Muzikë shqiptare në Koncertin e Vjenës

January 1, 2015 12:07

Muzikë shqiptare në Koncertin e Vjenës

Një emocion i veëantë është ndjerë nga të gjtihë shqiptarët të cilët kanë preferuar që në këto orë të para të vitit 2015 të ndjekin Koncertin e Vjenës, i cili është më i njohuri në botë.  Ishte “Philharmonic Ensemble Vienna”, formacioni i violinistit shqiptar nga Gjakova, Shkëlzen Doli, që është një prej anëtareve të Filarmonisë së Vjenës që përcolli këto motive shqiptare.E nisi me kaba nga Laver Bariu, vazhdoi “Hapi sytë e zezë/ të na sjellësh beharne”, vazhdoi me Shkodër dhe e mbylli me dy valle tiranase…

Koncerti i këtij viti, u ndoq direkt në 90 shtete të botës prej mëse 50 milionë shikuesish.

 

January 1, 2015 12:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*