Ndahet nga jeta ish-zv.Presidenti i Shqipërisë

June 15, 2018 16:53

Ndahet nga jeta ish-zv.Presidenti i Shqipërisë

 

Është ndarë sot nga jeta në moshën 98-vjeçare, Rita Marko, një prej njerëzve të rëndësishëm të regjimit komunist.

Kush ishte Rita Marko

Rita Marko u lind në Dishnicë, më 17 shkurt 1920 dhe ka qenë një figurë politike në periudhën e regjimit komunist, kohë kur shërbeu në disa pozita, siç ishte edhe posti i zv.Presidentit.

Në vitin 1936 mori pjesë në një grevë të punëtorëve të naftës të organizuar nga sindikata e punës në Korçë.

Ai u bashkua me Partinë  Komuniste të Shqipërisë në vitin 1942.

Gjatë luftës shërbeu si komisar i Brigadës së Dytë sulmuese, komisar i Brigadës së Tetë të Mbrojtjes Popullore dhe deri në vitin 1948 komisar komandant në Forcat e Sigurisë me gradën Major.

Ai u bë deputet në Kuvendin Popullor në vitin 1950 dhe një anëtar i Presidiumit të tij në vitin 1952. Nga 1956-58 ai shërbeu si Kryetar i Kuvendit dhe Zëvendës Kryetar nga viti 1966-76. Nga korriku 1950 deri në mars 1951 ai shërbeu si Ministër i Industrisë. Në vitin 1952 ai u bë anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të bashkimeve profesionale dhe shërbeu si Kryetar i saj në vitet 1970-82.

Në prill të vitit 1950 ai u bë kandidat i Komitetit Qendror të PPSH-së, anëtar në Kongresin e Dytë të Partisë në vitin 1952 dhe anëtar i Byrosë Politike në Kongresin e Tretë më 1956. Ai shërbeu si Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë në rrethin e Korçës nga 1949-50. Në mars 1951 u bë sekretar i Komitetit Qendror të Partisë.

Në dhjetor të vitit 1991 ai u arrestua së bashku me disa liderë të tjerë të shquar të PPSH, duke u dënuar me tetë vjet burg, pasi u akuzuan për shpërdorim të pushtetit. Ai u lirua në korrik 1995.

a.s/dita

June 15, 2018 16:53
Komento

41 Komente

 1. anticensurë25642654 June 15, 16:57

  “Gjatë luftës shërbeu si komisar i Brigadës së Dytë të Partisë,”???
  ëëëëëëëëë??????????????
  brigadës së partisë?????????????????

  Reply to this comment
 2. Xha Beqo June 15, 17:04

  U prehte ne paqe! Njeri i mire dhe me shpirt te madh..

  Reply to this comment
 3. V.F.L.P. June 15, 17:13

  LAVDI PPSH
  I perjete qofte kujtimi.

  Reply to this comment
 4. Lala June 15, 17:14

  Ngushellime families! Nje figurat me te medha te kombit shqipetare. RESPEKT PER ATA QE E DESHEN SHQIPERINE PA KUSHTE!
  Shenim : Ne burg per shperdorim pushteti!Te luash mendesh!Me Sali Serbin dhe te tjeret cfare duhet ”zoterinje,,???!!!

  Reply to this comment
 5. Don Kishoti June 15, 17:19

  Ngushellime familjes. Nje nga figurat me te ndritura te Shqiperise. Njeri i urte dhe zemer bardhe.

  Reply to this comment
 6. LORA June 15, 17:26

  I qofte i lehte dheu yne.
  Rita Marko rrezatonte kudo miresi dhe thjeshtesi.

  Reply to this comment
 7. kampaçurreta June 15, 17:36

  I DEGJUAR PER MATURI NE CDO VEND KU KA PUNUAR, NGUSHELLIME FAMILJES. KA BERE 4 VITE BURG PER KAFE. ME MASAT E DENIMIT PER KETO KRIME KETA YE SOTMIT DUHET TE PAKTEN 4 MILION VITE PER KRIMET QE KANE BERE.

  Reply to this comment
 8. intelektuali June 15, 17:38

  MORTJA S’E HA TE LIGUN

  Po si nuk i tha Enverit njehere ky servil skuth i pacipe:

  CFARE PO BEN ME VATANIN O KATIL REZIL?

  por:

  Vetem ngrinte doren kur MONSTRA Enver Hoxha u priste kokat shokeve te tij nje nga nje

  PO PSE ME KRIMINELIN E PANDESHKUAR TE ENVERIT, RITA MARKO DO HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
  • I pandehuri June 15, 18:07

   Para vdekjes gjithkush duhet te ndalet! Prandaj nderro nickname: nuk mund te quhet intelektual nje qe vjell urrejtje edhe para vdekjes! (Jam kurioz: kur te vdesë Berisha do të shkruash te njejtat fjale! Sepse Berisha ishte komunist shume me i eger e me radikal se Marko!!!!)

   Reply to this comment
   • intelektuali June 15, 23:02

    PO “SHOQJA” RITA MARKO A U NDAL NDONJEHERE PERPARA VDEKJES SE MIJRA SHQYPTAREVE QE VRAU ENVERI ME NEXHMIJEN?

    sepse:

    Jo vetem nuk u ndal asnjehere, por perkundrazi morri pjese aktive ne spiunimet makaber te ARMIKUT sidomos aktiv ishte ne spiunimin e sovjetikeve te markuara ne vendin tone ne bashkepunim me Avni Mulen, spiun i Sigurimit te Shtetit qe i shkruante vazhdimisht kallezime te hjollesishme ne kete fushe.

    Ja se cfare shkruan revista gjermane nga Hamburgu “Der Spiegel”:

    “…Vdes krahu i djathtë i Enver Hoxhës, i cili mori pjesë aktive në ekzekutimet e shokëve të tij…”

    Reply to this comment
  • fteri June 16, 07:14

   Turp INTELEKTUAL MAVRIA,PËR DITËN E VDEKJES EDHE HASMI ËSHTË BASHKUAR !

   I PA HARRUAR QOFTË BREZ,PAS BREZI EMRI DHE VEPRA LEGJENDAR E RITA MARKOS . KUJTIMI DHE VEPRA LEGJENDARE NUK VDESË KURRË ,ATA KRYEN SAKRIFICA TË MËDHA .NDËRTIMI I SHQIPËRISË SI LULE ISHTE MADHËSHTI . ISHIN BURRA ME BURRNI ,ME VYRTYTE DHE BESË .

   Reply to this comment
 9. Nik June 15, 17:44

  Ngushellime familjes, por gazeta mund ta specifikoje kur i ndjeri mbaji postin e “zv. presidentit”?
  Nik

  Reply to this comment
 10. Tarrasi June 15, 17:57

  Nje servil plehre e byrose komuniste asgje me shume

  Reply to this comment
 11. BLACK SWAN June 15, 18:29

  Ngordhi edhe ky ???
  Per te tilla gezime ju ardhshim gjithmone, mar shoke !!!

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic June 15, 18:40

  Ngushellime familjes. Ky me shoket e tij idhan drite dhe dituri shqiperise an e mbane.
  Ata qe flasin keq gabohen rende ose jan dashakeqesit e shqipoerise.!

  Reply to this comment
 13. Mico June 15, 18:44

  Sa qe gjalle i sherbeu Atdheut dhe popullit te tij.

  Reply to this comment
 14. Moisiu June 15, 18:50

  O intelektual i bythes po Enveri beri shtet dhe komb or mut muti.Ballistat e tu ca kane bere?Apo se shiten vatanin dhe u bene sherbetore te te huajit.Ja ku i kemi qe 30 vjet ballistat e tu ne pushtet or mut muti.Ja e sheh si e katandisen kete vend dhe ket popull or mut muti.

  Reply to this comment
  • intelektuali June 15, 23:24

   Keta enverista me pushtet si Edvin PARTIZANI i Enverit e dekoruan shoqen Rita Marko me medalje trimerie per krimet e tij kunder njerezimit, Edi Rama i shtoi pensionin si veteran lufte megjithese nuk kishte shkreput asnje pushke dhe e mbajti me pekule dhe prandaj jetoi si “veshka mes dhjamit” deri ne moshen 98 vjecare njesoj si Nexhmije Xhelatja e popullit shqyptar, ja shikoje si e la Shqypnine Enveri pa shtet dhe pa shqyptare qe te mbgyllesh halen e spiunit:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

   KY ISHTE SHTETI QE BERI ENVERI

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku June 16, 01:38

   Po jo o mut muti, se nuk jane ballistat ne pushtet, ballistat kane vajtur me kohe o mut muti. Keta qe qeverisin sot prape kelyshet e Enverit jane o mut muti.

   Reply to this comment
 15. xxx June 15, 19:17

  Nderime e respekte, zoti i fali 98 vite, i sherbeu popullit dhe njerezve ne me te miren.

  Reply to this comment
 16. Gallapi June 15, 19:49

  I përjetshëm qoftë kujtimi për besnikun e popullit!

  Reply to this comment
 17. MH June 15, 19:58

  Ngushllime familjes dhe fisit.
  Posht demokracia qe denon njerzit per pirje kafe.Dhe ma e keqja i quan shperdorim detyret.
  Persa shikojme se cfare asht ba ne keto 30 vite alla demokraci vicidoliste.Pak e kan cfare i ka ba diktatori.Keto duhet te ishin eleminue me flibol.30 vite jetojme pa shtet e me pusht pushtet qe krijune prostitucion jo me shperdorim detyre po me vullnet e shpirt sarkazme per te perfitue pasuri pa mund e pa djerse.Mbeshteten me nji zhvillim te pa parashikushem te krimit,bjeri i forti te ligut.Ku statistikat arrine shifra ku e ku me shume nga ato te monizmit.Fukarralleku u perhap si mortaj ne te kater anet e vendit.Fal shpirtit human te pronarve dyqangjinjeve te ushqimit bane te lehtesohet ulja e mortalitetit.Po ama dhe ketu statistikat mbajne shifra rrekord.Perhapja e semundjeve u rriten me progresion gjeometrik plus dhe nga ato qe ne monizem jo vetem u shuane por nuk u njohen deri ne diten e demokracise te vitit 1990.
  Me falni se nuk asht momenti keto.Mbasi kemi nji vdekje te dhimbeshme te nji nga ato te nderrshmit qe e bane Shqiperine te njihet ne mbare boten dhe duhet falenderue gazeten “DITA”.Edhe njihere ngushllime.

  Reply to this comment
 18. Pak a shume June 15, 21:16

  “Ai u bashkua me Partinë e Punës të Shqipërisë në vitin 1942.”

  Ne vitin 1942 nuk quhej Partia e Punes por Partia Komuniste.

  Reply to this comment
 19. Feim Ruka June 15, 22:34

  Ngushëllime familjes. Ngushëllime dhe shoqërise. Burra idealist, puntor dhe korrekt si Rita Marko sot janë specie në zhdukje.

  Reply to this comment
 20. Social Rilindasi June 15, 22:44

  Shoku Rita? C’ka qene ky/kjo more, se shok me emrin Rita nuk ka zene syri e veshi i asnje shqiptari der sot?

  Reply to this comment
 21. intelektuali June 15, 23:03

  PO “SHOQJA” RITA MARKO A U NDAL NDONJEHERE PERPARA VDEKJES SE MIJRA SHQYPTAREVE QE VRAU ENVERI ME NEXHMIJEN?

  sepse:

  Jo vetem nuk u ndal asnjehere, por perkundrazi morri pjese aktive ne spiunimet makaber te ARMIKUT sidomos aktiv ishte ne spiunimin e sovjetikeve te markuara ne vendin tone ne bashkepunim me Avni Mulen, spiun i Sigurimit te Shtetit qe i shkruante vazhdimisht kallezime te hjollesishme ne kete fushe.

  Ja se cfare shkruan revista gjermane nga Hamburgu “Der Spiegel”:

  “…Vdes krahu i djathtë i Enver Hoxhës, i cili mori pjesë aktive në ekzekutimet e shokëve të tij…”

  Reply to this comment
 22. alphade June 15, 23:10

  I dergoj ngushullimet e mia me te ndjeshme gjithe familjes se shokut Rita Marku . Shpirti iu prehte ne
  paqe: Gjergjit, Landit,Nashos, mbeses se Tij ne Ka-
  nafa,etj.etj.

  Reply to this comment
 23. Flatun Ramadani June 15, 23:26

  Rita Marko nje personalitet qe punoi me perkushtim per te miren e kombit gjate gjithe jetes. Kudo ka lene gjurme te mira.
  Ngushellime familjes per humbjen e njeriut te tyre te dashur.
  Te gjithe ata qe ka lene pas, te kene jete dhe ta kujtojne me nderime.
  Ngushellime shokeve dhe bashkeluftetareve te te ndjerit.
  Te paharruara puna dhe vepra e tij!

  Reply to this comment
 24. Adih June 16, 00:01

  Flitej nga shume intelektuale ne ate kohe te diktatures se Rita Marko ishte i sigurimit ,vetem te pergjonte antaret e byrose Politike ,i vene nga Enveri ,e kishin frike .Kam pasur rastin ta degjoj nga afer (privatisht) ,ishte njeri me intelekt nen mesataren .. Nje komunist me pak.

  Reply to this comment
  • Bureto June 16, 09:13

   Nga ai mbahet mend vetëm thirrja “Veitnami do fitojë!”. Por edhe në këtë rast, thoshte Veitnam në vend të Vietnam! Në fakt është një detaj pa me ndonjë rëndësi të madhe, por për 40 vjet aktivitet të tij nuk mbahet mend ndonjë gjë tjetër prej tij, përveç se ishte mbështetës deri në pështirosje i Diktatorit, për punët e liga të tij.

   Reply to this comment
 25. Adil carcani June 16, 00:05

  Plehre, servil, vegel qorre i enverit asgje me shume

  Reply to this comment
 26. Arben June 16, 06:40

  per krimet qe kane bere keta nuk meritojne nje varr.

  Reply to this comment
 27. Kopshtari June 16, 08:01

  Nder e respekt per ata qe luftuan kunder fashizmit.
  Tani eshte koha te vej Saliu ne burg per abuzim detyre, sepse krimet e tij jan shume me te medha

  Reply to this comment
 28. Mark U.K June 16, 12:29

  Ju qe e admironi u befshi shume shpejt shoqrues te tij shume shpejt dhe shpirti juaj pushoft ne Karl Marks.

  Reply to this comment
 29. Plaku Xhuxhumaku June 16, 13:22

  Qenka qerruar edhe nje hale tjeter.

  Reply to this comment
 30. intelektuali June 16, 13:47

  RITA MARKO ISHTE NJE BUDALLE I LINDUR PER SERVIL

  Kur ekonomia shqyptare kishte falimentuar dhe kur Enveri mblodhi Birone Politike per here te fundit perpara se te ngrinte kembet perpjete dhe te shkonte ne ferr, Enveri pasi kishte pyetur dallkaukun absolut, Adil Caracani dhe debilen patallogjike Vito Kapo me nje lukuni katunaresh pa shkolle nga pas alla Lenka Cuko dhe u beri pyetjen:

  SI DO T’JA BEJME QE TE USHQEJME POPULLIN?

  dhe:

  Nga qe nuk kishte mbetur i kenaqur nga pergjigjet e tyre prej debili injoranti u kthye Rita Markos:

  PO THUAJE NJE FJALE EDHE TI O RITA SE QE KUR TE NJOH UNE NUK E KE THENE NJE FJALE!

  Ria Marko qe i kishte mbijetuar SEPATES se Enverit vetem nga heshtja e tij ne cdo situate dhe nga kallezimet pa fund qe i shkruante gjithe naten e pa veten ngushte dhe u pergjegj:

  PO JU O SHOKU ENVER I THATE TE GJITHA DHE NUK LATE ASGJE PER TE SHTUAR

  Enveri qe nuk ishte budalla dhe injorant si Rita ja preu:

  ORE NUK TE KAM THIRUR PER FURCA KETU, POR KU TE GJEME DOLLAROT QE NA DUHEN PER TE BLERE MAKINERI DHE LENDE TE PARA SE POPULLI PO VDES NGA URIA

  Rita e pa veten liksht sepse per here te pare ne jeten e tij prej skuthi duhej te jepte nje pergjigje konkrete per BOSIN dhe tha:

  PO JA TE PYESIM SHOKUN MUHO ASLLANI SE KA ME SHUME EKSPERIENCE

  Enveri e pa qe me Riten ishte si te “rrahesh ujet ne havan” dhe i u sul Muhos:

  MIRE KETA BUDALLENJTE QE ME KANE RRETHUAR, PO TI QE NJEH BUJQESINE DHE DREJTON DURRESIN C’KE PER TE THENE?

  Fanatiku Muho aslani ja ktheu menjehere:

  “…Shoku Stalin na ka mesuar ashtu si edhe ju shoku Enver qe duhet te forcojme Luften e Kllasave se megjithe tufezimet dhe konfiskimet ne fshat ARMIKU ka filluar te depertoje thelle ne radhet tona, prandaj propozoj qe t’ja heqin te gjitha mundesite fshatarit per prodhim duke i konfiskuar kafshet dhe oborrin ne menyre qe t’i bindet Partise…”

  Mendo tani qe kete debil dhe servil te Enverit, Edi Rama e dekoroi me medalje trimerie per krimet e tij kunder shqyptareve dhe te huajve dhe po ketij debili te heshtur servil i Enverit alla YES MAN, Edvin Karagjozi i shtoi edhe pensionin e pleqerise si veteran lufte.

  DO ZOTI TA COJE NE FERR TEK ENVERI TE CILIT I SHERBEU ME BESNIKERI GJITHE JETEN!

  Reply to this comment
 31. Dn June 16, 13:51

  Po merr fryme ma mire Shqiptaria pa te.Shkofte ne xhenem,aty ku e ka vendin.

  Reply to this comment
 32. Plaku Xhuxhumaku June 16, 15:13

  Per hir te saktesise, ky nuk ka qene ndonje here zv,President i Shqiperise, por zv, Kryetar i Presidiumit te Kuvendit Popullor, prandaj mos ia fusni pordhes kot duke i bere kozmetike mumjeve qe te duken si moderne, Ka gjalle akoma plot njerez qe i dine mire si kane qene punet tamam me ate shithole qe quhet Shqiperi.

  Reply to this comment
 33. anticensurë25642654 June 19, 16:19

  një gjë nuk kuptova,ose më mirë nuk kuptoj kur kemi të bëjmë me rrastet ë tilla!!
  ku qëndron ndryshimi nërmjet “Ndahet nga jeta”,dhe “Ndërron jetë”??
  sepse nëse ndahet nga jeta!?
  për mua do të thotë se ka shkuar me të shumtit!pra me një fjalë,ka vdekur!!
  nëse ndërron jetë?!
  atëherë po bën një jetë tjetër!!
  pra përse rita paska vdekur dhe dikush tjetër,nuk vdes por, bën jetë tjetër??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?