“Na kanë nxjerrë në rrugë nga shtëpia, u përsërit Berisha i ’93”. Revolta e djalit të Enver Hoxhës, letër Ramës dhe ambasadorëve

June 29, 2020 13:55

“Na kanë nxjerrë në rrugë nga shtëpia, u përsërit Berisha i ’93”. Revolta e djalit të Enver Hoxhës, letër Ramës dhe ambasadorëve

Dje, policia ka nxjerrë në rrugë të madhe djalin e madh të Enver Hoxhës, Ilir Hoxha dhe familjen e tij.

Është një akt arbitrar, të cilin Ilir Hoxha, në një letër të hapur drejtuar Kryeministrit të vendit, e quan as më pak e as më shumë: “Dhunim banese. Vjedhje e relikteve dhe dokumentacioneve të ndryshme të Enver Hoxhës. Vjedhja e orendive personale…”

Në vijim letra e plotë e Ilir Hoxhës, drejtuar Edi Ramës botuar sot nga gazeta DITA.

Tiranë, më 29.06.2020

LETËR E HAPUR

DREJTUR: ZOTIT EDI RAMA
KRYEMINISTER I SHQIPËRISË

PËR DIJENI: ZONJËS YURI KIM
AMBASADORE E SHBA

ZOTIT LUIGI SORECA

AMBASADOR I BE

ZONJËS ERINDA BALLANCA

AVOKATE E POPULLIT

KOMITETIT TË HELSINKIT PËR MBROJTJEN E TË DREJTAVE TË NJERIUT VJENË

Ju drejtohem Juve Z. Edi Rama (pavarësisht opinionit që keni për Enver Hoxhen, ai është mendimi juaj që mua nuk më intereson) une po ju drejtohem si Kryeministri i vendit tim, për të me mbrojtur nga institucionet që ju drejtoni. Më konkretisht ndaj IKMT-s me drejtuese Znj Dallëndyshe Bici.

Bazuar në ligjin e shpronësimeve Nr. 8561 datë 22.12 1999, në kuadër të realizimit të projektit “Mbikalimi i Pallatit me Shigjeta- Rrethrrotullimi Shqiponja”, (Loti I), u njoftuam për shpronësimin e banesës sonë. Nuk patëm asnjë kundërshtim, madje treguam mirëkuptimin tonë të plotë, për mospengimin e realizimit të kësaj vepre të madhe publike. Ndërkohe ishim në pritje të merrnim dëmshpërblimn që na takonte, që të sistemoheshim në një banese tjetër si dhe prisnim njoftimin shkresor nga IKMT-janë lidhje me afatet qëNe duhet të largoheshim nga banesa. Gjykoj se këto janë detyrime që administrata shtetërore ka ndaj qytetarëve të këtij vendi, të cilet kanë të drejtën të trajtohen me kujdesin dhe respektin e duhur dhe jo me veprime fashiste sic ndodhi me ne.

Por …

Më datë 26 Qershor 2020, ora 9, në godinën ku banoja une dhe pjestarë të tjerë të familjes Hoxha, u paraqitën inspektoret e IKMT me fadroma për të prishur ndërtesen. Për t’ju vëne në dijeni, neve nuk na kishte ardhur asnjë vendim shkresor nga IKMT për prishjen e pallatit, ku duhej të ishte e përcaktuar dhe data që duhej të largoheshim nga ndërtesa. Pra u ndodhëm para një veprimi krejt arbitrar. Në këto kushte u detyrova t’idërgoj nje sms znj Dallëndyshe Bici ku i shkruaja :”Mirëdita, po ju lutem për një gjë. Kanë ardhur për të prishur shtëpinë. Nuk kemi kundërshtim. Të lutem ta shtyni dhe dy ditë se nuk po arrijmë të zbrazim apartamentin. Do ju lutesha me mirëkuptim për shtyrjen. Faleminderit. Me respekt Ilir Hoxha.

Zonja në fjalë megjithëse e pa sms, nuk dha asnjë përgjigje, duke qenë institucioni i saj fajtor.

Për mos u zgjatur, pas presioneve të vazhdueshme arrogante të punonjësve të IKMT , duke na prerë dhe dritat për ta bërë fakt të kryer, na nxorrën me dhune nga banesa, ku kishin mbetur shumë relikte dhe materialetë Enver Hoxhes si dhe objekte tona personale.

Qëllimi i znj Dallëndyshe Bici ishte qëme cdo kusht të nxirrte në mes të katër rrugëve familjen e Enver Hoxhes, dhe ia arriti qellimit. Mbetem pa shtëpi dhe ato orendi dhe objekte që shpëtuam ishpërndamë në miq e shoqeri. Më vjen keq zoti Kryeministër që t’ju them, se u përserit e njëjta situatë sic na nxorri nga shtëpia Sali Berisha në vitin 1993. Më vjen cudi si përputhen këto akte fashiste edhe pas 30 vjetëve, për më shumë nga një qeveri e majtë?!!!

Por, nuk mbyllet me kaq. Persekutimi i familjes së Enver Hoxhes u duk qartazi, se pasi na larguan me forcënga banesa, IKMT jo vetëm nuk e prishi pallatin por lejoitë hyjnë njerez nga rruga që të plackitnin cfarë kishte mbetur në banesën tonë. Në këtë rast ne u demtuam jo vetëm materialisht por edhe moralisht se gjërat e shtëpisë tonë përfunduan në duart e njerzëve të panjohur, ndërkohë që mund të ishim lejuar ne ta boshatisnim banesën.

Nuk e kuptoj zoti Kryeminister. Administrata juaj kishte gati dy vjet kohë, që cdo gjë të shkonte më së miri. Edhe Ne të sistemoheshim në kohë dhe punimet të mos pengoheshin. Pse duhet kjo arrogance. Për të treguar që jeni të fortë dhe mund të bëni cfarë tëdoni, apo keni një administratë të paaftë për fatkeqësi të këtij populli.

Institucioni i IKMT mban përgjegjësi dhe une do të ndjek rrugën ligjore për:

– Dhunim banese

– Vjedhje e relikteve dhe dokumentacioneve të ndryshme të Enver Hoxhës

– Vjedhja e orendive personale

– Shkelja e të drejtave të njeriut

– Dëmi moral dhe ulja e dinjitetit të familjes time.

Për të gjitha këto do të kërkoj dëmshpërblim moral dhe material.

Uroj dhe shpresoj që drejtësia e re do të jetë e paanshme dhe jo e politizuar.

Në fund kam një falenderim për korrektësinë e Policisë së Shtetit që ishte në lartesinë e detyrave të saj.

Me respekt

ILIR HOXHA

 

——–

Botuar në DITA. Ndalohet kategorikisht ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen e redaksisë dhe pa citimin korrekt e të dukshëm të burimit

June 29, 2020 13:55
Komento

182 Komente

 1. Ruzhdi.kurani June 29, 13:58

  Nuk.ka.fare.te.drejt.te.ankohet.ky.pjell.gjerperinjsh

  Reply to this comment
  • Bureto June 29, 17:43

   Të isha ne vendin e Ilir Enver Hoxhes, do te me vinte shume turp të beja publke nje leter te tille, që sensibilizon dhe prek ndjenjat e mijra familjeve dhe individeve shqiptare, se ç’u punoi regjimi i babait te tij. Jo vetem qe u moren shtepine e laçke e plaçke por edhe i internuan baltrave te Myzeqese dhe kampeve, si ai i Tepelenes.
   Po tregoj vetem nje episod te treguar dekada me pare nga nje burre ne moshe, njeriu i mire Albert Pali (ndjese që i permend sot emrin, se as qe e di ne ron me akoma ne Itali). Sipas ligjit per “kthimin dhe kompensimin e pronave”, ketij i lindi e drejta te merrte vilen e tij, trasheguar nga babai nje tregetar xhami nga Shkodra. Vila, sot rezidenca e ambasadorit britanik, ne kohen qe iu rikthye ishte ambasada palestineze, te cilen ambasadori nuk e leshonte me preteksin se ma ka dhene Enver Hoxha. Edhe pasi pronari kerkonte minimalisht t’i paguante qirane ai perseri i binte fyellit ne nje vrime, ma ka dhene Enver Hoxha pa qira. Ishte kjo koha kur zoti Pali me tregoi historine e tij:
   Në vitin 1945, isha tete vjeç, kur organet e diktatures pa vendim gjykate erdhen ne shtepi dhe moren ne bodrumin e shtepise ikerkonin babait ku i kishte fshehur florinjte. Ai nuk pranoi te kishte dhe ata e rihnin aq sa une duke degjuar ulerimat e tij, nga shkallete siperme
   pashe dyshemene e bodrumit mbuluar me gjak. Babi u ngeli ne duar, siç i thone, dhe ne, nenen motren dhe mua, pas disa diteve na nxorren nga shtepia dhe na internuan ne kampin famekeq te Tepelenes.
   Rreth atij kampi jane thene e shkruar shume, ndaj nuk po ndalem, por z.Pali me tregoi edhe kete episod te trishtuar. Ishim femije dhe kur na merrte uria jemi detyruar te hanim edhe copa gazetash.
   me vone , e ndihmuam zoterine, na hodhi ne gjyq mbas sugjerimit dhe e fitoi ate. Gjykata detyroi shtetin shqiptar, institucionin p-erkates, t’i aguante qerane. Mbas disa vitesh mora vesh qe ambasada palestineze e kish liruar dhe Z.Pali ia ka dhene me qera apo e ia ka shitur ambasades britanike.
   Po keto nuk besoj se nuk i di djali i madh i Enverit. Dhe mu per kete duhet qe t’i vije turp qe kruan ende plaget e të mjereve që sakatoi babai i tij.

   Reply to this comment
   • mirel June 29, 18:10

    E shikoni qellimin e Ramutit, beri te harrohen ligjet 20% dhe minoriteti me 300 firma.
    Beri te harrohen ligjet per zaptimin e bregdetit dhe tradhetia e radhes me Greqine per shitjen e Jugut.
    Ne vend te kesaj e beri ceshtjen e Ilir Hoxhes karamele per antishqiptaret e Zogut.
    Plan ideal per te harruar cfare grabitje kolosale po i ben ketij kombi.
    Dhe prape, gjithe antishqiptaret qe Hoxha i denoi me te drejte i bashkohen qellimeve antishqiptare te Ramutit, njelloj sic ju bashkuan Zogut, Esat Pashes, nazizmit e fashizmit kunder Shqiperise.
    Ky eshte fakti, ky eshte shembulli

    Reply to this comment
    • @Mirel purtha July 1, 01:39

     Ku je more Mirel kaka qe ke nje kujtese kaq te f’orte’. Nga Edi Rama na ka ardhe e keqja ne shqiptareve. C’te ka bere Edi Rama ty Mirel, mos te ka bere gje nenen sepse nuk e kuptojn nje urrejtje kaq patologjike dhe kembengulese ndaj Kryeministrit me te mire qe ka pasur Shqiperia. Nuk ke faj sepse ti do Sali qenin (ndoshat je sypeshkaqeni) qe ta fuste me plumb bytheve dhe te flakte ne kanal. More qen bir qeni! Va fan culo!

     Reply to this comment
     • Liria July 1, 08:46

      O mirel purtha!
      Edi Rama eshte po aq ARMIK i shqiptareve sa edhe Sali Berisha!
      Ti mund te thuash se Rama nuk ka vrare njeri!
      Perkundrazi,Rama ka VRARE shtetin ligjor,demokracine,ka rrenuar administraten qendrore dhe vendore,ua ka mbyllur gojen te gjithe shqiptareve te ankohen duke nxitur KORRUPSIONIN me gjigand ndonjehere!
      Rama mbi te gjitha ka VRARE BESIMIN SE KY VEND MUND TE BEHET, duke nxitur 2 milion shqiptare te largohen nga Shqiperia pergjithmone!
      Sa te hapen kufijte do te vershojne me mijra shqiptare te tjere te syrgjynosen.
      Dhe Rama numeron vetem fitimet kolosale me PPP,ndersa populli nuk ka buke te haje!
      Mallkuar qofte Rama dhe ju kelyshet qe e mbeshtesni ate!

   • Liria June 29, 18:31

    Bureto!
    Ty te duket sikur e akuzon Enver Hoxhen,per gjithcka ka bere,sipas teje KEQ,por nuk arrin te kuptosh qe ben autogol!
    Socializmin e Enver Hoxhes errezuat,pasurite kombetare te te gjithe popullit shqiptar ndertuar me gjak e djerse i grabiten nje grusht kriminelesh pushtetare,pronat e ish pronareve i grabiten pushtetaret e ketyre 30 viteve !
    Shumica e popullit shqiptar mbeti me gisht ne goje pa asnje prone,duke detyruar gati 2 milion shqiptare te marrin rruget e kurbetit!
    Sistemi zgjedhor dhe ai i drejtesise eshte ndertuar ne menyre te tille,qe per 30 vjet pushteti eshte vjedhur dhe populli eshte mashtruar ne kembim te gjoja garantimit te nje vendi pune ne shtet,por qe kurre nuk u realizua!
    Te gjithe pushtetaret,kur jane ne opozite nuk kane lene gje pa akuzuar koleget e tyre ne pushtet me krime pa fund,por qe kurre nuk u moren seriozisht nga drejtesia,ndaj sot nuk kemi fare drejtesi per shumicen e popullit te mjere!
    Jane me qindra e mijra shqiptare,qe kane humbur jeten neper malet me debore apo mbytur ne det ne kerkim te nje jete me te mire,se vendi i tyre me pasuri prallore si askush ne Europe nuk arrin t’i ngope te pakten me buke!
    Sot krimi e korrupsioni eshte ulur kembekryq ne krye te shtetit e deri poshte,se askush nuk e lufton dhe viktimat kane qene vetem shqiptaret e varfer!
    Sot nuk zgjidh asnje hall pa dhene ryshfet,pa mik te forte ose me vrases me pagese!
    Deputetet dhe ministrat jane kthyer ne biznesmene,por kurre si perfaqesues te popullit!
    Sot lirite dhe te drejtat e njeriut vlejne aq sa vlenin dikur ne kohen e pushtimit nazist!
    Mund ta akuzosh Enver Hoxhen per cdo gje,por ai ka vepruar vetem ne baze te ligjeve te kohes!
    Ne se ato ligje nuk ju pelqyen,prandaj edhe u rrezua ai sistem!
    Por kjo nuk te jep te drejten ty,qe pasi ke 30 vjet qe pretendon se ke vendosur demokracine ne Shqiperi,kerkon te veprosh si ai sistem qe ti sot akuzon,se del qe ke instaluar FASHIZMIN apo NAZIZMIN hitlerian!
    Ne se nenen,gruan,motren apo vajzen e ke KURVE nuk mund te shash te tjeret per imoralitet!
    I dhjeri nuk e shan dot te permjerin,o Bureto fashisti!
    Ja njerez te tille si ty vuri ne trekembesh socializmi,qe te jetonin rehat shumica e shqiptareve!
    Provojeni e beni nje referendum popullor per Enverin dhe do kuptoni se cfare mendon shumica e shqiptareve sot!

    Reply to this comment
   • PO , PO June 29, 18:43

    Bureto , gjithkush ka mendjen e tij dhe sipas mendjes ben edhe zgjedhjen . Ti , ne shuuume raste ke zgjedhur te futesh ne tufen e kafsherise kanibale te bajraktarit serb te Vicidolit , edhe pse duket sikur ke dale nga nje truall i njerezve te qyteteruar e me emer te nderuar gjirokastrit . Ti mbase ke problemet e tua qe nuk ti njohim , por cfardoqofte , nuk te justifikon qe te humbasesh logjiken normale te te qenit njeri , pertej urrejtjes se verber , qe i kthen njerezit ne kanibalizem , te hane njeri tjetrin .Keshtu shqiptaret , ( ne se je gjirokastrit shqiptar dhe jo pasardhes i bujkroberve greke qe solli ne Dropull shume kohe me pare pashai i Janines) me karakterin e ashper e te rrembyer qe kane , do te veteshfaroseshin nje dite jo te larget !

    Reply to this comment
  • Clirimtari June 29, 17:54

   PROPOZIM!
   I propozoj te gjithe shqiptareve te ndershem,patriote dhe idealiste qe vleresojne jeten dhe vepren e BABAIT TE KOMBIT SHQIPTAR ENVER HOXHA,qe ne pergjigje te afishimit te nje numeri llogarie,te japim kontributin per blerjen e nje shtepie per femijet e Enver Hoxhes ku te jete brenda saj edhe nje muze kushtuar kesaj fihure te pa perseritshme te kombit shqiptar!
   Jam i sigurte se shqiptaret atdhetare kudo ku jane ne mbare boten do te arrijne te grumbullojne aq para sa brenda nje muaji te perfundoje ky aksion mbarekombetar!
   Ky do jete mjinimumi,qe shqiptaret mund te bejne ne nderim te jetes dhe vepres se shqiptarit te MADH ENVER HOXHA!

   Reply to this comment
   • Shefqet Cela June 29, 18:47

    Përshëndetje zotëri i nderuar!
    Këta fashistë me maska demokratike, duke nëpërkëmbur familjen e ENVER HOXHËS, këtij, vetëm i rrisin vlerat.
    Ndiej keqardhje të thellë për situatat e kësaj familje.
    Mua më shqetëson akoma më shumë fakti që EDI RAMA, ME KËTO VEPRIME, PO E ÇON TË MAJTËN NË OPOZITË.
    Këtu qëndron dëmi më i madh i vëndit tonë, të cfilitur, në këto 30 vite.

    Reply to this comment
    • Zana June 30, 09:14

     Edi Rama per aresye te karieres se tij eshte Zo gist.Nuk ka parti socialiste,bile ndryshoi dhe ngjyren nga roze ne lejla.
     Keta hecin ne gjurmet e mbretit zog me idene mashtro e vidh popullin.I prin prepara busti i ketij hajduti i njohur nderkombetarisht .
     Mos prisni nga Edi Rama pasi eshte njesoj si Berisha.Ju kujtohen pardesyte e bardha?Vertet qe ky la bere dicka,rruge etj por mos harroni ne sa borxh e ka futur vendin.

     Reply to this comment
  • Te tille jini , sa here qe hapni gojen June 29, 18:22

   Deri tani , jemi detyruar te mbrohemi me shume nga rreziku permanent grek e serb , por kemi harruar idjote dhe armiq te eger e te perbetuar ndaj ketij vendi , elementin turkoshak e arab , qehihet pas kuranit dhe hiqet me hipokrizi te neveriteshme , si me njerezori !
   Ashtu si sivellezerit e tij siameze greko – serbe , keta duhen mbajtur nen mbikqyrje me lente , sepse jane vertet cerdhe te rrezikeshme gjarperinjsh . As edhe me te voglen tolerance ndaj shtazeve te tilla !

   Reply to this comment
  • cuf dabjoni June 29, 19:39

   should ilir !
   je ne gabim….ne 93 nga vila 31 shkove ne nje banese tjeter jo ne rruge. cfare nuk arrive te merrnje nga shtepia ato qe ti i quan relike u ruajten ne vile deri sa nuk pati vendim gjykate per konfiskim dhe I morret te gjitha.
   mos genje

   Reply to this comment
  • Beni June 30, 08:39

   Duket , që qenke kafshë, jo njeri ,o Ruzhdi kurani. Po sikur te nxirrnin ty NGA shtepia padrejtësisht? Turp per ty.

   Reply to this comment
  • Amina Rada June 30, 09:01

   Nuk eshte Rama i atij kallepi, e as Berisha nuk ishte. Po duhet te jete nje si dajua im qe u shua me familje e me ckishte nga rraca juaj e shpifur. Atehere e kupton cfare do te thote te te neperkembe dikush, kur ta fusin ate turirin ne mut e te kishte vene edhe kemben persiper, ashtu sic ua vune oficerat tuaj vajzes se tij.
   Pthu rraca e felliqur mos pafshi driten e diellit

   Reply to this comment
  • Lala July 1, 18:35

   O Ruzhdi Kurani , shko ngri bythën përpjet,
   e mbylli syt me shuplaka,
   “Muhameti ,, zot i ” madh,,
   është ai, që ta vë mbrapa!

   Reply to this comment
  • LUKA July 2, 10:57

   O ti leshi i boleve,po gjithe cka beri Enveri e beri per gjithe popullin ta shfrytezoj.Po cfare bene keto qe shkatrruan cdo vler si materiale ashtu edhe motale dhe juridiko shoqerore.Bandat bejne ligjin,pak te duket.Ku eshte arsimi shkenca shqiptare….Nga 4mil kan mbete vetem2 mil.Enveri nuk krijoi pasuri per vete dhe familjen gjithe ishte e shtetit.Nga ajo cka ndodhe tash shume pake pastrime ka ber i MADHI ENVER.

   Reply to this comment
 2. Lili June 29, 14:02

  Oh!!
  Po kurbaba yt shpronesonte shqiptaret jo komuniste e kur motra juajshetiste midis Parizit me bizhuterite e vjedhura nepershtepite e fisnikeve shqiptare Kjoishte ne regull !!!
  Hajtse edhe kaq miresjellje nuk meritoni thuaj flmqe ulate rahat!

  Reply to this comment
  • Gertruda June 29, 14:51

   O kafsha Lili!
   Po mju sikur pretendoni se keni ndertuar nje sistem politik demokratik me te mire se ai qe ndertoi Enver Hoxha?
   Pse doni te mateni me nje njeri qe e keni quajtur diktator,kriminel etj,kur vete jeni sjelle si fashiste?

   Reply to this comment
   • Lili June 30, 08:23

    Jo ju edhe mbetjet e juaja alla saliberisha e ramiz alija e keni krijuar kete regjim ´demokratik! ´

    Reply to this comment
  • Gertruda June 29, 14:51

   O kafsha Lili!
   Po ju sikur pretendoni se keni ndertuar nje sistem politik demokratik me te mire se ai qe ndertoi Enver Hoxha?
   Pse doni te mateni me nje njeri qe e keni quajtur diktator,kriminel etj,kur vete jeni sjelle si fashiste?

   Reply to this comment
   • Tani June 29, 15:28

    Hahaha. Po ti me Lil kosovarin ben replike?! Lere Lilin ne France se i duket vetja “cosmopolitan” dhe vjen ne forumin e gazetes per te ngrene mut.

    Reply to this comment
    • Lili June 30, 08:26

     Tani , lili eshte shqiptare , dmth po aq kosovare sa ´shqiptare e shqipnise. Shpirtnisht edhe zyrtarisht se nenen e ka nga kosova e baben nga Kukesi! Per inat tuaj!

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 29, 19:58

    lene mi ti lilin se ajo është “material arsimor”!
    ku di ti mi më shumë se lili!!
    ajo ka mbaru shollë prestigjoze në zvicër!!

    Reply to this comment
    • Lili June 30, 08:34

     Jo vetem ne svicer, edhe ne france! Mos u merzit per lilin qe ju njeh mire…e sidomos kete familje kur vinte ne Pariz! Nje dite tjeter ju tregoj se pse e si!
     Sa per me qesh vjen nje here per nje shfaqje nje president i juaj , incognito nga shqiptaret , po pa e ditur se pergjegjeset e sigurise aty ishin shqiptare qe bezbeli e njohen !… per zojen ne fjale ajonuk e ka ditur se mjekohet nga ´armiqté e saj…
     A po shihni se jemi pak ma sojnik se ju : punet private e femijeve tuajne Pariz nuk i kemi perdor …

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 July 1, 08:05

      lil aman të keqen unë ty!!
      shkruaj më mirë në frëngjisht se ka shumë mundësi të shprehesh shumë më mirë!!
      për ne mos u bëj merak,e përkëthejmë me googletranslator!!të siguroj se përkëthimi do të jetë më i kuptueshëm se shqipja tënde!!
      pavarsisht se përkëthyesi elektronik është për të qarë hallin!
      lil,mua më pëlqen hermetizmi,por vetëm në poezitë e njëherë e një kohe,romantiçizmin gjithashtu,por kur flas për president e presidente “incognito”i fus dhe emrin pas,jo ta mbaj fshehur,për të bërë pak ankth!!
      lil ta kam thënë dhe herë të tjera:”ti mund të jesh e zonja,gjithnjë me pikpyetje,në zanatin tënd”,por të garantoj se jashë tij?!
      je një analfabete,je një injorante e mbi të gjitha nuk ke mundësi të dalësh nga lëkura tënde!!e lëkura tënde e ka emrin urrejtje!dhe kjo lëkurë me këtë emër prodhon vetëm hakmarrje!!
      dhe për të arritur në realizimin e plotë të këtij prodhimi ti përdor çdo lloj mjeti!ti nuk kërkon të shkosh përpara lil!!ti do të plotësosh kënaqësinë e “bodrumit”tënd!
      dil jashtë e shiko se ka dalë djelli lil!ai është burimi i jetës dhe jo errësira e bodrumit,hakmarrjes tënde!!
      edhe nëse tjetri e ka përdorur hakmarrjen ndaj teje!?
      përpiqu ta këpusësh hallkën,mos e bëj zinxhir!
      sepse dhe tjetri do të të këthehet me të njëjtën hallkë!!
      duke qënë se ne shqipot nuk kemi mundur asnjë herë ta këpusim zinxhirin e hakmarrjes,jemi këtu ku jemi!vetëm prodhojmë ZINXHIR HAKMARRJE!!
      ps:lil,nuk e di në egziston një shkollë e tillë,por do të të këshilloja ta ndiqje meqënëse nuk je e zonja ta bësh vetë nga brënda shpirtit tënd!!ndonjë shkollë ku mësohet se si të bëhesh njeri!!thjeshtë për të dalë nga rroli i kafshës instiktive!!

  • mirel June 29, 16:06

   Gabim, Lili, gabim i rende. Grabitesit e Shqiperise jane Zogu, Esat Pasha, Berisha dhe Ramuti me hordhite qe i ndjekin.
   Me Enver Hoxhen maten vetem malet, jo morrat dhe plerat si hordhite qe futen per te vjedhur.
   Fataliteti i Shqiperise eshte se ata qe e mbajne veten per demokrate jane barbare ne gjeneze. Shteti ne duart e barbareve eshte pisllek. Kaq mjafton te kuptosh se cfare i ofrohet Shqiperise nga keto lloj bajgash bastarde. Krimi shteteror ka marre forme me aprovimin e ballisto zogisteve, sic ndodhi ne 90en

   Reply to this comment
   • Lili June 30, 08:22

    Do qe t’i sjelli fotografite e motres me bizhuterine kur ajo erdhi per manukuren e saj ?!

    Reply to this comment
   • Lili June 30, 08:44

    jo jo mirel: te tregoj nje rast ne fillim te 90 shit ´: na ishte ne pariz si studente ne Unesco ( post diplomike) nje kusherine eNjerit te bllokut : donte te shiste bizouteri ne Pariz : edhe mbasi ishin me vlere te madhe ato njehere na thirren neve mos i njohim si bizuteri te familjeve fisnike shqiptare, para se t’i propozojne zojes nje çmim: u takuam me ate zoje bibliotekare kishe po me flori disa millionesh qe nuk ishin te saja!..
    Pyete sot ajo jeton ne kanada kur Nexhmija kishte rretjin e saj besnik ku shperlahen paret e maffias komuniste qe ma b va one u ´investuan ne shqiperi nga firma ´kanadezé sikur ato ´austriané te Nanos e Rames, apo svicerian te arben Bores, alias djali i Ramiz Alise!

    Reply to this comment
  • Tironc denbabaden June 29, 21:47

   Ti Lili do jeshe kurva e serbit Saluk dhe e atij kryetarit te Ave Naltmadhnia qe ka vjedh florin e qe na ka ngushtu edhe trotuatin me gjithe maloket e vet qe pru pri Lacit,pleharat, e, e ketyre florive te tjere.Te rafte ne kaptine mas 30 vjeteve qe quhet Demokraci me keq se te birit te diktatoritte te shkatrojne qysh nga ajo placka jote personale e ca te kap libri i shpise.Kurve e qelbet

   Reply to this comment
   • Lili June 30, 08:50

    A jo lili ka nje dosje armiqesi me komunistin berisha se va zgedhi ramiz Alia! Nje dite do ju tregoj!

    Reply to this comment
   • Lili June 30, 08:58

    Ti tironc?! Kur jo se kete fjalor rrugacesh , kur nuk eshte fjalor i nje Tironçi! Kane pasur pak Zotnillek edhe ne shamjet e tyre Tironcit!

    Reply to this comment
   • ELIOT July 1, 15:08

    hik more analfabet shko pirdhue tek vorribomit tirons coban nga dajti ;;;

    Reply to this comment
 3. ISH ANTIENVERIST June 29, 14:03

  zoti Ilir mos u merzit kurajo!

  nuk i kane bere me shume Enverit se Jezu krishtit

  te dy ketyre shenjtoreve i kane profetizuar armiqte e tyre

  Reply to this comment
 4. KORÇARI June 29, 14:17

  Turpi më i madh për Shtetin Shqiptar , pavarësisht personit që e ka shkruajtur këtë letër , ai mbi të gjitha është QYTETAR SHQIPTAR I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË dhe si i tillë ka çdo të drejtë që i përcakton KUSHTETUTA.
  Mënyra e veprimit të IKM është , TË PAKTËN BANDITESKE, të shpronësosh dikë ,nënkupton ta dëmshpërblesh , gjithashtu përpara se të çosh fadromat atje për të rrëzuar banesën , ta kesh rehabilituar diku tjetër ,nqs nuk është dëmshpërblyer ende.
  Kjo është nga të DREJTAT MË ELEMENTARE që kanë qytetarët dhe nga DETYRIMET MË NJERËZORE që ka Shtrti ndaj qytetarit.

  TURP , TURP , TURP !!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. xxx June 29, 14:25

  Me vjen keq aventurieri Rama ka halle boterire per te zgjidhur.
  Hallet e popullit ja pason administrates dmth askushit.

  Keqardhje e madhe per kete fatkeqesi.
  Shume shqiptare jane te pabese te pacipe. Si nuk mundet te siguronit nje banese gjithe keto kohe ne meshire te fatit megjithe mbeshtetjen e shqiptareve te ndershem.

  Reply to this comment
 6. miku June 29, 14:42

  Babai yt more zagare, i mori pronen, ju muri parate , ju mori florinjt, i nxorri zvarre nga shtepite dhe ne fund ju mori jeten, pa ju dridhur qerpiku, pa nje gjykim formal, dhe i zhduku pa nam e nishan.Ik ore zagare se ke proma ne Framce, shko se te jep para sa te duash dkali yt drogaxhi.

  Reply to this comment
  • Te tille jini , sa here qe hapni gojen June 29, 16:54

   Vetem nje egersire pylli mund te versulet keshtu si ti or neandertali “mik” , sepse ti nuk je njeri ne radhe te pare , qe te te jepet e drejta per te komunikuar me njerezit !

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 29, 20:00

   o r miku
   atëherë ti nuk qeke më i mirë se babai i këtij!!
   atëherë mos thuaj se ke ndërtuar një shtet më të drejtë se babai i këtij!!
   ti ke ndërtuar një shtet hakmarrës,me kanibalë që deri dje, i lëpinë bythën babait të këtij dhe tashti po i hanë dhe të bijtë!!

   Reply to this comment
  • ju mori florinjt, June 30, 00:31

   Po ua mori dhe jua adha atyre qe u a bragiten dhe i lane pa breke, te hanin buke thate, qe i lan popullin analfabet !
   U mori florinj atyre si Presidentii shqiptar qe vodhi floririn Like FLORI dhe shume njerzeve si Like Floriri qe pas 90 kane vene pasuri te papara me gjakun e ketij populli gjysma e te cilit eshte ne emigrim !
   U amori florinjt anti shqiptareve bark derra dhe me ato florinj ndertoi Shkolla, Spitale Rruge Fabrika uzina, Universitetete
   Sic e shikoni Enveri nuk mori gje me vete nuk la pasuri nuk trashgoi asnji pasuri njerzeve te vet

   Shikoni kush jane pasuruar !! Ata qe e luftojne edhe sot, bastartet politikan allias shqiptar te paguar nga serebt greket turq e italian Like Floriri Sali Berisha Ed Rama Lul Basha qe kane aq pasuri sa ti trashgojne 10 brezave te tyre Keta shkatruan Shqiperine dhe shqiptaret u akane nxirre jeten duke i vjedhur pronat shtepite te gjitha pasurite e tyre kombetare
   Ilir Hoxha nuk eshte i vetmi qe ballafaqoet me nje padrejtesi klasike banditeske e pushtetareve lokal dhe qendror ka shume shqiptar te thjeshte te pa mbrojtur nga ligji nga shteti qe e ka per detyre ti mbroj !
   Ka me mijra shqiptar te tjer qe ndodhen ne te njeten situat te till kur shteti nuk del ne mbrojtje te qytetarit Nuk me duhet se i kujt eshte Ilir Hoxha ai eshte shqiptar
   Shembuj se ne krye sot jane banditet politikan shqiptar qe komandojn shtetin dhe ligjin ne sherbim te tyre dhe familjeve te tyre ka plot !

   Rezuam diktaturen komuniste dhe ndertuam shtetin e banditeve feudal ne shekullin 21 !

   Reply to this comment
 7. Arben June 29, 14:50

  Nqf eshte pergjegjes babai i tij per krimet 50 vjecare kunder popullit shqiptar, ky nuk ka asnje faj. Sic duket edhe pasuria e djalit te Enverit eshte modeste. Me duket shume i arsyeshem ne logjike,e mirkupton interesin publik dhe nuk behet fare pengese kundrejt demshperblimit te prishjes se baneses. Mendoj se eshte nje e drejte humane interesi i individit dhe interesi publik, e jane nje dhe shteti duhet te gjeje zhjidhjen. Pamvaresisht menyres se drejtimit babai i tim nuk mendoi kurre per interesin ekonimik te gruas dhe femijeve te tij dhe vetem ne kete aspekt ka vlera E.Hoxha. Rriti dhe edukoi nje familje me kulture.

  Reply to this comment
 8. intelektuali June 29, 14:53

  Ilir Hoxha:

  “Letra e Hapur” qe ke hedhur ne gazeten DITA me shume adresime kunder Armikut te Kllases qe duket si “Letrat e Hapura” Enverit qe hidhte babai yt ne ZERIN E POPULLIT sa here kur ishte ne siklet dhe nuk e zinte gjumi i nates nga pucet dhe komplotet qe i pergatisnin shoket e tij komuniste njeri pas tjetrit qe nga Koci Xoxe i Jugosllavise komuniste e deri tek Mehmet Shehu i Bashkimit Sovjetik dhe kur kerkonte ndihmen vellazerore here nga Josip Tito, here nga Josif Stalini dhe ne fund edhe nga Mao Ce Duni, perpara se te futej ne Dimrin e Vetmise se Madhe,

  prandaj:

  PSE NUK I DREJTOHESH PER NDIHME VELLAZERORE AMBASADORIT TE VUCICIT TE SERBISE KOMUNISTE DHE TE PUTINIT TE RUSISE BOLSHEVIKE O DJALI I ENVERIT, ILIR HOXHA?

  sepse:

  Mbase ambasadoreve i kane mbetur nostalgji komunistesh qe nga Koha e Qepes e Partise se Punes kur Enveri i shiti kosovaret te Rankoviqi per t’i vrare dhe masakruar si bashkepuntore te gjermanit dhe kur me pas shkoi ne Moske tek Stalini per te spiunuar Titon dhe Dimitrovin si pucista per Federaten Ballkanike qe kishin sajuar kunder interesave sovjetike ne rajon. Ambasadorja e SHBA, ambasadori i BE-se ne Tirane dhe Komiteti i Helsinkit per Mbrojtjen e te Drejtave te Njeriut ne Shqypni nuk kane si ta degjojne zerin dhe te lexojne “Letren e Hapur” per ndihme, sepse nuk e lejojne fantazmat e dhjetra-mije viktimave te Enverit dhe Nexhmijes qe akoma, sot 30 vjet pas reneies se Murit te Berlinit nuk kane gjetur Drejtesi ne vendin tone,

  prandaj:

  Aman mos luaj teater me “Letra te Hapura”, fshihu poshte barit si zhapik si ne te gjitha vendet e tjera teish komuniste te Evropes Lindore dhe gezoju jetes qe Edi Rama ta ka siguruar me nje bujari te habiteshme duke te shpetuar djalin, Ermalin nga burgu, kur e kapen gjermanet si administrator te Fabrikes se kokaines ne Xibrake, prone e Taualnt Balles, mos luaj teater per drejtesi humane njerezore qe eshte e panjohur nga familja arrogante Hoxha qe nuk ka kerkuar asnjehere per lumenjte me gjak njeriu qe mbushi Enveri ne Shqypni gjate Diktatures se tij sadiste antinjerezore, ty si djali i madh i tij, nuk te kemi degjuar asnjehere te kerkosh falje qe Enveri falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere dhe qe i degradoi shqyptaret si “Nje fis prej Afrike Zulu” dhe qe la pas kete klase politike hajdute dhe vrastare njesoj si babai yt, klase pushtetare te korruptuar fanatike qe prish Teatrin Kombetar te Bosias njesoj sic prishi Enveri Bashkine e Tiranes me argumenta “dopolavoro fashiste” per te ndertuar shemtiren Muzeu Kombetar me yll ne fasaden sovjetike komuniste, ne nje kohe qe po kjo klase e korruptuar politike qe ka lene mjeranet ne termetit ne qiell te hapur pa nje dyshke ne xhep, tani po kerkon te hedhe badiava lekat e buxhetit te shtetit per te riparuar Piramiden Famekeqe te babait tend qe ka i zene vendin lulishtes ne krah te Kryeministrise me nje vendim personal te Ramizit dhe Nexhmijes pa kurfare “Letre te Hapur” pa baze ligji apo referendumi, vetem po te shesi Ermali Ferrarin e tij do te keni mundesi te bleni vila si pallate te vilat e Manes ne Farke, ose apartamente te Kodra e Diellit.

  prandaj:

  MOS U QA DHE DHE MOS KI FRIKE
  SE KE LUAN BREGASIN NE AMERIKE

  Reply to this comment
  • Dibrani June 29, 16:10

   “Intelektuali” Agron Tufa, nuk jane te gjithe shqiptaret skutha si ti, qe i lepihesh Zvicres per me sistemue atje veten dhe 5 cullet e tu.

   Reply to this comment
  • Te tille jini , sa here qe hapni gojen June 29, 17:06

   Intelobole ,si gjithmone qendron ne krye te cdo fantazisti me te terbuar e antinjeri qe mban ky dhe . Ti , si egersire e vertete qe je , urren njerezit dhe jeten e tyre , kaq teper je verbuar e humbur logjiken njerezore , sa ia kalon edhe shtazes @mik ! Zaten , sera jote e kini patologjike nje shtazeri e mungese totale qyteterimi , gje qe duket ne cdo fjale qe artikulon dhe as qe ia ke idene se cfar kuptimi ka fjala intelektual , sepse truri yt eshte i stadit te krijeses se eger te lashtesise , ndaj nuk mund te kuptosh asgje nga keto qe te thuhen !

   Reply to this comment
   • intelektuali June 29, 21:22

    SHOKU:

    Me fal se nuk ta mesova kurre emerin, por ketu nuk po debatohet CV-ja e intelektualt, por rrugaci agresiv dhe arrogant i Enverit Ilir Hoxha qe shan dhe fyen grate ne aeroportet e Italise dhe te Botes sa here i thone te ule koken dhe te kerkoje falje per krimet monstruoze te babait dhe nenes se tij sadiste dhe gjakatare qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, falimentuan ekonomine me tollona dhe bunkere dhe i bene shqyptaret si nje “Fis Kanibalesh prej Afrike Zulu”. Ja shikoje veten ne pasqyre, ose rilexo repliken tende per intelektualin ne kete forum te nerum te gazetes DITA qe te kuptosh se nje hap i vogel ne evolucion te ndan nga Kafshet e Pyllit,

    prandaj:

    PER CFARE QYTETERIMI FLET TI O SHOKU?

    sepse:

    “Qyteterimi” i Enverit filloi me masakra kunder intelektualeve properendimore duke u grabitur pasurite dhe pronat, sic po deshmojne te gjithe komentuesit e tjere ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe perfundoi akoma me keq, me tollona dhe bunkere, kur kishte falimentuar ekonomine dhe kishte ekzekutuar te gjithe shoket e vet.

    prandaj:

    PSE TE QAJME DHE TE VAJTOJME PER ILIR HOXHEN?

    kur:

    Jeton ne begati si “veshka mes dhjamit” (shikoji ne kete foto mbreselenese faqet e dhjamosura nga te ngrenet dhe shendeti te Ilir Hoxhes dhe krahasoji ato me faqet e tua te fishkura nga fanatizmi enverist) me parate qe Enveri dhe Nexhmija i grabiten shqyptareve per 50 vjet me radhe, kur e kishin bere Shqypnine si nje CIFLIG personal te familjes se tyre dhe kur i kishin bere shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet? Si thua ti? Ku shkuan pasurite e nentokes dhe te mbitokes te Shqypnise? Nese nuk e di pyet Luan Bregasin, krushkun e Enverit se ta tregon ai se ku kane shkuar miliardat ne dollaro gjate Diktatures enveriste ne vendin tone.

    PO PSE BUDALL ISHTE BAMIR TOPI QE LIDHI KRUSHQI ME LUAN BREGASIN?

    Kjo situate e papare dhe e pazakonte sepse deri me sot politika jone kombetare ka luajtur si “mesalla me dy faqe” me krimet e Enverit per te genjyer Perendimin dhe per te mashtruar BE-ne drejt integrimit ne strukturat e saj ekonomike

    SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE

    Ku familjareve te nomenklatures komuniste nuk u eshte lejuar te punojne ne administraten shteterore dhe te bejne biznes me fonde publike, femijet dhe pjellat e diktatoreve ne keto vende ish komuniste kane ulur koken dhe jane fshur si zhapik poshte barit, nuk guxojne te dalin ne publik megjithese kane kerkuar falje per krimet e prinderve te tyre,

    por:

    CFARE NDODH SOT NE SHQYPNI?

    Administrata shteterore sot eshte plot e perplot me spiuna te Sigurimit Famekeq te Enverit, hetuesa dhe prokurore te Enverit jane emeruar nga Edvini dhe banda e tij ne majat me te larta te Shtetit, mund te filloj qe nga krimineli Gramoz Ruci, Spartak Braho, Kryeprokurori Cela, nip i Aranit Celes dhe Kryetari i Spakut, po deputeti i rezilit, hetuesi i Enverit, Fatmir Xhafaj qe gjasme ishte autori i Reformes ne Drejtesi?

    prandaj:

    Mere me qetesi, lexoje mengadale kete replike etike te intelektualit dhe pyet veten:

    KUR DO TE BEHEN SHQYPTARET SI GJITHE BOTA DEMOKRATIKE?

    Reply to this comment
    • mirel June 30, 23:46

     Oooo, po kjo qenka Magda more..Po ti qepesh burrit te botes neper aeroporte si puna jote kush kujton se do te ta pertoje..
     “nje peson me syze me skelet te verdhe” tregimet e Magdes

     Reply to this comment
 9. intelektuali June 29, 14:54

  Ilir Hoxha:

  “Letra e Hapur” qe ke hedhur ne gazeten DITA me shume adresime kunder Armikut te Kllases qe duket si “Letrat e Hapura” Enverit qe hidhte babai yt ne ZERIN E POPULLIT sa here kur ishte ne siklet dhe nuk e zinte gjumi i nates nga pucet dhe komplotet qe i pergatisnin shoket e tij komuniste njeri pas tjetrit qe nga Koci Xoxe i Jugosllavise komuniste e deri tek Mehmet Shehu i Bashkimit Sovjetik dhe kur kerkonte ndihmen vellazerore here nga Josip Tito, here nga Josif Stalini dhe ne fund edhe nga Mao Ce Duni, perpara se te futej ne Dimrin e Vetmise se Madhe,

  prandaj:

  PSE NUK I DREJTOHESH PER NDIHME VELLAZERORE AMBASADORIT TE VUCICIT TE SERBISE KOMUNISTE DHE TE PUTINIT TE RUSISE BOLSHEVIKE O DJALI I ENVERIT, ILIR HOXHA?

  sepse:

  Mbase ambasadoreve i kane mbetur nostalgji komunistesh qe nga Koha e Qepes e Partise se Punes kur Enveri i shiti kosovaret te Rankoviqi per t’i vrare dhe masakruar si bashkepuntore te gjermanit dhe kur me pas shkoi ne Moske tek Stalini per te spiunuar Titon dhe Dimitrovin si pucista per Federaten Ballkanike qe kishin sajuar kunder interesave sovjetike ne rajon. Ambasadorja e SHBA, ambasadori i BE-se ne Tirane dhe Komiteti i Helsinkit per Mbrojtjen e te Drejtave te Njeriut ne Shqypni nuk kane si ta degjojne zerin dhe te lexojne “Letren e Hapur” per ndihme, sepse nuk e lejojne fantazmat e dhjetra-mije viktimave te Enverit dhe Nexhmijes qe akoma, sot 30 vjet pas reneies se Murit te Berlinit nuk kane gjetur Drejtesi ne vendin tone,

  prandaj:

  Aman mos luaj teater me “Letra te Hapura”, fshihu poshte barit si zhapik si ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore dhe gezoju jetes qe Edi Rama ta ka siguruar me nje bujari te habiteshme duke te shpetuar djalin, Ermalin nga burgu, kur e kapen gjermanet si administrator te Fabrikes se kokaines ne Xibrake, prone e Taualnt Balles, mos luaj teater per drejtesi humane njerezore qe eshte e panjohur nga familja arrogante Hoxha qe nuk ka kerkuar asnjehere per lumenjte me gjak njeriu qe mbushi Enveri ne Shqypni gjate Diktatures se tij sadiste antinjerezore, ty si djali i madh i tij, nuk te kemi degjuar asnjehere te kerkosh falje qe Enveri falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere dhe qe i degradoi shqyptaret si “Nje fis prej Afrike Zulu” dhe qe la pas kete klase politike hajdute dhe vrastare njesoj si babai yt, klase pushtetare te korruptuar fanatike qe prish Teatrin Kombetar te Bosias njesoj sic prishi Enveri Bashkine e Tiranes me argumenta “dopolavoro fashiste” per te ndertuar shemtiren Muzeu Kombetar me yll ne fasaden sovjetike komuniste, ne nje kohe qe po kjo klase e korruptuar politike qe ka lene mjeranet ne termetit ne qiell te hapur pa nje dyshke ne xhep, tani po kerkon te hedhe badiava lekat e buxhetit te shtetit per te riparuar Piramiden Famekeqe te babait tend qe ka i zene vendin lulishtes ne krah te Kryeministrise me nje vendim personal te Ramizit dhe Nexhmijes pa kurfare “Letre te Hapur” pa baze ligji apo referendumi, vetem po te shesi Ermali Ferrarin e tij do te keni mundesi te bleni vila si pallate te vilat e Manes ne Farke, ose apartamente te Kodra e Diellit.

  prandaj:

  MOS U QA DHE DHE MOS KI FRIKE
  SE KE LUAN BREGASIN NE AMERIKE

  Reply to this comment
 10. Shqiptari June 29, 14:55

  Po mire mer ILIR o ILIR HOXHA a nuk ju mjaftoi ajo qe i bete popullit per 50 vjet, ky eshte minimumi qe mund te te ndodhi pas arrestimit te ERMAL drogaxhiut, se pervecse keni jetuar si mbreter ju dhe sera juaj si nje tufe mafiozesh , nje grupim kriminal ne BLLOK , tani te ardhka keq per shtepine , a e kishe pyetur ndonjehere NEXHMIEN DHE ENVERIN se sa njerez , tregtare te ndershem, intelektuale por dhe njerez te thjeshte keni shkaterruar dhe grabitur, vrare dhe burgosur? Nejse ti ben kot si qen i ngordhur dhe si viktime, ju me grabitjet qe bete 50 vjet i keni mbushur hambaret ,diku jashte shtetit dhe po ju, jeni qe po pastroni parate e gjakut dhe droges ne SHQIPERI, shembulli me konkret eshte ERMALI apo jo. Rraca me e ndyre e gjakpiresve kriminele komuniste. TE te vije turp. FARE e NDYRE. Ju meritonit stilin Causesku por pjella juaj qe late mbrapa e katandisi me keq kete KOMB. Zoti ju falte per cka keni bere ne kete toke. Plera .

  Reply to this comment
  • Lapraksi June 29, 15:14

   Çfare pafytyresie nga ana e te birit te Enver Hoxhes, me çfare kurajo kerkon ky i paftyre nje te drejte per veten e tij qe ja ka mohuar mijra shqiptareve?
   I moret njerzve pronen dhe nuk i late çati per te futur koken, i torturuat çnjerezisht, i burgoset i vrate e nuk late poshtersi pa bere e tani kerkoni te trajtoheni nga shteti. Ikni dilini per Zot vete jetes tuaj o maskarenj se jeni si derrat ne mes te Tiranes!
   Po keni ca horra akoma qe u bien jarget per ju si keta te gazetes qe u heqin lexuesve te drejten e komentit.
   Felliqesira jeni !

   Reply to this comment
   • Petrit Basha June 29, 15:19

    djemte e enverit ne nje ish pulari po jetojne o legen.
    Saliu Edvini Iliri dhe te tjeret jane neper vila miliona euro.
    Naive si ty jane plehu i ketij kombi.
    Shan dhe gazeten ti pleh, qe te lejon te postosh anonim plehra te tilla

    Reply to this comment
    • Lapraksi June 29, 15:34

     Legena , kriminela, plehra gjirizi jane komunistet dhe mbeturinat komuniste qe shfrytezojne lirine e rendit demokratik per ta minuar vete demokracine dhe per te mundesuar sundimin e fares se keqe komuniste maskuar si demokrate, dhe ketu bashke me ty futen dhe komunistet qe i permend ti, o plehre gjirizi.

     Reply to this comment
     • Bertrand June 30, 07:55

      O Lapraks!
      Kur ti i jep te drejte vetes te shfrysh urrejtjen tende ndaj nje njeriu te pa afajshem,qytetar i ketij shteti demokratik,atehere pse nuk paska patur te drejte shteti i Enverit te te pushkatonte ty dhe rracen tende te qelbur?
      Ja pra pse del i paster Enver Hoxha:Se vrau te gjithe armiqte e popullit shqiptar!

    • Lili June 30, 08:52

     Ateheregezohu se ma ne pulari nuk do jetojne edhe thuaj flm!

     Reply to this comment
 11. Toni June 29, 15:35

  Ç’pret sot ne 2013 na nxorrën nga shtëpia Sali Berisha dhe ja dha pronarit me dokumenta fallco njerëzit thonin që ky pronari i ka premtuar Argita Berishës dy hyrjes kur pronari i vërtetë ka qenë Italian te paktën Enver Hoxha i dha shtëpi këta qenkan akoma më të këqinj ky kërkon të drejtat me Edi Ramën dhe Berishën

  Reply to this comment
 12. SB June 29, 15:38

  Me shume keqardhje shoh qe ne s’kemi per tu bere njerez, mjafton te shohesh vrrerin e hedhur neper komente. Komplet te pa udhe me plot goje. Ai sistem prandaj u rrezua qe te kishte drejtesi, po kjo nuk do te thote qe tani eshte rradha jone te kryejme padrejtesi ndaj tyre. Ju te gazetes Dita duhet te jeni me te kujdesshem me komentet qe lihen ne faqen tuaj, nese mungon etika atehere duhen censuruar.

  Reply to this comment
 13. demo June 29, 15:39

  Ne 1946,u arrestua gjyshi.Femijet jetime i nxorren jashte me rrobat e trupit,Nuk paten mundesi te merrnin nje jorgan per tu mbuluar.Orendite,ushqimet,florinjte i sekuestruan kriminelet qe zbriten “Clirimtare” nga mali..Xhaxhane tim,femije 8 vjecar, qe vrapoi te merrte canten e shkolles,e rrahen per vdekje.
  As sot nuk mund te marr shtepine e vjeter,sepse kapterri sigurimit qe zaptoi shtepine i ka ‘kopsitur letrat e pronesise” me shtesa banesa ne ate truall.Sot ka ndertuar pallat dhe me thote:-Ec e merr nje garsoniere,se aq te takon!
  Provo pak cfare kemi vuajtur ne,o Ilir Hoxha,po qe se kjo qe po luan nuk eshte e gjitha NJE KOMEDI.
  Per ty ka Polici te shtetit,qe te ka marre nen mbrojtje.
  Ka Komitet te Helsinkit,Ambasadore Amerikane,BE,OSBE,,per NE nuk kishte.

  Reply to this comment
  • demonfagos June 29, 16:08

   demo

   je deklaruar filo-nazist dhe ke xhaferr deven idhull

   edhe xhaferin tend jo vetem e mori amerika ne mbrojtje por i mobilizuan si kavie ndaj shtetit shqiptar ne athine dhe beograd

   nuk beri me shume enveri ne 1945-1946 se sa franca per nazistet e seres tuaj
   .
   per Ilirin nuk me vjen keq por sera juaj fashiste e meritonit ne cdo kohe

   Reply to this comment
  • mirel June 29, 16:25

   Pse, Ilir Hoxha ta ka fajin per ate qe i ndodhi familjes tende? Viti 46 ishte viti 46 i shekullit te kaluar. Kujto cka bere fashizmi, cka bere nazizmi, cka bere Zogu? Nuk krahasohen me ate qe ke pesuar ti. Kjo llogjike nuk te con gjekundi. Perkundrazi favorizon Enver Hoxhen, dhe jo ty..
   Ilir Hoxha nuk ta ka fajin pse u bete kurvat e Berishes dhe ne vend te shtetit ligjor ndertuat nje sistem kriminel qe te grabit pronen.
   Te etur per gjak dhe shpagim u bete barbaret, huri dhe druri i Berishes, u bete sherbetoret e ketij sistemi politik dhe gjyqesor qe te merr ty pronen, sic ja merr te tjereve dhe te le ne diell.

   Reply to this comment
 14. TaniT June 29, 15:45

  Shiko ku jeton Çuni i Enveri Hoxhës tek ishpularia ndërsa shiko fitimet e djalit të berishoviç dhe argitës dhe sa shtëpi Vila por ju paskeni qenë ose të ndershëm ose koqe kanari o Ilir Hoxha

  Reply to this comment
 15. mirel June 29, 15:53

  Hordhite e Berishes dhe Ramutit nuk kane nxjerre afshin e shkaterrimit te 90es.
  O ju plerat e Rilindjes, ju kam thene qe jeni kurvat e Berishes? A e shikoni kush eshte vegel e Shqupit o qelbesira?

  Reply to this comment
 16. Fadroma June 29, 16:01

  Se car me kujton ky ILIRI , ILIR emer ne mode si mashtruesi i MANHATANIT nje kurve e lindur nga nje rrace kurvash komuniste , edhe pak edhe pak tik tak tik tak , shembull tipik i strukturave te sigurimit, nje dhunues qe kthehet ne viktime , nje pjelle e kuqe apo e keqe qe mer guximin dhe na ben viktimen. Ej pse sdel i xhiro nga blloku se mos te njef njeri , ose dil e protesto per te te kthyer dhe kompesuar pronen si ISH pronar te sh. robt se keni tall e po tallni L…t , eshte 2 here krim te maresh ankesat tuaja ne konsiderate .Qelbesira .

  Reply to this comment
 17. F.L.M... June 29, 16:09

  e nderuar “dita”, te nderuar bashkekombas . fjala e lire ka masen e vete . une mund te jeme i afte, te jap opinion per cdo fenomen te jetes, shoqerore shkencore historike apo akademike . maddje ne sens mjaft pozitiv e progresiv . POR… ka dhe nje ligj tjeter, qofte dhe….jo pozitiv . ai eshte ligji i votes pra i …numurave . qe do te thote DY (qofshin budallenj), e mundin..NJE qofte dhe gjeni . kjo do te thote se ca intelektuale, demo beqo apo zeqo te tipit maliqi apo..epiku, kujtim gjuzi (te parlamentit), duhet te bllokohen te komentojne ketu (ose te flasin ne parlament) sepse eshte nonsens me …fjalen e lire demokratike, qe minoranca te imponoi…maxhorancen . F.L.M…

  Reply to this comment
 18. Luviq June 29, 16:14

  Eh si rrotullohet bota. Uroj qe Enveri te shohe nga fundi i ferrit

  Reply to this comment
 19. miku June 29, 16:24

  Ky zagare ka 30 vjet qe genjen me gjithe ate shrigen! Ajo godine nuk ka qene pulari, pularia kane qene kapanonet ku futeshin makinat.Kjo ka qene godine 2 kateshe me tulla e ndertuar nga italianet.Ajo ka qene komanda e batalionit gardes, me vone u be Komana Reparti Ushtarak 1019, me vone u be kapanon ku flinin shoferat ushtare.Ajo ishte administrata e pularise.Shko se te strehon Taulanti ne Xibrake.

  Reply to this comment
 20. intelektuali June 29, 16:51

  Nje pergjigje per te gjithe ata fanatike qe qajne dhe vajtojne si kukumjacka pylli per “Pularine” apo “Kotecin” Ilir Hoxhen dhe per “Adam’s Family” shqyptare te Diktatorit sadist dhegjakatar:

  NJE SHKRIM PER ATA SHQYPTARE QE U KA MBETUR NJE GRAM MORAL QYTETAR:

  Ollga Schweizer Libohova, gruaja e Myfit bej Libohovës: Kontesha daneze e internuar në Lezhë, që shpëtoi Libohoven nga djegia dhe asgjesimi dhe 100 burra balliste dhe partizane nga pushkatimi.

  NGA: INTELEKTUALI

  Pas luksit dhe salloneve mondane, jeta e konteshës së lindur në Danimarkë do të merrte kthesë të papritur pas martesës me ish-ministrin e Brendshëm, Myfit bej Libohova. Internimi në një pulari te braktisur, rrethuar me rrjete teli, ngjitur me nje stalle derrash dhe vendimi për të mos e braktisur kurre Shqipërinë, edhe pas vdekjes së të shoqi. Kjo o shqyptare te eger dhe barbare si nje fis prej kanibalesh Afrike Zulu, qe qani dhe vajtoni si kumumjacka pylli per “Pularine Lluksoze” ne Laprake te rrugacit bullafiq me faqe te fryra dhe te dhjamosura, te djalit te perkedhelur te Diktatorit, eshte një histori dashurie dhe besnikërie e pashoq, por edhe e lidhur ngushtësisht me vendin tonë. Eshtrat e Madam Ollgës prehen ende sot në Varrezat e Tufinëst. Për të, banorët e zonës tregojnë histori, që u ngjajnë gojëdhënave me te papara te Botes. Histori që të kujtojnë subjektet e romaneve të Ismail Kadaresë. Të vjen ndër mend “Darka e gabuar”, pengjet e shpëtuar, por kësaj here nga një grua daneze. Bëhet fjalë për Konteshën Ollga Schweizer, e martuar në Shqipëri me ish-ministrin e Brendshëm, Myfit bej Libohova. Gruaja e hijshme, e cila do të mbetej e ve pas 19 vjetësh, do të pësonte vite të tëra internimi dhe persekutimi barbar familjar. Do të nxirrej forcërisht nga shtëpia me urdhër personal te Enver Hoxhes, por te ekzekutuar nga krimineli Petrit Dume, për të jetuar në një “Pulari” (jo si “Pularia Lluksoze” e Ilir Hoxhes ne Laprake, por e improvizuar si kasolle me murre me rrjete teli dhe cati me pllaka pupuliti, pranë një stalle lopësh, jo ne Laprake, ne Tirane, por në Shijak). Punët që iu caktuan ishin nga më të rëndomtat, nga fushat e misrit te pastrimi i stallave. Më pas, jeta e vështirë e në skamje, së bashku me të birin e vetëm të lindur nga kjo martesë, do ta ndiqte edhe në internimin e dytë, në fshatin Tresh të Lezhës, pokeshtu ne nje Pulari te braktisur si mos me keq, aty ku ajo mbylli sytë për t’u varrosur në vitin 1963. Një nga dëshmitaret që e ka njohur nga afër, Fatbardha Saraçi Mulleti, tregon për takimin e befasishëm me Konteshën, e cila rrinte në derën e kasolles, duke zënë hundët me dorë për shkak të erërave të forta të stallës pranë, ndërsa i biri, i kthyer nga studimet në Itali, bënte punë krahu në bujqësi e jo vetëm. Fshatarët e zonës përreth e tregojnë një grua bujare, e cila, edhe pse në skamje, i ndante ato pak gjëra me familjet aty pranë. Ollga Libohova shqiptarizua deri në varr, duke mos e braktisur për asnjë ditë vendin me të cilin lidhi nyje ndjenjat, bashkë me jetën e saj. Vetëm pak vite më parë, nipi i familjes i zhvarrosi eshtrat e gjyshe Ollgës, për t’i afruar ne Tirane në Varrezat e Tufinës, vend ku prehen edhe sot e kësaj dite. Publikimi i te VERTETAVE te pathena te Enver Hoxhes, te cilat jane mbajtur nga historia e vendit tone ne erresire per qellime demagogjie dhe mashtrimi duhen pershendetur nga te gjitha shqyptaret e ndershem kudo qe ndodhen ne Bote. Shqyptaret duhet te dine se ajo qe vuajne sot eshte FARA e se keqes e mbjellur nga Enver Hoxha vite me pare, kur likuidoi pronen private dhe bashke me te vrau me pabesi sadisti intelektualet perendimore. Pse e beri kete krim makaber ndaj Vatanit? Sepse donte ta bente Shqypnine si nje ciflik personal dhe t’i transformonte shqyptaret si skllever ne vendin e vet. Per afro 50 vjet ja arriti kesaj me ndihmen e fatit dhe te nuhatjes se tij prej sadisti per te nderruar politiken sipas interesit personal. Cfare me teper te flitet dhe te shkruhet per kete ANTIKRISHT te shqyptareve? Qe ne France shkoi me bursen e Zogut dhe me paret e Bahri Omarit? Qe ne Univeritetin e Montpeljese nuk arriti te marre asnje provim dhe kur qeveria ja hoqi bursen Bahri Omari vazhdoi ta mbante me leke derisa mesoi qe Enver Bukuroshi i harxhonte LEKAT me prostituta dhe bixhoz. Cfare me teper te flasesh per kete aventurier? Qe pa kryer ushtrine dhe pa pasur asnje shkolle e veja e Myfid Bej Libohoves, Madam Ollga me lutjen e Fahrijes e con Enverin pa nje grosh ne Belgjike, ne Bruksel. Ku thoni ju? Ne ambasaden e Zogut si sekretar i pare. Ne vitin 1941 vjen ne shtepine e Bahri Omarit dhe jeton deri ne qershor te 1944, jo sic shkruhet ketu deri ne 1943. Nga shtepia e kunatit te vet kusling dhe fashist Enver Hoxha spiunoi dhe likuidoi te gjithe kundershtaret qe mendonte se do t’i dilnin ferre ne kembe per rrugen e pushtetit te pakufizuar. Dihet se ai spiunoi Qemal Stafen, por u kujdes me pas te mos linte gjurme. Dihet si perfundoi Zoi Fundo qe e njohu me idete komuniste ne France, dihet si perfundoi ne kotecin e pulave Madam Ollga nga Libohova, por dihet kalvari i gjate i vrasjeve makaber te shikeve te vet me te ngushte. I vetmi qe dinte per natyren sadiste te kunati te vet ishte Bahri Omari dhe kur mesoi se Enveri donte ta hiqte qafe i tha se do t’ja nxirrte te palarat sheshit. Per kete Enveri shtoi ne vendimin e denimit me vdekje: “Te vritet me tortura te ngadalta!” Kur Fahrija i shkoi Bedri Spahiut si nje mik i vjeter i familjes per t’i kerkuar meshire per burrin e vet ai i tregoi letren e shkruar me dore nga Enveri, vellai i saj per torturimin para pushkatimit. Fahrija nuk i ka folur asnjehre me pas Enverit derisa vdiq, por dihet se Enveri u kujdes per Luanin dhe Fatosin deri ne fund te jetes. Cfare te tjerash te flasesh per kete gjakatar ne gjen dhe sadist te lindur. Babane e vet qe ishte debil nuk e permend asnjehere dhe gojet e liga flasin qe ligesine e ka pasur qe ne lindje. Jeta e tij e mbushur me krime makaber e ka vertuar nga fillimi deri ne fund. A ja vlen sot te merresh me kete monster me fytyre njeriu? Dhe fakti qe ky kriminel eshte akoma HERO i popullit dhe HERO i punes socialiste a eshte normale per nje vend qe kerkon t’i aderohet BE-se dhe vlerave demokratike te nje Bashkmi popujsh te lire? Kjo eshte ceshtja qe duhet studiuar sot nga brezi i ri. Qe te mos bjere ne gabimet e se kaluares.”

  Reply to this comment
 21. intelektuali June 29, 16:52

  Nje pergjigje per te gjithe ata fanatike qe qajne dhe vajtojne si kukumjacka pylli per “Pularine” apo per “Kotecin” e Ilir Hoxhes dhe per “Adam’s Family” shqyptare te Diktatorit sadist dhe gjakatar:

  NJE SHKRIM PER ATA SHQYPTARE QE U KA MBETUR NJE GRAM MORAL QYTETAR:

  Ollga Schweizer Libohova, gruaja e Myfit bej Libohovës: Kontesha daneze e internuar në Lezhë, që shpëtoi Libohoven nga djegia dhe asgjesimi dhe 100 burra balliste dhe partizane nga pushkatimi.

  NGA: INTELEKTUALI

  Pas luksit dhe salloneve mondane, jeta e konteshës së lindur në Danimarkë do të merrte kthesë të papritur pas martesës me ish-ministrin e Brendshëm, Myfit bej Libohova. Internimi në një pulari te braktisur, rrethuar me rrjete teli, ngjitur me nje stalle derrash dhe vendimi për të mos e braktisur kurre Shqipërinë, edhe pas vdekjes së të shoqi. Kjo o shqyptare te eger dhe barbare si nje fis prej kanibalesh Afrike Zulu, qe qani dhe vajtoni si kumumjacka pylli per “Pularine Lluksoze” ne Laprake te rrugacit bullafiq me faqe te fryra dhe te dhjamosura, te djalit te perkedhelur te Diktatorit, eshte një histori dashurie dhe besnikërie e pashoq, por edhe e lidhur ngushtësisht me vendin tonë. Eshtrat e Madam Ollgës prehen ende sot në Varrezat e Tufinëst. Për të, banorët e zonës tregojnë histori, që u ngjajnë gojëdhënave me te papara te Botes. Histori që të kujtojnë subjektet e romaneve të Ismail Kadaresë. Të vjen ndër mend “Darka e gabuar”, pengjet e shpëtuar, por kësaj here nga një grua daneze. Bëhet fjalë për Konteshën Ollga Schweizer, e martuar në Shqipëri me ish-ministrin e Brendshëm, Myfit bej Libohova. Gruaja e hijshme, e cila do të mbetej e ve pas 19 vjetësh, do të pësonte vite të tëra internimi dhe persekutimi barbar familjar. Do të nxirrej forcërisht nga shtëpia me urdhër personal te Enver Hoxhes, por te ekzekutuar nga krimineli Petrit Dume, për të jetuar në një “Pulari” (jo si “Pularia Lluksoze” e Ilir Hoxhes ne Laprake, por e improvizuar si kasolle me murre me rrjete teli dhe cati me pllaka pupuliti, pranë një stalle lopësh, jo ne Laprake, ne Tirane, por në Shijak). Punët që iu caktuan ishin nga më të rëndomtat, nga fushat e misrit te pastrimi i stallave. Më pas, jeta e vështirë e në skamje, së bashku me të birin e vetëm të lindur nga kjo martesë, do ta ndiqte edhe në internimin e dytë, në fshatin Tresh të Lezhës, pokeshtu ne nje Pulari te braktisur si mos me keq, aty ku ajo mbylli sytë për t’u varrosur në vitin 1963. Një nga dëshmitaret që e ka njohur nga afër, Fatbardha Saraçi Mulleti, tregon për takimin e befasishëm me Konteshën, e cila rrinte në derën e kasolles, duke zënë hundët me dorë për shkak të erërave të forta të stallës pranë, ndërsa i biri, i kthyer nga studimet në Itali, bënte punë krahu në bujqësi e jo vetëm. Fshatarët e zonës përreth e tregojnë një grua bujare, e cila, edhe pse në skamje, i ndante ato pak gjëra me familjet aty pranë. Ollga Libohova shqiptarizua deri në varr, duke mos e braktisur për asnjë ditë vendin me të cilin lidhi nyje ndjenjat, bashkë me jetën e saj. Vetëm pak vite më parë, nipi i familjes i zhvarrosi eshtrat e gjyshe Ollgës, për t’i afruar ne Tirane në Varrezat e Tufinës, vend ku prehen edhe sot e kësaj dite. Publikimi i te VERTETAVE te pathena te Enver Hoxhes, te cilat jane mbajtur nga historia e vendit tone ne erresire per qellime demagogjie dhe mashtrimi duhen pershendetur nga te gjitha shqyptaret e ndershem kudo qe ndodhen ne Bote. Shqyptaret duhet te dine se ajo qe vuajne sot eshte FARA e se keqes e mbjellur nga Enver Hoxha vite me pare, kur likuidoi pronen private dhe bashke me te vrau me pabesi sadisti intelektualet perendimore. Pse e beri kete krim makaber ndaj Vatanit? Sepse donte ta bente Shqypnine si nje ciflik personal dhe t’i transformonte shqyptaret si skllever ne vendin e vet. Per afro 50 vjet ja arriti kesaj me ndihmen e fatit dhe te nuhatjes se tij prej sadisti per te nderruar politiken sipas interesit personal. Cfare me teper te flitet dhe te shkruhet per kete ANTIKRISHT te shqyptareve? Qe ne France shkoi me bursen e Zogut dhe me paret e Bahri Omarit? Qe ne Univeritetin e Montpeljese nuk arriti te marre asnje provim dhe kur qeveria ja hoqi bursen Bahri Omari vazhdoi ta mbante me leke derisa mesoi qe Enver Bukuroshi i harxhonte LEKAT me prostituta dhe bixhoz. Cfare me teper te flasesh per kete aventurier? Qe pa kryer ushtrine dhe pa pasur asnje shkolle e veja e Myfid Bej Libohoves, Madam Ollga me lutjen e Fahrijes e con Enverin pa nje grosh ne Belgjike, ne Bruksel. Ku thoni ju? Ne ambasaden e Zogut si sekretar i pare. Ne vitin 1941 vjen ne shtepine e Bahri Omarit dhe jeton deri ne qershor te 1944, jo sic shkruhet ketu deri ne 1943. Nga shtepia e kunatit te vet kusling dhe fashist Enver Hoxha spiunoi dhe likuidoi te gjithe kundershtaret qe mendonte se do t’i dilnin ferre ne kembe per rrugen e pushtetit te pakufizuar. Dihet se ai spiunoi Qemal Stafen, por u kujdes me pas te mos linte gjurme. Dihet si perfundoi Zoi Fundo qe e njohu me idete komuniste ne France, dihet si perfundoi ne kotecin e pulave Madam Ollga nga Libohova, por dihet kalvari i gjate i vrasjeve makaber te shikeve te vet me te ngushte. I vetmi qe dinte per natyren sadiste te kunati te vet ishte Bahri Omari dhe kur mesoi se Enveri donte ta hiqte qafe i tha se do t’ja nxirrte te palarat sheshit. Per kete Enveri shtoi ne vendimin e denimit me vdekje: “Te vritet me tortura te ngadalta!” Kur Fahrija i shkoi Bedri Spahiut si nje mik i vjeter i familjes per t’i kerkuar meshire per burrin e vet ai i tregoi letren e shkruar me dore nga Enveri, vellai i saj per torturimin para pushkatimit. Fahrija nuk i ka folur asnjehre me pas Enverit derisa vdiq, por dihet se Enveri u kujdes per Luanin dhe Fatosin deri ne fund te jetes. Cfare te tjerash te flasesh per kete gjakatar ne gjen dhe sadist te lindur. Babane e vet qe ishte debil nuk e permend asnjehere dhe gojet e liga flasin qe ligesine e ka pasur qe ne lindje. Jeta e tij e mbushur me krime makaber e ka vertuar nga fillimi deri ne fund. A ja vlen sot te merresh me kete monster me fytyre njeriu? Dhe fakti qe ky kriminel eshte akoma HERO i popullit dhe HERO i punes socialiste a eshte normale per nje vend qe kerkon t’i aderohet BE-se dhe vlerave demokratike te nje Bashkmi popujsh te lire? Kjo eshte ceshtja qe duhet studiuar sot nga brezi i ri. Qe te mos bjere ne gabimet e se kaluares.”

  Reply to this comment
 22. Pensionisti June 29, 16:53

  Ka dicka qe nuk thuhet ne kete leter ; A u eshte derguar te gjithe banoreve te kesaj zone njoftimi per prishjen e banesave te tyre dhe afatet perkatese?Po banesa ye tjera ne kete zone jane prishur,apo prishja eshte selektive?Me mire kete duhet ta sqaroje kjo Dallandyshe Bici dhe IKMT se krijohet pershtypja se kjo prishje eshte e qellimshme dhe kjo mer karakter politik,pra po luftohen “armiqt e klases se pasur”!?

  Reply to this comment
 23. Pensionisti June 29, 17:00

  Ka dicka qe nuk thuhet ne kete leter ; A u eshte derguar te gjithe banoreve te kesaj zone njoftimi per prishjen e banesave te tyre dhe afatet perkatese?Po banesa te tjera ne kete zone jane prishur,apo prishja eshte selektive?Me mire kete duhet ta sqaroje kjo Dallandyshe Bici dhe IKMT se krijohet pershtypja se kjo prishje eshte e qellimshme dhe kjo mer karakter politik,pra po luftohen “armiqt e klases se pasur”!?

  Reply to this comment
 24. info analitike June 29, 17:05

  Ftoj shoket Bedri, Viktor, Xhevdet, Ethem, Arben, fteri, vezhguesi etj te mblidhen ne unitet te celnikte rreth djalit te udheheqesit te shquar dhe te dalin ne proteste per kete shkelje te rende qe i eshte bere te drejtave njerezore te kesaj familje. Gjithashtu le te kontribojne pa hezitim per strehimin e kesaj familje qe ka rene ne fatkeqesi dhe po internohet. Gjeni ndonje ZIS si ato qemoti qe ti mblidhni plackat qe kane shperndare neper miq. Hajde shoke se sot eshte koha qe dashurine per partine ta tregoni me vepra e jo me llafe kafeneshe.

  Reply to this comment
 25. Arben June 29, 17:12

  LITARI LITARI LITARI LITARI

  Reply to this comment
 26. eDRAMA June 29, 17:19

  Hani Marmallate hani akoma me “…ju si qeveri e Majte…”!
  Gamor i modh mbete gjith jeten or Like Hoxha! I drejtohesh Rames duke i thene “ju si qeveri e majte”!
  C’fare M…. e Majte mor teveqel akoma nuk e ke kuptu ate qe Rama e ka thene me mburrje “pertej se Majtes e se Djathtes” pra ne gop te s’emes d.m.th?

  Reply to this comment
 27. mirel June 29, 18:06

  Ky nuk eshte nje plan i momentit te barbares se shpellave Dallandyshe Bici. Ta kesh mbiemrin Bic do te thote qe je akoma me thite dhe dhite e maleve, je akoma primitiv i epokes se gurit, dhe vepron si shtaze primitive. Nuk te evolon statusi i nenpunesit qe ta ka dhene Rilindja, apo PDja e Berishes. I pame te gjithe shpellaraket dhe gjysmaket qe u bene nenpunes, qe nga kriminelet e mirefillte dhe deri te putanat e pispillosura te Ramutit. I njejti brum vemjesh dhe ndyresirash jane. Apo Alket Hyseni i Delvines. Yyyyy, fytyra te ndyra te paevoluara ne shekullin e 21. Pronare tokash, pronare te Shqiperise, gjithe fara e ndyre e ketyre mostrave te politikes.
  Ky veprim i Bicit nuk eshte thjesht shfryrje barbare e deshires per hakmarrje te qenies gjysmake Bici, por plan i llogaritur i Ramutit per te kercenuar te majten dhe popullin me veprime policore per te grabitur pasurite e Shqiperise, pronat publike dhe private. Per te shitur Jugun dhe per tju hedhur nje kocke gjithe antikomunisteve qe ti kenaqi. Qe ti ktheje ne antishqitparet e zakonshem gjithe klasen e permbysur. Kjo klase qe genjehet me nje glase si kjo, qe genjehet me nje telenovele te Bicit per te diskredituar Enver Hoxhen dhe njehere. Kjo glase qe gezon mendjeshkurtrit armiq te Hoxhes, i kenaq, dhe ju heq vizionin per te kuptuar qe veprimet e Ramutit jane antishqiptare-antikombetare. Jane te demshme per te gjithe.
  E ben nje skene te tille per te kercenuar gjithe levizjen e aktivisteve kunder grabitjes se pronave.
  Ramuti ka vene perpara policine, Leshin, dhe gjithe langojte e paguar nga shteti per te rrahur dhe grabitur Shqiperine me dhune.
  Dhe injorantet e ngelur injorante dhe feudale gjysmake te klases se permbysur nga Hoxha gezojne.
  Mendjeshkurter atehere kur i sherbyen armiqve te Shqiperise, mendjeshkurter dhe tani qe gezohen per veprimet e klases politike tradhetare dhe antishqiptare te Dule Ramutit te Zogoll Vucicit

  Reply to this comment
 28. Tani June 29, 18:07

  Rrespekte per ILIR HOXHEN vertet burr me kultur , sado qe maskaralleku maskarenjve ne kte vend ka arritur kulmin , ky lloj burri kurr nuk e prish gojen por tregon kulturen brilante te familjes hoxha , kjo tregon qe kemi patur ne krye te shtetit dikur njerez me norma rrespekte , dhe prindetit e tu po te ishin gjall do ishin vertet krenar me kulturen qe tregon ne reagimin tend , te marin shembull intelektualet shqiptar se si duhet te sillen ne publik njerzit e arsimuar , Respekte ILIR HOXHA zoti te ruajt e te ndimoft ka nevoj vendi per intelektual te kalibrit tend. , se nuk ka fare , te ter jan kafsh te pa edukuara njerez me nji milion vese.

  Reply to this comment
 29. fteri June 29, 18:13

  Enveri ju dha dritën e syve qëtë shikoni .ju ja nxorët ati dhe fëmijve !
  Njëqndë herë Harammm,Saliut ,dhe Edi Ramës ,Fatos Nano. Ilir Metës dhe tërë klasës politike hajdute e pasurisë duke sha Enver Hoxhën grabitët djersën e 50 vjetve të pasurisë shqiptarve ,Harrrami ju ngecët në grykë ,mos pafshi hajre brez pas brezi ,buka e Enver hoxhës jua zëntë fytin,bashkë me Saliun me Zenin , sy peshkaqenin që pa punuar ka një pasuri përrrallore .Pa harruar Ilir Floririn e Monika kokëmadhen ,që zotrojn vilën dy katëshe në gjirin e Lalëzit me hapsirë e pasuri përrallore ngritur mbi truall shtetror bregdetar të grabitur me 5 euro m2. Bashkë Edi Ramën -maskarajn ,dhe Zahon e pa fajshëm që duhet të përballoi pasojat indiferente të jatit ,që kryen masakrimin të pa drejtë të fëmijve të legjendarit Enver Hoxhës që e nxjerr në rrugë të madhe ,gjenocid hitlerjan si hebre të L2b .

  Asnjë votë këtyre kriminelve nuk duhet dhënë më.Populli duhet ti demaskoi këta politikan kriminel që kan uzurpuar shqiprinë ,dhe kurr litarin klasës politike të sotme të mos u ‘ a’ heqë nga fyti.Zoti ju masakroftë brez pas brezi.

  Reply to this comment
 30. Adih June 29, 18:24

  Me ben shume pershtypje ,qe ka akoma njerez ,qe i drejtohen Gazetes se nderuar DITA ,te censuroje komentet qe kritikojne diktatorin .
  Mos tju vije keq e komentues ,per cunin e diktatorit ,dhe mbi te gjitha mos i qani hallin .Mos kujtoni qe ai eshte fukara dhe ka ngelur ne rruge te madhe .Une qe shkruaj nuk shkruaj kot ,kane para neper bote si ne banka ,por edhe te ndara tek privatet ,njerez te besuar cirake te betuar te tyre ,bile edhe keta cirake ,nuk punojne fare ,jane dhe banojne ne shtete perendimore ,ku i mbajne parate neper shpiat e tyre me thase ..Jo aq naive .Dhe cdo kush mund te pyesi ,me qe kane para ,pse nuk shkojne te jetojne ne perendim ??
  Pyetje e gabuar ,pike se pari ,ne shqiperi e kane jeten e sigurte ,ne perendim kane frike ,plus nuk duan te diskrititojne babane e tyre diktator.Me te zgjuar o komentues naive .Nuk po merem te shkruaj ,mizotite e te jatit te ketij Iliri diktator ,qe i mori pronat pronareve ,florinjte e i la ne ruge te madhe ,e pastaj internimet ,vrasjen e klerikeve pa gjygje ,e deri zhdukjen ne te gjitha formave te intelektualeve shqiptare qe kishin mbaruar fakultetet me dinjitet ne universitet prestigjoze te perendimit .Donte diktatori vetem budallenj ,i donte dhe i interesonte te gjithe si Pal Vata .Prandaj ,o komentues , mos ja qani hallin djalit te diktatorit ,nuk eshte ashtu si shtiret ,por shikoni hallet e juaja ,qe mezi mbijetoni ekonomikisht .Ishte i jati i tij pergjegjes edhe sot e kesaj dite ,qe rinia po zbraz shqiperine ,vatanin tone ,si nuk ju ben pershtypje ,me me mend ne koke ,kush ka qejf te lere vatanin ,mos kane gjetur parajsen femijte e niperit tuaj ,ne kurbet ??.Bile mos haroni ,kjo klase politike e ketij tranzicioni post komunist , eshte pjelle e diktatorit ,ndoshta per shume gjera dolen me te poshter dhe ja kane kaluar shume here te jatit te tyre Enver . .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 29, 20:07

   “Une qe shkruaj nuk shkruaj kot”,me të vërtetë adih,sa herë ti shkruan këtë fjali!?
   për mua është sikur i ke vënë vulën!!
   ti me të vërtetë nuk shkruan kot!!
   ti shkruan PLOT!
   IDIOTËSIRA!!

   Reply to this comment
  • Lili June 30, 08:54

   Adih, best comment!

   Reply to this comment
   • mirel June 30, 19:48

    Adih, and Lili, kur vete kokegdheja shqiptar ti japi leksion demokracie perendimit, vaj halli.
    Shqipot si puna juaj sado tju duket vetja te evoluar. perendimit i ngjallni krupe.
    Ata koketreshat tuaj qe mburren qe jane antienveriste dhe antikomuniste nuk i nxe asnje katalog perendimor.
    Marko from Tropoja, ky eshte demokrati antikomunist shqiptar

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 1, 09:43

     mirel
     këta janë njerëz që rrojnë në perëndim me mendime turqie!!
     janë si ajo pjesë e turqve që kanë lindur në perëndim,gëzojnë demokracinë perëndimore dhe bëjnë propagandë për rexhep sulltan erdoganin!!
     njerëz të trashë të mbyllur në guackën e tyre!!
     këta njërz kanë tre të meta:
     1-dijnë gjithçka
     2-vetëm ata kanë të drejtën absolute
     3-janë primitivë,i drejton vetëm emocionio(instikti i njohur në gjuhën popullore)
     për pasojë nuk vënë në dyshim asgjë që ka të bëjë me atë që mendojnë!
     për pasojë nuk evoluojnë aspak!
     mbeten në primitivitetin e tyre edhe sikur ti çosh në mars,e jo më në perëndim!!

     Reply to this comment
     • mirel July 2, 16:58

      Shume e sakte ceno, po na kane rene ne ne pjese kjo fare muti e pagdhendur, dhe keta e ushqejne regjimin e horrave. Keta i mbajne gjalle me keto skenare dhe harrojne njerezit cfare po ndodh sot, qe po shitet dhe shkaterrohet i gjithe vendi.

    • Lili July 2, 23:43

     Ah jo nuk jam antikomunist jam ma komunist si ti : ka nje dallim, une multimillionerat e PSse nuk i du!

     Reply to this comment
 31. Adih June 29, 18:26

  Me ben shume pershtypje ,qe ka akoma njerez ,qe i drejtohen Gazetes se nderuar DITA ,te censuroje komentet qe kritikojne diktatorin .
  Mos tju vije keq e komentues ,per cunin e diktatorit ,dhe mbi te gjitha mos i qani hallin .Mos kujtoni qe ai eshte fukara dhe ka ngelur ne rruge te madhe .Une qe shkruaj nuk shkruaj kot ,kane para neper bote si ne banka ,por edhe te ndara tek privatet ,njerez te besuar cirake te betuar te tyre ,bile edhe keta cirake ,nuk punojne fare ,jane dhe banojne ne shtete perendimore ,ku i mbajne parate neper shpiat e tyre me thase ..Jo aq naive .Dhe cdo kush mund te pyesi ,me qe kane para ,pse nuk shkojne te jetojne ne perendim ??
  Pyetje e gabuar ,pike se pari ,ne shqiperi e kane jeten e sigurte ,ne perendim kane frike ,plus nuk duan te diskrititojne babane e tyre diktator.Me te zgjuar o komentues naive .Nuk po merem te shkruaj ,mizorite e te jatit te ketij Iliri diktator ,qe i mori pronat pronareve ,florinjte e i la ne ruge te madhe ,e pastaj internimet ,vrasjen e klerikeve pa gjygje ,e deri zhdukjen ne te gjitha formave te intelektualeve shqiptare qe kishin mbaruar fakultetet me dinjitet ne universitet prestigjoze te perendimit .Donte diktatori vetem budallenj ,i donte dhe i interesonte te gjithe si Pal Vata .Prandaj ,o komentues , mos ja qani hallin djalit te diktatorit ,nuk eshte ashtu si shtiret ,por shikoni hallet e juaja ,qe mezi mbijetoni ekonomikisht .Ishte i jati i tij pergjegjes edhe sot e kesaj dite ,qe rinia po zbraz shqiperine ,vatanin tone ,si nuk ju ben pershtypje ,me me mend ne koke ,kush ka qejf te lere vatanin ,mos kane gjetur parajsen femijte e niperit tuaj ,ne kurbet ??.Bile mos haroni ,kjo klase politike e ketij tranzicioni post komunist , eshte pjelle e diktatorit ,ndoshta per shume gjera dolen me te poshter dhe ja kane kaluar shume here te jatit te tyre Enver . .

  Reply to this comment
  • Demokracia June 29, 18:50

   Te jap te drejte o Adih,qe djalit te Enver Hoxhes nuk duhet t’i japim te drejte!
   Se keshtu kuptohet me mire qe edhe ata qe vrau,burgosi e syrgjynosi Enveri nuk kane te drejte te ankohen per ato qe u beri ai sistem!
   Pra ti Adih e pranon qe Enveri paska vepruar mire qe ua shkerdheu cfare u mbante pragu i shtepise sepse me te vertete ju keni qene kellirat e ketij populli dhe duheshit shtypur si krimbat!
   Por ti Adih harron si i trashge qe je,se pas 90-tes u propagandua jo fitorja e fashizmit ne Shqiperi,por demokracia dhe kjo demokraci nenkupton shtet ligjor ,qe mbron lirite dhe te drejtat e njeriut!
   Ne se ti shfryn si gjarper me zile qe mire ia bene djalit te Enverit,atehere pse ankohesh,qe Enveri te paska vrare gffjyshin,babail dhe te persekutoi edshe ty?
   Ora ta paska bere mire se edhe ti keshtu thua sot!
   Por tre pakten Enveri nuk ka thene kurre ato qe thone sot,por deklaronte se ishte shtet i diktatures se proletariatit!
   Por ne se ty te kane nxjewrre zvarre nga shtepia,ta bene jo per te bere shpronesime se do behej rruga,por se babai yt kushte bashkepunuar me pushtuesit dhge ju duhej ta paguanit edhe me koken tuaj keto krime!
   Ketu qendron ndryshimi,Adih dhe mos ha mut shume!
   Populli shqiptar veshtron dhe mendon per gjithcka po ndodh dhe vjen momenti dhe do te veproje se regjimi fashist i Rames do ta kete nje dite nje fund te tmerrshem!

   Reply to this comment
 32. asd June 29, 18:55

  Qe shteti shqiptar ka nje administrate te eger dhe te pameshirshme, perfshire edhe ate karakurven Bici qe e drejton IKMT, kjo eshte e vertete dhe nuk e luan topi, por kjo nuk ka lidhje me Enverin. Dallendyshja , Rama etj etj te kesaj qeverie kane zot PARANE, dhe asgje tjeter, por ky zoteria “ka qejf” ti jape ca ngjyra persekutimi. A nuk u shpernda me dru Astiri dhe pa shume temenara? A kishin lidhje me Enverin ata ?
  Duke u kthyer tek ankesa e Ilirit, ky qe qahet sot (nuk po merrem me te atin) me kujtohet ne vitet 85, kur bridhte si sheik i perkedhelur me veturen Peugeot qe kishte nje antene 3 m mbi te, nuk ndante nga dora nje radio-transmetuese …dhe ishte drejtor i Qendres Informatike ne Tirane… E pra, ne ate kohe nuk besoj se i behej vone shume per familjen time qe persekutohej prej vitesh per idiotesira si “Perfolje kunder Sistemit” “Qendrim te dobet te luftes se klasave” duke na munduar familjarisht pa shtepi, duke na e veshtiresuar gjetjen e nje pune te merituar, veshtiresi per ushqim, veshje dhe pengesa pa fund per te drejtat e studimit. Ne ate kohe kete njeri nuk mund ta shikoje ne sy dhe as mund ti afroheshe. Do thote ndonjeri ” C’lidhje ka ?” Ka lidhje per emocionin tim te ftohte sot per fatin e tij.
  Edhe pse ngjarja e largimit nga banesa nuk ka lidhje me politiken, besoj qe gabimet e babait dhe mamase se ketij djali shkaktuan “Luften e Klasave” dhe “Diktaturen e proletariatit” mbi popullsine shqiptare per 5 dekada. Terror dhe ctjetersim. Disa pasoja do ti vuajne edhe keta.

  Reply to this comment
 33. quiz nr 1 June 29, 19:27

  Nje pyetje per shqyptaret e sotem

  A DINI NDONJE RAST NE KOHEN E ENVERIT TE KETE NDODHUR NJE MASAKER SI KJO E SE NDJERES SOFIE ??

  E ndjera Sofie Qendro nga Durrsi vdiq ne 5 tetor 2013 ne menyre makabre:

  Ajo 86 vjecare u nxorr perdhunshen me nipin nga falangat berishiste erzenbrecanishte ne muajin e fundit te qeverisjes Djallit Berishe ne gusht 2013…dhe i ngeli ne dore PS e cila akoma nuk kishte marre celsat e qeverise.
  .
  Kjo tregon se fajtore jane:
  Krimineli Salul Berisha
  .Kryendyresia e tij iLIR meta
  Edi Rama qe tradhetoi jetimet e 21 janarit..votuesit

  E habiteshme ishte se
  Asnje lloj ambasadori.
  .prifti..hoxhe.
  .babamondi..
  asnje gazetar
  nuk u be gjalle ne

  VRASJEN MAKABRE TE KESAJ SHENJTORE

  ju lutem ndiqni rrjeshtat e meposhtme sepse edhe qen rrugesh po te ishin do ulurinin gazetaret–gaztoret dhe xhambasadoret

  DURRËS, 6 tetor 2013 – Ajo vdiq dje, më 5 tetor 2013 nga mjerimi rrëqethës i ekspozuar në qendrën administrative të qytetit turistik. E ndjera Sofi Qendro ishte 86 vjeç, një nga viktimat e nxjerra nga banesa me përdhunën e ligjit për rikthimin e shtëpive ish-pronarëve. “Dyrrah”-u po boton tri shkrime të gazetarëve të njohur durrsakë Klodiana Haxhiaj, Vali Qyrfyçi dhe Gjergj Thanasi që hedhin dritë mbi ngjarjen e trishtuar. Qysh më 30 shtator 2013 paralajmërohej: “A ka shpresë për Llazin dhe tezen e tij 86-vjeçare? Vështirë!

  Shoqëria shqiptare karakterizohet nga një hipokrizi e skajshme dhe cinizëm i pafund. Nja tre vjet më parë shoqatat për mbrojtjen e kafshëve dhe disa media të njohura sulmuan ashpër Bashkinë e Durrësit dhe të Tiranës për barbarinë e treguar në vrasjen e qenve rrugaçë. Të tilla OJF nxituan të aplikojnë pranë ambasadave të huaja për fonde për ndërtim stela qensh komunalë të paktën në qytetet kryesore të Shqipërisë.

  Lavdi zotit
  qentë e rrugëve në Durrës
  sot janë shëndoshë e mirë
  dhe shëtisin me tufa edhe në qendër të qytetit, madje në të njëjtën lulishte, ku “banojnë” dy të mjerët personazhe të shkrimit tonë. Qentë në këtë rast gëzojnë të njëjtin standard me dy qenie njerëzore!”
  1.
  Gruaja e pastrehë vdes në lulishte

  Lëmoshat e dhëna nga qytetarët nuk e shpëtuan nga ferri 87-vjeçaren Sofie Qendro, e cila së bashku me nipin e saj 67-vjeçar prej 6 javësh kaluan ditët dhe netët ashtu kruspull në një stol para Bashkisë së Durrësit. I ftohti i ditëve të fundit çoi drejt vdekjes të moshuarën, e cila dje mbërriti në gjendje kome në urgjencën e Spitalit Rajonal të Durrësit.

  As lokalët dhe as biznesmenët e këtij qyteti nuk e vunë dorën në zemër për të gjetur një strehë për pleqtë e pafat që u përzunë pas 70 vitesh nga shtëpia e ish-pronarëve ku ata banonin. …..TURP…………

  Ne vend te mbylljes:
  ..
  Kam jetuar mbi gjysem shekulli ne Shqiperi dhe jam larguar qe ne korrik 1990..por ne kohen e Enver Hoxhes ( quajeni shenjtor apo shenjtan eshte puna juaj) nuk te nxirrte njeri nga shtepia me force pa te gjetur strehim me pare qofshin keto dhe kundershtaret e sistemit/regjimit.
  .

  Reply to this comment
 34. Loni June 29, 19:31

  Nuk ka rendedi kush eshte por ky veprim bandash mund te ndodhi ndaj kujtdo prej nesh dhe do ndodhi…askush nuk ka siguri…ndaj ikin intelektualet se nuk lutojne dot me barbaret…Bicja la hyreaq thellene shkelje ligji sa nuk del dot me do zhytet deri sa te kete nje gjykate normale….

  Reply to this comment
  • intelektuali June 29, 20:50

   Loni – Gramafoni prej Kartoni:

   Intelektualet tane iken kryesisht dhe teresisht nga Shqypnia e Enverit me tollona dhe bunkere kur ra Muri i Berlinit,

   sepse:

   ISHIN BERE SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU NGA BANDAT BARBARE TE ENVERIT

   Ja ku e ke nje deshmi tejet reale me ze dhe figure ne dac shikoje se nuk te ben keq vetem mire qe te mos ngaterrosh “kekun me byrekun”:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

   dhe:

   Aman shko dhe bej nje kurs elementar analfalbetizmi per shkrim dhe kendim se na e shpife me gjuhen e injorantit.

   Reply to this comment
 35. Pensionist June 29, 21:24

  Vetem hajdutet e prones publike, te lene trashegim nga qeveria socialiste e Enver Hoxhes, jane ne unison te plote me kete akt fashist ndaj familjes Hoxha.
  Nuk ka tjeter shpjegim kjo situate.
  Nuk mbetet gje tjeter, vecse te therresim me sa force, qe kemi: Poshte fashizmi!

  Reply to this comment
 36. Adih June 29, 21:36

  Demokracia @….

  Nuk e meriton kete emer ,shkruaje here tjeter me nicken KOMUNIST bile je i pa ndreqshem .
  Degjo ketu qe ofendon me pa llogjike .
  Mbas crimit ne shtepine tone erdhen te hipur ne kale kater police te sigurimit ,moren gjyshsin tim me dhune ,per ta rahur ,si gjithe te tjeret , per ti mare florinjte .E lidhen gjyshin ti mbas kalit ,e teroqen zvarre ,e natyrisht edhe per ta diskritituar .Ne kete kohe e shoqja ,pra gjyshja ime ,ishte e re ne kulmin e moshe 51 vjece i foli sigurimsave te diktatures ,(qe ti i ke per zemer) hipeni ne kale burrin tim , mos e terhiqni zvarre ,ska qene as me ballin e as me gjermanin ,ai eshte nje njeri i ndershem dhe gjithe jeten ka punuar .Ne kete kohe nje nga sigurimsat e Enverit tend ,qe ty sot te dhimbset i gjuan me shqelm ne bark gjyshes time shendet lige ,ne syte e gjyshit ,ku nga shkelmi u peplas pa ndjenja per toke ,ku ajo pati emoragji te brendeshme dhe vdiq ne spital mbas tre diteve .Gjyshi i im ,pra i shoqi ,nuk e lane as ne varim ,por e rrihnin e turturonin brenda ne qeli . Dhe nuk po te permend trojet ,ullinjte ,troje ne Gjirin e Lalzit e tj e tj ,rrembyer me dhune nga diktatura ,ku vazhdon sot e kesaj dite . Mos haroje pa ta permendur ,gjyshi im e gjet clirimi ne moshen 62 vjecare ,dhe me gjithe se i mori Enveri gjithe ate kapital ,diktatura nuk i dha as dhjete leke ne muaj pension ,por 0 me xhufka .Eshte e drejte kjo ,ku ky Iliri mos e shaj Ramen ,Ishte Rama vete qe i akordoi Nexhmije Hoxhes (Ledi Magbeth ) pension suplementar ,po ashtu edhe Vito Kapos ,.Te lutem mos na hap plaget .Prandaj ,mos ofendo pa llogjike ,o komunsit ne shpirt .Dhe per kete sinqerisht me dhimbsesh ti ,je per gjynaf .Kurse, sa per Edi Ramen qe e shan ,,keta te gjithe jane bijte e tij shpirterore ,qe na i la Ramiz Alia ,prandaj kuptoi gjerat ,jepi cezarit ate qe i takon .Kurse sa ti me thua, se nuk duhet te jesh hakmares dhe permend pa llogjike “demokracine ” qe ti nuk e kupton cdo te thote demokraci ,jam i sigurte .Por une nuk jam hakmares ,se te ishja hakmares si i jati i Ilir Hoxhes qe vrau burrin e motres ,qe e mbajti me leke me buke e tj etj ,do kishja mare hak ,por besoj se me jep te drejte ,dhe mos te flasi bytha para mendjes here tjeter ti o “DEMOKRAT ” Dua te ndihmoj sinqerisht ,ka njerez si ty me keqardhje ,prandaj eshte shqiperia aty ku eshte ,ku me theret qahmeti ???

  Reply to this comment
  • Demokracia June 30, 10:20

   Adih,vertet i ndjen kaq shume krimet qe te paska bere socializmi ty dhe te afermeve te tu?
   A i quan krime ato?
   A mendon se ajo ishte drejtesia e vertete?
   Ne se mendon me sinqeritet,ndershmeri dhe humanizem,atehere ti je nje PLEHRE qe meriton sot peshtymen surratit se nuk je njeri,por kafshe!~
   Ne se tenton te gjykosh si krime ato qe tregon,atehere,pse kerkon qe edhe sot ne kete te ashtuquajtur shkerdhatokraci te ndiqet po ajo rruge?
   A nuk e kupton ti tru shkulur,qe je edhe ne prag te varrit,se nxitja e percarjes,urrejtjes dhe hakmarrjes eshte rruga me kriminale per te gjetur drejtesine e munguar,sipas teje?
   Pse e kerkon te drejten,sipas teje,por kete te drejte ua mohon femijve te Enver Hoxhes?
   Me Enverin u ndave ne 1990-ten,kur vete komunistet,nen udheheqjen e tradhetarit Ramiz Alia e rrezuan vete socializmin duke marre ne dore per 30 vjet pushtetin kapitalist dhe ti asnjehere nuk u ngrite kunder tyre!
   Atehere cfare kerkon sot nga Enver Hoxha dhe femijte e tij,qe nuk te kane bere asgje per 30 vjet rresht,vecse ti ke ngrene mut sa je shqepur?
   Mire Enveri te paska torturuar,por keto 30 vjet kapitalizem,cfare ka ffituar shumica e shqiptareve,vecse te marrin rruget e botes si cifuti ne shkretetore se pasurite kombetare i grabiten ish komunistet e Ramiz Alise,ndersa ti ke votuar per ata,qe te rrione ne pushtet!
   A ew kupton se MUT keni qene rraca e juaj si ne kohen e Enverit dhe po aq MUT edhe sot?
   Me lehje qendh te zgjebosur si ty i rritet akoma me shume vlera e legjendarit Enver Hoxha,por ti dhe rraca jote e qelbur aq tru keni,prandaj kurre nuk do vini ne pushtet,vecse do llapni si QEN!

   Reply to this comment
 37. quiz nr 2 June 29, 21:46

  KUSH I DOGJI TE PERNDJEKURIT POLITIKE NE TETOR 2012

  NE CFARE GOPI SATEME ISHE TI INTELEKTUAH TI DEMO NDERESIA APO TI ADIHORRI ??

  kanibali yne berishe

  ( MERO BAZE TETOR 2012)

  U S A L I M O N S T R A I VIQIDOLIT

  Salehu i Viqidolit eshte kanibal -monster,por jo fajtor.

  Eshte turp per presidentet amerikane
  2 Bushat,,
  2 Obamat
  2 Clintonet
  ..& .Trampin

  qe ky perbindesh eshte jashte dyerve te burgut duke na i bere enver hoxhen perendine e shqiptareve..

  Eshte turp dhe per nja 50 kryetare shtetesh te Europes qe nga Toni Bleri e deri te Merkel qe me ambasadoret e tyre po tallen koqet me ate popull..

  Vetm nqs se lexojme kete artikull te MBazes qe kur u dogjen grevistat e urise kanibali berishe arriti ne ORGAZEM..por dhe Bota perendimore e tregoi ndyresine e saj pa perjashtim jo vetem per diegjen e te perndjekurve por dhe per 21 janarin qe si duket do festohet me shampanje …

  Duke kerkuar falje per botim pa leje nga autori mendoj se do na i fali kur behet fjale per kanibalin berishe ..burrin e shtetit te fakirit arvizu dhe “mikun e donald luse” qe me palo reformen e tij ne vend te balenave do kapi sardelet ..pse jo dhe koqet e Rames

  ________________________________

  Kanibali ynë i Vicidolit
  .
  Nga Mero Baze, 13 Tetor 2012
  .
  Greva e urisë tashmë po administrohet me forcë nga Sali Berisha. Dy gardhe të forta policësh kanë rrethuar tendën ku mbahet greva e urisë dhe kanë kufizuar çdo të drejtë të grevistëve, qoftë për tu takuar me qytetarë, qoftë dhe për të marrë ujë apo cigare si mjete mbijetese.

  Në një mënyrë të pazakontë, disa policë u kanë hequr liritë dhe të drejtat qytetare një grupi grevistësh, ende pa i ridënuar me gjykatë apo pa bërë ndonjë krim në flagrancë.

  Situata është tërësisht absurde. Policët kanë marrë kontrollin mbi administrimin e grevës, se ku duhet të bëhet ajo, kë duhet të takojnë grevistët, a duhet të pinë ujë apo cigare, a duhet të shkojnë në tualet apo të vdesin aty në shtrat. Të vetmit që janë lejuar në 24 orët e fundit të takohen me grevistët janë disa diplomatë perëndimorë, të cilët tentuan të hapin një kanal dialogu me Bujar Nishanin, i cili u prish ende pa u hapur. Të tjerët nuk lejohen të kontaktojnë me ta.

  Në këtë heqje të dhunshme të lirisë së tyre për të protestuar, ata po tentojnë të japin sinjalin e alarmit duke shpallur atë që quhet greva e vdekjes, duke refuzuar ilaçet, ujin dhe serumet. Edhe ky vendim nuk i ka tërhequr policët nga vendimi për të administruar grevën.

  Dhe përpjekja e tij për të ushtruar presion mbi grevistët apo të afërmit e tyre dhe gazetarët, vazhdonte më tej dhe ndaj disa kolegëve të tij, që përpiqeshin të tregoheshin korrekt dhe të bënin vetëm detyrën e tyre si sigurues të mjediseve të grevës.

  Fjala vjen, nëse grevistët kërkojnë që dikush nga gazetarët të shkojë t’i takojë, apo dikush nga të afërmit të hyjë brenda, polici është i detyruar jo vetëm t’i lejojë, por t’i sigurojë që gjithçka të bëhet shpejt dhe pa asnjë problem. Përkundrazi, në këto mjedise kush polic guxon të bëjë këtë gjest, zëvendësohet menjëherë për t’i dëshmuar se është nën vëzhgimin e një gestapoje, që i raporton çdo gjest të tyre Sali Berishës.

  Ndaj evidentimi i këtyre policëve përmes mbajtjes shënim të numrave dhe mbiemrave të tyre, është një akt, i cili duhet të shërbejë për tu kujtuar atyre se shteti shqiptar do të jetë më jetëgjatë se pushteti i halabakëve të Sali Berishës.

  Ajo që po ndodh është ridënimi i dytë i tyre, tashmë pa gjyq. Nëse ua morëm një jetë të tërë në burg për shkak të bindjeve të tyre, tani pushteti po u merr lirinë për të protestuar me dinjitet dhe për tu bërë shembull i kurajës qytetare.

  Ndryshimi i vetëm është se atëherë kishte një aparat të tërë dhune politike, që nga gjyqtari, hetuesi, prokurori e polici, ndërsa tani ka vetëm një polic, një gjyqtar, një hetues dhe një prokuror, që quhet Sali Berisha. Ai nuk duron dot që para syve të tij të lartësohet një institucion moral siç është protesta e atyre që po vetëflijohen kundër tij, duke e kthyer atë në kanibalin e kohëve modern të historisë sonë..

  turp per ameriken dhe europen qe po tallin trapin me shqiptaret me salimonstern e tyre
  . Aq me shume kur ky fuckintelektuali i permjerrur politik i conte kartoline sali kanibalit pikerisht kur u dogjen shoket e tij

  Pse ne kohen e Enverit nuk u dogj i gjalle asnje person si ne kete republike te dhjere ambasadoriale ku vetem kocka e Enverit na kane dhuruar per 30 vjet nekrofage

  Reply to this comment
 38. Nje shqiptar June 29, 22:29

  Mendova se te Drejtat e Njeriut respektohen ne Shqiperi, nje shtet qe pretendon te jete kandidat per te qene anetar i familjes se madhe te shteteve civile evropiane. Eshte turp qe akoma administrata shqiptare nuk zbaton ligjet e shtetit. Ndaj Ilir Hoxhes eshte ushtruar dhune , violence dhe duhet hapur padi ndaj atyre qe e ushtruan. Te tjeret qe mendojne se do te HALMERREN dhe nxisin marrje te gjakut u duhen bere leksionet e ligjeshmerise se re ne vendin tone, ku tashme GJAKEMARRJA apo HAKEMARRJA denohen me rende se nje krim. Nuk ka asnje ngarkese faje ILIR HOXHA dhe nuk pergjigjet per te berat e babait te tij. Kush mendon ndryshe eshte nje kriminel qe duhet denuar. Mendoj se DREJTESIA do te beje punen e saj dhe do te denoje ata qe nuk zbatuan ligjet e shtetit por ushtruan violence ndaj familjes se Ilir Hoxhes.

  Reply to this comment
 39. Aleksander Thana June 29, 22:41

  Qeverite e shqiperise per tridhjete vjete jane bere nga hajdute, kriminele dhe fjala me e bute qe mund te perdoret eshte, nga diletante qe nuk u bene kurre profesioniste, me perjashtim te tradhtise ndaj atdheut e ceshtjes kombetare, pa folur ketu per drogen dhe trafikun e cdo lloji.
  Pra, nga keta dhe gjithe shpurra e kolaboracionisteve dhe zogisto-ballisteve, nuk mund te pritet asgje dhe mos prisni te behet shtet shqiptar ne kuptimin e fjales.
  Nje menyre eshte… te behet referendum per Enver Hoxhen dhe atehere do e shikojne keta se ku eshte ” picka e mizes ” ( me falni per shprehjen) !!!

  Reply to this comment
 40. Adih June 29, 23:03

  Ti o maloku prej Tropoje ish spiun i komunizmit ,mbaje ne zemer Dullen ,piji lengun .
  Te kam thene o kafshe prej tropoje ,Sali Berisha eshte pjelle e Enver Hoxhes .Ketu eshte teme tjeter dhe ti o tropojan del nga tema ,yt o spiun i diktatures .Komento si burrat ,me llogjike ,mos shah kot ne hava ..Po vjen tetori coi buqete me lule dulles tend ,ktheu nga Amerika .Ik komento nga gazeta TEMA e MERO kelbazes ,,kur shan Berishen ,pamvaresisht o derr tropojan nuk eshte teme per berishen .Merua do te beje hero .

  Reply to this comment
  • xxx July 2, 14:43

   ju te ashtuquajturet demokrate duhet te mblidhni mendjen me Enverin
   ose ai ka faj qe prodhoi Sali Berisher
   ose ka faj qe burgosi Sali Berisher

   s’mund te zgjidhni si t’ju vije per mbare

   Reply to this comment
 41. Drejtesia June 29, 23:20

  O intelektuali i leshit…..ose je punonjes I inukut ose nje idiot militant.

  Reply to this comment
 42. Pali Miska karrocieri June 30, 01:20

  Duke lexuar shume komente te sklleverve muzhike qe vazhdojne akoma te qarraviten per babain e tyre bastard enver me shume bindem se ai vend nuk do behet kurre

  Reply to this comment
 43. Pali Miska karrocieri June 30, 01:22

  E cuditshme sesi cuni i bastardit I kerkon ndihme amerikes

  Reply to this comment
 44. GeorgeUsere June 30, 07:07

  Apple WWDC 2020 keynote in 18 minutes

  Reply to this comment
 45. Vini June 30, 08:14

  Enveri ishte diktator I deklaruar……diktatura e proletariatit…ska cudi ktu…..puna eshte sot ku jemi se spo kuptoj? Hiqemi si demokraci ku vepron ligji e nuk te vjen 2 gisht leter te paralajmeroje….Lexova nje parafoles kjo eshte e rrezikshme.Me kamikaze kushtdo rrezikohet. Sa per gjyq ne Shqiperi ska ligj.

  Reply to this comment
 46. edi June 30, 08:48

  O quiz nr 1,ti e din kush e nxorri te ndjeren Sofie nga shtepia dhe kush ishte kryebashkiak ?Un nuk jam me ate qe po ndodh sot qe te nxirren njerezit me dhune nga shtepia apo prona e tyere qofte ky dhe i biri i Enverit por nuk jam as me ju qe tani qe ishte rasti i vellait tuaj Ilir (sepse ju jeni te gjithe bijte e Enverit ) ngriheni me te madhe ne mbrojtje te tij ndersa kur Rama prishi gjith ato shtepia me leje apo jo ju rrinit duke i ofenduar ata qe protestonin me lloj lloj epitetesh.Kjo trgon se ju nuk kerkoni drejtesi por kerkoni te mbroni vetem pjellen tuaj prandaj nuk arrini ta kuptoni se si ka mundesi qe nje qeveri e majte nuk mbron bijte e saj.Sa per “Demokracia”ate qe thote se Enveri paska pasur te drejte qe i paska shk…..er çfar mban praku i shtepise ketij populli e kupton mire se e ka per veten e tij perderisa e njeh per baba .

  Reply to this comment
  • quiz nr 1 June 30, 14:16

   replike !

   o edidiot i shqupit

   per mua sali eshte serial KILLER pra kriminel

   ndersa Rama ka nje impotence kriminale ne saj te te ciles eshte tradhetari me i madh per te gjitha kohrat

   lexoje edhe nje here cfare kam shkruar o Xen Incesti:
   .
   Ajo 86 vjecare u nxorr perdhunshen me nipin nga falangat berishiste erzenbrecanishte ne muajin e fundit te qeverisjes Djallit Berishe ne gusht 2013…dhe i ngeli ne dore PS e cila akoma nuk kishte marre celsat e qeverise.
   .
   Kjo tregon se fajtore jane:
   Krimineli Salul Berisha
   .Kryendyresia e tij iLIR meta

   Edi Rama qe tradhetoi jetimet e 21 janarit..votuesit
   .
   SHENDET !

   Reply to this comment
  • Demokracia June 30, 17:59

   Sa i mencen qenka ky “edi” gomari!
   Po Enveri ua shkerdheu cfare permban pragu i shtepise ju armiqve te Shqiperise dhe pak beri!
   Ndersa une si sigurims,mos u shqeteso,se jam kujdesur qe nenat,grate,motrat tuaja te mos u mungtonte palloshi cdo dite ne rreze te mullarit te fermes ne internim!
   Shikohuni me njeri tjetrin ne fytyre,se nuk i ngjani aspak babait qe keni patur ne shtepi,por sigurimsit apo policit te zones!
   Ju kemi zbuluruar rracen o gomar dhe ne vend qe te na shash na lavdero,se jot eme kur vinte nga puna ne fushe ishte e lumtur dhe jo e merzitur dhe per kete gje ka qene merita e jone!
   Se fundi ishte edhe kjo pune pjese e planeve te punes,ndaj kot e keni qe merziteni!
   Jemi nje familje,o gomar,prandaj me mire kerkoni baballaret tuaj biologjike,qe te perfitoni ndonje prone sot,se pasurite kombetare femijte tane i moren,pra te ish komunisteve,qe moren pushtetrin pas 90-tes e jo ju analfabetet qe dinit vetem te benit gam gam!
   He te keqen,me dergoni ndonje foto tek emisioni njerez te humbur se me siguri do te gjeni babain tuaj biologjik dhe vellezerit e motrat tuaja sot deputete,ministra,kryebashkiakem,gjyqtare apo prokurore,bile mbase edhe ambasadore!
   I ke bere pyetje vetes,qe pse…. perendimi nuk u besoi juve pushtetin,por vetem komunisteve dhe femijve te tyre keto 30 vjet?
   Ja aty do kuptoni te verteten!
   Prandaj mos hani mut shume!

   Reply to this comment
 47. Intelektuali tironas June 30, 10:20

  Do tje falja te gjitha Ilir Hoxhes per ato cka thote vetem me nje kusht : Mos valle i jati ja faturoje te gjitha deshtimet e tij
  si demagog i Komunizmit humbes, Mehmet Shehut nje Pragmatisti ekonomist i Shkolles Anglo-Saksone qe te merte gjak ne vetull ne ballafaqimet e tij qofte dhe me ceshtien Shqiptare te vellezerve Kosovare qe u la as mish as peshk per zgjidhje prej 45 vjtesh nga i jati i tij. A ishte Enveri Beniamin i Titos apo Mehmeti ?! Jo Shqiptare te ndershem. Me mire nje beteje e fituar apo e humbur, por qe ze vend ne Historine e Shqiptareve, se sa nje demagogji pa vlere per te mbajtur karigen. E bija e Ali Kelcyres ( Hana Kelcyra e VOA) deklaroje ne Opinion TV Klan se i jati i saj Ali Kelcyra kishte shkembyer disa here mendime per clirimin e vendit me Mehmet Shehun. Enveri fshihej dhe kishte frike e nuk u ballafaqua kurre me kete Eksponent te kultures perendimore dhe te veprimit clirimtar. Ai qe ndihet i fuqishem, nuk frustrohet ne shprehjet e tij te mendimit.

  Reply to this comment
  • Fisniku June 30, 10:58

   Bravo intelektu-HALJA tironas,qe me cfare thua nuk e ha kot…mutin!
   E morewm vesh,qe ju ballistet e zogistet donit ta luftonit pushtuesin nazi-fashist,por ju pengoi Enver Hoxha!
   Po keto 30 vjet demokraci,kush ju pengoi qe te benit ndonje gje te mire per shumicen e shqiptareve?
   Mire atehere nuk ju la Enveri,po sot e 30 vjet,o plehra te historise PSE NUK JU BESOI AS PERENDIMI,por u besoi vetem ish komunisteve dhe femijve te tyre,qe sunduan e sundojne akoma kete vend?
   Po ju ke jeni?
   Akoma me shekullin e kaluar do merreni ju o kellira?
   Sot,more qelbaze tuberkulare,SOT CFARE KENI BERE qe nuk ju besoi asnjehere populli shqiptar?
   Mbylleni halene se bisht qeni do mbeteni!
   Historia ju ka denuar per jete si armiq te Shqiperise!

   Reply to this comment
   • Lili June 30, 12:55

    Po te tregoj se pse: sepse perendimi e di se jeni pa dine e pa imane e s’ju behet vone edhe motrat e juaja me i qite ne bordello per perfitime si shume nga deputetet e juaj ! Sepse perendimi e di se per zbrajzjen e Shqiperise jeni ju ma te afte , sepse perendimi e di se per shitjen e shqiperise jeni ju ma te aftet! Na kerkojme nje Shqiperi zoje edhe prandaj perendimi nuk na deshti po ju zgedhi juve qe te shkombtarizoni vendin se ma s’ka qe magjyp e gabele te behen zot shtepie , e vendi te zbrazet! Ketu ka vendos perendimi yt me zgedh ceshtjen shqiptare prandaj ju zgodhi si dje si sot juve!

    Reply to this comment
    • Fisniku June 30, 18:09

     Po mire more gomar pa samar,para 90-tes nuk te pelqente Bashkimi Sovjetik dhe Kina komuniste,ndersa sot qenke edhe kunder Amerikes,Gjermanise,Anglise etj!
     Po me ju kush eshte more HAJVAN?
     Sic duket jeni vetem me terroristet e ISIS-it?
     A nuk e kupton qe jeni rrace muti,qe nuk ju do as populli shqiptar,por edhe as bota demokratike?
     Ik ha mut tani oas pergjigjes time!

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 1, 09:35

     lil mi debile e lindur moj hale e gjallë!!
     si nuk të vjen turp mi “material mësimor” që shkruan “epse perendimi e di se jeni pa dine e pa imane e s’ju behet vone edhe motrat e juaja me i qite ne bordello”!
     moj copa e idiotes edhe në italinë e spanjën katolike,në zvicër e francë në gjermani e tutje “pa dinë e pa iman” si thua ti moj kafshë janë nga 30-50 % e popullsisë!!moj copa e idiotes mos vallë nuk është perëndimi vetë i “degjeneruar” si e thonë disa idiotë si ti?moj copë mishi kush të lejon ty të ecësh rrugëve??
     ti qënke një hale që vetëm kutërbim muti përhap!!
     qënke pikërisht si të kam përshkruar më lartë,me shumë mirsjellje!!qënke pikërisht jashtëqitje e shoqërisë,që e mban veten për të pastër!!
     idiote,ti nuk duhet të punosh as si pastruese halesh në sistemin arsimor e jo më në mësimdhënje!!

     Reply to this comment
     • Lili July 2, 23:48

      Ahahah ! Nuk jam ne mesimdhenje morr anticensure! Jam per t’i terbuar njerezet si ju, sa per zbavitje!
      Sado te degjeneruar te jene kendej, motrat e tyre nuk i shesin si deputete e juaj edhe horrat e drogaxhit nuk i zgedhin ne krye te pushtetit si ju!

     • anticensurë25642654 July 3, 09:09

      lil
      ti mund të hash sa të duash!!kuptohet që qelb dynjanë,dhe si duket e bën me kënaqsi,POR në fund të fundit MUTIN e ha ti!
      lil.

 48. WorldCitizen123 June 30, 10:52

  Request the editor to give us such great news of resistance in English!
  Looking forward for news related to Enver Hoxha!!

  Reply to this comment
 49. Office June 30, 11:01

  Sido qofshin e meritonin kaq respekt
  ………………………..eshte e turpshme …………………………………………………………………………………

  Reply to this comment
 50. demo June 30, 12:33

  demkonfagos nuk te shpeton as xhaferr deva im,as kurvi jot i gjirokastres.
  Ti mirel,neqs je kurva e kurvit te gjirokastres,para se kurvi te behej kriminel,ne fillim ishte kopil.
  Si zanat ishte HAJDUT,deri ne 1943.
  Eshte kapur disa here duke vjedhur shoket e dhomes ne Monpelie,zonjen e konsullit ne Bruksel,Ibrahim beun ne Tirane,sa ja beri mallin e dyqanit objekt kontrabande,shkoi karabinieria italiane ta sekuestroje.
  Kurvi u be kriminel kur gjeti qorra komunista qe vrisnin me copa letre.
  Prandaj Mirelka kurva mos na trego fashizmin ,nazizmin e komunizmin e kurvit te Gjirokastres,se kurvin e gjeten me qiri serbet,,ja gjeten si fillim cetat serbe te Myslym Pezes dhe Haxhi Lleshit qe pagyheshin nga mbreteria serbe.e paisen me arme engleze dhe na u be kurviii KRIMINEL..
  Kurvin mos e ngaterroni me shtetare,as mos e krahasoni me Zogun,por krahasojeni me Zani Caushin,,me ate Bitron qe vidhte parate e magazinave te bankes kombetare,i fuste ke breket,,tamam si enver hoxha me pakot e duhanit te Ibrahim beut.
  Edhe ketyre po tu japesh njje ushtri me killera ne dispozicion,te behen burra shteti e ta vertisin komunizmin,nazizmin,marxizem leninizmin si kadiu Sheriane.

  Reply to this comment
  • Adulti June 30, 13:29

   I shkreti demo,qe je bere per t’u meshiruar!
   Dukesh,qe nuk ke asnje vlere njerezore,se gjithcka e ke kafsherore!
   Ti ke ne dejet e tua helm,urrejtje,hakmarrje,kurre nuk ke asnje pendim!
   Ti kurre nuk arrin te kuptosh se urrejtja mbjell vetem urrejtje dhe kurre nuk vendos drejtesine!
   Cfare kerkon me keto shfryrjet e tua kafsherore o demo?
   Ne se ke urrejtje per socializmin si sistem,ai u rrezua dhe nuk i prish pune askujt dhe me lehjet e tua nuk ndreq asgje!
   Ne se e ke inatin me Enverin,i hengre mutin sa ishte gjalle,ndersa tani,sa per shije mund te ngopesh me mutin e femijve te tij!
   Ne se kerkon te ndryshosh dicka,qe te ka mbetur peng nga ajo kohe,fillo dhe hap gjyq per padrejtesite qe mendon se te jane bere,akuzo deshmitaret mashtrues dhe sigurimsat qe te kane shpifur te dhenat!
   Ne se keto nuk i ben dot,atehere te keshilloj nje kure per diagnozen tende:
   -Shko ne wc publike poshte parkingut te sheshi Skenderbej dhe cdo dite para buke ha nga nje tas me mut publik demokrat!
   Vetem keshtu mund te sherosh semundjen tende!
   Ne se e ke inatin me ndonje sigurims apo polic zone me te cilet nena,motra apo dikush tjeter ka ngritur kembet dhe u kane permiresuar rracen,meqenese babai ishte ne burg,me siguri,qe do dalesh me i fituar,se do njohesh se fundi babain tend biologjik ish komunist!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 1, 11:38

    Adulti
    lene demën,o shpirt!!
    dema është na ata që duan të lajnë mutin me mut!!
    kujton se po përmëndi mutrat e enverit,pastrohet muti i atyre të para enverit e pas enverit!!
    dema,është mësuar të kollondriset në mut,prandaj nuk del dot prej tij!!
    për demën nuk ka rëndësi se ku rri,në mut!
    për të ka rëdësi të ketë fjalën e fundit!!
    kot nuk ka dalë fjala e vjetër”mut i jati,mut i biri e mut ai që bëri t’anë”!

    Reply to this comment
 51. Lili June 30, 13:00

  Po ju gjithe enveristat ketu, si e late nexhen e djemte e Enveeit ne Pulari?! Si s’u be asnje me ia leshuar appartamentin te fituar nga ligji i juaj prej berishes suaj per ´faljen’ e hyrjes suaj per djemte e Enverit?!
  Pfff sa poshte paski rra! Po per 30 vite me pune vulnetare, ju njeqind here ia kishit ngrit nje shtepi !!! Si i late ju djemte eEnverit ne pulari?! Turp te keni per jetejetes!!
  Mbyllne mbas ketij turpi!

  Reply to this comment
 52. Shqiptari June 30, 13:30

  Ej Ilir Hoxha i biri Enverit, e njeh Bashkim Shehum te birin e Mehmetit? Patjeter e njeh se jeni rritur te dy ne Bllok! Te ndare nga shqiptaret si dikur Perandoret kineze qe banonin ne Qytetin e Ndaluar ku njerezit nuk hynin.
  Atij Bashkim Shehut yt ate i vrau te atin e te emen dhe nuk i la as Varr. Po ashtu dhe shume shqiptare nuk dijne ku i kane eshtrat e familjareve te pushkatuar nga Enver Hoxha yt ate.
  Sepse Enver Hoxha per 47 vjet NUK I LA VARR atyre qe vrau!
  Asnje pushtues nder shekuj nuk ja ka bere kete mynxyre shqiptareve!
  Prandaj ti sot nuk ke fare goje te kerkosh shtepi se perdhos kujtimin e atyre shqiptareve qe yt ate nuk i la as varr ku te preheshin pasi i pushkatoi.

  Reply to this comment
  • Zigfrid June 30, 14:13

   Ej,o shipkari serb!
   Enver Hoxha nuk ka vrare asnje njeri,!
   Te gjithe armiqte e Shqiperise i denoi drejtesia shqiptare!
   Ne se nuk do ishte keshtu,pse asnje nga trashegimtaret e te pushkatuarve nuk ka hapur gjyq dhe te kerkojne pa fajesine e tyre dhe denimin e fajtoreve?
   Si spjegohet qe asnje nga sigurimsat,policet e zonave,deshmitaret e rreme nuk jane cuar para drejtesise nga ju plehrat e vendit,kur na cani trapin me idiotesite tuaja?
   Doemos qe mashtroni,se te gjithe jeni denuar sipas ligjeve ne fuqi!
   Vazhdoni te lehni si qen te zgjebosur se nuk ju degjon njeri!
   Bijte e atyre ish komunisteve,ndaj te cileve ju ankoheni keto 30 vjet u bene deputete,ministra dhe kryebashkiake apo ambasadore,ndersa ju o kerma hani mut ketu me ne!

   Reply to this comment
  • ku eshte varri i Remziut ? June 30, 14:34

   Shqiptar ( germen e trete nga fundi lexoje “k”)
   .
   E kujt i plasi per Ilirin..Enverin apo Mehmetin sot?
   .
   Ilirit mire ja bejne monarko-fashistet e sotem se kishte dikur fuqine 100% me te emen dhe Ramizin..
   .
   Cfare do te kete bere Enveri me Mehmetin eshte i falur deri sa shoqeria civile shqiptare dhe Kimja e rruges Elbasanit nuk fusin ne burg SERBerishen per kete akt terrorist
   @@@@@@

   “Arrestimi i Remzi Hoxhës është bërë me urdhër të Gazidedes. Remzi Hoxha kishte filmuar një takim të Berishës, Gligorovit e Millosheviçit në vilën Viljana në Ohër.

   Në atë takim është se asnjë nga shoqëruesit e Berishës nuk është lejuar të futet në brendësi të kësaj vile.

   Gjë që nuk na ka ndodhur kurrë në asnjë takim tjetër ndërkombëtar, madje as në Shtëpinë e Bardhë… Remziu ka vdekur nga torturat në qelitë e SHIK-ut. Atë kohë qarkulluan nën zë dy variante për trupin: njëri, që u transportua në det afër Lezhës me lundër dhe u hodh atje dhe, i dyti, që kufoma u dogj dhe u varros diku në anën e pasme të Dajtit”.

   “Urdhri për zhdukjen e babait tim ka ardhur nga udhëheqësit më të lartë shtetërorë të asaj kohe.

   E gjithë kjo u bë që të mos dalin në publik bizneset sekrete në mes udhëheqësve të lartë shtetëror të Shqipërisë dhe atyre të Serbisë, që më vonë i bëri publike edhe ish-kryetari i Malit të Zi, siç ishin furnizimet me naftë, armatim, etj.

   Çfarë do të kishte skandal më të madh se Sali Berisha duke i shitur naftë dhe armatim Sllobodan Millosheviçit, ose takimit të Bashkim Gazidedes me Arkanin?

   beni pak pushim per krimet e Enverit

   ,
   gjeni eshtrat e REMZI HOXHES qe jo vetem Serberisha por dhe sherbimet inteligjente nderkombetare mike e dine egzaktesisht cfare ka ndodhur..

   Reply to this comment
 53. Ενβέρ Aληθώς Aνέστη * June 30, 13:59

  Të nderuar

  enverofagos vampiroide:

  shqiptare,shquptare dhe shqipkare

  malsore dhe….. malokare

  amerikane dhe…. amerikare

  demo dhe demone

  intelektuale dhe intelektuhale

  te përndjekur porno-politike qe keni marre 10 këste

  .
  Nuk jam shquar asnjehere ne vitet para 1992-it per ndonje simpati apo servilosje ndaj atij sistemi ..
  .
  Me pak fjale pas 1992-it kaluam nga “diktature te dobishme ” ne nje “monstrature demon-kratike”
  .
  E shaj Enverin qe nuk na beri KULLA EJFEL APO URA BROOKLYN-I por ai ngelet vite drite larg nga koha e Zogut Kurves burgajetit apo Korbi i Viqidolit
  .
  PSE DHIPLLOMATET EURO-ATLLANTIKAS DHE BALLIST-ZOGIST-TERRORISTAT E TYRE E NGJALLEN ENVERIN ME TOLERIMIN QE PO I BEJNE SALI SATANAIT
  .
  ….
  Ju lutem lexoni me kujdes dhe kuptoni pse ishin e keqja me e vogel ne krahesim me kete regjim demonkratik te Salisërbit.
  -Si ka mundesi qe i derguari Obames & Klintonit iku me bisht ne shale nga “frika ” Berishës
  .
  -Si ka mundesi qe antiamerikani Arvizu quajti kryemistrin vrases-burre shteti
  .
  Si ka mundesi qe sherbimet inteligjente amerikane jane gjunjezuar para Salimonsren qe u betua qe do vriste Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit Leke Dukagjinit
  Materiali i meposhtem eshte shenjterimi Enver hoxhes nga:
  shteti amerikan
  BE
  TE PERMJERRURIT POLITIKE

  Ish-kryeministri Monstër Sali Berisha ka tronditur opinionin publik.
  .
  Për të parën herë ai ka deklaruar dje se ka pasur një skenar për të vrarë Edi Ramën më 21 janar të 2011.
  .Duke folur dje në studion e Sokol Ballës, Berisha deklaroi hapur se një ditë para kishte urdhëruar 5 snajperë që të qëllonin për vdekje kreun e opozitës të asaj kohe dhe sipas tij, kjo bëri që Rama të mos ishte në protestë. Berisha ka rrëfyer se i ka dërguar mesazh Ramës përmes një zyrtari të SHBA. “Në 21 Janar, qëndrova, ata që kanë ardhur më kanë gjetur në zyrë dhe më kanë gjetur me dosje në duar. Pas disa ditësh erdhi një zyrtar amerikan i dërguar nga Klinton dhe më thotë, më kërkon: “A ka mundësi të mos vish nesër në zyrë?” I them absolutisht, se është ditë pune, po edhe të mos ishte, do isha në zyrë. Me tha: “S’bëhet nami se nuk je”. I thashë: “A të të jap mesazhin për Ramën? Po preke gjënë më të vogël do jenë 5 snajper, 4 nga të katërt anët dhe unë në mes dhe do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi”. “Ti po thua,- tha, Shqipëria e shek 19”.
  Më vjen keq i thashë, Shqipëria e shek 21. Unë për zjarrvënës do bëj atë që më takon të bëj. I thuaj se një postë policie po e prekën, në mënyrë absolute s’do kthehet në Shqipëri i gjallë. Ia kanë thënë, që po të lëvizte në atë mënyrë do qëllohej, u zhduk në 21 janar si ajo e pulës. Funksionoi”, deklaroi ai. Më tej ai ka përmendur dhe Kanunin.
  . Ai deklaroi se është rritur me frymën e Kanunit dhe prandaj nuk ka aspak frikë. “Prindërit e mi, 50 vite më parë, pavarësisht se ishin besimtarë myslimanë, Kanunin e Lekës e kishin si diç- ka hyjnore, pasi kështu ishte në tërë Veriun

  EPILOG:
  NESE BASHKESIA NDERKOMBETARE NUK DENON SALI SATANAIN KY TOLERIM ESHTE SHENJTERIM I ENVER HOXHES DHE SHOKEVE TE TIJ…
  .
  KAM QENE KUNDERSHTAR MODEST I SISTEMIT ENVERIT POR ME KEQARDHEJE THEM SE ATE E NGJALLEN EUROATLLANTIKET QE NGA BUSHAT E DERI TE TRAMPI QE NGA MAKRONI DHE MERKELI DUKE KATAPULTUAR NE 1992 SALI SERBIBERISHEN QE JA KA KALUAR DHE SERBIT APO GREKUT NE KRIMET E TYRE

  SORRY !

  * e ngjallet Enverin me te vertete

  Reply to this comment
  • ....morrave te ...KUQ June 30, 16:06

   Ti or mut me alfabet grek, qe te qifte derri tet’eme, pirdh cfare te duash, Enveri ka kohe qe ka vajtur ne pidh te anesë. Ju vejushat e Enverit kujtoni se Shqiperia do te behet ndonjehere me pordhet e Enverit. Ne esfelt te gomareve ju te gjitha vejushat e Enverit e Morrat e Kuq, me keq seç vajti Enver Bytha vetë.

   Reply to this comment
 54. Xhuxhumaku June 30, 14:44

  Eh mer shqiptare, mer qyqare, Enver Suma e paska lone litarin jashte e ju te shkretet akoma merreni me keto bajgat e historise. Prandaj gjithe jeten ne shqiptaret do te vijme era bajga.

  Reply to this comment
  • OK June 30, 16:01

   ke te drejte

   edhe Jezu Krishti..edhe Gjergj Kastrioti edhe Xhordano Bruno e kane lene nje cope litar si Enveri per ju qe e bete ate vend Hale Ambasadoresh

   Dalin ca dipllomate anonime si Kimi apo Soreca dhe i bejne rrjeshtore parise tiranes si ushtare te rendomte

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku June 30, 18:21

    Po ti krahason Enver Bastardin e bimbashit te Gjirokastres, satrapin feudal Enver Sumen me Jezu Krishtin, Gjergj Kastriotin dhe Xhordano Brunon??? A je vizituar kohet e fundit ne ndonje psikiater? Shko beje te shpetosh, kushedi te vijne mente e te pastrohen nga llumi fekal enveristo-komunist. Ke per ta ndjere vehten me mire dhe do te kuptosh gjera qe me pare nuk te kane shkuar ne mend. Krejt shoqerisht, sepse me dhimsesh, dukesh djale i mire.

    Reply to this comment
 55. Lexoni te verteten ketu June 30, 16:09

  Ilir Hoxha paska banuar me Nexhmije Xhunglini Hoxhen ne kete shtepi tek pularia?

  Ça shakaje!

  Po kush e beson kete loje?

  E dini ju o njerez qe Ilir Hoxha ka vila ne te gjithe Tiranen dhe ne te gjithe Shqiperine? Ka edhe vila jashte Shqiperise ai.

  Ilir Hoxha, Sokol Hoxha dhe Pranvera Hoxha jane pronaret e shume firmave ne Shqiperi si DEKA, Iliria Holding etj.

  Ilir Hoxha eshte miliarder o njerez!

  Ne 1990 Nexhmija dhe Ramizi vodhen 320 tone floriri dhe te gjitha parate e shtetit. Vetem vlera e ketyre 320 tone floriri eshte sot afersisht 15 miliarde dollare!

  E kane tradhetuar Enverin Nexhmija dhe Ramizi!

  Ja ku eshte çuni i Ramizit miliarderi Arben Bora ne France:

  http://sommet-restructuration-transformation.fr/project/arben-bora/

  https://dirigeants.bfmtv.com/Arben-BORA-1387316/

  Ka nderruar edhe mbiemrin Arbeni nga Alia ne Bora per mos t’u demaskuar qe eshte çuni i Ramizit dhe qe ka qe ne fillim te viteve 1990 qe eshte miliarder ne France. Nga i gjeti parate qe atehere ky? E kuptuat o njerez? Jane parate e shtetit qe mori Ramizi!

  Edhe femijet e Nexhmijes kane pasuri miliardeshe!

  Eshte vetem nje teater politik per njerezit kjo histori me pularine. Pse pa dyer paskan jetuar Iliri dhe Nexhmija per 23 vjet tek pularia? As qe behet fjale fare. Ata kane vila te fshehta o njerez!

  Edhe Sali Berisha u vu kryetar i PD nga Iliri, Sokoli, Nexhmija dhe Ramizi sepse ishte shok i Ilirit dhe Sokolit.

  Iliri, Sokoli dhe Nexhmija kane komanduar te gjithe politiken ne Shqiperi pas 1990. Keta politikanet si Fatos Nano, Edi Rama, Sali Berisha dhe Ilir Meta jane nen komanden e tyre. Vete Iliri, Sokoli dhe Nexhmija jane te lidhur me eliten amerikane dhe britanike.

  Ky shkrim i tregon te gjitha te vertetat:

  Ne Shqiperi politikanet pas 1990 jane si ne te gjithe boten kukulla te Rothschildeve qe komandojne te gjitha vendet e botes nepermjet Amerikes, CIA, Bashkimit Europian dhe organizatave te tyre te fshehta. Nuk jane dhe as nuk kane qene kurre kundershtare mes tyre politilanet e Shqiperise. Vetem per te genjyer opinionin publik bejne sikur jane kundershtare ata. Prandaj Berisha nuk eshte denuar kurre per te gjitha vrasjet dhe krimet e tjera qe ka bere. Nano beri burg fallco dhe denimi i tij ishte qesharak dhe ai hynte dhe dilte nga burgu kur te donte. Pyesni edhe shoferin e Nanos nga Memalia qe e nxirrte Nanon nga burgu i Tepelenes kur te donte Nano. Edhe Nexhmija dhe Ramizi bene burg fallco dhe hynin dhe dilnin kur te donin. PS kishte Fondacionin Populli dhe Rrapush Xhaferin. Kurse PD kishte te gjitha firmat e tjera piramidale. Amerikanet i kane bere edhe ne vende te tjera firmat piramidale. Edhe 1997 ishte nje teater amerikan me kukulla politikanet e Shqiperise. Cfare cmedurie ishte hapja e depove te armeve dhe shperndarja e tyre ne popull. U vodhen popullit rreth 1.5 miliarde dollare dhe u shperndane edhe armet qe te vriteshin mes tyre. Cili shtet ka bere idiotesira te tilla si kryekrimineli Sali Berisha? Po gjithe ato vrasjet qe ka bere Saliu? Ne 1998 Saliu dogji kryeministrine dhe kriminelet e tij para disa muajsh godisnin deren e kryeministrise me sende te forta per ta thyer dhe nuk u ndodhi asgje. Kurse Saliu vrau me 21 Janar ne fund te protestes megjithese ata ishin paqesore dhe kryeministria kishte gardh. Ku ka idiotesi me te madhe se kaq dhe ka akoma qe jane me PD dhe Saliun ne Shqiperi. Edhe Gerdeci ishte vetem faji i tij por si gjithemone asgje nuk i ndodhi. Saliu eshte e keqja e madhe e Shqiperise. Ai dhe gjithe familja e tij nuk kane ndergjegje shqiptare por ndergjegje serbe dhe kete e ka treguar edhe mbesa e tij. Edhe te gjitha zgjedhjet dhe formimin e qeverive Rothschildet me nepermjet amerikaneve i kane vendosur ne kohen e demokracise. PS ka bashkepunuar gjithemone me PD dhe nuk kane qene fare kundershtare mes tyre. Prandaj edhe Rama beri koalicion me LSI ne 2013 megjithese ca nuk kishte thene per Meten e 21 Janarit dhe te floririt te vjedhur. Prandaj e beri hajdutin Meta qe doli hapur me ze dhe figure president pa pyetur as PS Rama. Per pallatin qe ia prishi i fali Bashes gati 17 milione euro duke mos derguar as avokat ne Strasburg Rama. Sheti e kishte te fituar ate ceshtje dhe ai pallat ishte edhe pa leje fare. Ku ka me hipokrizi se kaq? Ai pallat nuk do kushtonte as 4 milione euro nese do kishte perfunduar por ai as nuk ishte perfunduar. Kaq hapur dalin qe jane hajdute politikanet shqiptare. Edhe te gjitha krizat politike ne Shqiperi me protesta dhe cadra jane fallco ashtu si jane ne te gjithe boten fallco. Prandaj as nuk jane paditur kurre ata politikanet per krimet e tyre. Edhe vetingu eshte nje teater fallco dhe politikaneve nuk u ndodh asgje. Edhe anetarsimi ne BE eshte nje teater politik dhe nuk sjell asgje per vendet anetare. Ne BE sjellin aq shume aziatike dhe afrikane ata se kane si qellim perzierjen e rracave dhe BE eshte krijuar per te hequr pavaresine shteteve dhe perkatesine nacionale njerezve. Rothschildet jane me origjine nga Frankfurti ne Gjermani dhe me fe cifute. Kane 200 vjet qe e kane krijuar organizimin e tyre ata. Edhe shtetin e Izraelit ata e kane krijuar se e kane te tyrin. 11 shtatorin dhe te gjitha sulmet terroriste vet i kane bere. Ne 11 shtator nuk kishte as avione dhe ka filmime origjinale. Ishte rrezim me dinamit i kullave. Edhe te gjitha luftrat ata i komandojne. Edhe te gjitha bankat e botes ata i kane. Ata e komandojne parane dhe vendosin nivelin e rrogave dhe te cmimeve ne te gjitha vendet e botes. Edhe te gjitha firmat e medhaja dhe internacionale ata i kane. Eshte nje diktature e fshehte pushteti i tyre. Edhe vajtja ne hene nuk eshte fare e vertete se xhirimet jane bere ne Amerike. Eshte e pamundur qe astronautet te qendronin ne hapesire jashte tokes se rrezet gama te diellit do i vdisnim direkt. Edhe fotografite dhe xhirimet duken hapur qe jane fallco se hena nuk eshte e vogel sa nje skene xhirmi dhe jane edhe jashtezakonisht shume arsye te tjera. Ne nje film humori te 2001 me politikane amerikane ata i kane pranuar te gjitha genjeshtrat per vajtjen ne hene dhe tallen me gjithe boten qe u beson genjeshtrave te tyre.

  Edhe ngrohja globale nuk ekziston fare. Edhe rritja e nivelit te detit nuk eshte e vertete. Dioksidi i karbonit nuk eshte fare gaz sere. Jane te gjitha vetem genjeshtra te Rothschildeve per opinionin publik. Vertetohen lehtesisht te gjitha keto gjera per politiken dhe keto tema te tjera. Edhe lufta e pare boterore, lufta e dyte boterore dhe lufta e ftohte ishin teater politik i Rothschildeve. Ne te vertete vendet demokratike nuk jane aspak demokratike sepse te gjithe politikanet i komandojne ata dhe vetem sipas skenarit te tyre veprojne.

  Kjo eshte e verteta.

  Reply to this comment
  • Lili June 30, 18:26

   Po kjo eshte e verteta me nje korrigjim: prej sulmit ne zemer e ne tru te enverit ne vitet 1973 ne shqiperi nexhmija e Ramizi kane komanduar , jo vetem mbas vdekjes se tij!
   Source: prof Milliez, qe ishte jo vetem profesori i yne!

   Reply to this comment
  • Vete Iliri, Sokoli dhe Nexhmija jane te lidhur me eliten amerikane dhe britanike. July 1, 11:06

   Si jane lidhur ? Evetmja lidhje mund te jete Loggari bankare ! Pasuri te familjes se enverit ! Cfare lidhje tjeter mund te kete ? Po deri tani asnji pasuri ose lingota ari ne pronesi te Enverit nuk jane gjetur ! Athere cfare lidhje paska familja e Enver Hoxhes kur halla “flori” mungon ?!!!
   Ah britaniket dhe amerikanet mund te kene lidhje me familjet e Like Floririt dhe ate te Sali Berishes ! Kjo ka me shume mundesi te besohet sa lidhja Enver britatano amerikane !

   Reply to this comment
   • Lexoni te verteten ketu July 1, 13:49

    O ti Vete Iliri, Sokoli dhe Nexhmija.

    Eshte mendim shume i ceket i yti qe mendon sikur u interesojne vetem parate dhe llogarite bankare ketyre politikaneve dhe elites britanike dhe amerikane.

    Duhet ta dishe ti qe elita britanike dhe amerikane i shtypin vet parate se i kane bankat qendrore prone private te tyre dhe askush nuk i kontrollon! Nuk u interesojne asgjekundi atyre parate e politikaneve! Ata kane 200 vjet qe jane me te pasurit dhe te plotpushteteshmit e botes!

    E ke pyetur veten ti pse Nexhmija ndertoi piramiden ne Tirane ne 1988 dhe ca simboli eshte piramida? Piramida eshte simboli i masoneve dhe iluminatit dhe iluminati eshte elita britanike dhe amerikane. Kjo eshte lidhja mes tyre. Per iluminatin parate nuk kane fare vlere se ata kane para sa te duan. Atyre u intereson kontrolli absolut mbi njerezit se zhvillimet politike dhe poltikanet ne bote kane arritur me kohe qe t’i komamdojne plotesisht vet.

    Enveri ka pasur lidhje me iluminatin pra eliten amerikane dhe britanike qe çke me te. Pse do e ndihmomte Stalini dhe pastaj edhe Kina aq shume ekonomikisht dhe ushtarakisht Shqiperine? Si e çuditshme sidomos ndihma aq e gjigande e Kines apo jo? Edhe pse? Kina nuk kishte asnje perfitim per vete. Vet Enveri kur vajti ne Kine ne 1955 nuk kishte asnje konsiderate per Maon. Enverit nuk i interesonte fare Mao dhe as Kina. Enveri donte vetem ndihmen ekonomike dhe ushtarake te Kines dhe me heret te BS per fuqizimin e Shqiperise dhe asgje tjeter. Enveri nuk donte ta dinte fare as per internacionalizem dhe budalleqe te tilla. Ato ishin vetem teater politik qe ai si inteligjent i madh qe ishte dinte ta loste bukur.

    Kufijte nuk i ndryshonte dot Enveri pa lejen e iluminatit se nese do e bente ate iluminati do i priste te gjitha marredheniet diplomatike dhe ekonomike te vendeve te tjera me Shqiperine. Enveri e dinte qe do kishte lufte ne vendet e Ballkanit dhe per ate u pregatit qe kur te vinte koha e luftes t’i çlironte me lufte te gjitha trojet shqiptare. Kjo eshte e verteta. Demonstratat e 1968 dhe 1981 ne Kosove dhe trojet e tjera shqiptare Enveri i organizoi. Po kush tjeter do e bente? Kush tjeter kishte ndergjegje me te larte kombetare se Enveri? Jusuf Gervalla ishte edhe ne zyren e Enverit ne Tirane.

    Propaganda qe behet nga ambasada amerikane dhe shoqeria e hapur e sorosit ne Tirane kunder Enverit eshte vetem sa per te krijuar perçarje mes shqiptareve dhe asgje tjeter. Enveri nuk ishte armik i amerikaneve dhe britanikeve. Kurse shume njerez sidomos ballistet dhe zogistet genjehen dhe e marrin per te vertete propaganden amerikane kunder Enverit. Edhe Sigurimi ka pasur bashkepunim me CIA amerikane dhe MI6 britanik.

    Por vendin nuk e linte Enveri sic e la Zogu! Edhe nese do sulmohej Enveri do e fitonte luften! Se per te miren e vendit e kishte marre gjithe ate armatim dhe kishte ngritur gjithe ate ushtri!

    More vesh tani?

    Reply to this comment
 56. Kater snajper dhe une ne dritare do hapnim zjarr June 30, 16:12

  Krahasoni femijet e komunistit sheik vampir sali dhe femijet e komunistit enver.

  Reply to this comment
 57. intelektuali June 30, 16:21

  NJE PJESE NGA LIBRI I ROMANCIERIT ALGJERIAN BOUALEM SANSAL:

  Çfarë do të thotë të zbulosh papritur se je biri i një Xhelati?

  “Të jesh djalë i nje xhelati është më keq se të kesh qene vetë xhelat. Do të thotë që pasi të kesh rrëmuar në sëndukun e Xhelatit dhe të kesh numëruar viktimat e tij , në garazhin e vilës tënde pas shumë vitesh , të shkruash mbi faqen e ditarit tënd…..

  Im atë nuk ka vrarë një njeri, ka vrarë dy, pastaj njëqind, pastaj mijëra dhe dhjetra mijëra dhe mund të kishte vrarë miliona.Në orën e llogarisë, në orën e zgjimit zgjodhi t’u kthente shpinën viktimave dhe t’ia mbathte.Njëlloj sikur t’i vriste për herë të dytë. Kjo është e llahtarshme.Pastaj, me ndërgjegje, bëri gabimin e dytë që la trashigimtarë, duke e ditur se , herët a vonë, e vërteta do të dilte në sipërfaqe dhe se fëmijët e tij do të hiqnin picirin.”

  PASTHENIE NGA WIKIPEDIA:

  Romani i Sansal “Le Village de l’Allemand”, është histori e dy vëllezërve algjerianë që gërmojnë në të kaluarën dhe zbulojnë se babai i tyre kishte qenë një oficer nazist që shpëtoi në Algjeri pas luftës. Libri eksploron vijën e mirë midis fondamentalizmit islamik, komunizmit dhe nazizmit. “Le Village de l’Allemand” është i pari i romaneve të Sansal që u përkthye në anglisht, dhe u botua me sukses te papare në SH.B.A. Që nga botimi i ketij romani, librat e Sansal janë ndaluar në Algjeri.

  Romani i Boualem Sansal tregon historine si vëllezërit Malrich dhe Rachel Schiller individualisht u morën me zbulimin e së kaluarës së errët të babait të tyre të ndjerë, një ish oficeri SS, i cili ishte përgjegjës për vdekjen e hebrenjve të panumërta gjatë Holokaustit dhe Sansal përfshin ne roman shumë ngjarje historike për të krijuar një sfond shumë realist. Ngjarjet më domethënëse në adresat e Sansal përfshijnë fundin e Luftës së Dytë Botërore, Holokaustin, Luftën e Pavarësisë Algjeriane. Rrëfimi sugjeron tema të ndryshme, duke përfshirë ndikimin e fajit dhe të dhunës, lavdërimin e shtypësve dhe mënyrën se si mund të transmetohen e mëkatet nga një person tek të tjerët. Ai thekson se si dija në lidhje me rëndësinë e Holokaustit është kuptuar dhe keqkuptuar në mënyra shumë të ndryshme nëpër botë. Për më tepër, Boualem Sansal nxjerr në pah faktin se dihet shumë pak për socializmin nacional patriotik fanatik në botën arabe. Socializmi Kombëtar ishte ideologjia politike e Partisë Naziste. Romani sugjeron se gjeneratat që ndjekin Luftën e Dytë Botërore dhe, më saktë, Holokaustin, kanë përgjegjësi të edukohen për këtë çështje duke përdorur çfarëdo burimesh të disponueshme pa fanatizenm nacionalist. Njerëzit gjithashtu duhet të përhapin atë njohuri tek ata që nuk mund ta përdorin burimet historike për të siguruar që një genocid i tillë i tmerrshëm të mos ndodhë më. Përfitimi i historisë është që ne, si qenie njerëzore, mund të mësojmë nga gabimet e së kaluarës, në mënyrë që të marrim vendime më të mira në të ardhmen. Historia e Sansal dëshmon se individët mund të kenë ndikime të jashtëzakonshme në përmirësimin e jetës së të tjerëve dhe mbrojtjen e bashkësive të tyre. Ajo nuk kërkon një ushtri për të miratuar ndryshimin – ose më saktë, nuk duhet të marrë një ushtri për të miratuar një ndryshim pozitiv.

  Perkthim nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
  • Erhard July 1, 14:31

   Po ti o HALE a e di se cfare do te thote te marresh vesh se je BIRI i KURVES?
   Si u ndjeve ti kur e more vesh se je BIRI i KURVES?
   Ja kete na rrefe,qe te gajasemi ca me ty!

   Reply to this comment
 58. 1991 June 30, 16:41

  Hakmarrja primitive sot ndaj Ilir Enver Hoxhës fatkeqësisht na ben te mendojme se ja ka bere mire kundershtareve apo shokëve me thika nga mbrapa që i qinte nonat.Kujtoni arrestimin e birit te Ilirit vetëm për nje telefonate fallco dhe e bene Baronin e Droges Kolumbise dhe doli i pafajshem se Xibrraka nuk kishte filluar fare aktivitetin..
  .
  Nderkohe i biri Berishes ka qindra fakte per droge apo gerdecin dhe shkon ne Amerike dhe hedh ne gjyqin skenaristet e filmi duke kerkuar 60 miljon dollare per prishje imazhi..ky perversi qe perdhunoi kusheriren ne Suedi qe 13 vjec
  .
  Nuk e kuptoj pse akoma vazhdon kanibalizmi makartist elezbiberist dhe rajersionist n enje kohe qe ne Afriken e Jugun kemi nje efekt ‘mirror”
  .
  Në se ka një ngjashmëri ne raportin të persekutuar-persekutues është ai i Afrikes së Jugut me Nelson Mandelën që u lirua rreth vitit 1991.Ky njeri fisnik edhe pse regjimi kriminal i aparteitid e burgosi e torturoi dhe e poshtroi per kater dekada..ai i fali persekutoret e tij..Ketu nuk behet fjale per nje njeri por per nje komb te tere 95% qe u shfrytezua dhe u fut me tela me gjemba nga 5% qe ishin te bardhet racista
  *
  Per cudi para 1 viti kur vdiq nje agjent amerikan qe kishte punuar ne Afriken e Jugut para se te vdiste ne moshen rreth 90 vjec i ngeli merak te thont nje te vertete qe e tha: Ne amerikanet ndihmuam (urdheruam) qe te arrestohej Mandela si KOMUNSTI ME I RREZIKSHEM JASHTE BASHKIMIT SOVJETIK
  **
  Erdhi koha qe pasi Mandela fali kriminelet e RACISTEVE te bardhe biles beri dhe nje fare Kualicjoni me Klarkun me e forta shteti amerikan ne kohen e Bushit Senior e ftoi per vizite presidentin Mandela……ne nje kohe qe sherbimet inteligjente lajmeruan se ai nuk mund te futej ne Amerike pasi figuronte akoma terrorist i rrezikshem…dhe u desh nderhyrja e W.B.S qe ky skandal jo vetem te fshihej por dhe mos jepej ne shtyp.
  ***
  Erdhi koha qe Mandela nderroi jete dhe nuk ngeli shtet nga ato qe e konsideronin terrorist komunist qe nuk mori pjese ne varrim me kryemisterra apo presidente ku me shume kishte amerika me 1 president dhe 3 ish presidente…
  .
  ****
  Si ka mundesi qe bota perendimore me ne krye Ameriken mbylli syte para super krimeve antinjerzore te Apartedit dhe “duartrokiti” faljen qe nje “komunist” i ben antikomunisteve?….Pse nuk veprohet me te njejten monedhe dhe ne Shqiperi ku Antikomunistet te falin komunistet ?? por po tregohen deri dhe kanibale me brezin qe udhehoqi luften dhe rindertimin….Pse ne rradhet e para te vampireve “antikomuniste” jane vene turbokomunistet e Enverin me ne krye Sali Monstren e Halezbiberit?? apo Edin e Jorgo Sorres

  Reply to this comment
  • Lexoni te verteten ketu June 30, 17:15

   Nuk e ke kuptuar te verteten ti 1991.

   Lexo komentin tim me larte dhe do e kuptosh menjehere te verteten.

   Ermal Hoxha ka bere burg fallco ashtu si bene burg fallco edhe Ilir Hoxha, Nexhmija, Ramizi dhe Nano. Ka hyre dhe ka dale kur te donte nga burgu Ermal Hoxha. Mos t’ia qaje hallin askush ketyre. Keta kane qene dhe jane ne rregull.

   Eshte gjithcka vetem teater politik qe keta te duken sikur nuk kane pushtet fare por ne te vertete e gjithe politika pas 1990 eshte teater politik i ketyre ne bashkepunim me eliten amerikane dhe britanike. Fatos Nano, Edi Rama, Sali Berisha dhe Ilir Meta jane vetem kukulla ne kete teater politik.

   Reply to this comment
   • 1991 June 30, 17:39

    te falenderoj per repliken qytetare
    por per fat te keq ke mentalitet “fshatar”..

    Vetem me nje pyetje ti bie menjehere “knockdown”
    .
    Pse keto elitat angloamerikane nuk e fusin ne burg djallin e tyre Berishe te pakten per 21 janarin 2011.
    ..dhe le ti japin cokollata
    dhe ta nxjerrin liri dalje sa here te doje ?..

    po deshe mos u bej si Agim Hamuti ( hamiti) ne mos qofsh ndonje “bir kurve” nga shqupi..kete te fundit mos e merr serozisht se zakonisht birkurve i themi atyre qe jane te zote per tja hedhur te tjereve duke barazuar krimet e berishes me gafat e rames

    nderime !

    Reply to this comment
 59. corona world invazion June 30, 17:00

  Kam përshtypjen se banoret e ketij planeti po kalojne nje situate kaotike qe mund te coje ne vetasgjesim apo pushtim nga ata qe kane krijuar koronavirusin qe me shume duket si “arme misterioze” qe ka dale nga punishtja e atyre sekteve qe bene L1B & L2B.
  .
  E pse duhet të merremi me djalin e Enverit qe ne fakt me kohe duhet te kishte siguruar qofte koken e tij qofte materialet e te atit se ka patur kohe boll..dhe jo ti ankoheve” te majteve te tij”

  Me kete rast na vjen ne ndihme legjenda e kinemasë franceze Alain Delon, qe shokoi opinionin publik per te verteta therese duke thene

  “Nga jeta nuk më intereson asgjë. E kam parë të gjithën, por mbi të gjitha e urrej këtë epokë.

  Më vjen për të vjellë” u shpreh Alain Delon, legjenda e kinemasë franceze për të përjavshmen Paris Match, në një numër special kushtuar 60 viteve të karrierës së tij.

  “Ka njerëz që urrej. E gjitha është falsitet. Nuk ka respekt, askush nuk e mban fjalën.

  E rëndësishme është paraja. Çdo ditë dëgjojmë krime. Unë di se do ta lë këtë botë pa keqardhje”, vazhdon ai.
  .
  “E gjithë bota vdiq”, nënvizon aktori,..sidomos sot me koronavirusin kur njerzit jane bere si bagetite me maskat dhe vetem litari ju mungon per ti terhequr
  .
  A nuk e kuptoni qe Koronavirusizmi eshte me i zi se kapitalizmi-komunizmi dhe fashzimi te marra se bashku ?

  Prisni se nuk keni pare gje akoma !

  Reply to this comment
 60. demo June 30, 19:06

  Adult,.S`ke per tu rritur kurre.adult do mbetesh.
  Perpara se Ilir Hoxha t`i drejtohet Komitetit te Drejtave te njeriut,B.E.SHBA,Helsinkit,OSBE,,.
  T`I DREJTOHET ME NJE FALJE PUBLIKE POPULLIT TE SHUMEVUAJTUR.
  Atyre femijeve dhe grave te pafajshem qe i ati i tij SADIST,i la pa shtepi dhe pasuri dhe i syrgjynosi ne KAMPET E VDEKJES Tepelene,Saver,Terbuf,Hoxhare,
  T`i kerkoje falje shqiptareve qe i nxorri nga shtepite shekullore per te vetmin faj se jetonin si njerez. dhe nuk jetonin ne barraken e Nushajve,apo ne kacollen e nene Zyrase.
  Komunizmi ne Shqiperi eshte nje shprehje koti,se ne fakt sundoi enverizmi,,nje lloj ligesie atrociste, me veset me te ndyra kafsherore te nje kafshe sadiste te kamufluar me llafollogji populiste marxiste.
  Kete kafshe te ndyre ti Ilir Hoxha e ke pasur baba.;
  Turp i madh eshte te kesh baba enver hoxhen.
  Kesaj nuk i shpeton dot.
  Por ti mund te kryesh nje akt human,qe te tregosh se nuk je kafshe vampiroide si yt ate.
  Mund te kerkosh falje.

  Reply to this comment
  • Adulti June 30, 21:59

   O demo kafsha!
   Cfare [une ka Iliri dhe Sokoli se cfare ka bere Enveri,babai i tyre?
   Po ti,more kerme pse nuk na rrefen,se me cfare AKT AKUZE jane denuar ata qe ti mbron dhe ne se u denuan apo jo ne kundershtim me ligjet e kohes apo jo?
   Pse nuk thua se cfare padi penale kane hapur keta burgaxhinjte e djeshem per te fituar pafajesine?
   Nje mut kane bere dhe kurre nuk do ta bejne se e dine qe shumica kane qene denuar per krime,per pederasti etj,se te gjithe deshmitaret ne gjyq kane qene gruaja,femijte,nipat e mbesat,kushurinjte,dajat e xhaxhallaret e tyre,komshinjte etj,pra do t’u duhet te vrasin njeri tjetrin,prandaj merren vetem me Enverin!
   Hyyy morra te ZINJ fashiste,qe duheshit zhdukur me rrenje te gjithe me kuc e me mac!

   Reply to this comment
  • Adulti June 30, 22:00

   O demo kafsha!
   Cfare pune ka Iliri dhe Sokoli se cfare ka bere Enveri,babai i tyre?
   Po ti,more kerme pse nuk na rrefen,se me cfare AKT AKUZE jane denuar ata qe ti mbron dhe ne se u denuan apo jo ne kundershtim me ligjet e kohes apo jo?
   Pse nuk thua se cfare padi penale kane hapur keta burgaxhinjte e djeshem per te fituar pafajesine?
   Nje mut kane bere dhe kurre nuk do ta bejne se e dine qe shumica kane qene denuar per krime,per pederasti etj,se te gjithe deshmitaret ne gjyq kane qene gruaja,femijte,nipat e mbesat,kushurinjte,dajat e xhaxhallaret e tyre,komshinjte etj,pra do t’u duhet te vrasin njeri tjetrin,prandaj merren vetem me Enverin!
   Hyyy morra te ZINJ fashiste,qe duheshit zhdukur me rrenje te gjithe me kuc e me mac!

   Reply to this comment
 61. demon destroyer June 30, 19:38

  dear demo !

  Jam me nje mendje me ty per faktin se Iliri si i biri Enverit duhet te mbaje pergjegjesi per ardhjen ne pushtet te Varkarit te tyre krimet e te cilit kane kryer cdo imagjinate ne dem te kombit
  .
  POR ti je personi i gabuar me qellim te mallkuar biles me sakte duhet te te ndalohet moralisht ta shani Enverin sepse nese ai ishte nje e e keqe e kuqe ti je e keqe e zeze shume here me teper se ai…pra ta marre vesh mileti qe ky demo-ja
  -po na quan marshallin tito-shpetimtarin e Shqiperise
  -po na quan xhaferr deven Hero kombetar
  -po na quan lufte ncl si lufte civile
  -po na quan Karl Marksin budalla
  po ne 1984 na paska punuar ne nen firme kroate
  -po ne vitet 70′ na paska punuar ne Gramsh
  -dhe me e forta na paska shkruar 13 libra dhe shume dokumentare
  Pra Demoni Demo i fshehur pas ferres ka vite te tera qe hedh helm te zi..por kam nje pyetje:
  Po pse o monster merr dynjane dhe Enverin me gjuhe te helmatisur..
  Pse nuk na thua kush jane keto libra por rri pas gardhit dhe gjuan si puna jevgut ?
  .
  Ku e ke librin kunder Enver rezilit qe premtove ta botoni por nuk ta mban suma !!
  .
  Kam qene kunder Enverit dhe Mehmetit
  por per tipa si puna juaj kane bere
  mire qe ju kane shkerdhyer
  me qen e me mace se
  e meritoni…
  ..

  Reply to this comment
 62. Gezimi June 30, 20:10

  Eh sikur te ngrihej nga varri Dull Merhum e te shihte te birin duke ju qare ambasades amerikane ose “Xhandarit imperialist” do ti binte pika e do binte prap ne grope te varrit.

  Reply to this comment
 63. Gzim Kulufi June 30, 21:27

  Panvarsisht kush ka qene Enver Hoxha, apo cfare njeriu eshte i biri, panvarsisht edhe filmave qe behen me kete rast, me perfitime te mepasme nga qeveria (kupto E.R), panvarsisht perfitimit qe nxjerrin nga kjo perkrahesit e familjes Hoxha, jam i mendimit se ne rastin ne fjale eshte vepruar jo brenda rregullave nga ana e IKMT-es! Ne kohen e sotme nuk duhet te ndodhnin kurre me te ketilla veprime, kushdo qofte banuesi!

  Reply to this comment
 64. Adih July 1, 00:07

  Pergjegje per te gjithe bolsheviket , morrat e kuq !!!!!!

  Mire me thonte gjyshi i im.

  O NIPCE ; NUK BEHET SHQIPERIA ME DERRA .

  Reply to this comment
  • Zigfrid July 1, 07:26

   Eh,more Adih spiuni i UDB,qe edhe ne buze te varrit nuk te hiqet urrejtja ndaj shumices se shqiptareve!
   Po kush jane morrat e kuq qe cileson ti?
   Po ti vete mos je gje MORR I ZI?
   Pra mut ti,mut i ati,mut ai qe beri t’ane!
   Keshjtu i bie more plakush gjysem i varrosur!
   Por me kete shpirt helm qe ke ti,more kellire,si te mos te denonte e persekutponte socializmi ty?
   Po ti as sot nuk te eshte pastruar gjaku!
   Po pse nuk thua se cfare kerkon o gelbaze tuberkulare?
   Socializmi nuk ekziston me,Enveri dhe Byroja politike,ministrat etj vdiqen,pasurite e shqiptareve i grabiten ish komunistet qe ke votuar ti dhe rraca jote e qelbur etj
   Shumica e shqiptareve (ata qe quan morra te kuq) sot vuajne per buken e gojes,ndersa ju burgaxhinjte e djeshem,shumica te denuar per vjedhje,pederasti,spiune e diversante po merrni kestin e 13,qe nuk u takonte fare etj!
   Thuaj tani cfare do tjeter?
   Mos do qe morrat e kuq te vriten te tere qe ti te jetosh i qete?
   Kete do to?
   Ah,more plehre e ndyre!
   Ja kete gabim beri Enveri,qe nuk ju zhduku me kuc e me mac ,por ju internoi dhe sot ti kerme gati ne varr vazhdon te na cash trapin!
   Por ta dish se kurre nuk do arrini te na mundni ne te majteve!
   Ne jemi shumica e popullit shqiptar,jemi me trima,me te zgjuar dhe kemi e do kemi gjithmone pushtetin mbi ju!
   Vetem ne se vjen ndonje situate e re ,qe te vihemi edhe nje here perballe njeri tjetrit,si prinderit tane gjate Luftes Antifashiste,ta dini se do ju SHFAROSIM pa asnje kufizim!
   Tashme jeni te identifikuar te gjithe dhe nuk do t’i shpetoni hakmarrjes se “morrave te kuq” o morr i zi fashist e antishqiptar!
   Asgje nuk do fitoni me urrejtjen tuaj 30 vjecare vecse shtoni perbuzjen qe ka shumica per ju plehrat e kombit!

   Reply to this comment
 65. mali July 1, 18:49

  Zigfrid!Nuk e di ne emer te kujt flet por nga mendimet ,idete dhe deshirat qe ke e kuptoj qe je nje antishqiptar.Ja faktet:1.mbjell percarje midis shqiptareve(ne te mire ,ju te keqinj,ne te forte ….).2.Kerkon nje lufte civile duke hedhur drite tek e verteta e L.NA.CL.si lufte civile.3.Je nje sherbetor I Sali Berishes qe kerkon “revolucion”d.m.th.rremuje gjak shqiptari.Kohet ndryshuan I dashur Zigfrid.Thone qe po u kape shume pas se kaluares ,ajo nuk te lejon te ecesh perpara.Lexova gjithe keto komente dhe nuk pashe (rralle!)fryme demokratike.Koha ben te sajen,ndryshime pa deshiren tone.Ajo ka ligjet e saj.Jane gjera qe nuk duken e nuk kapen ,prandaj eshte e veshtire te kuptosh realitetin.Njeriu eshte vegel ne duart e “Zonjes Kohe”.Falenderoj gazeten per kete hapesire qe na krijon.Si do qe te jete I cliron njerzit nga emocionet.Kjo eshte pjese e demokracise.

  Reply to this comment
  • Zigfrid July 1, 22:32

   “mali”,une e kam shprehur qarte se flas ne emrin tim dhe te babait,dajes dhe 2 kushurinjve partizane,qew sakrofikuar jeten per clirimin e Shqiperise nga pushtuesit nazi-fashiste deri ne clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi!
   Lufta Antifashiste ishte nje EPOPE e lavdishme,me e madhja dhe me e rendesisghmja ne tere historine mijravjecare te popullit shqiptar!
   Per cfare mllefi me derdellit ti zorraxhi ballisto0zogist mua,kur nje palaci hedh balte per kete LUFTE HEROIKE?
   Ishte hera e pare ne historine e popullit tone,qe u beme pjese e nje Koalicioni boteror fitues me ne krye fuqite me te medha te globit SHBA,Britania e Madhe dhe BRSS!
   Ishte vleresimi i madh qe dy fuqite e medha SHBA dhe Britania e Madhe derguan prane shtapit te Pergjithshem te Ushtrise Nacional Clirimtare perfaqesuesit e tyre ne rang gjenerali,qe mbeshteten deri ne clirimin e Shqiperise partizanet me armatime,municione,veshmbathje,aparatura nderlidhje,ilace,mjekimin e partizaneve te plagosur edhe jashte vendit deri me mbeshtetjen e Clirimit te Tiranes me dhjetra avione luftarake qe shkaterruan autokolonen gjermane ne Myshqeta me tanke,artileri dhe 3200 ushtare e oficere gjermane qe vinin te ndihmonin nazistet e rrethuar ne Tirane!
   Nuk jam une per percarje apo hakmarrje,por njerez si Adih dhe ti,qe u ka mbetur ora ne 1944,se rraca e juaj kurre nuk u lidh asgje me Luften Antifashiste prandaj villni vrer kunder saj!
   Per cfare kohe me derdellit zotrote qe ndryshuan?
   Varet si e kupton ti dhe kellirat ballisto-zogiste kete kohe!
   Keni 30 vjet qe villni vrer kunder LANC-it dhe heronjve te saj,ndersa kurre nuk keni kerkuar ndjese per bashkepunimin me pushtuesit!
   Cfare kerkoni me teper tani pas 30 vjeteve,qe i bini ne nje vrime?
   Ja pra ju kerkoni te nxisni urrejtjenb,percarjen dhe luften civile!
   Historia e ka dhene me fakte verdiktin e saj per jete:
   -Shqiperine e cliruan Ushtria Nacional Clirimtare nen udheheqjen e PKSH me ne krye Enver Hoxhen,ndersa ballisto-zogistet ishin bashkepuntore me pushtuesit duke marre vulen e kolaboracionisteve tradhetare,qe kudo ne Europe moren plumbin pas koke!
   Kjo eshte e verteta dhe qepeni halene pergjithmone!

   Reply to this comment
   • Lexoni te verteten ketu July 2, 13:41

    O ti Zigfrid.

    Shume sakte i shkruajte atij komentuesit mali qe eshte ballist ose zogist.

    LANÇ ishte nje lufte e lavdishme. Por ishte edhe nje lufte e domosdoshme se do ishte turp i madh nese shqiptaret nuk do luftonin ashtu si disa vende te Europes qe nuk luftuan si Rumania, Bullgaria, Hungaria, Polonia, Çekosllovakia, Norvegjia, Finlanda, Danimarka, Hollanda dhe Belgjika.

    Sigurisht qe kjo ishte LDB dhe prandaj Shqiperia do ishte vend aleat me Britanine dhe SHBA. Me heret nuk kishte si te ishte aleat ne luftra Shqiperia me keto vende. Pastaj ne cfare luftrash te tjera do ishte aleat Shqiperia me keto vende? Se vetem dy luftra boterore ishin dhe ne LPB nuk behej fjale fare qe Shqiperia te ishte aleat me ndonje vend sepse LPB ishte nje lufte e kot dhe idioteske e imperializmit.

    Edhe nje sugjermin per ty Zigfrid. Nderroje kete pseudonimin tend si komentues se eshte emer gjerman. Eshte turp ta keshe kete pseudonim. Ti je edhe me partizanet.

    Reply to this comment
    • Zigfrid July 2, 19:34

     Po ty kush ta la monopolin e te vertetes?
     Mos ta la yt ate apo jot eme?
     Jo per gje,por hiqesh se je koke e madhe,se ashtu te madhe e ka koken edhe gomari im!

     Reply to this comment
 66. mali July 2, 13:54

  Zigfrid!Me thuaj me data e fakte :cilin qytet te shqiperise partizanet morren me lufte dhe sa te vrare ka patur “gjate ketyre luftimeve “.Edhe ne Tirane, lufte u be ne qender dhe trupat gjermane u terhoqen per ne veri etj……Vazhdo lexo historine e shkolles fillore.

  Reply to this comment
  • Lexoni te verteten ketu July 2, 14:25

   Ik o mali! Partizanet vrane gjate luftes 26.500 italiane dhe gjermane! Enver Hoxha la te ngordhnin nga uria me shume se 900 ushtare gjermane ne 1945 qe partizanet i kishin kapur rober lufte! Edhe mire ua beri gjermaneve ENVER HOXHA! More vesh mali?

   Reply to this comment
   • Zigfrid July 2, 14:34

    O plehra ballisto-zogiste ,”Lexoni te verteten ketu”!
    Se cfare kane bere partizanet nuk mbeti ne doren tende prej kelyshi kolaboracionist ta vertetoje!
    Keni 30 vjet qe hani mut,por kurre nuk guxuat te rrefeni “trimeritew” ballisto-zogiste gjate L2B!
    Doemos pervec krimeve nuk keni asgje per te treguar!
    Kete e vertetojne edhe keto 30 vjet,ku ju kelyshet e tyre jeni rreshtuar me armiqte e Shqiperise!
    Te dhjefsha te VERR-teten tende,o ballist i qelbur!

    Reply to this comment
  • Zigfrid July 2, 14:29

   O mavriu “mali”!
   E konsideroj per turp te vazhdoj te replikoj me nje kelysh ballito-zogisto,qe ka derdhur gjak partizani!
   Ne se do pergjigje me te plote,pyet ne SHBA,se qeveria e SHBA dhe e Britanise Madh mbeshteti gjatye gjithe luftes vetem Ushtrine Partizane dhe jo ata qe bashkepunuan me pushtuesit!
   Ne se kerkon te me mundesh mua,do besh mire te rrefesh se cfare bene gjate L2B nallistet dhe zogistet,pervec bashkepunimit me pushtuesit!
   Cfare luftrash kane bere,kunder kujt luftuan,vendet e betejave si te Don Kishotit,cffare lapidaresh,memorialesah,bustesh etj kane ndertuar per nder te tyre,cilet jane te vraret e tryre,me cilet armiq luftuan,pervec partizaneve,cfare repartesh krijuan,nuymeri i luftetareve,komandanteve,kush i furnizonte me armatim e municione,me cilet forca bashkepunuan gjate luftes,pervec pushtuesve etj!~
   Keto do t’i kesh me kollaj per t’u pergjigjur ,se NJE MUT KENI BERE o plehrat e kombit!
   E nxorre me ne fund koken o ballist i qelbur,prandaj shko ha mut dhe te ngecte ne fyt!
   Rraca juaj meriton perbuzjen me te madhe nha shumica e shqiptareve dhe ,sic ta kam thene edhe me pare,ishalla vjen nje situate tjeter,qe te lajme mire hesapet me ju nje here e pergjithmone!

   Reply to this comment
 67. mali July 2, 14:37

  Zigfrid!Me siguri me noten 3-sh ke qene ne hartimet e shkolles(me systemin me 5 nota).Ta kane vene 3-shin qe te kalonje klasen se nuk te deshin pilaf per vitin tjeter.

  Reply to this comment
 68. mali July 2, 15:29

  Lexoni……!Mora vesh o enverist.Tani e kuptova qe Enveri yt beri experiment me 900 ushtaret gjermane te ngordhnin nga uria.Pastaj e zbatoi tek populli I vet.E la popullin shqiptar te ngordhte nga uria der me 1990-ten.Te falenderoj per te dhenat e pa ditura.Te uroj te nxjeresh xhevaire te tjera nga bemat e Enverit.

  Reply to this comment
  • Lexoni te evrteten ketu July 2, 16:25

   O mali budallai!

   Askush nuk vdiq nga uria ne Shqiperi ne kohen e Enver Hoxhes.

   E paske inat Enverin se i vrau gjermanet. Po ta them une qe pak beri Enveri qe i vrau dhe i la te ngordhnin nga uria gjermanet. Duheshin rrahur me kamzhik me gjemba gjermanet dhe duheshin gozhduar ne kryqe gjermanet me gozhda te medhaja qe te ngordhnin ashtu si kriminela te ndyre qe ishin.

   Reply to this comment
  • Zigfrid July 2, 16:25

   Mavri me boje,o mali gelbaza tuberkulare!
   Te dhjefsha enverizmin tend o kellire,qe te mungon edhe llogjika me minimale njerezore?
   Edhe gomari im eshte me i zgjuar se ty!
   Po thuaje more qen i zgjebosur cfare do qe llap tere kohen?
   Per 30 vjet beni ham ham dhe si perfundim nje mut te madh keni ngrene!
   Si nuk e kuptoni qe rracen tuaj te poshter nuke mbeshteten as fuqite e medha,por qeverisjen e vendit ia besuan ish komunisteve dhe femijve te tyre?
   Pse hani mut kot dhe nuk ngritet nje here zerin per kete fakt?
   Si t’u besonin juve plehrave kur ju bashkepunuat me armiqte me te medhenj te njerezimit?
   Si mund t’u besonin juve kur nuk u besoi populli shqiptar,qe nuk u dha asnje deputet?
   Mire ne Mukje ju pengoi Enveri,po keto 30 vjet kush u pengoi o hale te Shqiperise?
   Po pse more kerma keshtu duke share e shpifur kunder te majteve,partizaneve etj ju do mund te bindni popullin t’iu mbeshtese?
   Jeni te destinuar te zhdukeni nga faqja e historise shqiptare,si armiq te popullit shqiptar!

   Reply to this comment
  • Lexoni te verteten ketu July 2, 16:25

   O mali budallai!

   Askush nuk vdiq nga uria ne Shqiperi ne kohen e Enver Hoxhes.

   E paske inat Enverin se i vrau gjermanet. Po ta them une qe pak beri Enveri qe i vrau dhe i la te ngordhnin nga uria gjermanet. Duheshin rrahur me kamzhik me gjemba gjermanet dhe duheshin gozhduar ne kryqe gjermanet me gozhda te medhaja qe te ngordhnin ashtu si kriminela te ndyre qe ishin.

   Reply to this comment
   • Fisniku July 2, 18:47

    Ky “Lexoni…”,qenka koke e madhe,qe nuk e paskemi njohur me pare!
    Asnje historian shqiptar apo i huaj nuk e ka thene se Enveri paska lene te ngordhin urie 900 naziste gjermane!
    Jo moreeeee!
    Dhe kur i paska lene pa le?
    Kur populli shqiptasr ne ate kohe,pra deri ne 1951 hante me rracion nga 2-3 pula te pjekura per njeri ne dite,nga nje qingj te pjekur ne hell ne jave,kur pushimet i benin ne plazhet e Karaibeve ne Kuben socialiste etj!
    Ja pra qe Enveri qenka treguar kriminel,se popullin e vet,qe nuk njohu ZINE E BUKES deri ne 1951,se hante p[ula te pjekura per dite,ndersa miqte tane,qe hyne ne Shqiperi si kalimtare me tufa lule pa arme e municione,i la pa buke!
    Mendoj se Rama,si pasardhes i PKSH,duhet t’;i kerkoje falje shtetit gjerman dhe t’u akordoje demshperblim te madh familjeve te tyre!
    Se ata vertet qendruan,pa deshiren e tyre ne Shqiperi per 2 vjet,nuk dogjen asnje shtepi,nuk vrane asnje njeri (edhe 84 qytetaret e Tiranes qe u pushkatuan tek dera e shtepise i vrai Xhaferr Deva),nuk hodhen asnje pushke kunder partizaneve,se nuk kishin as cifte per te vrare zogj te shkretet dhe ne fund e lane Tiranen pas nje muaji feste me fishekzjarre,se nuk vinin partizanet per t’ua dorezuar qytetin dhe iken drejt Shkodres!
    Eshte shpifje se gjermanet erdhen ketu per te zevendesuar fashistet italiane pas dorezimit,se po te ishte keshtu ata nuk do lejonin te krijohej Asamblea Kuinslinge me M.Frasheri ne krye,njelloj si Kuinslinget e sotem Socialiste qe i mban bota per te reklamuar se ne Shqiperi ka demokraci,por vetem me nje parti dhe ca lepurushe opozitare qe i perze nga seanca kucedra Gramoz Ruci,qe edhe nga fytyra duket se cfare shpirt ZIU eshte!
    Dhe BOTA rri e veshtron…YJET!

    Reply to this comment
     • Fisniku July 4, 13:57

      Ku i ke faktet o te dhjefsha te verteten tende?
      Ku thuhet se 900 rober gjermane u lane te ngordhin urie?
      Po ne ate periudhe i gjithe populli shqiptar ishte ne ZI BUKE,ndersa zotrote na kerkoke qe roberit naziste te hani pula te pjekura!?
      Po roberit ne Aushvic si i mbanin nazistet?
      A e di ti se roberit ne kampet e perqendrimit nazist u dogjen ne krematoriume,u bene sapun,u grine ne makineri etj,etj,o IDIOTI “Lexoni…mashtrimin..?
      A i ke pare dokumentaret e asaj kohe qe roberit ishin te gjithe kocke e lekure?
      Shikoji edhe nje here dhe mos ha…mut shume!
      Na paske gjetur fakte ti,qelbesire,kur ne ate kohe i gjithe populli rrinte me 200 gram buke ne dite!
      Hyyyy plehre balliste,qe akoma je armik i popullit tend!
      Jeni rrace e poshter,por gabimni i Enverit qe nuk ju shfarosi si rrace!
      Nuk e perlyeni dot LANC-in e lavdishem o kerma ballisto-zogiste!
      Kur do filloni te tregoni te mirat qe i keni bere popullit shqiptar ne L2B dhe deri me sot?
      Kete bej ti,o kalbesire kanceroze se partizanet i kane dhene hapur se cfare kane bere!

    • Mesuesja lili July 3, 00:03

     Historian dhqiptare?! Ka specie te tille?!
     Jo ka vetem kalemgji te regjimit ! Ka nje dallim

     Reply to this comment
     • Lexoni te verteten ketu July 4, 10:10

      O ti Mesuesja lili. Ca ka keshtu? I lumte atij trimit ENVER HOXHA qe i vrau armiqte e huaj ne L2B!

 69. Fisniku July 3, 07:53

  Ku i ke faktet o te dhjefsha te verteten tende?
  Ku thuhet se 900 rober gjermane u lane te ngordhin urie?
  Po ne ate periudhe i gjithe populli shqiptar ishte ne ZI BUKE,ndersa zotrote na kerkoke qe roberit naziste te hani pula te pjekura!?
  Po roberit ne Aushvic si i mbanin nazistet?
  A e di ti se roberit ne kampet e perqendrimit nazist u dogjen ne krematoriume,u bene sapun,u grine ne makineri etj,etj,o IDIOTI “Lexoni…mashtrimin..?
  A i ke pare dokumentaret e asaj kohe qe roberit ishin te gjithe kocke e lekure?
  Shikoji edhe nje here dhe mos ha…mut shume!
  Na paske gjetur fakte ti,qelbesire,kur ne ate kohe i gjithe populli rrinte me 200 gram buke ne dite!
  Hyyyy plehre balliste,qe akoma je armik i popullit tend!
  Jeni rrace e poshter,por gabimni i Enverit qe nuk ju shfarosi si rrace!
  Nuk e perlyeni dot LANC-in e lavdishem o kerma ballisto-zogiste!
  Kur do filloni te tregoni te mirat qe i keni bere popullit shqiptar ne L2B dhe deri me sot?
  Kete bej ti,o kalbesire kanceroze se partizanet i kane dhene hapur se cfare kane bere!

  Reply to this comment
 70. Ivoni July 3, 18:34

  Zoterinj komentues, shkruani shkurt dhe qarte..! Nuk ka njeri nge te lexoj. Shqiperia po kalon nje drame te vertete. Enver Hoxha eshte shenjtor,

  Reply to this comment
 71. alphade July 4, 00:37

  Shkurt: Ne kohen e Enverit raporti i “Luftes she Klasave
  ishte 80-85 perqind ne favor te pushtetit popullor. Sot ky
  raport eshte 50 me 50 perqind. Gjysma e popullsise eshte e perndjekur, e shtypur,e burgosur, e degdisur neper rruget e botes si muhaxhir ! Femrat shqiptare Jane
  shndrruar ne puntore seksi duke u perleshur njera me
  tjetren se kujt I perket ky apo Ai “semafor” ne rruget e Romes,Milanos,Barit,Parizit, Amsterdamit etj.et. Ky eshte
  realiteti I 1.5 milion e shqiptareve qe jetojne neper rruget
  e botes. Ndersa gjysma tjeter e popullsise qe jeton nje
  Shqiperi perpiqet te largohet nga Shqiperia sepse politikanet shqiptare nuk I japin asnje shprese…………..
  Dushmani I Vicidolit,sebashku me 12-13 bandite tropjane
  e shkaterroi dhe shperfytyroi Shqiperine dhe popullin
  shqiptar.Nje dite keta horra e gangster do t’i paguajne te
  gjithe krimet e tyre ! Heret apo vone “Shpata” e Drejtesi-
  se do te bjere mbi Ta !……….

  Reply to this comment
  • Per alphaden July 4, 10:44

   Nje korigjim alphade. Shqiperia ka 1.35 milione emigrante dhe jo 1.5 milione si ke shkruajtur ti. Emigrantet jane 25% e shtetasve te Shqiperise dhe jo 50 % si ke shkruajtur ti. Ne Shqiperi banojne 3.9 milione banore dhe jo 2.87 milione banore si genjen INSTATi. Me emigrantet Shqiperia ka gjithesej 5.25 milione shtetas. Kete shumica e njerezve nuk e dine dhe prandaj habiten kur degjojne se Shqiperia ka 3.6 milione shtetas mbi 18 vjec ne listat e zgjedhesve.

   Arseyja pse Shqiperia ka kaq shume emigrante eshte sidomos afersia gjeografike me Italine dhe Greqine. Gjendja ekonomike edhe ne vendet e tjera te Ballkanit perendimor eshte me keq se sa ne Shqiperi. Shqiperia per nga ekonomia eshte me Rumanine dhe Rumania ka 4 milione emigrante. Bullgaria ka 1.5 milione emigrante. Moldavia, Ukraina dhe Bjellorusia jane me keq se sa Shqiperia per nga ekonomia.

   Pa keta politikanet e pas 1990 dhe sidomos pa Sali Berishen Shqiperia do ishte nje vend me ekonomi si Italia dhe Spanja.

   Ky shkrim i tregon te vertetat per politiken pas 1990 ne Shqiperi:

   Ne Shqiperi politikanet pas 1990 jane si ne te gjithe boten kukulla te Rothschildeve qe komandojne te gjitha vendet e botes nepermjet Amerikes, CIA, Bashkimit Europian dhe organizatave te tyre te fshehta. Nuk jane dhe as nuk kane qene kurre kundershtare mes tyre politilanet e Shqiperise. Vetem per te genjyer opinionin publik bejne sikur jane kundershtare ata. Prandaj Berisha nuk eshte denuar kurre per te gjitha vrasjet dhe krimet e tjera qe ka bere. Nano beri burg fallco dhe denimi i tij ishte qesharak dhe ai hynte dhe dilte nga burgu kur te donte. Edhe Nexhmija dhe Ramizi bene burg fallco. PS kishte Fondacionin Populli dhe Rrapush Xhaferin. Kurse PD kishte te gjitha firmat e tjera piramidale. Amerikanet i kane bere edhe ne vende te tjera firmat piramidale. Edhe 1997 ishte nje teater amerikan me kukulla politikanet e Shqiperise. Cfare cmedurie ishte hapja e depove te armeve dhe shperndarja e tyre ne popull. U vodhen popullit rreth 1.5 miliarde dollare dhe u shperndane edhe armet qe te vriteshin mes tyre. Cili shtet ka bere idiotesira te tilla si kryekrimineli Sali Berisha? Po gjithe ato vrasjet qe ka bere Saliu? Ne 1998 Saliu dogji kryeministrine dhe kriminelet e tij para disa muajsh godisnin deren e kryeministrise me sende te forta per ta thyer dhe nuk u ndodhi asgje. Kurse Saliu vrau me 21 Janar ne fund te protestes megjithese ata ishin paqesore dhe kryeministria kishte gardh. Ku ka idiotesi me te madhe se kaq dhe ka akoma qe jane me PD dhe Saliun ne Shqiperi. Edhe Gerdeci ishte vetem faji i tij por si gjithemone asgje nuk i ndodhi. Saliu eshte e keqja e madhe e Shqiperise. Ai dhe gjithe familja e tij nuk kane ndergjegje shqiptare por ndergjegje serbe dhe kete e ka treguar edhe mbesa e tij. Edhe te gjitha zgjedhjet dhe formimin e qeverive Rothschildet me nepermjet amerikaneve i kane vendosur ne kohen e demokracise. PS ka bashkepunuar gjithemone me PD dhe nuk kane qene fare kundershtare mes tyre. Prandaj edhe Rama beri koalicion me LSI ne 2013 megjithese ca nuk kishte thene per Meten e 21 Janarit dhe te floririt te vjedhur. Prandaj e beri hajdutin Meta qe doli hapur me ze dhe figure president pa pyetur as PS Rama. Per pallatin qe ia prishi i fali Bashes gati 17 milione euro duke mos derguar as avokat ne Strasburg Rama. Sheti e kishte te fituar ate ceshtje dhe ai pallat ishte edhe pa leje fare. Ku ka me hipokrizi se kaq? Ai pallat nuk do kushtonte as 4 milione euro nese do kishte perfunduar por ai as nuk ishte perfunduar. Kaq hapur dalin qe jane hajdute politikanet shqiptare. Edhe te gjitha krizat politike ne Shqiperi me protesta dhe cadra jane fallco ashtu si jane ne te gjithe boten fallco. Prandaj as nuk jane paditur kurre ata politikanet per krimet e tyre. Edhe vetingu eshte nje teater fallco dhe politikaneve nuk u ndodh asgje. Edhe anetarsimi ne BE eshte nje teater politik dhe nuk sjell asgje per vendet anetare. Ne BE sjellin aq shume aziatike dhe afrikane ata se kane si qellim perzierjen e rracave dhe BE eshte krijuar per te hequr pavaresine shteteve dhe perkatesine nacionale njerezve. Rothschildet jane me origjine nga Frankfurti ne Gjermani dhe me fe cifute. Kane 200 vjet qe e kane krijuar organizimin e tyre ata. Edhe shtetin e Izraelit ata e kane krijuar se e kane te tyrin. 11 shtatorin dhe te gjitha sulmet terroriste vet i kane bere. Ne 11 shtator nuk kishte as avione dhe ka filmime origjinale. Ishte rrezim me dinamit i kullave. Edhe te gjitha luftrat ata i komandojne. Edhe te gjitha bankat e botes ata i kane. Ata e komandojne parane dhe vendosin nivelin e rrogave dhe te cmimeve ne te gjitha vendet e botes. Edhe te gjitha firmat e medhaja dhe internacionale ata i kane. Eshte nje diktature e fshehte pushteti i tyre. Edhe vajtja ne hene nuk eshte fare e vertete se xhirimet jane bere ne Amerike. Eshte e pamundur qe astronautet te qendronin ne hapesire jashte tokes se rrezet gama te diellit do i vdisnim direkt. Edhe fotografite dhe xhirimet duken hapur qe jane fallco se hena nuk eshte e vogel sa nje skene xhirmi dhe jane edhe jashtezakonisht shume arsye te tjera. Ne nje film humori te 2001 me politikane amerikane ata i kane pranuar te gjitha genjeshtrat per vajtjen ne hene dhe tallen me gjithe boten qe u beson genjeshtrave te tyre.

   Edhe ngrohja globale nuk ekziston fare. Edhe rritja e nivelit te detit nuk eshte e vertete. Dioksidi i karbonit nuk eshte fare gaz sere. Jane te gjitha vetem genjeshtra te Rothschildeve per opinionin publik. Vertetohen lehtesisht te gjitha keto gjera per politiken dhe keto tema te tjera. Edhe lufta e pare boterore, lufta e dyte boterore dhe lufta e ftohte ishin teater politik i Rothschildeve. Ne te vertete vendet demokratike nuk jane aspak demokratike sepse te gjithe politikanet i komandojne ata dhe vetem sipas skenarit te tyre veprojne.

   Reply to this comment
   • Drita July 4, 14:22

    O ti “Per alphaden”!
    Po zotrote ku i ke gjetur birimet e ketyre shifrave te tua mashtruese?
    Ne kohen e xhaxhit Shqiperia nuk arriti dot me shume se 4 milion banore.ndersa ti na e nxjerr 5.9 milion!
    Ku i ke numeruar ti,qe emigrante jane 1.35 milion banore e jo ndryshe!
    Po sikur une te them,qe ti mashtron dhe se Shqiperia ka gjithsejt 10 milion banore,nga keta 5 milion emigrante,si do me kundershtosh?
    Pastaj,mbrockullat e tua se si do ishte Shqiperia pa Sali Berishen,Edi Ramen etj jane hamendje,qe vetem femijet dhe te rrjedhurit i perdorin!
    E kujt i hyjne ne pune keto mufkat e tua?
    Edhe une mund te them se po te isha une kryeminister do hanin shqiptaret me luge floriri dhe kete do ta beja me siguri te plote,por puna eshte se …KUSH ME LE MUA TE BEHEM KRYEMINISTER SE?
    E degjon ti se cfare thote Europa per qeverine e Rames?
    Ka progres thone,por nga ana tjeter deklarojne se korrupsioni eshte i madh,se krimi i organizuar ka zaptuar vendin etj!
    Eshte forcuar shteti ligjor thone,por si mund te jete forcuar shteti ligjor kur lejon nje korrupsion gjigand,ku nje km rruge ne mes te Tiranes projektohet te ndertohet me 20 milion euro?
    Eshte forcuar lufta kunder korrupsionit thone nderkombetaret,por Banka Boterore ne raportin e saj vhet deklaroi se ne Shqiperi 50% e bizneseve jane informale,qe do te thote se qeveria nuk e ka nen kontroll situaten ne vend ose administrata eshte e korruptuar plotesisht!
    Eshte forcuar demokracia thone nderkombetaret,por nuk japin asnje te dhene per kete gje!
    Por keta nderkombetaret si mund te harrojne qe kete demokraci gjoja te forcuar me shumne se kushdo e ndjen dhe e gjykon vetem populli,qe eshte edhe viktima e kesaj gjoja demokracie?
    Po cfare quajne forcim demokracie keta mashtrues,mos valle fantazmen e ashtuquajtur, “Bashkeqeverisje me qytetaret” e Rames?
    Pse nuk bejne nje sondazh keta te huajt ne faqet e tyre zyrtare ne internet ku qytetaret e Shqiperise te japin gjykimin e tyre per te gjitha problemet qe ata duan te informohen?
    Pse te gjitha organizmat nderkombetare ne Shqiperi nuk kane nje adrese,nje faqe ne gjuhen shqipe etj,ku shqiptaret t’i informojne per gjendjen ne vend me fakte dhe argumente?
    Jo more zoterinj,ne Shqiperi sot qytetaret shqiptare i kane te mbyllura te gjitha zyrat ku te ankohen,se nuk i pret e nuk i degjon njeri!
    Se pushtetaret e sotem qendrore e sidomis vendore kurre nuk i takojne qytetaret per ankesat e tyre,se Rama i ka grumbulluar ankesat vetem ne kryeministri!
    A keni degjuar ju zoterinj nderkombetare qe ndonje qytetar te kete denoncuar ndonje pushtetar per korrupsion,ndonese korrupsionin gjigand e pranoni edhe ju se ekziston?
    Asnje rast nuk keni degjuar!
    Kjo ndodh se portali kryeministror nuk eshte krijuar nga Rama per t’ia lehtesuar berjen e ankesave popullit,por kryesisht per te seleksionuar denoncimet per korrupsion!
    Une personalisht i kam shkruar email vete kryeministrit disa here,por kurre nuk me ka degjuar!
    Dhe ju kujtoni se Rama eshte ashtu sic hiqet!
    Rama sot eshte kryeministri me i rrezikshem qe ka Shqiperia she duhet shporrur sa me pare!

    Reply to this comment
   • Drita July 4, 14:25

    O ti “Per alphaden”!
    Po zotrote ku i ke gjetur burimet e ketyre shifrave te tua mashtruese?
    Ne kohen e xhaxhit Shqiperia nuk arriti dot me shume se 4 milion banore.ndersa ti na e nxjerr 5.9 milion!
    Ku i ke numeruar ti,qe emigrante jane 1.35 milion banore e jo ndryshe!
    Po sikur une te them,qe ti mashtron dhe se Shqiperia ka gjithsejt 10 milion banore,nga keta 5 milion emigrante,si do me kundershtosh?
    Pastaj,mbrockullat e tua se si do ishte Shqiperia pa Sali Berishen,Edi Ramen etj jane hamendje,qe vetem femijet dhe te rrjedhurit i perdorin!
    E kujt i hyjne ne pune keto mufkat e tua?
    Edhe une mund te them se po te isha une kryeminister do hanin shqiptaret me luge floriri dhe kete do ta beja me siguri te plote,por puna eshte se …KUSH ME LE MUA TE BEHEM KRYEMINISTER SE?
    E degjon ti se cfare thote Europa per qeverine e Rames?
    Ka progres thone,por nga ana tjeter deklarojne se korrupsioni eshte i madh,se krimi i organizuar ka zaptuar vendin etj!
    Eshte forcuar shteti ligjor thone,por si mund te jete forcuar shteti ligjor kur lejon nje korrupsion gjigand,ku nje km rruge ne mes te Tiranes projektohet te ndertohet me 20 milion euro?
    Eshte forcuar lufta kunder korrupsionit thone nderkombetaret,por Banka Boterore ne raportin e saj vjet deklaroi se ne Shqiperi 50% e bizneseve jane informale,qe do te thote se qeveria nuk e ka nen kontroll situaten ne vend ose administrata eshte e korruptuar plotesisht!
    Eshte forcuar demokracia thone nderkombetaret,por nuk japin asnje te dhene per kete gje!
    Por keta nderkombetaret si mund te harrojne qe kete demokraci gjoja te forcuar, me shume se kushdo e ndjen dhe e gjykon vetem populli,qe eshte edhe viktima e kesaj gjoja demokracie?
    Po cfare quajne forcim demokracie keta mashtrues,mos valle fantazmen e ashtuquajtur, “Bashkeqeverisje me qytetaret” e Rames?
    Pse nuk bejne nje sondazh keta te huajt ne faqet e tyre zyrtare ne internet ku qytetaret e Shqiperise te japin gjykimin e tyre per te gjitha problemet qe ata duan te informohen?
    Pse te gjitha organizmat nderkombetare ne Shqiperi nuk kane nje adrese,nje faqe ne gjuhen shqipe etj,ku shqiptaret t’i informojne per gjendjen ne vend me fakte dhe argumente?
    Jo more zoterinj,ne Shqiperi sot qytetaret shqiptare i kane te mbyllura te gjitha zyrat ku te ankohen,se nuk i pret e nuk i degjon njeri!
    Se pushtetaret e sotem qendrore e sidomos vendore kurre nuk i takojne qytetaret per ankesat e tyre,se Rama i ka grumbulluar ankesat vetem ne kryeministri!
    A keni degjuar ju zoterinj nderkombetare qe ndonje qytetar te kete denoncuar ndonje pushtetar per korrupsion,ndonese korrupsionin gjigand e pranoni edhe ju se ekziston?
    Asnje rast nuk keni degjuar!
    Kjo ndodh se portali kryeministror nuk eshte krijuar nga Rama per t’ia lehtesuar berjen e ankesave popullit,por kryesisht per te seleksionuar denoncimet per korrupsion!
    Une personalisht i kam shkruar email vete kryeministrit per korrupsion ne bashkine e Tiranes,disa here,por kurre nuk me ka degjuar!
    Dhe ju kujtoni se Rama eshte ashtu sic hiqet!
    Rama sot eshte kryeministri me i rrezikshem qe ka Shqiperia she duhet shporrur sa me pare!

    Reply to this comment
 72. 173 komentues July 4, 08:34

  Ceshtje social politike e shoqerise shqiptare te prapambetur !
  Lufte me partizane e gjerman ballisto komunist sipas avazit te Mukes
  Mukja vazhdon ne Shqiperine pas otoman komunist ! shqiptaret nuk po dalin dot ne det te hapur ! Mbeten peng i te kaluares 100 vjecare hakmarjes kokefortesise prej budallait dhe injorances duke i ngjitur si muti pas Kepuceve Politike duke mos u shkeputur nga lojrat e felliqura per pushtet te atyre njerzeve qe mbas patriotizmit djathtis komunist lidhjes per gjoja integrim fshihet fytyra e maskarenjeve
  Vetem intelegjinaca njerzit profesional te pa varurur nga politika mund ta cojne shqiperine perpara dhe ta shkepusin politiken e vjeter ala otomane ortodoxiane nga mentaliteti i publikut te sotem !
  Eduam Shqiperine si Europa ishte nje slogan mashtrimi ne gojen e te ndyreve politikan qe ndruan xhaketat komuniste me ate te demokracise vetem per hir te pushteti te tyre personal dhe pasurimit te familjeve te tyre thejsht duke mos ber asgje cilesore per kombin shqiptar dhe publikun shqiptar !

  Ja ku jemi !!
  Para nje zhgenjimi te madh !!
  Shqiperia nuk eshte si Europa !!
  As qe i vjen tek maja e thoit te europes !
  Ujku qimen e nderron por zakonin se harron ! Bisht qeni ngelem osmanllinj primitiv !

  Shesim akoma domate patllixhona mish vez oriz presh qep ne trotuare njesoj si para 100 vjeteve !!

  Bismarku paska patur te drejte kur thoshte para 100 e ca vjeteve qe shqiptaret nuk dijne te bejn shteti !! Dine vetem te shesin arra dhe lajthi rrugebe !

  Kane kaluar mbi 30 vjet !!

  Te gjithe bejn te diturin !

  Reply to this comment
  • Lexoni te verteten ketu July 4, 10:25

   O ti 173 komentues. Shqiptaret dine te bejne shtet dhe e kane treguar kete qe nga mbreterite pellazge dhe ilire, Mbreteria e Ilirise, Dardania, Shteti i Epirit, Maqedonia, perandoret shqiptare te Romes dhe Bizantit, Principata e Arberise, Principata e Dioklese, Despotati i Artes, Principatat e Balshajve, Kastrioteve, Topiajve, Dukagjineve, Muzakajve, Zenebisheve, Loshajve, Bue Shpatajve, Shteti i SKENDERBEUT. Ne shekullin e 20 me i lavdishmi ishte Shteti i ENVER HOXHES qe i shtypi si krimbat armiqte e huaj si ne 1949 ne lufte kunder Greqise.

   PRANDAJ:

   Mos bej propagande antishqiptare ketu ne gazeten Dita. Ishte nje mut muti ai Bismarku. Ishte tipik si ata gjermanet qe vrane ENVER HOXHA dhe Partizanet ne L2B.

   EDHE:

   Lexo kete shkrim per te kuptuar te verteten per politiken ne Shqiperi pas 1990:

   Ne Shqiperi politikanet pas 1990 jane si ne te gjithe boten kukulla te Rothschildeve qe komandojne te gjitha vendet e botes nepermjet Amerikes, CIA, Bashkimit Europian dhe organizatave te tyre te fshehta. Nuk jane dhe as nuk kane qene kurre kundershtare mes tyre politilanet e Shqiperise. Vetem per te genjyer opinionin publik bejne sikur jane kundershtare ata. Prandaj Berisha nuk eshte denuar kurre per te gjitha vrasjet dhe krimet e tjera qe ka bere. Nano beri burg fallco dhe denimi i tij ishte qesharak dhe ai hynte dhe dilte nga burgu kur te donte. Edhe Nexhmija dhe Ramizi bene burg fallco. PS kishte Fondacionin Populli dhe Rrapush Xhaferin. Kurse PD kishte te gjitha firmat e tjera piramidale. Amerikanet i kane bere edhe ne vende te tjera firmat piramidale. Edhe 1997 ishte nje teater amerikan me kukulla politikanet e Shqiperise. Cfare cmedurie ishte hapja e depove te armeve dhe shperndarja e tyre ne popull. U vodhen popullit rreth 1.5 miliarde dollare dhe u shperndane edhe armet qe te vriteshin mes tyre. Cili shtet ka bere idiotesira te tilla si kryekrimineli Sali Berisha? Po gjithe ato vrasjet qe ka bere Saliu? Ne 1998 Saliu dogji kryeministrine dhe kriminelet e tij para disa muajsh godisnin deren e kryeministrise me sende te forta per ta thyer dhe nuk u ndodhi asgje. Kurse Saliu vrau me 21 Janar ne fund te protestes megjithese ata ishin paqesore dhe kryeministria kishte gardh. Ku ka idiotesi me te madhe se kaq dhe ka akoma qe jane me PD dhe Saliun ne Shqiperi. Edhe Gerdeci ishte vetem faji i tij por si gjithemone asgje nuk i ndodhi. Saliu eshte e keqja e madhe e Shqiperise. Ai dhe gjithe familja e tij nuk kane ndergjegje shqiptare por ndergjegje serbe dhe kete e ka treguar edhe mbesa e tij. Edhe te gjitha zgjedhjet dhe formimin e qeverive Rothschildet me nepermjet amerikaneve i kane vendosur ne kohen e demokracise. PS ka bashkepunuar gjithemone me PD dhe nuk kane qene fare kundershtare mes tyre. Prandaj edhe Rama beri koalicion me LSI ne 2013 megjithese ca nuk kishte thene per Meten e 21 Janarit dhe te floririt te vjedhur. Prandaj e beri hajdutin Meta qe doli hapur me ze dhe figure president pa pyetur as PS Rama. Per pallatin qe ia prishi i fali Bashes gati 17 milione euro duke mos derguar as avokat ne Strasburg Rama. Sheti e kishte te fituar ate ceshtje dhe ai pallat ishte edhe pa leje fare. Ku ka me hipokrizi se kaq? Ai pallat nuk do kushtonte as 4 milione euro nese do kishte perfunduar por ai as nuk ishte perfunduar. Kaq hapur dalin qe jane hajdute politikanet shqiptare. Edhe te gjitha krizat politike ne Shqiperi me protesta dhe cadra jane fallco ashtu si jane ne te gjithe boten fallco. Prandaj as nuk jane paditur kurre ata politikanet per krimet e tyre. Edhe vetingu eshte nje teater fallco dhe politikaneve nuk u ndodh asgje. Edhe anetarsimi ne BE eshte nje teater politik dhe nuk sjell asgje per vendet anetare. Ne BE sjellin aq shume aziatike dhe afrikane ata se kane si qellim perzierjen e rracave dhe BE eshte krijuar per te hequr pavaresine shteteve dhe perkatesine nacionale njerezve. Rothschildet jane me origjine nga Frankfurti ne Gjermani dhe me fe cifute. Kane 200 vjet qe e kane krijuar organizimin e tyre ata. Edhe shtetin e Izraelit ata e kane krijuar se e kane te tyrin. 11 shtatorin dhe te gjitha sulmet terroriste vet i kane bere. Ne 11 shtator nuk kishte as avione dhe ka filmime origjinale. Ishte rrezim me dinamit i kullave. Edhe te gjitha luftrat ata i komandojne. Edhe te gjitha bankat e botes ata i kane. Ata e komandojne parane dhe vendosin nivelin e rrogave dhe te cmimeve ne te gjitha vendet e botes. Edhe te gjitha firmat e medhaja dhe internacionale ata i kane. Eshte nje diktature e fshehte pushteti i tyre. Edhe vajtja ne hene nuk eshte fare e vertete se xhirimet jane bere ne Amerike. Eshte e pamundur qe astronautet te qendronin ne hapesire jashte tokes se rrezet gama te diellit do i vdisnim direkt. Edhe fotografite dhe xhirimet duken hapur qe jane fallco se hena nuk eshte e vogel sa nje skene xhirmi dhe jane edhe jashtezakonisht shume arsye te tjera. Ne nje film humori te 2001 me politikane amerikane ata i kane pranuar te gjitha genjeshtrat per vajtjen ne hene dhe tallen me gjithe boten qe u beson genjeshtrave te tyre.

   Edhe ngrohja globale nuk ekziston fare. Edhe rritja e nivelit te detit nuk eshte e vertete. Dioksidi i karbonit nuk eshte fare gaz sere. Jane te gjitha vetem genjeshtra te Rothschildeve per opinionin publik. Vertetohen lehtesisht te gjitha keto gjera per politiken dhe keto tema te tjera. Edhe lufta e pare boterore, lufta e dyte boterore dhe lufta e ftohte ishin teater politik i Rothschildeve. Ne te vertete vendet demokratike nuk jane aspak demokratike sepse te gjithe politikanet i komandojne ata dhe vetem sipas skenarit te tyre veprojne.

   Reply to this comment
 73. Bertrand July 5, 09:32

  Kur ka lexuar kete leter sulltani mjekerrcjap, do kete thene:
  -I fitova edhe ca pike me shume ne imazhin tim prej antikomunisti fallco!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim