NATO-Rusisë: Largo trupat nga Ukraina, mos ndihmo separatistët me armatim

January 21, 2015 22:46

NATO-Rusisë: Largo trupat nga Ukraina, mos ndihmo separatistët me armatim

Këmbëngulja për të mbajtur të pushtuara territoret në Ukrainë ka detyruar NATO-n që t’i bëjë sërish thirrje  Rusisë që të tërheqë trupat dhe të mos ndihmojë më separatistët pro-rusë me armatime dhe pajisje të tjera ushtarake.

Ka qenë vetë Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut verior, Jens Stoltenberg, i cili deklaroi se forcat ruse kanë disa muaj që futen në Ukrainë, duke shkelur marrëveshjen e Minskut.

“Prania e forcave ushtarake ruse në Ukrainë nuk ndikon për mirë në zgjidhjen paqësore dhe me bisedime të problemit. Prandaj i bëjmë thirrje Rusisë që të mos i mbështesë më separatistët dhe të respektojë marrëveshjen e Minskut”, tha Stoltenberg.

Dyshohet se në Ukrainë janë rreth 9 mijë forca ruse.

January 21, 2015 22:46
Komento

5 Komente

 1. 2+2=5 ESHTE E VERTET. January 22, 11:57

  MUZHIKET NUK DEGJOJEN ME FJALE,DUAN VETEM DRURIN.PO JU LUTE ZERE SE KE FOL KOT.EUROPA ESHTE E PLAKUR,RRUDHUR E PERCARE E GLOBALIZUAR NE EKSTREM…NUK E KA FUQIN E DIKURSHME.ARIU POLAR NUK TREMBET ME LARASKA,AI DO PLUMBIN.

  Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. January 22, 12:01

  He,moj NATO,nuk mundni me mate kocet me rusin,se edhe ju jeni te ndar e parcar mevedi,po rusia nuk eshte irak,apo afganistan,apo siri,apo liby,apo tuniz,apo jemen,qe ju perendimoret jua futni luftrat mes vede,dhe ju bejni sehr,kurse te rusia nuk mundni me ja bere teerrtt,e tradhtuat ukrainen,e futet ne zjar,dhe tani ukraina le te numroi humbjet njerzore dhe ekonomike.

  Reply to this comment
  • vlora January 22, 14:58

   Problemi eshte se keta evropianet e duan ukrainen po shpenzimet I duna ti beje rusia. Ti japing ndihmen ekonomike e financiare qe I premtuan kur “kompozuan” Mejdanin ti japing edhe armatimet qe I kane premtuar dhe cdo gje shkon ne vend. Po keta nga njera ane e duan nga ana tjeter s’duna te shpenzojne. E keshtu s’vete …

   Reply to this comment
 3. Edi January 22, 16:24

  Perëndimi e do Ukrainë aq sa Ukraina do perëndimin, as më shumë e as më pak.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*