sherben vatanit,
  Do kalonte grykes Komanit.
  Ky opsion nuk me pelqen:
  Me demton si biznesmen.
  Une nuk jam aq rrote budalli
  Me e ndertu nga thote Topalli.
  Rruga bregut lumit Drin,
  Le pa pune tragetin tim.
  Jam i lute prej Erdoganit,
  T’kaloje rruga bregut Fanit.
  Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
  Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
  Pra, Kosova eshte sebepi,
  Perfitues jane turku e serbi.
  Do ta haje buxheti i shtetit,
  Edhe xhepat e miletit.
  Nga miliardat qe do hedh,
  Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
  Jemi te “ndershem” ne publik,
  Eshte projekt patriotik !!
  Do ta nisim me nxitim,
  Pa projekt e preventiv,
  Keshtu nuk kapet abuzimi,
  N’xhepat tane shtohet fitimi.
  Gropes se zeze te korrupsionit,
  I veme emrin “Rruga e Kombit”
  Se ky popull eshte i trashe,
  E ha sapun per djathe.
  Keshtu, per dite vjedhim miliona,
  Me parullen: “rrofte Kosova”.
  Plan biznesi me te mire s’ ka,
  Miliardere ka me na ba!!
  Eshte projekt qe suporton,
  Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
  Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
  I mashtrojme dhe per fushate.
  Une jam Sale talebani,
  Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
  Me sebep te inagurimit,
  Dy dite para votimit !!
  (Dasem te madhe do te banim,
  Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
  Po u ba ndonje padi,
  E dergojme Sollakun n’shpi.
  Me mbrojt fort korrupsionin,
  Kemi gati “lustracionin”.
  Kemi eksperience nga bota,
  Siç vepronte Penelopa.
  Keshtu do bajme me tunelin,
  E ndertojme pastaj e shembim.
  Siç na meson arithmetika,
  Kete e thote edhe Argita:
  Qe te fitohet sa me shume,
  Duhet rrit puna n’volum.
  Sukses-fija eshte derivat,
  Punet e vogla japin pak.
  Po kur shifra eshte me billiona.
  Çahen brinjesh llogarite tona !!
  4.
  Nga Argita due’ i projekt:
  Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
  T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
  Se ua dhame amerikaneve.
  Nga Teksasi, nje firme hiçi,
  Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
  Koperture n’afera krimi,
  Rezart Taçi esht me kopili.
  Thirre Taçin me urgjence !
  Fillo, jepi konsulence !
  Te startoje, me korrupsion,
  T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
  Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
  Fonde sjell nga Azerbaijani.
  Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
  Mire se te vijne nga mafia ruse !
  Vlere fiktive veme n’ offerte,
  Me u “pague” per 5-6 vjet,
  Po u zbuluem nga konkurentat,
  I nderron Ruli dokumentat.
  Nuk e ban ai per shoqni,
  Ai ka ketu pjesen e tij,
  “Druri i arres” qe nje nxitim,
  Sot e kam ortakun tim.
  Per “OK”-n ne parlament,
  Duhet ba nje marifet:
  Vec te kete emerin “garanci”
  Boshe e fallco, s’ka rendesi.
  Grupi im parlamentar,
  Jane ca koqe, e ca gomare,
  S’jane te zot as “per nje pune”,
  Miratojne ç’far u tham une.
  Pse jane arti, politika ?!
  I blejme ca nga opozita,
  Kur ta mbyllim kete pazar,
  U çojme ftesat per iftar.
  Per parate, s’kemi siklet,
  ARMO-n e marrim pa leke,
  Po t’na pyese ndonje gazete,
  “Jane pague”, por jo n’buxhet.
  Po e teproi ndonje gazetar,
  Do ta shpalle une tradhetar,
  Do ia djeg gjithe pasurine,
  Me shtypshkronje, e me makine.
  Per transferta kriminale,
  Kemi banken personale,
  Me Tan Santo e Elvane,
  Kryebandit Adrian Fullane.
  I bajme ligjet si t’i dona,
  Qe ARMO t’jete e jona.
  Ky qe plani, me startuu,
  Eshte sukses i garantuu !!
  ESHTE PROJEKTI I FITORES !
  JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
  5.
  Merakoset nene Jovanka:
  Motra ime, Sllobodanka !
  Mos ma lini n’balte Fasllicin,
  Pse e kemi Kryeministrin?!
  Sal Berisha mban fjalimin:
  Mos ma ngucni “gospodinin”
  Mbyllni gojen deputete !
  Se ua sjell ketu n’parlament.
  Nis veprimet paranoja:
  O Damir, o “srdce moja” !
  Merre çarterin per Tirane
  Je ne bes’time n’ TV Klan.
  Ne aeroport shtrohet tapeti,
  Me urdher te nalte nga shteti,
  Zbret me nderet e nje princi,
  Dora vete: druzhe Faslliçi.
  Angazhohet i gjithe shteti,
  Policia e prefekti,
  Shantazhojne Sala e Liria:
  Te rrije urte prokuroria !!.
  Se eshte koke, per koke te mikut,
  Eshte koka e trafikut,
  Kontrabanda e Ballkanit,
  Kontrollohet prej “viganit”.
  6.
  Fakte te reja kan dale ne drite:
  Kush e nxori Azemin ne prite,
  Kush e shfrytezoi arkivolin,
  Me ba 14 shtatorin !
  S’e harrove o Sale, traditen,
  Keshtu e vrave edhe Trebicken,
  E verteta po del ne pah,
  Kush e çoi Kosten “per gjah”.
  Po te zbardhet prej fillimit,
  Tragjedia e 2 Prillit:
  Dora qe gjakosi Shkodren,
  Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
  Kur Kosova ngrinte krye,
  Behej shqipja “lesh e li”,
  Luks i madh per Serbine,
  Kur shtie n’kaos Shqiperine.
  Hej Sali, miku i Fazlliçit,
  Ia kalove Karaxhiçit,
  Karburant i dhé Serbise,
  Me vra djemte e Dardanise!!
  U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
  Kundra trimave te Kosoves
  I gjithe populli u çudit
  Kur i shpallet “terroriste” !!
  Trimat, ne lufte me dushmanin,
  Ti, biznes me Arkanin.
  Dosja jote ne Beograd,
  Filloi te jape rezultat.
  Kur Kosovës po i vinte fati,
  Direktiven jep lugati.
  Me urdher te UDB-se
  I the “jo”, Rambuje-se.
  Ti ke ba nje mal me krime,
  Vrave popullin ne lufte civile,
  Mbolle ngjarjen me vrastare
  “Hiroshimen” gerdecare.
  Tym e helm mbushe kete vend:
  Bloze qymyri, nafte e cement,
  Ke dhe plane me mizore,
  Me centralet berthamore !!
  Si familje, je ba llum
  Ju ka vene mafia perfund:
  Delijorgji, Medi dobiçi
  Rezart Taçi e Fazlliçi.
  Qe ta themi hapur fare,
  Eshte gjithe mafia nderkombetare,
  Kriminelet ke ortakë,
  Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
  7.
  Jam Sali, Sali “qëndresa”
  Vrava, vodha gjithe sa desha
  Per pushtet, une djeg Shqipnine,
  Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
  Madje jam shume i vendose,
  Per nje tjeter katastrofe !
  Me barut u ba shume buje,
  Kete here do jete me uje !!
  Shkodren do ta bej det,
  Ta mbaje mend perjete !
  Tragjedi qe s’e ka pase,
  Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
  Vi nga kulla e Vicitolit.
  Jam nga shpella e Mit Sokolit,
  Qe ju turr topit per ment’ krese,
  Tu mendue se eshte n’sigurese !
  As kurkujt nuk ia kam friken,
  E kam “tredh” une opoziten
  N’ unison me Edi Ramen,
  Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
  Le t’vazhdoje me batuta,
  Tu tregue perralla me flutura
  Nuk me tremb mue Johni II-te,
  Une nuk pyes per Amerike !!
  Derisa t’permbyset globi,
  Me rruen trapin “Silvia Konti”,
  Se ia marr erzin n’publik,
  Ia kam ba nje vidioklip !
  Me gjyqsorin s’kam problem
  Aty kam une klanin tem,
  Bamirit ia kam ba bene,
  Do t’ia marr dhe KLD-ne.
  Me i vu krimit kapak,
  Mua m’duhet edhe nje mandat
  Kam nje plan te sterhollue,
  Me lane popullin pa votue.
  Kur te vije dita per votim,
  Jam usta n’manipulim.
  E ujdis dhe me Europen,
  N’qeveri me kokelopën.
  8.
  Mire ia ban more faqezi,
  Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
  Se çdo popull ne planet
  Nuk do të sillte me ne pushtet.
  Per faturen dhjetra mijera
  Brenga, plage edhe viktima,
  Per gjithe krimet ndaj vatanit,
  Do ta benin si Sadamit.
  9.
  Hapi blloqet moj Argite:
  A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
  Nga vemendja si na doli ?
  INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
  Duhet te kesh n’vemendjen tate,
  Dhe repartet ushtarake.
  Ç’fare ka: toke e ndertim,
  Ta kthejme ne perfitim!!”.
  Te punojme ma me kujdes,
  Po na dalin letrat n’shesh.
  “Bomba” e pare qe faksi djalit,
  Tash, e-mailat e Ansarit !
  Ne publik erzin na muaren,
  s’na paguan as faturen,
  Me aferat qe t’zbuloi Tema
  Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
  Per çdo gje, rrofte kapari,
  Se ta fusin si arabi
  Ta kesh rregull n’punen tane:
  Leket merren paradhanie !
  Mos u ban more babe zevzek,
  I thote t’jatit çika e vet:
  “Veç me tenderat qe kam n’proces,
  Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
  Asetet qe ti permende,
  I kam te shkrume n’listen teme.
  Une i bej punet me grafik,
  I kam ne plan per kete vit.
  Nuk pajtohem me kritikat,
  Mos mi humb babo meritat.
  M’ gjej nje tjeter ne Planet,
  Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
  Per çdo prone qe eshte kthy,
  Une e Zeni kem nderhy.
  Ne çdo projekt e investim,
  Aty eshte dhe emri im !!
  Koncesione e tenderime,
  Kane kalue ne doren time.
  S’jam mjaftue si konsultare,
  me perqindje, jam pronare !!
  A e ke pa si po hedh shtat,
  QTU-ja e re ne Farke ?
  Veper qe se ka Shqipnia,
  Ashte tu u ba me leket e mija !
  Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
  I kam une nen kontroll !
  Po s’pagoi taksen tek une,
  S’fiton asnje konsorcium !!
  Fantazia ime s’ndalet,
  Kam fillue te zaptoj dhe malet:
  Dajt, Terbun e Veleçik,
  Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
  Me ndihmen e dajes Fazlliç,
  Kem ba lek e fitue miq:
  Mishkovicin e Arkanit,
  Dhe djalin e Sllobodanit !!
  Kam arrite me menaxhu,
  Procesin me te korruptu.
  I rashe vize VITOL gjigandit,
  Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
  Edhe pse jam billionare
  Ne shume projekte, aksionare,
  Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
  Vete e deshen borgjezine !
  Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
  E godisim bashke me Zenin,
  Ti kujdesu veç per vedi:
  Mos me ra nga pushteti
  Qe t’i gezojme na pasunite,
  Mos prano me i hap kutite.
  Se po i hape, fiton Rama,
  E na i konfiskon te tana !!
  Po erdhi ai n’pushtet,
  E sigurte: burgu na pret.
  Krimet tona sa nje mal,
  Nuk mjafton kodi penal.
  Qe te shpetojme duhet me ik,
  Ne azil politik,
  Nese duem nje vend tamam,
  Shkojme drejt e n’Teheran.
  ***
  Zonjë e madhe Jozefinë,
  Ke merita n’sigurim,
  Që kur re në banane,
  Ti je ba pulitikane.
  Nga besimi europiane,
  Në politike je talebane,
  Për të tjerat je hibride,
  Nuk e flet as gjuhën shqipe.
  Si kryetare je e dhunshme,
  Nga fjalori: e paturpshme !
  Histerike si një vrasëse !!
  I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
  ***
  Kush e solli kete cunam ?
  Kryeministri sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:
  Se çdo votë për atë lubi,
  Eshte burim për tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakovës,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,
  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale.
  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazlliçё,
  Taç e maç e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  ti moj LOVE – bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*