Mynyr Koni: Vendimi i Shahinit politik dhe i porositur

April 15, 2019 21:20

Mynyr Koni: Vendimi i Shahinit politik dhe i porositur

Rektori i pezulluar i Universitetit të Tiranës ka akuzuar 4 dekanët që mbështetën vendimin e ministres Shahini se janë në aleancë me qeverinë për të bllokuar punën në Universitet.

I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Koni tha se ata qëllimisht kërkojnë të krijojnë kolaps në këtë institucion.

Atëherë do të thotë se është e qëllimshme nga ish-drejtuesit e UT që kërkojnë të krijojnë kolaps në Universitet dhe unë nuk e kam lejuar dhe të vazhdoj ta mbroj dinjitetin e UT.

Dekanët kanë mbi dy vjet që vazhdojnë me tentativa të ndryshme për të bllokuar institucionin dhe këtë bllokim ja faturojnë Rektorit të UT“, u shpreh Koni.

Teksa komentoi vendimin e ministres së Arsimit, Besa Shahini u shpreh se ai e priste.

E prisja sepse donin të legjitimonin të gjitha problemet nga të gjitha strukturat. Unë nuk kam përplasje me Kryeministri ai ka përplasje me mua, për shkak të detyrës që ushtroj dalë nga zgjedhjet legjitime të 20 prillit 2016.

asnjë moment Rama nuk ka pranuar të diskutojë për problemet e univesitetit. Sulmi ka nisur në 14 shkurt 2018, kur kërkova pagesën e personelit, që ishte bllokuar. Kam dy veti: perfeksionin akadmik dhe menaxherial, kështu që Kryeministri flet pa fakte”, tha Koni.

Sipas Konit vendimi i Shahnit është politik dhe i porositur.

v.l/ Dita

 

April 15, 2019 21:20
Komento

8 Komente

 1. BK April 15, 21:30

  Vendimi i Shahinit eshte i drejte, por ti nuk je as me i mire dhe as me i keq se rektoret e tjere.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri April 16, 02:25

   Autonomia e Universiteteve eshte rrespektuar edhe ne regjimet diktatoriale.Rektorii Universitetit te Tiranes u zgjodh
   ne menyre demokratike ne nje pjesmarrje te larte ne votim me 98%,ku Mynyr Koni fitoi 460 vota,ndersa militantja e
   PS Klodeta Dibra,mori 242 vota,dhe ti thua “Vendimi i Shahinit eshte i drejte”!Kjo nuk ndodh as ne vendet afrikane,
   nderkoh qe Shqiperia pretendon te behet antare e BE!

   Reply to this comment
  • Bacilis April 16, 05:24

   Ky muzhik eshte injorant. Nuk ka te botuar nje artikull shkencor.

   Reply to this comment
 2. Amerikani April 15, 21:45

  Turpi i arsimimit shqiptar. Hajdute me kollare ne 13 borde me 13 paga.
  Cilesia e studenteve qe nxjerin universitetet tona ishte nje skandal qe u duk qarte ne provimet per mesuesit e rinj. Rektore qe shpenzojne 650 miljon leke per nje mur rrethues dhe 1 milkarde leke per ruajtjen e objekteve.
  Njerez te pacipe qe abuzimet me fondet per studentet i cojne ne xhepat e tyre dhe majmen si derrat ne lluce.
  Çfare ndryshimi ka ky monster me hajdutet e Rinasit!?

  Reply to this comment
 3. Amerikani April 15, 21:47

  Mos u merzit se hajduti ne Presidence nuk do rije pa te dale krah.

  Reply to this comment
 4. Lorenc Luka. Ish kryetari i Bashkise Shkoder April 15, 22:49

  Ik mor Mynyr, paske ken kar dhe hajn.

  Reply to this comment
 5. anonim April 16, 12:27

  keta rektoret jane hajdute le licensuar nga presidenti se vjedhin per nje mur rrethues te pa ndertuar dhe per nje dere 670000 euro dhe firmosin ne 13 bordero dhe behen me te fuqishem se vete presidenti, hekrat sa me pare hajduteve te licensuar dhe te urryer nga opinioni publik,,,,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim