Muzeumet e Ramës dhe Koha e Enverit

Arben Duka July 27, 2015 22:08

Muzeumet e Ramës dhe Koha e Enverit

(Pjesa e Parë)

 

Dhe pse propaganda,
s’e ndal katrahurën,
nuk ka burrë të tallet,
sot me diktaturën!

S’qenë në atë kohë,
vitet më të rënda,
dhe këtu s’prodhohej,
veç tela me gjëmba!

Se këtu për dreq,
bënte diktatori,
që nga gozhdë e vogël,
deri tek traktori!

Pa ardhur këtu,
maskarada blu,
çdo gjë që na duhej,
prodhohej këtu!

Për gjithë nihilistët,
unë ndjej neveri,
dhe për muzeumin,
në Kryeministri!

Për një përfundim,
sipas mendjes sime,
duhet për Dy Kohët,
të ketë krahasime!

Çfarë prodhohej dje,
Çfarë prodhohet sot,
ndërsa gjithë të tjerat,
janë pallavra kot!

Me avaz borgjezi,
po bie muzika,
po këtu ka pasur,
me dhjetra fabrika!

Sot prodhohen vetëm,
qepë dhe domate,
e at’here kishim,
aq shumë kombinate!

Miniera-uzina,
që s’i di veç unë,
ndaj dhe gjithë shqiptarët,
kishin nga një punë!

Diga madhështore,
një Çudi-o Zot,
që as Europa,
nuk i ngriti dot!

Banja ishte gati,
në të përfunduar,
po kjo Kohë Legenash,
e ka shkatërruar!

Nëse s’do të vinte,
kjo kohë me cica,
këtu do qe sosur,
me kohë dhe Skavica!

Enverin në kor,
të gjithë mund ta shani,
po hidroçentralet,
e Enverit hani!

Këtu-qindra vepra,
në shesh u rrafshuan,
veç hidroçentralet,
s’e di si shpëtuan!

Dhe vetëm ata,
në fakt funksionojnë,
po qeveri zezat,
dot s’i menaxhojnë!

Ato qenë dhe mbetën,
vepra madhështore,
këta s’ngritën dot,
as një nevojtore!

Nga të dyja anët,
qentë ham e hum,
dhe Rama ka ngritur,
palo muzeum!

Se mua s’më duket,
ndonjë punë me mënd,
të tallesh pareshtur,
me Atdheun tënd!

Vërtetë që ndërtuam,
me mijëra bunkerë,
kur armë atomike,
prodhonin të tjerë!

Vendstrehimi i Shtabit,
nuk u bë nga frika,
me dhjetëra të tillë,
kishte Amerika!

vijon nesër

Arben Duka July 27, 2015 22:08
Komento

74 Komente

 1. fieri 58 July 27, 22:30

  Te lumte mendja dhe dora zoti Duka, nuk munde te shtotshe e as te heqesh as dhe nje presje, te gjitha jane me se te verteta.vjrshat e tua i lexoj me deshire perhere, respekte per ju zoti Duka.

  Reply to this comment
 2. SuloKapedani July 27, 22:32

  Bravo Arben Duka,je nje burr me mend,vargjet e tua ,vlejne sa nje kuvend.Keshtu si puna jote duhet te kishim shume,se ata qe jane duhen hedh nè lume..

  Reply to this comment
 3. Salver Magjari July 27, 22:45

  Edhe juvej zoti Arben Duka, kavallit me nje vrime vijon e i bie: ata shajne diktatorin, ti shfajeson enverin! Je ne sinkron si me blute ashtu me me rozet. Je i zoti te thuash kush jane ende probleme qe s’kane gjetur zgjidhje qysh 25 vite me pare e tehu? Çfare mendimi ke per pronen, per pronaret e ligjshem, per institucionin e prones si institucioni baze i shtetit. Enveri nuk e njihte pronen private, por kadastrat i mbajti. Per ironi, blujte e roze i dogjen, dhe masakruan e vijuan grabitjen e pronave – keni sy ne balle ku i kane pronat keta blujte e rozet e sotem? Kane rrembyer, vjedhur e tjetersuar ajken e prones publike e private, gjithashtu. Ti mbete perseri te enveri. Lojen e kujt ben, z. A. Duka?

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F July 28, 12:49

   @ S.Magjari!
   Arbeni bene poezi dhe jo qofte ke daja, siç i kerkon zotrote, qe jo vetem po i bie fyellit tend te prishur ne gjysem vrime, por as vete nuk po kupton se ç’thua. Ato problemet qe i kerkon Arbenit, ai eshte aq i zoti sa i ka thene me vargje, por nuk do te publikoje gjithe krijimtarine e tij pse u kujtove ti sot. Po mire çmund te na thuash ti zoti Magjar, se ndoshta mund t’i renditesh me mire gjerat.?!

   Reply to this comment
  • Lleshi July 28, 23:19

   Ku dhem dhembi vete gjuha
   o zoti Salver Magjar
   se Kryeministri vendit
   mbi te gjitha duhet shqiptar !

   Prandaj sa kohe tradhetia
   kreun e vendit te zere
   nuk do pushoje njerezia
   pa kerkuare Envere !

   Eshte kushti minimal
   per ekzistencen e ketij vendi
   qe sa kohe ka mbi dhe
   nuk iu nda dhimbja dhe gjembi !

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 July 29, 08:11

   o magjar,ndoshta hungarez por më shumë gomar!!
   arben duka është një poet,një njerii thjeshtë dhe jo një qeveritar!!ai ngrë problemet që e shqetësojnë!!njëlloj si unë dhe ti!!kuptohet ai në faqe të gazetës e ne në komente!!
   më shumë se kaq nuk mund të bëjë!!sepse nuk ka fuqi vendosëse!!këtë që ai bën na ndihmon dhe ne të tjerët!dikush e mbështet dikush e kundërshton dhe dikush si ti nuk di se çfar shkruan!!në një anë e kritikon në anën tjetër i thua të zgjidhë problemet dhe diku tjetër e mbështet,pa e dit as vet!beni nuk ka mbet te enveri or magjar,këta debilat kanë mbetur!!këta duan të fitojnë pikë duke e sharë!!sepse duke e sharë atë,kohën e tij,mund të arsyetosh dështime e sotme!!duke nxirë atë ose paraardhësin mund të dukesh ti më i çelët!!i bardhë nuk bëhesh dot!!
   magar përpiqu të kuptosh,or më shumë përpiqu të vësh në binarë mendimet e tua!!të shkojnë si kovë pusi, lali!

   Reply to this comment
 4. Pellumb Zaimi July 27, 23:02

  Sakt dhe me vertetesi lapidare Arben Duka. Po t’ju shtoj do prish! Nderime per ju ,mallkim per nihilistet !

  Reply to this comment
 5. tomsojeri July 27, 23:44

  Po pse or salver ,per kryeminister i kerkon llogari ktij poeti !! Mos don te bej ky edhe revolucionin ne drejtesin e kalbur ! Nuk shikon qe ne kte Shqiperi jan kalbur themelet e spo ngrihet dot me nje tull ! Po na mashtrojn ,genjejn e vjedhin nje qeveri e ter e tallen me ne e jemi ber loj e tyre e ti spo di “lojen ” e ktij poeti qe flet pa doreza ! Jo or mik, te Enveri nuk na kthen ky, por na kthejn kta matrapaza,kriminel, tradhtar qe edhe slan gje pa shkateruar e grabitur e femijt tan po mbeten rugeve ! Si blut dhe rozet nje mut i madh po dalin e Arbenit si dhe vlonjatit ,qe lexova diku tjeter ,ju lumte dora, se ate penen kan ne dor or ti miku ,e shyqyr dhe kurajon qe na ben ti lexojm me qef te vertetat, se ka humbur e verteta ne kte vend or mik !Makar mendjen e Arbenit ta ket sot qoft edhe nje politikan e do kisha shpres per ndonje ndryshim, se ne kte llum ku jan qelbosur, as ti shof e ti ndegjoj me nuk dua, se me vjen te vjellet,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 6. Daja July 28, 00:59

  Aaaaa more Ben vllai kujt ja thua , Enver Hoxha burr shteti personalitet boteror , ca si keta zagare vrau ai burr po nuk I shoi dot te gjith , do vi koha qe do shkerrmoqim keta tradhetaret e medhenje , kokat kemi per tu prere ,

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:48

   Avash e daje se na treme, pse mer si ata te ISISit ke me e bo ti, te pakten Enver Bytheqiri i vriste robt me plum, nuk ua priste kokakt, keshtuqe me avash i evlat!

   Reply to this comment
   • Lleshi July 29, 08:41

    Mos u tremb o tradhetar
    Megjithese je pjelle e frikes
    Tani ngrehur ri si k…ar
    Nen ombrelle te politikes

    Por me burrat mos e kruaj
    Se pastaj do te dhemb
    Nuk zgjat pushtimi huaj
    Ku te futesh s’do gjesh vend

    Vec andej nga ke dale
    Nga miter e tradhetise
    Ne ato palo shale
    Si armik i Shqiperise

    Reply to this comment
    • Shahisti July 29, 13:38

     Bla, bla, bla….mjaft o llafazan se na cave trapin. Mbaj preshin ne bythe e duku te hash noi kokerr muti. Torrollak debil retard mental.

     Reply to this comment
     • Lleshi July 29, 14:30

      Ha…ha…ha…ha…

 7. myzeqeja e vogel July 28, 04:25

  Shume e sakte o i madh

  Reply to this comment
 8. gezim July 28, 05:08

  Faleminderit Poet i jone, jeni shume orgjinal ne te verteten. Shendet te uroje ne rradhe te pare, dhe krijimtari te mbare.

  Reply to this comment
 9. aqo July 28, 06:16

  Pershendes komentuesit e me siperm,pervec ketij ” silver magjarit” apo “gomarit te argjend”…..c’do te presesh nga nje magjar,apo gomar?
  Poeti me I dashur I popullit te thjeshte z.Arben I ben vrejtje k/ministrit,qe ne vend qe te merret me jeten e popullit ka filluar dhe na tregon spektakel per te huajet me ca tunele e ekspozita ne kryeministri.
  O Edi Rama,mos kujto se barku bosh I popullit tend do te mbushet duke u treguar perrallat nga e kaluara, te cilat I ka jetuar,por merru me pune konkrete qe t’i sherbeje ne ngritjen e mireqenies se jeteses.Populli do pune ,pune dhe vetem pune se te tjerat I rregullon vete. He pac uraten!

  Reply to this comment
 10. Lili July 28, 07:03

  Po po,po ato kombinata,ato fusha u punuan nga te burgosurit e jo nga komisaret ,spiunet e ‘heronjte’ komuniste…

  Reply to this comment
 11. Mark uk July 28, 07:32

  Po kishte ne ate kohe spiuna me shumic si puna jote o poet i ralizimit komunist.

  Reply to this comment
 12. "Horri i Bulevardit" July 28, 08:31

  Poeti Duka, ka permbledhur ne vargje, gjithe komentet tona dhe na i jep shume bukur.
  Natyrisht muzeumet do ngrihen, fatkeqsisht, syte do te na shohin edhe shurrmbajtesin e Enverit, saline aty, por ndarjen e bejme ne vete.

  Reply to this comment
 13. Mëno July 28, 10:16

  Pergezimet me te mira z. Duka. Nje thjeshtesi e skalitur me te verteta. Nje e vertete e madhe qe tregon qorrsokakun ku shkoine drejtuesit e sotem. Nje terheqje vemendje per Kryeministrin megalloman qe edhe pas dy vjetesh vazhdon te qendroje ne fluturin dhe na jep leksione çdo dite duke na bere moral e duke u justifikuar per keqeverrisjen e kaluar, me nje Parlament sharlatanesh qe e kane thyer seline e tij ne nje hale publike, ky shfrehet bajraktarizmi injorant i sali Beruishes dhe injoranca intelektuale e Ilir Metes. Te faleminderit z. Poet per thjeshtesine dhe qartesine e komunikimit me pulikun.

  Reply to this comment
 14. sms July 28, 11:56

  Zoti Arben Duka. Te uroj shendet, dhe te pergezoj pe humorin satirik shum rreal qe godet politiken e”e madhe” qe tallet mesistemin ekaluar me nji palo ekspozite t hapur ne kryeministri, per te perqeshur sistemin socialist. Te lumte dora dhe mendja. Jam ne dispozicin tuaj . Tegjitha poezite humoristike ti kam lexuar.EDHE NJI HERE TE UROJ E TE PERGEZOJ ME ZEMER SI INTELEKTAL DHE HUMORIST I SHEKULLIT.

  Reply to this comment
 15. ... July 28, 11:57

  Per flamurin e PS bukurise se vargut tend do ti shkonte: “po me flamurin c’pate a derezi qe nga e kuqe e bere mavi”.

  Reply to this comment
  • mirel July 28, 16:23

   patjeter duhet ti shtohet poezise te marri forme te plote

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 July 29, 08:27

   …..
   ke kapur një fakt shumë domethënës!
   në rrumpallën e sotme me emrin shqipëri,ne kërkojmë të kemi drejtësi!!
   flas për atë që quhet fjalë për fjalë DREJTËSI, dhe jo gjykatat e sotme!!
   si mund të kesh drejtësi kur vetë legjislatorët nuk zbatojnë ligjet?kur vetë partitë nuk zbatojnë statutet(ligjet)e tyre?si ka mundësi të kesh drejtësi kur ligjvënësit nuk janë në gjëndje të zbatojnë as sa për sy e faqe vendimet që marrin!!
   në RSH 29 nëntori është dita e çlirimit të shqipërisë!!është e vendosur si ditë pushimi zyrtare dhe ka një protokoll për veprimtaritë që duhen bërë!!28 nëntori është dita e pavarsisë dhe për këtë ka një protokoll,11 janari është dita e shpalljes së republikës,5 maji e kështu me rradhë!!seicili krah politik që vjen,o i zbaton o si zbaton!!me një fjalë si i do hajdari o suma!!por asnjëri nuk ka bithë ti ndërrojë!të çvleftësojë të vjetrat dhe të nxjerrë të reja!që më pas duhet ti ZBATOJË!!
   partitë poo e njëjta gjë!!kanë statutet e tyre, ku ndër të tjera përshkruhet zhvillimi i jetës së brëndëshme të saj!e ndarë e gjitha me nene e nën nene!!asnjë nga kryetarët e “FORTË” nuk i zbaton!!flasin për koncepte e situata spesiale,por qëllimi është diktati!!
   kështu dhe për flamurin e PS,nga i kuq u bë në ngjyrë të kryetarit!!si qysh e tek!?ashtu i desh hajdari a bitha krietar “piktorit”!ndërsa për të nderuar ngyrën e kuqe,na tregon çorapet!!
   një shtet që nuk zbaton nga lart posht ligjet që krijon vetë,nuk do të bëhet kurrë shtet!!
   mbetet rrumpallë si tash e 25 vjet!!

   Reply to this comment
 16. Maksim Subashi July 28, 11:58

  Te pershendes Beni per ” palo muzeumet”. Eshte koha qe Edit ti cirret maska e PS. Ai po e con partine djathtas. Shenjen pervec te tjerave e dha me ngjyren e flamurit te partise.

  Reply to this comment
 17. demo July 28, 12:14

  Po te ishte Edi i djathte do t`i kthente pronat,pronareve.Kjo e ndan shapin nga sheqeri.

  Reply to this comment
 18. Ajo July 28, 12:58

  Edi nuk eshte as i majte as i djathte, as burre as grua, as i ri as plak !

  Edi eshte thjesht nje dyzim i perhershem qe nuk i hyn ne pune askujt.

  Mjaft me njerez qe nuk e dijne as vete se cfare jane, lideret egzistojne per te treguar rrugen drejt se ardhmes, per te mos bere gabimet e se shkuares.
  Nje njeri qe nuk e di as vete se cfare eshte, nuk ka si te dije rrugen ku duhet te coje te tjeret. Ai perpiqet te na mbushe mendjen qe nuk eshte nomenklature e kuqe, nuk eshte bllokmen etj etj dhe nderkaq e ka mbushur shtetin me cunat e gocat e ishave qe pa merite gjenden ne postet me te larta thjesht sepse shoku Edi i ka pas cuna e goca sporti, Tirane, Akademije arti etj. Mjaft me eksperimente me kete popull te drobitur. Ky vend ka nevoje per njerezit me te cmuar te tij, jane apo nuk jane cunat apo gocat e llastuar te Edi Rames.

  Reply to this comment
 19. tomsojeri July 28, 14:08

  Pershendetje Pellumb dhe te them te verteten kam shum respekt per ty edhe vezhgusin e komentet e juaja i lexoj me deshir e vemendje !E shof qe nuk jemi vetem por nuk di miqt e mi, perse jemi keshtu te destinuar te jetojm ne mes mashtrimit e mizerjes e kush na e ka fajin kush ???
  Nderime e respekte per te gjith ata qe mendojn e shkruajn si ju …….

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:50

   Tomo, hajde te mblidhemi te gjithe bashke dhe te formojme edhe nje here Partine e Lavdishme Komuniste e Re, e Rindertuar, e Pjerdhur Shqiptare. Mbase fitojme noi gjo. E mer lal Tomi si thu?

   Reply to this comment
 20. skifteri July 28, 14:33

  He me te lumte o djale i Laboves se me penen tende luajte nga vendi keta bole.

  Reply to this comment
  • Ah moj "Lili" July 28, 15:09

   Degjo tomsojer i nderuar?Edhe ky “skifteri”me siper eshte realist i madh!.Kur versulet “skifteri”hapu se i ka kthetrat te tmerreshme! Nderime!

   Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:51

   Tamam sic thua ti skiftero, ate pune ben djali i Laboves tall bolet. tani se me ke, a me juve, a me ata te PS, nuk kuptohet mire.

   Reply to this comment
 21. Vëzhguesi F July 28, 15:04

  @ tomsojeri!
  Pershendetje mik i nderuar ne kete blog. Nuk kisha ndermend te komentoj, sepse pashe me te arsyeshme te replikoj me nja dy karabushe qe njeri kerkon qiqra ne hell, tjetri, ky Mark Uku, do nje hell por hell ama qe te mos beje gam-gam.
  Faleminderit per konsideraten ndaj mendimeve te mia te shprehura ne komente.
  Nuk eshte se e kam problem te dal dhe hapur, por eshte nje gjetje e hershme qe kur komentoja tek Shekulli, ndaj i qendrova besnik ketij nicku. “Vëzhguesi” eshte thjeshte nje pseudonim per te perballuar dhe me me lehtesi ndonje sharje apo fyerje dhe per asgje tjeter.
  Duke qene se jam nje qytetar qe ka jetuar dhe punuar dhe ne ate kohe, mbi te cilen makineria e sotme sharlatane e politikes se shpifjeve, trillimeve, shtremberimeve, hamendesive, dashakeqesive dhe deri antikombetare ka 25 vjet qe hedh balte pa pushim, une mendoj dhe gjykoj se vija e demarkacionit ndermjet njerzve te ndershem, realiste, antikonformiste me te pandershmerit, servilet, kopuket dhe delenxhileret e çdo lloji me ose pa pushtet, eshte qendrimi ndaj te vertetes se pakundershtueshme te bazuar ne fakte dhe jo ne llogje kalemxhinjsh oborresh, si dhe vlersimi i drejte i te shkuares me te mirat dhe te metat e saj.
  Arben Duka, te cilin e njoh jo vetem nepermjet shkrimeve, si njeri dhe poet, mundohet te prezantoje veten si partizan i te vertetave historike te ketij populli duke iu kundervene ballazi sharlatanizmit politik te çdo ngjyre dhe flamuri partiak, duke permbushur keshtu n je detyrim intelektual dhe qytetar shqiptar.

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:54

   Uh, ju te gjorat vejushet e Enverit, s’ka kush ua kruan me bythen me hell tashti dhe doni t’ua fusni hellin te tjereve. o Car ala’ nuk e ke marre vesh or torollak qe kohes se hellit i ka erdhur fundi qe kur e pshurrem ate palo Enver Bytheqire Gjirokastren?

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F July 28, 22:51

    @ shahisti!
    Per fekale te sojit tend duhet folur ashtu siç te takon.
    Po shoh qe ke ngrene shume mut me te gjithe.
    Degjo nje llaf se keshillat nuk i kam per ty,( se ndonje spurdhiak do jesh, ose ndonje kelysh ferrash).
    Mos ha shume se do shkosh per lesh or topja i nastradinit.. Pederaste pasiv si ty mire eshte te rrinne ne ndonje qoshe se mbase gjejne ndonje klient dhe mos te kruajne fundomen virtualisht. O rr.k! Tani eshte tamama koha e hellit per keca te sojit tend.
    Dhe meso te shkruash nese kerkon te fusish hundet tek komenti im, se perndryshe do te pjerdh mu ne ate qe te ka bere injorant..

    Reply to this comment
    • Shahisti July 28, 23:31

     Or taj Vezhguesi F(utja pordhes), po qe per perderast pasiv ti e di qe i pari ishte Enver Bytheqire Gjirokastra. Edhe ju vejushat e Enverit vec bytha ju krruhet e aty e keni mendjen. Meqe permende fekalet, une po te them qe po deshe mut une mund te ta gjej gratis dhe te cilesise se pare dhe po qe per hell fute ne bythen tende e vertite e rrotulloje derisa te te hapen syte o kastravec debil. Me prinderit e ty nuk po merrem se eshte e ulet, me mjafton vetem surrati yt prej gjize.

     Reply to this comment
 22. Pellumb Zaimi July 28, 15:15

  Edhe une mendoj si ju “tomsojer”, mendoj dhe si “Ah moj Lili” per “Skifteri”.Jini te dy te mrekullueshem ne nervin realist. Nderime !

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:55

   Pello, po ti harrove qe kishim mbledhjen e celules sot? Sa here te kam thone mos humb kohe me budallalliqet e Arben Zyko Kamberit.

   Reply to this comment
 23. ali asllani July 28, 15:55

  Njeriu per njeriun ne kapitalizem eshte ujk. ja thoja shpesh nji mesuesi matematike kete shprehje, dhe i shkreti buzqeshte duke tundur koken..
  Puno tani se ky eshte fati yt doje kapitalizem hehe qen shtroje kurrizin ,,e shikon i thoja tani un nji cop fshatar qe zdi te lidh gomarin te kam marr ne pun dhe dhe te urdheroj ty si te punosh..
  nuk doje mesues he he ste kapte as vapa as ftohti ,si te duket vetja tani me lopat ne dor nga mengjezi der ne dark duke ber llac eee..aty qen se aty e ke koken ti..

  nji puntori tjeter qe sipas tij e kishin denuar per mod te huaj i thoja he te ka shku menja per mromje vallzimi eee,hajde ke lala hajde se ta tregoj un mbremjen e vallzimit ne betonjeret gjith diten,,ku i ke ato flokt e gjata me pantallona tub e gjera per fund si kauboj,nuk ka me ENVER HOXHA vdiq ai burr qe ju mbajti me buk..tani shtroni kurrizin..
  Po ti i thoja nji fshatarit tim pse i prishe serat me xham dhe more hekurat se do beje kasolle lopes,eee,,dhe erdhe te punosh serat me plasmas te grekut..perse i preve ullijt qe pate mbas shtepis i bere dru per zjarr !! se i mbolli Enveri…

  Ah mor djal me thonin ke te drejt po te vij dhe nji her ajo koh aa jo nuk vjen me ajo koh
  nuk lind me Enver Hoxha..

  me gjith respektin qe kam per Arben Duken per poezit e tij eshte nji ze i vetem ne shkretetire..
  patjeter qe nuk krahasohet puna e diktatures me keto 25 vjet demokraci..
  e thote shum bukur poeti qe edhe nji nevojtore nuk jan ne gjendje te bejne,keto te sotmit..gje qe i ve kapak cdo krahasimi ….

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:57

   O Ali Trapi nuk e dija qe juve ne cmendine ju kishin lidhur internet. Lum si juve. Ne kohe te Enverit ju te marret ua mpinin daullen me gjilpera, kurse sot shif si ju lejojne te shkruani traplleqe ne internet.

   Reply to this comment
   • Fuck Mark uk & Coeur July 29, 12:48

    Shahisti! S’qenke gje tjeter vec nje produkt shpelle dhe si rjedhim nje DORK Salihiste…..

    Reply to this comment
    • Shahisti July 29, 13:41

     Fuck you, Fuck Saliun, Fuck edhe Enver Gjirokastren dhe gjithe vejushat e Vampirit nga Gjirokastra.

     Reply to this comment
     • Fuck Mark uk & Coeur July 29, 15:02

      Shahisti! Nuk e prisja te ishe kaq sensibel e t’a merrje aq seriozisht komentin tim. Por sic duket “DJEGIA” e “DHIMBJA” paskan bere efektin e tyre ne reabilitimin tend….. BRAVO ! ! ! By the way: FUCK U2

 24. mirel July 28, 16:27

  Respekte per kurajon qytetare Arben Duka.
  Ramiu ka nevoje per vleresime te tilla qe te shikoje se cfare miu gjirizesh eshte.
  Fuqia e drites do verboje cdo mi qe ka nevoje vetem per erresiren e lagesht te muzeumeve mavi.

  Reply to this comment
 25. xy July 28, 16:29

  Duke falenderuar Ben Duken e Laboves ,kam dhe nje pershendetje per miqte e mij..vezhguesi F,tomsojerin dhe colonel Zaimin.

  Ne fakt Edi Rama e ka dhjere fare me “diskretitimin non stop ” qe po I ben Enver Hoxhes nga nje ane dhe nga tjeter ka mbyllur sqepin 101 % per krimet e berishizmit.

  Kete e vura re qe te ardhja e papes me 40 martiret qe kishte” vrare enveri” biles u mbush Tirana me portrete te vdekurish…OK

  po ahmet zogu qe ka vrare me shume klerike katolike se enveri..pse I ngrihet permendore?

  eshte krim qe vend komanda e luftes (bunkarti I enverit) te nxirret si ne pazarin e jevgjteve te roskovecit….

  eshte krim q te hapet shtepia e gjetheve per “reklame” se aty kan mbetur dosjet me pa vlere…si nuk u reklamua ndonje agjent I greqise apo ish jugosllavise…por do mmerne me hajdute pulash dhe pensionsta informatore.

  edi rama beri nje akt te shemtuar kur ne 16 prill 2014 tha per berishes ne kukes se ishte nje nga promotoret e pamvarsise kosoves kur ne fakt eshte tradhetar…dhe audience jo vetem nuk e duartrokiti por mermeriti.

  vajtja e edi rames te promovimi I librit te Fejziut per Zogun ne pallatin e brigadave I dha fund mendimit te cdo shqipatari se edirama eshte I ndershem me votuesit e tij..eshte ose I tredhur nga Donald lute ose eshte nje frikacak patollogjik.

  akti I fundit qe u cuan ne kembe nga krimberisha per te perkujtuar sebernicen duhet te alarmoje votuesit e 21 dhe 23 qershorit..se jane tradhetuar nga edi rama.

  pranimi I barazimi ne dekriminalizmin e “Donald lu” te gjakut te 21 janarit me nje shpulle te strazimirit ne kuvend,,,,tregon se PS + LSI jo vetem kane vdekur..por jane bere rrezik per kombin.

  berisha eshte kriminel..biles I sinqerte se ka pranuar publikisht disa krime te tij

  po eshte me kriminale qe te marresh votat cudiberese dy here nga ai populli I shumevuajtur
  dhe ne vend te hape dosjet e 21 janarit & gerdecit..shkon dhe hap bunkaret e enverit me shakate e kripura te Donald lu qe ka filluar te belbezoje gjuhen shqipe..por ne dialektin e vicidolit

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi July 28, 21:07

   “XY” ? A e dini cili eshte ky ? Jo,as une sinqerisht nuk e di .Por di nje gje qe po t’ja c’kodifikosh ekuacionin komentues ke te verteten dhe vetem te verteten, pa doreza. Mesojeni mire kete ekuacion te mendimit te kthjellet dhe qe nuk ka rene viktime e dezinformimit te sotem total. Dua ta pershendes fort sebashku me realistet e tjere si Vezhguesi F, Mirel , Ajo , Ali asllani etj. Sa per edi ramen kam mjaft kohe qe i qendroj mendimit se kemi te bejme me nje eklektik ose popullorce me nje…” karabush politik”.Nejse,i ka thene Arben Duka bukur dhe une nuk dua ta prish kete bukuri duke bere te mencurin! Tung.

   Reply to this comment
 26. agron July 28, 16:39

  Arben Duka, je Majakovski shqiptar!

  Reply to this comment
  • Shahisti July 28, 21:59

   Egzakt, se poezia me e mire e Majkovskit eshte ajo per pordhen qe titullohet “Re ne Pantallona”. Ky Zykua jone ben poezi per Enverin, pra Enveri = Pordha.

   Reply to this comment
 27. Tomorri July 28, 16:43

  Une kam shume shprese se shqiperia do te behet vetem atehere kur njezit te edukohen aq shume sa te thone vetem te verteten.
  Po kush qenka kjo e vertete,nuk dua te komentoj se i madhi poet Duka ja u ka thene te gjitha dhe une ne respekt te tije nuk dua te perseris gjerat qe ja bejne mu me nj ete pare.
  Kjo eshte nje teme qe po te kete shqiperia historiane te vertete duhet ti vere ne vendin qe i takon te gjitha problemeve.
  Me shume eshte e kote ta zgjasim se kthehemi ne demagoge pa bereqet.

  Reply to this comment
 28. tomsojeri July 28, 17:19

  Ju falenderoj mik vezhgus per mundimin qe moret e fjalet aq me pesh e te drejta qe thoni !Saper “figuren”e ktij globi me nuckun Mark i dhash nje pergjigje ne nje artikulltjeter qe sot Dita shkruan lidhur per politiken amerikane me Turqin! Paturpesisht ky , shkruan se gabimi me i madh i amerikaneve ishte bombardimi ne 99 kunder Serbis ! Ska nevoj ma te dish e te hamendesosh per kte armik shqiptaresh e as te lodhesh doren e hellin ! E beri gafen ,e nxori fytyren ! Diku ka gelltitur “lugen e corbes” si mendori i tij e ska pse prish gjakun per kta tipa !
  Edhe un dikur isha pjes e komenteve te zjarta te asaj kohe(me tjeter nuck) ne Shekulli, kur prisnim ndryshimin me aq ankth e deshir dhe pasioni yn per te drejten e te verteten nuk na ka tradhtuar e kjo esht vler !
  Respekte i nderuar vezhgues !

  Reply to this comment
 29. Kris 1 July 28, 20:17

  Te kishte pozita pak mend nga te tut
  nuk do te ekspozonte plehra dhe mut

  Reply to this comment
 30. Kopaçe July 28, 20:27

  ENVER HOXHA RRON NE ZEMRAT E KOMUNISTEVE. AI ESHTE I PAVDEKSHEM SEPSE KA SKALITUR TEK KOMUNISTET RESPEKT. STOIKE KOMUNISTET SHQIPTARE ME SALI RAM BERISHEN NE KRYE

  Reply to this comment
 31. Pellumb Zaimi July 28, 21:24

  “XY” ? A e dini cili eshte ky ? Jo,as une sinqerisht nuk e di .Por di nje gje qe po t’ja c’kodifikosh ekuacionin komentues ke te verteten dhe vetem te verteten, pa doreza. Mesojeni mire kete ekuacion te mendimit te kthjellet dhe qe nuk ka rene viktime e dezinformimit te sotem total. Dua ta pershendes fort sebashku me realistet e tjere si Vezhguesi F, Mirel , Ajo , Ali asllani etj. Sa per edi ramen kam mjaft kohe qe i qendroj mendimit se kemi te bejme me nje eklektik ose popullorce me nje…” karabush politik”.Nejse,i ka thene Arben Duka bukur dhe une nuk dua ta prish kete bukuri duke bere te mencurin! Tung.

  Reply to this comment
 32. Lleshi July 28, 22:30

  Arben Duka c’te te them
  ke folur dhe per zemren time
  s’di se si te te uroj
  o bir i Laboves trime

  O shqiptar i paster ar
  qe dhimbjen e popullit kendon
  o Levend i Shqiperise
  qe asgje nuk te frigon

  Ne shpirt ke te verteten
  drite te paster qelibar
  se nuk e kupton jeten
  parazit , jo luftetar

  Luftetar i dheut tend
  qe ka bere cudira
  qe ka nxjerre trima te rende
  qe i mban mend historia

  Reply to this comment
 33. padrino July 28, 23:15

  Ti thua të vërtetën, Arben Duka, e vërteta krijon kundërshtar. , kapitalistave, pdist, socjalist, lsist, këtyre legenave që 25vjet që po i punojnë qindin, Shqipërisë, dhe Shqiptarëve, s’u vinë mirë , duan ti mbushin mendjen, apo tu bëjnë lavaggio del cervello, atyre që atë kohë se kanë jetuar. apo ka qenë të vegjël , kjo është propaganda gebelsjane .kam jetuar dhe unë atë i di të mirat, dhe të këqijat e asaj kohe, peshorja anon pozitivisht nga e Signor Hoxhës. Shtetin fuksjonal, industrinë. , bujqësinë, arsimin, shëndetësinë. , rendin publik, ushtrinë e tij, këta banditët e sotëm të majtë, e të djathtë se bëjnë dot. edhe pse sot janë bërë miq me gerqinë, ameriqinë, e shumë të tjerë.

  Reply to this comment
 34. LABI July 29, 01:03

  Mezazhi brilante,
  me ben te mendohem,
  shpesh zihem me veten,
  s’kam ku te ankohem!

  Se u bera vite,
  vite i pa pune,
  e me iku jeta,
  ne vetmi, e gjume!…

  Dikur une punoja,
  atje ne miniere,
  kishim shume punetore,
  por, dhe inxhinjere!

  Inxhinjere the zote,
  qe kure nuk ofendonin,
  gju me gju me popullin,
  per popullin punonin!

  Se ne ate kohe,
  kishe shume dallim,
  me kohen e sotme,
  dhe per arsimim!

  Shkolle te larte,
  nuk kish per te gjithe,
  vetem kush shkelqente,
  pamvaresishte nga ishe!

  Ne ish i ministrit,
  apo i punetorit,
  hallalle le ta kishe,
  “Diplomen e Doktorit”

  Kur “Diplomen” merje,
  pune e garantuar,
  vec per kater vjete,
  shume kishe mesuar!

  Ato kater vjete,
  shkolle ne diktature,
  jan baraz sot,
  me “Doktorature”!

  Nuk njifte studenti,
  strip e kafene,
  krihte biblioteken,
  per shkencen e re!

  Shume zgjidhje kishte,
  kush mire nuk mesonte,
  punetore i nderuar,
  ne uzine punonte!

  I ndieri gjyshi im,
  lulishtare ishte,
  atje ne plepishte,
  vec lule prashiste!

  Atje ne plepishte,
  ku vite me pare,
  shkuan ca gomere,
  e u bene gjyqtare!

  Bene nje kurs te vogel,
  vec disa ditore,
  e sot i shikone,
  me “cekan” ne dore!

  Gjykone krimineli,
  njeriun e mbare,
  se ky lloj sistemi,
  nuk ka as kandare!

  Iku ajo kohe,
  kur kish dhe liri,
  ne sot po jetojme,
  “shekullin e zi”!

  Gjenerat e re,
  rrugeve ka mbetur,
  me sy te perlotur,
  e me shprese te tretur!

  Mbajne shume kartona,
  te blere, ca i kane,
  nese ne pune vene,
  te zotet nuk jan!

  Ne i pyet per pub-et,
  me liste ti rreshtojne,
  lyer e krekosur,
  hashashe tymosur!

  E bie sot poeti,
  nga jeta, vec nje grime,
  ate qe sot per ne,
  eshte shume shqetesim!!!

  E une vec rrjeshte,
  hodha per rinine,
  ate qe ne presim,
  ti trashegojme Shqiperine!

  E ne se do te flasim,
  me tej per shendetsine,
  si carcaf te madh,
  e duam ne shamine!

  Ne kohe te diktatures,
  semure ne se ishe,
  doktore e infermire,
  ne shtepi i kishe!

  Le ta qajme sot,
  ate kohe rebele,
  kur mjeku s’pranonte.
  as nje kramele!

  Si punonin mjeket,
  te gjithe ne e dime,
  po do jet me mire,
  ta pyesim Saline?!

  Ai mban mend mire,
  nuk e kane haruar,
  tok me Sllobodanken,
  Doktore kane punuar!

  Embel e kujtojne,
  kohen e diktatures,
  kur Sala palosej,
  edhe perballe shures!

  I nderuar ishe,
  “Doktor i Enverit”
  po se ne mend kishte,
  planet e Hitlerit!

  Ndaj rradhe kur erdhi,
  diktature te jet,
  shume vrau e dogji,
  si Hitlerit vet!

  Te gjith ne e pame,
  21Janarin…..,
  kur blute “demokrate”
  skuqen bulevardin!

  Te gjithe e mbajme mend,
  skllavin dhe padronin,
  si gjakosen sheshin,
  dhe shternguan fronin!!!!

  Mbase mend nuk mbaj!
  fakte historie….,
  ne kohe te diktatures,
  a kish “greve urije”???

  Vrau dhe Enveri.
  kriminele, puciste,
  por mbajti te paster,
  “Gjakun e Lirise”

  Le ti ndalin hapat,
  ketu gjithe njerezia,
  qe mire dhe dy kohet,
  ti ndaje Historia!

  Reply to this comment
 35. tomsojeri July 29, 08:50

  Po flet gjuh e popullit ,po flet dhimbja e tij nga thellesit padrejtesis ,zhgenjimit dhe e dhunes se pa ndalur ,po flet talenti i shpirtit te vrerosur ,po flet pena e art e pamposhtur e gjith kohrave! AFERIM…….qoft e bekuar dora juaj !……..

  Reply to this comment
 36. Enveri July 29, 13:03

  Ketu del shahist gomari/qe me shan posht e perpjete/nuk ka faj shpetoi pa tredhur/ja le edit amanet. Ja le edit dhe saliut/ bolet e ktij firifiut/por ta dine se une bole/ju them mendjeve kaqole.

  Reply to this comment
 37. Bolja July 29, 13:06

  Te lumte Enver.I madh si gjithmone !!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 38. Enveri July 29, 13:16

  Vezhgues trimit me F te madhe/do ti le nje porosi/me shahistin te mos meret/i gjeta vend ne psikiatri ???

  Reply to this comment
  • Kasapi July 29, 13:34

   O Enver te hengsha mune,shahistin mua ma jep,me dy hanxharet ne dore , ja nxjer zorret cep me cep…(vazhdon pas daljes se shahist torobellit).

   Reply to this comment
   • Lleshi July 29, 14:35

    Lerma mua o Enver / ne Rome qe ta çoj / nja dy leka une te nxjerr / dhe ne bithe le ta çpojne !
    Kam kerkese nga Berluksoni / qe t’i çoj nja di ruspie / ia plotesoj une deshiren / Shahistin dhe zonjen Salie !

    Reply to this comment
    • Shahisti July 29, 17:05

     Ohohoho, Uahahahiahahahahahahah, paskan lujt te gjitha vejushat e Enverit. Ju enverista vazhdoni qani qysh nga 1985 e ketej se kush nuk ua futi e nuk talli menderen me juve. Shkoni ne mbledhjen e celules tani dhe qani hadhet e popudhit shqiptar e hani nai patate hem si buke e hem si gjedhe. Mos harroni te Shtunen te shkoni ne pune, po sidomos mos harroni te shkoni ne aksion te Djelen, uahhahauahauhauhaaaaaaaaa! Masnej futni noi zborr ne Martanesh e mo harroni te shkoni ne pune fizike ne kooperativen e Paprit. Te merkurave se mos harroni format e edukimit marksist=leninist se ju shkova ne hell te gjitheve ju shkova e te perbrendshmet do t’ua bej kukurrrrrrec! Ju fus Sigurimin e Leshit e ua boj kurrizin me te bute se barkun.

     Reply to this comment
    • Enveri July 29, 21:44

     Shahistin ja le Lleshit por me kusht qe koken e tij tja u hedhe qenve rreth shqupit dhe buze lanes sepse ati e kane vendin bilt e putanes.

     Reply to this comment
 39. demokrati July 29, 14:45

  Fatekeqesia jone ishte zevendesimi i sistemit popullor socialist me sistemin e korruptuar banditesk kapitalist. Sistemi socialist duhej pastruar me ligje kushtetuese nga pushteti personal diktatorial,duke futur rotacionin ligjor te pushtetit.Te pastrohej nga denimet dhe persekutimet biografike,nga lufta e klasave dhe vetizolimi me boten.Futja e denimi me vdekje vetem per te korruptuarit,kriminelet dhe tradhetaret e interesave kombetare.
  Sistemi kapitalist boteror i sotem ndodhet ne udhe-kryq,nga shtimi i varferise dhe pasurimi korruptiv i mafiozeve me politikanet dhe pushtetaret,nga rjepja e shteteve te prapambetura dhe te vogela prej shteteve te medha dhe te zhvilluara.

  Reply to this comment
 40. protesilahu July 29, 16:06

  Me duket se mileti flet kuturum ne kete forum,-duke njohur psikollogjine e ketij populli i cili nuk ben kurre levizje per prosperitet,ju them se nuk e beri as kete here rezimin e diktatures apo socializmit,ai lloj sistemi(regjimi) u shkermoq vete,deri aty e kishte jetgjatesine,-kaq ishte,mbaroi.-Pastaj nostalgjite dhe hamendesimet,varen nga pozita dhe kendveshtrimi i gjithsecilit,kush ra nga fiku,eshte nostalgjik per ate kohe,kush u ngrit nga balta eshte i lumtur per kete kohe dhe spiralja vazhdon pambarim !!

  Reply to this comment
  • Lleshi July 30, 13:44

   Mos fol brockulla Protesilah ! Nga fiku ka rene Shqiperia ! Historia e ketij vendi njeh shume shqiptare te pasur qe duke mos qene peng i cdo pushtuesi , jane bashkuar me ate te varferin , sepse ne balte ndodhej Atdheu ! Ky vend prodhon atdhetare akoma , koncept qe eshte zhdukur nga globi !

   Kjo eshte ceshtje dhe dukuri shume me e thelle se ca miliona euro qe mund te zoteroje individi ! Mentaliteti shqiptar keshtu eshte ndertuar dhe funksionon !

   Reply to this comment
 41. metlaj July 29, 19:24

  KOMENTE jane te teperta a nuk ishim neve te cilet punuam me ndergjegje dhe kemi mare pjese ne zbatimin e direktivave te prodhimit por as eshte e vertet qe projekte planet mernin mendimin deri tek punonjesit e thjeshte Duke qene se jam aktivizuare deri diku per kompesimin e tokes bujqesore qe do te permbytej me ndertimin e skavices qe do te perfundonte para viteve te pseudo demokracise po kesht Per ndertimin e hekurudhes me maqedonim gje qe dhe sot jane gjurmet e fillimit te punesimi KETU u caktuan ne shtabin e drejtimit organizativ te punimeve dhe e dukimit zot gace dhe osman demir te cilet e dine mire si u sabotuan e shume aspekte te tjera duke qene se kam punuare ne NB nuk marre persiper te flase per jeten e koperativisteve qe mendoje se ju eshte ngrene haka por NB plotesonin shumicen e nevojave te poullate e cila iblinte perimet dhe frutat me 02 leke te reja per kile rroga ishte vetem per konsum se qiraja drita dhe uje arrini shpenzimet me nja dite pune semundjet zero pensionet pas 25 vjete pune mosha rretu
  h 5 vjete me e vogel se e sotmia dhe 10 vjete nga e propozuare dhe me 75 deri 80 % e rroges duke zgjedhur 3 vjete nga 1o vjeari i fondit dhe jo si sote rreth 50deri 55% Per krimilnalitetin dhe vdekjet nga semundje mjafton te shikosh grate e veshura me te zeza nga dhimjet e zemres ose nje vizite ne vareza Te thenat per pasurin kombetare eshte nje genjeshter se ajo po vidhet dhe zhvillim teknollogjik e shumezon me koeficent me zero sic ndodhi me karbonin dhe me hidokarburet pas fillumin e teknollogjis te perdor energjite e rinovueshme natyrale erere ujet diellit e tjera POpullesia sidomos shqiptare duhe te lirohet nga te koruptuarit politikane dhe qeveritare dhe njerze paprincipe Arbeni eshte nje shqiptare qe e ka vuajtur gjendje reale te shqiperise ai eshte tani ne fazen qe po shpreh ne vargjet e tij deshperimin e humbjes se shpreses tek njeriu qe besoj verberish dhe ne vargjet e tij mundohet te pasquroj dy fytyresine etij dhe autokitik per gabimin e pavetedijshem megjigjthate pergezimet e mija te sinqerta per vargjet e shkruajtura dhe dinjitetin tuaj qe nuk e shkembeni me asgje Eshte mire qe te ndihmosh per ngritjen e disa te rinjeve si vazhdues te linjes tuaj letrare dhe te indinjitetit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim