Nano, Berisha dhe Rama? Namik Dokle: Pas 100 vjetësh do mbahet mend Dritëroi

February 3, 2018 17:16

Nano, Berisha dhe Rama? Namik Dokle: Pas 100 vjetësh do mbahet mend Dritëroi

Dritëro Agolli është njeri politik dhe njeri i letërsisë. Herë-herë alternoi pasionet dhe angazhimet në dy sistemet, para dhe pas viteve ’90. Por, duket se në memorien e qytetareve dhe brezave të rinj, Agolli do të kujtohet kështu:

“Pas 100 vjetësh në një gjimnaz, nëse do të ketë gjimnaze atëherë në Tiranë, mësuesja do t’ju bëjë pyetje nxënësve: Dini gjë kush ka qenë Nano, Berisha, Rama etj, nxënësit të gjithë do të heshtin. Më i zgjuari ndër ta do të japë këtë përgjigje: Mos janë ca politikanë që kanë jetuar në kohën e Dritëro Agollit?”, theksoi Namik Dokle. e.k/dita

February 3, 2018 17:16
Komento

4 Komente

 1. M.Hajati February 3, 19:46

  Bukur!Shume bukur,z.Dokle!
  Do mbahen ne memorje si hije mbi toke nga koha e Driteroit qe do dominojne si Percaktues mbi Historine boterore si Jezukrishti.
  Ne kohen e Krishtit para,apo mbas Krishtit.
  Ne kohen e Driteroit.Para,apo mbas Driteroit.
  Pershendetje z.Namik Dokle!!!

  Reply to this comment
 2. Zgalem February 3, 21:25

  Ne se doni nje portret te plote te Driteroit , si figura me komplekse shqiptare e te dy sistemeve , mund ta gjeni te “Fjala e lire ” e Terziut . E ka shkruar Nuri Dragoi . Nuk do te mund dikush tjeter ta qepte kaq sakte veprimtarine shumedimensionale te D. Agollit , qe nuk dihet kur do te kete nje te ngjashem . Zgalem

  Reply to this comment
 3. Lili February 3, 22:55

  Nga kush?
  Nuk pyet kush per te sot..

  Reply to this comment
 4. vasili February 4, 11:52

  dokle,ze nje vend eksplicit,ne galerine e atyre katundareve,qe regjimi komunist i beri kuadro,kobure te propogandes,kurse mbas 90 u ringriten dhe me te fuqishem,me poste dhe me prona te tera.(I keni pare sarajet dhe tokat e ketij lok-katundari,nga fshatrat e veriut)qe ka uzurpuar ne kryeqytet.
  Dhe ky si agolli nga devolli,i beri mutin karriges se deputetit,duke i marre vec parate dhe shkaraviste dokrra- romane,kurse vajza e tij lehte si kone e verber kulle,fjale rrugesh,kunder kryetarit te partise se dokles.
  Eshte cfaqie normale,ne kete hamem(hale) kulle me grop,te harruar dhe neveritur, ne nje cep te Europes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*