Myftiu i Tiranës: Sqarim për vëllezërit e krishterë për ekranin në shesh. Jam kërcënuar me jetë!

September 1, 2017 18:19

Myftiu i Tiranës: Sqarim për vëllezërit e krishterë për ekranin në shesh. Jam kërcënuar me jetë!

“Dua të jap një sqarim publik për vëllezërit katolikë e ortodoksë. Nuk kemi pasur asnjë qëllim të fyejmë apo të mbulojmë Skënderbeun. Ai është Heroi Kombëtar i shqiptarëve dhe as nga ana fetare, as nga historike prania e monumentit të tij në shesh nuk përbën asnjë problem për myslimanët, as për faljen e namazit”. 

Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra deklaron se kanë qenë më së shumti kushtet teknike që kanë çuar aty, por pa e pasur si qëllim.

“Unë nuk jam marrë shumë me pjesën teknike, foni e ndriçim, këtë herë, por nga herët e tjera, di që forma e sheshit kërkon që ekranet “led uoll” të kenë një farë pjerrësise në mënyrë që të shihen në të gjitha anët e sheshit”, tha Gurra për “GSH”.

Myftiu i Tiranës shprehu keqardhjen për mënyrën si është perceptuar dhe rrëfeu se “unë kam marrë kërcënime me jetë” për shkak të imazheve që qarkullojnë dhe perceptimit të krijuar se myslimanët e mbuluan monumentin e Skënderbeut gjatë faljes se mëngjesit.

“Për këtë arsye, dua të jap një sqarim publik për gjithë vëllezërit katolikë që janë të ndjeshëm. Montimi i gjithë asaj skenës aty, e para punës është bërë natën. Çka do të thotë se është më e vështirë ta shohësh dhe më e vështirë të punohet. Teknikët e kanë gjykuar sicc po gjykohet atë strukturë”. Myftiu kujton se në disa koncerte të bërë në sheshin e ri, praktikisht Skënderbeu është fshehur dhe asnjëherë ska qenë e qëllimtë.

“Nuk ka pasur kurrësesi një qëllim as këtë herë, e kanë parë më të lehtë montimin e funksionimin e led-uolleve. Njëri prej led uolleve duhet të shihet nga zonjat që falen, e që kanë qenë në krah të djathtë. Ndaj ekranet duhet të kishn një farë pjerrësie. Por kurrësesi, theksoj, se nuk ka kurrsesi tendencë. Nuk ka sepse pasi edhe Bajramin e parë, falja u krye me monumentin aty”, tha myftoi.

Gurra vërejti se monumenti i Skënderbeut ka qenë më i dukshëm në Bajramin e parë për shkak se ekranet kanë qenë ndryshe por asnjëherë sipas tij për myslimanët nuk përbën shqetësim prania e Skënderbeut në shesh. “Ne vendosëm disa ekrane më të vogla duke qenë se skeletet e struktura e bashkisë ishte më e vogël”.

I pyetur për reagimet, që shtrihen më thellë në histori, Gurra tha: “Nuk ka asnjë arsye fetare e qyetare që myslimanët të ushqejnë e të kenë iluzionet e mbulimit të heroit, të Skënderbeun, sepse nuk është kundër asnjë rituali, as të fesë”.

Ai shtoi se “në aspektin fetar nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, pra falja të njihet e po ashtu nuk ka asnjë kundërshtim as në aspektin historik. Heronjtë kombëtar në çdo vend, kanë flijuar veten për kombin, apo kanë mbrojtur tërërsinë e kombit jo mbi baza fetare. Kjo e vërtetë është deri vonë. Myslimanë e të krishterë kanë qenë bashkë kur kanë shpallur pavarësinë. Unë ju kujtoj se verdiktin përfundimtar mbi llojin dhe përmbajtjen e flamurit e ka vendosur kryemyfiu i atëhershëm, Veli Dibra, në krah të Ismail Qemalit”.

Në fund, Ylli Gurra, u shpreh se “i shoh të nxitura e provokative, ose mbase më mirë të them, shoh një keqkuptim në perceptimin për faljen e sotme. Të gjithë, si ju, duhej të kishin pyetur si qëndron situata, pasi ne nuk kemi dashur të mbulojmë Skënderbeun. Nuk është justifikim ky i yni, por shpjegim. Ne do të falim aty edhe Bajramin tjetër që është në qershor, e nuk ka asnjë arsye për të mbuluar heroin. Nuk ka arsye për një dritëshkurtësi të tillë. Nuk kanë pse ta ushqejnë vëllezërit katolikë e ortodoksë këtë dyshim, pasi gjith sa është perceptuar sot, është perceptuar gabim”.

 

September 1, 2017 18:19
Komento

35 Komente

 1. Xha Jaho September 1, 18:38

  Me dashje, pa dashje, asnje sherbese fetare ne sheshin Skenderbej. Nga kushdo qofte. Aq me teper ne gjuhe arabe. Shkoni dhe i beni prapa Pall te Kultures. Ose ne vend tjeter po te doni, po jo ne sheshin Skenderbej.

  Reply to this comment
 2. ganiu September 1, 18:53

  Hak e ke.
  Në koncerte e çdo gjë tjetër nuk ka rëndësi.
  Si e thua dhe ti Gjergj Kastrioti është i shqiptarëve dhe duhet të jet para tyre dhe kur falen për Bajram. Ai dhe sot i mbron ata nga sulltani i ri i Bosforit.
  Herë tjetër bëj më shumë kujdes. Projektet e punëve të natës.
  Bëji ditën.

  Reply to this comment
 3. Shqipe September 1, 19:01

  Per vellezerit e krishtere thote. Ore keta o jane injorante ose tendencioze. Sikur skenderbeu eshte I krishtere, apo ata qe u indinjuan jane te krishtere. Jane shqipetaret qe jane indinjuar o idiot tendencioz, qe vetem iu rri mendja ta percani Shqiperine.

  Reply to this comment
 4. karl September 1, 19:08

  O u qifsha ropt me gjith bajram funderina qe hidhni posht historin tuaj edhe ju dikur te krishter keni qene rrac muti dhe ai mark shalgjati jone qe u le ju muter te talleni me heroin tone kombetar . AI UA QIU NENAT SA ISHTE GJALLE tni e mbuloni ju megjith funderinat qe ka bashkia e tiranes turp per ty erjon nuk te kemi votuar qe te behesh mysiman i devotshem

  Reply to this comment
 5. luli nga Puka September 1, 19:15

  O KOQE !! E BERE KESAJ RADHE PER ARSYE TEKNIKE ?? MOS E BEJ ME SE NE NUK JEMI FARE IDIOTE SI ATA QE TE RETHOJNE!!
  DHE FALENI NE ARABISHT EDHE JANULLATOSI I KA MESUAR CA FRAZA SHQIP JUVE ASGJE. NA TMERRUAT KENI NGELUR 1000 VJET MBRAPA DHE PER ME SHUME DONI TE NA IMPOZOHENI ME ATE FENE E SHKRETETIRES.MOS E BENI PRAPE SE JU JENI SHEJTAN BUDALLENJ JO BUDALLENJ THJESHT.

  Reply to this comment
 6. Shqiptari September 1, 19:15

  Drejtim i gabuar zoti Myfti.Drejtoju gjithe shqiptareve.Skenderbeu nuk eshte perkatesi katolike apo ortodokse por i gjithe shqiptareve.

  Reply to this comment
 7. MH September 1, 19:28

  Ju myslimanet po perfitoni si shume miradije.
  Sheshi Skenderbeut.Nuk asht vend i shejte per asnji besim.Ndaj duhet te ndalohet kategorikisht qe sheshi i shtetit me emrin Skenderbeu ti sherbej vetem qellimeve shteterore dhe aspak atyre besimtare fetare.
  Si besimi Katolik dhe ai Ortodoks nuk zejne teritore per tu lidhur me Zotin.Kane tempujt e veta te shejta dhe aty ka veshin dhe syt Zoti.
  Te me falni.Po ne keto kushte pretendimi ju mund te faleni edhe ne hale qe nuk asht e shejt aq sa dhe sheshi.Pse nuk kerkoni pllaja ne vende klimaterike,ose ne plazhe me siperfaqe sa t’iu zen syni.Psh Ne Krue te Bardhe ngjitur me Shishtavecin mund te faleni e te mrekulloheni si t’iu vije per shtat e besim.
  Per kete problem duhet te mbaj pergjegjesi shteti.

  Reply to this comment
 8. DETI JON September 1, 19:33

  * Heroi yne Kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu dhe te gjithe arberit luftuan per mbrojtjen e Trojeve Arberore kunder pushtuesve osmane;
  * Po ashtu si paraardhesit e tij ilire luftuan kunder pushtuesve romake nga perendimi.
  * Po ashtu si pasardhesit e tij kosovare luftuan kunder pushtuesve shkja serbe nga veriu.
  * Po ashtu si ne sot per mbrojtjen e Trojeve Shqiptare do te luftojme kunder çdo pushtuesi dhe shovinisti nga çdo drejtim qe te vij dhe i kujtedo besimi fetar qofte.

  Reply to this comment
 9. 1 September 1, 19:33

  OR TI MYFTI LESHI !
  .
  eshte me e rende invazioni 25 VJECAR nga ju i sheshit gjergj kastriotit se sa nje perde e vene ne mes ..majtas apo djathtas..

  Merre vesh o klerik i cnderuar !
  .
  Sinqerisht ju myslymanet dhe janullatomanet po na i beni enverin me te MADH SE KRISHTI ME MUHAMETIN BASHKE…
  .
  NUK KAM ASNJE LLOJ PARAGJYKIMI PER FETE NE BOTE….PO PER SHQIPERINE THEM ME PLOT GOJEN SE PO BEJNE VEPRIME KRIMINALE:

  .
  MATERIALI I MEPOSHTEM ESHTE HORROR

  Ka shkaktuar shumë bujë poezia që një vajzë recitoi para ciftit Erdogan në Kalanë e Prezës.

  Poezia është një thirrje patetike për xhihad dhe e vendosur në kontekstin shqiptar është një retorikë për luftë fetare.

  Njohës të historisë së Erdoganit thonë se ai është arrestuar nga policia turke si islamist pikërisht se ka recituar dikur këtë poezi, ndaj dhe është prekur nga inskenimi i Prezës.

  Eksportimi i problemeve emocionale politike dhe personale të presidentit të Turqisë në Shqipëri, është mirë të shmangen

  Por meqë jo gjithcka është në dorë tonë, së paku ndaj tyre të mbahet qëndrim.

  Kjo poezi është e mjaftueshme për të kuptuar se është e tepërt të bëjmë dhurata të tilla në raste vizitash.

  Vjersha është qartëisht nxitje e urrjetjes fetare dhe dikush duhet të përgjigjet kur shkelet Kushtetuta.

  Lexojeni:

  Ej krenaria e botes islame, presidenti yne , prijesi yne Rexhep Taip Erdogan.

  “Minaret tona mos i ler pa ezan o Allah
  Ose thirrni ketu ata qe bejne mjalte
  Ose mos na ler pa zgjojte e bleteve
  Ketu jane pa ze minaret
  Vendin qe eshte bere mysliman, mos e ler pa mysliman o allah
  Ketu trupi eshte pa dashuri o Allah
  Na jep fuqi, mos e ler pa luftetar sheshin e xhihadit o allah
  Vitet qe presin heronjte, mos i ler pa heroj o allahu im
  Te dime te dalim kunder armiqeve
  Neve mos na ler pa shpirt o allahu in
  Ose ndaje vendin e mbetur pa kerrkend, ose mos na ler pa coban o allahu im
  Ti mos na ler neve pa ty, pa uje e pa ajer o allahu im
  Vendin qe eshte pjekur me myslimane, mos e ler pa myslimane o allahu im”

  lavdi xhaxhit te madherishem qe myslumat dhe janullat e bene PROFET

  Reply to this comment
 10. Vlora 9 September 1, 20:27

  Gjerg Kastrioti dhe Enver Hoxha jane emblemat e ketij kombi por ashtu si nuk pranohet nga halet e ketij vendi, berishiano – ballisto – zogistet, kjo figure me permasa mbi kombetare ,ashtu nuk pranohet po nga ky llum edhe Skenderbeu yne i madh

  Reply to this comment
 11. PO,PO September 1, 20:35

  Çdo komunitet fetar ne Shqiperi , ka faltoret dhe objektet e tij te kultit , ndaj demonstrime te tilla janë , jo vetëm të pa hijëshme , por edhe provokuese . Nuk ju ndal askush te kryeni ritet tuaja nëpër xhamitë dhe… , në se ato nuk kanë hapësirën e nevojëshme në të tilla raste , atëhere mund të shfrytëzohet hapësira rreth faltoreve , por kurrsesi te paralizohet qendra e kryqytetit , sepse ajo u përket të gjithë shqiptarëve .Mos harrojmë , se dukuri të tilla kanë edhe anën e tyre politike , që na bën edhe më të ndjeshëm te gjithëve !

  Reply to this comment
 12. Arben September 1, 20:36

  PO CFARE DO TI SQAROSH, KUJT????!!!!

  Reply to this comment
 13. Pellazgos September 1, 20:44

  Cfare lidhje ka Iskander -beu me shqipetaret zoti me comentin Shqipe,se nuk e kuptova?
  Historia dhe vetedeklarimet e Orthodhoksit Jaorgios Kastriotis e kane quajture Mbreti dhe Prijesi i Epirit,pasarrdhes i Pirros dhe Megas Aleksandros.
  Ke lexuar ndonje liber ty te historise boterore qe keta jane shqipetare?
  Perandore ka qene tjetri,a eshte gjetur ndonje dokument apo fakt historike pervec ne gkuhen Helene Greke?
  Mbret ka qene Pirrua a ka ndonje fakt qe eshte “shqipetare” ?
  Injoranca dhe budallalleku ne Albanistane eshte ne lulezim.

  Reply to this comment
  • kolokotroni September 1, 21:13

   pallazgos palikari !

   eshte vertetuar 101% se greket e sotem nuk kane asnje lidhje me keto te sotmit grekofone jane thjesht greqishtfoles..kaq..
   .
   Shumica e cilsuar e tyre jane shqiptare-arvanitas..
   .
   ndiq me kujdes kete video dhe mos u habit

   http://www.youtube.com/watch?v=23kvAhdYgwY

   Dokumentari që çensuroi kisha greke sepse ka të dhëna që populli grek nuk duhet ti dijë.
   .

   Grekët nuk kanë lidhje me greqinë e lashtë por shumica janë Arvanitas – Shqiptarë të helenizuar me dhunë. Greqia e lashtë, për grekët e sotëm, është një mit dhe si e tillë është e mbushur plot me të pavërteta.
   .
   Ja se ç’thotë Presidenti amerikan John F. Kennedy për mitin :”Armiku më i madh i së vërtetës, shpesh, nuk është gënjeshtra, e qëllimshme, komplotuese dhe e pandershme, por miti, këmbëngulës, depërtues dhe joreal.” Ndërsa Arthur Schopenhauer e sjell kështu :” E vërteta kalon nëpër 3 stade:
   Stadi i parë, tallen e qeshin me të.
   Stadi i dytë, e kundërshtojnë shumë ashpër.
   Stadi i tretë, pranohet si e tillë, pra si qartësisht e vërtetë.”
   Ndërsa thënia e Aristotelit : “Amicus Plato, sed magis amicas veritas”, e përdorur shpesh edhe nga Prof. Kristo Frashëri, i përmbledh të gjitha. Duke e mbyllur, besoj se Arvanitasit kanë hyrë në stadin e tretë të rrugës drejt së vërtetës.

   Reply to this comment
 14. Pellazgos September 1, 20:48

  Sqarim “vellezerve” katolike qe jane te ndjeshem thote Arabi injorant.
  Si mbetet budallenk qe ju perdor bota si me bisht.
  1125 vjet Bizantios Greke ishte dhe eshte provuar historikisht qe ishte Greke Orthodoks cpune kane turqit dhe fashistet?
  Cfare lidhje ka Iskander -beu me shqipetaret zoti me comentin Shqipe,se nuk e kuptova?
  Historia dhe vetedeklarimet e Orthodhoksit Jaorgios Kastriotis e kane quajture Mbreti dhe Prijesi i Epirit,pasarrdhes i Pirros dhe Megas Aleksandros.
  Ke lexuar ndonje liber ty te historise boterore qe keta jane shqipetare?
  Perandore ka qene tjetri,a eshte gjetur ndonje dokument apo fakt historike pervec ne gkuhen Helene Greke?
  Mbret ka qene Pirrua a ka ndonje fakt qe eshte “shqipetare” ?
  Injoranca dhe budallalleku ne Albanistane eshte ne lulezim.

  Reply to this comment
 15. valentina September 1, 21:42

  O PELLAZGOS O TE SHKERDHEFSHIN SHQIPETARET AUTOKTONE PEMEN E FAMILJES PO CFARE LIDHJE KA ME GREKQIRET GJERGJ KASTRIOTI KUR NUK ISHKELI KEMBA ASNJEHERE NE AGRINJO?

  Reply to this comment
 16. Arben September 1, 22:14

  NE FAKT, NE KURAN PERCAKTOHET

  SE LUTJA ESHTE SOLEMNE NDAJ ALLAHUT,

  NUK LEJOHEN STATUJA E PORTRETE NE VENDIN

  E LUTJES,

  ALLAHU ESHTE ME I MADHI,

  GJITHE FALENDERIMET I TAKOJNE ATIJ.

  Reply to this comment
  • Crusader September 2, 02:01

   Po kur nuk lejohen statujat ne falje, cfare dreain duan e shkojne e falen aty te statuja. Apo duan ti bejne adetin edhe allahut edhe propagandes Islamike. Shkoni faluni ne xhamia apo vende pa statuja, se lat nam. Nuk ju ka ndaluar njeri te faleni, po jo te beni edhe karshillek se Shqiperia nuk ka vetem nje fe. Ai shesh aty nuk eshte prone e myslimaneve, por eshte nje vend publik per te gjthe Shqiptaret.

   Reply to this comment
  • Crusader September 2, 02:03

   Po kur nuk lejohen statujat ne falje, cfare dreqin duan e shkojne e falen aty te statuja. Apo duan ti bejne adetin edhe allahut edhe propagandes Islamike. Shkoni faluni ne xhamia apo vende pa statuja, se lat nam. Nuk ju ka ndaluar njeri te faleni, po jo te beni edhe karshillek se Shqiperia nuk ka vetem nje fe. Ai shesh aty nuk eshte prone e myslimaneve, por eshte nje vend publik per te gjthe Shqiptaret.

   Reply to this comment
  • Floridi i bences September 2, 03:10

   Allahu i Sateme nuk ekziston, ah po, ekziston verem ne imagjinaten e idioteve.

   Reply to this comment
 17. Tz September 1, 22:30

  jo vvetem me jete por me shuarje te fares qelbur turko arabe……

  Reply to this comment
  • Peza September 2, 01:42

   Ne se nuk duhet te kete portrete ne vendin e lutjes atehere cfare donin keta turkoshaket qe falen para koqeve te kalit te Skenderbeut?
   Ah,Enver Hoxha se ti ishte melhem per keta mjekerr cjepet ,qe mbulojne Skenderbeun se cilesohet tradhetar nga turqit!
   Mbulimi i Skenderbeut eshte nje skandal i pa pare kombetar qe duhet ndeshkuar shume fort!
   Te mos lejohet ne asnje menyre qe te behen mitingje fetare anti shqiptare ne sheshin Skenderbej!

   Reply to this comment
 18. Crusader September 2, 00:38

  Hani m…….t! Qeras Erdigani bashke me jenicerin e Surrelit.

  Reply to this comment
 19. Adih September 2, 01:40

  Gjergj Kastrioti luftoi 25 vjet ,kunder fese myslimane ,ku mbrojti krishterimin kunder turqve myslimane . Dhe keshtu e komentojne dhe europjanet perendimore ,ku i jane mirenjohes ketij trimi Gjergj ,qe u be pengese te marshonin keta turq myslimane , per nje cerek shekulli , drejt perendimit krishtere.
  KJO ESHTE BERE KASTILE NGA KY MYFTI:
  Jane te dhunshem myslimanet ,por
  I DREJTOHEM ME TE MADHE QEVERISE SHQIPRE TE MOS LEJOJE NE BULEVARD FALJET ME BYTHE PERPJETE:
  Me keqeardhje .Politika shqiptare i thote europes indirekt ose dhe direkt , larg nesh ne SHQIPTARET jemi myslimane.Te shkojne here tjeter ne fushen e myzeqese per tu falur ,ka vend per te gjithe te mbrapamendurit .Larg duart e faljet ne bulevardi. Cdo gje behet e qellimshme ,bile me dhune nga ana e ketyre myslimaneve….Faleminderit ,Rames qe aprovoi te ndertohet xhamia me e madhe ne Ballkan ne qender te Tirones. TURP ;E FAJ ,o anti europe Ramush ,e ti Veliaj …. Na prishni pune per integrimin ne BE ,pa harruar se po na deskrititoni pa mase ,ne opinion e jashtem ne popullin e ndershem shqiptar.

  Reply to this comment
 20. D O K L E A T I September 2, 02:56

  Ku jeni zoti Saleh BERISHA.
  Nga ju filluan te gjitha keto te keqija.

  Perse nuk te ndegjohet zeri. Ti komenton edhe nje pordhe ne Sheshin e Tiranes.

  Reply to this comment
 21. Idajeti September 2, 07:40

  Po si jeni te ketij mendimi ore komentues qe mos te kete asnje sherbese fetare!Po muxhahedinet e Hilarit ku te falen?????????? Edi Rama pagezimin e Jahos e beri tek Papa e popullit Shqipetar kerkon ti leje per pagezim Erdoganin!Turp per kete popull qe idotesine e tij kerkon ta shfaqi ne shesh me keto pamje qe fyejne çdo shqipetar te vertete!Ku jeo Erion Veliaj se sheshi eshte i Tiranes ,apo gjendesh ne ndonje cep edhe Ti me bythe perpjete!Jam e mbeshtes komentuesin e pare ,asnje sherbese fetare ne sheshin Skenderbej!Shqiperia po identifikohet si shtet islamik ne syte e botes !Ja perse nuk duhen Akademite e Shkencave ,ja perse jane perzene akademiket e zeri i tyre eshte mbytur sepse ka triumfuar Ylli Guret e inslamizmi!Turp per kete katandi e edhe nje motiv me shume se perse duhet ti ngrihet busti i te madhit Enver ku te gjithe mjekercjeperrit i sistemoi e Shqiperine e berin si Ataturku Turqine shtet laik .Turp per keto pamje e Erion Velis i themi qe e bere si lopa qe mbush kusine me qumesht e e derdh!I fshive te gjitha ato ç’ke bere per kete kryeqytet e ndoshta gaboj qe “sheshin Skenderbej”pas permendores se tradhetarit Ahmet Zogu tia vini “sheshi Erdogan”!Turp shume turp!

  Reply to this comment
 22. Amerikani... September 2, 08:28

  Per çfare luten keta injorante, pjese e jashteqitjes se koleres turke, keta gjakprishur shqipfoles, e turpi i shqiptareve te vertete???!!!…Per çfare i tregojne bythen allahut te tyre???!!!…Kjo feste nuk ka lidhje me kancerin e botes…!!! Kjo eshte feste hebraike e para 2500 vjeteve, kur Abrahami (Zoti i judejve), ishte gati te sakrifikonte djalin e tij te vetem ,per te treguar besnikerine e tij ndaj Zotit…!!! Pse nuk i luten allahut te tyre keta mjerane, brenda ambienteve te kultit…pse nuk heqin autoporlantet, qe te krijojne ndjenjen e hidhur te nje shkretetire te mbushur me kerma…pse nuk i heqin ata zhgarravina arabe nga ambientet publike, te cilat te krijojne ndjesine e nje grope te zeze islamike…???!!! Por ne fakt keto tre pika jane “feja” e tyre, qe ne thelb te saj s”eshte gje tjeter veçse zbrazetire, fallsitet dhe urrejtje e pakufishme ndaj Krishterimit…!!!.!…………………………..

  Reply to this comment
 23. Amerikani... September 2, 08:29

  Per çfare luten keta injorante, pjese e jashteqitjes se koleres turke, keta gjakprishur shqipfoles, e turpi i shqiptareve te vertete???!!!…Per çfare i tregojne bythen allahut te tyre???!!!…Kjo feste nuk ka lidhje me kancerin e botes…!!! Kjo eshte feste hebraike e para 2500 vjeteve, kur Abrahami (Zoti i judejve), ishte gati te sakrifikonte djalin e tij te vetem ,per te treguar besnikerine e tij ndaj Zotit…!!! Pse nuk i luten allahut te tyre keta mjerane, brenda ambienteve te kultit…pse nuk heqin autoporlantet, qe te krijojne ndjenjen e hidhur te nje shkretetire te mbushur me kerma…pse nuk i heqin ata zhgarravina arabe nga ambientet publike, te cilat te krijojne ndjesine e nje grope te zeze islamike…???!!! Por ne fakt keto tre pika jane “feja” e tyre, qe ne thelb te saj s”eshte gje tjeter veçse zbrazetire, fallsitet dhe urrejtje e pakufishme ndaj Krishterimit…!!!.!…………………………

  Reply to this comment
 24. Amerikani... September 2, 08:29

  Per çfare luten keta injorante, pjese e jashteqitjes se koleres turke, keta gjakprishur shqipfoles, e turpi i shqiptareve te vertete???!!!…Per çfare i tregojne bythen allahut te tyre???!!!…Kjo feste nuk ka lidhje me kancerin e botes…!!! Kjo eshte feste hebraike e para 2500 vjeteve, kur Abrahami (Zoti i judejve), ishte gati te sakrifikonte djalin e tij te vetem ,per te treguar besnikerine e tij ndaj Zotit…!!! Pse nuk i luten allahut te tyre keta mjerane, brenda ambienteve te kultit…pse nuk heqin autoporlantet, qe te krijojne ndjenjen e hidhur te nje shkretetire te mbushur me kerma…pse nuk i heqin ata zhgarravina arabe nga ambientet publike, te cilat te krijojne ndjesine e nje grope te zeze islamike…???!!! Por ne fakt keto tre pika jane “feja” e tyre, qe ne thelb te saj s”eshte gje tjeter veçse zbrazetire, fallsitet dhe urrejtje e pakufishme ndaj Krishterimit…!!!.!……………………….

  Reply to this comment
 25. Amerikani... September 2, 08:29

  Per çfare luten keta injorante, pjese e jashteqitjes se koleres turke, keta gjakprishur shqipfoles, e turpi i shqiptareve te vertete???!!!…Per çfare i tregojne bythen allahut te tyre???!!!…Kjo feste nuk ka lidhje me kancerin e botes…!!! Kjo eshte feste hebraike e para 2500 vjeteve, kur Abrahami (Zoti i judejve), ishte gati te sakrifikonte djalin e tij te vetem ,per te treguar besnikerine e tij ndaj Zotit…!!! Pse nuk i luten allahut te tyre keta mjerane, brenda ambienteve te kultit…pse nuk heqin autoporlantet, qe te krijojne ndjenjen e hidhur te nje shkretetire te mbushur me kerma…pse nuk i heqin ata zhgarravina arabe nga ambientet publike, te cilat te krijojne ndjesine e nje grope te zeze islamike…???!!! Por ne fakt keto tre pika jane “feja” e tyre, qe ne thelb te saj s”eshte gje tjeter veçse zbrazetire, fallsitet dhe urrejtje e pakufishme ndaj Krishterimit…!!!.!……………………..

  Reply to this comment
 26. Kacaku September 2, 08:38

  Kercenimi me jete eshte gjeja me e vogel qe eshte bere. Keto mostra duhet te ndiqen penalisht per fyerje tee simboleve kombetare dhe te ndalohet cdo ceremoni fetare ne kete shesh te shenjte.

  Reply to this comment
 27. alphade September 2, 09:57

  Po ty ,ore mut muti nuk te shkoje ndermend se nuk duhej
  mbuluar monumenti i Skenderbeut ?! Nga nje gabim ky
  hoxha bie ne gabimin tjeter me te rende,prandaj i drejto-
  me fjalen vulgare “mut-muti” dhe gabimi i dyte eshte se
  Ky mut- muti, i drejtohet te “krishtereve” se eshte i kerce-
  nuar ?! More hajn qe vetem samari te mungon . Skender-
  beu nuk eshte vetem i krishtereve por i gjithe shqiptareve
  ane-kend botes. Dhe jo vetem kaq…! Ai luftoi per Shqipe-
  rine dhe trojet shqiptare,por Ky hoxha djallezisht iu drej-
  tohet te krishtereve,prandaj me kete kompleks antishqip-
  tar e anti-Skenderbej duhet sikterrisur nga si myfti i Tira-
  nes,bile me kopace .! Sinqerisht, te tilla qendrime me
  karakter fetar me irritojne sepse nen petkun e “demokracise” ,fete perhapin fundamentalizmin dhe urrej-
  tjen fetare ndershqiptare.
  ” Mos shikoni kisha e xhamia,feja shqiptarit eshte shqip-
  taria” -Rilindasit tane te medhenj.

  Reply to this comment
 28. Aureli September 2, 11:25

  Ai Ezani juaj o perfaqsues te erresires 500 vjecare duhet te ndalohet me ligj! Poperdhosni fete e tjera dhe i jepni atdheut pamje te ngjashme me Afganistanin.
  Xhami ka edhe ne Europé po nuk pellet njeri si ju gomaret ne Tirane
  Ptuuuu fare e qelbur otomane

  Reply to this comment
 29. Adri September 2, 13:52

  Me duket se po flisni sipas epshit e jo sipas llogjikes e arsyes. Paqja dhe harmonija fetare eshte udhehequr nga shumica dhe shumica ka qene muslimane. Eshte e papranueshme te ofendoni muslimanet ne kete mynyre se kjo nuk ju ben juve me te mire. Njeriu e zgjedh vete besimin e tij kudo te jete Amerike Europe apo gjetke… Respekte dhe paqe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*