Ndahet nga jeta arkitekti i njohur Klement Kolaneci

April 21, 2016 09:33

Ndahet nga jeta arkitekti i njohur Klement Kolaneci

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 68-vjeçare, arkitekti i njohur shqiptar, Klement Kolaneci.

Arkitekti i shumë veprave simbol në Shqipëri ndërroi jetë pas një sëmundjeje të pashërueshme, rreth orës 03.00 të mëngjesit të sotëm.

Ai ishte arkitekt i shumë veprave arkitekturore në Shqipëri, si “Piramida”, “Pallati i Kongreseve” dhe 400 veprave të tjera.

Klement Kolaneci është bashkëshorti i Pranvera Hoxhës, vajzës së Enver Hoxhës.

Një nga veprat simbol në Shqipëri, që mban firmën e arkitektit Klement Kolaneci është ish-muzeu Enver Hoxhës, i njohur ndryshe si Piramida.

Piramida e Tiranës u ndërtua dhe u inaugurua si muze në vitin 1988 në Tiranë. Ai u projektua nga një grup arkitektësh ku merrnin pjesë Klement Kolaneci, Pranvera Hoxha, Pirro Vaso dhe Vladimir Bregu.

Në një intervistë të dhënë para disa vitesh, Kolaneci pati deklaruar se ëndrra e tij e madhe ishte projekti i Aeroportit të Rinasit, që ishte edhe punimi i diplomës së tij, i projektuar në formën e një dinozauri.

78

April 21, 2016 09:33
Komento

31 Komente

 1. Qytetari April 21, 11:18

  Ngushellime Familjes. Intelektual i shquar qe mund te kontribuonte akoma.

  Reply to this comment
 2. komshiu April 21, 11:32

  Klementi i shkret djal i mire po ja sterrosi jeten ajo Pranvera baldosa e Enverit.

  Reply to this comment
  • MIXHA ELEZ April 21, 13:54

   KOMENTUESI KOMSHIU

   JENI KTHYER NE HIJENA JU TE BJESHKEVE TE NEMUNA

   VETEM KANIBALET BEJNE FESTE KUR TE TJERET KANE MORT
   ….
   I LEHTE QOFTE DHEU PER TE NDJERIN

   Reply to this comment
  • MIXHA ELEZ April 21, 13:54

   KOMENTUESI KOMSHIU

   JENI KTHYER NE HIJENA JU TE BJESHKEVE TE NEMUNA

   VETEM KANIBALET BEJNE FESTE KUR TE TJERET KANE MORT
   ….
   I LEHTE QOFTE DHEU PER TE NDJERIN

   Reply to this comment
   • komshiu April 21, 14:35

    shoku Mixha, je verbu nga hidhrimi sa po poston nga dy here komentin. Te rroni vete, shoku Mixha, nuk e dija se Nexhmija paska dhe kete pseudonim.

    Reply to this comment
 3. intelektuali April 21, 11:41

  PROJEKTET E KOLANECIT TE ENVERIT SI PROJEKTET E KIMIT TE KORESE SE VERIUT

  Po te shikosh Tiranen qe projektoi arkitekti i Duces nga Skenderbeu deri tek Universiteti dhe ta krahasosh me shemtirat e Kolaneceve te Enverit duke filluar nga Pallati sovjetik i Kultures dhe Muzeu historik i goces se Fecorit si nje idiotizem tipik komunist i arkitektures albaneze te Kohes se Qepes se Partise se Punes dhe po t’i shtojme ketyre shemtirave urbanistike te qendres se Tiranes edhe Piramiden Famekeqe te Kolanecit dhe Pallatin Qesharak te Kongreseve menjehere te vjen ne mendje per debilizmin intelektual te Kolaneceve qe e mbushen Tiranen me ndertesa-kulcedra me pune vullnetare qe damkosen popullin tone te lashte me vulen e turpit dhe rezilit si nje fis prej Afrike ZULU qe nuk di te mireqeverise vendin e tij, pak a shume sic ka mbetur deri me sot.

  prandaj nga ky lajm mbetet vetem te themi per Kolanecin qe parakaloi me vdekjen e tij Merimangen e Zeze dhe vjehren e tij Nexhmije Hoxha:

  MIRE BERI ZOTI QE E DERGOI NE FERR KETE ARKITEKT TE PIRAMIDES SE HITLERIT SHQYPTAR ENVER HOXHA DHE QE I HAPI RRUGEN BETONIZIMIT TE TIRANES!

  Reply to this comment
 4. urbanistka e corganizuar April 21, 14:26

  ngushellime familjes koloneci
  po cmon intelektuali, te lumte ne nje bllok dje kishte vete 6 katesh, sheshpushume,sot ka 6,8,9,12,15 katesh dhe ja shohin njri tjetrit kur vene ne tualet .

  Reply to this comment
 5. Bardhi Tolabi April 21, 14:31

  Ngushellime familjareve per kete humbje te rende,ndarjen nga jeta para kohe,te njeriut te shtrenjte te tyre,te arkitektit te shquar e njeriut te mire Klement Kolaneci.
  Eshte poshtersi nje koment i llojit te palo intelektualit te mesiperm.Duket nga permbajtja e komentitte mesiperm,te bere prej tij,se sa i poshter ka qene e ka mbetur nje njeri i tille,por kurre nuk mund te jete intelektual.I ndjeri,nuk ka qene asnje moment politkan,ka qene teknicien,ka qene nje arkitekt i shquar,i cili ka bashkepunuar e krijuar vepra,te cilat i bejne nder atij e kolegeve me te cilet ka bashkepunuar.
  Te pelqesh ose jo nje vepre arkitekture,eshte e drejte personale,por te vjellesh nje lume vreri ndaj dikujt,ne nje moment qe ai sapo eshte larguar nga kjo jete,tregon as me pak e as me shume,se nje kafsheri te personit qe e ben kete.E ti palo intelektuali je nje kafshe e tille…

  Reply to this comment
  • intelektuali April 21, 14:52

   PERPARA SE TE VAJTOSH SI KUKUMJACKE KOMUNISTE:

   Thirri trunit te fanatikut o dallkauk i Partise se Punes qe te kujtosh sesa jete njerezish te pafajshem ka marre babai i shkurtabiqit te Prandveres bullafiqe, gjenerali Kolaneci, Spiuni besnik i Enverit gjate gjithe jetes se tij prej xhelati kokepreres dhe pastaj flit sa te duash per intelektualin dhe familjen e tij qe u vrane dhe u masakruan nga katile dhe bandite qe me pas u shpallen nga VAMPIRET e morrit te kuq si deshmore dhe veterane vetem e vetem sepse e donin Vatanin ashtu sic po kerkon te behet sot:

   PJESE E BOTES ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE

   prandaj:

   Perpara se te fyesh si debil intelektualin beji te fala Nexhmijes dhe kukumjackes se kuqe Rudina Xhunga qe i kendon elegji dhe i jep truibune mediatike ketyre xhelateve te Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe e shemtuan Vatanin me projektet e tyre sovjetike si kulcedra prej betoni.

   Reply to this comment
   • Bardhi Tolabi April 21, 17:37

    Me qe paske qene mbas bythes te Gjeneral Kolanecit,na i trego krimet e tij,koket qe ai ka prere,sepse nuk kemi asnje dijeni per to.Ajo c’ka dime per te eshte se ka qene nje nga komandantet e pare te cetave partizane,e deri ne komandant te briges partizane.Me vone edhe pse ka punuar ne minstrine brendeshme nuk ka qene per pjesene sigurimit te shtetit,por ka mbuluar sektor tjeter te pa lidhur me sigurimin..Per kontributine dhene prej tij gjate luftes dhe mbas,jo gjithmone eshte vleresuar por edhe eshte ndeshkuar ne kongresin e pare te partise Komuniste.Po kur merresh me krushqine,doemos duhet te shpifesh edhe per krushkun.Kur Klementi projektonte objektet,ti ke qene i habitur se si mund te realizoheshin projekte te tilla me ato mundesi qe kish ne ate kohe.Duket,qe je nje pjelle e bashkepuntoreve te fashizmit,mund te jesh edhe nastradini apo nasrudini,qe cfaqesh me emra te ndryshem,por je i njetji person ne cdo shkrim.Ty te djeg akoma,lufta qe te beri Tekiu dhe shoket e tij luftetare.Ty cfardo vleresimi qe te japin sot,nuk t’a lajne damken qe ke ne balle,tradhetar i kombit …

    Reply to this comment
    • Lomi April 21, 18:50

     Hahhahhahahhahahah
     Sa rende qenke ti mer ish-ish! s’keni faj ju te pjerdhurit katundare qe na la peshqesh vjerri i klemit, po ta kishit pare te verteten ne sy do kishit vrare veten me kohe – tani rrini si bebet me pelenat mbushur me mut duke treguar perralla …

     Reply to this comment
 6. FADIL April 21, 15:43

  NGUSHËLLIME FAMILJEVE TË NDERUARA, KOLANECI DHE HOXHA!

  KLEMENTIT, I QOFTË I LEHTË DHEU I SHQIPËRISË!

  Reply to this comment
 7. Kujtese April 21, 17:15

  Jetojme ne nje kohe qe akoma njerezit ” injorante demokrate” nuk ndajne ngushellimin nga propaganda ” gjoja komuniste” ku ne emer te demokracise perdhosin meritat dhe vlerat e njerezve qe kane lene gjurme ne vendin tone. I shpreh familjes Kolaneci ngushellimet e mija te sinqerta.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 21, 17:46

   Meqe je KUJTESE kujto atehere per VIKTIMAT e pafajshme te familjeve katile dhe xhelate sadiste Hoxha dhe te sherbetoreve servileve te tyre Kolaneci pastaj ngushelloji sa te duash keta vrastare dhe kriminele makaber qe mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem,

   sepse:

   KRIMINELI DHE VRASTARI NUK NGUSHELLOHET POR DEMASKOHET DHE NDESHKOHET NE BOTEN ME NJEREZ SAGLAM NE DALLIM NGA FERMA E DERRAVE ENVERISTE TE EDI RAMES DHE LIKE FLORIRIT.

   Reply to this comment
 8. ilirjan April 21, 17:34

  Ngushellime familjes dhe te gjithe Te Shtrenjteve te ing. Klementit! Shqiperia humbi nje nga arkitektet e saj me te shquar.
  Ti rrojne femijte dhe Pranvera, bashkshortja e tij e dashur!

  Reply to this comment
 9. Arben April 21, 17:56

  ESHTE BERE I NJOHUR, SEPSE ISHTE DHENDRRI I SHOKUT ENVER.

  KESHTU, SI PROFESIONIST ISHTE MEDIOKER.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM, TRAP DHE HEROIK.

  Reply to this comment
 10. petja April 21, 18:25

  ngushellime familjes se kelmentit
  u prehte ne paqe me veprat e tij ka mbetur i pavdekshem

  Reply to this comment
 11. petja April 21, 18:27

  ngushellime familjes se kelmentit mbeti i pavdekshem me veprat e tij

  Reply to this comment
 12. tomsojeri April 21, 19:39

  ngushellime familjes dhe dua te them se Klemi (keshtu thirej nga miqt e shoket )ishte nje djal mjaft i mir e i dashur qe edhe kur u be dhendri i Enverit nuk ndroj karakter !E kam njohur dhe per cka them jam i sigurt !
  Nastradin !Mos i fut te gjith ne nje thes, sejcili ne jeten e tij le gjurmet dhe ske pse i ngateron ,sepse nje proverb thot “vllezer jan e shok sjan” Si intelektual qe je besoj se e nxjer kuptimin !

  Reply to this comment
 13. Ageli April 21, 20:02

  KlemeNt kolaneci qe nje arqitekt i mir por qe demokraci,dhe kspitalizmi e shendroi ne nje masjtrus ,dhe me vese te keqija si kimari e sjum vese te keqia,deri me sot ka ndruar 15 shtepi,se te te gjitha spaguante qerat,koleget e tij kam miliona,ai jo qe nuk grumbulloi miliona,por shum milioma ua moti te tjereve duke ju premtuar apartamente,dhe duke shfrytezuar emrin e mir si arqitekt dhe emrin e mir te familjes.Vdiq por nga cila shtepi doli per here te fundit,nga shtepia e vjerres de tij,Nexhmies,pasi nuk kishte leke as per buke.KUMARI DHE MASJTRIMI NJE NGA VESET ME TE KEQIJA TE DEMOKRAVISE.

  Reply to this comment
  • mira April 21, 22:40

   o agel o legen. Klementi doli nga shtepia e tij, Nexhmija rrinte tek dhendri dhe jo anasjellta, se djemte nuk e mbanin nenen e tyre. Mashtrus ordiner

   Reply to this comment
 14. tomsojeri April 21, 21:26

  Po me cudit Agel dhe po vika keq qe u katandis ne kte far feje !E kam njohur ne rini kur ishte akoma student ! Nese jan te verteta kto qe thua qe shum me cudisin ateher mendoj se dicka ka ndodhur me te ! Nuk kisha rastin te ndjek ndryshimin sepse u largova nga Shqiperia e thjesht me ka ngelur kujtimi i mir per te Gjynah !!!

  Reply to this comment
 15. XXL April 21, 22:31

  Ngushellime per arkitektin,neveri per mungese respektin! Gjitheçfare thote”intelektuali”,jane si pellitjet qe ben gomari,Vetem nje injoprant,pa skrupull, nje “gomar”vetequhet “inetelktual”. Ky eshte soji i Markukut, qe marrin ere prapa Salukut.

  Reply to this comment
 16. Thanasi qe ta plasi April 21, 22:32

  O kur u bene ca copa muti te shajne Klemin.

  Reply to this comment
 17. LORA April 22, 09:35

  Mirenjohje inxhinier i talentuar.
  Te qofte i lehte dheu i tokes meme.

  Reply to this comment
 18. Mitati nga Dunavati April 22, 14:19

  Mire e ke Thanasi qe ta plasi. Disa nga ata qe e shajne, irrinin pas si kone, tani qe ai ishte i mbaruar, me te keqiat thone per te. Poshtersira. Fundi i Klementit- fund tragjik.

  Reply to this comment
 19. Ana April 22, 15:29

  Syte mu mbushen me lot sapo degjova kete lajm te hidhur.Per mua Klemi ishte nje arkitekt i shkelqyer nje njeri i thjeshte i komunikueshem dhe mbi te gjitha njeri ne zemer te madhe!!!Nuk kam per ta harruar kurre diten e pare qe jam takuar me te te dera e institutit…..U prehte shpirti yt ne paqe o njeri i mire!! Ngushellime ty Pranvera dhe familjes se tij!

  Reply to this comment
 20. Komshiu teper dashamires April 22, 19:47

  Ngushullime Pranveres. Te qendroje e forte sic dhe e ka treguar vehten deri me sot.
  Me erdhi shume keq per ate qe iku i ri por me teper me vjen keq per ty.

  Je nje grua nobel, je nje grua flori qe ne fund te fundit nuk te meritonte.
  Ata qe te njohin mund ta deshmojne kete.
  Ngushullime!

  Reply to this comment
 21. aderi April 23, 17:30

  Pranvera ishte grua zonje dhe eshte e verteqe ajo nuk e meritonte klementin,pasi kohet e fundit kishte shum llafe per te ,gjith diten rrinte tek lokalet e lloto sportit,thon qe ka lozur shum kumar dhe ngeli pa asnje kacidhe,sa jo qe nuk i la leke familjes por u ka lenen borxhe te pa para,
  Nje pergjigje per ate miren,klementi jetonte ne zonen vip,ne mes te bllokut,dhe ka disa muaj qe kaloi te shtepia e mamas Pranveres,Per te eshte kujdesur djali i madh dhe ne asnje moment klementi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*