Na e shpjego shprehjen: “Do shkoni për lesh!”

Nga ARBEN DUKA April 29, 2013 08:10

Na e shpjego shprehjen: “Do shkoni për lesh!”

Midis nesh ca shprehje,

Qarkullojnë shpesh,

Kush ma zbërthen shprehjen:

“Ke ikur për lesh”?

 

Nëpër shumë biseda,

Ja ndiej tingëllimin,

Po s’ia kam mësuar,

Asnjëherë kuptimin!

 

Gjithë trurin në punë,

E vë dalëngadalë,

Po s’kuptoj dot unë,

Për ç’lesh bëhet fjalë!

 

Veten lodh kaq shumë,

Edhe pyes i ziu,

A për lesh bagtie?

A për lesh njeriu?

 

Përgjigje të saktë,

Domosdo që s’gjej,

Sepse në natyrë,

Ka lesh gjithandej!

 

Do, s’do – do të mbetesh,

Keq në grackën tënde,

Se dhe vetë njeriu,

Ka lesh në shumë vënde!

 

Me shumicë në kokë,

Në sqetull e faqe,

Në këmbë e në duar,

Po dhe në mollaqe!

 

Në të tjera vënde,

Që dot s’m’i nxë goja,

Lesh ka me shumicë,

Ndaj i ka dalë boja!

 

Plot me lesh majmuni,

Ariu-bajlozi,

Po për çfarë leshi,

E kish fjalën Xhozi?!

 

Të na e sqaronte,

Do të ishte mirë,

Se fundja kjo fjalë,

Nuk se është e ndyrë!

 

Janë të ndyrë ca vënde,

Ku mbin pa hesap,

Po kuptimin shprehjes,

S’ia kap që s’ia kap!

 

Ndaj dhe them këtu,

Sipas mëndjes sime,

Nga vendi ku rritet,

Kjo fjalë merr ngjyrime!

 

Për leshin e kokës,

Plot këngë janë kënduar,

Ne i themi flokë,

Për ta zbukuruar!

 

Për mjekrën e bardhë,

Edhe për mustaqet,

Po s’ka këngë akoma,

Leshi te mollaqet!

 

Veç këtij të fundit,

I kanë bërë hilera,

Se ka nja dy këngë,

Për leshrat e tjera!

 

Kështu nuk mbaron,

Kurrë kjo histori,

Ajo që e tha,

diçka edhe di!

 

Mos na ler në terr,

Dhe në sherr mes nesh,

Na e shpjego shprehjen:

“Do shkoni për lesh!

 

Për ç’lesh bëhet fjalë,

Sipas Jozefinës,

Atë të penisit,

Apo të vaginës?!

 

 

Nga ARBEN DUKA April 29, 2013 08:10
Komento

26 Komente

 1. Seksologu i Porto-kaqise nga Gjermania April 29, 08:49

  Kjo Zholeja jon
  vesh me minifun
  Lokja e Malcis
  thot: hic nuk e rrun.

  Leshi sterr i zi
  gjuhen po t’mulon
  sa her ti hap gojen
  çorape prodhon.

  Ne kto 8 vite
  nji gjo nuk msoj
  e shkreta s’ka faj
  se lesh ka ne goje

  a ke ken nonjier
  ne lum t’Kirit??
  etj
  Kujdes etiken – MODERATORI

  Reply to this comment
 2. Tallava April 29, 11:37

  Nena e Jozit ka qene bashkepunetore e Sigurimit. Spiunonte kunatin e vet mbas daljes nga burgu. Ben Duka e di mire se ku duhet te pyese per te na bere nje bejte.

  Reply to this comment
 3. leshja shkodres April 29, 11:52

  ti moj mazllumja e shkodres jo per lesh kam frig ndonje presh a purri hajt gezuar

  Reply to this comment
 4. memaljoti April 29, 12:13

  lum ne se nga cilet politikan drejtohemi kemi jozin qe u thot debutetve keni ik per lesh po pse moj jozi te cpoj leshi per momentin qe u the e ke len te gjat moj e shkret se nuk ke pat brisk me e rrujt po kalo njeher nga doktori se ta rrruan ai se do kesh koh pa vajt moj e zez

  Reply to this comment
 5. Mark uk April 29, 13:36

  Kjo ka disa kuptime,ai qe nuk e kupton te marrin njerin prej tyre.Kuptimi ke ikur per lesh do me thene ke mbaruar me te gjitha.

  Reply to this comment
 6. mitro April 29, 14:23

  Fjale e ndyre dhe per rrugacet.po jo per Xhozin.Eshte bere personazh per te qeshur ,po na argeton shume dhe mendoj do mbetet gjate ne spektaklet humoristike.Urime Xhozi per ty dhe per leshin tend.

  Reply to this comment
 7. marina April 29, 14:35

  sa shume kam qeshur

  Reply to this comment
 8. Argita April 29, 14:45

  Kjo Eshte gankstere e ruges , Jo e shkodres ,. Shkodranet Jane djepi I kultures shqiptare , dhe u distancuan nga pd e zhozileshit

  Reply to this comment
 9. Koz Dynjaja April 29, 15:41

  – Shprehja e plote eshte ” ka ikur per lesh harapi ” ose “tash po shkoni per lesh harapi ”
  pasi floket e zezakut jane shume te ngaterruar.
  por me qe e majta ne pergjithesi eshte perfaqesuese e te paprivilegjuarve ,perfaqeson dhe mbron interesat e minoriteteve ,te varferve , gejve ,lesbikeve ,(citoj Bushatin ne nje emision )atehere sipas perkatesise mund te perdorin leshin e rreshtave te fundit !!!!!!!!???????

  Reply to this comment
 10. iliri April 29, 17:12

  Kjo shprehje perdoret ne Shkoder gjeresisht.Kuptimi eshte se ke shkue pe lesh ose ke humbur kot ke humbur do te thote.Nejse duka pyet per cilin lesh e ka fjalen te Penisit apo Vagines.Kjo eshte turp per Duken dhe gazeten.Pergjigjen ja jap une dukes;Te pyes te Jemen apo te Motren apo te Shoqen apo vajze po pati te rritur se ja tregojne LESHIN
  Mos e censuro sepse vete duka ka kalu kufirin.Topalli ka familje ka femije burre vlleze dhe nuk vlejne me pak se te Dukes

  Reply to this comment
  • Pickologia (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku April 29, 19:04

   zotni Iliri pse ke morr flake ti??
   e ke fajin vete qi si kupton fjale te tilla,
   si pickologe qi jom
   do mundohem me ta analizu kuptimin e shprehjes,”ke shku per lesh.”
   1-..kur perdor pastrimin e zonave intime dmth mes kamve,leshin e hudh ne wc,ose ma shqip ne hale,me qillim qe te mos kuptohet se e ke rruajtur dafllakun ose patllakun. Pra ke shku per lesh,nenkuptohet largohesh me destinacion ujrat e banjos ;)..ose varjanti i tjeter
   2-do shkoni per lesh perdoret edhe kur nji mashkull ne gjendje ereksioni si jep hall se ku osht vrima dhe prishet pa e fut mrena,dmth e derdh mbi lesh.
   Te lutena Gazeta e nderume Dita botonja kumentin tem se jom lodh me gjet shpjegimin e sakt.
   Me shprehjen Ke shku per lesh kom ne plan me mbrojt dezertacionin ktu ne Lugano te Zvicres
   Kur nji femen si Zholja jone perdor nji zhargon te tille duhet ta ket perjetu vete,kur dikush shkon per lesh.
   Gjuha shqipe osht gjuha ma famoze ne bote.
   Shpreje te till se gjen ne asni vend tjeten.
   😉

   Reply to this comment
  • shpati April 29, 20:33

   Jo more “ilir”,pse nevrikosesh???
   Xhozi,qe e tha ,ajo duhet te jape pergjigje se per cfare LESHI E KA LLAFIN!!!
   Ne se ti,per cdo gje pyetke GRUAN,MOTREN APO VAJZEN tende,eshte puna jote!!!
   Qenke njelloj si Xhozi!!!
   Edhe ti paske shkuar per LESH!!!
   PS:Vendin e leshit po ta le ty ta zgjedhesh!!!
   Jemi demokraci,apo jo!!!

   Reply to this comment
 11. lani April 29, 17:22

  Poshte partia e ish sigurimsave, oficereve, sekretareve te partise, komunisteve, atyre qe shanin ameriken dhe europen kapitaliste. E dine vete ata se tek kush parti votojne….
  Amerika nuk ju do prandaj ju ka lene thate……

  Reply to this comment
 12. Shpirag April 29, 20:21

  Më doli përpara,lesh i Jozefinës

  Po shkoja ngadale,tutje Jagodinës,-1-
  Me marshin e pestë i jepja makinës…

  C’më doli në radio zë i Jozefines,
  Me ikjen për lesh…përsipër vaginës…

  Përsipër vaginës,gjatsi e pallakinës,
  Leshi i kokolepsur në tru të Jozefinës…

  Se c’ishte ky lesh,ku deputetët shkonin,
  Ta themi mes nesh,penisin provonin..

  Se ku e provonin,lesh arapi vëra,
  Fusnin pallakinën,dhe s’ndihej e tëra…

  Nuk ndihej nga leshi,dal në parlament,
  Kokolepsur cështja,ne vrimën skrement…

  Keni shkuar për lesh,nuk shikoni vrimën,
  Kush nuk e kupton,vallë Jozefinën?!…

  Kjo është dhe ideja,që mban Jozefinën,
  Tani deputetet shikojnë pallakinën…-2-

  Ka të gjatë,të shkurtër…ka dhe pa të fare,
  Si është bërë Saliu,mbetur nul,plot halle!…

  Kush s’ka pallakinën,ngatërrohet tek leshi,
  Ndryshe si Tritanit i mbin prapa preshi…

  C’pate Jozefinë,na tregove leshin,
  Gjithë burrat dihet,kanë përpara preshin!…

  E ndala makinen,tutje Jagodinës,
  Më doli përpara lesh i Jozefinës!…

  -1- Jagodina,fshat ne Lushnje
  -2-Pallakina,levë hekuri e gjatë pune për te carë gurin…

  Reply to this comment
 13. nick April 29, 22:39

  moj e dashur telendare
  qe di shume punet e leshit
  qe kur ti je kryetare
  plasi injoranca sheshit

  Ti urrejtjen ke ne vena
  dhe s’e fsheh as per fasade
  sulesh si Pallade Atena
  pastaj ngelesh veç …Pallade.

  Veç Pallada me te shara,
  me urrejtje dhe kafshime
  ku ka sherr ti je e para,
  ku shklyjne zhelash – je me trime.

  moj e dashur telendare,
  o moj grua liburneshe,
  qekur ti je kryetare
  parlamenti shkoi per lesh

  nuk eshte faji yt moj grua
  qe ketu u pordh Dynjaja
  shto ketu bemat e tua
  je m’e madhe pordhe e saja.

  Ti je kryetar i “mall”
  dhe arbiter kater kembe
  per Saline te ha te gjalle,
  per Saline shqyen me dhembe.

  Do t’i them Shkodres fisnike
  qe shkoi dimrin – uje ne gju,
  sa te pillte ty moj mike,
  me mire pillte nje kercu.

  Se paku do ngrohej Shkodra
  qofte dhe vetem nje minute
  se te çmenden mal e kodra
  nga terbimi yt harbut.

  Me mire mbylle gojen fare
  sa na çan daullen veshit
  moj e dashur telendare
  qe di gjithe punet e leshit.

  21 prill 2013

  Reply to this comment
 14. SKENDER BEU I VJETER April 29, 22:42

  DOLI JOZEFINA
  QE TE SHISTE LESHIN
  PER FUTJEN E GISHTIT
  NE VERE TE VESHIT.

  DHE HAROJ AJO
  CKISHTE POSHTE FUSTANIT
  KUR LESHIN E BREKEVE ,
  SHQYENTE JATAGANI.

  E SE S’ISH VERTET
  JATAGAN ME XHUFKA
  POR ISHTE NJE MIK
  QE KISH DALE PER JUFKA.

  EH MOJ JOIZEFINE
  BERE SHUME KARIERE
  ME KEMBET E TRASHA ,
  LESHIN DUKE PRERE.

  PRIT E PRIT PASHUKU,
  PRIT E PRIT LEFTERI
  SA LESH TE KANE PRERE
  SE MBAN DOT DEFTERI.

  E MEGJITH ATE
  MBETE LESHATORE
  DHE KUR E NDJEN HUMBJEN
  QESH SI NE FITORE.

  UNE E DI PSE QESH
  ME GOJE DER TE VESHI,
  SE DHE NE RENC NGA FIKU
  DO TE RRITET LESHI.

  DO RITET KET RADHE
  NE TRUP ,NE FYTYRE,
  DO BEHET I BARDHE
  DO JETE PA NGJYRE.

  Reply to this comment
 15. sazan April 30, 06:06

  eh jusepine bajga qe keni vjedhur dhe vrare popullin mbase te zene mallkimet

  Reply to this comment
 16. lani April 30, 08:32

  A degjuat ? Do ti japin Tapi atij qe punon token.
  Filloi Reforma Agrare si ne 1945.

  Aman vetem ata mos ta marrin se do fillojne nga Vjedhjet e medha.

  Vetem komunistet,bijte dhe nipat e bllokut mos ta marrin qeverine se kane shume kohe pushim dhe do vjedhin si te terbuar( kane dhe kryehajdutin Meta qe do ti mesoje).
  PPSH udhezon :

  – Pronareve ti merret prona dhe florinjte
  – Armiqte ne litar, pushkatim dhe internim
  – Te luftohet Imperializmi Amerikan dhe kapitalizmi
  – Vendi te qeveriset nga varfanjaket, leckamanet e spiunet
  – Njerezit te ushqehen me bar se fondet duhen per arme e bunkere

  dhe per zbatimin e ketyre pikave do te kujdeset:

  – Nipi i Spiro Kolekes
  – Djali i Xhelil Gjonit
  – Djali i trimit Myslym Peza

  dhe shume e shume bij, nipa ose ish kuadrot tone te partise,ushtrise, sigurimit dhe familjaret e pasardhesit e tyre.

  Reply to this comment
 17. mitro April 30, 11:35

  Vetem per leshin e Xhozit u thurren dhjetra poezi, merre me mend po te behej fjale per ndonje gje tjeter afer tij.

  Reply to this comment
 18. ciko-nili April 30, 11:48

  Kemi gjithe jeten
  O Arben vellai
  Kush iku per lesh
  Kush e tha i Pari

  E tha Jozefina
  Ne kulm te inatit
  Se i ka bere punet
  Si leshi i Arapit

  Se lesh prej Arapi
  E bene Shqiperine
  Kjo zonje e leshit
  Bashke me Saline

  Se pyeta zonjen
  Per c’lesh behet fjale?
  Per ate ne koke
  A ate ne shale?

  Se po qe se blen
  Lesh moj Jozefine
  Vure nje reklam
  Hap nje magazine

  Te dorezojme lesh
  Nga dhite e nga dhente
  Jo nga leshte e b…..!
  Zoti mos e dhente

  Dikur qeveria
  Qe ajo e preshit
  Dhe tani do mbetet
  Qeveri e leshit

  Reply to this comment
 19. qifqia April 30, 17:40

  Ngjan si pashai i Janines me Vasiliqine, ditepreri. Po dhe kjo duket kaq e bukur. Sy mos marçin e prapa Diellit shkofshin .

  Reply to this comment
 20. dini April 30, 17:52

  Klo seshte fjale e ndyre mos ia futni kot.Do shkoni per lesh eshte me shku dam .Ose do lani lesh do beni pune te mundimeshme koti.Ia futni kot fjala lesh eshte me perfshirje te ndryshme seshte banala dhe e turpeshme.Varet nga fjalija qe shoqerohetn

  Reply to this comment
 21. moni April 30, 19:20

  Ky album me poezi nuk e nderon kete gazete. Bejtexhinjte e mesiperm me A.Duken ne krye e kane shkelur. Sidoqofte tregojne talentin dhe moralin e tyre dhe te familjes se tyre.

  Reply to this comment
 22. beni April 30, 23:32

  Grande!

  Reply to this comment
 23. Bedri Miftari May 6, 16:11

  Asnjeri nuk po e di shprehjen te shkosh per lesh…
  Eshte shprehje qe perdoret nga blegtoret..

  Kur nje dele eshte dobesuar shume ajo nuk ben me per mish…e vetmja gje qe vlen eshte
  leshi i saj prandaj shenohet, dhe ndahet ne nje ane per tu vrare per lesh se mishi i saj eshte si mish miu e nuk hahet…

  … ose figurativisht jeni te mbaruar krejt, jeni ne ngordhje…ju ka ardhur fundi…keni cofe…jeni coftina….ngordhesiia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim