NASA publikon pamje të reja nga zbritja e ‘Perseverance Rover’ në Mars

February 22, 2021 21:28

NASA publikon pamje të reja nga zbritja e ‘Perseverance Rover’ në Mars

NASA ka publikuar së fundmi një video mahnitëse të Perseverance Rover në momentin e zbritjes në Mars. Në pamje duken minutat e fundit të zbritjes dhe deri në pikën ku rrotat e robotit takojnë terrenin marsian.

Në video shfaqet një vorbull pluhuri dhe zhavorri ndërsa mjeti ulet në dyshemenë e Kraterit Jezero. “Perseverance” u dërgua në Mars e mbushur me kamera, shtatë prej të cilave ishin dedikuar regjistrimit të uljes.

Imazhet e tyre përfaqësojnë reagime jetike për inxhinierët, ndërsa ata kërkojnë të përmirësojnë akoma më tej teknologjitë e përdorura për të vendosur sonda në sipërfaqen e planetit të Kuq.

h.b/dita

February 22, 2021 21:28
Komento

3 Komente

 1. Oliver Stone February 23, 07:34

  Hollywood nuk eshte shume larg nga shkretetira e Nevades ne Arizona.It will be a great movie.Vazhdon saga e Star Trek.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 February 23, 08:01

  këto janë mashtirime të krijuara tek uollt diznei
  cako,dil e hidhi poshtë me faktet e tua të fuqishme si ajri i hapsirës kozmike!!
  fantastike!
  deri më sot vetëm nasa ka mundur të ulë me sukses në mars rover,as europa e as kina nuk kanë arritur!!
  përvoja është gjë e madhe!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim