NATO ndërton në Shqipëri bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor

August 4, 2018 14:43

NATO ndërton në Shqipëri bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor

Shqipëria do të kthehet në një qendër strategjike për Ballkanin.
NATO do të ndërtojë në Shqipëri bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Rama, i cili thekson se NATO do të investojë mbi 50 milion euro, vetëm për fazën e parë të projektit për modernizimin e bazës ajrore të Kucovës.

POSTIMI I RAMËS:

NJE LAJM SHUME I MIRE!
Këshilli i Atlantikut të Veriut ka miratuar vendimin për të ndërtuar në Shqipëri bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor.

Me fondet e Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe në partneritet me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, NATO do të investojë mbi 50 milion euro, vetëm për fazën e parë të projektit për modernizimin e bazës ajrore të Kucovës.

Përmes këtij projekti, i cili pritet të nisë brenda këtij viti, Kuçova do të shërbejë si bazë mbështetëse për NATO-n për furnizim ajror; mbështetje logjistike; mbështetje për policimin ajror; si dhe trainime dhe stërvitje të Aleancës.

Kuçova do të shërbeje njëkohësisht edhe si bazë kombëtare për Forcën Ajrore Shqiptare dhe ky Investim strategjik i NATO-s në Shqipëri, do të sjellë një standart të ri për Forcat tona të Armatosura. Padyshim, një investim i këtyre përmasave krijon mundësi të reja për zhvillimin ekonomik e social të gjithë rajonit ku planifikohet ndërtimi i kësaj baze të re ajrore të teknokogjisë së fundit.

Paralelisht, po zhvillohen diskutime direkte me partnerin tonë strategjik, SHBA, për modernizimin e mëtejsh kapaciteteve ajrore shqiptare. Së shpejti, pritet qe vendimet e përbashkëta të këtyre diskutimeve do të shkojnë për miratimin e Kongresit Amerikan.

l.h/ dita

August 4, 2018 14:43
Komento

40 Komente

 1. patriot me kembe ne toke August 4, 14:59

  Baze ajrore me afer Greqise se sa vendeve te tjera fqinje!

  Reply to this comment
 2. Doni August 4, 15:15

  Po I kemi pasur, Kucova ka qene gjithe ajo base me profesioniste pilote teknike te vertete.

  Reply to this comment
 3. Doni August 4, 15:16

  Po I kemi pasur, Kucova ka qene gjithe ajo base me profesioniste pilote teknike te vertete.
  O popull…

  Reply to this comment
 4. korçari August 4, 15:20

  Pergezime dhe suksese ,po ecet ne rrugen e duhur

  Reply to this comment
 5. Besniku August 4, 15:30

  Çfare lajm i gezuar eshte ky!!????
  Bazat dhe te huajt ne to……
  Çfare po i ben ketij vendi……
  Dhe une qe mendoja se me gjithe te metat te pakten ishe patriot!
  Prandaj nuk ta ben ter syri e nuk u pergjigjesh verejtjeve qe te jane adresuar, po flas per ato qe duket sheshit qe jane teresisht te drejta e objektive.
  Te duket se ke mbeshtetje te forte prapa!
  Nuk paske kuptuar asgje gjate ketyre viteve, po ja hodhe popullit, po na vure ne rrezik, po vure ne rrezik te ardhmen e femijve tane, do te perballesh me zemerimin popullor, dhe ata qe te mbrojne tani, do te te hedhin si limon te shtrydhur shpejt .
  Mjere ne per udheheqesit qe na kane rene per pjese……..

  Reply to this comment
 6. alphade August 4, 15:32

  C’thote Salismani e Ilir Katrani per kete ?

  Reply to this comment
 7. N.VJOSA August 4, 15:43

  Shumë mirë!
  Atdheut tone i duhet mbeshtetja e Gjigantit!…

  Reply to this comment
 8. Plaku Xhuxhumaku August 4, 15:43

  Te dhjefsha ushtrine e fasuleve te Enver Bythos.

  Reply to this comment
 9. KORÇARI August 4, 15:54

  Kjo është diçka e mirë sepse , kjo siguron hapësirën ajrore të Shqipërisë, gjithashtu garanton paprekshmërinë e territorit shqiptar.
  Së fundmi ju jep MESAZH të fuqishëm dhe shumë të qartë fqinjëve që mund të ëndërrojnë për ndonjë sulm.

  Reply to this comment
 10. malsori August 4, 15:55

  Ky eshte lajm i mire.Shqiperise i rritet siguria kombtare e sidomos nga intevenimi Rus,por Shqiperia duhet te ket floten e saj ajrore ushtarake sa do e vogel qe te jet.Traditen dhe experiencen e kemi te shkelqyer.Nuk mbahet shtepija me mjell hua.Malsori Boston

  Reply to this comment
 11. DINGO August 4, 15:57

  Do behen Me vellezer zezak xax Beratasit,,Po ne nuk kemi avione do na tallin keq zezaket sherbetoret e cifutave te amerikes.

  Reply to this comment
  • Tajari August 4, 18:02

   Hej Dingo,
   A po e din ti se Dingo eshte emer Qeni ….ham ham….
   NATO do te thote qetesi dhe siguri………keshtu qe ne djall ti dhe opinioni pelhere i Juaji.
   Fuck you dhe all that you represent .

   Reply to this comment
 12. MH August 4, 16:02

  Jeten duhet ta marrim si t’na vije!!!
  Nga “me dite se hame bare”. Ne he,me miradina.Komod nder tavolina.
  Por mos harroni aeropertin e Xhadrit.Nji strehim i jashtzakoshem mbrojtes,Ne thellesi mu ne zemren e malit te Kakarriqit,cfare nuk i ban asgja edhe goditjet berthamore.Por edhe godites i rrufeshem.Nese vrejm me hollesine e mendjes,me keto investime Amerikane Shqiperia mbron ma shume dhe ma me efikasitet Ameriken se sa Amerika Shqiperine.
  Ndaj asht e udhes qe si Amerika dhe BE te kontribojne me sa aftesi e fuqi qe ti jepet e drejta me vetvendose apo dhe me vetvednosjen e te dyve BE & USA qe kombi Shqiptare te gezoje te gjitha teritoret etnike te gjenezes se vet.Nji siperfaqe e tille mbi 120000 apo 140000 km/2 e kthen vendin nji nga shtet ma strategjike ne Europe.Njikohesisht duke marre inisiativen ne dore asht kyc me kontributin ne zgjidhjen e cdo problemi te brendeshem te Rajonit.Gja qe nuk i takon asnji shtetit para Shqiperise.Ku Shqiperia do jete Zot i ballkanit.Ballkani do baje cfare te thot Shqiperia.Jo ne kuptimin e keq,negativ po ne ate te mire pozitiv.

  Reply to this comment
  • Po , Po August 4, 18:22

   More ! @MH dhe mjaft te tjere si ty , a e kini mesuar mire alfabetin shqip ? Gjuha jone ka edhe shkronjen “Gj” , qe ju nuk e shqiptoni dot , edhe pse e konsideroni veten shqiptare dhe komentoni ketu cdo dite ! Ashtu si veprojne disa te tjere , qe ngaterrojne LL me DH , e te tjera . Eshte detyre e shqiptareve qe te ruajme te paster gjuhen tone .

   Reply to this comment
 13. alphade August 4, 16:13

  Po mbajne zi Salimani e Ilir Raftingu per
  bazen e NATO-s , qe nuk e moren meri-
  ten ata?! “Lopen”,”Lopen” e Saliut…..!!!

  Reply to this comment
  • Syrja Qarri August 4, 16:24

   Nese NATO vendos te ndertoje baze ushtarake kjo nuk eshte per merite te qeverise qe ne ate moment eshte ne pushtet.
   Rama as nuk ka merite dhe as e ka pyetur kush.
   Kaq gje ti duhet t’a dish, por ke kompleksin e atij qe nuk i rrihet pa folur per Saliun, Lirin dhe kedo qe idoti yt i adhuruar nuk e pelqen.
   Je vec nje qyqar i mjere dhe i pavlere ( vlen vec 2000 leke ose nje thes miell).

   Reply to this comment
   • antiharresa August 4, 18:06

    Or syrja or zog gamori . Nuk i mbron dot berishoviqin dhe rafting lalzin duke ofenduar komentuesit dhe gjithe shqiptaret e ndershem qe votojne ps dhe ramen .Vleresimi qe presidenti trump beri per ramen ne mbledhjen e natos ,me sa duket po konkretizohet .

    Reply to this comment
 14. Feniks August 4, 16:15

  Mire qe mendon SHBA edhe per ne se sulltanet e Shqiperise e katandisen popullin shqiptar ne refugjat ne vendin tone.
  Shqiptaret pas 29 vjet kapitalizem akoma mendojne te syrgjynosen nga vendi se nuk shohin asnje te ardhme.
  Sundimtaret mashtrojne me sofizma dhe populli voton per ata per nje thes miell.
  Kryemashtruesi me i madh eshte vete Edi Rama qe ka instaluar nje regjim antipopullor si ai i Sadam Huseinit apo Gedafit.

  Reply to this comment
 15. ante August 4, 17:30

  Andej prej nga vjen goditja ,atje kundershtari bene edhe kundergoditjen fatale.Perse na duhet kjo baze kur neve na mbron NATO ??!! Perse tere ky entuzjazem zyrtar prej dallkaukesh……..

  Reply to this comment
 16. . August 4, 18:07

  amerikanet jan kolonialist
  jan me te zot se ne per te xhvatur

  Reply to this comment
 17. Po , Po August 4, 18:31

  Nder shume te mira qe do te kete vendosja e nje baze ajrore te NATO-s ne Shqiperi , ka edhe nje te keqe potenciale , jo te vogel . Keto baza , jane nje mine me sahat per popullsine per rreth , sepse nuk mund te evitohen teresisht aksidentet e renda dhe me pasoja per popullsine dhe rajonin , pervevc asaj , qe jane objektiva kryesore te kundershtareve te NATO-s , qe mbahen vazhdimisht nen shenjester !

  Reply to this comment
 18. . August 4, 18:41

  Nuk na beri ndonje poezi sot bejtexhiu i Dites se si mbasi maloku demokrat e shkaterroi ushtrine ndersa maloku socialist e kompletoi planin duke e kthyer Shqiperine de fakto ne nje vend te pushtuar, sepse kur te huajt kane nje force me te madhe ushtarake ne vendin tend nga sa ke ti, ky eshte perkufizimi i te qenit i pushtuar. Apo patriotizmin e shpreh duke luftuar si donkishoti me mullinjte e eres babalen.

  Reply to this comment
 19. Keshtu e do puna ... August 4, 18:46

  Sigurishte qe kei te bejme me nji lajm pozitive .
  NUk arrij te kuptoj disa ,qe e shofin kte vendim ,
  ndryshe dhe fluturojne ne re pordhesh ,duke kerkuar
  qe shteti Shqiptare duhej ta kishte vete nji ushtri te tille
  duke u perpjekur te fajesojn kryeministerin Rama !
  Cdo vend i NATO-s eshte i gatshem te ndertoje baza ushtarake ne vendet e tyre . Ne kushte qe ndodhet Ushtria Shqiptare perball nji situate e paqendrushme politike ,qe ndryshon cdo dite Bote ,ndertimi i nji baze Amerikane ne vendin tone eshte perfekt .

  Ironia eshte se ata te cilet e kundershtojne nji vendim te tille jane mbeshtetsit e bandave pd-lsi ,pikerishte

  atyre funderinave te shqiptareve ,qe shperdoruan gjithcka nga Buxhetet e Shtetit Shqiptare e jovetm kaq ,por bene tregeti per perfitime personale me
  armatimet e ish ushtrise Shqiptare duke fituar miljona .

  Pra then troc ,ne shqip , kta qe kundershtojne hane kot . Baza Amerikane ne Shqiperi do Jet fillimi i nji ndryshimi te madhe per vendin tone .(kush mundet ta dij ,mundet me kte raste te ndryshojn disa Ligje e Politika me politikanet e korruptuar shqiptare si psh kryminelat salih Berisha ,meta basha etj ,
  qe priten nga populli te gjykohen .Pse jo edhe liberazimi i kanabisit ,shitja e tij ne Usa . Dikur beheshin gjona ilegalisht ,sot mundet qe ato te behen legale 😉 )

  Reply to this comment
 20. Endri August 4, 19:10

  Nje histori qe riperseritet. Rama eshte duke kompletuar ciklin Ahmet Zogut: Pasurite e nentokes jepja te huajve (Bankers). Hidrocentrale private dhe gazsjelles prona te kompanive te huaja. Plazhet ne dispozicion te te huajve. Prezence ushtarake te te huajve ne Shqiperi.
  Eshte e njejta histori dhe ka per te perfunduar po njelloj.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 4, 19:50

   Po tamam dhe me 7 Prill 2019 do te vritet Mujo Ulqinaku ne Durres.

   Reply to this comment
  • Shqiperia ka qen me shekuj nji vend pa zote August 4, 20:09

   perss , mundet te pretendohet me shume me nji
   shumice muslimute ne komb e ndertosh nji shtet sovran
   e dinjitoze ?!
   Ai vend ka nji tradite 500-vjecare te te shiturit te bythes
   dhe sikur t’ju afrohej perseri nji shanc si ju afrua ne
   90 -en , ata perseri do ta shesin menderen e kerkojne
   nji Pallues te Huaj qe ti rrije siper ,se ha vryma rraces
   se infeksioneve te te gjitha semundjeve .

   Te vjen cudi ,se si njerzit e perqendrojne gjithcka
   eshte bere me Shqiperine ke nji Person , ke Rama ,
   nderkohe qe harrojne se cilet ishin ata ,qe e lane dore te lire Botes se Huaj te palloje Shqiperine me 90 – qysh me vendosjen e nji shkerdhate shpelle ,nji idioti biblik , nji funderine me nji kulture shpelle ne krye te vendit !
   Pra , qe te flasesh sot se kush e ka fajin ,per ate qe ndodh me Shqiperine ,e cila ka humbur cdo art Sovraniteti , duhet te mendohesh mire , dhe analizoshe mir ,ne thellesi te saj politiken shqiptare e jo te gerrvishes thjeshte siperfaqen .
   Nganjiher duhet thene “flmpalluesit ” qe na prure Ramon ne pushtet ,sepse Palluesi fare mir mundet te mbante shpellarin ala sot ne pushtet dhe shume shqiptare do vazhdonin te hanin ate qe do ti afronte
   i huaji mbi tavoline .

   SOt nuk eshte koha kur Skenderbeu mposhtete superfuqine e kohes .Madje ather duhet theksuar ,se ishte i rrethuar nga shqiptare te vertete e me gjak shqiptari ,qe jepnin gjithka per Shqiperine , ndryshe nga
   hienat gjarprinjte qe rrethojne sot Ramon

   Reply to this comment
 21. MH August 4, 20:47

  Po , Po.
  Ke te drejte.Por nganjihere edhe ngutemi dhe kalojme komentin me vrap.
  Ndoshta per ndonji fjale tjeter edhe gaboj,sidomos ne germat “q” me “ç”.Ndersa me tetjerat shume shume pake,rradhe,apo,dhe hiq.
  Feleminderit.

  Reply to this comment
 22. antiharresa August 4, 21:10

  Qenkan leshuar zagaret ,hienat,dingot dhe mbeturinat sllavo –greke per te kundershtuar ndertimin e bazes amerikano–gjermane ne Shqiperi.Beni mire qe shqetesoheni mor plehra dhe jashteqitje qe i ngjani esat toptanit dhe tradhtareve te tjere sepse asgje nuk e ndalon dot me forcimin e kombit shqiptar ne trojet etnike.

  Reply to this comment
 23. DRENICA E KUQE August 4, 21:37

  Shqiperise e shqiptareve u duhen miq te forte dhe te sinqerte, miq mbeshtetes deri ne realizimin e aspiratave te plota kombetare e shteterore shqiptare. Ndryshe, ç’vlere do te kishin?…
  Kjo baze qofte nje nisme e mbare e miqesise sone per realizimin e aspiratave tona shteterore e kombetare!
  Dhe urojme te jete keshtu dhe qe udheheqesit shqiptare te mos e genjejne me popullin shqiptar, te kudondodhur ne trojet e tij etnike!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 24. demo August 5, 01:29

  Rrofte Amerika!

  Reply to this comment
 25. Lili August 5, 06:26

  Ajo cka eshte fantastikeeshte se me 50 millions dollar ndeqet fusha aviacionit edhe baza per ameriken,e ne me 50 millions 10 kim rruge nuk shtrojme…

  Reply to this comment
 26. Lili August 5, 06:31

  Baza e forte eshte vetem ne rast se ..turqia nuk i jep me bazat atje.

  Reply to this comment
 27. ganiu August 5, 10:20

  Sigurish është një arritje e padiskutueshme e qeverisë Rama. Pa qeverisjen largpamëse të tij do të ishte e pa mundur nj veprim i tillë nga NATO.
  ;-P

  Reply to this comment
 28. info analitike August 5, 11:36

  Sheko, sheko si e dredhin keta shoket ushtarake qe deri dje nuk linin gje pa thene kunder NATO-s nen frymen e vellazerimit te Internacionales, ndersa sot jane gati ti sherbejne armikut per te goditur vellain koreano-verior Kim. Prit tani kur bejtexhiu te na ngreje ndonje bejte per trimerine e radhes se bijve te partise.
  E lexuat mo kete artikullin:http://www.gazetatema.net/2018/08/04/deshmi-nga-viti-43-kur-anglo-amerikanet-bombarduam-tiranen-flasin-deshmitaret-e-masakres/
  E kuptoni shoke qe partia ju genjeu e ju mbushi ne genjeshtra per luften?
  Mendoni si e kane perjetuar deshmitaret e asaj tragjedie genjeshtren e madhe te stisur nga kumandari per luften.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*