Nazisti i fundit nuk ka ikur akoma!

Arben Duka November 29, 2015 11:48

Nazisti i fundit nuk ka ikur akoma!

Përpara tri vjetësh,
tek “Dita” kam shkruar,
se neve akoma,
nuk jemi çliruar!

Me ato që shkrova,
s’ia futa katundit,
se ende s’kish ikur,
gjermani i fundit!

Përpara tri vjetësh,
seriozisht e kisha,
se gjermani i fundit,
qe Sali Berisha!

Qe ai që rrinte,
me zor në pushtet,
dhe mbasi kish vrarë,
në shesh katër vetë!

Punët me Sovranin,
nuk i kishte brus,
ndaj shumë e shikonin,
Salën si pushtus!

Në luftë të hapur,
qe me partizanët,
dhe nder e respekt,
kish për dhjeramanët!

Meqë datën tonë,
e kishte mohuar,
në një farë mënyre,
na mbante pushtuar!

Ndaj dhe krahë i dhamë,
këtu rebelimit,
do qe ikje e Salës,
dita e Çlirimit!

Tamam në Qershor,
Sala ra nga fiku,
dhe gjermani i fundit,
na u duk se iku!

Na u duk se iku,
se ju zu firoma,
po për fat të keq,
s’ka ikur akoma!

Sepse u rikthye,
dhjetë herë më i shkarë,
dhe pse dorëheqjen,
e dha duke qarë!

Nxin e ulërin,
më keq nga inati,
sa që para tij,
i bardhë është lugati!

Në Qershor-Sovrani,
e pastroi gjithë vendin,
po gjermani i fundit,
na pushtoi Kuvendin!

Si Kombinat plehu,
tani është bërë,
ashtu-një i vetëm,
i baltos të tërë!

Ndaj po them-akoma,
nuk jemi çliruar,
një gjerman i vetëm,
na mban të pushtuar!

Në Nëntëdhjetë e Shtatën,
iku nga këmbët-sytë,
ne e llogaritëm,
si Çlirim të Dytë!

Erdhi edhe iku,
prapë me kiamet,
ndaj për ne Qershori,
qe Çlirimi i Tretë!

Bëri sikur iku,
se u kthye prap’,
atë farë përbindëshi,
s’e bëjnë dot zap!

Vjen zullumi i tij,
në gjithë vatrat tona,
ndaj gjermani i fundit,
s’ka ikur akoma!

Vetëm kur Allahu,
Saliun ta mundi,
do iki këtej,
dhe gjerman i fundit!

Arben Duka November 29, 2015 11:48
Komento

29 Komente

 1. G;G;G;GGGGGG November 29, 11:56

  bukur Duka ,

  ky surrat p!dh lope vicidoli ,

  nuk asht nazisti fundit ,

  por ,muti i klonuar i nazistit te fundit ,

  qe pasi e kapi bizga ne arrati e leshoj ne shpellen e vicidolit

  Reply to this comment
 2. Kris 1 November 29, 12:24

  Per gjerman e fundit,
  Kthyem Musolinin
  Kthyer ne gorille
  Eshte Edvin trimi

  Reply to this comment
  • Haliti me gernet November 29, 21:31

   Per Edvinin ja ke fut kot edhe pse je munduar te besh ca si ,vargje poezie o ushtar i SHQUP-it dhe i SALI SATRAPIT. Po nuk dini as ti afroheni poezive se jeni dhjeramane e legena te komunizmit njerez pa shkolle.

   Reply to this comment
   • Lleshi November 29, 22:06

    O Gerneta e Halitit , po lidhi fjalet shqip or burre , sa desha me qesh , me ngeli e qeshmja ne mes , se nuk kutpova cfare ke shkrujt !

    Reply to this comment
    • yahoo November 30, 09:00

     Maloqia don ne qesh,
     hahaha
     Dhe kte e bone mer banor shpelle !
     Pse di maloqis ne qesh ?
     Ne dijm se dijn vetem ne shtrembnu surratin ,si gamor , me u ngerdhesh

     Reply to this comment
    • Naim Frasheri December 1, 02:21

     Po ca te kuptosh ti o Llesh Leshi,qe nga emri ti smund ta dish kurre ceshte Kuptimi,sje zhvilluar akoma, ti jeton me rreflekse te kushtezuara nga Sali Halja

     Reply to this comment
 3. ivani i madh November 29, 12:28

  Do ike gjermani i fundit Berisha kur te thyeje qafen Merlika ,Likja kryetar qe qendron ne krye te kuvendit si k….e trupin si gomar.

  Reply to this comment
 4. Mersin November 29, 12:47

  O Arben nuk iken se i duhet te shpetoje miliardat, se per ta denuar as qe behet fjale.

  Reply to this comment
 5. master chess player.. .. November 29, 13:04

  o arben djali !

  ky perbindesh kthehet ne tiger prej letre brenda nje minuti…nqs nuk do kishte nga mbrapa ambasadore te tipit Arvizu qe pa u thare akoma gjaku i 21 janarit 2011 e quan berishen “burre shteti” qe shkaktoi nje gjendje apokaliptike ne ndergjegjen kombtare duke thene njerzit: si ka mundesi ambasdori i nje vendi simbol te demokracise te quaje kete NAZISTIN E FUNDIT.

  Kjo quhet “sindroma” e Xhaferr Deves.

  Ne vitet 1943-1944 anglo-amerikanet e konsideronin Enver Hoxhen aleat te ngushte per te mundur nazismin….me nazistet ishte dhe i tmerreshmi Xhaferr Deva.

  Pas 1945 kur enverhoxha nuk pranoi kthimin e Zogut te propozuar me ngulm nga amerikanet edhe pse keto te fundit me anglezet na kishin shitur te Josif Stalini dhe Josif Tito u kthye pllaka.

  Xhaferr Deva nga nje kriminel nazist qe shteti amerikan duhej ta ekstardonte ne Shqiperi sipas marreveshjeve te kohes e pregatit ne punet diversioniste kunder shtetit shqiptar.Biles dhe kur vdiq Xhaferr Deva ne varrim u nderua dhe nga ushtarakete CIA-s.

  Ne vend qe ne 1991 te behej nje pajtim kombetar dhe te nxiteshin investimet perendimore ne ekonomi na prune zogistat dhe xhaferr devistat me ne krye mergatqyqarin elez biberaj.

  Pra jene keto qe prune “nazistin e fundit” por mos harro dhe zevendsin e tij Lul Basha ai qe hapi ne kosove dosjen e UCK ne interes te serbise…..Eshte ky fans i Xhaferr Deves qe hoqi tabelen e 4 shkurtit 1944 dhe vuri te Rugoves ketij pinjolli te divizionit nazist te kosoves Skanderbeg..

  Pra zoti Beni ky i tmerreshmi ” nazisti i fundit” juaj kthehet ne tiger prej letre nese Donald Lu njeriu me i fuqishem ne shqiperi krahas dekriminalizmit te “jape urdher” dhe per deberishizimin..pra per denazistifikimin e perbindeshit te viqidolit.

  lavdi festave te 28-29 nendorit

  kaput nazisti i fundit

  Reply to this comment
 6. a November 29, 13:11

  I LOVE ARBEN DUKA, HALLA SISA QE TE USHQEU E PASTER SI KRISTALI !

  Reply to this comment
 7. iliri tjeter November 29, 13:53

  Bejtexhiut,
  1. Ka dokumente shkresore te komandanteve gjermane qe tregojne se pushtuesit naziste nuk u larguan nga Shqiperia me 29 Nentor, pra qe Shqiperia nuk u clirua ne te njejten ditee qe u clirua Jugosllavija.
  2. Sot u njoftua se Edi Rama ka dekoruar hetuesin qe torturoi ne qeli At Zef Pllumin.
  Diktatura komuniste ra, por do t’a ktheje dhe po e kthen Rama’.
  Shqiperia do te behet vend demokratik, kur te ikin nga pushteti bijte e baballareve qe instaluan terorin komunist ne Shqiperi!

  Reply to this comment
  • Naim Frasheri December 1, 02:27

   Po ikni O Maloket e Mutit ,keni dhe fytyre te shani xhaxhin ju Bastarde,
   Xhaxhi vdiq me Nder .Duhet tja dini per nder se ju nxorri nga Shpellat dhe ju coj ne Shkolle Lavdi Vepres se Enver Hoxhes Robt e Shpis ku ti kete ai qe e Shan.

   Reply to this comment
 8. @@@@ November 29, 14:28

  Edhe sa do bejme si llapaqener?Prape SALIU,po behen 3 vjet i rene nga kali,ose dergojeni atje ku ka vendin ose shut the fuck up e mos u tallni me njerezit,ai tashme eshte kthyer ne komardare sepse tek ai shikoni veten pas pushtetit e kurrsesi nuk doni ti preket as qimja jo me te perballet me drejtesine per cfare akuzohet

  Reply to this comment
 9. DRENICA E KUQE November 29, 16:22

  Te paste Kombi e te punofte shndeti e mendja, o Arben Duka!…Ai nuk eshte as nazisti i fundit, as antishqiptari i fundit, prandaj kujdes prej atyre qe e duan ate dhe njerezit e Ibrahim Rugoves ne Prishtine!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 10. shqipe November 29, 18:01

  ME NJE ” KUKE” ITALANI….
  (Bejt’ me humor, ne dialektin safi lab..)

  Rreth vitit dyzetepese,
  Degjoni o miq xhani
  Harrova hallet qe keshe
  Sa kalova ndan’ nje stani.

  Qumesht i hidhte cobani,
  nje beleci sa nje ka,
  Me nje “kuke” italani,
  qe i zoti shkret’ e la.

  Me tutje lozte nje murgo,
  Per nga boja,si i pari..
  Se ku dreqin e kish nxjerre,
  nje koconare gjermani…

  E ndolli dhe mbane iu qas,
  Dhe te kembet ia leshoje!
  Cobani pak buzen n’gaz..
  Zu me vaj ta ligjeroje…

  – O nazist,a orezi
  Se te poqen ne adhape,
  “Kaput” paskej dhe per ty
  Ndaj kokallet,ketu i late

  Ku vejet a te kembyer,
  Jeshet si do Perendia,
  Pas atij,me emrin Fyhrer
  Qe kish dale nga cmendia.

  Pse nuk erdhi vet hitleri,
  Pallton me kryqe ngarkuar
  Gjan’ e ndjeu kickiferi,
  Hellin do t’i keshem shkuar

  Kur ua ndezi partizani
  Pallet dhe opingat late
  Si lopet qe ze zegali,
  Ne buuuuze e perposh vat.

  Ju me pushke,na me shkop,
  U vum’ perpara si derra,
  Pa u bet’ gazi ne bote.
  Mbete si mecet neper ferra.

  K’tu mbaron vajin cobani
  Dhe meqenese lot nuk nxorri,
  U sos mugo babaxhani
  Dhe mbi te zu e permori…

  Reply to this comment
  • ... November 29, 19:10

   hahahahahha,

   je i madhe – shqipe

   hahahahahahhahahaah

   te lumte dora

   Reply to this comment
  • LOVE P A R I S November 30, 06:38

   Shqipe
   allah ,allah ,apo me mire Envorri ekbar
   po vete Fyhrerin do vrisnit me belcikun e 1920 ?
   ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahaahhahhahaaaha
   dukeni si ato macet qe shikohen para pasqyres dhe u duket vetja luan
   dialektin mire e ke ,po pikpamjet ndryshoi ,mos lexo Duken
   se ta dinte partizani per cfare luftoi ,e vriste veten dhe nuk dilte patizan 😛

   Reply to this comment
   • shqipe November 30, 11:28

    Love! Po moj po, me belcikun e20.tes.. Me armen e tyre,pse, s’e kapte plumbi ate,apo si? Mos e kruaj me kete’lufte te shenjte,mos humb pike ketu.U luftua me sakrifice,per nje te nesermr te ndritur,Pse nuk ndriti e nesermja? Kjo eshte tjeter teme,diskutojme kur t’i vi radha…E rendesishme eshte lufta qe u be dhe qe u perkrah nga fuqit…Keta te mit,(Budallejt), u rreshtuan nga desh zoti. Ata te tut,(Te mencurit), u rreshtuan nga desh dreqi…kaq,s’ka nevoj per zgjatime te tjera… Lufta mbaroj.Demshperblimi iu dorezua komunisteve,budallenjeve… te mencurit e tu, s’i pat kush per filli.pike.Gjithesesi,Love une dhe ti s’kemi faj per fajet e prinderve tane,okay?

    Reply to this comment
    • LOVE P A R I S November 30, 13:52

     Shqipe
     per nder te partise tende ,dhe ata te squtit e mi me krahun tend kane qene ,me vone u bene armiq ,reaksionar ,
     RESPEKT ASAJ LUFTE DHE IDEALI !
     mua dhe ty na ndan pas lufta dhe sidomos …….
     rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrilindja 😛

     Reply to this comment
     • shqipe November 30, 14:37

      Love! Kane kaluar 71 vite, qe ju e kini shuar me uje,dhe jeni aq shume te lagur, sa s’mund te ndizeni me…Edhe demokracin,bijt’ e komunistave e prune! Ata, ua prune dhe gojen,qe u kish vajtur prapa. Ja, sot ti keput,me ato qe di vetem ti te keputesh.. dhe s’te ndoth gje!A po jo? Per shembull,ti more guximin e fyejte Mojkomin,gjigandin e mendimit shqiptar e me gjere,dhe kush s’te tha gje,vecse te perqesen ashiqare dhe kjo ishte me shume se te t’i mbushnin hundet me gjak. Po moj mikesha ime po.Gjithesesi,pa shiko dhe nje here mos gjene ndonje pik’ takimi qe na bashkon,se pika
      ndarje?!… e, hu, ha… ka dhe teprojne, per fat te mire!

   • Kanani... November 30, 11:34

    Nji ket gocen e omel kena me e mor partigiane 😛

    Reply to this comment
 11. Kariz Matik November 29, 19:09

  Se c’kam nje hall, or Duke,
  se ti po ngaterron ca pune
  harron se te gjithe gjermanet,
  njelloj jane si ti e une.

  Ndryshe qendron puna
  me ca bicim spurdhjakesh,
  kur menderja nis e u digjet
  tak-fak ndryshojne si bushtra masken.

  Dhe ky dhjeramani yne,
  i post komunizmit
  anarshine e shfrytezoi,
  per t’a bere me “V” fashizmit

  Dhjeramane e qaramane
  ka njohur mjaft historia,
  por si ky qe eshte ne foto
  kurre mos pafte njerezia

  Dhjeraman si dikur
  ke klubi perballe spitalit,
  cizmet mbathur sa here mbante
  komunisti i ri prej hallit.

  Si sot me kujtohet,
  perparsen mbante veshur
  sa here para na dilte,
  ne shkuleshim ne te qeshur.

  Prapa perdes rrinte,
  sa here ne qebaptore
  ne pushim te drekes,
  nuk pinte, vec vrojtonte.

  Kete pune zakon e kishte,
  i zbrituri prej malesie
  goten para, e syte perrrotull,
  si sekretar i dhjere partie

  Komunist i bere prej hallit
  s’honepste as kisha e as xhamia,
  kuptim ne jete per te kish vetem,
  vec shkaterrimi dhe pabesia.

  Prandaj dhe ti o i madhi Duke,
  thuaje troc te verteten
  se muk ka ma t’zi se komunisti,
  qe e shet si “antikomunsit” vetveten.

  Damllane e kombit s’e largon dot,
  as merhunat, e as perendia
  se po qe per te gjithe ne bashke
  ai tall me nder vec lesht e tija.

  Reply to this comment
 12. cif November 29, 20:16

  po c’prisni me more poplli mo trim dhe sy zhgabonje,
  rrembeni hurin e gardhit dhe rrasjani bythes ,
  qiteni jasht ,birin e bushtres

  Reply to this comment
 13. shqiptar sharri. November 29, 22:32

  Epo,kur ska linde e rrite ma,nena shqiptare AVNI RUSTEMA,VOJO KUSHA,E MISTO MAME,mir e kemi le te jetoi e le te na,shaj e shkerdhej sali serbi,se jo jo,ai nuk eshte gjermani i fundit,por eshte serbi qe nuk hicet nga trojet tona,se sali serbi ne tiranisa mustafa ne prishtin,dhe ne tetov-shkup.menduh thaci,dhe ali ameti,sundoin.

  Reply to this comment
  • Arber November 30, 03:53

   Avni Rustemi doli se e kishte rritur nje patriot i madh, Ismail Qemali Bje Vlora; Vojo Kushin e rriti patrioti Enver Hoxha; po kush do te laje hesapet” Hajdutet???

   Reply to this comment
 14. sami zaimaj November 30, 04:22

  Bukur poet.
  Shume e vertete.Gjermani i fundit mesa duket
  do te iki kur ta mari zoti se ndryshe spaska njeri qe ta largoje ate kancer.

  Reply to this comment
 15. Autonom November 30, 13:55

  Nazist Salah Ramush Beshiri? Qenke trap e tuhaf fare mor A. Duka! Nazizmi e Salizmi jane si bora me balten. Shoku Sali ka qene plot vjet Sekretar i Partise Komuniste dhe e ka ne balle yllin komunist. Nazizmi kete Sali sorollopin komunist do ta kishte shkuar ne hell e do kishte tjeter Shqiperi sot. Shqiperi etnike me 7 milion shqiptare. Po c”ti besh rrjedhes se fatit.

  Reply to this comment
 16. mali November 30, 14:05

  Sakte fare Shqiperia eshte e pushtuar dhe akoma nuk e ka fituar lirine dhe pavaresine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*