Na ishte një herë BONIFIKIMI!

December 4, 2017 11:47

Na ishte një herë BONIFIKIMI!

Në kohé diktature,
me shokun Enver,
vendi s’u përmbyt,
as edhe një herë!

Aherë goxha dimër,
kish në Shqipëri,
pa pushim-tri muaj,
binte borë e shi!

Lumenjtë përmbi fshatra,
kurrë s’kishin vërshuar,
se vendi i gjithi,
qe bonifikuar!

Lumenjtë pa pengesa,
derdheshin në det,
dhe për fat të mirë,
shteti ishte shtet!

Me argjinatura,
brigjet qenë mbërthyer,
po tani në shtrat,
që të gjithë janë gryerr!

Edhe hidrovoret,
që non stop punuan,
në kohë të Enverit,
të gjithë u ndërtuan!

Qenë të paprekur,
gjithë pyjet tanë,
dhe të rinj u mbollën,
miliona fidanë!

Kanalet kulluese,
të drejtë si vizore,
gjithë ujërat i çonin,
nëpër hidrovore!

Në brigje lumenjsh,
kurrë nuk ndërtohej,
kjo në atë kohë,
as mund të mendohej!

Po mbas nëntëdhjetës,
ndërtues mizorë,
kanë ngritur pallate,
dhe mbi kolektorë!

Po sapo këtu,
erdh’ demokracia,
kundër vetë natyrës,
u bë badërdia!

U mblodhën barbarët,
nga ishën e s’ishën,
gjithë ekuilibrat,
si makutë i prishën!

Nga Nënë Shqipëria,
s’hoqën vetëm yjet,
shkatërruan fushat,
dhe rrafshuan pyjet!

Shteti i sapoardhur,
jo që s’vuri dorë,
po me gjithë barbarët,
u bë bashkëpunëtor!

Çka për pesë dekada,
këtu u ndërtuar,
çdo ditë e nga pak,
krejt u shkatërrua!

Qeveri e sotme,
që ca nuk e duan,
njëzet vjet masakër,
tani po i vuan!

Njëzet vjet masakër,
masakër vërtet,
s’mund të rindërtohej,
veç në katër vjet!

Kjo është e pamundur,
kot vazhdojnë sherret,
se tani natyra,
mbi ne po hakmerret!

Arben Duka

December 4, 2017 11:47
Komento

16 Komente

 1. sh qipe pelivani December 4, 12:26

  Shih kur te sulen
  gjithe lehsit e shqupit:
  “Rapsod,shahist,
  intelekt- leshja… e Mark Ukit…

  Ham,humet e njohur
  veçan ne ket’ faqe,
  do lepijne Duken,
  njera ne mullaqe…

  Pastaj,do i sulen
  si ujqer te etur
  Enverin do shqyejn
  nga qe eshte i vdekur…

  Se, sa ishte gjalle
  ballist,legalist…
  rrinin si mizat
  nden’ te kalit bisht.

  Reply to this comment
 2. Populli December 4, 14:04

  Ne kohen e diktatures me Shokun Enver,
  vendi ish i permbytur komplet ne Mender…
  kur ushqim te femijes e merr me rracion,
  c’permbytje me te madhe o Duke kerkon?
  fshatari buken ne qytet nuk blinte dot,
  ka permbytje me te rende se kjo o idiot?
  kur per 50 vjet Talloni ishte Mbret,
  ka me permbytje e me ibret?
  kur per nje fjal goje vdisje ne qeli,
  c’permbytje tjeter do ti or njeri?
  vendi u permbyt jo pak por 50 vjet,
  si ajo permbytje me kurre nuk do kete,
  sado ti qaje shpirti shume disa enderrimtareve,
  Enveri nuk ngjallet me nga Esfeli i Gomareve…

  Reply to this comment
  • shqipe-pelivani December 4, 20:30

   E vertete per ç’thua zotrote
   Qe per gati 50 vite,
   qe s’ka patur boll ushqim,
   e te tjera, si kjo, permbytje….

   Vertete,qe kjo ka ndodhur
   Por jo per te gjithe,o njeri.
   u ka ndodhur 100 veteve
   mut-stermuti si ti…

   Ju mbetjeve te ballit,
   bashkepuntor te nazizmit
   tradhetare te vendit
   dhe sot pjes’ e krimit…

   shqupist te salehit
   I djeshmi komunist
   Qe mbledhur i ka
   gjithe ju, flliqesit…

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes December 4, 20:47

   Niku tend duhej te ishte “Balli”, ose “Diversanti”, “Populli” nuk mund te jete, sepse ti nuk e perfaqeson.
   Qe na kujton tallonin ben shume mire, sepse eshte nje e vertete, por kur thua “50 vjet tallon”, behesh i pabesueshem, sepse eshte nje genjeshter teper e madhe, eshte njesoj sikur te deklarosh qe ne Gerdec u vrane 2600 njerez apo ne 21 dhjetor qeveria vrau 400 veta.

   Reply to this comment
 3. demo December 4, 18:29

  Ballist,zogist dhe xhaferr Devist
  vetem mos me quaj sllavo-komunist
  Eshte sera juaj Sali katundari
  Oxhak,brez pas brezi,Ismail Qemali

  Sali malokun,shejtanin me boje
  e gjeti Enveri,kur shkoi ne Tropoje
  E njohu shejtanin,lugati plak
  Ne Bllok e futi,deri ne Oxhak

  E gjeti shejtanin ne Lug te zi
  qe kur te permbyset mos te kete qetesi
  qe kur te permbyset,t`i nxjerre ujet e zi
  Te mbytet Shqiperia me dy luge shi.

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit December 5, 11:10

  Sot permbytjes ja gjejme lugen
  ngrejme dolli per Arben Duken.
  Rrofsh e qofsh si te dish vete,
  i kalofsh qind e gjashtedhjete.

  Te uron nga larg “gjermani”
  o Ben Duka partizani,
  ama torten plot me drita
  lypset qe ta bleje “DITA”.

  Reply to this comment
 5. vjola December 5, 13:02

  Te lumte

  Reply to this comment
 6. bejtexhi pa shkolle December 5, 13:15

  shahistet erdhen ne fuqi
  qysh me nedhjete e njene
  shkateruan tokat me shtatpes njene

  e nisen me lumenjt
  shkatruan dhe male
  per mirqenien e popullit
  ngriten firmat piramidale

  rahen gjokse mbajten fjalime
  nuk pushuan dit e nate
  deri sa ne fund
  na sollen vitin nent..shtat

  rihnin gjokse betoheshin per saline
  me qindra te rinj u vrane
  me mijra moren aratine

  mlidheshin ne presidence
  kuvend me saline
  per tu armatosur
  shkateruan ushterine

  sa ran nga pushteti
  po ju vinte plasje
  me nentdhjete e_teten
  sajuan nje vrasje

  te renet nga froni
  me dakortesi me saline
  me tanke dhe arme
  sulmuan te re qeverine

  ky vit qe me fat
  se nuk pati vrasje
  por me nderkombetaret
  paten vec perplasje

  tete vjet opozite
  gerthiste hajduti cirej dembeli
  nuk degjuam gje tjeter
  cdo or e minut nano krimineli

  mbas tete vjet ne opozite
  me shpifje e trillime
  sa moren pushtetin
  kishin te tjera mendime

  do mbjellim ullinj dhe arore
  elb edhe tershere
  ne fund e menderosen
  hodhen ne ere nje fshat te tere

  do bejme centrale berthamore
  ta kalojme evropen
  ne fund shqiperis
  i pregatiten gropen

  ra prap qeveria
  ra dhe lazarati
  tani do degjojme
  drogaxhi dhe kriminel i gjati

  Reply to this comment
 7. Filozofi December 6, 00:46

  Kane vojtur shtazet antikomuniste dhe po vuajne edhe sot . Nje pjese e tyre fale perkrahjes se Armiqve te Shqiperise dhe Shqiptareve jane rregulluar mire me Pasuri dhe biznese te ndyera por shumica e tyre jane me keq se nen Enverin ! Bota asnjehere s`e ka urryer Komunizmin as Enverin por Shqiptaret dhe Shqiperine !Edhe Njeqind here te nderruohej Enveri nga posti prap Shqiperia do mbetej “Komuniste” dhe lindore e kurre s`do behej Perendimore se vet Perendimoret ( Berlini ,.Londra, Versaji , Atlantiku , Dejtoni , Rambuje-ja ) e kane Futur ne Lindje , ne Bllokun e Fese se Lindjes dhe kontinentin e Lindjes .

  Reply to this comment
 8. Shqiponja December 11, 23:05

  Arben Duka , je dhe do mbetesh legjend e te shkruarit te se vertetes, edhe pse ka mbeturina qe ju ka ardhur dita sot te lehin.
  Nje bravo te madhe …sepse vargjet e tua nuk mund ti komentoj gjithkush ,se nuk harrin dot te kuptojn,dhe bejne sikur komentojn.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*