Myftiu i Shkodrës: Mendjet po manipulohen duke keqpërdorur emrin e islamit dhe myslimanëve

January 11, 2015 21:01

Myftiu i Shkodrës: Mendjet po manipulohen duke keqpërdorur emrin e islamit dhe myslimanëve

Ngjarjet e fundit të ndodhura në Francë, por dhe të tjera ngjarje të dhimbshme që ndodhin kudo në botë, kanë sjellë dhe reagimin e myftiut të Shkodrës, imamit Muhamed Sytari.

“Bota është e lënduar nga ngjarje të dhimbshme në çdo cep të botës thuajse, ku njerëzit vriten, lëndohen, vuajnë nga varfëria apo manipulimi mendjeve të njerëzve dhe intelektit të tyre duke keqpërdorur emrin e islamit dhe myslimanëve… Duke lexuar shkrimet, si vështrime mbi ajetet (vargjet) e luftës në Kuran vihet re, për fat të keq, se shumica e atyre që i marrin në duar këto ajete i keqpërdorin”, tha ai.

Deklaratat e myftiut të Shkodrës kanë ardhur gjatë promovimit të librave “Përse gjithë kjo frikë nga Islami?” dhe “Reformatori i Madh Umer IBN Abdulazizi”.

Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, në fjalën e tij, ka thënë se realitetet me të cilat po përballet njerëzimi, në çdo cep të botës, dëshmon për dhunë, terror, vrasje të njerëzve të pafajshëm, varfëri e skamje, uri e islamofobi, për të cilën ne nuk jemi të kënaqur dhe lutemi për qartësimin dhe shërimin e saj. / SHO

January 11, 2015 21:01
Komento

9 Komente

 1. eraldo January 11, 21:20

  kush po e njollos emrin e musulmaneve? mendjet e kujt po manipulohen dhe nga kush?

  Reply to this comment
 2. Ateist January 11, 22:21

  A mund te me thote njeri se c’te mira materiale pervec opiumit i sjellin njerezimit predikuesit ekstremiste te fese?

  Reply to this comment
 3. Avni January 11, 22:45

  Keta jane karagjozet e fese me idiote.

  Reply to this comment
 4. albert January 11, 23:11

  Kur myftiu thot se “bota eshte e lenduar nga ngjarje te dhimbshme ne cdo cep te botes”, a thua mendon edhe per vrasjet e kryera para dy ditesh nga Boko Haram ku u vrane 2000 njerez te pafajshem.

  Reply to this comment
 5. "BERISHISTI" January 12, 00:57

  Nuk kuptohesh hoxhe-EFENDI..! Dhe.. jo vetem sot. Shkodra ka filluar ti vuaje pasojat e te shkolluarve ne vendet Islamike. Per cilen “Islamofobi” e keni fjalen. A mund ta besh dallimin cilet jane muslimanet e vertete “Shite” apo “suni” Ata po coptohen me njeri tjetrin. Kete model don edhe ne Shqiperi..?!

  Reply to this comment
 6. Drenicak January 12, 07:55

  Gabimi fatal ishqiptarve edhte qe per profet e njohin Muhametin nje pedofil nje kriminel qe ne librin e tij ne shume raste thot qe duhet hjekur koka qe nuk jan kriminel islamista.
  Derisa njerzimi sidomos te fes islame nuk distancohen nga krimet e muhametit njerzit kane me ban vepra kriminale.
  Kur kurani eshte botu muhameti as qe e ka dit qe ekzistojn shqiptart dhe pytja shtrohet pse shqiptart duhet ti nenshtrohen nje libri qe ska te bej fare me ne.

  Reply to this comment
  • @Avni January 12, 09:16

   Sa injorant dhe i pa ditur qenke o Drenicak qe din pak….. Lexo pastaj fol se e kunderta eshte shprehje e injorances ekstreme dhe asgje tjeter…

   Reply to this comment
 7. mustaf vucaj January 12, 13:10

  Per sa kam ndigjua e pa ne lajme asje organizat terroriste nuk e kan marr persiper se ika ncite ose shti keta persona me krye kyte akte terroriste ,ngjarjen duhet me pa ne nj hapsir me te gjer ,nj e gje me bane pake pershtypje me te thane te drejten si ka mundesi qe europa nuk u alarmua kur nj person ne Irland ose ne je vend tjeter se tani nuk po me kujtohet vrau 86 persona dhe eshte denuar me sa di vete 20 vjet burg apo kjo ngjarje nuk eshte terrorizem.Nuk eshte ne edukaten time me shkrua fjal banale ose me e fendua dikan tjeter por teshta me idhane ati qe ka shkrua ato gjera ,pe profetin ,se nuk eshte qe tjeter vec je moster ,e ijorante

  Reply to this comment
 8. Shpiragu January 12, 13:18

  O Avni, sa here qe mendoj qe nje besim fetar, ndryshe nga ai qe une besoj, ka mangesi; aq me shume me shtohet dyshimi per besimin tim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*