Pse hesht Sali Berisha për paktin detar 2, me Greqinë?

October 13, 2018 20:36

Pse hesht Sali Berisha për paktin detar 2, me Greqinë?

Nga Myslim Pasha

Sali Berisha që nga viti 2009 e këndej s’iu nda së mbrojturi Marrëveshjen e parë për delimitimin e detit me Greqinë, me të gjithë përkushtimin e tij për ta larguar e për ta mbuluar, atë Pakt Pushtimi  Marrëveshja ishte përgatitur në mënyrë të shpejtë e të fshehtë, e  firmosur  nga Minsitrat e jashtëm në prani të Kryeministrave.

Sali Berisha nuk hoqi dorë në aspekti tekniko ligjor për të mbrojtur metodën e brazlargësisë strikte që çonte në humbje Shqipërinë. Për personazhet negociatorë dha poste më të larta dhe s’kurseu sulmet ndaj mediumeve dhe oponencës profesionale. Me po me të njëtin vendosmëri sulmoi Gjykatën Kushtetuese, duke aluduar se situata ishte përgatitur nga një shtet i tretë…( ndikim I Turqisë!!!…etj).  Kaluan nëntë vjetë dhe pritet që të mbushet viti i dhjetë nga ai moment historik i trazuar.

Që nga janari i këtij viti, e në vijim, Sali Berisha ka qënë i vetmi burim që ushqente njoftime për negociatat dhe negociatorët e rinj.

Sidomos pas takimit të Kretës.

Me siguri që brenda strukturave të Ministrisë së Jashtme dhe të Europës ai ka njerëzit e tij që e informonin, kur pjesa tjetër e mediumeve dhe oponenca e shoqërisë civile, mbahet ende në hermetizëm.

Sali Berisha permëndi me emër dhe dy anëtarë të Grupit Negociator, duke iua shpalosur edhe biografitë, mospërkimet,  po ashtu shfaqi edhe imazhe të pranisë së tyre në Takimin e Kretës, duke hamendësuar edhe për pazare (më jep atë hapësirë…. të jap këtë zonë…!) që kishin filluar. Ai ngriti zërin në mbrojtje të Zonave Ekonomike Eksluzive Naftëmbajtëse duke deklaruar se “ai me të tijtë, me trupat të shtrirë!  do të vendoseshin në hapësirën detare, në mbrojtje të pasurive përrallore!”

Po ashtulloj ai komentoi për herë të parë metodat dhe principet duke u qasur me “equite= equity= equitable solution…” të cilat s’i kishte pranuar gjer atëherë. Hollësitë vijonin, ai fliste për vonesë në “blerjeve të software-s grafike” nga pala shqiptare. Ndiqte veprimtarinë brendshëm të grupit dhe anëtarëve të veçantë të cilat nuk kishin pranuar të firmosnin… ( ai deklaroi për ata se “ishin patriotë…etj) ”

Të gjitha këto pandehma, për herë të pare,  në shumë informacione të tjera atij i dolën parashikimet.

Informacionet që mbërrijnë nga vendi fqinjë , të përkitura edhe me ato të Berishës, na rrëfejnë se e sotmja e Paktit Detar-2 është e përngjashme me atë të Paktit Detar-1.

Prej këtij çasti Sali Berisha filloi të heshtë. E pabesueshme!

-Mospranimi i palës greke të principeve dhe metodave që i sigurojnë Shqipërisë zgjidhje ne drejtë dhe të ndershme,

-mospranimi i” equite”

-shmangja nga diskutimi për Zonën Ekonomike Eksluzive , të vetmen në Otranto,

-shmangia po ashtu edhe e Barketës shqiptare… etj

Këto e kanë  bërë Berishën të ndërroje mëndje.

Po a ka rënë në gjumë ky i pagjumë!?!

Dyshohet! Shurdhëria brenda zhguallit të tij është e përkohshme.

Kush është çelësi i enigmës?

Ndofta, mendohet se ajo që ka ardhur dhe pritet të kryhet , e afron atë jo vetëm me palën Greke me të cilën e bëri marrëveshjen e parë, por edhe me Kryeministrin e sotëm i cili e ka akuzuar atë për tradhti kombëtare. Ky përkim do të bëjë që t’i ngelet në kurriz Kryeministrit të tanishëm, barrikada që ka  ngritur Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë me nenin 4/4:

“Nuk duhej të ishte zbatuar parimi i baraslargësisë strikte për përcaktimin e kufirit detar, i cili ka sjellë pasoja të disfavorshme për shtetin shqiptar duke humbur padrejtësisht sipërfaqe të konsiderueshme hapësirash detare, për shkak se dy brigjet kanë kushte gjeografike të ndryshme. Në vend të tij duhej zbatuar parimi i baraslargësisë i kombinuar me ekitene (frëngjisht equite ose anglisht equity), i cili bën të mundur arritjen e një rezultati të drejtë dhe të ndershëm.”

Në kushtet kur  kënaqen  synimet gjeostrategjike dhe ekonomike të Greqisë në Veriun e Detit Jon, Otranto dhe Kanalin e Korfuzit, krijohen mundësi dhe zbutje të fqinjit jugor në hapjen e rrugës për në BE.

“BE”?

Ky do të jetë moment tjetër ndryshimi për Berishën,  shpresë që ai të zgjohet dhe t’ia fillojë luftës nga e para, për të akuzuar Qeverinë e Sotme për Tradhëti.

Ja kjo është një histori groteske  e heshtjes së Sali Berishës dhe hedhjes në det të interesave kombëtare.

v.l/Dita

October 13, 2018 20:36
Komento

29 Komente

 1. eh moj Rrospi Islamute ,qe more me qaf Shqiperine ne Shekuj October 13, 20:54

  Bakojani – rrospis islamike basha ,;

  qenke partiot allaturka ti por edhe klloun ?

  Rrospia islamute basha ; ehKaristo Qirias Ministre

  per Karrigen/ Pushtetin ne ju falin gjithe Detin Shqiptare

  me gjithe peshqit brenda .

  Reply to this comment
 2. BLACK SWAN October 13, 22:13

  Kolonel, i ke akoma ato gradat ti, apo ti mori rrrrrripjellja ??
  pse nuk je atje në komisionin e trajtimit të këtij problemi ??
  nuk donte Bushati junior ?? di më shume se ti ai …është më soft si tip 😛

  e di si mu duk ky artikulli mua ??
  ne e dimë që ky yni është kurvë, po dhe e juaja pak kurvë është
  dmth, Rama po mbron marrëveshjen e Berishës, po ama e ka fajin Saliu që nuk po gërthet ???
  Kolonel, unë nuk jetoj në Shqipëri, jam dakort me Konicën … Shqipëri … dmth e preva biletën vetëm ikje, po doja të dija- Saliu po qeveris akoma ??? Ai është në pushtet ??
  unë nuk habitem , sepse ne nga udhëheqësit,vetëm vdekja na ndan, por habinë e kam me ju,
  Përse dilni ende në gazetë ? s’po bëni asgjë, perveçse po forconi kultin e saliut; po tregoni që nuk ka asnjë shpresë.

  Të njëjtën luftë që i bëre Berishës, bëjua dhe këtyre, po jo duke u fshehur pas ariut, ashtu Saliut, ngrijeni vetë zërin, juve nuk jeni TaoTao Balla …Ramën e rrëzon nje ‘armik’ si ti ,dhe ju e dini, për Shqiperinë duhen rrëzuar të gjithë nqs nevojitet …

  Juve nuk ju fal historia !

  Reply to this comment
 3. Ylli October 13, 22:18

  Cfare kuptuat me kete Gjelin e Detit ….edhe shejtan edhe budalla.
  P.sh Lymin i kam lexuar shkrime me titull “Berisha duhet te heshte” dhe tani shkruan ” pse hesht Sali Berisha” !?!?!?.
  Sali Berisha o Lym dhe jy Lymrat e Detit keq apo mire ate Marreveshje e publikoi dhe ca shejtan si Lymi kapen rastin te behen “heronj deti” dhe ca budallenj ju dha mundesia te beheshin “analista deti” .
  Ndersa tani o Lymi i Detit ,cudi sesi nje “hero si tyne” Edi Rama nuk po e informon .!?!? Si ka mundesi qe Kolonelin e Detit ( cfare sharlatanizmi) po e mbajne larg marreveshjes me Greqine.?? Si te mban Perendimi i Eger i Amerikes o Clint Eastwood i Mallakastres.??
  Kthehu e na ndriço o Kolonel se po na marrin detiiiiiin.Hahahahahaha…..o limon i shtrydhur i detit.Te perdori Edi Rama si i donte trapi dhe ti tani “o limon shtrydhur” do me la mutin me shurre.
  Edhe mjaft se le nam .E morrem vesh qe Edi sta pjerdh dhe si shejtan-budalla qe je do te marresh vesh ndonje lajm mbi Marreveshjen nga postimet e Sali Berishes.
  Nje pyetje bej vetes “limon i shtrydhur i Edit”…cdo ishe ti pa Sali Berishen !?!?!
  Ed Rames si çun tirone ja heq kapelen per nje gje….te gjithe keta provincialet qe vuajne nga “deliri i madheshtise” si puna e ketij fshatarit mallakastriot ,i perdor dhe i kthen ne uturak per nevojat e tij mediatike.
  Ec aty Ed djali !!!

  Reply to this comment
  • Shaqo October 17, 21:26

   …Po ta njohesh nga afer Lymin dhe Seferin, do te vesh duart ne koke. (Seferi i vellai, pa pike shkolle; dy muaj kurs dhe tak oficer dhe bile poet e shkrimtar.. ) dhe Lymi kerkon te turbulloje ujrat. Ia krehen shume bishtin…
   Pse nuk e ka kundershtuar Beqir Gerbin ndonjehere matufi Lym. Eshte profesionist i vertete, pa llafe, me argumente e pjesnarres ne delimitimin e detit me Italine. Po Lymi? Thjesht nje oficer topograf-hartograf

   Reply to this comment
 4. Nik October 13, 22:53

  Shteti Shqiptar ne kohen e Zogut kishe tresparence te plote ne diskutimin e disa çeshtjeve kufitare me Jugosllavine e atehershme. Pala Shiptare e bisedimeve perveç qeverrise i raportonte parlamentit te athershem dhe popullit, qytetareve. Ndersa sot 80 vjet me von, demek ne te ashtuquajtur demokraci nuk ka transparence fare, fare as nga qeverria as nga presidenca! Terr and hermetizim i plote!
  Nik

  Reply to this comment
 5. Albani October 14, 03:25

  O Kolonel, qe ke mbaruar studimet per izotermat dhe izobaret qe tregohen ne hartat !
  Po ku di ti nga marveshjet nderkombetare per rregullimin e kufijve detare?
  ME CFAR MENDJE SOT KUR QEVERIS PS DHE RAMA, TI I KERKON LLOGARI ATOJ QE KA MBI 5 VJET QE NUK ESHTE NE QEVERISJE ?
  AKOMA JE ME ATAVIZMAT E NJE NJERIU QE MBI TE GJITHA VE PARTINE KOMUNISTE.

  Reply to this comment
  • mirel October 14, 18:51

   ky Albani eshte ndonje i ekipit te Ramutit.
   Sa diskutohej per Veriun e Kosoves perdite botonte komente qe te behej dhenia e veriut.
   Tani del si ekspert i detit.
   Shko mor plere Ramiste se nuk e mbulon dot tradhetine e Ramutit. E ka marre me vete targen e Saliut, targen e tradhetarit dhe do ti ngelet ne shpine tere jeten.

   Reply to this comment
 6. demo October 14, 05:01

  Ky Problemi i Detit eshte ca me i rende se cec mecet PD-PS.Pranimi ne BE duhet konsideruar si pranimi dhe dalja nga Traktati Warshaves.Asnje lloj Pakti nuk vlen sa Deti Shqiperise.Patrioti Myslym Pashaje mos rrije gjate ne mergim,por te vije te na ndricoje mendjen ketu.Keto shoqatat ambientaliste qe ngriten popullin ne shesh per Armet Kimike te Sadatit,ku jane tani qe tradhetia po i shkeput Detin Atdheut?

  Reply to this comment
 7. info analitike October 14, 08:13

  Po behesh qesharak o Mazllem. Mire qe u zgjove ca’ vone per ta ngritur zerin po ne vend qe te godasesh pazarxhinjte e rilindjes i bie akoma fyellit te ndryshkur te Saliut. Behu burre e shkruaj troc e jo ta lesh veten te perdoresh si lecke nga kriepsikoja. Sherbeji interesave te Shqiperise e jo atyre te partise se nuk ka gje me te tmerrshme se ta mbyllesh jeten me kete njolle turpi.

  Reply to this comment
 8. ATDHETARI October 14, 11:55

  E thene me shqip kalandrat greke kane mbritur ne bregdetin Shqipetar!Po te shikosh me vemendje thirrjet qe bejne Monik Sihanuku,Lulezime Basha dy grate njera e toto Likes e tjetra e kryekrimit Berishe jane gati qe me tu miratuar “pakti 2” te sensibilizojne popullin duke bere te mundur rezimin e Ramushit e triumfimin e Lulushit nen ombrellen gjithnje te atyre qe e drejtjne kete oporacion!Jo rastesisht opozita e ç’bashkuar deklaron nje here ne shtator per rezim te Rames ,pasi nuk firmoset ky pakt e shtyn per ne pranvere duke shpresuar qe pala greke ta pershpejtoje kete marrveshje jo se u intereson rishikimi i marrveshjes por vetem nenshkrimi per ta quajtur tradhetar edi Ramen i cili nese deri dje kundeshtarin e shikonte nga kemba tek koka tanime e shikon vetem nga koka pasi nuk e ul me koken nga fodulleku i tij!Kjo pra eshte loja qe po pergatitet me “paktin 2” ku fitues dalin perseri dy pale Greqia dhe Salia!Mjer shqiperia e shqipetaret se ç’fare skenare presin ne kurizin e tyre duke i perdorur si masha per pushtet e me pas duke i rilene ne meshire te fatit!Shqiperi te kam dhjere ,s’me kuptove asnje here!

  Reply to this comment
 9. A. Shehu October 14, 14:11

  Pse hesht Berisha per Paktin detar 2 me Greqine?
  Shume e thjeshte : Sepse eshte i njejti si Pakti detar 1.
  (ndryshe nuk ka arsye qe mbahet i fshehur per publikun)

  Reply to this comment
 10. Zigur Qarri October 14, 15:03

  Në vitin 2009, ish kryeministri Berisha, bëri një lojë të trefishtë, shumë të rrezikshme nga ana elektorale,
  por shumë të dobishme për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, njohur ndryshe si MSA. Berisha ishte
  në vitin e katërt të qeverisjes së tij dhe i duhej një sukses në politikën e jashtëme, që ishte kjo marrëveshje,
  që sillte edhe liberalizimin e vizave dhe qarkullimin e lirë të shqiptarëve në Europë, një sukses mbresëlënës
  për ata.Shqiptarët kishin vuajtur 20 vjet dyerve të ambasadave, duke paguar deri 3000 euro për një vizë,
  për një jetë më të mirë, për një hall, për një cmallje, apo për një vizitë mjekësore. Berisha llogariste asokohe
  që ky hap, do të kishte jehonë të madhe dhe do të lehtësonte përballjen elektorale që e priste në vitin 2009.
  Mirëpo penguesja kryesore ishte Greqia, e cila e mbante të bllokuar MSA, sepse dontë të nxirrte përfitimet
  e saja nga miratimi i MSA, që kërkonte konsensus të detyrueshëm, nga të gjitha vendet anëtare të Bashkimit
  Europian.Dhe çmimi grek ishte i kushtueshëm dhe i rëndë për MSA dhe kushtëzohej nga nënshkrimi i
  “marrëveshjes detare me Greqinë”, që shkonte kryesisht në favor të saj dhe nga miratimi i projektit të paparë,
  të varrezave të ushatëve grekë, copë 3, në jug të Shqipërisë.Dhe me sa duket, Berisha vendosi ta zgjidhë, këtë
  ekuacion, në mënyrë edhe më dinake dhe byzantine se sa dredhia e famshme helene.Nga njera anë informacioni
  që Lëvizja Aleanca Kuq e Zi, e Kreshnik Spahiut, kishte përvec të tjerave, edhe financime të bollshme nga
  segmente të Ankarasë dhe do të përbënte, vijën e parë të “sulmit popullor” kundër Marrëveshjes Detare,
  kishte mbrritur.Por Spahiu ishte, si edhe u provua në zgjedhjet e vitit 2013, krejt nën kontrollin politik të
  vetë Berishës, që e kishte emëruar jo rastësisht më parë, kryetar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë.Nga ana
  tjetër, askush nuk dyshonte, aq më tepër Berisha, se Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, ishte nën kontrollin
  e influencave të kryeministrit të atëhershëm.Kështuqë kryeministri gjakovar dhe tropojan, duket se vendosi
  të luajë teatrin e vet, si një lexues i mirë i Iliadës së Homerit. Ai madje vendosi të jetë vetë “Kali i Trojës”,
  i kryeministrit Karamanlis, që sëbashku me bukuroshen Bakojanis, që dukej sikur flirtonte me Lulëzim
  Bashën, nuk nuhatën dot asgjë.Marrëveshja e Detit u nënshkrua. Tirana gjëmonte nga Aleanca Kuq e Zi
  dhe protestat e saja të zjarrta, që “rrisnin cmimin” politik që Berisha paguante, në sytë e grekëve dhe
  agjentëve të ambasadës Helene në Shqipëri.Mbas këtij nënshkrimi, që në të vërtetë, përsëri i kushtoi shumë
  Berishës në zgjedhjet 2009, Greqia hoqi embargon dhe MSA u firmos me nxitim. Segmentet e Ankarasë,
  rritën financimet për Aleancën Kuq e Zi, që mbërriti sipas sondazheve deri në 15% të preferencave elektorale
  dhe që Berisha kishte si pikësynim ti përdorte në vitin 2013, si edhe i përdori, por pa dobi.Gjykata Kushtetuese,
  “priti” sa të nënshkruhej MSA nga Republika Greke dhe rrëzoi Marrëveshjen Detare.Për të fshehur këtë lojë të
  trefishtë, pak ditë më parë, Berisha, si konspirator i përkryer, hodhi një spekullim në tregun mediatik, një shashkë,
  për të devijuar zbulimin e kësaj skeme, se gjoja Marrëveshja e Detit me Greqinë, u prish nga një ndërhyrje e tretë,
  duke nënkuptuar Turqinë.Bakojanis, duke ngrënë “turpin me bukë” dhe për të shpëtuar veten nga ky dështim i
  bujshëm në Shqipëri, e kapi me shpejtësi këtë kamardare, që Berisha i hodhi nga Tirana, për të fituar disa pikë
  politike në Athinë. Ky dhe është pra tredhëmëbëshi i kësaj loje diplomatike dhe politike që përbëhej përmbledhtasi
  nga:1. Përqafimet e zjarrta Berisha-Karamanlis, garantimi se çdo gjë do të shkojë mirë dhe vështrimet e ëmbla
  Basha-Bakojanis.2. Aleanca Kuq e Zi, nën kontroll politik.3. Gjykata “patriotike” Kushtetuese, që rrëzoi marrëveshjen
  në fjalë.Dhe Shqipëria hapi negociatat për anëtarësim në Bashkimin Europian…

  Reply to this comment
  • Zagar Qorri zedhenes i Bordellos pd October 14, 15:37

   berisha si gjithmone nji idiot ne cdo skene ,
   beri mute qe te hante .
   prandaj boll na derdellite pralla shpellaresh ktu .
   shko e tregoj ne brodellon e pd-se se ata frymezohen
   nga Muti Berthamor – berisha

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri October 14, 17:22

    Intresant,o”Zëdhenës i Bordellos së PS-s”,
    militantet e “rilindjes”jan kriminela,ose debila si ty!
    Debil,Rama eshte antishqiptari me i madh i te
    gjitha kohrave.Nese pushtteti i peversit Edvin dhe
    i mafies”rilindje”,vlejn me shume se Shteti,vazhdo
    debil!

    Reply to this comment
    • mirel October 14, 19:06

     Pazare me kufijte e Shqiperise i bejne vetem tradhetaret.
     Mos na shit Berishen si kryedinak apo kryediplomat.
     Berisha ishte ne pazar per detin si dhe per varret greke ne te njejten pozite si Ramiu.
     Asnje motiv, sado human te duket nuk i jep asnje politikani te drejten te diskutoje kufijte territoriale te shtetit.
     Dhe eshte nje justifikim sa i poshter dhe absurd. Gjoja sa te perfitohej nga MSA dhe aq ishte fitorja.
     Po ku jemi tani?
     Jemi perballe faktit qe shitja e detit eshte kthyer ne kusht dhe kriter te Greqise dhe Evropes per te vazhduar me tej diskutimet per BE.
     Nese Berisha nuk do ta kishte konsideruar fare kete kerkese te Greqise, ashtu sic Greqia nuk konsideron fare kerkesen came, gjithe kriteret e anetaresimit do drejtoheshin drejt qellimeve te tjera, qe do ishin drejt problemeve ekonomike dhe politike te brendshme te Shqiperise dhe jo diskutimi i kufirit.
     E pare ne kete menyre, sic po ndodh dhe sot, Berisha ka bere te njejtin akt tradhetie te turpshme dhe te ndyre si kjo qe po ben Ramiu.
     Vetem te mendohet qe Shqiperia te shkundi perseri ngarkesen e diskutimit te kufirit i duhet te beje disa hapa mbrapa thelle ne histori dhe te pervishet me krahet e me koke per te permbysur gjithe negativitetin dhe pasojat e ketyre bisedimeve plerash te tradhetise.
     Dhe duhen politikane qe marrin vendime te forta publike dhe te degjueshme.
     E para, tradhetia e Berishes duhet te ishte denoncuar zyrtarisht nga shteti i Ramiut, dhe jo te ngelej te denoncimi elektoral.
     Berishes dhe Bashes duhet tju ishte ngritur dosja nga shteti dhe duhet ti ishin dorezuar prokurorise per hetim
     Shteti duhet te kishte ngritur akuzen me kohe ndaj tyre per tradheti kombetare.
     Kjo, do ta poziciononte shtetin para BE ne nje menyre te tille qe ta bente te qarte qe kufijte e Shqiperise nuk negociohen, por negociohet per te drejtat e shqiptareve per te punuar ne BE.
     Dhe kjo eshte arsyeja pse Berisha hesht.
     Sepse Berisha jo vetem mezi pret te behet mareveshja, sepse eshte paguar per ate pune, por bile ka kerkuar haptazi qe te jepet deti sipas mareveshjes se Bashes, dhe jo sipas mareveshjes “me te mire” te Ramutit.
     Pra kemi te bejme me nje tradhetar qe ka nje mision per te mbaruar. Tradhetine qe nuk e perfundoi dot nga vendimi i Gjykates Kushtetuese.
     Ato perallat qe tregon ti jane per idiotet. Mundohu te kuptosh qe nuk ti blejne te gjithe.

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri October 14, 19:41

      mirel,un solla vetem nje fakt.Do te kundershtoja veten nese them se Berisha nuk ka mekate.Por,por ne kohen e tij,
      marrveshja e Detit u be transparente,kjo i dha atehere mundesine Z.Myslim Pasha,te sillte argumentet e veta,qe i beri
      publike.”Rilindja” e mban marrveshjen te fshehte!Presidenca nuk e ka nenshkruar akoma,keto i mbajn anen Rames!
      E njejta gje si me rruget.Rama i ka ndertuar me tre fishin e kostos se Berishes,por perseri mbahet ana e Rames,
      sepse Berisha ka shume mekate.Edhe Enver Hoxha ka mekate pa fund,por Hidroçentralet nga marrim energjine
      elektrike sot,i kemi prej atij,dhe ky eshte fakt.Gjith mirat e Plako.

 11. Klubi i Selanikut October 14, 17:05

  Pakti detar Nr-2 me Greqine u firmos ne Krete, atje e vune Bushatlien te kerceje valle greke sipas muzikes tyre. Per kete Pakt Nr-2 ka nje terr te plote informacioni. Sepse eshte komplet ne favor te Greqise.

  Reply to this comment
 12. mirel October 14, 19:08

  O Myslym Pasha, kujtohu qe Berisha hesht sepse ka nje mision te perfundoje tradhetine qe i ngeci ne mes nga Gjyjata Kushtetuese.
  Berisha e ka thene hapur ne Parlamentin shqiptare qe Greqia duhet ta marri detin sipas 2009es.
  Kjo do te thote qe Berisha mezi pret te realizohet misioni per te cilin ai eshte paguar ne 2009.
  Mos u bej naiv dhe hedh e pret kot me Berishen
  Merru me Ramutin. Ai eshte dora qe do vazhdoje misionin e Berishes.

  Reply to this comment
 13. Operacioni Zjarri October 14, 21:11

  KETU KA TRADHTI BURRA !

  Nga frika se mos varkari i hoxhajve perfundon perjetesisht prapa hekurave, ai si strumullari i gjithe kesaj meseleje, faktikisht s’i ka mbetur asnje alternative tjeter pervec heshtjes.

  Prandaj, perpara se ceshtja e diskutimit te vervitet rreth heshtjes se tij, ajo duhet te perqendrohet rreth pyetjes, se perse po heshtin si gur varri gazepat tane me meditje, nderkohe qe po te njejten intrige, po te njejtin pisllek, duket se jane duke e luajtur edhe sivellezerit e komunistit Sali si pasardhes te PPSH-se?

  Perse keta bedela partiake po e fusin gazepat koken ne rere si struci, dhe nuk e drejtojne andej nga duhet shenjestren?

  Per tentativat e ri-firmosjes se ketij pakti pazari detar, pothuajse gjithe lexuesit jo-militante duket se po mbajne te njejtin qendrim patriotik. Nese pas pazarit me detin territori i Shqiperise do tkurret edhe me shume se c’eshte tkurrur nder shekuj, ky pazar do marri emrin e tradhetise se larte kombetare, njelloj si dikur tradhetia me shitjen e Manastirit nga satrapi i zogollajve. Kete kreu i shtetit e ka te qarte si drita e diellit, ndaj dhe e ka refuzuar dhe shpresoj se do ta refuzoje edhe ne te ardhmen.

  Reply to this comment
 14. Kris 1 October 15, 01:38

  Myslim,
  Deri tani as Rama dhe as Bushatlliu nuk kane folur per paktin detar.Ata te perdoren ne rrezimin e marreveshies se Berishes .Fakti qe nuk jane transparente per marreveshien tregon se jane ne ujra te trrubullta.Merren me Babalen!Edvini te cfrytezoi ti per te marre pushtetin dhe per te vazhduar rrugen e Berishes

  Reply to this comment
 15. Lulekuqet mbi mure October 15, 11:59

  Kush degjoi krisma????
  E shikoni pra!!! Krisma nuk ka pastur…edhe nese ka patur ato kane qene diku larg.

  Reply to this comment
 16. cmenduria "anti greke" duhet te mare fund . October 15, 17:49

  mund te flitet edhe keshtu….
  greqia, te mare edhe me shume, se ka per te mbajte me buke shqiptaret, qe jane atje dhe ca ndyresira anti greke, qe jane ketu ….

  Reply to this comment
 17. jane ca "antimunista" qe quhen "marenglen" dhe ca arab me emer .."kris" October 16, 13:58

  krisit, (ham-u-tit arab) : pasi mbarova pune me tet’ eme, qe ishte shtruar atje per t’u nderzyer, me t’pjelle ty….

  Reply to this comment
  • Kris 1 October 16, 15:00

   Djalit tim ja fal gabimet pamvaresisht se mutin e ben arab.Te fala mamase dhe thuaj se mua me ka marre shume malli

   Reply to this comment
 18. Kris 1 October 16, 15:01

  Djalit tim ja fal gabimet pamvaresisht se mutin e ben arab.Te fala mamase dhe thuaj se mua me ka marre shume malli

  Reply to this comment
 19. ti je katnar, ose mbetje islamike; di ti c'domethene "kris". October 16, 17:15

  po ku di, t’replikosh ti, o pjelle anale …

  Reply to this comment
 20. fteri October 16, 23:29

  Pse hesht Sali qeni për paktin detar ?….- shikoje në foto më lart se përse qesh Bakojani ,atëher do kuptosh kush është i fituari .

  Reply to this comment
 21. Arben October 19, 21:35

  Black Swan ti je nje trap e pederast me pergjigjet e tuaja.Je nje zagar i Sali Berishes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim